A Hoogovens richt expansie op Oost- Europa en de YS ogeli jke vrijspraak oriega bezorgt YS le koude rillingen BUITENLAND 14 'r Italiaans verkoopverbod Marlboro doet prijs stijgen lï ONDER «sl ;|TEUN DE EIartsen °pndfONDER iRENZEN BEKIJK NOG SNEL EVEN NA OUD xiai üd^Qounamt DINSDAG 17 DECEMBER 1991 1ARC DE KONINCK AMI Zoveel aan- ht als de 'Thomas-hea- gs' en het 'Kennedy- krachtingsproces' in de hebben gekregen, zo lerbelicht blijft in de ïerikaanse media een elijk veel spectaculair- rechtszaak: die in Mia- tegen de ex-dictator Panama, Manuel No- Sa- :taculair is dat marathon- es onder meer omdat een omst dreigt die voor de 'rikaanse regering en voor ident Bush in het bijzon uiterst beschamend zou vrijspraak van de voor [ssmokkel terechtstaande i lachte. \r is het nog niet, maar de elijkheid is volgens juridi- specialisaten in de VS reëel. Noriega is twee jaar den als staatshoofd van afgezet en gearres- door de Amerikanen tij een militaire invasie van lentraalamerikaanse land. Noriega binnenkort dt vrijgesproken en terug keren naar Panama, zal Amerikaanse militaire atie in zijn uiteindelijke !ltaat een pijnlijke gelijke- i vertonen met ae Golfoor- die eveneens door Iraks Saddam Husayn politiek t rerleefd. ook als Noriega wel veroordeeld, zal zijn toch een hoop schade ten aangericht aan het p van de rechtspraktijk le drugsbestrijding in de Alleen al de serie getuigen irge die door het openbaar sterie zijn opgeroepen en {gelopen drie maanden de e hebben gepasseerd, le- n samen een zeer onfris op van vroegere en te- 'oordige contacten en tussen de Amerikaanse heid en allerlei criminele 64 80 tallen drugssmokkelaars die in Amerika gevangen zit ten heeft de officier van justi tie, Michael Sullivan, de afge lopen drie maanden laten ge tuigen om het bewijs tegen Noriega rond te krijgen. De ex-dictator zou met name zijn land beschikbaar hebben ge steld voor drugstransporten per vliegtuig naar de VS, en daarvoor miljoenen dollars hebben ontvangen van het Medellin-drugskartel in Co lombia. Maar de getuigenissen van pi loten, handelaren en tussen personen spreken elkaar tegen of zijn nietszeggend. Sommi gen hebben wel gezien dat No riega een koffertje overhan digd kreeg, maar konden al leen 'vermoeden' dat daar geld in zat. En notities die in Norie ga's kantoor zijn gevonden en die over drugstransporten gaan, kunnen net zo goed slaan op door Noriega bedre ven zaken als op door zijn le ger onderschepte drugstrans porten. Noriega's verdediger Frank Rubino is binnen en buiten de rechtszaal steeds meer instem ming gaan ondervinden met zijn klacht dat al die boeven per definitie onbetrouwbare getuigen zijn, omdat zij hopen op strafvermindering door die dingen te zeggen die de open bare aanklager wil horen. En inderdaad hebben diverse getuigen al volledige of ge deeltelijke kwijtschelding van hun straf gekregen. Zo heeft een van de zwaarste jongens uit het Medellin-kartel, Floyd Carlton Caceres, die nog 12 jaar cel voor de boeg had, 'proefverlof' gekregen nadat hij tegen Noriega had getuigd. En aan de gevangen 'topsmok- kelaar' Carlos Lehder is vol gens hardnekkige geruchten hetzelfde beloofd. Het is in Amerika wettelijk mogelijk om als gevangene te onderhandelen met justitie over strafvermindering in ruil voor samenwerking. Maar het laten gaan van drugssmokke laars omdat het politiek zo be langrijk is om Noriega veroor deeld te krijgen, is wel heel strijdig met het officiële beleid van de regering-Bush tegen 'de cynische handelaren van de dood' en 'de vergif tigers van de Amerikaanse jeugd Truc In het proces-Noriega komt deze week een einde aan het optreden van de aanklager en komt verdediger Rubino aan de beurt om zijn getuigen ten gunste van Noriega te presen teren. Rubino zal uitvoerig uit de doeken doen hoe Noriega jarenlang samenwerkte met de CIA (tegen 'communistische infiltraties in Centraal-Ameri- ka) en zelfs met de Ameri kaanse drugsrecherche DEA tegen de cocaïnehandel. De Amerikaanse regering er kent dat Noriega op de loon lijst van de CIA heeft gestaan, maar houdt vol dat aan het eind van de jaren tachtig in Washington is ontdekt dat de man een dubbelrol speelde en zelf drugshandelaar was. Vol gens Rubino is dat een door zichtige truc van de regering- Bush, die in 1989 van Noriega af wilde omdat het Panamese volk tegen hem in opstand kwam en Washington een linkse machtsovername vrees de in het land van het strate gisch en commercieel zo be langrijke Panama-kanaal. De beschuldiging van drugshan del zou het excuus zijn geweest voor de Amerikaanse militaire invasie en de arrestatie van de Panamese leider. Op de achtergrond van het proces-Noriega speelt ook de rivaliteit tussen het Ameri kaanse ministerie van justitie enerzijds en het ministerie van buitenlandse zZaken en de ge heime dienst CIA aan de an dere kant. De CIA, beducht voor onthullingen over samen werking met Noriega, had ei genlijk helemaal geen openba re rechtszaak gewild. Justitie echter stond erop, maar is er inmiddels ook ongelukkig mee. Naar verwachting zal het pro ces eind februari zijn voltooid. Dan is het aan de jury om het al dan niet schuldig uit te spreken. ij* ;v e- t IRA- bommen Het leven in Londen is gis teren opnieuw ontwricht door een bomaan slag en diverse bommeldin gen. De IRA is kennelijk van plan de Britten vóór Kerstmis nog zoveel mo gelijk te pes ten. Ongeveer twee uur na de eerste bom melding deed zich een tame lijk zware ex plosie voor ten noorden van het boven grondse sta tion Clapham Junction in Zuid-Londen. De politie on derzocht daar na zelfs ieder grassprietje bij dit drukste knooppunt van de spoorwe gen in Europa. foto: epa ROME In Italië is de verkoop van sigaretten van de merken Marlboro, Merit en Muratti verbo den. De maatregel duurt een maand en is het ge volg van de inbeslagname van 65 ton gesmokkelde sigaretten enkele weken geleden in de haven van Ravenna. Volgens de Italiaanse minister van financiën, Rino Formica, die het verbod heeft uitge vaardigd, treedt de producente van die merken, de Ameri kaanse multinational Philip Morris, onvoldoende op tegen de smokkel en kan zij daarom wegens medeplichtigheid wor den bestraft. De handel in sigaretten zonder bandarolle is in Italië een bloeiend bedrijf dat werk biedt aan naar schatting 24.000 men sen, die met name in Zuid-Ita- lië op straathoeken en mark ten hun waar te koop aanbie den. De 'bionde' of 'blondjes', zoals de smokkelwaar in de volksmond wordt genoemd, worden voor 3 gulden per pakje verkocht, terwijl dezelf de sigaretten in de winkel 5 gulden kosten. Naar schatting 500 miljoen pakjes per jaar worden op deze wijze ver kocht, waardoor de Italiaanse overheid jaarlijks 2,3 miljoen gulden aan inkomsten derft uit accijns en inkomstenbelas ting, terwijl de criminaliteit er 800 miljoen gulden rijker van wordt. De verkopers in de stad zijn de laatste schakel van een lange keten. De sigaretten van Phi lip Morris die het meest pro minent op de zwarte markt aanwezig zijn, worden gepro duceerd in Nederland, België en Zwitserland. Vandaar wor den ze per vrachtwagen ver voerd naar Hongarije, Roeme nië, Bulgarije en Turkije, waar ze tegen westerse valuta wor den verkocht. Tot dit voorjaar werden ze vandaar overge bracht naar Albanië met zwij gende instemming van de re gering van dat land. De eigen lijke smokkel vond plaats tus sen de Albanese havenstad Dures en de kust rond Brindisi vanwaar elke nacht tientallen raceboten, met motoren van wel 200 pk, vertrokken, die de Italiaanse en Albanese kust wacht ver achter zich lieten. Binnen één nacht kon gemak kelijk een reis heen en terug worden 1 schatting 30.000 gulden ople verde, te verdelen onder zes tot acht man. Eenmaal in Ita lië droegen vrachtwagens van de Napolitaanse Camorra zorg voor het vervoer en de distri butie van de 'bionde'. Volgens Philip Morris, die door het verkoopverbod een verlies van een half miljard gulden dreigt te lijden, kan de firma niet verantwoordelijk worden gehouden voor over tredingen die door derden worden begaan. De tabaksgi gant heeft daarom een offi cieel protest ingediend bij de Europese Commissie. De autoriteiten laten de smok kelhandel vaak oogluikend toe, omdat de sjacheraars an ders vaak gedwongen zouden zijn hun toevlucht te zoeken tot zwaardere criminele activi teiten, vooral in een stad als Napels waar de arbeidssituatie ronduit rampzalig is. Ondertussen is de maatregel van Formica zowel door wetti ge als clandestiene handelaren met instemming begroet. De eersten hopen dat nu eindelijk eens een einde wordt gemaakt aan de oneerlijke concurren tie, maar de anderen hebben op de eerste dag van het ver bod de prijzen van de 'bionde' met 50 cent per pakje zien stij gen door de hamsterwoede die volgde op het bekend worden van het verkoopverbod. De Napolitaanse zwarthandelaren hebben via de kranten al laten weten dat zij nog voor min stens twee weken Marlboro achter de hand hebben. Maar ook daarna zal de voorraad niet opdrogen, „want", zei een van hen filosofisch, „eigenlijk is onze handel niet alleen nu, maar het hele jaar door verbo den". 23630 195a 114 00- rkoop kaarsen s gestegen 5URG Het verbruik caarsen in Nederland is in met 20 procent gestegen *,5 miljoen kilo. De pro van de Nederlandse ienfabrieken is met bijna ocent toegenomen, aldus reniging van kaarsenfa- ten NVFK. Van de 29 in kilo die dit jaar is ge- iceerd, ging 21 miljoen [naar het buitenland, een ie van 6 procent. De in gestegen met 8 procent ,5 miljoen kilo. Het bin- inds verbruik komt daar op 19,5 miljoen kilo, een ïg van 20 procent. Met de donkergekleurde :n blijken geliefd te zijn. Irland is de grootste kaar- irteur van Europa en na ind ook de grootste pro- IS iitgever hier kna gen later af. Het dat wasj arkt gebe le incou ms werd n diept» eidt ten i uit kzo heef dernemir jing Red ia. Het N ïad al vij ïst voor verking onderne GIRO 4054 AMSTERDAM p fARTS EN ZONDER GRENZEN BEVERWIJK Hoog ovens Technical Services (HTS) wil met haar activi teiten op het gebied van rookgasontzwaveling in Oost-Europa ten minste één order per jaar in de wacht slepen, nadat dit jaar de order ter waarde van ƒ250 miljoen is bin nengehaald voor het aan brengen van rookgasont zwavelingsinstallaties bij de elektrische centrale in het Poolse Belchatow. In maart volgend jaar hoopt de dochter van Hoogovens een contract te ondertekenen voor het ontzwavelen van de rook gas vgn de centrale in het Poolse Jaworzno. „Ik denk dat wij 50 procent kans hebben om die order, die «en waarde ver tegenwoordigt van 150 mil joen, binnen te halen", aldus ir. P.K. Joustra, de directeur van HTS. Behalve in Oost-Europa ziet HTS grote mogelijkheden voor deze activiteiten in de Vere nigde Staten. Daar staat HTS op het punt een eerste op dracht te verkrijgen voor het aanbrengen van een rooksga- sontzwavelingsinstallatie bij de centrale in Richmond. Deze order van de Virginia Electri cal Power Company heeft een waarde van 70 tot 80 miljoen dollar. Oost-Europa en de Verenigde Staten vormen voor HTS voorlopig de gebieden waarop de expansie van haar milieu activiteiten is gericht. Oost- Europa heeft elektrische cen trales, waaronder de grootste van Europa, die op bruinkool worden gestookt en daardoor sterke milieuvervuiling ver oorzaken. Een deel daarvan komt ook in West-Europa te recht, waardoor het ook in het belang van die landen is dat Maxwell Communication vraagt surséance van betaling in VS NEW YORK Maxwell Communication Corporation (MCC), het vlaggeschip van het vrijwel ter ziele gegane media-imperium van Robert Maxwell, heeft in de Verenig de Staten uitstel van betaling aangevraagd, zo is in New York bekendgemaakt. MCC liet weten tot de stap in de VS te hebben besloten, omdat ze daar de meeste bezittingen heeft, waaronder uitgever Macmillan en Official Airlines Guides. Uitstel van betaling houdt in dat MCC is gevrijwaard van claims van crediteuren. De procedure behelst tevens dat elke belangrijke beslissing moet worden goedgekeurd door de Amerikaanse faillisse mentsrechtbank. Met de sursé ance komt voorlopig een einde aan de speculatie over de na bije toekomst van MCC. Of de onderneming uiteindelijk kar» overleven blijft nog de vraag. Het besluit om uitstel van be taling aan te vragen zet een groep van Britse banken die bijna 1,5 miljard pond sterling 4,8 miljard) te vorderen heeft voor een tijd buitenspel. De banken zouden al genoe gen hebben genomen met de helft van dat bedrag, maar in gewijden menen dat ze slechts vijftien procent van hun le ningen zullen terugzien. In middels heeft Goldman Sachs, een vooraanstaand effecten huis in de VS, ontkend dat er met Robert Maxwell illegaal in opties is gehandeld. In de Brit se pers waren berichten ver schenen dat Goldman Sachs opties op miljoenen aandelen MCC had gekocht, die later aan de mediamagnaat waren overgedaan. Maxwell zou zo de koers van de aandelen MCC kunstmatig hoog hebben kunnen houden. Goldman Sachs zou verder een lening van zestig miljoen dollar aan Maxwell hebben verstrekt. de luchtvervuiling in Oost-Eu ropa wordt tegengegaan. In vesteringen in rookgasontzwa- velingsprojecten in Oost-Euro pa hebben een veel groter mi- lieurendement dan in West- Europa. De SEP, de samen werkende elektriciteitsprodu centen in Nederland, besloten daarom voor de ontzwaveling van de rookgassen van de cen trale in Belchatow 60 miljoen ter beschikking te stellen. Dat betekende niet dat HTS daar door automatisch de order bin nenkreeg, want Duitse en Deense concurrenten waren ook in de race. Na ruim een jaar taai onderhandelen wist HTS uiteindelijk de handteke ningen onder het contract te krijgen. In de Verenigde Staten bevin den zich ongeveer 70 op kolen gestookte centrales, waarvan de rookgassen moeten worden ontzwaveld. Die markt is het gevolg van het aannemen dooi de Senaat van de Clean Air Act die grenzen stelt aan de uitstoot van zwavel door elek triciteitsbedrijven. HTS heeft om die markt te penetreren al in 1989 een kantoor geopend in Pittsburg. „Als wij van de 70 te ontzwavelen centrales er 10 tot 15 in onze orderporte feuille kunnen stoppen, ben ik tevreden", aldus Joustra. Financiering De financiering van deze pro jecten vormt in de Verenigde Staten geen probleem, in te genstelling tot Oost-Europa, waar de financiering nog wel eens voor hoofdbrekens zorgt. De verzekering van de finan ciering van de opdracht in Belchatow bleek bij de Neder landse verzekeraar van ex portkredieten NCM op proble men te stuiten, omdat Polen op de zwarte lijst stond. Toen de NCM uiteindelijk bereid bleek een uitzondering te wil len maken, had HTS zich al tot de Londense commerciële markt gewend. En daar bleek de beste dekking te vinden. „Overigens denk ik dat de NCM diep in haar hart blij was dat zij niet voor die dek king hoefde te zorgen", ver moedt Joustra. De betalingen door de directie van Belcha- In Oost-Europa ligt nog veel werk te wachten voor Hoogovens Technical Services. Op de foto het 'industriële' landschap van van de voormalige DDR met de vuilspuwende schoorstenen. foto: ap tow vinden op tijd plaats. Polen heeft te kampen met een uitstoot van vier miljoen ton zwavel per jaar, waarvan twee miljoen ton door elektri sche centrales. Die van Bel chatow, de grootste in Europa, neemt daarvan al 400.000 ton voor haar rekening. HTS zorgt ervoor dat die uitstoot met 120.000 ton afneemt. Overi gens bedraagt de gehele uit stoot in Nederland 250.000 ton per jaar. HTS startte vijf jaar geleden met haar milieuprogramma, nadat de toenmalige minister Winsemius zijn milieuwetge ving op tafel had gelegd. De eerste centrale waar de zwave- luitstoot, in eerste instantie overigens nog maar met 50 procent, moest worden terug gedrongen was de EPON-cen- trale in Nijmegen. Vervolgens kwam de Amercentrale aan bod en tijdens de bouw werd de eis al een reductie van 10Q procent. Als de Una-centrale aan de Hemweg in Amsterdam is behandeld, zijn alle met ko len gestookte elektrische cen trales in Nederland ontzwa veld. HTS heeft dan van de zeven centrales er vijf ontzwa veld. In het begin wist een Duitse concurrent twee orders voor rookgasontzwaveling in Nederland in de wacht te sle- Behalve op milieu- en enger- giegebied is HTS actief in de sector ijzer en staal. Eind vori ge maand is een kantoor geo pend in India waar de staalin dustrie zich snel uitbreidt. HTS heeft daar inmiddels al vier contracten afgesloten voor windverhitters en de be- metseling en koeling van hoogovens waarin onder ex treem hoge temperaturen het ijzererts tot vloeibaar ijzer wordt omgezet. Dat zijn de twee specialiteiten van HTS in deze sector, waar HTS bekend staat om de hoogwaardige kwaliteit van haar dure pro- dukt. Als gevolg daarvan ope reert HTS in een marktseg ment met hooguit één of twee concurrenten. „De commercië le mogelijkheden van de staal- markt in India zijn enorm, on der meer door de liberalisering van de Indiase wetgeving. Ei genlijk zouden we met al onze 400 werknemers daar naar toe moeten reizen, zó veel is er voor ons daar te doen. Wij gaan daar de komende viif jaar fors in de bus blazen", al dus Joustra. Voorlopig zitten er van die 400 man 200 in Ne derland en 200 in Noord-Ame- rika, want ook daar heeft HTS het nodige te doen. De omzet van HTS, die in 1977 met vijf man van start ging, beloopt ongeveer 150 miljoen per jaar. SIRE JE BENT EEN RUND ALS IE NET VUURWERK STUNT. NDP-plan: werkloze bezorgt de krant AMSTERDAM Werklozen en arbeidsongeschikten moeten met behoud van uitkering in de toekomst tegen betaling kunnen worden ingeschakeld bij de bezorging van dagbladen. Dat zegt K. van der Zande, secretaris van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP), deze week in een interview in het VNO- blad Onderneming. De uitgevers voorzien voor de bezorging van de dagbladen.grote problemen. De scholier, de traditionele bezorger, wordt als gevolg van de vergrijzing zeldzaam. Boven dien Jiangt volgens Van der Zande de dreiging in de lucht van

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7