„Ha heb op God leren vertrouwen" „Door stigmatisering blijft moslim altijd schoonmaker GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR unicef CeidócSouocmt PAUS: GEEN RELIGIEUZE RECHTVAARDIGING VOOR OORLOG VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft dinsdag gewaarschuwd voor de religieuze rechtvaardiging van oorlogen. Hij deed dat in zijn boodschap voor de Wereldvredesdag, die op 1 januari 1992 voor de 25e keer wordt gehouden. Godsdiensten mogen niet als machtsmiddel worden gebruikt in de militaire strijd, schrijft de paus in zijn boodschap tot de inter nationale gemeenschap. Verder waarschuwt hij naties en rege ringen voor elke vorm van fanatisme en fundamentalisme. WOENSDAG 11 DECEMBER 1991 tid Kerken teleurgesteld in minister D'Ancona L een vreedzame samenleving. De oecumenische dialoog, waar mee het overigens in het Vaticaan op dit moment niet zo goed gesteld is, en de interreligieuze betrekkingen leveren tevens be langrijke bouwstenen. De paus herinnert aan de gebedsdag voor de wereldreligies, die op zijn initiatief in 1986 in Assisi werd gehouden. Hij stelt vast dat de godsdiensten sindsdien steeds duidelijker hebben gemaakt dat zij zich niet lenen voor partij-belangen of politieke doelen. De Wereldvredesdag werd 25 jaar geleden door paus Paulus VI in het leven geroepen. Meningen zijn als spijkers: hoe vaker je erop slaat, hoe dieper ze doordringen. Chinese spreuk LEIDSCHENDAM De Nederlandse kerken heb ben bij de Tweede Kamer protest aangetekend tegen de korting op de kerkelij ke monumentenzorg door minister D'Ancona van WVC. Het gaat in totaal om acht mil joen gulden, die D'Ancona's voorganger Brinkman had toe gezegd. Het interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), waarin 18 kerkgenootschappen sa menwerken, heeft de vaste commissie voor welzijn en cul tuur dringend verzocht de korting ongedaan te maken. De WVC-begroting voor 1992 wordt deze maand in de Twee de Kamer behandeld. Minister Brinkman beloofde de kerken in 1989 130 miljoen gulden (over een periode van vijf jaar) voor de restauratie van monumentale kerkgebou wen. De kerken toonden zich verheugd over deze „inhaal manoeuvre" van WVC, al be seften zij dat er minstens 360 miljoen nodig was. Een jaar later besloot Brink mans opvolger 8 miljoen gul den te korten op de tijdelijke AMSTERDAM De (moslim)migrant in Ne derland blijft altijd schoonmaker als er voort durend beschuldigingen aan zijn adres worden ge richt. Dit toekomstbeeld schetste Ab- dulwahid van Bommel van het Moslim Informatiecentrum in Den Haag dinsdagavond in Amsterdam tijdens een sympo sium over de Islam in Neder land. De stigmatisering van de min derheden is naar zijn mening uitsluitend bedoeld om deze mensen op de onderste sport van de maatschappelijke lad der te houden. Want welke Nederlander wil een Turk als chef. Al het gepraat, onder meer van VVD-fractieleider mr. F. Bolkestein, dat moslims zich aan de wet moeten hou den, wekt de indruk dat zij dat niet zouden doen. In een recent discussiestuk over de minderhedenproble matiek, dat de Stedelijke raad van de Marokkaanse gemeen schap in Amsterdam heeft uit gegeven, wordt de koppeling van de sociale problemen van de autochtonen aan de aanwe zigheid van minderheden een „gevaarlijke tendens" ge noemd. „De uitzichtloze positie van oudere en laaggeschoolde werklozen in de oude wijken van de grote steden is niet het gevolg van de komst van de migranten, maar is het gevolg van de maatschappelijke ont wikkeling die de werkloze mi grant in dezelfde uitzichtloze positie heeft gebracht." Wie over integratie spreekt in termen van spruitjes en hagel slag, zoals minister Dales deed, kan op dit terrein hoofd- en bijzaken nog niet uit elkaar houden, zei de cultureel antro poloog dr. W.A. Shadid van de Rijksuniversiteit Leiden. De oorzaak van de maatschappe lijke achterstand van migran ten ligt volgens hem meer in de obstakels die de Nederland se samenleving opwerpt dan in de minderheden zelf. Het beheersen van de Neder landse taal speelt bij het krij gen van werk geen rol. Op ba sis van het onderzoek waar Shadid momenteel mee bezig is, komt hij tot de conclusie dat bij degenen die het Nederlands wel beheersen, de werkloos heid hoger is dan bij degenen die de taal slecht beheersen. Overigens is Shadid van me ning dat elke immigrant de taal moet leren van het land waar hij komt te wonen. Verzuiling is nooit een pro bleem als het gaat om een christelijke of een joodse school. Het wordt pas een pro bleem als moslims een eigen school willen. Er zijn nu 20 is lamitische scholen in Neder- land met 2.600 leerlingen. Dat is slechts 3,5 procent van alle islamitische kinderen op basis scholen in Nederland. Mosli mouders sturen hun kinderen naar deze scholen omdat ze of het niveau van het openbaar onderwijs niet goed genoeg vinden of wensen dat hun kin deren over de Islam onderwe zen worden. Islamitische scholen zijn nor male Nedrlandse scholen met een gewoon lesrooster waar Nederlands wordt gesproken. In plaats van lessen over het Christendom wordt er over de Islam gedoceerd. Ongeveer 75 procent van de leraren is zelf niet moslim. Meer dan de helft van de docenten is Nederlan der. Kortom, waar maken de Nederlanders zich druk over, aldus Shahid. Abdulwahid van Bommel Contact tussen Nederlandse en Molukse kerken verwatert LEUSDEN Het gaat niet goed met de contacten tussen Nederlandse en Molukse ker ken. In enkele jaren tijd liep het aantal plaatselijke contact groepen in Nederland terug van 40 naar 25. Slechts in een klein aantal groepen is sprake van „redelijk tot goed functio nerend contact". Als er niet snel wat gebeurt, zal het aantal groepen blijven afnemen en zullen de contac ten helemaal verwateren. Dit constateert de 'contactcommis sie' van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Molukse Evangelische Kerk (GIM) en de Molukse Noodge- meente (NGPMB) in een be leidsnotitie. Naast organisatorische rede nen voor de achteruitgang van het werk, wijst de commissie op de cultuurkloof tussen bei de groepen. Zo hebben Moluk- kers moeite met de rationele manier waarop Nederlanders met hun geloof omgaan. Op hun beurt ergeren Nederlan ders zich vaak aan de 'onzake lijke' opstelling van de Moluk- kers. „Het blijkt moeilijk te zijn om gemeenschap te oefenen met christenen die een andere cul tuur hebben en aan die cul tuur willen vasthouden", schrijft de commissie. Al te vaak spreken Nederlanders over integratie en aanpassing van de Molukkers. „Op de achtergrond speelt een zeker superioriteitsgevoel mee waar in de Nederlandse manier van denken en doen als de enig ware wordt gezien". De commissie ziet de contacten tussen Nederlandse en Moluk se kerken als „een belangrijke oefenplaats". Als contact met Molukse christenen, die door de Nederlandse overheid zelf hierheen zijn gehaald, al niet mogelijk is, hoe moet het dan met de rol van de Nederlandse kerken in een pluriforme sa menleving waarin mensen met allerlei culturele en religieuze achtergronden elkaar ontmoe ten? De Nederlanders moeten er oog voor krijgen dat in de Mo lukse kerken grote spanningen bestaan die het contact moeilijken. Die hebben te ma ken met „de onvrijwillige bal lingschap" waarin de Moluk kers sedert de jaren vijftig le ven. De Nederlandse kerken zouden de Molukse kerken - op theologisch en pastoraal ge bied - meer moeten helpen in deze moeilijke situatie, vindt de commissie. Dure prenten Een collectie van 89 prenten van Rembrandt uit het bezit van een Duitse adellijke familie heeft op een veiling in Londen 5,28 miljoen gulden opgebracht. Rembrandts ets 'Christus wordt aan het volk getoond' (foto) bracht het meeste geld binnen: 1,68 miljoen gulden. De koper bleef anoniem. Het ging om een van de eerste, zeer zeldzame, afdrukken van een nog niet door de kunstenaar gecorrigeerde etsplaat. FOTO: AP OPVARENDE ZENDINGSSCHIP DOULOS: HARLINGEN Twee jaar geleden stapte Christine Bloem (28) uit Harlingen op de Doulos, één van de twee zen dingsschepen van de evangeli satie-beweging Operatie Mobi lisatie (OM). Ze liet een goede baan bij een internationaal transportbedrijf achter zich. In het vaste vertrouwen dat God voor haar zou zorgen bevoer ze de wereldzeeën en vertelde de Blijde Boodschap aan ieder die het in het verre Oosten maar horen wilde. Haar leven zag er tot 1989 op het eerste gezicht prima uit. Een goede baan, een huis, vrienden. Toch knaagde er iets van binnen. Ze vroeg zich af wat zij voor God kon doen. „Ik geloof er wel in dat je als christen een baan kunt hebben en daarnaast aan evangeliesa- tie kunt doen", vindt, „maar vaak word je toch wel erg in beslag genomen door je werk". Ze besloot om God de kans te geven om met haar aan het werk te gaan. Christine zei haar baan op en bezocht het grote evangelisatiecongres Love Europe van Operatie Mobilisatie in Duitsland. „God belooft in Zijn Woord dat Hij voor ons zorgt. Hij moest mij maar bewijzen dat Hij te ver trouwen was". De keuze voor een internatio nale zendingsorganisatie lag voor de hand: „Ik wilde graag naar het buitenland. Ik houd er van om mensen uit andere culturen te ontmoeten". Het zendingsschip afgemeerd Voor Christine die uit de Ne derlandse Hervormde Kerk komt, was Love Europe een belevenis. „Ik had geen erva ring met evangelisatie. Ik moest het van God verwach ten". Tijdens de tweede week wer den de jongeren in teams uit gestuurd om te gaan evangeli seren. Christine moest met haar teamgenoten naar Arn hem. „Als er een deur open ging, stond ik daar vaak met trillende knieën. Toch lukte het om met de mensen over het geloof te praten. Dat deed God door mij". Op Love Europe hoorde ze over de zendingsschepen Dou los en Logos II. „Ik ga met de Logos II in zee", dacht ze. Dit schip zou over enkele maan den uitvaren met als bestem ming een aantal Europese lan den, Afrika en Zuid-Amerika. Een voorbereidingsconferentie met 1000 jonge mensen op De Bron in Dalfsen volgde. OM gooide haar wens om op de Logos II te gaan varen echter aan diggelen. Ze vroegen haar voor de Doulos. Christine stond nu voor een moeilijke keus. Ze bad God om raad en zei 'ja' tegen de Doulos. „Als ik terugkijk, denk ik dat God mij voor de Doulos bedoeld heeft. Dat heb ik ervaren". Op de Doulos over de wereld zeeën zwalken lijkt roman tisch. De bemanning wordt ge vormd door mensen uit 35 lan den. Of je nu kapitein bent of schoonmaker, iedereen doet zijn werk op basis van vrijwil ligheid. De boekenwinkel telt 4000 titels en voor de 370-kop' pige bemanning reizen er een dokter, een tandarts en een kapper mee. Twee jaar onder weg op een zendingsschip heeft ook schaduwkanten. „Het is niet gemakkelijk om twee jaar weg te zijn van fami lie, vrienden en bekenden", bekent Christine. Ze zag het onderweg ook wel eens even niet zitten. De omstandighe den aan boord zijn dan ook to taal anders dan aan de wal. Niet gemakkelijk De eerste zeven maanden deelde Christine haar hut met een Amerikaans en een Ko- reaans meisje. Dit was niet al tijd gemakkelijk. Een voor beeld: Koreanen en Aziaten zijn erg schoon op hun li chaam. Als ze even gezweet hebben, staan ze al weer onder de douche. Dit kan natuurlijk subsidieregeling. De Tweede Kamer volgde de minister, na dat zij had beloofd al het mo gelijke te doen om het gekorte bedrag bij de begroting van 1992 terug te sluizen. In de nieuwe begroting wordt echter geen voorstel tot ongedaanma- king gedaan. De kerken zijn „extra be zorgd" omdat in het plan cul tuurbeheer voor de jaren 1993- 1996 nog meer bezuinigingen op monumentenzorg worden aangekondigd. Zij vrezen dat „de opeenstapeling van bezui nigingen kan leiden tot een versnelde verslechtering van het bestand van monumentale kerkgebouwen in Nederland." Geen flop reili er 1STE1 atuurc inden lden c veili onver dece: lingh pakj 'bi ;ec: I der v. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amerongen/Overberg A.B. Sloot te Katwijk aan den Rijn. Bedankt voor Melissant(toez.) J.D. Heikamp te Nieuwleusen (deelge meente Rehoboth); voor Baren- drecht(buitengewone wijkgemeente) K. van Meijeren te Wierden. Bedankt voor "s-Gravenpol- der en Baarland en Oudelande en voor Rijnsburg P.L. Tolhoek te Jaars veld. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oosterwolde(Fr.) A. de Lange te Hijken die dit beroep heeft aangenomen. Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Heerde M. Knevel, kan didaat te Bussum; te Oude Biltzijl E.J. Warning, kandidaat te Kampen. Be roepbaar M. Knevel, Veldheimerlaan 19, 1402 LA Bussum: E.J. Warning, Rolklaver 11, 8265 AE Kampen. Gemeentevorming in Albanië TIRANA In Abanië zijn de afgelopen maanden twee nieu we (protestantse) gemeenten gesticht, als uitvloeisel van twee campagnes van evangeli- cale snit. De beide gemeenten, in Tirana en in Korea, hebben sinds kort de beschikking over een ruim te in het plaatselijke 'Cultuur paleis'. Aanvankelijk kwamen de christenen bijeen in par ken. Het is dit jaar voor het eerst sinds 1967 dat er kerk diensten mogen worden ge houden in Albanië. HeT slothoofdstuk van de met veel spanning tegemoet ziene EG-conferentie had door de Britse Conservatieven schreven kunnen zijn. Een vermoeide premier Lubl mocht het voorlezen en hij deed dat met een zichtbaar brek aan bezieling. Rechtgeaarde Euro-enthousiasten moei dan ook ernstig teleurgesteld zijn. Het fameuze 'f-woord! zij in hun vaandel hebben staan is geschrapt uit de M trichtse verdragstekst, omdat het een vloek is in Britse c Wat van Londen wèl in die tekst mocht blijven staan kl naar veel geblaat rond bitter weinig wol. De tevredenheid van Helmuth Kohl en Frangois Mitti rand is gespeeld. Zij hebben zich groen en geel geërgerd de Britse stoorzender die hun Europese eenwordingsideaal de vertraging heeft gegooid. Margaret Thatcher daarentej kan tevreden zijn over haar opvolger. John Major heeft t zoen van de juffrouw verdiend. De Britse premier hef handig en hard onderhandelend, in Maastricht het onder uit de kan weten te halen. LONDEN mag te zijner tijd in alle rust beslissen of het meedoen aan de voleindingsfase van de EMU, en of het Br se pond voorgoed wordt ingewisseld voor de Europese heidsmunt ecu. Het Britse bedrijfsleven kan voorlopig laagste minimumloon en de langste werkweek van Eurc blijven gebruiken om de continentale concurrentie af te tri ven. De Westeuropese Unie (WEU), waarvan overigens niet er alle EG-landen lid zijn, wordt als gezamenlijk raat enigszins opgetuigd maar nadrukkelijk binnen het ka< van de NAVO. Het Duits-Franse eenheidsleger is afgem 1 cheerd. Veiligheidsbeleid en buitenlandse politiek blij1 stevig in handen van de afzonderlijke EG-regeringen. deze iets samen willen ondernemen, doen zij dat na ling overleg op regeringsniveau. De Europese Commissie het Europees Parlement krijgen achteraf een vriendeli mededeling. Geen inspraak, laat staan beslissingsbevoeghe£wlJs- Het lijkt of elf landen zich de wil van die ene dwarsligt hebben laten opleggen. Alsof Maastricht daardoor een floj geworden en de Europese eenheid geen stap dichterbij is bracht. Dat is echter geenszins het geval. Zeer terecht h ben met name de kleinere EG-landen, voorop een in Ma ta] tricht prima opererende Nederlandse voorzitter, geen dran tische breuk willen forceren. Groot-Brittannië moet ten te van alles bij het Europese samenwerkingsproces betrc ken blijven. De Britten vormen door hun eigen inbreng vanwege hun natuurlijke alliantie met de Verenigde Stal een noodzakelijk en onmisbaar tegenwicht tegen de macht as Bonn-Parijs. i ondi De prijs die is betaald om de Britten aan boord te houc'1 lijkt hoger dan hij is. De belangrijkste slag is wel degel binnengehaald: de monetaire unie. Over enige jaren zal ken dat Groot-Brittannië in feite niets te kiezen heeft en z t wel zal moeten aansluiten bij de ecu-gemeenschap. Dan ook blijken dat economische integratie onvermijdelijk voortgaande politieke integratie leidt. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. de üvjiolen, Ho; lerzc [eheti nistei gens HOO e op hogei I voor meer informalie of foldcrL. 070 - 333 93 00 delen. „Eerst durf je elkaar lang niet alles recht voor de raap te zeggen. Na een gewen ningsperiode wordt de omgang vriendelijker, gezelliger, los ser". Zeven maanden werkte Chris tine in de boekwinkel aan boord van het schip. De die nende taak die zij daar had, vond ze in het begin niet ge makkelijk. „Ik had toch wel een aardige carrière gemaakt. Ik ben directieassistente ge weest en financieel deskundi ge. Op de boekenafdeling heb je een dienende rol. Je moet mensen op hun gemak stellen en met het evangelie confron teren". Na die zeven maanden boek winkel werd ze overgeplaatst naar een zogenaamd voorbe-- reidingsteam. Havens die de Doulos aandoet, worden door dit team van te voren bezocht. Naast het maken van reclame worden er contacten gelegd met kerken die de evangelisa tieactie van de Doulos onder steunen. Aan deze kerken wordt de nazorg van de men sen die tot geloof komen, toe vertrouwd. Zelf heeft ze de afgelopen pe riode beleefd als een verrij king van haar geloof. „Voor dien vertrouwde ik meer op mezelf dan op God. Op de Doulos,heb ik meer op God le ren vertrouwen. Dat vertrou wen heb ik ondervonden en geleerd. Maar het is wel heel verleidelijk om dat te vergeten en op jezelf terug te vallen". CcidócSoutmit ov Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijt Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel 071 -144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815)' A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. Veraart Sport algemeen (tel 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P Alleblas. D Dijkhuizei "V"* D. Kiers, R. Langeveld, drs. H -F. Ruijl. laudet (ton. 1 Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pièt. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef). S. Evenhuis. S. Pieters (chef). A de Bruijn, W Diekstra, L Hennj I ong guide lelijk i joed ki hebbi Redactie-secretare H Schneider e (tel. 070-3190 819): T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eer dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlanc België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers, M. van Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau - de volgende c ;n Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. C i (Johannesburg). T Heard (Kaapstad), drs. rijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M. de Cocq. i (Praag), iurant (Athene). A -Hearing(Rome jdinge 'Nieuw Oelhil 1aud|t en. Vo verke .e Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal-f-'fde The Sunday Times of London. Vertaalster: d lemiek n 08.30 tot 17.00 uur n 18 00 tot 19.00 uur, op'z; Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. li 15 00 uur, Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 J HA CDA, tede K stude laakt aan /ersite dA), Si (VVI jericht lemiek chten, onde dove chten ISPE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2