Ouderen voelen ich steeds aker uitgebuit „Ik wil elk gewenst bedrag kunnen opnemen BINNENLAND Haast Dales met plan cao-overleg ambtenaren Muntenvondst naar Leiden Twee derde detailhandel heeft last van criminaliteit l^XdöQ. Sou/urnt VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 -4da en vvD willen vrijwillige onri jpe eicel doorbraak in fokkerij «zekering vook- fysiotherapie LELISTJD OD Jf t bepa i] HAAG Een krappe meerderheid in de Tweede Kamer van VVD vindt dat fysiotherapie niet moet worden opgenomen sispakket voor de nieuwe ziektekostenverzekering. De kos- zouden via een vrijwillige aanvullende verzekering kunnen wor- afgedekt. CDA en VVD zijn het eens met het pleidooi dat de arts ,'ost vandaag in dagblad Trouw houdt om fysiotherapie uit de ba- ^'erzekering te schrappen. Post was lid van de commissie-Dunning onlangs het rapport 'Keuzen in de zorg' publiceerde. Daarin wordt eit voor een basisverzekering van beperkte omvang. Als fysiothe- e buiten de algemene verzekering wordt gehouden, komt er geld om de wachtlijsten voor de zwakzinnigenzorg en de zorg voor liente bejaarden op te heffen, betoogt Post. Volgens Post hoeven t alle vormen van fysiotherapie naar een vrijwillige verzekering te rden overgeheveld. Revalidatie-therapieën (bijvoorbeeld na een itig ongeval) zouden in het basispakket kunnen blijven. Als het CDA en VVD ligt moet echter ook deze vorm van fysiotherapie buiten de komende pakket-discussie blijven. LELYSTAD Op het veeteeltkundig proefbedrijf 't Gen in Lelystad is een kalf geboren, afkomstig uit een onrijpe eicel die in het laboratorium was bevrucht. De geboorte van het kalf is volgens de onderzoekers een doorbraak in de moderne veefokkerij. De nieuwe techniek is ontwikkeld door het Instituut voor Vee teeltkundig Onderzoek (IVO-DLO) in Zeist. Het IVO werd daarbij ondersteund door het Leidse bedrijf Gene Pharming Europe. Zakelijk directeur O. Postma van Gene Pharming zegt dat de nieuwe techniek op de langere termijn van groot belang kan zijn voor de fokkerij. De nieuwe techniek heeft tot gevolg dat in de toekomst veel meer nakomelingen kunnen worden gewonnen uit hoogwaardige melkkoeien. Met behulp van een echoscoop worden bij een koe de onrijpe ei cellen op een eierstok opgespoord en vervolgens opge zogen via een holle naald. De onrijpe eicellen worden daarop in een laboratorium gerijpt en bevrucht. Een week na de bevruchting kan een dergelijke bevruchte eicel worden ingebracht in de baarmoeder van de koe, die het kalf uiteindelijk ter wereld moet brengen. Het voordeel van deze techniek is dat uit een bepaalde koe veel meer kalveren kunnen worden geboren. Dat is met name interessant bij koeien die goede erfelijke eigenschappen hebben, zoals een hoge melkgift. Vol gens Postma is het de eerste keer dat een kalf is gebo ren met behulp van de nieuwe techniek. Het kalf, dat in november ter wereld is gekomen, is Protos ge noemd. De moderne veefokkerij stier de koe op natuurlijke passeerd. Tegenwoordig w stieren opgevangen op fokstations en ingevroren. In- seminatoren bezoeken vervolgens met het sprema de veebedrijven, waarna de koeien op kunstmatige wijze met een pipet worden bevrucht. Op deze wijze kan één stier een enorm aantal koeien bevruchten. De i het stadium waarbij de 3"ze bevrucht al lang ge- t het sperma van fok- koeien krijgen echter nog steeds niet meer dan één nakomeling per jaar. Sinds enkele jaren is ook de em bryo-transplantatie gemeengoed geworden in de fok kerij. Daarbij staat het zogenaamde spoelen van de koe centraal. Door hormonen toe te dienen kan het aantal eicellen dat per cyclus afrijpt aanzienlijk toene men. Met behulp van kunstmatige inseminatie wor den deze eicellen, 10 tot 15 per keer, bevrucht en ver volgens uit de baarmoeder gespoeld. De diverse eicel len worden daarop over een aantal draagkoeien ver deeld. Op deze manier kan het aantal nakomelingen van een koe oplopen tot enkele tientallen per jaar. Met de techniek die nu op het IVO is ontwikkeld, kan dit aantal opnieuw worden vermeerderd. Volgens Postma kan één koe jaarlijks nu wel honderd nako melingen krijgen. Bijkomend voordeel is bovendien dat deze methode relatief goedkoop is en er geen hor monen hoeven te worden gebruikt, aldus Postma. Sterke groei vervoer treintaxi UTRECHT Het per treintaxi is tussen mei en oktober met 26 procent gegroeid, zo meldt het NS- blad Koppeling. In mei namen bijna 146.000 trein reizigers de treintaxi. In oktober waren dat er ruim 183.000. De sterkste groei deed zich voor in Biltho- ven. Daar bleek het ver voer pertreintaxi in een half jaar met maar liefst 104 procent te zijn geste gen. Op de tweede plaats staat Hoofddorp met een groei van 81 procent. antwof"" land, spiree van "1 O ELDOORN Oude- worden steeds vaker eebuit. De Gelderse ou- ■orbat enbonden vinden dat gini paal en perk gesteld gezc et worden aan de ont- eschie Reling waarin ouderen jëchts als commercieel iressante doelgroep" rden aangemerkt, retrice H. Smits van de eniging van Instellingen r de Maatschappelijke nstverlening Gelderland kken, MD) en A. Cloo van Cen- 1 Overleg van Samenwer- de Bonden voor Ouderen, derland (COSBO) maken ernstig zorgen over de slissin 8' wap itici. n ge "a<! imercialisering do enzorg. 'at its noemt als voorbeeld -ei rijf dat neppistolen t aan ouderen a 150 gul- Het bewuste bedrijf, dat Smits de waar aan- advertenties in om- aans pbladen, speelt daarbij angstgevoelens bij vooral instaande ouderen. verse! nhoud ijfel o Bistaa jkletn Een andere lucratieve markt is volgens Cloo de handel in pil len tegen geheugenverlies. „De pillen zijn kostbaar en werken niet. Er wordt min of meer de indruk gewekt dat je door het slikken van de pillen dementie kunt voorkomen of vertragen. Onzin", aldus Cloo. Net zo dwaas vindt hij een ad vertentie van een hulpverle ner in het maandblad van de ouderenbond ANBO, waarin iemand - en Cloo citeert de advertentie - „tegen een rede lijke vergoeding bereid is ge sprekken te voeren met oude ren die overmand zijn door spanningen, verdriet en onbe grip". Cloo: „Dat is het top punt van commercialisering van de ouderenzorg. Er zijn zoveel maatschappelijke instel lingen in ons goede land, waar deskundigen zijn die ouderen in dit soort zaken kosteloos bij staan. Het is fout om aan ver driet van derden te willen verdienen". Hij verfoeit evenzeer bedrij- die zogenaamde 'speciale ouderenreizen' onder meer Italië en Spanje aanbie den tegen exorbitant lage prij zen. „Dan blijkt soms dat de bus naar het vakantieland achter mekaar doorjakkert, terwijl een overnachtingsstop was beloofd. Hotelkamers en maaltijden zijn van zeer mati ge kwaliteit. En dat ouderen de excursies zelf moeten beta len, tegen de afspraken in". Volgens COSBO en VIMD worden ouderen steeds meer gezien als een nieuwe com merciële markt: „Enerzijds kan dat te maken hebben met het feit dat deze doelgroep in omvang toeneemt, anderzijds met het gegeven dat ouderen er steeds meer in slagen een redelijk inkomensniveau te handhaven, ook na hun pen sionering", aldus Smits. Cloo: „Het bedrijfsleven stelt zich steeds meer in op vooral de beter gesitueerde ouderen. Maar feit is dat tegelijkertijd ook de minder draagkrachtige ouderen worden benaderd en slachtoffer van dubieuze prak tijken worden". LEIDEN Het Koninklijk Penningkabinet te Leiden heeft voor 125.000 gulden de 2800 zilveren munten uit de negende eeuw gekocht die in maart van dit jaar door een amateurdetector-zoeker ge vonden zijn in het Friese dorpje Tzummarum (gemeente Franekerdeel). „De schat is vanuit een weten schappelijk oogpunt van een zon groot belang, dat we de munten alvast maar aange kocht hebben, zonder dat we de garantie hebben dat de be oogde en benaderde bankiers en culture instellingen de fi nanciering voor hun rekening gaan nemen", aldus directeur H.W. Jacobi van het Konink lijk Penningkabinet gisteren op een persconferentie te Lei den. Het Koninklijk Penning kabinet heeft jaarlijks niet meer dan 50.000 gulden te be steden. Dit betekent dat het penningkabinet, wanneer er geen sponsors gevonden wor den, drie jaar lang geen uitga ven kan doen. Volgens A. Pol, wetenschappe lijk medewerker tor van het Penningkabinet, vormen de munten van Tzum marum de grootste Karolingi sche schatvondst die ooit is ge borgen. De vondst bestaat ge heel uit muntstukken van de Karolingische vorsten Lode- wijk de Vrome (814-840), Lot- harius I (840-877) en Karei de Kale (840-877). „Met de Karo lingische penning van ruim 1 gram zilver kon men overal betalen in Europa. Deze munt was daarmee de voorloper van de tegenwoordige ECU". el ookletman niet egen gen verbod van dat z: reem rechts onale i. Voooor htmei KIN 'T HOUT te afs onale le Soï lukt. HAAG Tweede-Ka- voorzitter Wim Deetman dat er omstandigheden vaarin een extreme poli partij verboden mag wor- „Ik behoor niet tot dege- die dat principieel afwij- Zonodig mag de democra- niet aarzelen zich te be ten", zei Deetman giste- een discussie over de op- van het rechts extremis- Europa. gens Deetman is ons land, extreem rechts met is één zetel in het parle- is Vertegenwoordigd, niet an zo'n verbod. Daarmee hij te suggeren dat een tij als het Vlaams Blok, dat lalf zetels veroverd heeft in Belgische parlement, mis- wel door een verbod ge- 1 zou moeten worden. Belgische parlementariërs Geysels (Agalev, het Belgi- Groen Links) en Marc van (CVP, Vlaamse christen- nocraten) waren het daar- elk geval oneens. Met verbod of iets dergelijks iden de uiterst rechtse politi- juist gemaakt worden tot rtelaars. Zij stelden dat het extremisme in Neder- et zo goed als in Vlaan- aanwezig is. „Het wach- bij u is alleen op een politi- i la Filip de Winter (leider Blok) die deze senti- inten weet uit te buiten". Projectbureau voor behoud van industrieel erfgoed AMSTERDAM Een projectbureau Industrieel Erf goed moet de komende jaren meer lijn brengen in de pogingen om oude fabrieken, pakhuizen, bruggen en andere industriële objecten te behouden voor het nage slacht. Minister D'Ancona van WVC stelt daarvoor de komende vier jaar 2,2 miljoen gulden beschikbaar. D'Ancona schrijft dat in de notitie „Het industrieel erfgoed en de kunst van het vernieti gen", die ze gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het bureau moet de diverse initiatieven op het gebied van indus trieel erfgoed meer op elkaar afstemmen en een lijst opstellen van voorwaarden waaraan een object moet voldoen om als waardevol bestempeld te worden. D'Ancona wees op het belang van het opstellen van selectiecri teria, omdat er anders een willekeurige verzameling bouwwer ken overblijft. DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken wil grote haast ma ken met het opdelen in acht sectoren van het nu nog centrale cao-overleg voor de 700.000 ambtena ren in ons land. Bovendien wil ze, tot woede van de ambtenarencentrales, de aanpassing (lees: verslechte ring) van de ambtelijke ww- uitkeringen aan de ww in de marktsector erbij betrekken. Dat Dales gewag maakt van overeenstemming over het sec toroverleg, bereikt in technisch vooroverleg, vinden ze een te rooskleurige voorstelling. Het liefst wil Dales met ingang van de komende cao-ronde die rond april '92 met een nieuwe cao moet worden afge sloten van start gaan. De centrales zijn vierkant tegen het gisteren gelanceerde voor stel, omdat veel nog niet gere geld zou zijn. De kans dat 1992 zal worden gehaald is nul, want voor wijziging van het overleg model is de instemming van een meerderheid van de cen trales nodig. Tegemoetkomen aan hun voorwaarden is gezien de korte tijd en de ingewikkel de materie uitgesloten. De bonden zijn vooral geïrri teerd over de wens van Dales om al op 15 januari 1991 in één klap het overleg over de in houd van het sectormodel af te ronden, waarbij ze een uit spraak wil over het voorstel in zijn totaliteit. Tevens wil ze het dan eens worden over een in voeringsdatum. Ze vindt overi gens dat de datum van invoe ring los gezien kan worden van het vaststellen van de inhoud Door de omvangrijke „over heid" met zijn 700.000 werkne mers op te delen in acht secto ren, ontstaat de mogelijkheid om in de arbeidsvoorwaarden de bijzondere, eigen situatie binnen een bedrijfstak tot uit drukking te laten komen. Dan kan bijvoorbeeld rekening worden gehouden met de situa tie op de arbeidsmarkt en met de betaling voor vergelijkbaar werk in de marktsector. De centrales zijn niet per definitie tegen opdeling, maar hebben een reeks randvoorwaarden verbonden aan hun instem ming. Aanvankelijk circuleerde op Binnenlandse Zaken de idee om sectoren die daar gereed voor waren bij wijze van proef in '92 van start te laten gaan. Door de opdeling nu in één klap te regelen, zegt Dales juist een bezwaar van de bonden te hebben weggenomen. Die voel den niets voor een proef, ter wijl een groot deel van de sec toren nog niet aan de overstap waarden decentraal zal worden onderhandeld zijn: rijk, defen sie, onderwijs, politie, rechter lijke macht, gemeenten, pro vincies en waterschappen. Het is Dales' bedoeling om te begin nen met gedecentraliseerd overleg over salarissen en alge mene arbeidsduur. Pensioenen, vut en sociale zekerheid blijven voorlopig centraal geregeld. Tot grote irritatie van de bon den kondigt Dales in haar laat ste voorstel een aanzienlijke verbreding in de discussie aan, door per 1 april 1993 een dras tisch andere opzet van het wachtgeld (de ww voor ambte naren) aan de decentralisatie te koppelen. Dales stelt voor per die datum de wachtgeldrege ling om te vormen tot een rege ling die gelijk is aan de minder gunstige ww in het bedrijfs leven. In de acht bedrijfstak ken mag dan over bovenwette lijke aanvullingen worden ge praat. Omdat de uitvoering daarvan een jaar kost, moet er in het komende overleg al ge praat worden over aanvullende voorzieningen, bovenop een centraal vastgestelde bodemuit kering. De centrale voor middelbare en hogere ambtenaren CMHF vindt deze 'verbreding' van de discussie „niet erg fraai". Bo vendien missen de centrales in Dales' voorstel over de opde ling antwoorden op de door hen gesignaleerde knelpunten. Er wordt niet gerept over de budgetteringsproblematiek en de gelijke startpositie voor de sectoren. Een concrete toezeg ging over de verzelfstandiging van het ABP, het ambtenaren- pensioenfonds voor de bon den een keiharde voorwaarde om mee te doen ontbreekt eveneens. De centrales staan ook huiverig tegenover het idee om het functiewaarde ringssysteem voor de overheid Balen Kaarten, pulpbladen lezen en op je bed hangen. Het balen ging gisteren op het Binnenhof onver minderd voort. Ongeveer dertig dienstplichtig militairen van de AVNM lieten exact zien hoe de diensttijd wordt doorgebracht. Ze protesteerden tegen het huidige onrechtvaardige systeem van de dienstplicht, waardoor drie van de tien jongens een jaar stilstaan bij de opbouw van hun maat schappelijke carrière. B foto: anp KONINKLIJK HUIS Onverzettelijken in ontvangst. De quette is een initiatief van de iamenwerkend Verzet is een herinnering aan Mtsmensen die tijdens de Tweede leldoorlog vielen voor de vuurpe- ns van de bezetter. Het Bos der rerzettelijken wordt in maart aan- de gemeente Almere. ter d DEN HAAG Bijna twee derde (63 procent) van de detaillisten in ons land heeft het afgelopen jaar last gehad van een of meer vormen van crimi naliteit. Bijna de helft van de winke liers had te maken met win keldiefstal, bij één op de vijf werd ingebroken en één op de vijftig detaillisten is beroofd. Zeven procent had te maken met gewelddadig gedrag: be dreigingen, intimidatie en fy siek geweld. Dat blijkt 'uit een onderzoek in het hele land in opdracht van SEC, een uitgave van het ministerie van justitie. De detailhandel loopt branches wat betreft liteit het grootste risi nen het totale bedrijfsleven wordt gemiddeld „maar" 42 procent slachtoffer van crimi naliteit. i alle Bin- Opvallend is volgens de on derzoekers dat maar weinig winkeliers maatregelen nemen tegen winkeldiefstal. Zelfs de meest voor de hand liggende maatregelen, zoals een over zichtelijke indeling van de winkel, het gebruik van spie gels en instructie van het per soneel, blijven vaak achterwe ge. Een groot deel van de win keldiefstallen wordt boven dien niet bij de politie aange geven. Kleinere post kantoren en post agentschappen kunt u 't best een dag van jfc. "o - ISPER EN HOBBES door bill waterson Een thuisbankier kan dat tot f25.000,- per dag. Bij alle postkantoren en postagentschappen kunt u per dag tot f25.000,- opnemen. girobetaalkaart of kas- bedrag li meer dan f3.000,-wilt R opnemen. De volgende dag aHnHM ligt dan het gewenste bedrag voor u klaar. Een thuis- cheque uit te schrijven. Het bankier neemt dus net saldo op uw girorekening moet Dat doet u heel makkelijk door uiteraard wel toereikend zijn. makkelijk een groot als een klein bedrag op. POSTBANK At»

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3