Lohl roept Oost en West >p naar elkaar te luisteren v lervie aarschuwt uropa Nieuwe wending in Maxwell-mysterie PITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Aanslag beraamd op koningin Elizabeth itse (DEN Dichte mist en slechte lucht Londen in het weekeinde herin- ipgen opgeroepen aan de rampzalige den j |g-tijden in de jaren '50 toen enkele dui- Olivi |en mensen omkwamen door de zwaar tureri iedelde lucht. In de Britse hoofdstad ïft prt d de sterkste luchtvervuiling gemeten het begin van het registreren ervan 15 geleden. Verantwoordelijk was een inatie van windstilte, temperaturen het vriespunt en laag hangende mist aken jen. Duizenden toeristen verloren als van het beperkte zicht hun oriënta- bevolking werd opgeroepen thuis te premien en slechts in uiterste noodzaak de te gebruiken. De mist zorgde voor ast voor onder meer verkeer, hulp ten en op vliegvelden. detti, BUITENLAND MAANDAG 16 DECEMBER 1991 inden even terug smogtijdperk DELORS: Honecker mag alleen naar Duitsland Qeen ecu zonder politieke eenheid De vrouw van de voormalige DDR-leider Erich Honecker rijdt in een auto het terrein van de Chileense ambassade binnen. foto: ap DRESDEN De Russische autoriteiten willen hun besluit om de oud-DDR staats- en partijchef Erich Honecker aan Duits land over te dragen stipt nakomen. Des noods met gebruik van geweld, aldus de Russische minister van justitie, Fjodorov. Het echtpaar Honecker bevindt zich sinds vorige week woensdag in de Chileense ambassade in Moskou. Honecker zou daar aanvankelijk tot afgelopen vrijdagnacht om 12 uur hebben mogen blijven. Maar de Russische autoriteiten hebben dat ultima tum verlengd tot vandaag. In Duitsland wacht hem een proces vanwege het neer schieten onder zijn bewind van Oostduit sers die naar het Westen probeerden te vluchten. Noord-Korea heeft officieel bij de Russische regering aangeboden om de Honeckers op te nemen voor medische be handeling. Uit humanitaire gronden, zo zeggen de Noord-Koreanen. Chileense re geringskringen beweerden dit weekeinde dat zowel de Russische-, als de Sovjet-auto riteiten positief op dat aanbod gereageerd zouden hebben. De regering in Santiago liet weten niet mee te zullen werken aan een overdracht van Honecker aan de Duit se justitie. Hij wordt, om humanitaire rede nen, ook niet gedwongen de ambassade te verlaten. Maar politiek asiel krijgt hij ook niet van de Chilenen. Minister Bohl ver klaarde dit weekeinde in Dresden dat de Bondsregering al het mogelijke heeft ge daan om de oud-DDR staatschef in handen te krijgen. Het is volgens hem nu alleen nog een kwestie van afwachten. PARIJS Een Europese munteen heid kan er niet komen als binnen de EG geen werkelijke politieke eenheid tot stand komt. Dat heeft president Jacques Delors van de Europese Com missie gisteren gezegd in een inter view met RTL-radio. „Het zal niet mogelijk zijn om een centrale Europese bank of Europees geld te hebben zonder politiek en de mocratisch tegenwicht", aldus Delors. „Ik wed dat als de economische en monetaire unie succes heeft, maar de politieke unie niet, er geen Europese munt komt", aldus Delors die er op wees dat „feiten sterker zijn" dan af spraken over een datum. Delors acht het komende jaar „van beslissende be tekenis" voor de Europese Gemeen schap. De socialist Delors, die veelvul dig wordt genoemd als mogelijke op volger van de Franse premier Edith Cresson of van president Frangois Mitterrand, sloot uit dat hij voor eind volgend jaar zijn functie van EC- voorzitter zal neerleggen. „Ik ben een metselaar, en ik zie mezelf niet op stappen zolang het huis nog maar half klaar is". Mitterrand heeft in een tele visie-interview gezegd dat Delors „van groot nut" zal zijn voor Frank rijk, in welke functie dan ook. Hoewel hij haar steeds heeft gesteund, houden de geruchten aan dat Mitterrand van plan is de impopulaire Cresson te ont slaan,-mogelijk na de in maart te hou den gemeenteraadsverkiezingen. IANS WIJNANDS 1ESDEN Bondskan- er en CDU-partijvoor- Helmut Kohl heeft het begin van de drie- bijzondere bijeen- nst van zijn partij in sden, partijgenoten uit en West-Duitsland eroepen om met veel uld, respect en begrip star elkaar te luisteren. Ned ien op die manier kun- a vii Oost en West harmo- llen z h jn elkaar groeien en wezenlijke bijdrage iren aan nieuwe (in ternationale doelstellin gen. CDU-voorzitter Kohl veroor deelde kortzichtige verdacht- makerijen aan het adres van Oost-CDU-leden. Bij het groei proces tussen Oost en West is volgens Kohl geen plaats voor betweterij, laat staan arrogan tie uit het Westen. Hij zei zelf niet te weten wat hij zou heb ben gedaan als hij in de DDR geleefd had gedurende die tientallen jaren politieke dicta tuur: naar het Westen gaan, een tuchthuisstraf riskeren, of stilletjes in een hoekje krui pen? nd de nadrukkelijk in het teken van de Duitse hereniging. Zo zal er deze dagen kritisch en open hartig gesproken worden over de verhouding tussen de wes telijke CDU en de oost-CDU, die volop in een proces van verandering en verjonging zit. De discussie spitst zich toe op de vraag in hoeverre en hoe lang, oost-CDU-leden van voor de hereniging op hun verleden moeten worden aan gesproken als gedweeë meelo pers van het toenmalige DDR- regime. Het CDU-partijcongres wil de zer dagen ook duidelijk formu leren hoe de partij tegenover het asiel- en buitenlanderbe- leid staat. Het asielrecht voor in hun land politiek vervolg den zal volgens Kohl onaange tast blijven. Duitsland blijft volgens de bondskanselier on veranderd een buitenlanders- vriendelijk land. Dat wil niet zeggen dat er geen paal en perk gesteld moet worden aan de aanhoudende grote stroom economische vluchtelingen. Die helpen we niet door ze eenvoudigweg in ons land toe te laten, aldus Kohl, die een grondwetswijziging noodzake lijk achtte om het indammen van de vluchtelingenstrom te kunnen verwezenlijken. De christen-democraten kozen gisteren de uit de voormalige DDR afkomstige Angela Mer kel als vice-partijleidster van hun partij. De 37-jarige Merkel wordt daarmee binnen de CDU de plaatsvervangster van bondskanselier Helmut Kohl. Zij was de enige kandidate en behaalde bij de stemming 86,4 procent van de stemmen. Mer kel is in de huidige Duitse re gering minister voor vrouwen en jeugdzaken. Zij sloot zich pas vorig jaar aan bij de CDU. Kohl verklaarde vlak voor de stemming dat Merkel drie maatschappelijke groepen ver tegenwoordigt waaraan de CDU in de komende jaren meer aandacht wil besteden. De Duitse regeringsleider doelde daarbij op burgers uit de voormalige DDR, en jongeren. Wolkbreuk zoekt bij Anahola op het Hawaiiaanse eiland Kauai de brokstukken van een doodde zaterdag drie mensen en foto: ap heeft Op -GRADO Servië rschuwt Europa voor aatste maal. Dat is on- ler de houding waar de leiders in Belgra- le dreigende erken- van Kroatië als zelf- lige staat tegemoet de Europese minis- buitenlandse zaken er laag tijdens hun overleg de Joegoslavische crisis slagen (eenzijdige) er- ïing door Duitland te dan zal de strijd alle hevig- ipleven. Ook Europa zelf niet buiten blijven, luidt de strek- an de waarschuwing. Servische media wordt tanden lang gepraat over ">uitse gevaar'. Na de her- de drang naar Adri- he kust onvermijdelijk ge stellen Servische |ialisten en intellectuelen it vast. Dat zou de m de onafhanke- Kroatië eerst te vaarna de nieuwe ionder Duits protectoraat vorden gesteld. Termen als Vierde Rijk', neo-fascisme worden daarbij niet r niet alleen de Duitsers n samen tegen Joegosla- i daarmee tegen Servië, de directe buurlanden n hun vooordeel halen als oslavië uit elkaar valt: enrijk is uit op Slovenië, wil zijn oude claims op te gelde maken, de Hon- n stoken hun minderheid e Vojvodina op om aan- ing te zoeken bij het moe derland, en evenzo loert Alba nië natuurlijk op Kosovo, no- tabene het culturele hartland van Servië. Vanzelfsprekend doet ook het Vaticaan mee. De eerste dubieuze geldstromen richting Kroatische katholie ken in hun strijd tegen het Servische orhodoxe geloof werden al maanden geleden 'onthuld'. Internationale oorlog Fijntjes wijzen de gelijkgescha kelde tv-stations en Servische kranten er op dat al deze lan den tezamen 50 jaar geleden ook al als oorlogszuchtig blok tegenover Joegoslavië stond. Ook toen was Kroatië de na tuurlijke bondgenoot van de fascistische vijand. Twee mil joen Serviërs zijn in de Twee de Wereldoorlog door datzelf de pact om het leven geko men, zo is de eensluidende conclusie; Maar de geschiedenis mag zich lijken te herhalen, ditmaal zijn de Serviërs er klaar voor. In plaats van een nieuwe genoci de af te wachten, trekt het volk massaal ten strijde. Wer den de Kroaten al niet uit Vu- kovar en de Krajint Staan de grenzen nieuw, Groot Servië niet al op de kaart? De wereld mag te gen ons zijn, Servië staat pal. Juist omdat de Kroaten vrij wel zijn verslagen, pleiten de Serviërs nu voor de komst "van internationale vredestroepen. Erkenning van Kroatië zou deze vreedzame oplossing van het conflict echter danig door kruisen, omdat „de Kroaten al terecht hebben geconcludeerd dat Duitsland dan openlijk wa pens aan het land zal leveren", is het blad- Politika het voor een keer eens met de Kroati sche pers. MEDIA-MAGNAAT „WAS SPION VOOR ENGELAND' MOSKOU Het mysterie rondom Robert Maxwells ver meende betrekkingen met in ternationale geheime diensten heeft opnieuw een bizarre wending genomen. Vorige week werd onthuld dat de Britse magnaat van joodse af komst werkzaamheden had verricht voor de KGB. Voor malige agenten van de KGB verklaarden in een biografie over Maxwell door Tom Bo wer dat Maxwell vlak na de oorlog in Berlijn een belofte had ondertekend om de orga nisatie desgevraagd bij te Verzekeringspenningen Maxwell in gevaar LONDEN De Britse uitgever Robert Maxwell heeft zelf moord gepleegd en kwam niet om het leven door een ongeluk of door een hartaanval. Dat meldde de Britse krant Sunday Mirror. Rechercheurs van de verzekerings-maatschappij zou den ervan overtuigd zijn dat Maxwell op 5 november van zijn jacht overboord is gesprongen. Als dat wordt bewezen, dan zullen de verzekeringsmaatschappijen de levensverzekerin gen ter waarde van zo'n 65 miljoen gulden niet uitbetalen. In Moskou vertellen nen van de KGB echter heel ander verhaal. Zij gelo ven dat Maxwell sinds het eind van de tweede wereld oorlog werkzaam is geweest voor de MI6, de Britse inlich tingendienst. Michail Lyubi- mov, in de jaren zeventig hoofd van de Londense vesti ging van de KGB, vertelt dat de KGB zich zoveel zorgen maakte om Maxwell, dat de organisatie het Politbureau en het Centraal Comité herhaal delijk waarschuwde geen za ken te doen met de uitgever vanwege zijn vermeende be trekkingen met de Britse in lichtingenwereld. Ook Oleg Gordijevski, de vo rig jaar naar Engeland ge vluchte dubbelspion, bevestigt dat de KGB in Maxwell een Britse spion zag. De KGB ge loofde dat Jiet voornaamste doel van Maxwell was de con tacten met Sovjetleider Leonid Brezjnev te herstellen nadat de betrekkingen tussen de twee landen ernstig bescha digd geraakt waren toen Enge land in 1971 105 spionnen van de Sovjetambassade had uitge- Kaliber Maxwells bezoeken aan Mos kou begin jaren zeventig wer den beschouwd als een „opera tie van een heel hoog kaliber van de Britse regering om een brug te slaan tussen Brezjnev en de Britse regering", aldus Lyubimov. Het lokaas was Maxwells uitgeverij Perga- mon. Maxwell deed de sugges tie dat Pergamon Brezjnevs ideeën in het Westen zou kun nen uitdragen door de rede voeringen van de Sovjetleider te publiceren. „Maxwell speelde heel goed op Brezjnevs amibities en ijdel- heid", aldus Lyubimov. De Sovjetregering subsidieerde het project door de boeken in groten getale af te nemen. „Het was een enorm succes. Ik ben er zeker van dat Maxwell voor zijn ontmoeting met BrezjneV was ingelicht door de Britse geheime dienst. Ik twij fel er ook niet aan dat al Max wells besprekingen in Moskou werden gerapporteerd aan de Britse regering". (c) The Sunday Times, Londen Daarmee zullen de Kroaten dan natuurlijk proberen de Servische gebieden terug te winnen. Een echte burgeroor log is dan niet meer te vermij den, aldus de Serviërs. En deze broederstrijd kan dan - zowel volgens Serviërs als westerse waarnemers in Bel grado - makkelijk leiden tot een internationale oorlog, waarbij Europa nog wel eens lelijk in het zand kan bijten. Wat het doel van de Duitse be moeienis met de crisis in Joe goslavië ook mag zijn, erken ning van Kroatië zal eerder olie op het vuur dan olie op de golven zijn. Want hoe je ook over de Servische massamedia mag denken, dat ze effectief in staat zijn de bevolking te mo biliseren is de laatste tijd vol doende gebleken. Zo Genscher dit nog niet weet, zijn ambas sadeur ter plaatse in ieder ge val wel: naar verluidt is de be zetting van de ambassade in Belgrado tijdens de kerstdagen tot een absoluut minimum te ruggebracht. De eerste oproe pen om het gebouw te bestor men zijn al gehoord. Overleg over EVA-akkoord BRUSSEL Het akkoord tus- sen de EG en de Europese Vrijhandelsassociatie, dat moet leiden tot de zogeheten Euro pese Economische Ruimte, is vandaag onderwerp van dis- buitenlandse zaken van de EG. De gevolgen van de uitspraak van het Europese Hof dat het akkoord niet door de, beugel kan, worden besproken. In de EVA zijn Finland, Noorwegen, Liechtenstein, Oostenrijk, IJs land, Zweden en Zwitserland gblad* ik. Twee dagen later draait de wind c.. volgende ochtend te vertrekken. Hij zal eerst r. zeilen, daar de onderhandelingen voeren met het Duitse jrnement en ondertussen de jonk laten terugzeilen, want Touw en Olaf Larsen zullen nog een tijdje op het eiland blij- oni te helpen. Aan het kampvuur bespreken zij de tocht. „Ik de jonk over ongeveer drie weken terug kan zijn om jullie te halen", zegt kapitein Barker, „en dan wordt het ook tijd om de beschaafde wereld weer op te zoeken". Want hij kan met de beste wil van de wereld die Chinezen niet tot „de beschaafde wereld" rekenen... De volgende dag vaart hij uit; het weer is prachtig en er staat een stevige landwind. Die dag komen ook de Japanse spionnen terug aan boord van de „Zephir", die vijf mijl uit de kust koerst. Ze brengen rapport uit aan hun heer. LONDEN Extremisten van het „Schotse Nationale Bevrij dingsleger" (SNLA) hebben in juni een bomaanslag beraamd op de Britse koninklijke familie in het Holyrood-paleis in Edin burgh. Dit heeft de Schotse krant Sunday Mail gisteren gemeld. Volgens de krant slaagden vier gewapende mannen er op 28 juni in door te dringen tot de paleistuin. Daags erna zou Elizabeth II in Edinburgh aankomen. Zij hadden 5 kilo explosieven zij zich die ze wilden begraven bij een gazon waar die avond een barbecue zou worden gehouden. Maar de vier werden opgemerkt door een be diende van het paleis, waarop ze de benen namen. De Sunday Mail interviewde Adam Busby, die zegt dat hij de leider is van het SNLA, dat streeft naar onafhankelijkheid van Schotland. Verkeerschaos na bomaanslag in Londen LONDEN Bij het station Clapham in Zuid-Londen is vanmor gen een bom ontploft, enkele minuten nadat de politie een waar schuwing had gekregen dat er bij alle grote stations bommen wa ren geplaatst. Bij de aanslag zijn voor zover bekend geen gewon den gevallen. De bom ontplofte fond 07.00 uur onze tijd bij één van de drukste stations van Londen waar elke ochtend duizenden forenzen gebruik van maken. De politie sloot na de aanslag alle grote stations af op zoek naar explosieven. Hierdoor is de och tendspits in de Britse hoofdstad uitgelopen op een verkeerschaos. De explosie komt op het moment dat het Ierse Republikeinse le ger (IRA) aan een kerstoffensief op het Britse vaste land lijkt te zijn begonnen. Dit weekeinde werden bomaanslagen gepleegd bij een winkelcentrum en een van de bekendste musea in Londen. Muurschildering Aquarius is de titel die de Franse kunstenaar Jean-Marie Pierret gaf aan de beschildering van de atoomcentrale in Cruas-Neysse. De 135 meter, hoge muurschildering, naar verluidt de grootste in Europa, werd zaterdag onthuld. foto: fpa

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5