'Breed gebied rond Rotterdam Airport wordt onleefbaar' Exploitatie aardwarmte is economisch rendabel ECONOMIE KERST CONCERT BERDIEN STENBERG WINNING VAN AARDWARMTE EcidócSotvicmt Scottish Newcastle brouwt bier voor Amerikaanse Coors EDINBURGH'Het Britse bier- en re- ereatïeconeern Scottish Newcastle heeft de afgelopen zes maanden het bedrijfsre sultaat met 7 procent zien stijgen tot 123 miljoen pond sterling (circa 394 miljoen). De toeneming van de winst voor belasting (y 370 miljoen tegen ƒ366 miljoen) werd gedrukt door de financieringslasten in verband met de uitkoop van minderheid saandeelhouders van Center Pares, het Nederlandse recreatieconcern dat vorig jaar werd verworven De brouwer heeft met Coors Brewery, de derde brouwer van de Verenigde Staten, een akkoord ge sloten om Coor s Extra Gold (lager-bier) in Engeland te brouwen. ING ontkent overname BBL United Airlines koopt deel boedel Pan Am AMSTERDAM/BRUSSEL Er is geen sprake van dat de Internationale Nederlan den Groep (ING) van plan zou zijn de Belgi sche Bank Brussel Lambert (BBL) over te nemen. Beide partijen hebben vanmorgen in allerijl publicaties hierover in een och tendblad tegengesproken. In een verklaring stelt ING dat niet wordt ingegaan op regel matig opkomende geruchten over mogelijke acquisities dan wel samenwerkingsverban den. Slechts voor de goede orde herhaalt ING dat de komende jaren aandacht zal worden gegeven aan een verdere uitbrei ding van de internationale activiteiten. In dit verband zijn en worden verkennende gesprekken gevoerd met belangstellenden. Pas als het verloop van die besprekingen daartoe aanleiding geeft zullen hierover me dedelingen worden verstrekt, aldus ING. Ook een woordvoerder van BBL zei dat geen gesprekken met ING aan de gang zijn. NEW YORK United Airlines heeft de strijd om de boedel van de failliete Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am gewonnen. Voor een bedrag van 135 miljoen dollar wordt United eigenaar van een groot aantal routes in Latijns-Ame rika. Concurrent Delta Airlines, die ook al een groot deel van de transatlantische routes van Pan Am verwierf, betaalt 25 miljoen dollar voor het traject New York-Mexico Stad. Dat werd gisteren bekend tijdens een zitting voor de Amerikaan se faillissementsrechtbank. United Airlines heeft toegezegd 1000 voormalige medewerkers van Pan Am over te nemen. Bijna 10.000 mensen verloren hun baan toen de luchtvaart maatschappij vorig week plotseling alle vluchten staakte. United was de enige bieder die de werkgegenheid van een deel van de voormalige Pan-Ammedewerkers wilde garande ren. Pan Am staakte vorige week woensdag haar activiteiten. De luchtvaartmaatschappij raakte in financiële nood toen concurrent Delta Airlines zijn belofte om Pan Am een kapi taalinjectie van 400 miljoen dollar te verstrekken, in ruil voor een belang van 45 procent in het sterk afgeslankte Pan Am, niet nakwam. Ook USAir was voor bezittingen van de faillie te luchtvaartmaatschappij in de markt. Markt woninghypotheken herstelt zich sterk UTRECHT Het derde kwartaal van dit jaar heeft een sterke verbetering van de af zet van woninghypotheken opgeleverd. Het aantal ingeschreven hypotheken nam ver geleken met dezelfde periode van vorig jaar met 26 procent toe tot 57.100, zo blijkt uit gegevens van de Rabobank. Voor de eerste negen maanden van het jaar viel nog een achterstand waar te nemen - 145.900 tegen 148.300 - maar de bank ver wacht dat de totale afzet slechts vijf procent lager zal uitvallen dan die van 213.000 in 1990. In het tweede en het derde kwartaal van 1990 zakte de markt voor woninghypo theken sterk in en deze 'ontwikkeling ging in het eerste kwartaal van dit jaar door met een daling van 30 procent. De omslag kwam in het tweede kwartaal, toen een herstel van drie procent optrad. Noteringen van dinsdag 10 december 1991 (tot 1 dividendover ho dd 90/ 2 90 43.30 22/11 BIJ UITBREIDING LUCHTHAVEN ROTTERDAM De aan leg van een nieuw vlieg veld Rotterdam Airport (Zestienhoven) door ver plaatsing en capaciteitsuit breiding, betekent onleef baarheid in een breed ge bied eromheen. Binnen de aanvliegroutes is het gebied onbewoonbaar, nieuwbouw is uit den boze, sa nering van bestaande bouw onvermijdelijk. In de directe straal eromheen - de noord kant van Rotterdam en van Vlaardingen en de zuidkant van Bergschenhoek en van Berkel en Rodenrijs - moeten de bewoners rekening houden met ernstige slaapstoornissen. In een volgende schil is buiten een normaal gesprek niet mo gelijk: over twee meter moeten mensen al tegen el kaar schreeuwen. Dat hebben het Centraal Comité Anti-Bul- derbaan en de Zuidhollandse Milieufederatie berekend aan de hand van cijfers en andere gegevens uit de inmiddels 67 officiële rapporten die zijn ge schreven over de ontwikke ling van het gebied rond het huidige Zestienhoven. De mi lieugroepen zullen gebruik maken van elke mogelijke procedure om de geplande ontwikkeling tegen te houden, zo hebben zij verklaard. Noordrand In het plan voor deze zoge noemde 'Noordrand' staan naast vernieuwing van het vliegveld de bouw van vele duizenden woningen 'en be drijven en kantoren en uit breiding van de recreatiemo gelijkheden in een groen- en plassengebied op stapel. Het geheel heeft het etiket 'hoog waardig' gekregen van de be leidsmakers. Naast de plannen van Rotterdam hebben rijk en provincie plannen voor het ge bied, zoals de aanleg van een traject voor de zogenoemde Hoge snelheid-trein, uitbrei ding van de rijkswegen en het proefdraaien van vliegtuigen. Volgens de milieugroepen komt van de hoogwaardjge- Een luchtopname van Rotterdam Airport. FOTO:SP bied bitter weinig terecht, want door de explosieve stij ging van het aantal vliegbewe gingen zal de geluidshinder enorm toenemen. Het gebied tussen Delft, Schiedam, Vlaar dingen, Rotterdam en Zoeter- meer wordt in geluid zwaar De milieugroepen hebben de gegevens zo overzichtelijk mo gelijk weergegeven in een kaart, die zij de naam 'chaos- kaart' hebben gegeven. Rijk, provincie en Rotterdam kunnen hun hoopvolle prog noses voor het gebied beter herzien. Niet alleen wordt het woongebied onaantrekkelijk door de vliegtuigherrie. Door de verplaatsing van het vlieg veld en de aanvliegroutes krij gen de recreatie-, natuur-, en stiltegebieden de volle laag. De honderden miljoenen guldens die in Midden-Delfland, de Rottemeren en Oude Leede worden gepompt om daar noodzakelijke recreatie te scheppen voor. de inwoners van de Rijnmond, lijken weg gegooid geld, stellen Federatie en Anti-Bulderbaan. De chaos- kaart is gebaseerd op progno ses voor het jaar 2005. De be lasting zal in de jaren erna nog extra toenemen door verdub beling van het aantal vliegbe wegingen van 30.000 naar 60.000 per jaar. Ook het Milieu Alarmteam van de Socialistiese partij heeft berekend dat aanleg van het nieuwe vliegveld veel meer mensen een slechte nachtrust zal bezorgen dan uit de milieu effectrapportage van de ge meente blijkt. Om dat te voor komen, zullen niet ongeveer 4.000 huizen maar zeker 11.000 moeten worden geïsoleerd. De door de gemeente geschatte isolatiekosten zullen in dat ge val oplopen van 300 tot 700 miljoen gulden. ADVERTENTIE 26 DECEMBER 1991 CIRCUSTHEATER 11.00 uur ƒ12.50 Limburgs bedrijf werkt mee aan bouw van vliegtuigmotor AMSTERDAM Het Lim burgse bedrijf Eldim uit Lomm neemt voor een procent deel in de produktie van een nieuwe generatie vliegtuigmo toren, de Pratt Whitney PW4000-serie. Met de toeleve ring van onderdelen voor deze motoren is tot het jaar 2000 zo'n 40 miljoen gemoeid, waarvan 10 miljoen voor technologie-ontwikkeling. De motoren kosten zes tot tien miljoen dollar per stuk. De nieuwe motoren zijn voor vliegtuigen zoals de viermoto rige Boeing 747-400, de drie- motorige McDonnell Douglas MD-11 en de tweemotorige Airbus A310-300 en A310-600. Het Limburgse bedrijf Eldim is onderdeel van Indivers/In- terturbine, dat zich wereldwijd bezighoudt met fabricage en reparatie van onderdelen van gasturbines. Olieprijs flink gedaald: benzine/ diesel goedkoper NEW YORK De olieprijzen zijn gisteren flink gedaald. Een vat (159 liter) van de soort West Texas Intermediate voor levering in januari daalde met 0,69 dollar in prijs tot 19,35 dollar. Dat was de laagste prijs sinds april van dit jaar. Op de Londense oliemarkt werd een vat olie uit het Noordzeeveld Brent voor levering in januari 0,53 dollar goedkoper op 18,36 dollar. De olieprijs werd ge drukt door de vrees dat er bin nenkort meer olie op de markt komt. Benzine en dieselolie worden morgen twee cent per liter toedkoper, aldus marktleider heil en de Novok, de organi satie van vrije pomphouders. De meest voorkomende liter- prijzen aan de zelfbedienings- pomp worden 1,84 gulden voor super plus loodvrij, 1,80 gulden voor Euro loodvrij, 1,96 gulden voor gelode superbenzine en 113,6 gulden voor diesel. Bij MptoratltborlnoMi van oil«maatKhappi|an wordt dlkwl|la warm watar aangtboord, l.p.v. otia of gaa. Data put kan gebruikt worden ala produktieput voor da winning van het warme watar. Da aardwarmtacentrala boort nog aan tweede put het opgepompte watar na gebruik weer terug te voeren. Da gewonnen warmte la per put goed voor da verwarming van circa 4.000 woningen. WARMTEWISSELAAR AARDWARMTECENTRALE inp/bron: TUCWW Boring tot een diepte van 2.000 m i Per 100 meier i deple in de bodem stijgt de temperatuur i fH6l oooeveef DELFT Het gebruik van aardwarmte voor de verwarming van huizen, •kantoren en tuinbouwkas sen is economisch renda bel. Bovendien is het ge bruik van deze warmte bron de goedkoopste ma nier om de uitstoot van kooldioxyde en stikstof- oxyden terug te dringen. Dit zegt prof. drs F. Walter van de Faculteit Mijnbouw kunde en Petroleumwinning in het jongste nummer van Delft Integraal, het weten schappelijk tijdschrift van de Technische Universiteit in Delft. Er kan volgens hem zo veel aardwarmte in ons land worden gewonnen dat dit jaar lijks een besparing oplevert van drie tot vier miljard ku bieke meter aardgas. De exploitatie van aardwarm te hoeft naar het oordeel van de hoogleraar niet veel te kos ten, omdat de infrastructuur - netten voor stadsverwarming voor 150.000 woningen en boorputten - al deels bestaan. De boorputten ontstaan door dat de oliemaatschappijen jaar lijks vijf exploratieboringen verrichten waarbij zij niet de beoogde olie of gas vinden, maar warm water. Door zo'n bestaande put te gebruiken hoeft nog maar één put te worden geslagen om het opge pompte warme water na ge bruik weer terug te voeren. Prof. Walter becijfert dat de stichtingskosten voor een aardwarmtecentrale daardoor ruim zes miljoen gulden lager komen te liggen. Een dergelij ke centrale hoeft dan niet meer te kosten dan dertien miljoen gulden, (w.v.) (ANP) - Naarmate men in de aarde afdaalt, stijgt de tempe ratuur met ongeveer 3 graden Celsius per honderd meter. In watervoerende, poreuze aard lagen treffen oliemaatschappij en op tweeduizend meter diep te water aan met een tempera tuur van zestig tot zeventig graden. Door warm water op te pompen en door een warm tewisselaar te voeren, kunnen per boorput zo'n vierduizend woningen worden verwarmd, aldus de hoogleraar. De Nederlandsse Aardolie maatschappij (NAM) is van plan in 1992 in Delft-Zuid een exploratieboring uit te voeren. De oliemaatschappij heeft prof. Walter toegezegd dat de put zal worden afgestaan voor aardwarmte, als er geen olie maar slechts warm water Om de warmwaterlaag in de Randstad te bereiken moet een put van rond twee kilome ter diepte worden geboord. TEKENING: ANP - wordt gevonden. In het artikel uit de hoogle raar kritiek op de geringe be langstelling van de overheid voor aardwarmte. Zij neemt volgens hem een te afwach tende houding aan. „Welis waar heeft de overheid zich ten doel gesteld voor het jaar tweeduizend twee centralas voor aardwarmte in gebruik te nemen, maar dat is te mager voor een overheid die duurza me energie als doel ziet." In landen als Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Italië worden al honderdduizenden woningen op economisch ren dabele wijze door aardwarmte verwarmd. Parijs, waar de ge ologische of geothermische omstandigheden dezelfde zijn als in Nederland, wint al sinds 1967 aardwarmte. In vergelij king met sommige buurlanden zijn de geologische condities voor de winning van aard warmte in Nederland zelfs be- Banken maken één miljard winst op betalingsverkeer AMSTERDAM De banken in Nederland kunnen tevre den zijn over de rentabiliteit van hun betalingsverkeer. In 1991 levert het betalingscircuit de ABN AMRO, NMB Post bank en de coöperatieve Rabo bank ongeveer 1 miljard aan winst op. Dit heeft de mer- chantbank Pierson, Heldring Pierson (onderdeel van ABN AMRO) gisteren bekend gemaakt in het researchrap- port „Ontwikkelingen in het betalingsverkeer in Nederland en gevolgen voor de banken". PHP heeft in het stuk de ver lies- en winstposten bekeken die de banken hebben bij het uitvoeren van betalingsop drachten voor particuliere klanten en bedrijfsleven. Door de hogere rente, waardoor de financiële instellingen meer geld ontvangen over de saldi van rekeninghouders, én de invoering van 'kostendekken de' tarieven kunnen de ban ken op hun betalingsopdrach ten winst boeken. Wel tekent PHP aan dat vooral de hoge rente - ongeveer goed voor een bijdrage van ƒ750 miljoen - de winst opkrikt. Volgens de berekeningen van de onder zoekers levert het betalings verkeer bij de ABN AMRO in Amsterdam al een bijdrage van 15 procent aan de bruto winst. De coöperatieve Rabó- bank kan haar brutowinst in 1991 met 5 procent opkrikken. En de Postbank speelt net quitte, zo schrijven de analis ten. Inmiddels heeft het Gebrui kersplatform Betalingsverkeer een klacht bij de Europese Commissie in Brussel inge diend over de door de Post bank aangekondigde maatre gel om begin volgend jaar ƒ0,15 per automatische incasso en ƒ0,45 per acceptgiro te be rekenen. Met andere woorden: elke keer als Neckermann met een acceptgiro naar de bank gaat, moet het postorderbedrijf aan de bank 0,45 betalen. Voor Neckermann, die per jaar duizenden acceptgiro's verstuurd, zou dat een extra kostenpost opleveren van 450.000 per jaar. Fusie Wegener Tijl en ODC is rond APELDOORN De voorgenomen fusie tussen Wegener Tijl en ODC, de Oostelijke Dagbladen Combinatie, is rond. We gener Tijl, de overnemen de partij, betaalt ODC ge deeltelijk in aandelen en voor de rest in contanten. Wegener zal hiertoe 210.000 nieuwe aandelen uitgeven, waardoor het aandelenkapitaal met 18 procent stijgt. Voorts wordt een aandelens- plitsing uitgevoerd, waarbij de nominale waarde wordt gewij zigd van 10 in 2,50 en zal de naam van de overnemende partij worden gewijzigd in We gener NV. Op 13 januari zal een buitengewone aandeelhou dersvergadering worden ge houden. Een dag later zal de fusie als zodanig worden ge formaliseerd. Wegener Tijl (Amersfoortse Courant, Nieuwe Apeldoornse Courant, Utrechts Nieuwsblad) had al een belang van 10 pro cent in ODC (Twentse Cou rant, Zwolse Courant, Deven ter Dagblad en Tubantia). De zetel van de holding blijft in Apeldoorn gevestigd. Wege ner Tijl en ODC zijn door de geografisch aansluitende marktgebieden natuurlijke partners. Door de samenvoe ging van de ondernemingen zullen vooral de marktposities van de regionale dagbladen worden versterkt. De totale oplage van de dagbladen zal na de fusie ruim 600.000 exem plaren bedragen. Daarnaast worden 125 huis-aan-huisblad- titels uitgegeven met een geza menlijke oplage van 5,3 mil joen stuks en ruim dertig vak tijdschriften,- voornamelijk op medisch, technisch en trans portgebied met een oplage van 500.000 exemplaren. Verder worden er 16 kabelkranten geëxploiteerd. De journalistenvakbond NVJ is met beide ondernemingen overeengekomen dat bij de fu sie gedwongen ontslagen uit blijven. Volgens NVJ-secreta- ris I. Brakman zegt zo'n af spraak echter niets over het behoud van journalistieke for matieplaatsen bij bijvoorbeeld integratie van redacties. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. grolsctic gtihold hagemeyei 182.50 182 00 17700 17700+ 12650 12650 hein hold 134 00 134.20 hoek'smach 227 00 225 00 holland sea 0.41 040 holl.kloos 420.00 419 50 hbg 192.00 19200 kondorwes 31.50 31.50 mend gans 4700.00 4700.00 moeaia 115700 115000 moeara opr 152500. 152500. moearacop 15200.0 15200 0 '"50.0 16275 0 GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 20880-21480 20830-21430 bewerkt 23080 23040 06/12 09/12 allied signal 3844 39 cons nat ga am brands 39 39v2 du pont american tel 37 37 exxon asarco ine 20V? 20 lord bethlehem 12'/« 12 genlelec boeing 43 43 genl motors canpac 14 14 genl public chevron cor 66 64% goodrich Chrysler 11% 11 goodyear Citicorp 10'/i 10 hewletl-pac cons edison 26% 26% intl paper ZILVER onbewerkt 195-2 bewerkt Opgave: Drijfhout, A'dam 41% 40 kim 44 45 merek ine 57'/4 56 mobil corp 23 23% royal dutch 63 64% santa fe 29 27 sears roeb 26 26% texaco 38% 37% unilever nv 48% 48% uld techno! 49%' 49% westingh el 64 63% woolworlh peler mee nees Richtingloze beurs vol onzekerheden AMSTERDAM De onzeker heden die de Amsterdamse ef fectenbeurs gisteren omgaven, zorgden voor een richtingloze handel. Met name de ontwik kelingen in de Sovjetunie, waar een einde aan een tijd perk lijkt te komen, en de on gewisse uitkomst van de Euro pese top in Maastricht brach ten menig institutionele beleg ger ertoe maar even aan de zij lijn toe te kijken. Particulieren begaven zich wel op de markt, waardoor bij een dunne han del een beetje vraag al snel kon leiden tot koerswinst en aanbod tot daling. De stemmingsindex sloot on veranderd op 88,0 na met name in de ochtenduren een winst van 0,2 punt te hebben gekend onder invloe'd van Londen, waar een verlies van de FTS-index van 10 punten omsloeg in winst. De koersin- dex algemeen, waarin de in-1 ternationale fondsen zwaarder meewegen, sloot 0,2 punten hoger op 189,5. De omzet be droeg ƒ951 miljoen, waarvan slechts 437 miljoen aan aan delen en ƒ512 miljoen aan obligaties. De obligatiemarkt sloot vijf tot tien cent lager in reactie op de Sovjetrussische ontwikkelingen en zorgen rond de inflatie in Nederland. BEURS waardoor het fonds 1. stijgen tot 169,30. ampi en". mini 'illei onda Br h Ph ach kende daarentegen meer 'j n' kopers, waardoor de koers ü- D: dubbeltjes daalde tot 3( ®rKt Ahold moest ƒ1,20 prijsgeraagt op 77,20 terwijl Interns iamh Muller acht dubbeltjes inle le ku de op 58,20. Volgens handelaren is groot pakket ING gisterei eigenaar verwisseld. Ir middag noteerde ING nog verlies van vier dubbeltje! 46,20 om kort daarna verlies geheel in te lopen "duii onveranderd te sluiten, omzet van ING bedroe) dubbeltelling ruim 821 stuks, maar mogelijk is deel via het buitenland 'aarii handeld waardoor die oi is (nog) niet te zien is. Somnlr he handelaren meenden Ae let g als verkoper te herkennen recie: VHS ging uit de notering 'oord morgen in verband met ee en n verwachten bericht. Niet 'as delijk werd wat er bij het v lngÜ; goedfonds aan de hand is. 'en P erwij! Op de lokale markt notei ooi ii Twentsche Kabel 6 betel 'adm 123 nadat afgelopen vri e in al een groot pakket vloer was omgegaan. Als I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6