Atmosferische er v ui ling van Rijn roter dan gedacht „Ik wil kunnen tanken zonder geld op zak!' BINNENLAND Negen kikkers in 'n kruiwagen op energieconferentie ransportsector kritisch over snelheidsbegrenzer ntvoerders secretaresse sten tien miljoen >r die ten te p van tiek an uit >u een ïs het ïochet val rium als eed"" erekei hl met tem de 1 w| necket DINSDAG 17 DECEMBER 1991 vl k itl ïaar ASTRICHT De ontvoerders van de 29- ,e Christianne Gielen, de secretaresse van akenman Leon Melchior, hebben een los- van tien miljoen gulden geëist, zo is ge ien uit een brief die werd achtergelaten aar auto. De hoogte van het geëiste los- sterkt volgens de woordvoerder het re- ■che-bijstandsteam in zijn mening dat en - die vrijdag werd ontvoerd maar na »n etmaal weer werd vrijgelaten - door kidnappers is aangezien voor de 23-jari- i lochter Marlène van haar werkgever Mel- De ouders van Gielen noemen de per- isverwisseling van hun dochter met Mar- Kerstpakketten voor Russische kinderen Idoor KARIN SWIERS Rapport verkiest huismeester boven extra politiecontrole var Melchior echter vreemd omdat de twee iwen weinig op elkaar lijken. Van de da- van de ontvoering heeft de politie nog confi spoor, aldus de woordvoerder. UTRECHT De Stichting Kerstmis in Kamchatka wil 100.000 kinderen in het meest noordoostelijke deel van de Sov jet Unie verblijden met een kerstpakket. De stichting, waarin diverse kamerleden zitting heb ben genomen, werkt hiervoor sa men met het consortium Holkam, een - tijdelijke -vereniging van Nederlandse ondernemers. Het consortium drijft sinds een jaar handel met het schiereiland en heeft een luchtverbinding met Kamchatka. Het consortium draagt zorg voor het transport en de verpakking van de pakketten, waarvan de inhoud onder meer bestaat uit snoep, speelgoed en vitaminepillen. Benadrukt wordt dat het niet om een voedselactie gaat. Honger wordt er niet gele den, ook al is het voedsel vrij eenzijdig. Het Sovjet-leger draagt zorg voor de verspreiding van de pakketten in het onherbergzame gebied. Mensen die een bijdrage willen leveren kunnen geld stor ten op rekeningnummer 31.73.89.432 van de Rabobank Enkhuizen onder vermelding van Kerstmis in Kamchatka. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De auteurs van het rapport Veiligheid en Politie doen een groot aantal praktische suggesties en maken een aantal keu zes. Zo geeft de stuurgroep aan een huismeester de voorkeur boven algemene politie-surveillan- ce. Bovendien wordt meer alcoholcontrole ge zien als de meest economische en effectieve maatregel het grote aantal slachtoffers na alco holgebruik terug te dringen. Daders moeten bovendien direct de gevolgen ondervinden van hun delict. De mensen die het eerst over de schreef gaan zouden wat de stuur groep betreft meer aandacht moeten krijgen dan notoire criminelen. In het rapport signaleren de opstellers een di rect verband tussen de gebrekkige aanpak van grote fraudes en de toename van lichte belas tingfraudes. Ook vermoedt de stuurgroep dat het achterwege laten van bijvoorbeeld de aan pak van fietsendiefstal bijdraagt aan de neiging tot overtredingen en verlies van gemeenschaps zin. Het Nederlandse bedrijfsleven wordt verweten te weinig te doen aan de bestrijding van crimi naliteit in vergelijking met andere landen. De politie-strategie kan ook anders, meent de stuurgroep. Zo toont zij zich voorstander van 'lager' politiepersoneel dat zich vooral bezig houdt met de wijkproblemen en een specifieke 'oog-en-oor-functie' moet krijgen. Deze 'politie wachten' zouden overigens voor de herken baarheid wel een uniform moeten dragen. Op merkelijk genoeg pleiten de schrijvers voor „resultaatgerichte" contracten tussen politie, openbaar ministerie en het betreffende over heidsbestuur. Volgens de rapporteurs verhoogt dat de effectiviteit van politiezorg en draagt het bij aan kostenbeheersing. Kamer haalt korting jeugdhulp van tafel DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gis teren eendrachtig de voorgenomen bezuini ging van rond de 55 miljoen gulden op jeugd hulpverlening van tafel geveegd. Minister D'Ancona van welzijn gaat nu bij minister Kok van financiën proberen een oplossing te vinden voor het incidentele kasprobleem voor 1992 en 1993 waarvoor zij door de wens van de Kamer wordt gesteld. De bijzonder kamercommissie voor het jeugdwelzijnsbeleid was in het overleg met de minister snel klaar met vernietigend oordeel over de bezuiniging die D'Ancona voor ogen had. Alle fracties vrezen dat de bezuinigingstaakstelling onver antwoord ten koste gaat van de capaciteit in de jeugdhulverlening en vervolgens fnuikend kan uitpakken voor het aantal plaatsen van de betrokken groep jongeren. igveld langen l bij in ge bes< /e mee t Erich oorgaa id van id voo v ring wJirel WIEMERS lelijke ijnse RL en wei ie part itse he sten oi stische an de e beste in de e best •Oginge1 komei duitse DDR roten lijk. H >fd vai n. Die volgen necker HAAG De ver eniging van de Rijn stoffen die vanuit de it op de rivier neerda- is veel omvangrijker doorgaans wordt aan- omen. itmosferische neerslag van itens elf stoffen, waaron- bestrijdingsmiddelen, zwa- netalen en gechloreerde n in h< waterstoffen, vormen een of zelfs grotere belasting de Rijn dan de directe lo- van deze stoffen op de ri- De industrie in het wes- ;t omd^e deel van Duitsfand en landbouwactiviteiten in kwetstkd-Frankrijk zijn daar het lar lani5t verantwoordelijk voor. volgens H. Diederen van ["NO-instituut voor Milieu- 0inschappen voor het eerst het kc ;esteld door middel van e de h< man c amde. studie naar de neerslag negenentwintig sterk ver- ;nde stoffen in het stroom- van de Rijn. Dit onder- werd verricht in op- ht van de Interdeparte- i tale Werkgroep voor At- ferische Depositie (IWAD). berekeningen tonen aan de neerslag van milieu- delijke stoffen op de Rijn miljo lit de lucht jnden waarlozen is. „Deze vorm en dui belasting van de rivier ongewenste stoffen werd toe onderschat", aldus W. Harder, directeur van het TNO-instituut in Delft. In het internationaal overleg inzake de bescherming van de Rijn wordt in hoofdzaak gekeken naar de directe lozing van ver ontreinigende stoffen op het rivierwater. Inventarisatie TNO inventariseerde in alle Europese landen de uitstoot in de lucht van zeven zware me talen, zes gechloreerde kool waterstoffen, twaalf land- bouwbestrijdingsmiddelen (pesticiden) en een viertal an dere sterk milieubelastende stoffen (stikstof, benzeen, PCB en PAK). Vervolgens bere kende het onderzoekinstituut de neerslag van deze stoffen in het stroomgebied van de Rijn. Gebleken is dat meer dan tachtig procent van deze stof fen, die in dit gebied neerko men, afkomstig is van bron nen in de Rijnoeverstaten. De invloed van uitstoot in de Scandinavische en Oost- en Zuideuropese landen is in dit opzicht gering. Duitsland met zijn zware in dustrie in het Roergebied is de grootste boosdoener voor wat betreft de neerslag van eenen twintig van de negenentwintg onderzochte stoffen. Daaron der bevinden zich zware meta len, gechloreerde koolwater stoffen, benzeen, PAK (Poly cyclische Aromatische Kool waterstoffen) en PCB (Po- lyChloorBiphenyl). De landbouw in het noordelijk deel van Frankrijk is de voor naamste bron van de neerslag van bestrijdingsmiddelen in het stroomgebied van de Rijn. Voor zeven van de twaalf on derzochte pesticiden draagt Frankrijk het meest bij aan de belasting van het stroomgebied met dit soort stoffen vanuit de lucht. Uit de lucht Tenslotte berekende TNO de neerslag van al deze stoffen op het water van de Rijn en ver geleek ze met de directe lozing ervan op de rivier. Uit de cij fers blijkt dat de neerslag van vier stoffen (drie pesticiden en trichloorethaan) vanuit de lucht groter is dan de directe lozing van deze stoffen op de Rijn. Van zeven andere stoffen (benzeen, cadmium, kwik, lood, PCB en tri- en tetrach- looretheen) is de atmosferische depositie niet verwaarloosbaar ten opzichte van de directe lo zing ervan op het rivierwater. De neerslag van stoffen als chroom, koper, nikkel en zink draagt niet in belangrijke mate bij aan de totale belasting van de Rijn met deze stoffen. Voor enkele stoffen, in hoofdzaak bestrijdingsmiddelen, kon TNO geen vergelijking maken, omdat informatie over de di recte lozing van deze stoffen door industrieën en bedrijven op de rivier ontbreekt. De to tale atmosferische neerslag loopt voor de afzonderlijke stoffen uiteen van een paar ton tot enkele duizenden ton nen per jaar. Renovatie De laatste gebouwen van het Molukse woonoord Lunetten in Vught gaan tegen de vlakte; direct na het vertrek van de laatste bewoners werd begonnen met de sloop. Het woonoord wordt gerenoveerd, de bewoners kunnen er later weer terugkeren. De werk zaamheden aan Lunnetten liepen vertraging op door een aantal korte gedingen die de bewoners tegen de staat aanspanden om de verbouwing tegen te houden. foto: anp Onenigheid over Energie Handvest DEN HAAG Het Europese Energie Handvest, een politie ke intentieverklaring die van daag in Den Haag moet wor den ondertekend door afge vaardigden uit westerse lan den en voormalige Oostblok landen, moet wat premier Lubbers betreft snel een ver volg krijgen in een juridisch bindend basisprotocol. Giste ren bleek tijdens de conferen tie van ministers in Den Haag dat over de beginselen van deze samenwerking nog grote onenigheid bestaat. De Ameri kanen vinden dat het hand vest niet ver genoeg gaat, om dat landen bij investeringen geen „eigen" ondernemingen mogen bevoordelen tegenover buitenlandse maatschappijen. Er is een compromis, waarbij „non-discriminatie" moet wor den uitgelegd als dat de landen elkaar behandelen als „meest bevoorrechte handelspart ners". Verder bleek dat landen onderling van mening ver schillen over de mate waarin het basis-akkoord juridisch bindend moet zijn. De EG-lid- staten zijn het er evenmin over eens of het principe van de vrije markt ook doorge voerd moet worden in het energiebeleid Een van de be langrijkste doelstellingen van het Energie Handvest is het veilig stellen van de energie voorziening in de toekomst. SOVJET-DELEGATIE WEET ZELF NIET WIE ZE VERTEGENWOORDIGT Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG Een medewer ker van het ministerie van economische zaken veegt het zweet van haar voorhoofd. Had het toch nog maar een haar gescheeld of de energie- ministers uit bijna vijftig lan den hadden vandaag een beet je voor Piet Snot in de Ridder zaal gezeten om daar een ener giehandvest te ondertekenen. Want even was gisteren vol strekt onduidelijk wie eigen lijk de belangrijkste verdrag spartner was: de Sovjetunie of de 12 Sovjet-republieken? Gelukkig had EZ de tegen woordigheid van geest om nog vóór het uiteenvallen van het Sovjet-rijk met de energiemi nisters van de afzonderlijke republieken over het verdrag te praten. Zouden zij, als de Sovjetunie op 16 en 17 decem ber onverhoopt niet meer zou bestaan, bereid zijn namens hun republiek te tekenen? In het weekeinde van 7 en 8 de cember werd de knoop defini tief doorgehakt. Niet één per soon maar een collectief van negen heren zou namens de 12 republieken afreizen naar de Hofstad. In de perskamer van de Rijks voorlichtingsdienst zit de Sov jet-delegatie er na afloop van de eerste conferentiedag een beetje beduusd bij. Namens wie nemen zij eigenlijk deel aan de conferentie en welke standpunten van wie verte genwoordigen zij? Hoe zal de energie-exploratie in het ge menebest van onafhankelijke Sovjetrepublieken ter hand worden genomen en hoe wor den de revenuen verdeeld? Vragen waarop de digden zélf maar moeilijk een antwoord kunnen formuleren. Energieminister Lopukhin van de Russische Federatie, een slanke professorale man, kijkt wanhopig over zijn hoor nen brilletje. „U vraagt wat de olie-export volgend jaar zal be dragen? Dat is een moeilijke vraag, omdat we veel logistie ke problemen hebben. We hebben onze handen er al aan vol om in de energiebehoefte van de republieken van de voormalige Sovjetunie te voor- Buurmannen Over één ding zijn de negen vertegenwoordigers het eens: de Sovjetunie bestaat als zoda nig niet meer. Gavrilov: „Voor het hele grondgebied van de voormalige Sovjetunie moet u bij mij zijn, voor de visie van enkele republieken bij een van mijn buurmannen". De Rus Lopukhin maakt duidelijk dat de olie- en gasreserves volgens de onafhankelijkheidsverkla ring van de Russische Federa tie aan de republiek toevallen, maar volgens Gavrilov zijn voor het aanboren van bron nen 'twee sleutels' nodig. Bij komend probleem is dat niet duidelijk is wie de Sovjet-ex portmaatschappij voor minera le brandstoffen beheert. De gedachten gaan ernaar uit, zegt Lopukhin, het eigendom onder meer te splitsen tussen 'zijn' ministerie, externe rela ties en de werknemers van de exportmaatschappij In één opzicht is de Sovjet-de- legatie optimistisch: het ener gieplan dat vandaag in de grondverf is gezet opent de deur naar een hogere export van olie en gas en biedt het perspectief op een stroom har de valuta waarmee de kwak kelende economie kan worden opgekrikt. In zekere zin verte genwoordigt het plan-Lubbers de Sovjet-Zilvervloot, hoewel het de bedoeling is dat ook westerse oliemaatschappijen een stevig graantje meepik ken. Gavrilov zegt te verwachten dat de eerste vruchten van het energieplan al over twee a drie jaar geplukt kunnen wor den. De somberheid slaat meteen weer toe als .gevraagd wordt wat de gevolgen van het uit eenvallen van de Sovjetunie zullen zijn voor de sociale sta biliteit en de produktie in de twaalf republieken. „De prijs kan heel hoog zijn", zegt Ga vrilov. „Sommigen schatten dat er een migratie van 5 a 7 miljoen mensen op gang kan komen, anderen spreken van 25 a 26 miljoen migranten". tsporing ravage op het goederenbaanvlak Boxtel-Veghel is aanzienlijk, nadat hier gisteravond een a, l. Hei ntrein ontspoorde. Twee diesellocomotieven van de nieuwste serie en drie goederenwagons sn uit de rails. FOTO: anp Eis 2 maanden cel in 'lood-koeien' affaire DEN BOSCH Twee mannen die door 'verregaande noncha lance' in 1989 loodvergiftiging veroorzaakten bij honderden koeien in Nederland, België en Engeland, hoorden gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich eisen. De twee, de 70-jarige ex-directeur en de 51- jarige procuratiehouder van een veevoerbedrijf in Waspik, werden in mei vorig jaar door de rechtbank in Breda vrijge sproken. advertentie igebied; n Nederla ers, M. va 1 aag). it (Athene) ;ering (R> iw Delhi), ik (Moskot (Belgrado! HAAG De Nederland- t irganisaties van beroeps- lerenvervoerders hebben ren kritisch gereageerd op besluit van de EG-minis- ran verkeer om een snel- begrenzer in te voeren bussen en vrachtwagens. en van meer dan 10 ton rachtwagens boven de 12 moeten vanaf 1994 zijn erust met deze apparaten- .De snelheidsbegrenzers wor den voor vrachtwagens afge steld op 85 en voor bussen op 100 km per uur. In beide ge vallen wordt een marge van 5 km gehanteerd. Volgens NOB Wegtransport, de grootste or ganisatie van transporteurs, moet het handhaven van de maximumsnelheden bereikt worden via een mentaliteits verandering, niet door het verplicht stellen van een snel heidsbegrenzer. Een woord voerster noemt het bovendien oneerlijk dat bedrijven die zich al aan de limiet houden, nu toch moeten investeren in snelheidsbegrenzers. De totale investering voor de transport sector zou uitkomen op 250 miljoen gulden. Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV), een organisatie van internatio naal opererende transporton dernemingen en touringcarbe- drijven, is niet te spreken over het voornemen van minister Maij om in Nederland een maximum snelheid van 80 km voor vrachtwagens en bussen te handhaven. Zeker voor bus sen is dat niet aanvaardbaar, omdat Nederlandse touring- carbedrijven daardoor interna tionaal uit de markt worden geprezen, aldus KNV. giromaatpas terecht. Is uw pas nog niet geschikt voor iSPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Een thuisbankier betaalt dan gewoon met z'n giromaatpas. Op dit moment kunt u bij elektronisch betalen. Overal vrijwel alle tankstations waar u één van de in een groeiend aantal winkels vignetten ziet, kunt u met uw elektronisch betalings verkeer? Bel dan gratis 06-0400 voor de folder 'Elektro- I nisch geld opnemen en betalen'. Een thuis bankier moet tenslotte ook kunnen tanken als hij geen geld bij zich heeft. POSTBANKÜfe)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3