Akzo wil op termijn de vut afschaffen Aegon wil Italiaanse verzekeraar overnemen Maxwell's The European ontslaat 140 werknemers ECONOMIE DUIK IN DE KOFFER Slanke heupen en n buideltje CfiidócSommit Werknemers KLM krijgen thuis op tv informatie AMSTELVEEN De KLM begint volgend iaar een proef met het uitzenden van bedrijfstelevisie via de kabelnetten. Op deze wijze kunnen de werknemers thuis voor de buis veel sneller dan nu van de laatste ontwikkelingen en nieuwtjes op de hoogte worden gebracht. De bedrijfstelevisie, nu nog een communica tiemedium dat alleen in de KLM-gebouwen op video is te zien, wordt via de ether uitgezonden. Minister Maij (verkeer) heeft daarvoor de KLM een zendmachtiging verleend. De kabelex ploitanten zijn verplicht het programma door te geven. Gedu rende de proef krijgen zo'n 200 KLM-gezinnen een speciale de coder thuis, waardoor zij de KLM-televisie kunnen bekijken. De uitzendingen vinden plaats op uren dat Nederland 1, 2 of 3 niet in de lucht zijn. Na maanden van praten hebben de vakbonden en de KLM zich gisteren geschaard achter een onderhandelingsresultaat over de invoering van nieuwe, flexibeler werkroosters bij de gronddien sten van de KLM waar zo'n 10.000 mensen werken. De gesprek ken zijn gevoerd vanaf maart van dit jaar toen de KLM en de bonden een convenant sloten over het verhogen van de produk- tiviteit bij het bedrijf. Jongerenkrant Primeur van ondergang gered AMSTERDAM Het Bedrijfsfonds voor de Pers heeft na een eerdere weigering alsnog besloten 500 dui zend gulden toe te kennen aan de jongerenkrant Primeur. Het week blad kan daarmee zeker tot eind 1992 blijven voortbestaan. De aanvraag voor steun aan Primeur (een uitgave van Weekbladpers in Amsterdam) werd door het Bedrijfsfonds in eerste instantie afgewezen omdat het fonds zich op het standpunt stelde dat Weekbladpers zelf voldoende capabel is om de uitgave van Primeur te ga randeren. Over de reden van de plot selinge ommezwaai van het Bedrijfs fonds tast men bij Primeur in het duister. Recordbedrag aan vakanties besteed LEIDSCHENDAM Nederlanders hebben in het voorjaar en de zomer van 1991 het recordbedrag van 10,6 miljard gulden uitgegeven aan vakanties. Verreweg het grootste deel van dit bedrag is be steed aan langere uitstapjes, periodes van vier overnachtingen of langer, aldus de stichting Conti nu Vakantieonderzoek (CVO). De CVO-cijfers hebben betrekking op de periode tussen 1 maart tot 1 september van dit jaar. In die maanden brachten Nederlanders samen 12,5 miljoen vakan ties door. Zowel het aantal binnenlandse als bui tenlandse vakanties nam toe. In Nederland regis treerde de CVO 5,8 miljoen uitstapjes, waarmee een toename van 2 procent werd geturft. Het aan tal buitenlandse vakanties bedroeg 6,7 miljoen en steeg met 5 procent ten opzichte van vorig seizoen. Het aantal korte vakanties in Nederland daalde licht. Frankrijk bleef met een aandeel van 26 pro cent van het aantal vakanties verreweg de meest favoriete bestemming van Nederlandse vakantie gangers. Staatslening tegen 8,75 procent met storting in 1992 DEN HAAG Minister Kok een 8,75 procent staatslening uitge ven volgens het tendersysteem. Dit houdt in dat uitgiftekoers en bedrag van de lening na inschrijving op 17 december zullen worden vastgesteld. De opbrengst van de lening is be stemd ter dekking van het financie ringstekort van het Rijk in 1992 dat wordt geraamd op 45,4 miljard. De storting dient namelijk pas op 15 ja nuari plaats te vinden. De lening heeft een looptijd van vijftien jaar. Vervroegde aflossing is niet toege staan. De rente van 8,75 procent is gelijk aan die van de voorgaande drie leningen BONDEN SCHRIKKEN VAN PLANNEN ARNHEM De directie van het chemieconcern Akzo Nederland (22.500 werknemers) wil op ter mijn af van de collectieve vervroegde uittreding. Door een geleidelijke ver hoging van de vut-leeftijd (nu 62 jaar) moet de rege ling op den duur verdwij nen, zo heeft Akzo giste ren bekend gemaakt. Dit plan staat haaks op het verlangen van de vakbonden om in het komende cao-over leg de vut-leeftijd bij Akzo juist te verlagen naar 60 jaar. Zij zeggen dan ook zeer 'ge schrokken' te zijn van de plan nen. Akzo is het eerste concern dat zo'n rigoreus voorstel doet. In 1988 slaagde Akzo er al in de vut-leeftijd van 60 naar 62 jaar te brengen en de vut-uitkering te koppelen aan de uittre dingsleeftijd Deze afspraak loopt in 1995 af. Als de huidige vut-gerechtig- den zijn uitgetreden, wil Akzo aan oudere werknemers geen vut-rechten meer toekennen. In plaats daarvan krijgen zij de mogelijkheid om „meer ge leidelijk uit het arbeidsproces terug te treden". De werkne mers moeten daarvoor zelf in komensvoorzieningen treffen. Kennis Directievoorzitter dr. A. van Es stelt in het personeelsblad dat Akzo nu „een macht aan kennis en ervaring" verliest. „Het naar huis sturen van ou dere werknemers betekent kiezen voor de weg van de minste weerstand. Maar op langere termijn ondergraven we zo onze toekomst", aldus Van Es. Op het gebied van het ziekte verzuim stelt Akzo zich terug houdender op. Alle Akzo-on- dernemingen in Nederland dragen zelf het ziektewet-risi co. Het concern voert daarom al jarenlang een actief beleid om ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid te voorkomen en terug te dringen. Akzo wil volstaan met het hanteren van de wettelijk norm van zes maanden voor de opbouw van vakantierechten. Nu stopt de opbouw van vakantierechten Akzo is het eerste concern dat na een jaar. Bij ziekte moet de opbouw van verlofrechten ge heel vervallen. Traditiegetrouw laat Akzo Ne derland zich niet uit over de loonsverhoging. De bonden hebben looneisen van 4,5 tot 5,5 procent gesteld. Het is niet waarschijnlijk dat Akzo daar aan gehoor geeft. Weliswaar moet het concern kunnen blij ven concurreren op de ar beidsmarkt, maar de dalende winst „laat nauwelijks ruimte voor verhoging van de ar beidskosten". De winstdeling blijft van kracht. Dit jaar be droeg de winstuitkering over 1990 3,3 procent. In de vorige cao is afgespro- foto het hoofdkantoor in Arnhem. foto: sp ken dat het hoger personeel maximaal vijf verlofdagen kan verkopen. Inmiddels maakt zo'n 30 procent van deze mo gelijkheid gebruik. Akzo wil het aantal „koopdagen" uit breiden en-ook voor het lager personeel afspreken dat zij verlofdagen kunnen verko- Luchtmacht doet onderhoud F-27 over aan Fokker DEN HAAG De lucht- macht heeft gisteren het onderhoud van zijn twaalf F-27 transporttoestellen beëindigd. De werkzaamheden zullen voortaan worden verricht door Fokker Aircraft Services bv. Met het uitbesteden van dit werk zijn enkele miljoenen guldens gemoeid. De ongeveer 65 militairen die tot nu toe met onderhoud waren belast, krij gen binnen de luchtmacht een andere functie. Het 334-Squa- dron wordt in mei volgend jaar verplaatst van Soesterberg naar de vliegbasis/vliegveld Eindhoven. Daar zal ook het onderhoud grotendeels wor den uitgevoerd. Een F27 verlaat voor de laatste maal de onderhoudswerkplaats van de Koninklijke Luchtmacht op Soesterberg. foto: anp ROME Aegon is aan het on derhandelen over de overna me van een meerderheidsaan deel in de Italiaanse verzeke ringsmaatschappij Tirrena. Volgens de Corriere della Sera zouden de besprekingen in een vergevorderd stadium zijn. Tirrena is een middelgrote maatschappij die met ruim 800 miljoen gulden aan inkomsten uit premies vorig jaar 1,5 pro cent van de Italiaanse verze- keringsmarkt in handen had. Maar de bedrijfsresultaten van Tirrena, dat in 1990 een ver lies leed van 17,5 miljoen gul den, zijn al jaren slecht. De Romeinse families Amabile en Apuzzo die samen 56 procent van de aandelen van Tirrena bezitten, proberen daarom al geruime tijd om een kapitaal krachtige partner te vinden of om hun hele pakket te verko pen. Op 2 december besloot de aandeelhoudersvergadering om voor 200 miljoen gulden aan bezit te verkopen om de opgebouwde schuldenlast te saneren. Omdat daardoor het bedrijfskapitaal bedenkelijk zou slinken, werd onder druk van de ISVAP, het orgaan dat toezicht houdt op de activitei ten van verzekeraars in Italië, tevens bësloten tot een nieuwe aandelenuitgifte van 300 mil joen gulden. Maar tot nu toe heeft president-directeur Gio vanni Amabile niemand be reid gevonden om dat bedrag te poneren. Aandeelhouders als de Zwitserse maatschappij Valoise (11 procent), Deut- scher Ring (5 procent), Milano Assicurazioni (11 procent) en de Italiaanse herverzekerings maatschappij Unioritas (5 pro cent) hebben geweigerd nog meer kapitaal te steken in Tir rena, terwijl ook de onderhan delingen met andere Italiaanse bedrijven op niets zijn uitgelo pen. Aegon is daardoor de laatste strohalm geworden voor Amabile, die-ook de ver zekeraar is van de Italiaanse christendemocratische partij LONDEN Alle 140 werkne mers van The European, een weekblad van de vorige maand verdronken Britse me diamagnaat Robert Maxwell, worden ontslagen. Dit is giste ren bekendgemaakt door ad- i junct-hoofdredacteur Charles Garside. Tot het collectieve ontslag is besloten door Martin Fischman, een bewindvoerder die bij de bedrijven van Max well is aangesteld nadat duide lijk was geworden dat het daar een financiële puinhoop is. Volgens Garside zal het nu makkelijker worden snel een koper voor de verlieslatende krant te vinden. De werkne mers worden in dat geval mo gelijk weer in dienst genomen. Maxwell lanceerde The Euro pean ongeveer anderhalf jaar geleden als weekblad voor ge heel Europa. The European heeft een opla ge van ongeveer 223.UUU exem plaren. De krant leed ten tijde van Maxwells verdrinking be gin november een verlies van 200.000 pond 640.000) per Het SFO, het Britse fraudebu reau, onderzoekt of de overle den mediamagnaat Robert Maxwell de aandelenkoers van zijn onderneming Max well Communications Corpo ration (MCC) kunstmatig hoog heeft gehouden. Het Nederlandse marktonder zoekbureau Intomart, die on der meer voor de NOS opinie peilingen tijdens de verkiezin gen houdt, dreigt ook in de on dergang van het Maxwell-im perium te worden meege sleurd. Intomart maakt name lijk vanaf 1977 deel uit van het bureau AGB in Hilversum, dat eind 1988 door Maxwell werd opgekocht. AGB heeft inmid dels suséance van betaling moeten aanvragen na het be kend worden van de miljar denschulden van de Engelse krantenmagnaat. De leiding van Intomart, dat een jaarom zet heeft van 50 miljoen gul den, wil proberen via een zo geheten management-buy out' zelfstandig te kunnen voortbe staan. Ook uitgever Elsevier zit met een lastige erfenis van Max well opgescheept. In mei nam het concern namelijk de Britse wetenschappelijke uitgeverij Pergamon Press over, waar door Maxwell twee jaar eerder 23 mensen op, staande voet werden ontslagen. Het perso neel protesteert hier nog steeds tegen en het ziet ernaar uit dat Elsevier zich hiermee nog lang zal moeten bezighou den. Rabobank vraagt geld voor betalingsverkeer UTRECHT De Rabobank heeft besloten een standaard pakket betaaldiensten in te voeren voor alle houders van een betaalrekening. Het pak ket zal 25 gulden per jaar kos ten. Daar tegenover verhoogt de bank de rente op de tegoe den en worden de zogenaamde valutadagen afgeschaft. De Rabobank verwacht dat met de invoering van het stan daardpakket er geen verdere kostenverhogingwn voor de klant meer nodig zijn. Het pakket zal op 1 mei 1992 inge voerd worden. Met het standaardpakket kan de klant binnen de tariefvrije uren gratis geld opnemen bij de betaalautomaat, of aan de balie indien het kantoor niet over een automaat beschikt. Ook bijschrijvingen op de re kening, incasso-betalingen en automatische periodieke beta lingen vallen onder het stan daardpakket. Daarnaast mag de klant 18 handgeschreven giro's uitschrijven en 24 ac ceptgiro's gebruiken. Per jaar kan de klant zich verheugen op maximaal 26 afschriften. Voor alle extra's moet een ta rief variërend van dertig cent tot één gulden betaald worden. Geld opnemen bij een andere dan de eigen bank gaat 3,50 gulden kosten in plaats van 1,50. Om de pijn wat te ver zachten zal de Rabobank de rentevergoeding op de betaal rekening verhogen. Zakenmensen en hun koffer. Ze zijn onafscheidelijk, maar waarom? Hoe belangrijk is hun koffer en wat zit er in? Deze week gunt Jacqueline Ham, eigenaar van instituut Figurella in Den Haag, Alkmaar, Purmerend en Haarlem, ons een blik in haar koffer. foto: stephen evenhuis Brede heupen? Dikke bo venarmen? Een slappe buik? Geen probleem. Een lekkere wijde trui, en je ziet er niks meer van. Maar daar hoef je bij Jacqueline Ham niet mee aan te komen. Wie zich inschrijft bij een van haar Figurella-instituten, krijgt het overtollige vet in centimeters voorgerekend. Zwart op wit. Want een per fect uiterlijk, daar draait 't in haar beroep om. Een figuur kan gecorrigeerd worden. Maar een koffertje niet. Logisch dus dat Jacqueli ne niet over een nacht ijs is gegaan bij de aanschaf. Voor de vakantie kan het haar niet schelen. Dan neemt ze gerust een Samsonite mee, maar op haar werk ligt dat gevoeliger. Het moest „iets vrouwelijks" worden, „een beetje gezellig" en „niet zo puur zakelijk". Resultaat: een zwarte koffer met een bruine rand. Van kunststof. Heel apart. „Het zwart lijkt wel rubber", zegt Jacqueline terwijl ze de bui- tenkant van haar koffer streelt. Ze is er reuze mee in haar nopjes. „Ik heb er ook een handtas van, 'n buideltje". Voordat ze eigenaar werd van Figurella had ze een zakelijk koffertje. „Dat paste helemaal bij het acquisitiewerk dat ik toen deed". Het is inmiddels negen jaar geleden dat ze zich in de 'kuurwereld' stortte. Ze verdiepte zich in de in Zwit serland ontwikkelde thermo- fysische methode en kocht een licentie. Een sprong in het diepe, financieel gezien, maar het lukte. Het grootste probleem is om het juiste per soneel te vinden en in huis te houden. „In Den Haag is dat tien keer zo moeilijk als bij voorbeeld in Alkmaar. Ik denk dat mensen in de 'grote stad' zich minder snel gebon den voelen aan iets". Om haar 22 vrouw personeel bij de organisatie te betrekken heeft ze haar koffertje nodig. Daar zitten vier mapjes in „voor elk instituut één met gegevens over sollicitan ten en nieuwe kuurbehande- lingen. „Vandaag heb ik een bloknootje bij me met een overzicht van de vaste lasten. Om te laten zien dat niet al het geld dat binnenkomt winst is. Daar heeft het perso neel vaak geen idee van". Er komt een rekenmachinetje te voorschijn, wat omzetstaatjes en een sollicitatieblok. Sollici tanten krijgen altijd drie ge sprekken. „Minimaal", klinkt het gedecideerd. „Na de eerste twee gesprekken nodig ik de overgebleven kandidaten uit om een keer mee te draaien in de studio en de cliënten te begeleiden met oefeningen in de warmtecabines. Dan kun nen ze gelijk zelf zien of ze het leuk vinden om met half blote vrouwen te werken en ze op te peppen". Zelf heeft ze daar geen moeite mee. Als volleerd 'dieetster' weet ze uit eigen ervaring wat het is om te moeten zwoegen om er een paar centimeter of grammen af te krijgen. „Ik heb vanaf mijn achttiende moeten lijnen. Alle insignes van alle diëten heb ik". allied signal 38 38 du pont am brands 38% 39% exxon american tel 37% 37% ford asarcomc 19% 18% genlelec bethlehem 12 12% genl motors boeing 42 42% genl public can pac 17 - goodrich chevron cor 63 64% goodyear Chrysler 10 11 hewlett-pac Citicorp 9% 9% intl paper cons edison 26 27 Vriendelijk beeld De Amsterdamse effectenbeurs kende gisteren eindelijk weer een vriendelijk beeld, waarbij veel koersen hoger noteerden. In de ochtenduren was de stem ming al positief in navolging van Londen en Tokio. Toen in de middag de Dow Jones ook hoger opende, leek het of veel fondsen zich in Amsterdam rijp achtten voor verder herstel. Het gevoel was, dat de markt de af gelopen tijd te veel terrein had prijsgegeven. Volgens handela ren waren ook institutionele be leggers weer eens actief. De stemmingsindex sloot met een winst van een half punt op 86,9. De omzet beliep 1,8 mil jard. waarvan 554 miljoen in aandelen en 1,25 miljard aan obligaties. De obligatiemarkt was duidelijk beter gestemd. Van de internationale waarden wist Akzo 2,30 beter te sluiten op 126,50. Unilever kon na de winst van de afgelopen dagen nog een gulden aan de koers toevoegen op 173.60 en koes tert zich in de belangstelling van defensieve beleggers. On danks de wat lagere dollar teerden Koninklijke Olie KLM zes dubbeltjes beter, wijl Hoogovens en Philips tevreden moesten stellen drie dubbeltjes winst. Phi heeft de afgelopen tijd fi klappen geïncasseerd, waa de koers ruim 10 is gedaal Onder de andere hoofdfond wist Volmac twee kwartje - stijgen tot ƒ21,40. Nab kwam het computerprogr matuurfonds met het bei dat de winstdaling dit jaar der groot zal zijn dan was aangekondigd. Polyg£" was een gulden beter op en Gist-brocades eveneens piek op 30,40. Aan de kant moest Internatio- zeven dubbeltjes terug 55,50 en Océ zes dubbe naar 59,70. ,aj door Geen krant ontvangen? Bel t 18.00 en 19.00 uur, zaterdags t 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 122248 en uw krant wordt nog d« de avond nabezorgd. :r; elmo 'ee^gd it met voorsci 'intigti n, ine ,-Ml sp Müm iderlai n/Frit: de -logen •ert als d ^uthei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6