Martin van Rooi jen man van heel veel woorden SPORT CONSUMENTENINFORMATIE <èrë Terra brengt culinaire lusthoven op de markt HUISI ■RAADi „HOE ZIT DAT DAN Stakingen en het reel op deling in de winst Sieraden lente en zomer 1992 li CcidócSoivtcmt DINSDAG 17 DECEMBER 1991 letfj TUSSENBALANS NA DERTIG MAANDEN VOORZITTERSCHAP PROFSECTIE Jan Vrolijk voorzitter Scheveningei DEN HAAG Martin van Rooijen past de waar heid een beetje aan bij de werkelijkheid. Het lijkt iets anders dan jokken. Het is een gebruik dat een oud-politicus misschien niet mag worden verwe ten, want wortels groeien ver van de stam. Ook in het Zeister bos, dat hem zo'n dertig maanden gele den binnenhaalde als voorzit ter van de sectie betaald voet bal. „Een blije bobo", noemde het vakblad Voetbal Interna tional hem in de eerste con frontatie. Die positieve bena dering heeft geen stand gehou den. Hij had zijn plan snel ge trokken» maar de uitvoering vergt aanzienlijk meer tijd. De oud-staatssecretaris van fi nanciën immers beloofde veel, maar heeft in tweeëneenhalf jaar nog nauwelijks iets ver wezenlijkt. Van Rooijen ver woordt de plannen van zijn sectiebestuur en treedt als spreker van die club met wei nig meer naar buiten dan dat vooruitgang is geboekt en dat binnen afzienbare tijd beslis singen te verwachten zijn. Mag de buitenwacht dan ver onderstellen dat de gekraakte noten leeg bleken? Ten dele. De CDA-opvolger van socialist Van der Louw heeft de finan ciële positie van het betaalde voetbal versterkt. Het positie ve saldo van het vorige boek jaar bedroeg vier miljoen gul den, de vooruitzichten voor de lopende termijn zijn niet min der zonnig. Het gaat dus in het rijk van het betaald voetbal niet slecht, maar het is waar schijnlijk juister te stellen dat het de rijken uit het betaalde voetbal goed gaat. De financië le kant is één facet en niet on belangrijk, maar er is zo veel Winnaar Van Rooijen is een winnaar van huis uit. Een man die zich zelf op latere leeftijd schaatsen leerde en zich na vallen en op staan goed genoeg achtte voor de Elfstedentocht van 1988. Hij kwam aan, ploeterde tussen Dokkum en Leeuwarden, maar vermeldde met trots op dat traject prins Willem Alexander te zijn gepasseerd. De instelling van 'willen is kunnen' heeft hij ook meege bracht naar Zeist. Hij wist, net als ieder ander, dat er veel moest gebeuren, maar door hem is het rondgeroepen, alsof het voetbal in Nederland niet zijn eigen regels had. Zijn klei ne en grote hindernissen, zijn belangentegenstellingen, zijn eigen gedragsregels. De intentieverklaring bij de functie-aanvaarding was mooi, de hoofdpunten en ook de kleine lettertjes spreken nog steeds aan, maar hoe ver is het betaalde voetbal opgeschoten tussen 24 juli 1989 en eind de cember 1991? Die vraag kan niet duidelijker worden beant woord dan met het aanhalen van de gedachten die de in Oegstgeest wonende plannen- koning in de loop van de jaren heeft verkondigd. De plannen waren: „Het apparaat in Zeist moet worden versterkt". De OR heeft nog bezwaren tegen de door het sectiebestuur voor gestelde structuur. „Het vandalisme moet wor den ingedamd". Nog steeds worden wedstrijden verbo den. De bekerfinale eindig de in een chaos en een rechtszaak, waarin de bena deelde partij (Den Bosch) ook het slachtoffer werd. „De veiligheid moet worden verbeterd". FC Groningen - Ajax werd op het laatste mo ment afgezegd. „Wij hebben een betere competitie nodig". Nooit eerder liep de eerste helft van het seizoen zo scheef als in het tweede deel van 1991. „Wij moeten het toernooi om de KNVB-beker nieuw leven inblazen". Bij de eer ste ronde met alle betalende clubs lag het gemiddeld aan tal toeschouwers rond de 2000. „Het imago van het betaalde voetbal dient te worden ver beterd". Bondscoach Li bregts werd ontslagen na ge- -schipper en rechtszaken en een gouden handdruk. Van Rooijens werkgever Coopers Lybrand, Dyker Van Dien werd de nieuwe spon sor. Veiligheidsfunctionaris Rob de Bakker werd buiten spel gezet, nadat hij niet al les meer als zoete koek wil de wegslikken. „Het voetbalprodukt moet worden verbeterd". In de eerste helft van het lopende seizoen daalde het aantal toeschouwers bij de eredivi sie met meer dan 100.000. Van de elf en later twaalf spelers die Michels in Thes saloniki als zijn basis zag, DEN HAAG - Jan Vro 2- w Martin van Rooijen bij zijn aantreden 2,5 jaar geleden. Toen nog met de opgetogen kijkende bondscoach Thijs Libregts (links) en sectiebestuurder Rinus Michels. foto: anp hebben alleen Blind en Bergkamp nog geen buiten lands contract (gehad). „Het aantal clubs in de ere divisie moet terug van acht tien naar zestien". Het be stuur bepaalt de indeling van de competities, maar Van Rooijen zal zijn hals op dit punt niet uitsteken, de algemene vergadering im mers zou zijn groep onmid dellijk naar huis sturen. Er is een werkcommissie inge steld. Niet gesmeerd Het niet vervullen van die be loften is natuurlijk niet alleen de schuld van de sectie-voor zitter. Verre van dat. De bin nenkomst van het nieuwe sec tiebestuur ging niet gesmeerd. Van der Louw regeerde nog een half jaar demissionair en Van Rooijen heeft over die pe riode fijntjes opgemerkt dat het bestuur van het betaalde voetbal een half jaar geen be slissingen had genomen. Een opmerkelijke loop van toevalligheden trouwens dat Van Rooijen tot die post werd geroepen. Vóór Van der Louw aantrad, antwoordde hij als precies leider van het Budget Bewakings Instituut negatief op de vraag of hij belangstel ling had. Zeven jaar later wil de hij niet voor de tweede keer „Nee" zeggen. Zeist was een nieuw pareltje aan de kroon van de man die bij Shell goed was gevallen, faam heeft als fiscalist en op zijn 31ste de jongste staatsse cretaris in Nederland was ge weest. Bij Duisenberg, zijn di recte baas en Den Uyl viel de jonge KVP-er echter niet met zijn gatje in de boter. Oudere politici herinneren zich dat Duisenberg na drie geweiger de kandidaten niet kon blijven afwijzen, dat de eigenzinnige Van Rooijen nog wel eens bot ste en dat Lubbers niets com plimenteus bedoelde toen hij hem een solist noemde. Tact heette niet zijn sterkste punt. Na een paar affaires bin nen de CDA-fractie, koopsom polissen waarbij Van Rooijen relaties zou hebben ingeseind, de verbinding Lubbers-Hol- landia Kloos schreef het ka merlid Van Rooijen een rap port met gedragsregels over mogelijke verstrengeling van belangen. „De regels voor poli tici zijn strenger dan voor ge wone burgers, omdat zij nu eenmaal een grotere verant woordelijkheid bezitten", meldde hij. Geen verlenging Van Rooijen verlengde zijn eerste kabinetsperiode niet, hoewel er tot het laatste mo ment een post als onder-minis ter vacant" bleef. De KVP koos tenslotte voor Gerrit Brokx, die ironisch genoeg elf jaar la ter Van Rooijen naar Zeist haalde. De oud-staatssecretaris keerde terug naar de tweede kamer, maar kwam bij de vol gende verkiezingen op een on mogelijke plaats terecht, het geen natuurlijk best een spe ling van het lot kan zijn ge weest. Hij hield vervolgens de eer aan zichzelf en koos weer voor Shell, waar iets minder in de openbaarheid wordt ge werkt. Dat bevalt Van Rooijen het best. Zijn sectiebestuur stapte over naar besloten vergaderin gen. „Alleen in vertrouwelijk heid valt effectief te werken", stelde de man die ook verant woordelijk is voor de volgende uitspraken: „Wij zoeken geen publiciteit, die zit achter ons aan". „Het voetbal moet weer een veiliger sfeer ademen, hoe meer je er niet over praat, hoe beter het is". „Libregts wilde niet spreken over een schikking. Er was een conflict tussen coach en spelers, wij zaten in de situatie dat wij positie moesten kiezen. De rechter heeft zich op het standpunt gesteld dat de bondscoach het vertrouwen van de spelers moet genieten". De heilige Martinus van Tours is de naamsheilige van de sec tie-voorzitter. Sint Maarten kreeg in de vierde eeuw een deel van zijn faam doordat hij de helft van zijn mantel aan een bedelaar schonk. Dat soort daden is niet van deze tijd en zeker niet van Van Rooijen, die is meer een man van woorden. Halve waarheden Er zijn mensen die halve waarheden erger vinden dan hele leugens, zo hier en daar is aantoonbaar dat de waarheid ergens in de woordenbrij is verdronken. Bijvoorbeeld uit het openingswoord van de laatste vergadering betaald voetbal: „Hoe vlot en aantrek kelijk competitie en beker strijd kunnen verlopen, is het laatste half jaar herhaaldelijk gebleken. Ik stip de volgende hoogtepunten even aan, de KNVB-bekerfinale, de wed strijd om de PTT Telecom Cup. Voetbal leeft in Neder land". Voetbal leeft nog in Neder land. Van Rooijen verwijst gretig naar de één miljoen le den van de bond, die voor 99,9 procent tot de amateursectie behoren. Hij heeft het over de successen van het A-elftal. Van Rooijen noemt echter de taak van het behouden van spelers nog altijd in de eerste plaats het werk van de clubs. De voorzitter vindt dat het ge bruiken van een deel van de middelen om stadions en om geving veiliger te maken (zo als in Engelend gebruikelijk is) de onafhankelijkheid van de politie aantast, alsof de mens die betaalt voor open baar vervoer ook invloed kan uitoefenen op het traject van tram, trein of bus. Voor de route van het betaalde voetbal komt, zoals de taakstelling van het bestuur vermeldt, een pro fessionele, goed betaalde staf van deskundigen in Zeist. Vol gens het sectiebestuur gaat dit niet ten koste van de huidige werknemers. Er zijn mensen in de voetbalwereld, die den ken dat hier door het sectiebe stuur eën beetje wordt gejokt. is de nieuwe voorzit3''8} van voetbalclub Sche ningen. De leden van de zaterdag h steklasser hechten gisteren dens een algemene veri ring unaniem hun goec ring aan zijn verkiezing, nlrktaani de kandidaat die door het d), N©1 tende bestuur was voorgesl L4 291 Jaap van der Harst, zich v ider(pl de vergadering terugti luur' (e Vrolijk was enige jaren g """TUI den ook al voorzitter van club. Arie de Jager en van der Bosch werden noemd tot lid van verdienj LU^fj De circa honderd aanwe leden konden zich ook vin in het voorstel om ingrijpe investeringen te plegen, prpn wensten zij wel een naor uitwerking van de financ Jjjjj gevolgen. Op termijn krijgt Schevei gen de beschikking over vernieuwde kantine, een n we lichtinstallatie en een tribune. Daarmee is in to circa 350.000 gulden mee moeid. 1.(10) id berc 00 N2 sten oi iar politi rust in I ni|derlan( iü N3 ihtmaki Yellc VER 00 RT Pronk weg bij SV '35 DEN HAAG Trainer 30 BB Pronk en zaterdag-KNVl15 RT SV '35 gaan aan het einde 38 BR dit seizoen in goede harmc10 RT uit elkaar. Pronk heeft er 45 B!r drie seizoenen bij de Scht38 Vi ningse club opzitten. De vi35 RT gere trainer van De Posti ven, Quick Steps en Kran burg werd met SV '35 tvjimr maal kampioen. Van Dokkum scoort tweemaal DEN HAAG Alter B|wtradio heeft gisteravond een nul overwinning behaald in tweede divisie landelijk de zaalvoetbalcompetitie. ij (radio t lag KF ilsjoek lOO 02 12 Geer OOcht De Hagenaars versloegen p|C Oud-Beijerland Frans M met 4-1 na een ruststand 1-1. Voor Alter Boys scoo34 Pas! Fred van Dokkum tweeir,eWoe21 De overige treffers kwaï op naam van Ton van Veer en Patrick Fieret. I Wis Boys staat nu als vijfde ge W22 04 seerd, een punt achter I Maas. (4) dio i - k Wassen en drogen in een automaat valt zwaar tegen Machines die zowel wassen als drogen vallen in de praktijk nogal tegen. Ze verbruiken meer energie en meer water dan een aparte wasautomaat in combinatie met een con- densdroger. De machines kun nen de gewassen spullen bo vendien vaak niet in een keer drogen. Dat blijkt uit een on derzoek dat de Stichting Ver gelijkend Warenonderzoek heeft gedaan naar negen mer ken was-droogautomaten. Slechts vier van de negen on derzochte merken kregen van' de de stichting het predikaat 'goed'. Voor kleinbehuisden lijkt een was-droogautomaat aantrek kelijk, maar volgens de Stich ting VWO moet iemand zich wel tweemaal bedenken voor hij of zij zo'n machine aan schaft. De aanduiding was- droogautomaat zou de indruk kunnen wekken dat je de was in de machine kunt stoppen en hem er droog weer uithalen. Maar dat klopt nooit omdat het wasgoed na het wassen al tijd losgeschud moet worden om porppen te voorkomen. Katoenen wasgoed moet altijd in twee porties gedroogd wor den. Uit een onderzoek onder bezitters van een was-droogau tomaat bleek, zo meldt de Stichting VWO, dat die het droogrek veel gebruiken. Als redenen noemen ze dan ener giebesparing en het niet kun nen drogen van de was in één keer. De onderzochte was-droogau- tomaten kosten tussen de 1500 en 3300 gulden. Vergeleken met een goede losse wasauto maat en een goede losse con- densdroger verbruiken de bes te apparaten uit de test bij ka toenen wasgoed 20 procent meer energie en 50 procent meer water en bij polyester katoenen wasgoed 10 procent minder energie en 60 procent meer water. De oorzaak van het hoge waterverbruik is het gebruik van (koel)water om de waterdamp uit de was tijdens het drogen te condenseren. IC i Culinair genieten en een schit terende tuin aan je voeten: wie droomt daar niet van. Die droom kan werkelijkheid wor den als je je laat verleiden tot een bezoek aan één van de cu linaire lusthoven uit het prachtig uitgevoerde boek 'Keukenhoven' met als Franse ondertitel: Jardins des Gour mets, uitgegeven door Terra. In dit boek worden dertig Ne derlandse en Belgische restau rants besproken, die een ver fijnde keuken en een uitzon derlijk fraaie tuin hebben. De foto's van Kees Hageman van de tuinen, restaurant-inte rieurs en keukenprodukten zijn een lust voor het oog. Tui narchitect Arend Jan van der Horst beschrijft de tuinen en parken die bij de restaurants horen en de vaak bijzondere interieurs. In veel gevallen wordt ook de geschiedenis van gebouwen en omgeving ver meld. Zo lezen we bij voorbeeld dat Baron Daniel Wolf van Dopff, commandant van Maastricht, in 1698 kasteel 'Neercanne' heeft laten bouwen en dat stadhouder-koning Willem Willem III meerdere malen Tsaar Peter de Grote in dit kasteel heeft ontvangen. 'Neercanne' mag zich nu als restaurant-chateau tot één van de meest gerenommeerde eta blissementen rekenen. Expert De manier waarop culinair ex pert Erik Herbst iets over de keukens vertelt, maakt het boek extra interessant. Van elk restaurant is een recept van de 'chef' vermeld. De meeste recepten vallen op door een zó duidelijke be schrijving dat ze ook door 'ge wone stervelingen' kunnen worden bereid. Sommige lijken echter een voudiger dan ze zijn: bij de 'ge grilde tapbot in kreeftesaus' van restaurant 'Vreugd en Rust' in Voorburg is het berei den van de tarbot een fluitje van een cent, maar voor de kreeftesaus is wel iets meer koks-ervaring nodig. Daar staat tegenover dat bij voor beeld 'De Swarte Walvis' in de Zaanse Schans met de 'Zaanse mosterdsoep' weer een heel origineel en eenvoudig recept brengt. Ten gerieve van onze (Waalse) zuiderburen zijn ver korte versies van de beschrij vingen en de recepten in het Frans vertaald. De restaurants die in het boek worden behan deld, behoren zonder uitzonde ring tot de topklasse en het boek doet daar niet voor on der. Een bezoek aan één van de vermelde etablissementen be tekent voor de meeste mensen waarschijnlijk wel dat er een tijdje brood met pindakaas moet worden gegeten. Maar wie heeft dat er bij tijd en wij le niet voor over? Keukenhoven is gebonden en geheel geïllustreerd in kleur. Het is verkrijgbaar voor 135 gulden in boekhandels en wa renhuizen. Idoor J. RAKERS dio v 18.20 Verte 00 NOi P Naast de 'klassieke' sieraden komt Marvella ook met een 'Black White-collectie. Sunflower-collectie van Trifari. Behalve in de mode en de make-up presenteren ook sie- radenmakers en -ontwerpers hun nieuwe lente- en zomer collectie. Zo komt Trifari met een bloemenmotief. Madelief jes, viooltjes en kornoelje ko men volop voor in de 'Sunflo- wer'-collectie. Het 22 karaats goudlaagje zorgt ervoor dat de^ sieraden een half matte glans" hebben. Het collier uit deze collectie kost 338 gulden, de armband 180 gulden en de oorbellen zijn te koop voor 101 gulden. De Tiger Lily-collectie heeft de tulp als motief. De bloemen zijn schakel-op-schakel met el kaar verbonden. Het collier kost 248 gulden, de armband 158 gulden en de oorbellen 90 gulden. Monet gooit het over een an dere boeg in haar lente/zo- mer-collectie yoor '92 en komt met eenvoudige, klassieke sie raden. Het zijn colliers en armbanden die uit gebundelde gematteerde strengen bestaan; in de bijbehorende oorbellen L I vindt men het motief van de schakelvormen terug. Het col lier kost 251 gulden, de arm band is verkrijgbaar voor 146 en de oorbellen voor 105 gul- Collier Behalve met deze 'mohair'-col- lectie komt Monet ook met de Bucksin-collectie. Het collier en de armband hebben dezelf de prijs als die van de laatstge noemde collectie. De oorbellen zijn goedkoper en kosten 91 gulden. Bii Marvella zijn het de parels die het moeten doen in de collectie voor de lente en zomer van volgend jaar. In de 'klassieke' collectie gaat het collier voor 70 gulden, de arm band vcoor 140 en de oorbel len voor 70 gulden over de toonbank. De parelsnoeren zijn met de hand geknoopt en hebben sluitingen van 22 ka raat goldplated. Combinatie Naast de 'klassieke' sieraden komt Marvella ook met een 'Black White-collectie: een zwart/wit combinatie en een kleurenmelange die uit gemat teerd roze, koffie en vanilla bestaat. In beide kleurencom binaties zijn parels verwerkt. De sieraden van Trifari, Mo net en Marvella zijn verkrijg baar bij Vroom en Dreesmann, de Bijenkorf, en een aantal ju welierszaken. 'Radio in beeld' 'Radio in beeld' is de titel van de videoband met onder meer opnamen van het Avro-om- roeporkest, een verslag van sportverslaggever Han Hollan der en het Avro-kinderkoor onder leiding van Jacob Ha mel uit 1937. Ook 'Kleutertje Luister' van Lily Petersen en Herman Broekhuizen uit 1949 staat op de band die besteld kan wor den door 46 gulden over te maken op postgiro 56.11.696 ten name van Stichting Vrien den van het Nederlands Om roep Museum in Hilversum. In menig bedrijf is bij CAO of overeenkomst geregeld dat werknemers, onder bepaalde voorwaarden, recht kunnen doen gelden op een (jaarlijkse) uitkering in het kader van een winstdelingsregeling. Voor waarden kunnen bijvoorbeeld zijn dat men ten tijde van de betaalbaarstelling in actieve dienst moet zijn, het volle ka lenderjaar werkzaam zijn ge weest of, en dat is bijna van zelfsprekend, het bedrijf moet winst gemaakt hebben. Het komt ook voor dat een be drijf, onder bepaalde voor waarden, een bijzondere cate gorie werknemers uitsluit van het recht op winstuitkering. Het bedrijf NSF te R. kent se dert een aantal jaren een winstdelingsregeling voor werknemers(sters), die mini maal een vol kalenderjaar in dienst zijn. In de bedrijfstak van NSF deden zich nogal eens (wilde) stakingen voor, met als gevolg produktiviteits- verliezen, wat minder winst voor de getroffen bedrijven betekende. Het bedrijf NSF trachtte zich in te dekken tegen de gevol gen van genoemde nadelige activiteiten. Het besloot om in haar bedrijfsreglementen een passage op te nemen, die in hield dat iedere werknemer, die te kort schoot in de uitvoe ring van de normale werk zaamheden door te gaan sta ken, kon worden uitgesloten van de winstdelingsregeling. Het hierdoor ontstane, niet uit te betalen, bedrag aan winst uitkering zou dan worden ver deeld over de resterende, niet stakende, werknemers. Werk gever probeerde met deze maatregel het (onredelijk) sta ken te voorkomen, zonder overigens de bedoeling heb bende het stakingsrecht als zo danig te willen aantasten. Werkgever NSF had echter met zijn 'stimuleringsmaatre gel' 'buiten de waard' gere kend! De FNV stelde deze dis criminatoire bepaling aan de kaak. De bond was de mening toegedaan dat het besluit van NSF ten aanzien van de be perkende maatregel jegens het stakingsrecht, in strijd zou zijn met de regelgeving van het Europees Sociaal Handvest (ESH). De bond stelde dat tot stand brengen van koppeling tussen een event le stakingsactie en een wil ^ssyst delingsregeling niet anders zien kon worden dan het voorhand opleggen van i disciplinaire maatregel door werkgever, aan individu 221 c werknemers, die aan een I O" kingsactie zouden willen m doen. De juristen van de bo 11 I achtten het genomen bes! van NSF in strijd met de let en geest van de bepalinj hdio iii van het ESH, waari: kingsrecht nader is De FNV spande tenslotte kort geding aan bij de ree nuto-*iau bank te R., om de beperker reaten maatregel van het bedrijf N lojisch: aan te vechten en zo ongedi aikovks te maken. De president van de rechtbs was het in geding niet ei met de stellingname van FNV en wees de vordering De argumentatie hiertoe lu de dat uitsluiting van winst ling in geval van staking r. in alle gevallen onrechtmi zou zijn. Volgens het door N genomen besluit kón, en n zóu, het bedrijf stakei werknemers uitsluiten van winstdelingsregeling! De rechtmatige daad was dan afhankelijk van de toepass van het besluit in een conci situatie! Criteria kunnen de aard van de staking (wi staking of georganiseerd), schatting van de werkneM staker of de stakingsactie grenzen van het toelaat! zou overschrijden. De strekking van de uitspn s) is in kort geding van de pre s,|ge' dent van de Rechtbank te pr( geeft weer dat een werkgei st{ beperkende bepalingen vaststellen ten aanzien uitsluiting van (potentiële) kers voor wat het recht winstdeling aangaat. De fei lijke gebeurtenis, dus de kingsactie als zodanig zal (gerechtelijk) bewijs moi leveren of er al dan niet spi ke zal zijn van een onrechtn tige daad of niet terechte sluitingsgronden ten aanzi van het recht op winstdelinl uitkering. - Zij, die recht hebben op wmstdelingsuitkering, kunn norg( zich, in het licht van vort 20no^ staande, derhalve beter ee 0nder bezinnen, alvorens te besluit aan een (wilde) stakinj te gaan deelnemen. tempei ko Zone

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14