sraëliërs missen voekje bij de koffie S AVO bezorgd over situatie Sovjetunie TI 'G 0 Kerst in mei re APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN jeidócSoMOrtit uperzware IRA-bom: estien gewonden rAIGAVON Het Ierse Republikeinse Leger 01 ,eft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een maanslag in Craigavon, een kleine plaats op 40 zuidwesten van Belfast. De 900 kilo zware verborgen was in een kolenvrachtwagen, tplofte achter het plaatselijke politiebureau. Zes ■riten in het gebouw en tien burgers daarbuiten jkten gewond. Korte tijd later ontplofte een twee- bom bij een verlaten legerkamp in Londonderry. >r zover bekend raakte daar niemand gewond, bom in Craigavon sloeg een krater van twaalf ■ter doorsnee in het wegdek en vernielde de ach- jde van het zwaar gepantserde politiebureau, kerk in de buurt, waar op het moment van de ns tploffing 80 mensen aanwezig waren, werd zwaar ofViaHicrH Oi jkerti reling Vai l- itef-1 rat EL at Gi 'Estaii fractie drie eralen jp ïderlai AVIV Over één ig waren de Israëliërs de Palestijnen het de ''gelopen week in Was- jngton roerend eens: de i( ffie die de Amerikanen het State Department •veerden, was niet te inken. gei )ehan< :te ben gf h be\ j gehi milit lezin litiemt 'D de icontr ïoet BUITENLAND VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 Strijd in Kroatië onverminderd BELGRADO De gevechten in Kroatië duren onverminderd voort. Het belegerde Kroatische bolwerk Osijek kwam gisteren opnieuw onder zwaar artillerievuur, terwijl ook op tal van ande re plaatsen de strijd weer oplaaide. In Midden-Kroatië hebben Kroatische strijders winst geboekt in hun strijd tegen Servische rebellen en het door Serviërs geleide federale leger. De Kroaten zouden dertien dorpen op de Serviërs hebben heroverd, waardoor de politieke onrust in Servië dreigt op te lopen. De positie van de Servische president Slobodan Mi losevic dreigt door het terreinverlies nu serieus in gevaar te ko men. Radicale afgevaardigden in het Servische parlement eisten spoedoverleg over de militaire situatie. Het door Serviërs gedo mineerde romp-presidium van de federatie gelastte een verlen ging van de dienstplicht, zo meldde het dagblad Borba. De Servische premier Dragutin Zelenovic trad gisteren ten overstaan van het parlement af. Hij gaf geen verklaring voor zijn besluit. Het aftreden van Zelenovic kan de positie van Milo sevic, wiens populariteit volgens opiniepeilingen de afgelopen maand aanzienlijk is gedaald, verder ondermijnen. NAVO handhaaft Afcent Brunssum BRUSSEL Het Brunssumse hoofdkwartier van de geallieer de troepen in centraal Europa (Afcent) blijft bestaan. Maar de in Duitsland gevestigde hoofd kwartieren van de vijf onder Afcent vallende bevelvoerders verdwijnen en zullen worden vervangen door twee nieuwe. Het is niet uitgesloten dat de to tale personeelssterkte van Af cent met 25% wordt vermin derd. Dat is gisteren besloten door de NAVO-ministers van defensie die de nieuwe strategie van het bondgenootschap nader probeerden uit te werken. Mildere straffen voor blanke Zuidafrikanen JOHANNESBURG Vier jonge blan- ken zijn deze week in Zuid-Afrika ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf op een zwarte man. De vier hadden de zwarte man in mei van dit jaar aange vallen, met messen gestoken en met een hockeystick doodgeslagen. De rechter hield bij de bepaling van de strafmaat rekening met het „normale" verleden van de beklaagden en zei herhaling uit te sluiten. In een andere zaak veroor deelde dezelfde rechter een 23-jarige zwarte tot twintig iaar gevangenisstraf. Deze was ervan beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van een bende die vorig jaar in het centrum van Johannes burg twee blanke vrouwen aanviel. pers Israëlische en Arabische lerhandelaars in Washing- hebben gisteren besloten pauze in te lassen en het e desoverleg voor het Mid- i-Oosten maandag te her ten. De afgelopen week iben de Israëlische en de r( estijns-Jordaanse delegatie tijd verspild aan zinloze ssies. Bijvoorbeeld over vraag of de onderhandelin- dan wel in twee ka- plaatshebben, praten-over-waar-er-ge- -moet-worden had plaats gang. Met slechte Ame- nse koffie en, klaagde Is- zonder koekjes, letterlijk bittere smaak die gedelegeerden daaraan rhielden, geeft de sfeer van n wantrouwen aan j irin Israëliërs en Palestij- eikaar bekijken. Door de erikanen met de haren de onderhandelingstafel eept, bleven ze elkaar - et ieder het gelijk aan zijn beschuldigingen en dreigementen naar het hoofd slingeren. Van onderhandelen over hun nu al honderd jaar durende conflict kwam niets terecht. Ook in het conflictge bied zelf was de sfeer van ver zoening ver te zoeken. Pales tijnen in de bezette gebieden bleven niet alleen stenen en molotov-cocktails gooien naar auto's van het leger en van de kolonisten, ze schroomden ook niet daarbij wapens te gebrui ken. Gisteren ontsnapte de moeder van een Israëlisch meisje, dat anderhalf jaar gele den op de Westelijke Jordaan- oever was omgekomen, zelf aan de dood toen haar auto door vijf kogels werd getrof fen. Een van die kogels gierde door de mouw van haar win terjas. Nadat gisteren veertien joodse families een aantal Arabische woonhuizen hebben betrokken in de wijk Silwan, in Oost-Je- ruzalem, waarschuwde de Palestijnse leider Faisal Hoes- seini dat „niemand de Palestij nen meer kan weerhouden van gewelddadig verzet tegen de Israëlische nederzettingspo litiek". Er zullen de komende dagen dus nog wel meer daden van geweld volgen. Spanning dus, in feite openlij ke vijandigheid. En toch is er een sprankje hoop. Al was het alleen maar vanwege het feit dat beide partijen door het ein de van de Koude Oorlog en de gevolgen van de Golfoorlog naar het vredesproces zijn ge dwongen en ze het zich niet kunnen permitteren van een mislukking van de besprekin gen beschuldigd te worden. Is- raëls premier Yitzhak Shamir heeft dat gistermiddag weer moeten toegeven, toen hij - weliswaar onder druk van zijn minister van buitenlandse zaken David Levy - zijn men sen in Washington liet weten voorlopig in Washington te blijven. Hoewel in Washington wel tussen Israëliërs en Syriërs in (zonder enige vooruitgang) en tussen Israëliërs en Libanezen (in goede sfeer) wordt gepraat, doen de Israëliërs en Palestij nen voorlopig alleen aan sur realistische gang-diplomatie. Toch is het overleg op zich al hoopgevend. Want niet alleen de nieuwe wereldorde en de Golfoorlog hebben de push tot het overleg gegeven, ook de media-show, vorige maand in Madrid, waar Israëliërs en Pa lestijnen voor het eerst sinds het ontstaan van hun conflict hun frustraties en hun bitter heden op tafel konden leggen. Het was daar, dat ze elkaar voor het eerst niet alleen als bezetter en onderdrukte ont moetten, maar als mensen met dezelfde hoop op vrede. Dat was de doorbraak, die tot nu toe alleen maar heeft geleid tot gezamenlijke kopjes koffie op de sofa in de gang van het State Department, maar die uiteindelijk de door de Israël gehate Palestijnse vlag en de door de Palestijnen verfoeide Israëlische Davidster samen kan doen wapperen. Eieren voor Honecker bliek te voor komen. De president van Chili heeft gis teren echter opnieuw ver klaard dat Ho necker geen politiek asiel verleend zal worden. foto: epa WIJNEN USSEL De NAVO- ■fristers van defensie, die dit ogenblik in Brussel ien zijn, hebben giste- hun grote bezorgd- d uitgesproken over de latie in de Sovjetunie, zijn vooral ongerust ;r het feit dat het grote 1 ital kernwapens dat het nieuwe Geme- van voormalige ■jet-republieken be- [C idt, aan de greep van de :oa|itrale overheid in Mos- is ontsnapt. uiteenvallen van de Sov- ie heeft de veiligheid in vergroot omdat een mas- verrassingsaanval onmo- s jk is geworden", zei de Ne- "andse minister van defen- Ter Beek, gisteravond in r ssel. „Maar de huidige ont- kelingen hebben de onze- 8 leid, de onvoorspelbaar- daarmee de instabili- opnieuw sterk verhoogd", defensieministers hadden ook veel goede woorden r voor de Verenigde Staten 400 miljoen dollar beschik- hebben gesteld voor de melde ontmanteling en lietiging van de kernwa- arsenalen in de voormalige jetunie. volgende week komen, In het Kremlin geeft Sovjet-president Gorbatsjov een beoordeling van zijn politieke werk dat bijna als een afscheidsboodschap klinkt: „Mijn levenswerk is gedaan". foto: ap net terug is van een bezoek landse zaken en hun ambtge- aan de Sovjetunie. noten uit de voormalige War- Eveneens de volgende week schau-Pactlanden zitting heb- zal de eerste bijeenkomst ben. Er bestaat geen twijfel plaatsvinden van de nieuw ge- over dat de nieuwe raad zich vormde Altantische Samen- uitvoerig met de situatie in de werkings Raad waarin de voormalige Sovjetunie zal be- NAVO-ministers van buiten- zighouden. i Brussel, de NAVO-ministers van buiten landse zaken bijeen, die zich over de nu ontstane situatie zullen beraden en uit de eerste hand zullen worden geïnfor- Aeroflot zit zonder brandstof MOSKOU Als gevolg van een groot brandstofge brek zijn de meeste bin nenlandse vluchten van de Sovjet-luchtvaartmaat schappij Aeroflot geannu leerd. Ruim 90 luchtha vens zijn gesloten en 40 andere zullen spoedig zul len volgen. Alle vluchten uit de Kaukasische regio, de Oekraïne, Kazachstan en het verre oosten wer den geschrapt. De brand- stofschaarste heeft nog geen problemen opgele verd voor vliegtuigen van buitenlandse luchtvaart maatschappijen, omdat die met voorrang worden bij getankt in ruil voor hun betaling in harde devie- Graan VS wacht in Sovjet-havens LENINGRAD Schepen met Amerikaans graan lig gen in enkele havens in de Sovjetunie te wachten om te worden gelost, terwijl het voedseltekort in de grote steden met de dag groter wordt. De Sovjets zijn de verplichting om de vrachtkosten van het graan te betalen niet nage komen voor sommige schepen. De kapiteins wei geren daarom hun lading af te staan. EG-ministers eens over milieufonds BRUSSEL De EG-milieu- ministers hebben gisteren overeenstemming bereikt over de oprichting van een nieuw milieufonds dat LIFE heet. Voor een periode van vijf jaar is 920 miljoen gulden beschik baar voor financiering van projecten op het gebied van milieu en natuurbehoud, zo zei een woordvoerster van minis ter Alders. Uit dat fonds zal mede de inrichting van zoge noemde habitats worden be taald: beschermde natuurge bieden die uiterlijk in het jaar 2000 via corridors met elkaar moeten worden verbonden ter instandhouding van flora en fauna. Het is de bedoeling dat de lidstaten gebieden aanwij zen als habitats en die aanmel den bij de EG-Commissie. door BERT VAN VELZEN Zij lagen bij nacht in het veld. En, zoals u weet, hadden ze eerst hun schaapjes geteld. Dat kan dus nooit hartje winter zijn geweest, want herders zijn niet gek Die zijn echt niet van plan om hun nachtrust in de sneeuw te nemen en met blote voeten over bevroren velden te strompelen. Als het waar is dat zij bij nacht, in dit geval in de kerstnacht, in het veld lagen, dan moet dat in een mild seizoen zijn geweest, vol bloesems en jong gevogelte. Er is dan ook veel voor te zeggen om kerstmis naar de glorieuze mei te verhuizen. Misschien zullen er dan minder mensen zijn die bij het naderen van het grote feest door een onverklaarbare somberte worden overvallen. Wat mij betreft schuiven we sinterklaas een stukje op en projecteren we kerst op 1 mei. Daardoor zullen de kerstboom en andere oud-heidense hulpmiddelen moeten verdwijnen, inclusief de mistletoe, het magische afdak waaronder op volstrekt legale wijze ongewenste intimiteiten kunnen worden gepleegd. De kerst moet kort Amerikaans, dus op één dag worden gevierd, waardoor de droefheid om de dood van legioenen hazen en kalkoenen kan worden gereduceerd, alsmede het optreden van wrede katers, die als boze geesten oprijzen uit warme zoete wijn en rum. Ik heb redelijk goede ervaringen met kerst op z'n kort Amerikaans, zowel met de Zweedse als de Angelsaksische variant van het feest. De Amerikanen van Zweedse origine openen hun kerstgeschenken op de vooravond van kerstmis, de 24e, en snellen dan in dankbaarheid naar de kerk. Die van Angelsaksische herkomst halen de geschenken op de ochtend van de 25e onder de boom vandaan. Beide groepen hebben met elkaar gemeen dat veel van die geschenken op de 26e, een gewone werkdag, naar de winkels worden teruggebracht in ruil voor contanten. Voor dat ruil werk nemen de warenhuizen extra personeel aan. Uncle Hardy, een oom van mijn vrouw, vierde kerst volgens de Zweedse rite. Tussen half november en kerstmis kocht hij, ten behoeve van zijn echtgenote, tientallen geschenken, die in grote dozen onder de kerstboom werden opgesteld. Op de 26e bracht zij deze geschenken, meestal monumenten van wansmaak, terug naar de winkels waar zij waren gekocht. En aan het eind van een zware dag in lange rijen ruilzuchtigen wist zij precies hoeveel Uncle Hardy voor haar geschenken had uitgegeven. Ook hij kreeg tientallen kerstgeschenken, maar die behield hij. Hardy reed in een Cadillac die in maandelijkse termijnen moest worden betaald. Ik mocht het grote moment meemaken waarop hij een dun pakje uit de boom haalde waarin een certificaat bleek te zitten waarop in gouden letters stond vermeld dat de Cadillac vanaf dat moment geheel was afbetaald. Er blonken toen tranen in zijn ogen, van geluk of van spijt, dat weet ik niet. De Angelsaksische methode heb ik ooit, na een bange reis door hevige sneeuwstormen, meegevierd in Rochester, hoog in de staat New York. Ik herinner me slechts dat ik een vest ten geschenke kreeg met zeer grote Olie B. Bommel-ruiten, dat diezelfde dag nog zoekraakte en nooit meer is teruggevonden. Amerikanen hoor je nauwelijks klagen over de kerst, maar de lange Engelse kerst, doorgaans in regen en mist, kan smartelijk zijn. Een columnist van The Sunday Times probeerde vijftien jaar geleden dit leed te peilen en ontving balen post van droeve lezers. Óver de romantiek van het licht van de straalkachel. De valse extase bij het uitpakken van een onderbroek, een opvouwbaar vogelbadje en een pot haarvet met ingebouwde pomp. De tijd die voorbijstrompelt als een zwaargewonde kakkerlak. Echtelijke ruzies, gebroken flessen. Wenende kinderen. Exploderende kalkoenen. Wrede katers. De kerst verdient een beter klimaat, dat van de zoete mei. Albanezen plunderen depot Rode Kruis GENÈVE Duizenden Albanezen hebben meer dan 130 ton aan voedselhulp uit een opslagplaats van het Rode Kruis gesto len. Volgens het Internationale Rode Kruis in Genève werd de opslagplaats in de noordelijke stad Puka afgelopen zondag be stormd. „De diefstal onderstreept de problemen met de bescher ming van de hulpgoederen in een land dat te kampen heeft met een ongekende voedselcrisis", zei vice-secretaris-generaal Step hen Davey. „Maar ondanks de verliezen zullen we onze hulp operatie tot de volgende oogst in juni 1992 voortzetten". Chirurgen geëvacueerd uit hoofdstad Somalië li '11019 - Olaf Larsen en Kees Touw loodsen de jonk voorzichtig i binnen. De Chinese bemanning staat angstig te kijken, fit rakelings sleurt de sterke stroom het scheepje langs de rot- ji. Ja, als Kees en Olaf de situatie niet zo goed kenden, zouden Jhet ook niet hebben gewaagd. En dan ligt opeens de prachti- baai voor hen met de schitterende begroeide hellingen. De e eigenaar van de jonk staat stomverbaasd. „Daar heb ik ja- ir gezocht", mompelt hij, „hier wil ik mij gaan vesti gen". „Ja, hier zal vader eindelijk rust vinden", zegt zijn dochter. Kapitein Barker denkt er het zijne van. Hij zou niet graag zijn hele leven hier willen slijtenl Enfin, hij krijgt de jonk van die Chi nees en met een beetje goede wil zit hij over een paar maanden weer in Engeland. Ex-ministers Bulgarije in cel om 'Tsjernobyl' SOFIA Het Hooggerechts hof in Bulgarije heeft gisteren twee voormalige communisti sche ministers veroordeeld omdat zij in 1986 hebben ver zuimd de bevolking te be schermen tegen radioactieve besmetting door de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. Het hof veroordeelde Grigor Stoitsjkov, voormalig vice-pre mier en ex-hoofd van de com missie voor burgerlijke verde diging, tot drie jaar gevange nisstraf en ex-staatssecretaris Lubomir Sjindarov van ge zondheid tot twee jaar. De bei de ministers verspreidden ten tijde van de ramp geruststel lende informatie. NAIROBI/MOQDISHU „We zijn heel erg geschrokken van de toestand in Moqdishu. Overal liggen lijken, op straat en in de huizen. En we moes ten medische ingrepen ver richten op alle mogelijke plaatsen. Medische infrastruc tuur ontbreekt volledig. We opereerden op tafels in kapot geschoten huizen en op straat, je kan het zo gek niet beden ken". De schrik bij verpleegkundige Hans van Kruisbergen zit erin. Hij is lid van een chirurgisch sche hoofdstad Moqdishu, on der auspiciën van het Interna tionale Rode Kruis, noodhulp verleent aan slachtoffers van de burgeroorlog. Het team een chirurg, een anesthesist en twee verpleegkundigen had er ruim een week werken op zitten toen het gisteren werd geëvacueerd naar de Ke- nyaanse hoofdstad Nairobi. „We zijn niet gevlucht. Maar het Rode Kruis kon onze vei ligheid niet langer garanderen. Persoonlijk zijn we niet be dreigd, de Somalische werkers hebben ons beschermd. Maar de toestand werd te onzeker doordat er naast de strijdende partijen ongecontroleerde ele- n het roven en plunderen zijn, i overle- Het team heeft in de acht da gen dat er wel gewerkt kon worden de lokale artsen on dersteund. „We hebben er ge holpen met opereren en orga niseren. Ook hebben we er een geschikte plek gevonden om een lokaal noodhospitaal op te zetten voor de slachtof fers uit de stad", aldus Van Kruisbergen, die normaal werkzaam is in het Amster damse AMC. Het is de bedoe ling dat het medisch team, als het Internationale Rode Kruis en de strijdende partijen hun veiligheid weer kunnen ga randeren, teruggaat om de noodhulp aan de burgerbevol king voort te zetten. Historisch akkoord Noord- en Zuid-Korea hebben vandaag een historisch niet-aan- valsverdrag onderte kend dat verzoening moet brengen na 40 jaar van vijandschap tussen beide landen. Premier Chung Won- shik van Zuid-Korea en zijn ambtgenoot Yon Hyong-muk zet ten hun handtekening onder een plan van 25 punten. Op de foto schudden Yon Hyong- muk (links) en de Zuidkoreaanse presi dent Roh Tae-woo el kaar de hand. foto: afp V-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5