Niet-joodse °1!; Russen in Israëllijk gediscrimineen 1 I Vut'ers buffer tegen gevolgen van vergrijzing n BINNENLAND BUITENLAND YluchtelingenWerk: stop uitzetten hongerstakers CskbeSouACvnt DINSDAG 17 DECEMBER 1991 Kinderen van de Jenaplan-school de manne' in Veendam doen zich'tegoei door hun zelf onderwijsraad sl de school in hete FOTO: ANP PTT verbiedt 3300 marifoons DEN HAAG De PTT en de Rijkspolitie te Water zullen beroepsschippers en water sporters verscherpt gaan controleren op het bezit van een goedgekeurde marifoon (scheepsmobilofoon). PTT heeft onlangs de type-goedkeuring voor 3300 marifoons inge trokken, zo hebben woordvoerders van bei de diensten gisteren meegedeeld. Het bezit van dergelijke apparatuur zal als misdrijf worden vervolgd. Volgens de PTT hebben „internationaal vastgestelde, hogere eisen" de afkeuring van de apparatuur veroor zaakt. Een deel van de afgekeurdje appara tuur kan bij erkende technici aan de nieuwe eisen worden aangepast. Het Centraal Bu reau voor de Rijn- en Binnenvaart wist offi cieel nog van niets, maar kondigde aan op korte termijn om opheldering te vragen. Mobiel Een agent van de Amsterdamse politie hanteert de Mobiele Data Terminal, die gisteren in gebruik werd genomen. Het apparaat staat in verbinding met de centrale computer van de politie. In een handomdraai kunnen vanuit de politiewagens persoonlijke gegevens van verdachten in beeld worden gebracht. B FOTO: ANP Wallage en vakbonden bespreken vernieuwingen ZOETERMEER Staatssecretaris Wallage van onderwijs wil morgen met de onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en PCO praten over de proble men die de bonden signaleren bij de uitvoering van een aantal vernieuwingsoperaties in het basis onderwijs en het speciaal onderwijs. Wallage heeft de bonden gisteren uitgenodigd naar aanleiding van de bezwaren die de verschillende bonden de afgelopen weken hebben geuit tegen het samen gaan van de sluiting van meer dan duizend basis scholen, de opzet van de intensievere samenwer king tussen basisscholen en scholen voor speciaal onderwijs en de invoering van het zogeheten „for matiebudgetsysteem", dat de scholen meer vrijheid geeft voor het voeren van een eigen personeelsbe leid. Volgens de bonden raken de scholen door de samenloop van al deze veranderingen de komende jaren overbelast. Bekende rokers aan 'schandpaal' genageld UTRECHT Een hele rij in het openbaar rokende bekende Nederlanders zijn in het blad van de vereniging 'Clean Air Now!' aan de 'schandpaal' ge nageld. De club, die zich de vertegenwoordiger van de 'niet-rokende meerderheid' noemt wil de „culturele ge woonten rond het gebruik van tabak" veranderen. Het stoort de vereniging dat bekende mensen regelmatig openlijk hun tabaksverslaving demon streren. Met name worden ge noemd de auteur Coen Flink, minister Hedy d'Ancona, de historicus Dr. Lou de Jong, Rotterdams nachtburgemees ter Jules Deelder en de frac tieleider van de PvdA Thijs Wöltgens. De schrijver Boude- wijn Büch wordt verweten dat hij rokend een tv-interview afneemt en zijn collega Hugo Claus vindt men een „onver beterlijk type". Bijscholing wordt dringend geadviseerd aan Jos van Kemenade, burge meester van Eindhoven, die „voortdurend met zijn pijp manipuleert". RUZA reld0° :ie na TEL AVIV Hij schreeuwt en huilt! Zijn ogen rollen van emotie en zijn stem trilt. „De Neder landse regering heeft een misdaad gepleegd", zegt hij. „We zijn gedwongen naar Israël terug te gaan. Maar we willen hier niet zijn". Alexander Pinchasov, een van de Russisch-joodse asielzoekers die gistermorgen werdén uit gewezen, arriveert zonder schoenen op het vliegveld Da vid Ben Goerion bij Tel Aviv en vertoont tekenen van fy siek geweld aan zijn polsen, zijn enkels en zijn hals. Hij was, zo vertelt hij, door de Ne derlandse politie geboeid op het vliegtuig naar Israël gezet, nadat hij zich hardnekkig te gen zijn uitzetting had verzet. De asielzoekers zien er ge schokt en wanhopig uit. De meesten huilen en durven, uit angst voor de Israëlische auto riteiten, nauwelijks te praten. „Wij zijn bang voor de politie en de veiligheidsdienst", zegt een van de mannen. Hij kijkt angstig om zich heen en wil zijn naam niet noemen. „Wij zijn bang omdat we nu grote problemen krijgen, omdat we Israël verlaten hebben en in Nederland hebben verteld hoe slecht we het hier hebben ge had. We kunnen hier onmoge lijk blijven". Onder de groep Russische asielzoekers bevindt zich een flink aantal niet-joodse fami lieleden van joden. „Deze niet- joodse familieleden hebben weliswaar wettelijk dezelfde immigrantenrechten, maar worden toch sociaal gediscri mineerd", vertelt Adam Kei ler, die aan het hoofd staat van de Israëlische afdeling van de Joodse Vredesunie. „De psy chologische druk op deze men sen, die toch al ontheemd zijn na hun emigratie uit de Sov jetunie, is vaak ondraaglijk". Zoals bij Liliana Tsjernieva. Huilend vertelt zij: „We zijn uit Israël vertrokken omdat mijn zoontje op school grote moeilijkheden had. Volgens de joodse wet is hij geen jood, om dat ik zelf christen ben, ge trouwd met een jood. Er werd naar hem geschreeuwd dat hij een christenhond was en dat hij maar naar Rusland terug moest gaan. Ik werd gedwon gen tot het jodendom over te gaan en mijn zoontje te laten besnijden. Anders zou ik geen immigrantenrechten hebben, werd me gezegd. Ik heb dat geweigerd. Israël is alleen goed voor joden". Volgens de Joodse Vredesunie zullen de Russen na hun ge dwongen terugkeer weliswaar niet in gevaar zijn, maar wel degelijk grote moeilijkheden ondervinden. Op grond van de zionistische idealen, waarop de staat Israël gebaseerd is, wordt iedere Israëli die besluit te emigreren als een 'verrader' beschouwd. Russisch-joodse immigranten, die met aanzien lijke financiële hulp in Israël opgevangen zijn en vervolgens besluiten hun geluk buiten Is raël te zoeken, kunnen na te rugkeer helemaal niet meer op sympathie rekenen. Zeker niet als zij, zoals de asielzoekers in Nederland, verhalen hebben PLI tot O] Terugbetalen De vermoeidheid staat dl lijk te lezen op de gezic van de wanhopige ten keerde asielzoekers. Ta Galinkova vertelt: „De N landse politiemannen kw; onaangekondigd heel vrcn de ochtend, toen pen. We werden gedwo ons snel aan te kleden en spullen in onze koffers te en. Toen werden we naai militair vliegveld gebi Het was verschrikkelijk, huilden allemaal". Over het het besluit Nederlandse regering zei „Nederland had meer b voor ons moeten opbre We hebben alles verlorenjoor hebben geen nationa geen geld, geen bezittii geen werk. Hier rest ons anders dan op straat te neri". Alle teruggekeerde asie^jjer kers vertellen niet in Isr; willen blijven. Het zal voorlopig echter vrijwel mogelijk zijn om ergens aif^P hun geluk te zoeken. V alle Russen beschikken over een 'laissez-passer' Israëlisch paspoort kunneL ^0^" pas aanvragen als ze min een jaar in Israël hebbei woond. Verkiezen zij opi een Russisch paspoort ai[. vragen, dan duurt ook procedure ongeveer een Maar ook als de immigri over een paspoort beschil kunnen ze het land maar verlaten als ze alle ringen die ze van het Is sche ministerie van abs< hebben ontvangen hebbe rugbetaald. Onmiddellijk na aankoms het gecharterde Transavi; stel worden de Russen vangen door enkele verti woordigers van het mini van absorptie, die hun do Nederlandse autoriteiten nomen Israëlische ident ONIJ ur ei ich In He So vee "riar de papieren teruggeven. E v€ Russen weigeren aanvank0pen hun papieren in ontvan{ramn nemen, maar laten zich nf geveër een uur overrede 'warme ontvangst', die raëlische ambassadeur in| Haag, Dan Bavli, i uitzicht had gesteld, bestJ nauwelijks meer dan hetl ren van de namen van <f ruggekeerden. Vandaad worden nagegaan in hoej ze nog recht hebben op fl ciële en sociale absorptie-l Pijnlijk Het Israëlische ministeriel absorptie stelde gisteren <j gens alles in het werk oi publiciteit rondom de pijif gedwongen terugkeer val asielzoekers zoveel mogell beperken. Tot op het mol dat het Transavia-toestell geland, hielden woordvoeT van het ministerie vol I van de komst van de asiJ kers af te weten. Journal die naar het vliegveld gekomen, kregen geenl stemming de asielzoekei begeleiden naar de verdie waar vertegenwoordiger# het ministerie immigr» opvangen. Gevraagd nat reden van deze uitzonder maatregel wilden de ambl ren niet meer zeggen dal het hier „om een gevii zaak ging". Vietnamezen geven hongerstaking ECHT Zes Vietnamezen in het asielzoekerscentrum Limburgse Echt, die een aantal dagen hebben deelgei aan een hongerstaking tegen het beleid van staatssecrl Kosto van justitie, hebben hun actie opgegeven. Het kon de hongerstaking niet langer aan. Momenteel zetten nog circa vijftien Vietnamezen in Ecl hongerstaking voort, net als tweehonderd landgenoten in Nederland. SYMPOSIUM BEVOLKINGSGROEI ZIET NIEUWE UITDAGING Even wennen Idoor KARIN VERAART AMSTERDAM Hoe graag regeringen het ook zouden willen, bevolkingsontwikke lingen zijn veelal niet te beïn vloeden. Pogingen daartoe in het verleden zijn kostbaar en weinig effectief gebleken. Waar we naar toe moeten is een flexibele samenleving die makkelijk kan inspelen op de demografische veranderingen. Zo zou het misschien het over wegen waard zijn de vut-rege- ling maar weer af te schaffen. Dit plan komt uit de koker van dr. H.A. van Stiphout, di recteur van de Organisatie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek. Hij presen teerde het tijdens het symposi um 'De demografische uitda ging: Nederland in Europa op weg naar de 21-ste eeuw' dat vandaag aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam werd ge houden. Voor Nederland wordt de ko mende decennia verdergaande ontgroening - in het gemid delde Nederlandse gezin zijn er nog maar 1,6 kinderen - en vergrijzing van de bevolking voorzien. Het grootste pro bleem van deze ontwikkeling schuilt volgens Van Stiphout in de stijgende kosten hiervan voor de samenleving. Hoe moet het met de financiering van bejaardenzorg, wie betaalt de pensioenen? Om deze kos ten te bestrijden en de last per hoofd van de bevolking draag lijk te houden zal het aantal mensén dat een betaalde baan heeft onveranderd hoog moeten zijn. Voor knelpunten in de ar- beidsaanbodvoorziening hoe ven we echter in Nederland niet te vrezen, zo zette hij uit een in zijn presentatie 'Econo mische aspecten van de demo grafische uitdaging'. Bevorde ring van overheidswege van migratie ten behoeve van de arbeidsmarkt is volgens hem dan ook niet noodzakelijk. Het aantal mensen dat momenteel niet werkt, maar dat wel zou Cassatie in zaak Kemp DEN HAAG De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft in de strafzaak tegen Simon Kemp cassatiebe roep aangetekend bij de Hoge Raad. Het beroep is met name gericht tegen de vrijspraak voor Kemp voor het storten van giftig afval in de Coupé polder in Alphen aan den Rijn. Volgens het gerechtshof kon de afvaltransporteur niet voor dit feit worden veroordeeld, omdat in de tenlastelegging afvalstof fen niet als „waren" mochten worden gezien. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Idoor RIK IN 'T HOUT AMSTERDAM Vluch telingenwerk Nederland doet een beroep op de re gering en de Tweede Ka mer om niet nog meer Vietnamese hongerstakers uit te zetten. „Artikel 25 van de Vreemde lingenwet verbiedt uitzetting van vreemdelingen als dit met het oog op hun gezondheids toestand niet verantwoord is", schrijft de vereniging in een brief aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken, staatssecretaris Kosto van jus titie en de betrokken commis sies van de Tweede Kamer. Deze brief betekent niet dat Vluchtelingenwerk het eens is met hongerstaking als een pressiemiddel jegens, een over heid. Wel meent de vereniging dat hongerstakers van wie door een medicus is vastge steld dat zij niet getranspor teerd kunnen worden voorlo pig in Nederland moeten mo gen blijven. Vluchtelingen- Werk zou ook graag zien dat de regering contact opneemt met de Vietnamese autoritei ten, om zeker te stellen dat te ruggestuurde vluchtelingen „geen haar wordt gekrenkt". Dat moet uiteraard ook gelden voor Vietnamezen die uit Tsjechoslowakije naar huis ge stuurd worden. Afgelopen za terdag zette de Nederlandse justitie vier Vietnamese hon gerstakers op het vliegtuig naar Praag, omdat zij daarvan daan naar ons land gevlucht waren. ten. Daar komt bij dat veel van deze mensen dienstweige raar zijn, wat daar ook niet erg op prijs wordt gesteld", aldus Sipkes. Het Kamerlid van Groen Links vindt dat niet alleen de Vietnamezen, maar ook de Russische joden nog enige we ken respijt moet worden gege ven, alvorens ze worden uitge zet. Die tijd kunnen overheid en asielzoekers dan benutten om te zoeken naar andere lan den, die in staat en bereid zijn ze op te vangen. Kookles 'kniepertjes', bepaald soort koekjes. Zij krijgf tussen de middak geen vrij, maar kookles. Vorig ji besloot de schol zogenoemd conti rooster in te voe| omdat de middagpauze hel leerproces zou P verstoren. In plal daarvan krijgen kinderen het val 'gezond gedrag'! onderwijsinspecf staatssecretaris l022.; onderwijs Wallas hadden bezwaref tegen dit rooster maar de kunnen gaan doen is namelijk groot, zo stelt hij. Verlagen Een belangrijke categorie met inzetbare arbeidskrachten wordt in zijn optiek gevormd door mensen die zonder medi sche indicatie vervroegd zijn uitgetreden. Tachtig procent van de vut-gerechtigden maakt gebruik van die moge lijkheid. Men neemt blijkbaar graag genoegen met de hoogte van de uitkering van tachtig procent, concludeert Van Stip hout. „Mocht men nu met be sluiten de vut categorisch af te schaffen, dan kan het niveau van de vut-uitkeringen dras tisch worden verlaagd, tot vijf tig procent". Potentiële vut'ers zouden zich dan wel tien keer bedenken voor ze met vut gaan. Dat deze rigoureuze stap misschien wel wat erg veel flexibiliteit van de samenle ving eist, geeft hij direct toe. Een andere groep waarop de arbeidsmarkt terug kan vallen is die van de (herintredende) vrouwen. „Onder hen is de be reidheid (weer) te gaan wer ken redelijk groot. De belang rijkste categorie die aangeeft nog wel te gaan werken is die met jonge kinderen thuis. Dat lijkt gunstig, maar dit moet wel worden afgezet tegen hen die nu nog werken, maar daarmee zullen stoppen zodra er kinderen, worden geboren. Goede kinderopvang is een belangrijke factor bij de reali satie van de plannen om te werken", aldus Van Stiphout. Hij merkt tenslotte op dat 'de demografische uitdaging' al snel tot sociale problemen kan leiden. De nadruk op arbeid kan ertoe leiden dat de aan dacht en tijdsbesteding voor andere levenssferen als opvoe ding, verzorging, aandacht voor anderen, afneemt) en daardoor aan legitimiteit ver liest". Migrantenstroom In totaal zes sprekers lieten tij dens het symposium hun licht schijnen over verschillende demografische ontwikkelingen - zoals de nimmer aflatende bevolkingsgroei in de Derde Wereld en de toenemende mi gratie waarmee Europa te ma ken krijgt - en hun weerslag op de Nederlandse samenle ving. Demograaf prof.dr. D.J. van de Kaa voorziet dat Europa, zonder het zich te realiseren, 'het episch centrum voor mi grantenstromen' wordt. „Op termijn doet Europa er goed aan een punten- of quotasys teem in te voeren waarbij ge kozen wordt voor een bewuste instroom van migranten. Maar dan wel van die mensen die hier nodig zijn op de arbeids markt, die dus werk hebben. Die zich hier willen vestigen. Die bereid zijn zich aan te pas sen", aldus Van de Kaa. Naar zijn verwachting gaat het de komende jaren om 225.000 tot 325.000 mensen per jaar. Aan een aantal van hen zal Europa ook zeker behoefte hebben, meent hij. De sterk afnemende bevolkingsgroei in de Europese landen en do ver grijzing zullen leiden tot te korten op de arbeidsmarkt. Gastarbeid zal worden, gesti muleerd. Beleid op het gebied van de migratie met een na druk op samenwerking tussen de Europese landen is noodza- Nederland wil, aldus Van de Kaa, eigenlijk geen migratie effecten. „Maar daar kun je niet helemaal onderuit. In 1984 kwam praktisch niemand Nederland binnen en toen riep Nederland 'houden zo'. Dat is echter niet reëel. Er staat ons toch een grote instroom te wachten". Nederland heeft evenwel een voordeel boven een groot aan tal andere landen in Europa. „We zitten niet in uitersten en dat is betrekkelijk comforta bel. De cijfers hier zijn minder extreem dan in de landen om ons heen. Wij hebben steeds de mogelijkheid om te zien hoe tal van problemen op demo grafisch gebied in andere lan den uitpakken. Hoe men er daar mee omgaat. Wij hoeven niet het voortouw te nemen. Wij kunnen leren van ande- Tsjechoslowakije weigert Vietnamezen zonder visum PRAAG Tsjechoslowakije zal geen uit Nederland terugge stuurde Vietnamezen meer accepteren. De vier die het afgelopen weekeinde het land zijn binnengekomen, zijn de eersten en de laatsten geweest. „Zonder visum zullen we een volgende groep niet accepteren", aldus een woordvoerder van het Tsjechoslo- waakse ministerie van binnenlandse zaken. Op dit moment ver blijven 12.000 Vietnamese gastarbeiders in Tsjechoslowakije drie jaar geleden waren dat er nog 45.000. In 1995 moeten alle Vietnamezen Tsjechoslowakije verlaten hebben. Dan zal er een einde gekomen zijn aan een periode van een vreemdsoortige 'so cialistische broederhulp', die begon in 1980. Toen sloten de com munistische regimes van Praag en Hanoi een overeenkomst om de schuld die Vietnam aan Tsjechoslowakije had (onder meer vanwege wapenleveranties) te vereffenen door tienduizenden Vietnamezen in de Tsjechoslowaakse industrie te laten werken. De situatie van de Vietnamezen in Tsjechoslowakije is allerminst comfortabel. De Vietnamezen worden in het vreemdelingen- schuwe Tsjechoslowakije met de nek aangekeken en zijn, evenals zigeuners, het doelwit van racistische aanvallen. Als ze, al dan niet zwart, op straat proberen handel te drijven, worden ze door jeugdbendes weggejaagd. Als ze de tram nemen, worden ze door skinheads achterna gezeten en in elkaar geslagen. In september vorig jaar werden al eens 180, Vietnamezen het land uitgezet na dat het in de Slowaakse fabriek waar ze werkten, tot gevechten tussen hen en autochtone arbeiders was gekomen. Voor dit Joego slavische vakantie- gangertje is het nog even wennen in Nederland. Zij is een van de ruim tachtig Joeglavische kinderen die gisteren per bus in Amersfoort arriveerden voor een kerstvakantie van drie weken. De kinderen zijn afkomstig uit een Hongaars vluchtelingen kamp. FOTO: ANP Deel Kamer wil respijt voor Vietnamezen DEN HAAG PvdA, D66 en Groen Links in de Tweede Kamer willen dat staatssecre taris Kosto van justitie garan ties geeft over de opvang van Vietnamese asielzoekers in an dere landen, vóórdat hij tot uitwijzing overgaat. Een meer derheid in de Tweede kamer van CDA en VVD is tegen uit stel in dé uitwijzingsprocedu- Vandaag is er in de Tweede Kamer op verzoek van Groen Links een spoeddebat over de uitwijzing van de Vietname zen. Groen Links-woordvoer ster Leoni Sipkes vindt dat er over de opvangmogelijkheden van de Vietnamezen in het land van herkomst, Tsjecho slowakije, teveel onduidelijk heden bestaan. Een terugkeer naar Vietnam kan volgens haar niet. „In Vietnam is al leen het aanvragen van asiel in een ander land al genoeg reden om mensen vast te zet-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4