Laatste kans voor schoonmakers AZL LEIDEN OMGEVING Plan Parmentiercomplex loopt grote vertraging op KfffÖOM MCHEMABÖ BODEM VERVUILD MET METALEN Gemeente bereid tot sloop Elizabethkapel Fbon voor ceschËnkabonnement" CetdóeSou/tfvrit 'Sotrumt DINSDAG 10 DECEMBER 1991 [IN NAAM DER WET Lpplaus geneer heeft zijn optreden wel weer gehad, |acht ik", merkte officier rn justitie J. van Ek gister- orgen lichtelijk ironisch Een al wat oudere man r de kanton- tchter zijn rol van veron- elijkt slachtoffer zo over igend, dat het hem in elk »val verlaging van zijn opleverde. Zijn jachtwagen vol aardappe- 1 had hij op 28 september g jaar op de Geregracht Leiden neergezet, met wieltjes op de fiets hok. „U heeft pech dat U fietsende kanton- Lchter aantreft. Daar balen fetsers behoorlijk van", jende kantonrechter Van de voorstelling, et waar. Een fiet- kon er royaal voorbij", t zijn hand gaf hij de an- fcrhalve meter aan die een n zijn ogen nog Jverhad. „Toen ik in de jinkel stond, werd leder en door één van de agen- gewaarschuwd dat er ^keuringen uitgedeeld gin- i worden. Ondertussen 5 ik de enige die een bon lider de ruitewisser kreeg iplakt. Dat vind ik niet [rlijk". herkenbare relaas van arme man zorgde voor nodige hilariteit. „Ik heb r nog gebeld naar de po en naar parkeerbeheer. ,r denk je dat ik daar ||n of andere wijze briga- tref? Nee hoor, weer Itzelfde vervelende man- jltje. Sorry dat ik hier be jag leg op uw kostbare tijd r ik wilde mijn verhaal oon kwijt. Daar bent U voor?". „Jazeker, daar wij hier ook voor", fimlachte de kantonrech- r nauwelijks verholen. De jorstelling van het komi- stuk werd in elk geval Iloond met een lagere boe- 1 dan normaal bij de rech- 35 gulden, het bedrag fct bij de politie betaald had i worden. Iepen al wat oudere dame, in Leiden haar wagen neergezet op een invali- iparkeerlaats in de Peli- instraat, kwam gisteren frhaal halen bij de kan- rechter. Ondanks de iwezigheid van een gel- e invalidenkaart was ir auto weggesleept. Re in: de parkeerkaart was in dashboardkastje blijven en. Met de gemeente "de ze al een intensieve •respondentie over het te- [storten van de sleepkos- die nog altijd 233 gul- i en 50 cent bedroegen. heeft dat echter catego- :h geweigerd want par en zonder invaliden- irt is gewoon fout. Maar had 'm echt wel, alleen hij niet zichtbaar op het sboard, hield de vrouw Ek gaf ruiterlijk toe de wagen inderdaad ten irechte was weggesleept: zijn dagvaarding stond t dat de invalidenkaart ied zichtbaar' achter de moest liggen. „Ik or zorgen dat het aan sleepkosten teruggestort". En het de vrouw alle- begonnen. let zijn nu eenmaal de re- Is van het spel", ver- chtte Van Ek even later tn hij een man voor zich l die moest voorkomen ;gens een parkeerovertre- ng uit oktober vorig jaar. >rig jaar? „Eh, mag ik be nnen met te zeggen dat ik ilgens de dagvaarding een irkeerovertreding zou ibben begaan in oktober 91? Die kan ik mij echt rijst., v et herinneren. Ik vraag U ook deze dagvaarding etig te verklaren". Ook de intonrechter vond het rbazingwekkend dat een irkeerovertreding van ok- rechter kwam. Voor jus- iële begrippen was dat jfel heel snel. Maar tegelij- HEDBrtijd Was hij voor een mo- ent overbluft door de juri- sche kennis van de man. nietig verklaren et de enige oplossing. Dan de officier de molen 'nieuw in beweging zet- ,n. Ik kan de officier ook - 75 agen de dagvaarding ter 0] ekke te wijzigen, dat >mt wel vaker voor", gaf j de verdachte ter plaatse pes. „Maar ik kan ook agen om vrijspraak omdat ten laste gelegde niet worden bewezen", 'egde de officier er breed- t grijnzend aan toe. „Ju- sten of studenten Neder-, 5 recht hebben die nei- n6 wel vaker om fouten j de dagvaarding aan te Keren. Dan merk je met- welk semester ze zit- Hij speelde het spel hter mee, gaf zijn fout toe vroeg inderdaad om vrij- "aak. Overvallers van bejaarde gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Twee jeugdige overvallers, 14 en 15 jaar oud, uit Alphen zijn gisteren aangehouden. Zij hebben inmiddels bekend op 16 no vember een 76-jarige Alphense te heb ben overvallen. Zij wandelde in de- buurt van het bejaardencentrum Wes terhoven toen het tweetal haar voorbij- rende en haar handtas probeerde te grip pen. De dame hield echter kranig vast maar brak wel haar rechterschouder toen zij door haar vasthoudendheid op de grond viel. De jongens gingen er toen vandoor. Het duo is in verzekering ge steld. Scholieren krijgen bekeuring of pen NIEUWKOOP Zes seholie- ren kregen gisterochtend tussen zeven en acht uur van de politie een bekeuring omdat de ver lichting van hun fiets het niet deed. De overige 70 passanten op de schoolroute van Nieuw koop in de richting van Aarlan- derveen kregen als beloning een balpen met het opschrift: 'Verkeersveiligheid, je hebt het zelf in de hand'. Deze actie wordt de komende week op verschillende plaatsen in Nieuwkoop herhaald. Nieuwkoopse politie vindt bij inval illegaal vuurwerk NIEUWKOOP De politie van Nieuwkoop heeft vanochtend om acht uur bij een inval in zes wonin gen verspreid over heel Nieuwkoop in vier huizen illegaal vuurwerk aangetroffen. Het vuurwerk be stond uit strijkers, zogenaamde bommen (zware strijkers), widowmakers (zeer zware strijkers) en een hoeveelheid lichter vuurwerk. Op één van de adressen werd een geprepareerd stuk vuurwerk ge vonden. In totaal werden 1100 strijkers aangetrof fen. De strijkers zijn in Nederland illegaal. De poli tie stelde de onderzoeken in naar aanleiding van in formatie dat een zoon van de betreffende gezinnen handelde in illegaal vuurwerk. Het vuurwerk is in beslag genomen en tegen de verdachten wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Mishandeling op Breestraat LEIDEN Twee Leidse studen ten van 19 en 21 jaar oud zijn vannacht rond half vijf op de Breestraat mishandeld. Het twee tal wachtte op een taxi toen een groep van vijf jongeren van 20 a 25 jaar passeerde. Zonder enige aanleiding gaf een van de vijf voorbijgangers de 21-jarige stu dent een kopstoot. Zijn metgezel kreeg een klap. De beide slacht offers hebben daarna zelf aangif te gedaan op het politiebureau. Het is niet bekend of ze letsel hebben opgelopen. Bromfietsster gewond aan been NIEUWKOOP Een 16-jarige bromfietsster uit Nieuwkoop is gis termiddag rond kwart over twee gewond geraakt na een aanrijding met een 64-jarige automobilist, eveneens uit Nieuwkoop. De bromfietsster reed op de Achter weg, ter hoogte van de Kennedy- laan. De automobilist die daar stond geparkeerd, reed plotseling weg. Hij had het meisje over het hoofd gezien. De bromfietsster is met beenletsel overgebracht naar het Rijnoord ziekenhuis. LEIDEN De provincie heeft de verklaring van geen bezwaar, nodig om het bestemmingsplan Noord-Vest te wijzigen, geweigerd. De bouwplan nen voor het voormalige pand van Ico Athibu aan de Lammermarkt hebben daardoor een vertraging van minimaal drie maan den opgelopen. Reden voor GS om de verkla ring te weigeren zijn voor gaande uitspraken van de Raad van State, waarin wordt geëist dat eerst alle bestem mingsplanprocedures zijn doorlopen voordat een verkla ring wordt afgegeven. Omwo-, nenden en protesterenden zou den anders voor voldongen feiten kunnen worden gesteld. De gemeente zal daarom eerst afwachten of omwonenden en diverse organisaties zoals STIEL nog Kroonberoep aan tekenen. Gebeurt dat inder daad, dan wordt pas op dat moment het verzoek opnieuw ingediend, tegelijk met een verzoek om opheffing van de schorsing op de bouwvergun ning. L. Lamers van de afde ling Ruimtelijke Ordening verwacht dat de bouwvergun ning voor het project aan de Lammermarkt pas - op z'n vroegst in februari of maart zal worden afgegeven. Wordt het verzoek om schorsing niet ingewilligd, dan loopt de ver traging op tot één a anderhalf De Katwijkse projectontwik kelaar Van der Plas wil op de grondvesten van de voormali ge wolfabriek van Parmentier 54 appartementen, een par keergarage, winkels, kantoren en een discotheek bouwen. Vooral tegen de komst van de discotheek is hevig geprotes teerd. Niet alleen door bewo ners want ook een belangrijke minderheid in de gemeente raad bleek in het voorjaar te gen het nieuwe bestemmings plan, waarin ruimte is gelaten voor horeca op de Lammer markt. Vervuild Van der Plas wil en moet ook wel zo snel mogelijk aan de werkzaamheden beginnen om dat de grond onder het Par mentiercomplex vervuild blijkt te zijn met kwik, lood en koper. Op een aantal plaatsen zal tot op 1,6 meter moeten worden afgegraven. Rondom de oude olieopslagtanks is ook bodemverontreiniging door minerale oliën gevonden. Dat is plaatselijk tot het grondwa ter doorgedrongen. In het grondwater zijn hier en daar verhoogde concentraties kwik en cadmium gevonden. De provincie heeft in de brief, waarin de weigering van de verklaring van geen bezwaar staat gemeld, ook hierop nog even gevoelig gewezen. „Wij gaan ervan uit dat U bij de verdere planontwikkeling zorg draagt voor de bodemkwaliteit en een saneringsplan opstelt," aldus de provincie. Volgens A. van den Berg van de gemeentelijke directie mi lieu is de vervuiling niet zo ernstig. „Wel zodanig dat de grond op sommige plekken moet worden afgegraven, maar dat kan worden gecom bineerd met grondwerkzaam heden die toch nodig zijn". Momenteel wordt overleg ge voerd tussen Van der Plas en milieudeskundigen over de beste saneringsmethode. De kosten zullen voor rekening van de projectontwikkelaar komen, die behalve met een vertraagd bouwplan dus ook met onverwachte sanerings- kosten komt te zitten. Almanak ten doop De uit zeven studenten bestaande redactie heeft gisteren de 22ste Leidse Universitaire Almanak ten doop gehouden. Dat gebeurde in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Het boekwerkje werd in ontvangst genomen door professor L. Leertouwer, rector magnificus van de Leidse univer siteit. FOTO: WIM VAN NOORT Fiscaal Een maand geleden werd de parkeerboete in Leiden gefis caliseerd, wat zoveel wil zeg gen als: de boetes komen niet langer meer ten goede aan jus titie maar aan de gemeente. Tegelijkertijd is zo'n nahef fingsaanslag fors hoger dan de oude vertrouwde parkeerboe te. Hoefde een foutparkeerder vroeger slechts 35 gulden te betalen, tegenwoordig be draagt de 'naheffingsaanslag' 61,50, exclusief het verschul digde parkeergeld. Het par- keermeterbestand is inmiddels voorzien van een sticker die ervoor moet waken dat een ar geloze bezoeker van de Leidse binnenstad voor onaangename verrassingen komt te staan. Volgens het hoofd van de dienst Parkeerbeheer, H. Gel derman, slaat de fiscalisering aan. Er zijn meer mensen die hun parkeergeld netjes beta len, onder de dreiging van de belastingaanslag. Hij gaf ech ter tevens aan dat juist door dat betere betaalgedrag de beoogde hogere opbrengst uit naheffingsaanslagen in gevaar komt. Door de fiscalisering wil de gemeente over vijf jaar 750.000 gulden extra binnen halen. FOTO'S: WIM VAN NOORT PROTESTBIJEENKOMST FNV LEIDEN De drie nieu we schoonmaakbedrijven die op 1 januari in het AZL aan de slag gaan, zouden verplicht moeten worden om full-timers van de huidige Schoon maakbedrijf Ziekenhuis Dienstengroep (ZDG) over te nemen. Het AZL, dat hen die eis op kan leggen, heeft de Industriebond FNV echter laten weten daar niets voor te voelen. Hierdoor zouden 90 full time schoonmakers met ingang van het nieuwe jaar geheel of gedeeltelijk werkloos worden. Door morgenmiddag een pro testbijeenkomst te houden in het AZL, doet de FNV- industriebond een laatste moreel beroep op het zie kenhuis. Volgens districtsbestuurder Rutger Meijer van de FNV heeft het AZL hiermee na twee jaar precies bereikt wat zij wilde, „Nu alleen via een omweg". Het ziekenhuis laat haar schoonmaakwerkzaam- heden al sinds een jaar of vijf tig uitvoeren door de ZDG. Twee jaar geleden kreeg het schoonmaakbedrijf de op dracht om de kosten te druk ken en tegen lagere tarieven te gaan werken. De ZDG heeft toen ontslag aangevraagd voor een aantal full-timers met het plan in het achterhoofd om ze als part-timers terug te nemen. Deze ontslagaanvraag is echter door de rechter ongedaan ge maakt. Het AZL is toqh blijven aan dringen bij het bedrijf om de kosten te drukken. Dat resul teerde op 1 januari van dit jaar in opzegging van het contract, hetgeen op 1 januari 1992 in gaat. Met ingang van 1 januari wordt dan gebruik gemaakt van drie schoonmaakbedrij ven, te weten Hago, Gom en Robbers. Op jaarbasis zou dit voor het AZL zo'n twee mil joen gulden besparing beteke- CAO In de cao voor de schoon maakbranche is bepaald dat zij minimaal 50 procent van de banen die door deze opdracht worden geschapen, van de ZDG over moeten ne men. Meijer: „Het aantal uren doet er niet toe. Ze zullen dus een full-timer van nu, part time in dienst nemen. Zo wor den bijna 90 full-timers door het beleid van het AZL geheel of gedeeltelijk werkloos. Som migen hebben al jaren in het ziekenhuis gewerkt". De vak bondsman zegt formeel en ju ridisch niets meer te kunnen doen, omdat er wordt voldaan aan de cao. Met de raad van bestuur van het AZL is al en kele keren onderhandeld om met name voor die full-timers aanvullende eisen te stellen aan de drie schoonmaakbedrij ven. „Bijvoorbeeld door van die 50 procent die ze verplicht van de ZDG over moeten ne men, er 40 procent als full-ti mer over te nemen". Die raad van bestuur heeft echter enke le weken geleden laten weten daar niets voor te voelen. Voor de protestbijeenkomst die morgen om twaalf uur in de aula van het ziekenhuis wordt gehouden, is de secreta ris R. Jonkers van de raad van bestuur uitgenodigd. LEIDEN De gemeente is bereid de kapel van het oude Elizabethziekenhuis Hooigracht 15 te slo pen ten gunste van open baar groen. Projectont wikkelaar Erica Beheer wilde daar in de eerste plannen nog een woonge bouw van zes lagen neer zetten. In een eerste reactie hebben de buurtbewoners afwijzend gereageerd op het voorstel. Sloop van de kapel vormde vorig jaar al één van de ge meentelijke varianten voor de toekomst van het complex, waar nu nog studenten zijn ge huisvest. Het is echter is op nieuw ter sprake gekomen nu het tweede plan dat Erica Be heer als projectontwikkelaar heeft opgesteld, door de ge meente is afgewezen. Het eerste voorstel hield een rigoureuze verbouwing van het complex in en omvatte ap partementen, een parkeerga rage, winkel- en kantoorruim te en sloop van de kapel, waar nieuwbouw zou worden neer gezet. In de binnentuin zou een terras kunnen komen met daarbij een café of brasserie. De gemeente verklaarde zich echter een tegenstander van deze plannen. Het grote aantal appartementen leverde een te grote parkeerdruk op, terwijl de winkel nauwelijks levens vatbaar werd geacht en er on getwijfeld problemen zouden ontstaan met laden/lossen. Maar ook tegen het tweede plan van Erica is bezwaar aan getekend. Hierin stelt de pro jectontwikkelaar voor tachtig appartementen te realiseren in het complex. Daarvoor hoeft de kapel niet te worden ge sloopt. Ook de parkeergarage is in dit plan geschrapt. Ge handhaafd zijn de winkel ruimte en de binnentuin. Dit is op ambtelijk niveau eveneens afgeschoten: het complex heeft nog steeds geen buurtfunctie gekregen. Om die toch te rea liseren, is de gemeente bereid de kapel op te offeren voor openbaar groen. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een kerstcadeau voor uw ma of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte w blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 27 december 1991 t/m donderdag 6 februari 1992 en kost slechts 20,-. Met Kerstmis zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en-vódr 19 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 27 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. I Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor: Naam:Voorl.: Straat: Postcode:Plaats: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 27 december 1991 t/m 6 februari 1992 jj Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. LK Ulimflll»IIU1»l1IT,llll

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9