LEIDEN OMGEVING Strijd tussen vorm en bruikbaarheid ÖESCHBMABd Fraude Petrusparochie ruim 1,6 miljoen gulden Hoorzitting Gavi niet op zaterdag 9, £cid6C0ou/tant iQowiant nrecht NAAM DER WET r-or RUDOLF KLEIJN kent dat gevoel niet. opkomende drift als je bekeuring krijgt voor rijden met een kapot iterlichtje, terwijl kort roren je fiets gestolen is een agent je bij voorbaat te vertellen dat die i nooit wordt terugge- nden. De meeste mensen t dan weinig anders dan politie toe te bijten of ze ks beters te doen hebben. 42-jarige Leidenaar esterde soortgelijke ge- elens toen hij besloot een Katwijk opgelopen par- erbon voor te laten ko- :n voor de Leidse kan- irechter Kamp. De man it op 21 september 1990 or een boodschap even Katwijk zijn toen hij zuimde een parkeer- ujf achter zijn raam te Toen hij terug- vond hij natuurlijk i bon achter zijn ruiten- ser. dat was in zijn geval de ippel die de emmer deed irlopen. „Ik heb inmid- het een en ander aan keer-ellende meege- akt", begon hij en trok stapel aantekeningen oorschijn. Zo had hij 's pers een keer zijn auto de boulevard in Katwijk et en kon hij vervolgens meer weg omdat een ibelgeparkeerde Duitser weg blokkeerde. De po- wilde niet ingrijpen dat dat „geen prioriteit" En dan de parkeersi- tie in Leiden. „Gek rd je ervan", was de vol- ide boodschap die hij de uitdragen. Maar hij rd de mond gesnoerd ir rechter Kamp. Die »s de Leidenaar er op het dit keer alleen ar om de bon ging die in Katwijk had gekre- inoegd moest hij aanho- dat officier van justitie Boetzelaar wel waarde- had voor het feit dat een principezaak aan- irtte, maar dat de over ling nu eenmaal beboet ide te worden. Ze eiste tlden. Zoveel onbegrip de Leidenaar te ver. vind dit buitengewoon Het is een kwestie lirkhnff F1 vakmanschap van de litie die dit soort zaken raat 207, lil aanpakt en andere laat 1-140005 ien. Ik had gezegd als of- Oegstgeflier van justitie: „Ik ïaam me hiervoor". En Ihad gekozen voor schui verklaring zonder straf. is voor hetzelfde d had ik helemaal geen ite gehad. Dan was ik geloot. Een heleboel za- voor oj nt worden toch niet eens door' ^andeld?", wierp hij ƒ24.90.1 openbaar ministerie gebruik hior de voeten. Kamp was er bijna duusd van. Hij wilde de idenaar nog de mogelijk- id bieden door hem een af van 51 gulden op te gen in hoger beroep te Dan kon hij zijn ncipe aan de rechtbank Den Haag voorleggen, lar zoveel vertrouwen de Leidenaar niet in recht. Hij had dan toch ver de lagere boete van gulden waar Kamp hem eindelijk tot veroordeel:- bare hine. tropen ij ke is de ifmachine december Uircchi-HC, Nijmegen, Groningen. had tijdens zijn duin indeling alleen maar ar de strikken gekeken. gelijk een bekeuring ;regen. De 57-jarige lordwijicerhouter vertel- rechter Kamp gisteren istandig hoe de agenten m op de bon hadden ge- ngerd wegens stropen, man was naar eigen [en natuur- en dieren- ïebber. Bijna elke dag de duinen van de Am- irdamse waterleiding bij ingeveld te vinden. Hij nde iedereen die er vam. Lid van het We- Idnatuurfonds. En als hij et gebukt had om naar de ikken te kijken had hij k geen bekeuring gehad, e strikken waren trou- ens van een kennis, die irt daarna overleed. En haalde wel vaker juist de strikken weg uit de inen. aar officier van justitie ^wtzelaar geloofde net al- maal niet zo. Ze wees dat hij was bekeurd •or twee agenten die in 't proces-verbaal gede- illeerd verslag deden van at ze hadden gezien. Ja die bedachten dit soort ngen toch niet. Ze eiste n boete van 150 gulden •or het jagen met onge loofde middelen ko- inen sterven een zeer jnlijke dood in dergelijke rikken en nog eens 150 ilden voor het jagen zon- •r acte. Rechter Kamp ge- ofde de agenten kenne- k ook meer dan de aordwijkerhouter, want ij volgde die eis. LEIDEN De fraude bij de Leidse Petruspa rochie beloopt ongeveer 1,6 miljoen gulden. Dat blijkt nu accountantson derzoek door het bisdom en door de Centrale Re cherche Informatie dienst (CRI) is afgerond. Enige verdachte van de ver duistering is de 66-jarige voormalige penningmeester van de parochie. De man vervulde die functie 25 jaar. De politie verwacht na de jaarwisseling met de verho ren te beginnen. De parochie aan de Lam- menschansweg deed op 8 ok tober een voorlopige aangif te van de fraude toen een gat in de administratie was ontdekt dat in de tonnen liep. De verduistering kwam aan het licht toen de nieuwe penningmeester aantrad. Na de aangifte is de complete administratie van de afgelo pen 25 jaar in beslaggeno men en doorgespit. Dat vergde meer tijd dan ver wacht, aldus politiewoord voerder D. Graveland. „Maar het is niet ongebrui kelijk dat zoiets veel tijd vergt. Een vooronderzoek in een fraudezaak dat een jaar duurt is niets bijzonders. In ieder geval is het niet zo dat een zaak als deze met de mantel der liefde wordt be dekt. Dit wordt tot de bodem uitgezocht". Volgens Graveland is het af hankelijk van de werkdruk bij de recherche wanneer het verhoor van de voorma lige penningmeester begint. „Maar dat zal zeker niet meer in dit jaar zijn". Een eventuele aanhouding is al leen mogelijk in overleg met justitie. Maar volgens Grave land is er geen risico dat de verdachte met de noorder zon vertrekt. Door de fraude is de paro chie het grootste deel van haar vermogen kwijtge raakt. Met bijstand van het bisdom zijn de afgelopen maanden lopende zaken op gelost. Daarnaast wordt ge werkt aan structurele oplos singen voor de eens zo rijke parochie. LEIDSCHENDAM De hoorzitting over het bestem mingsplan Prins Clausplein en het bouwplan voor de Gavi (geïntegreerde afval verbrandingsinstallatie) wordt niet verplaatst naar een zaterdag en evenmin wordt hiervoor een extra avond gehouden. Dat hebben B en W van Leidschendam geantwoord op brieven van de afdeling Leidschendam van de Socia- listiese Partij (SP), de Stich ting Stop Vuilverbranding en het Samenwerkingsver band Wijk- en bewonersor ganisaties in de regio. In de brieven werd gezegd dat het voor velen moeilijk zo niet onmogelijk is op een werkdag een hoorzitting bij te wonen. Gevraagd werd de hoorzitting op zaterdag te houden of eventueel een ex tra -avondzitting te organi seren. B en W zeggen niet bereid te zijn wijzigingen te brengen in het vastgestelde tijdschema. Om organisatori sche redenen is het niet mo gelijk de hoorzitting op een zaterdag te houden en bo vendien worden dergelijke zittingen bij andere instan ties ook op werkdagen ge houden. Tegen het bestemmingsplan en het bouwplan zijn meer dan 9.000 bezwaarschriften ingediend. De hoorzitting wordt voor de betreffende vakcommissies dinsdag 21 januari overdag tussen acht en vier uur gehouden in een van de twee sporthallen van De Fluit aan het Fluitpol- derplein. BOUWBEDRIJF OVER WEGSTUREN ARCHITECT LEIDEN „Ik heb dit zelf nog nooit gedaan. Het heeft ook heel lang ge duurd voor we deze stap namen". Dat zegt direc teur P. de Waal van het Katwijkse bouwbedrijf De Raad over het opzeggen van de overeenkomst met het architectenbureau Verheijen, Heuer en De Haan voor de woning bouw op het HCG- en Veilingterrein aan de Lammenschansweg. Afgelopen week werd bekend dat na een lange reeks van conflicten het bouwbedrijf de samenwerking heeft opgezegd. Het Leidse bureau ontwierp een geheel van premiewonin gen, een poortgebouw met maisonettes en een woontoren. In totaal honderd huizen. Een ontwerp dat indertijd door de gemeente enthousiast werd ontvangen. Het bureau heeft overigens in Leiden een naam hoog te houden. Eerder oogstte architect Fons Verheijen lof voor bijvoorbeeld de 'stalen' woningen in de Stevenshof. De samenwerking voor de bouw werd volgens het archi tectenbureau opgezegd na een reeks van conflicten over aan passingen aan het ontwerp. Aanpassingen bedoeld om kos ten te beperken, maar die uit eindelijk ook afbreuk deden aan het ontwerp van de hui zen. Directeur De Waal van het bouwbedrijf ontkent die con flicten niet. Maar volgens hem ging het zeker niet puur om kosten, ook de bruikbaarheid en de kwaliteit van de wonin gen speelde een rol. „De ge vels van de woningen zouden aanvankelijk met golfplaat worden bekleed. Daarover ontstonden problemen met het garantie-instituut. Het voldeed niet aan de normen. Vervol gens is gekozen voor gestucte gevels. Dat kwam er nog net doorheen", noemt hij als voor beeld. Volgens De Waal is ver volgens in zeer korte tijd het ontwerp aangepast. Maar daar na ontstonden nieuwe conflic ten, waarbij er steeds wrijving was tussen vormgeving en bruikbaarheid. Moedeloos Hij noemt als voorbeeld wo ningen waarbij aan beide kan ten raamkozijnen grenzen aan de bouwmuur. Uit oogpunt van vormgeving een mooie oplossing, maar in de praktijk een bron van geluidoverlast voor buren. De Waal zegt uit eindelijk maar eigen tekenaars aan het werk te hebben gezet en vervolgens is de samenwer king opgezegd. „Ik zou dat niet gedaari hebben als het project alleen om deze wonin gen ging. Maar we moeten nog een toren bouwen. Voor mij is dit al een moeilijke samenwer king. Maar de mensen in de uitvoering worden er moede loos van". Volgens De Waal wordt nu onderzocht hoe de woontoren kan worden gebouwd. Of daarbij de contouren van het oorspronkelijke ontwerp wor den aangehouden of dat er een volledig nieuw ontwerp komt. woningen op het voormalige veiling/HCG-terrein. De Raad Bouw houdt vast aan het plan ook r Hij verwacht in geen van bei de gevallen problemen met het auteursrecht van het Leid se architectenbureau. Het hui dige ontwerp stuit volgens hem sowieso op problemen. „Het heeft bijvoorbeeld ver springende balkons. Wij wil den die in één lijn brengen. Niet alleen uit kostenover wegingen. Het is inderdaad statischer, maar in de oor spronkelijke opzet kijkt een bewoner steeds op het balkon van zijn benedenbuurman". In tegenstelling tot de andere huizen waren de flatwoningen nog niet verkocht toen het conflict zijn hoogtepunt be reikte. Dat speelde een belang rijke rol bij het opzeggen van de samenwerking. En daar door heeft De Raad Bouw ook armslag. Bij de woningen lag het anders, daarvoor was ook de premie al aangevraagd. De Waal: „Dan moet je wel door, dan geldt een bouwplicht". Eerste paal voor passantenhaven Jac. Slingerland, directeur van de gelijknamige rederij die zijn thuishaven heeft in Leiden en wet houder J. Walenkamp sloegen gisteren de eerste paai voor de eerste passantenhaven in Leiden. Dat deden ze, heel toepasselijk, aan de Haven ter hoogte van de Oosthavenstraat. Met deze pas santenhaven gaat Leiden voor het eerst watersporters de mogelijkheid bieden voor kortere tijd in de stad aan te leggen. Een mogelijkheid die andere watersteden al veel langere bieden. De aanleg van de havens past in het plan van de gemeente voor de doorvaarbaarheid van Leiden. Het is de bedoeling dat bij de Blauwpoortsbrug ook nog een passantenhaven komt. FOTO: WIM VAN NOORT Meisje (14) aangerand LEIDEN Een veertienjarig meisje is gisterochtend rond tien over half negen bij het fietspad langs de Broekweg aangerand. Ze werd door een vermoedelijk 30 a 35-jarige man gedwongen van haar fiets te stappen. Hij betastte haar en probeerde haar op de grond te dwingen. Hij vluchtte richting Haarlemmer Trekvaart toen andere fietsers naderden. Leidschendam gaat kerstbomen ook versnipperen LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschendam houdt dit jaar uit milieuoverwegingen geen grote kerstboomverbranding. Wel kunnen er tijdens de nieuwjaarsviering op negen plaatsen vreug devuren worden gesticht. Op die plaatsen, onder meer op het Damplein, de Dr. Van Noortstraat, de Zaagmolenstraat en in de Prinsenhof bij het scholeneiland wordt dan zand gestort. Hierdoor wordt voorkomen dat de vervuiling die doorgaans vrijkomt bij het verbranden van kerstbomen, in de grond terecht komt. Inwo ners die kerstbomen kwijt willen kunnen die op 27 en 30 decem ber en 3 januari inleveren bij de gemeentewerf. De bomen wor den daar versnipperd. Wie een boom inlevert krijgt een lot. Tegenstanders HSL bundelen krachten LEIDEN Ongeveer twintig milieugroepen en belangen verenigingen die het niet eens zijn met de aanleg van een nieuw tracé voor de hogesnel- heidsspoorlijn (HSL), hebben hun krachten gebundeld in een Platform Hogesnelheid strein Nederland. Zij vinden dat de HSL over bestaand spoor moet gaan rijden. Ver der willen zij tegenwicht bie den tegen de hun inziens een zijdige informatie van de over heid en de Nederlandse Spoor wegen over de HSL. Weer overwerk voor Katwijkse brandweer KATWIJK De Kat- wijkse brandweer had gis teren opnieuw de handen vol aan verschillende branden. Nadat dit week einde ondermeer de Oran- jeschool verschillende ke ren in brand stond, moest men gisteren en vannacht weer drie keer uitrukken om te blussen. De ernstigste brand vond plaats in een tussenwoning aan de Varkevisserstraat. De brand ontstond vanacht om streeks half twee door een de fecte elektrische deken. De be woners, een echtpaar met drie kinderen, wisten het pand on gedeerd te verlaten. De brand weer bestreed het vuur met vier wagens en twintig man schappen. Kort na twee uur kon het sein brand meester ge geven worden. De schade was echter aanzienlijk. De gehele bovenverdieping brandde uit. Volgens een woordvoerder van de brandweer zal herstel één tot anderhalve ton gaan kosten. Eerder moest een brandje ge blust worden in een berging aan de Hoorneslaan. Een 12-ja- rig jongetje had door een open staand raampje vuurwerk naar binnen gegooid. In de berging stond echter nogal wat brand baar materiaal, zoals een mo torfiets en benzine, wat snel vlam vatte. De gehele inboedel ging verloren. Ook een schuur achter een woning aan de Pas straat ging in vlammen op. Vuurwerk dat door een open raampje naar binnen werd ge gooid was ook hier de vermoe delijke oorzaak. ALLERLEI(DS) Rachmaninoff De pianiste Mitsuko Saruwa- tari verzorgt donderdag het lunchconcert in de Kapel zaal van K O. Zij speelt twee preludes van Rachma ninoff, 'En vers' van Myoshi en 'Le torn beau de Couperin van Ravel. Het concert be gint om 12.45 uur. Christmas Carol Het Leiden English Choir treedt donderdag op in de Evangelisch Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht 26 met zijn Christmas Carol Concerts. Het concert wordt herhaald op vrijdag in de Gereformeerde Kerk 'Het Kruispunt, Schoolstraat 2 in Voorschoten, en op zaterdag in de Dorpskerk, Plein 3 in Wassenaar. De concerten be ginnen telkens om 20.15 uur. Toegang: 12.50//10,- (CJPZPas-65/studenten). Te lefonisch reserveren: 01718- 12535. Kerstmarkt De openbare basisschool Anne Frank aan de Zuster Meijboomstraat 2 in de Ste venshof houdt donderdag een kerstmarkt. Ouders, kinderen en docenten ma ken en verkopen uiteenlo pende kerstartikelen. De markt wordt bovendien op geluisterd door de aanwezig heid van de kerstman. Ver der zijn er diverse spelen, worden kerstfilmpjes ver toond en typische kerst- drankjes en gerechten geser veerd. Belangstellenden kunnen van 17.00 tot 19.30 uur terecht. Inzameling Oud papier en metaal wordt donderdag ingezameld door de milieugroep van de sa menwerkende kerken in de Meren wijk. Van 9.00 tot 12.00 uur staat daartoe een container bij kerkelijk cen trum De Regenboog aan de Watermolen 1. Met de op brengst van de ingezamelde materialen wordt onder an dere een project in het A fri kaanse Burkina Fasso ge steund. Dilemma Het KRO-radioprogramma Dilemma wordt donderdag rech tstreeks ui tgezon den vanuit het kerkelijk cen trum De Regenboog aan de Watermolen 1. Tijdens het programma wordt gediscus sieerd over kerk en geloof. Belangstellenden zijn wel kom tussen 10.00 en 11.00 Burcht Literair Rudi van Dantzig is donder dag te gast bij De Burcht Li terair in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg. Hij wordt vanaf 20.15 uur ondervraagd door Neerlandicus Lex Bohl- meijer. Samen met Bohl- meijer bekijkt Van Dantzig fragmenten van zijn ballet Monumenten voor een ge storven jongendat qua the ma sterk verwant is aan zijn roman 'Voor een verloren soldaat'. Rudi van Dantzig is choreograaf en was artistiek leider van het Nationale Ballet. Zijn tot nu toe enige roman schreef hij in 1986. Deze heeft zijn oorlogs- en jeugdherinneringen als on derwerp. Deighton Family LEIDEN De Deighton Family treedt vrijdag op in De Waag, op uitnodiging van Folkclub Horus. De Fa mily, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen, be speelt onder meer de fiddle, accordeon, tin whistle en bodhron. Folk, rock, blues, cajun, bluegrass, jazz en pop vormen het repertoire. Het concert begint om tien voor half negen, de zaal is open om acht uur. Toegang: kost tien gulden, donateurs en houders van een CJP of Pas 65 moeten een rijksdaalder betalen. Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor: Naam:Voorl.: Geef de Leidse Courant cadeau P"1 BON VOOR GESCHENKABONNEMENT 1 Een prima idee voor een kerstcadeau voor uw man I of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een Straat geschenkabonnement op de 1 Postcode:Plaats: Leidse Courant. Telefoon: Het abonnement loopt van 27 december 1991 t/m Deze ontvangt de krant van 27 december 1991 t/m 6 februari 1992 donderdag 6 februari 1992 en kost slechts 20,-. Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Met Kerstmis zelf staat u niet met lege handen, Naam:Voort.: want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque straat: die u de gelukkige kunt overhandigen. Postcode- Plaats- Als u nu de bon invult en vóór 19 december aan ons I n u (voor controle bezorging) toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig stuur j. een open envelop, postzegel niet nodig, aan in huis hebt en de krant vanaf 27 december op het Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u ons een acceptgiro ontvangt. Ln: ram-l

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9