KURK 2000 Zoetsappige 'Dynasty' preekt de liefde A Yc Jongeren praten over uiterlijk in tv-serie Nederlands drama duur 7 ikt n 486.000 lezers in ZuiO-Hollaê -as-"-* an iel rie rai h( ad sanctos om "wakker" te blijven i^idóccowuvni JEROEN KRABBÉ VERLEIDT JOAN COLLINS KUNST/RTV MAANDAG 16 DECEMBER Dynasty the reunion. Amerikaanse mini-serie. Veronica-televisie. Ne derland 2 om 20.25 uur. Vanavond. HILVERSUM Op vijf augustus 1989 zond Vero nica de laatste aflevering uit van 'Dynasty'. Na acht jaar was de koek op. Het Amerikaanse tv-station ABC zag geen brood meer in de reeks. Niemand liet een traan, want de ver moeidheid van het schrij vers-duo Richard en Es ther Shapiro („wat moeten we nu weer verzinnen") was in het laatste jaar op een pijnlijke manier zicht baar geworden. Het slot dat ze voor 'Dynasty' ver zonnen was dan ook rond uit belachelijk te noemen. Nu, na een rustperiode van dr^e jaar, doet het duo op nieuw een poging de reeks van een opvallend, maar meer realistisch einde te voorzien. Dat is 'Dynasty the reunion' geworden, een mini-serie die op twee maandagavonden het scherm vult. Dat Veronica het tweeluik brengt, lijkt logisch. De omroep is er immers groot mee geworden. 'The reunion' was overigens in eerste instan tie een poging een nieuwe, volwaardige serie van de grond te tillen. Dat is vooral merkbaar halverwege het eer ste deel, wanneer de perikelen van twee jaar afwezigheid met de kijker zijn bijgepraat. Ri chard en Esther Shapiro zijn dan op hun best. Achter de schermen verliep het echter niet zo voortvarend als aan de schrijftafel. John Forsythe (Blake Carrington), Linda Evans (Krystle Carrington) en Joan Collins (Alexis Colby) voelden er niets voor opnieuw te worden blootgesteld aan het moordende opname-schema. Ze stemden wel toe in een mini-serie. Gladjanus Uiteindelijk bleek dat niet de hele originele cast bij elkaar was te brengen en zo kreeg de Engelse acteur Robin Sachs de rol van Adam Carrington toe bedeeld. En wat gebeurt: de gladjanus wordt een mens die plotseling ook over gevoel blijkt te beschikken. Andere debutanten zijn Michael Bran don, die zijn pistool in 'Demp- sey and Makepeace' inruilt voor een kleding-atelier. Als Arlen Marshall heeft hij een verhouding met Sammy Jo Carrington (Heather Lockle- ar). Jeroen Krabbé speelt de rol van de charmante slechte rik Jeremy van Dorn, die door Alexis Colby wordt verleid (of is het andersom?). Omdat ze heimelijk geloven beter van elkaar te worden, trouwen ze in het geheim. De acteerprestaties in 'The reunion' zijn, eigenlijk als al tijd, belabberd. Linda Evans en Joan Collins spannen daar bij de kroon in een vechtscène, die als de minst realistische uit de televisie-geschiedenis mag worden genoemd. En de reden daarvoor is vooral dat er alles aan wordt gedaan om te ver hullen dat Collins die scène niet zelf speelt, maar een stand-in wordt gebruikt. Aantrekkingskracht Toch oefent de reeks een on gekende aantrekkingskracht uit, waardoor de kijker uitein delijk alle honderdtachtig mi nuten aan de buis zal blijven gekluisterd. De kracht zit in het script en de keuze van de personages, want hoe je ook bij voorbeeld over Barbiepop Lin da Evans denkt, ze heeft het juiste huilebalken-gezicht voor haar rol als Krystle. Joan Col lins straalt, vooral als ze in clo- se-up wat verliefde blikken mag werpen, maar van zoenen heeftze geen kaas gegeten. Het is alsof ze een citroen eet, heel zuinig. Dat koude Britse straalt er vanaf. Het verhaal speelt zich op een groot aantal verschillende plaatsen af. Dat komt niet al leen omdat Steven Carrington met zijn vriend in New York woont, maar ook omdat Kryst le Carrington, na in coma te zijn geraakt, in Zwitserland ontwaakt. Blake, die drie jaar onschuldig gevangen heeft ge zeten in Colorado voor de moordaanslag op Alexis komt vrij, maar moet vluchten om dat een aanslag op zijn leven wordt beraamd. Plumpudding De spanning die in de eerste minuten wordt opgebouwd, weten Richard en Esther Sha- Groot feest met niet te vermijden orkt Het Groot Niet te Vermijden Dans en Showorkest: Live from Rotter dam. Regie: Rien Kroon. Lichtont werp: Frans van Kouwen. Decor: Louis Kockelmann. Geluid: Wim de Gelder. Gezien op 14 december in Diligentia, Den Haag. Herhalingen daar op 19, 20 en 21 december. Op 4 januari in Leiden. Vanaf het begin, als de vijf le den van het Groot Niet te Ver mijden Dans- en Showorkest door de zaal opkomen als zwaarbesnorde tamboers, tot het gala-eind met 'You'll ne ver walk alone, Let it be me' en een zwaaiend publiek was het dik feest in Diligentia. Tij dens de toegift stond het toch niet overdreven uitbundige Haagse publiek zelfs zowaar een beetje te dansen tussen de stoelen. Als deze niet te ver mijden muziekduizendpoten het hadden gewild, hadden ze een polonaise door het cen trum van Den Haag. op de been gekregen. Hoe zet het Groot Niet te Ver mijden Orkest zo'n heksenke tel op touw? Eigenlijk alleen door virtuoos, swingend, af wisselend, aanstekelijk en hu moristisch muziek te maken. De keus van de stukken is sterk. IJzeren glitterwerk waarvan je de naam niet kent, maar waarvan de melodie je op zijn minst bekend voor komt wordt afgewisseld met een bewerking van een koor- stuk uit de Matthauspassion, een Duitse schlager, Charlie Parkers Scrapple from the Ap ple op twee trombones, Japans gedrum op boomstronken, reg gae, een Nederlandse medley met 'Bloesem van seringen' en 'Je bent als een wilde orchi dee', Paul Simons wereldmu ziek, een polka, stampende disco en nog veel meer. Dat er op het theaterconcert veel uit voerende muziekliefhebbers afkwamen, bewees het zuivere en ritmisch sterke community- singing. Al die muziekjes en stijl» gen elkaar in vliegende op. Verdere afwisseling t verzorgd door de gasten wat minder verrassend ei minent zijn dan in het programma van het Niet te Vermijden. De worden gespeeld door nist en acteur Louis K« mann. Hij komt lang: vagebond Dick Depri Franse chansonnier. Zij ven wat vlak, maar de kaanse showman en v< precieuze Engelse (met de uitstekende zaï rompettist Bert van Boi zijn prachtig getroffen, drummer Jochem Kroon sist Anton van der Burj pianist Peter Tinke kunn blazers ongeveer alles. He kest heeft voor de sfeer, i kaliteit, humor en edel] van zomerfestivals als levard of Broken Dream uitstekende theatrale von vonden. kerst: n ndende sj ie oorz zaterdc tr zeven ejskamer In Juliana A brand ■ooi i' binn ro St. De s in nelijk ui *en zal 000 gi indweer de ve reddei Oliver Stone wekt woede met film over Kenned Joan Collins als Alexis Colby wordt verleid door de charmante slechterik Jeremy van Dorn (Jeroen Krabbé). FOTO: SP piro lang vast te houden, maar toch niet lang genoeg. Tegen het einde van deel twee zakt het verhaal als een plumpud ding in elkaar en blijkt de hele mini-serie eigenlijk niet meer dan een moralistische -• preek met als thema: echte liefde is onoverwinnelijk. Daar sturen de schrijvers tegen het einde van het eerste deel eigenlijk al op aan, maar vlak voor het doek definitief valt, moet de kijker die klefheid echt van zijn scherm schrappen. En dan volgt weliswaar een realisti scher einde dan de eerste keer, maar is het tevens de meest onwaarschijnlijke, gezien de afgelopen acht jaar. Op dat moment is de aanvankelijke vreugde van de terugkeer al weer omgeslagen in: wat een geluk dat het nu echt voorbij DES MOINES Volgens een openbaar aanklager die de moord op John F. Kennedy onderzocht is de film die regisseur Oliver Stone over de voormalige president maakte „een grove leugen waar Adolf Hitler trots op zou zijn". Ex-aanklager David Belin vindt dat Stone probeert de moord commercieel uit te mel ken op een manier die doet denken aan prostitutie. Een commissie waarin Belin zitting had concludeerde destijds dat de moord op John F. Kenne dy, op 22 november 1963 in Dallas, werd gepleegd door Lee Harvey Oswald. Oswald werd twee dagen later zelf om het leven gebracht door Jack Ruby.' Oliver Stone maakte een film waarin aandacht wordt geschonken aan andere versies die over de zaak in omloop zijn. Er doen nog altijd geruchten de ronde dat de moord op Kennedy in op dracht werd gepleegd, moge lijk zelfs in opdracht van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. De film gaat onder de titel 'JFK' op 20 december in de Verenigde Staten in pre mière. Belin zag een voorver toning en was woedend. Een jury zou maar eens moeten vaststellen of het hier gaat om „artistieke vrijheid, dan wel om prostitutie van de moord door het opzettelijk vertellen van leugens", zei hij. Volgens Belin heeft de com missie Warren destijds zorvul- dig en met voldoende zeker heid kunnen vaststellen dat de moord op Kennedy en een po litieagent uit Dallas, die even- df jor eens werd gedood, tie was van Oswald. Oo moord op Oswald zou g op eigen initiatief van Ruby zijn gepleegd, vindt dat Stone in de „niet heeft geprobeerd ten te achterhalen". Stone reageerde afwijzen de aantijgingen van wj noemde een „gefrustri aanklager". „Ik had lievi zien dat hij, ondanks zij; terheid, niet had gesprok termen van Hitler en pre tie. Het Amerikaanse vol beter af zijn met een disc over de kwesties die 'JFK' aangekaart worden hij. Belin mag zich over niet alleen vanwege zijn dische betrokkenheid een ner noemen van de schreef ook twee boeken de Kennedy moord. -a IDEN 'k dar ikelijl op He ik we gratis en aa ttemir men Str itonde nen. HILVERSUM De Hu manistische Omroepstich- ting hervat vanavond de serie 'Yoy', waarin jonge ren vertellen over bijzon dere omstandigheden of belevenissen in hun leven. De vervolgreeks telt ze ven afleveringen, die van af vanavond tot en met 3 februari op maandag avond op televisie te zien ziin. Elke aflevering staat in het te ken van een thema, waarom heen drie jongeren hun eigen verhaal vertellen. Het centrale onderwerp van vanavond is 'Uiterlijk' (samengesteld door Eveline van Dijck). De vraag is: in hoeverre wordt je leven bepaald door je uiterlijk, in hoeverre laat je je leven ook bepalen door je uiterlijk, en: is dat uiterlijk wel zo belangrijk als ons altijd wordt voorgehou den? Aan het woord komt de vijf tienjarige Ludy. Ze is scoliose- patiënt, ze heeft een vergroei ing van de wervelkolom. Daarvoor moet ze eigenlijk een beugel dragen, een brace. Ze heeft een gruwelijke hekel aan het ding en weigert het te dragen. In plaats daarvan zal ze een zware operatie moeten ondergaan, die ook gevolgen kan hebben voor haar uiter lijk. Sjef, zestien jaar oud, mist als gevolg van een „foutje" voor zijn geboorte, zijn linke ronderarm. Dat weerhoudt hem er niet van, zich in zijn vrije tijd fanatiek' met muziek bezig te houden: hij zingt en speelt op keyboards. De negentienjarige Jara ziet er leuk uit, heeft ook al eens meegespeeld in een paar recla mespotjes. Dat veelbelovende begin van een showloopbaan heeft ze onderbroken voor een beugelperiode voor gebitscor rectie. Bovendien weet ze nog niet zo goed of ze wel een le ven wil leiden dat in het teken staat van haar uiterlijk. De onderwerpen van de na volgende afleveringen zijn: Beurtveerrace (gevaren tussen Workum en Amsterdam, door schepen met gehandicapte be manningen), Tussen Fes en Veghel (verplichte 'terugkeer' van een Marokkaans meisje naar het land van haar ou ders), skinheads, huisregels, au pairs en hemofilie. Boekje De eerste serie afleveringen van 'Yoy' heeft een neerslag gevonden in het boekje 'Yoy, bijzondere belevenissen van jonge mensen'. Het bevat de uitgeschreven teksten die de geïinterviewde jongelui in die reeks uitspraken, met daartus sen sober geschreven verbin dende teksten. De televisieserie is mede van wege de eenvoud van de vormgeving en de montage, en de ongekunsteldheid van de aan het woord komende men sen, die de interviewers op ba sis van vertrouwen wisten te bereiken, heel indringend. Ook op papier is sprake van indringendheid, het eenvoudi ge spreekproza (dat overigens wel in eindredactie is gesti leerd) heeft een aansprekende directheid. De emoties die vaak bij de interviews wel de gelijk zichtbaar werden, zijn hier wat meer verstopt, maar voor de oplettende lezer wel degelijk voelbaar. Zeker is dat het geval bij 'verkrachting' en 'een lege plek' (over de dood van een broertje). Enkele the ma's uit de eerste reeks, ook in het boekje opgenomen, krijgen in de nieuwe serie een ver volg: die over au pair (de geïn terviewden van toen kijken nu terug) en het verhdal van Nora, geboren in Veghel maar na negentien jaar gedwongen tot 'repatriëring' naar Marok ko met haar ouders mee. Eveline van Dijck, Nelleke van der Drift en Carel Jan sen: 'Yoy, bijzodnere beleve nissen van jonge mensen'. Uitgave BoekWerk, Gronin gen; 17,50 gulden. HILVERSUM Neder lands drama op de buis is gewild, maar te duur voor de publieke omroepen. De VARA heeft al een hele tijd plannen voor twee nieuwe Nederlandstalige dramaseries, maar de hoge produktiekosten zullen er, zoals het er nu naar uit ziet, toe leiden dat de se ries niet eerder onder de ogen van het grote pu bliek zullen komen, dan dat men elders geldbron nen heeft In het ene geval ('Flying Kicks') is de VARA op zoek naar een buitenlandse co-pro ducent, terwijl in het geval van de tweede serie ('Katz Co) subsidie is aangevraagd bij het Stimuleringfonds culturele produkties. Chiem van Houweninge, co- schrijver van 'Zeg eens AAA' en het Duitse Tatort, heeft de VARA 'Flying Kicks' aange boden, een serie over een Rot terdamse jongerengroep. In de semi-politieserie draait het om jeugdcriminaliteit. Voor de proefaflevering, die al begin vorig jaar werd opgenomen, werd als regisseur de Brit Ken Hanham aangetrokken. Han- ham was ook regisseur van de succesvolle serie 'The Onedin Line'. Engels De pilotaflevering werd zowel in het Nederlands als in het Engels opgenomen. „We wis ten tevoren al, dat we met die dramaserie de buitenlandse markt op moesten. Voor ons alleen is het gewoon te duur. Een aflevering van 'Flying Kicks van een uur kost zo'n zes ton. Uit de omroepmidde len krijgen we voor een uur televisie 78.000 gulden. Er moet per aflevering dus meer dan een half miljoen gulden bij. We moeten het programma daarom wel aan het buiten land verkopen,' aldus een woordvoerder van de VARA. Bij de omroep beseft men, dat verkoop aan een buitenlandse Iti zender ook problemen kan op leveren. „Zo'n buitenlandse co-producent wil nog wel eens eisen gaan stellen aan de be zetting en dergelijke. Dat wil len we liever niet. Daar schie- - ten we niets mee op. Dat mijn een beslissing neem denken dat het wel ga met die subsidie, dus 'K Ook van dit programma middels een proef-annei taflevering gemaakt, scripts voor vijf vervolga ringen liggen klaar. V AR A-woordvoerder: voor hebben we een aangevraagd bij het St ringsfonds. De verwacht dat dat fonds op zeer korl 3 'alm v satie L evrede zo dru maakt zo'n programma alleen nog maar duurder". Subsidie In het geval van 'Katz Co', een Nederlandse 'Derrick', redt de VARA het ook niet met louter eigen middelen. Co' kan snel in produktie den genomen". Wannei een positief resultaat, maseries op de Neder buis worden vertoond, niet bekend. Polygram wil samenwerking Ori 'WIJK ol in dweer irat wi naai t in de eerste ignach i 5i met NEW YORK De muziek- en amusementsmaatschappij gram, voor tachtig procent eigendom van Philips, praat noodlijdende Amerikaanse filmstudio Orion over mogelijk men van samenwerking. Volgens de Los Angeles Times, d baseert op bronnen dichtbij de besprekingen, zijn de pl „zeer serieus" en de bedrijven al maanden met elkaar sprek. Orion, producent van bekende films als 'Dances Wolves', 'Amadeus' en 'Rainman', vroeg vorige week wof bescherming aan onder artikel 11 van de Amerikaanse mentswet. Het concern heeft een schuldenlast van ruim joen dollar en kon daarvoor vooralsnog geen regeling Woody Allen heeft reeds aangekondigd zijn volgende filjr werd verband met de financiële onzekerheid elders onder te bi opniet idweer 'lamme het vi onder d school, olgebo onno sen lie tiewooi tse bra de ritj lol dooi twee sen. Hi F amilieberichten Met grote droefheid, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons betekend heeft, geven wij u kennis van het plotselinge heengaan van onze lieve, sterke moeder, oma en omama ERMELINDA MARGARETHA MARIA ELSHOF-HOOGEVEEN weduwe van M. A. W. E. Elshof op de leeftijd van 85 jaar. L. M. G. Vollebregt-Elshof W. Vollebregt Marjolein en Tom Monique en Peter Frank en Gwen M. J. J. Elshof H. Rudolphi Mieke en Frank Paul en Hetty Mark en Annabelle Lex en Daphne Lotte en Hans C. P. Th. Paddenburg-Elshof B. C. Paddenburg Nicolette en Koos-Jan Maarten en Patricia Bernard M. E. M. Daems-Elshof W. Th. Daems Esther en Robert Jan Harm en Astrid J. E. M. Elshof Anne Jaap en achterkleinkinderen 13 december 1991 „Rustenborch" Correspondentieadres: Prins Hendriklaan 20"» 2341 JC Oegstgeest Onze moeder is opgebaard in „Rustenborch", Van Wijckersloothplein 1 te Oegstgeest, waar een Avondwake zal worden gehouden op dinsdag 17 december om 19.15 uur, waarna er gelegenheid is tot afscheid nemen en condoleren. De Eucharistieviering ten afscheid zal worden ge houden op woensdag 18 december om 10.30 uur in de „Sint Willibrorduskerk", Rhijngeesterstraatweg te Oegstgeest, waarna aansluitend de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in „La France", Rhijngeesterstraatweg 43 te Oegst geest. atelier he l'art Korte Mare Vestwal 2 Lelden Tel. 071-225900/225544 II Siichting LEZEN. Kei: BERGMAN CARAVANS Leidsevaart 189 - Noordwijkerhout - Tel. 02523-72649 SLUITER SCHILDERWERKEN BV up— LEIDEN - LEIDERDORP - 071-120666 KURKPARKET Haarlemmerstraat 236, Leii 071-146128 iai IFilt u wat kopen of verkopen? een korte mededeling of wilt u uw auto verkopen? Met een rubrieksadvertentie - een zgn. 'Kleintje - in de Haagsche Courant, dagblad Het Binnenhof, de Goudsche Courant en in de Leidse Courant, maakt u een grote kans van slagen. Uw advertentie komt onder ogen van ruim 486.000* koopkrachtige lezers in Zuid-Holland. Het opgeven van uw advertentie gaat heel een voudig. Zet uw tekst in de vakjes - één letter, letterteken of spatie per vakje - en in één oog opslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie u gaat kosten. Prijzen incl. BTW. Als u de advertentie zonder tekstwijziging drie maal plaatst binnen 7 dagen, dan hoeft u maar voor 2.5 maal te betalen. Tussentijds wijzigen of annule ren is niet mogelijk. N.B. U kunt uw tekst ook telefonisch doorgeven. Den Haag: 070-3950 304 - Gouda: 01820-12744 - Leiden: 071-122244 - Delft: 015-126700. De taneven gelden niet voor de rubneken: Personeel gevraagd - Zaken en financieringen - Automarkt m.u.v. auto's t/m f.3500,- - Postorders - Bednjfsobjecten - Clubs - Onroerend goed gevraagd/aangeboden •Bron: Summo Scanner le kwartaal 1990 t/m 4e kwartaal 1990. H Brieven ondei nummei moeten wolden aigehaaM 21» 4,45) betalen l n Blieven moeten 20,99 52,« L-J wolden toege- 2099! 52,471 zonden (f-4,45) ingcon tenstra men al nd bij i bouwb IRGE D^urenT^ 3,991 52,47 25,391 62,97 33,48 1 78,74 37,78 a4.45' 44,07 liiO,19 50,371125,93 ,67341,67 jajtöliÏÏiS. ..acht ook aigeven bó- O kunt uw opdtaent ,e Couiant/ Het SïïSi'; SudSeLeWen Leidse Courant, AP°l „twooidnumffl» L A Kuik' ':i Cheryl Berkhelj; nrapt I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6