Sieidóe Souocmt 'Basis nauwelijks bij Kerkendag betrokken' De Eerste Kamer en Basisvorming \\J nT £eidóe(Bomant GEESTELIJK LEVEN OPINIE Veel meer contacten tussen Stasi en EKD dan gedacht' L Eerste stap op weg naar afsplitsing bisdom Chur Schoolwijzer COMMENTAAR °v I ADA het b3S VRIJDAG 13 DECEMBER Het zekerste middel om niet erg ongelukkig te worden is niet te verlangen erg gelukkig te zijn. Arthur Schopenhauer HANNOVER De Evangeli sche Kerk in Duitsland wil op heldering over contacten die kerkelijke medewerkers met de voormalige Oostduitse vei ligheidsdienst Stasi hebben ge had. Het is onjuist dit vraag stuk vanuit begrip en verge ving te benaderen, aldus Hart- mut Löwe, directeur van het EKD-bureau in Hannover. Volgens een gisteren versche nen boek hebben 'onofficiële Stasi-medewerkers' sleutel functies in de Evangelische Kerk van de ex-DDR gehad. De leiding van die kerk heeft veel nauwer met de Stasi sa mengewerkt dan werd aange- Dit betogen de hoogleraar kerkgeschiedenis Gerhard Be sier uit Berlijn en de theoloog Stephan Wolf, die momenteel meewerkt aan het regerings- onderzoek naar Stasi-activitei ten, in het boek 'Predikanten, christenen en katholieken'. De auteurs baseren zich op talrij ke, nog niet gepubliceerde do cumenten. De Stasi had ook in de West- duitse EKD onofficiële mede werkers, ongeveer veertig, al dus het 800 bladzijden tellende boek. Zij verschaften tegen be taling informatie over kerke lijke ontwikkelingen in het Westen. Van deze veertig Sta si-medewerkers is de naam van slechts één persoon be kend. De huidige minister-president van Brandenburg, Manfred Stolpe (SPD), in de jaren '70 en '80 een van de belangrijkste kerkelijke leiders in de DDR, was in de ogen van de toenma lige communistische partij SED „volkomen betrouw baar". Ook oud-bisschop Al- brecht Schönherr en de huidi ge 'Generalsuperintendent' Gtlnther Krusche genoten het vertrouwen van de SED. Bis schop Horst Gienke van Greifswald, die in het najaar van 1989 onder druk van zijn kerk het ambt heeft neerge legd, verstrekte onder de schuilnaam 'Orion' de Stasi zelfs gegevens. Als „vijand van het commu nisme" stond Heino Falcke uit Erfurt te boek, een van de geestelijke vaders van het con ciliair proces. De Evangelische Kerk vervul de een bufferfunctie in de SED-dictatuur. Ondanks hu manitaire hulpverlening aan gevangenen heeft de kerk daardoor toch stabiliserend voor het systeem gewerkt. Eerst in 1988 heeft de DDR- kerk de koers gewijzigd en zich definitief achter de oppo sitiebewegingen gesteld. Dit hield echter niet in dat de kerk principieel afstand nam UTRECHT Bij de voor bereiding van de Kerken dag 1992 wordt de basis nauwelijks betrokken. Ook de Acht Mei Bewe ging kan niet als volwaar dige gesprekspartner mee doen. Deze klacht uiten de weging van kritische groepen en gemeenten Nederland en het Landelijk Missionair Col lectief in een brief aan de Raad van Kerken in Neder land. Beide bewegingen heb ben van harte meegewerkt aan het conciliair proces. „Veel van onze leden 'trok ken' conciliair proces-groepen en deden aktief mee aan plaat selijke Kerkendagen." Basisbe weging en LMC zijn daarom teleurgesteld over de geringe mate waarin zij bij de voorbe reiding van de landelijke Ker kendag zijn betrokken. Verder betreuren zij het dat de Acht Mei Beweging min of meer buiten spel wordt gehou den. De argumentatie dat de AMB geen eigen kerkgenoot schap is maar een richting bin nen de Rooms-Katholieke Kerk vertegenwoordigt, gaat niet op. Er wordt bij de Ker kendag ook rekening gehou den met verschillende richtin gen binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. De Raad van Kerken moet bij de planning en vormgeving van de Kerkendag minder de samenwerking aan de top van de kerken laten spreken en meer de samenwerking aan de basis van de kerken serieus nemen, aldus de Basisbewe ging en het Landelijk Missio nair Collectief. Vooral Pax Christi heeft er bij de Acht Mei Beweging op aan gedrongen de 'oecumenische omgangsvorm' te aanvaarden. Deze houdt in dat de kerkge nootschappen die via de Raad van Kerken verantwoordelijk voor de Kerkendag zijn, niet betrokken kunnen worden bij interne zaken van de RK Kerk. „Om te verhinderen dat de Raad hierin wordt ge mengd, kan er geen sprake zijn van contact met de Acht Mei Beweging," zo liet Pax Christi in mei weten, blijkens een interne notitie van de AMB. Eind vorig jaar had ds. W.R. van der Zee in een gesprek met het AMB-bestuur toege zegd dat hij met een voorstel zou komen over de vraag hoe de AMB concreet op de Ker kendag aanwezig kan zijn. Be gin december had de AMB nog niets van Van der Zee ge hoord. De Acht Mei Beweging kan de 'oecumenische omgangsvorm', als de exclusieve oecumene tussen de officiële kerkleiders, onmogelijk aanvaarden, aldus het bestuur. Met deze stelling- name wil de AMB geenszins de 'polarisatie' bevorderen. In tegendeel, iuist een al of niet stilzwijgende aanvaarding van deze zogenaamde 'oecumeni sche omgangsvorm' zou de po larisatie bevestigen en daar mee bevorderen. Verder deelt de Acht Mei Be weging de verbazing van de Basisbeweging, het LMC en het Landelijk Oecumenisch Platform over het feit dat 'een geloofwaardig getuigenis' als een nieuw onderwerp wordt toegevoegd aan de drie oor spronkelijke thema's (gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping). In een ontwerp voor een brief aan de Raad van Kerken zeg gen deze vier organisaties: „Ons inziens is bij de procla- DE KATHOLIEKEN EN DE ECONOMISCHE CRISIS VAN DE JAREN DERTIG „Wie uit onwetendheid handelt, treft geen blaam'" AMSTERDAM Is het de katholieken achteraf te verwijten dat de crisis in de jaren dertig langer duurde dan in andere lan den? Ja, zei precies een jaar geleden de Groningse econoom en historicus J. W. Drukker in een proef schrift over de economi sche situatie in de jaren dertig. Nee, zeiden direct vele boze katholieken, maar er waren ook ande ren die op grond van ar gumenten op zijn minst vraagtekens wensten te zetten bij de opvattingen van Drukker. De Amsterdamse vereniging van geschiedenisstudenten 'Kleio' zag daarin een mooie aanleiding voor een debat. On der de provocerende titel „Po tentie van de Paus" debatteer de Drukker gisteren met twee van zijn critici, de Amster damse verzuilingsdeskundige prof. dr. J. Blom en de Nij meegse historicus dr. Th. En gelen. Onder druk van die twee laat- sten was Drukker bereid zijn verhaal aanzienlijk te nuance ren „Het is nooit mijn bedoe ling geweest minderheden te shockeren", ook al bleek uit een inleidend praatje van de batsvoorzitter Marjolein 't Hart dat Drukker wel vaker prikkelende stellingen pleegt te lanceren. Wat deze in feite had willen betogen was dat de duur van de crisis bij ons in de jaren dertig niet louter met klassieke economische redena ties is te verklaren. Dat werd volgens hem bewe zen door een vergelijking met een aantal andere kleine lan den waaronder Zwitserland en België die er een zelfde econo mische politiek (het vasthou den aan de gouden standaard) op nahielden als het kabinet- Colijn. Er moest daarom iets anders aan de hand zijn. Drukker stuitte toen op een boekje van de Leidse socioloog Van Heek die in 1954 had geschreven over „het (hoge) geboorteni veau der Nederlandse Rooms- Katholieken". En ziedaar de provocerend klinkende stel ling die hij op het allerlaatste moment aan zijn uit cijfers en tabellen bestaande proefschrift had toegevoegd, was geboren: de excessieve groei van het aantal katholieken zorgde er voor dat ondanks de vastge stelde toeneming van de werk gelegenheid in de tweede helft van de jaren dertig het werk- gelegenheidsaanbod onvol doende bleef. Engelen, die studie maakte naar de omvang en de samen stelling van de Nederlandse bevolking, m'eende dat het met die excessieve groei van de ka tholieken wel meeviel. Voor de oorlog groeide namelijk niet alleen de katholieke be volking erg snel, (met veertig procent in de periode 1910 - 1930), ook bij de overige bevol kingsgroepen was er sprake van een sterk 'procreatief' ge drag, namelijk een stijging van 32 procent. Maar weer afgezet tegen de groei in de vorige eeuw viel die toename van de katholieken relatief weer mee. Het duidelijkst werd dat bewe zen in Limburg waar de vruchtbaarheid vanaf 1910 juist duidelijk was gaan terug lopen ten opzichte van de vo rige eeuw. Ondanks alle plei dooien van bovenaf voor het stichten van grote gezinnen, hadden de meeste katholieken in de jaren twintig en dertig al lang hun eigen plan getrok ken. De bevolkingspolitiek van haar eigen geestelijke lei ders werkte niet, zo conclu deerde Engelen. Blom vond dat wat voor de katholieken gold net zo goed opging voor de gereformeer den. Waarom die ook niet ge noemd? Maar belangrijker was dat hij vond dat Drukker zijn huiswerk niet goed had ge daan, want het was toch inter essant vast te stellen dat het vruchtbaarheidsgedrag van katholieken in Duitsland, Bel gië en Zwitserland heel anders was, namelijk veel lager. Bovendien, op grond van wat Engelen had aangetoond had, was duideliik dat er van be hoorlijke bevolkingstoename bij alle bevolkingsgroepen sprake was. Het heeft dus geen zin, aldus Blom, alleen de ka tholieken daarvoor te kapitte len. We stoten hier, aldus Blom, op een typisch Neder landse eigenaardigheid. Calvi nisme, de typische morele sig natuur van de Nederlandse natie, levert waarschijnlijk een betere verklaring voor die be volkingsgroei, zo meende Blom. Drukker kon niet anders dan veel toegeven. Maar hij had het dan ook niet gemunt op de katholieken, hij had slechts willen wijzen op het effect van de bevolkingstoename- in rela tie tot een politiek die het eco nomische leven sterk onder druk zette. Dat de gerefor meerden bij hem niet zo in het oog gesprongen waren had te maken met het feit dat zij als verspinterde groep „een min der duidelijke startpositie" hadden en met hun bevol kingspolitiek niet zo te koop liepen („meer in het geniep") als de katholieken. Terwijl gaandeweg het debat de historici zich verdiepten in de vraag welk aandeel de ver schillende denominaties kon den hebben in de bevolkings- Drukker al lang blij dat zijn voornaamste stelling overeind was gebleven. Van schuld aan het adres van de katholieken wilde hij niet weten, want af gezien van welk feitelijk aan deel zij nu precies hadden in die crisis, van schuld kon geen sprake zijn omdat ze immers niet wisten dat zo'n crisis er aan zat te komen. Hij onder schreef daarom de stelling van een rooms-katholieke studen tenclub uit Amsterdam die had gezegd dat wie uit onwe tendheid handelt, geen blaam kan treffen. Kaarsjes branden plaatsen burgers kaarsen op de weg om uitdrukking te geven aan de rouw en woede in verband met de slachtoffers van de burgeroorlog. FOTO: EPA ZÜRICH De rooms-katho- lieken in Zllrich hebben de eerste stap gezet op weg naar afsplitsing van het bisdom Chur. De regionale synode van Zurich besloot donderdag una niem tot de oprichting van een 'Fonds bisdom Zürich'. Een woordvoerder van de sy node zei dat het conflict met de zeer behoudende bisschop Wolfgang Haas niet meer is bij te leggen. „De kloof in het bis dom is niet meer te overbrug gen." Het fonds ontvangt ruim 260.000 gulden uit de gelden die de rooms-katholieken in Zürich niet aan het bisdom Chur hebben afgedragen. In totaal hebben ze ruim een half miljoen gulden ingehouden. Uit het fonds worden organi saties gesteund zoals de Jonge Gemeente die geen geld van het bisdom krijgen. Bisschop Haas is een „voortdu rende bron van tweedracht en polarisatie", aldus een verkla ring die de synode met 97 stemmen voor, één tegen en twee onthoudingen aannam. Verder zijn de synodeleden „verbaasd en kwaad" dat de paus kortgeleden zijn volledige steun aan bisschop Haas heeft gegeven. Daarmee heeft het onderzoek van de Duitse Cu rieprelaat Karl-Josef Rauber slechts een alibifunctie gekre gen. Beroep De synode doet een dringend beroep op Rome stappen te on dernemen die kunnen leiden tot vermindering van de span ning in het bisdom en met name in het kanton Zürich. De wijze waarop bisschop Haas zijn ambt uitoefent, wordt door de overgrote meerder- v heid van de gelovigen en ziel zorgers niet geaccepteerd. rentie met nadruk om de grote bezwaren tegen mgr. Haas nogmaals in het Vaticaan aan de orde te stellen omdat de ho peloze situatie in het bisdom Chur hoe langer hoe meer ook gevolgen voor de andere bis dommen heeft. Woensdag hebben veertien van de zestien dekens van het bisdom gepleit voor het aftre- bisschop Haas. Hij is volgens hen niet in staat het bisdom te leiden. Zij noemden de situatie in het bisdom „on houdbaar". De paus moet stap pen nemen om een splitsing in het bisdom te voorkomen. Het viel te verwachten. Het volgende onderwerp waar de Eerste Kamer en dan met name de CDA- fraktie erin, het deze re gering moeilijk lijkt te maken is de Wet op de Basisvorming. Vorige week verschenen de commentaren van de verschil lende frakties. En inderdaad: de toon was bepaald kritisch, zelfs bij de PvdA. De vraag is dus: zal dit schip, dat zo'n lan ge reis achter de rug heeft, als nog in het zicht van de haven stranden? De toon mocht dan kritisch zijn, het meest bij VVD en CDA, samen een meerderheid in de Eerste Kamer, het is he lemaal niet zeker dat de Se naat het wetsontwerp ook zal verwerpen. Ook een lezer van meerdere kranten werd daar over in onzekerheid gelaten. Las men bijvoorbeeld in Trouw de kop. 'Senaat kraakt BasisvormingEn uit inter views met mevrouw Grol- Overling, de woordvoerster van de CDA-fraktie, kreeg men zeker niet nu al de in druk dat haar fraktie het 'on aanvaardbaar' zal uitspreken. Er zal in elk geval eerst nog gedebatteerd worden. Waarbij die CDA-fraktie waarschijn lijk weet dat haar invloed deze keer wel vooruit gewerkt heeft bij de standpunt-bepa ling van de CDA-Tweede Ka- merfraktie. Het is namelijk al jaren be kend bij de discussie over deze materie, dat het CDA in de Eerste Kamer er een slag an ders, zeg: conservatiever, over denkt dan de collega's uit de Tweede Kamer. En ik meen te weten dat zelfs bij de formule ringen inzake de Basisvorming in het Regeerakkoord daar re kening mee is gehouden. Dus, wat wil men nog meer. Een bekend feit is verder, dat het onderwijsveld bepaald niet staat te trappelen om de basis vorming in de praktijk te brengen. Toch vinden eigen lijk alle onderwijsorganisaties dat de wet nu maar moet wor den aangenomen. Na 20 jaar heeft men schoon genoeg van de discussies. Zo verklaarde zelfs de voorzitter van het Ne derlands Genootschap van Le raren (NGL) dat tot dusverre tegen alle plannen is geweest, dat zijn organisatie het verzet nu heeft opgegeven. Een ande re organisatie, de Protestants- Christelijke Onderwijsvakor ganisatie (PCO) vroeg de Se naat ook nu maar door te pak ken, hoewel zij nogal eens me ningen had tegenovergesteld aan die van het NGL. Dit alles speelt en speelde zich dan af tegen de in het begin van de jaren zeventig ontstane discussie over de midden school. Van dat ideaal is in het nu voorliggende ontwerp bit ter weinig overgebleven. Zo weinig, dat ik me sterk maak, dat datgene dat nu voor ligt door drs K. de Jong Ozn. nog e stuk conservatiever is dan waar de conservatiefste partij van nu in dezen, de VVD, tien jaar geleden voor pleitte. Zo zie je hoe je op moet passen met onder het voortdu rend aanwezige 'trend-ge sternte' al te absolute menin- fen te verkondigen. In dit ver and verbaast het je dan toch wel te lezen, dat mevrouw Grol verklaarde, bij het begin van het debat in de Senaat (pas volgend jaar maart!) eerst klip en klaar van staatssecre taris Wallage te willen horen „dat hij geen middenschool gaat invoeren." Nou, dat ant woord zal niet zo moeilijk zijn. De vraag geeft echter het wantrouwen ook nog eens heel duidelijk weer. Men weet het: de Eerste Ka mer ontbeert het recht van amendement. Zij moet ja of nee zeggen. Toch merk je dat, net als bij het debat over het Plan Simons, de Senaat op de een of andere verkapte manier ook nu weer wijzigingen in de Wet zal willen. Bijvoorbeeld doordat men zich gaat bemoei en met de Algemene Maatre gelen van Bestuur (AMvB's) waarin de uitvoering ervan wordt geregeld. Bijzonder ge voelig is de Senaat altijd op het punt van data van invoe ring die in een wet staan en die hier in feite achterhaald zijn. Bekend is dat staatssecre taris Wallage in dezen op tal van punten vooruitgelopen is op beslissingen die de Eerste Kamer nog moet nemen. Juist dat zou in die Eerste Kamer wel eens tot de grootste pro blemen kunnen leiden. Een middel daarvoor is het maken door de staatssecretaris van een novelle. Dat is een wijzi ging van de Wet, die via de Tweede Kamer weer bij de Eerste Kamer komt. En waar in dan nieuwe data zouden kunnen komen te staan. Scholengemeenschap - pen Het is een bekend feit dat de basisvorming het best zal kun nen worden gerealiseerd in brede scholengemeenschap pen. Nu zijn er daar nog maar ruim 40 van. En het is vol strekt onmogelijk om ze overal in het land te vormen. Daarom is in de wet de mogelijkheid gecreëerd om nevenvestigin gen te stichten. Die mogelijk heid is echter veel en veel te beperkt gehouden en dat zal dus in het land tot zeer grote problemen leiden. Niet alleen omdat scholen, die hun identi teit terecht willen handhaven, daardoor in moeilijkheden ko men (dat zal sommige partijen een zorg zijn.maar ook om-, dat bij zo'n bijna tumultueuze herschikking van het scholen bestand in het voortgezet on derwijs men een onderwijs kundig verantwoorde invoe ring van basisvorming wel kan vergeten. Als de Eerste Kamer dus zo'n novelle wil, laat men dan sug gereren dat op dit punt ook nog een wijziging, het hoeft ook maar een heel kleine te zijn, in de wet wordt meegeno men. Maar ja, het blijft dan wel de vraag of de VVD, die ook deze keer het CDA in de Eerste Kamer aan een meer derheid moet helpen, wel mee wil werken. Men is daar tegen de basisvorming, maar wel voor schaalvergroting. En ik heb nog steeds de indruk, dat dat vaak niet is om die schaal vergroting zelf. Het zal best nog debat worden ii De invoering va: ming zou er wel gesteld kunnen worden. Afstel is een andere zaak. en spannend maart 1992. de Basisvor- door uit- van de socialistische DDR- staat. Iemand als Stolpe hield tot in 1989, het jaar waarin de Muur viel, een hervorming van de DDR nog steeds voor mogelijk. Ook in de Rooms-Katholieke Kerk in de DDR had de Stasi contacten. Volgens het boek had de geheime dienst in vier van de vijf gevallen 'beet' als protestantse geestelijken om medewerking werd gevraagd, terwijl dit voor rooms-katho lieke priesters in drie van de vier gevallen gold. De RK Kerk was wegens haar geringe omvang in de DDR overigens lang niet zo interessant voor de Stasi. Onzekerheid ïr proces in Vancouver door de Wereld raad van Kerken 'een geloof waardig getuigenis' nooit als een apart element opgevoerd. Kerken en kerkmensen die werken aan gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping, geven daarin een geloofwaardig getuigenis van hun eigen geloofsovertuiging. In het handelen wordt zo'n ge tuigenis pas geloofwaardig." Het Acht Mei Bestuur achtte het echter niet opportuun deze brief op dit moment (begin de cember) mede te onderteke nen gezien de onheldere situa tie vanuit de Raad van Ker ken en de stuurgroep van de Kerkendag en het feit dat de AMB nog op een voorstel van Van der Zee wacht. erz en HA- IA en 1 IN IEMAND is ooit meer afgeschreven dan hij, en nieni heeft de specialisten vaker op het verkeerde been gezet hij de ene uitzichtloze situatie na de andere overleefde, m ^eke de onherroepelijke loop van de geschiedenis heeft hem -onlanj toch ingehaald: Michail Gorbatsjov is aan zijn laatste dj Jeit vo bezig als president van de Sovjetunie. De man die als g «e buit ander het wereldbeeld van de jongste tien jaar heeft bepa 1 door de krachten die hij niet wist hoe hij ZOALS steeds wanneer een tijdperk wordt afgesloten, i meteen de vraag: wat nu? Zij is al gedeeltelijk beantwo door de oprichting van de Slavische Unie door Rusland, kraïne en Wit-Rusland. Het door Boris Jeltsin geïnspiret gemenebest bouwt voort op de ideeën voor een nieuwe i Gorbatsjov zelf. Wellicht is een samenwerkingsverb onafhankelijke republieken de laatste kans om de t chaos af te wenden. Het is in elk geval beter gewapend i volkomen machteloos centrum in Moskou, dat de e lijdzaam moet c MAAR het echte antwoord is dat niemand weet wat erj 1 gebeuren. Ook Jeltsin of zijn Oekraïense ambtgenoot Leo Kravtsjoek kunnen geen garantie geven dat zij i len zijn de invloed die van het centrum uitging over te Zij zullen in de eerste plaats afhankelijk zijn van opstelling van het Rode Leger. Zonder de strijdkrachten de unie al veel vroeger uit elkaar zijn gespat onder druk de etnische en culturele conflicten. Nu de elementen centraliserende macht een voor een zijn afgebroken, is het leger nog beslissender geworden voor de toeko het land. ELDC won A.LLEEN de militairen hebben de macht om de beslissin !ekuit de politici te neutraliseren. Het is daarom dat Gorbat enbor in zijn laatste wanhopige pogingen het centrale regim Par redden en Jeltsin nadrukkelijk de steun hebben gezte* de generaals. Het is de tragische ironie van de geschil kelin dat het Rode Leger, dat zo vaak is gebruikt als terreu strument en door zijn onverzadigbare honger naar wap ïressa grotendeels verantwoordelijk is voor de economische er r£*en het laatste element van stabiliteit zou moeten zijn. De ectrice litici hebben echter geen andere keus. emgin, r de j-x nstverl UE massavernietigingswapens waarover zij beschikken, ven de militairen een enorme macht over de politici. 1 Ovei hoeft echter niet te impliceren dat zij die ook willen geb ken. Tijdens de mislukte augustuscoup gaf het leger blijk an' een veel grotere democratische houding dan velen had me] geloofd. Het was niet zozeer door Jeltsins verzet, maar c dat de troepen weigerden de bevelen op te volgen, dat its r coup mislukte. Zoals ook het staatsapparaat is het legei lang geen monoliet meer, maar valt het uiteen in verse P* f' lende fracties. Dat kan echter het grootste gevaar inhoui mselg Zolang het centrale regime bestond, was er geen twijfel o t de loyaliteit van het leger. Nu zoeken de militairen aaml pblader ting bij wie hen de beste toekomst garandeert. angstg REDUCTIES en hervormingen hebben het moreel oi mijnd. Het leger wil rust, en wie dat brengt, krijgt ookletm steun. Geen enkele politieke leider is daartoe echter in si! en dat houdt het gevaar in dat de militairen zich tegen politici keren. Beloften van Jeltsin en Kravtsjoek dat zi j*6e kernwapens samen willen beheren en alle internationale koorden naleven, zouden dan betekenisloos worden. Voooor pig zijn er geen aanwijzingen voor dat ultieme nachtmei jf IN 'T scenario, maar de wereld kan zich niet permitteren te afsl delijk te blijven. Meer dan ooit moet de internationale meenschap het verdere democratiseringsproces in de So\ unie steunen. Er is te veel te verliezen als het mislukt. lt dat Uitgave Kantoor Telefoon Hoofdkant Chef-re Secreta 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Der r: G.-J. Om lofdre in (tel. 071 - ïn (tel. 071 -J44 048): K 049): K. Binnen- en buitenland, financiën en ecor A van Rijn (chef), W Bunschoten, E Huisman. H J< Sport algei (tel 070 - 3190 808) L I046 Of 071 - 144 047) F Omgeving L drs. R Koldenhof. m Sport Leiden e o (tel >en (chef). I ie (tel: 070-3190 815) n Haersma Buma, A va in Leeuwen - Voorbij. R de Roo, dr in (tel. 070 - 3190_826) F Werkman (chef). P. Alleblas parti „Ik t die d Zonot h'J j If zeti Belgis Geysé Groei (CVI locrate D. DijkhuiZi Juist g jngeveld, Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstra, L Henr J. Hofmeester, C de Kier, H. Nieuwmans, H Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers, M. vani Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H leveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), fflue R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rome) fitir B. van Huêt (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), 10-1 mp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), i (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), (Bonn), J Wijnen (Brussel) jrant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal-L. ten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster dpa Telefoon: 071 - 313 677 op ma. t/m vr. var Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma t/m vr var 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) K0NI «dijk e 'ISPE 318,65 'orden voldaan I. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven v Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 Rijswijk 070 - 3902 702

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2