LEIDEN OMGEVING ^eiden wil gesloten olluiken vervangen üfóCHENKM Toeristenbelasting in Warmond van de baan 11 1991 ;idac Sou/iant Kraaijeveld interim- directeur van Gavi JDIDEN Het dagelijks bestuur van iet Sava (samenwerkingsverband Af valverwijdering Zuid-Holland West) leeft de 63-jarige J. Kraaijeveld van lemert benoemd tot interim directeur an de nieuw te bouwen afvalverwer- jngsinstallatie op Ypenburg, de Gavi. lp 15 februari begint hij met zijn werk- jaamheden. Kraaijeveld van Hemert tan bogen op een grote bestuurlijke er varing. Als interim directeur van de nieuw te bouwen afvalverwerkingsin- tallatie zal hij als opdrachtgever optre- en namens het dagelijks bestuur van iet Sava voor de bouw van de Gavi. VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 Containers niet schoon OEGSTGEEST De con- tainers voor groente-, fruit- en tuinafval worden in Oegstgeest niet schoon gemaakt. De commissie milieu besloot gisteren niet in te gaan op een voorstel van burgemeester en wet houders de containers te laten reinigen. Schoonma ken zou twee gulden per maand extra kosten en men wil dit de bevolking niet aandoen omdat de rei nigingsrechten toch al zo hoog zijn. Slapende vrouw in brandend huis door kat gewekt LEIDEN Door het aanhoudende miau wen van haar kat is een 25-jarige Leidse gisteravond nog bijtijds gewekt nadat brand was ontstaan in haar woning aan de Mozartstraat. De vrouw was in slaap ge vallen terwijl óp de televisie een kaars in een kerststukje brandde. Toen die kaars opbrandde vloog het kerststukje en ver volgens de televisie in brand. Daarbij ont stond veel rook. Toen de vrouw uiteinde lijk werd gewekt door de kat stond de flatwoning vol rook. Ze is voor onderzoek naar het AZL i Zeventien bonnen bij verkeersactie TER AAR Bij een verkeersactie op de Ringdijk in Ter Aar werden vanmorgen twee honderd fietsen ge controleerd. In zeventien geval len werd een pro ces-verbaal uitge deeld omdat de ver lichting van het rij wiel niet in orde bleek. Bejaarde vrouw aangereden uit Voor- ze aan het oversteken was via een zebrapad over de Voorscho- tenseweg in haar woonplaats. De 79-jarige vrouw liep daarbij een open beenwond op die in het AZL behan deld werd. De 24-jarige bestuurder verklaarde doorge reden te zijn omdat hij dacht dat ze niet zou overste ken. Exhibitionist trotseert kou KATWIJK Ondanks het frisse jaargetijde werd gis termorgen op de Zuidduinseweg in Katwijk een vrouw lastig gevallen door een exhibitionist. Op aan wijzing van de vrouw werd de man, een 24-jarige Lei- denaar, even later aangehouden. Hij ontkende de aan tijgingen categorisch. Volgens de Katwijkse politie is de man echter een oude bekende. Vrachtauto ramt wagen Katwijker KATWIJK Een 56-jarige Kat wijker kwam gistermiddag met de schrik vrij toen zijn auto totaal werd vernield door een vrachtwa gen die door rood reed. Het onge luk gebeurde op het kruispunt tus sen de Molentuinweg en de Tulp straat/Wassenaarse weg in Kat wijk. De Katwijker stak het kruis punt over in de richting van de SI. Op de kruising werd zijn auto ge ramd door de vrachtwagen die be stuurd werd door een 21-jarige Haarlemmer, die vanuit de Tulp straat overstak naar de Wasse- naarseweg. IEMIE VOOR WINKELIERS )NIQUE ROSO DEN Winkeliers bereid zijn om hun ge in rolluiken te ver- jen door open rollui- kunnen binnenkort premie krijgen. Dit is onderdeel van een Isvoorstel waar mo- iteel aan wordt ge kt. De binnenstad zou in de avonduren [er kunnen worden, tegelijkertijd wordt aantrekkelijker om ook na sluitingstijd nog door de winkelstraten te lopen. De premie zal afhankelijk zijn van het aantal vervangen vierkante meters rolluik. Be dragen zijn nog niet bekend. Daarnaast wordt in de toe komst voor nieuwe winkels de eis gesteld dat tachtig procent van de rolluiken open moet zijn. De voorschriften in de bouwverordening zullen daar toe worden aangepast. Over het voorstel wordt in middels ook met de onderne- overlegd. Die zijn echter erg gediend van het idee, omdat zij vinden dat ze de af gelopen jaren meer dan ge noeg hebben geïnvesteerd. Wethouder T. van Rij merkt daarover desgevraagd op dat de gemeente nog gaat overleg gen met de winkeliers. Doodse sfeer Al eerder, bij het opstellen van het plan ter bestrijding van kleine criminaliteit, Pico Kri mi, heeft de gemeente aange kondigd de toename aan te pakken van de gesloten rollui ken in het straatbeeld. Belang rijkste reden daarvoor is dat gesloten rolluiken de binnen stad een doodse sfeer verle- zich lig voelen. Bovendien zijn ze nog steeds een geliefd object voor graffiti-spuiters. Toen stuitte het voorstel op verzet van de winkeliers, die niks voelden voor een bijna ver plichte vervanging van de rol luiken. Wethouder J. Walen kamp (economische zaken) voelt zeker wel wat voor een stimuleringsmaatregel ter ver vanging van de gesloten rol luiken die nu het straatbeeld veelal bepalen. Wethouder Van Rij hoopt dat de maatre gel snel kan worden inge voerd. „Maar voorlopig is het al heel wat als er in elk geval geen rolluiken meer bijko- Rolluiken zorgen voor een doodse sfeer, zo vindt de gemeente Leiden. I FOTO: TEJO RINGERS DEN - Er mag in icipe één kleine kiosk de stoep voor de win- s aan de St. Jorissteeg ïen.1 Daarmee komt de leente aan bezwaren onder andere winke- tegemoet. houder T. van Rij deed die igging gisteravond in de missie ruimtelijke orde bij de behandeling van nieuwe bestemmingsplan ewoerd en omgeving. Het om kiosken voor de win- te plaatsen was afkomstig buurtbewoners. Naar aan- ng daarvan was in het be- mingsplan de mogelijk- opgenomen verschillende kleinere horecagelegenhe- en terrassen op de brede P te plaatsen. Uitgegaan I van kiosken met een op- lakte van veertig vierkan- neter en een maximale !te van 4.50 meter, winkeliers en Van der m Vastgoed uit Rotterdam, naar van de winkels, had- daar grote moeite mee. rdvoerder Ponssteen TjSte gisteravond namens Jaantal middenstanders hoe Jelijke grote kiosken alle weg zouden nemen uit de Itëls die slechts drie meter J zijn. Lichtreclames zou- P uit het zicht verdwijnen zou slechts een smalle fgang overblijven. Pon- vreesde verloedering .wat hij de „Jorisboule- noemde. Van der Vorm Vastgoed dreig de zelfs met een schadeclaim wegens waardevermindering van de winkels. Volgens hem zou één middenstander zelfs al overwegen te verhuizen als de kiosken er komen. Wethouder Van Rij en de le den van de commissie konden zich de bezwaren wel voorstel len. Van Rij kondigde aan be perkingen op te nemen in het bestemmingsplan zodat in de praktijk er maar één kleine kiosk, eventueel met een ter ras kan komen. De commissie kon zich verder in grote lijnen vinden in het bestemmingsplan dat onder andere is opgezet om de stads- vernieuwing in het gebied Spilsteeg mogelijk te maken. Ook maakt het plan woning bouw mogelijk op de plaats van het gebouw van de vroe gere coöperatieve broodfa briek Vooruit aan de Kore- vaarstraat. In antwoord op vragen uit de commissie stelde Van Rij dat dit niet automa tisch betekent dat dit gebouw, waar nu tafeltennisvereniging Seylla is ondergebracht, moet verdwijnen. De stichting STIEL heeft een plan opgesteld om het pand te behouden en er woningen in onder te brengen. Volgens Van Rij is dat plan echter niet zonder meer uitvoerbaar. „Maar we willen het niet zo maar afschieten. We willen alle mogelijkheden nagaan om tot een goed plan te komen en het gebouw eventueel te be houden". De Leidse PvdA-afdeling houdt vanavond haar jaarver gadering, vanaf 20.00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Tijdens de vergadering wordt het rap port van de commissie Van Kemenade over de interne or ganisatie van de partij bespro ken. Het rapport wordt toege licht door Felix Rottenberg, lid van de commissie Van Ke menade en kandidaat-partij voorzitter. Prestatieloop Over 5, 10 of 15 kilometer voert de prestatieloop die ren en toervereniging Swift mor gen houdt op het park De Bult. De start is om 10.45 uur vanaf het clubhuis van Swift aan de Willem van der Made- weg. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Inlichtingen: 121265 (Bert van Kordelaar) of 224465 (Leo van Leeuwen). Hot House Het laatste concert van dit jaar van jazzclub Hot House wordt vanavond gegeven door Sharp Wood onder lei ding van slagwerker Michael Baird, met Jogi Gillis (percus sie), Hans Hasebos (vibrafoon, marimba en sopraansax) en Albert Veenendaal (piano, synthesizer). Beheersing en terughoudendheid zijn de be langrijkste kenmerken van dit Nederlands-Surinaams- Afrikaans percussie-kwartet. Het concert begint om 20.30 Suikerbeelden Tot 2 januari is in de Centrale Bibliotheek een tentoonstel ling te zien van suikerbeelden de hand van de Leide- principe van suikerblazen, een in ons land nauwelijks beoefend ambacht. Gijzenij, zelf chef-kok van beroep, geeft bovendien op zondag 15 december een demonstratie in de bibliotheek van 12.00 tot 16.00 uur. Adres: Nieuwstraat Koopjes In buurthuis 't Spoortje, Ber- nhardkade 40, houdt carna valsvereniging de Spoorbum- pers zondag een koopjes- markt. Kleding, boeken, pla ten en huishoudelijke artike len worden door particulieren aangeboden tegen een schap pelijk prijsje. De markt is geo pend van 09.30 tot 15.30 uur, de toegang is gratis. Jeugdkamerorkest Het Jeugdkamerorkest Lei den concerteert zondag in de Lokhorstkerk. Medewerking verleent het blazersensemble Marsyas onder leiding van Hans Stoop, en het Strijkor kest van de muziekschool on der leiding van Henny Raves- tein. Gespeeld worden onder meer werken van Hay dn en Von Gluck, Arnold en de he- componist Gen- Duiven Duivenvereniging De Reis duif houdt morgen en zondag haar jaarlijkse ten toonstelling. Dat gebeurt bij de speeltuin Morskwartier aan de Lage Morsweg. De tentoonstelling is morgen van 14.00 tot 22.00 uur geopend en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Veertien tips na Opsporing Verzocht Veertien tips, waarvan elf bruikbare, over de dodelij ke steekpartij aan de Leid se Bosrode heeft het tele visieprogramma Opsporing Verzocht gisteren opgele verd. Bij de steekpartij in de nacht van 11 op 12 ok tober kwam Leidenaar Wil lem Cornelisse om het le ven. Hij was onderweg van een café aan de Nieuwe Beestenmarkt naar zijn woning in de Merenwijk. Al tijdens de televisie-uitzen ding, rond half negen, be gonnen de telefoons van het Leidse rechercheteam te rinkelen. Dat ging door tot ongeveer tien over half tien. De verwerking van het toch beperkte aantal telefoontjes leverde geen problemen op. De tips, zo wel afkomstig uit Leiden als daarbuiten, hadden met name betrekking op de personen die Cornelisse op de noodlottige avond had ontmoet en op de da mesfiets die is gevonden op de plaats van de steek partij. Op de foto kijken rechercheurs naar de uit zending. FOTO: WIM VAN NOORT Aannemer Ter Aar moet paardestal verlaten DEN HAAG/TER AAR Het gemeentebestuur van Ter Aar heeft terecht twee inwoners van die ge meente het bevel gegeven het door hun aan de Oost- kanaalweg gevestigde aannemersbedrijf te sta ken. Dit heeft Staatsraad J. Blaauw vandaag beslist. Het aannemersbedrijf is in strijd met de regels gevestigd in een paardestal en een vee voederopslagplaats. Gisteren protesteerden de exploitanten van het bedrijf, A. Kinkel en A. Streng, tegen de politied- wangaanschrijving die ze van de gemeente ontvingen. Hun raadsman vroeg zich af wat erop tegen is het bedrijf van zijn cliënten in het buitenge bied van Ter Aar te gedogen. Hij wees erop dat het overal elders in' Nederland ^en ont wikkeling is dat in het buiten gebied ook niet-agrarische be drijven zich vestigen. De woordvoerder van de ge meente stelt echter dat het gel dende bestemmingsplan een aannemersbedrijf op die plek verbiedt. Kinkel en Streng mogen ove rigens niet mopperen, zo stelde Blaauw vast, omdat ze een vergunning hebben gekregen voor een paardestal terwijl de gemeente die vergunning ei genlijk niet had hoeven te ver lenen. WARMOND De invoe ring van toeristenbelas ting in Warmond is voor lopig van de baan. De fracties in gemeenteraad bleken gisteravond der mate onder de indruk van de argumenten die de campinghouders afgelo pen dinsdag tijdens de hoorzitting naar voren hadden gebracht, dat het voorstel van B en W werd verworpen. Alleen de bei de wethouders stemden voor. De toeristen met een stand plaats voor een caravan blij ven het komend jaar woonfo- rensenbelasting betalen. De in komsten hieruit zijn voor de gemeente echter onzeker. Door een zoals wethouder J.C.M. Wassenaar het noemde 'krakkemikkige' wetgeving, kunnen caravan-eigenaren on der dezte belasting uit komen. De bedoeling was dat de toe ristenbelasting de geraamde vermindering van 25.000 gul den zou compenseren. Het is nu aan de gemeenteraad om «en dekking voor dit bedrag te vinden, aldus het college. Vooralsnog betekent de afwij zing volgens B en W dat de Warmondse burger voor de toerist gaat betalen. De fracties waren het met B en W eens dat op termijn de toeristenbelasting het verlies aan inkomsten uit de woonfo- rensenbelasting zou moeten goedmaken. Het tijdstip van invoering, het feit dat er geen overleg was gevoerd met de campinghouders en onduide lijkheid over de tariefstelling, deden de raad besluiten het voorstel af te wijzen. Mevrouw C.A.M. Saris vergeleek het met de invoering destijds van de BTW. „Die kwam ook in de plaats van andere belasting, maar de consument beschouw de het toch als een prijsverho ging en dat leidde tot omzet verlies", aldus de VVD-frac- tievoorzitster. Zij vreesde dat zoiets ook bij de campings zou gebeuren. Die zouden daar door in de problemen kunnen komen. CDA en PW wilden eerst de recreatienota opstellen zodat de problematiek in een breder kader en met inspraak, bekeken kon worden. Beide partijen wilden op korte ter mijn uitgangspunten aandra gen om de nota snel samen te stellen. Wethouder Wassenaar betoog de in eerste termijn dat de toe ristenbelasting een goed ant woord was „op de slimmerik- ken die de woonforensenbelas- ting wisten te omzeilen". Hij waarschuwde voor het gevaar dat nu de leemten in de wet bekend zijn, de opbrenst van die belasting nog minder zou hebben de zaak financieel en organisatorisch te regelen". Besluiten over belastingen die nen volgens hem in de raad genomen te worden en niet door een belangengroep. Als de raad met het voorstel heeft ingestemd kunnen betrokke nen voorgelicht en begeleid worden. De hoogte van de belasting viel volgens de wethouder wel mee. Gemeenten met een la ger tarief kennen vaak nog andere belastingen die aan standplaatshouders geheven worden. Dat is in Warmond niet het geval. Over het tijd stip van betalen door de cam pinghouders, die de belasting aan hun klanten moeten door berekenen, viel met hem nog wel te praten. Hij benadrukte nog eens dat het hier om een compensatiemaatregel ging die voor de campinggasten niet tot hogere kosten zou leiden. Burgemeester G.W. van der Wel voegde er nog aan toe dat een recreatienota niet veel aan het verhaal kon veranderen. Een bredere toepassing van de toeristenbelasting en de daar uit voortvloeiende meerop brengsten zijn dan hard nodig om het in de nota neergelegde beleid financieel te onderbou wen. Het zou niet leiden tot een verlaging van de tarieven. Hoewel Wassenaar beweerde dat de raad zich door de cam pinghouders op het verkeerde been had laten zetten, bleven de fracties aandringen op uit- Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een kerstcadeau voor uw rr of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een I geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 27 december 1991 t/m| donderdag 6 februari 1992 en kost slechts 20,-. Met Kerstmis zelf staat u niet met lege handen, ■want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque 1 die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 19 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 27 december op tiet aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten ons een acceptgiro ontvangt. r*BON VOOR GESCHENKABONNEMENtI B Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor: ir controle bezorging) Deze ontvangt de krant v Stuur de cadeaucheque e n 27 december 1991 t/m 6 februari 1992 j i te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Voor).: i CcidócSoutcwt I iiniiiiiniiumimin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11