'~Ook in Rusland gaat liefde door de maag Blokkade Dubrovnik opgeheven ik Hoge ex-Partijleden Roemenië veroordeeld Oorlog lijkt enige bestaansrecht van Joegoslavisch leger APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN l 1991 icidócSomattt BUITENLAND DINSDAG 10 DECEMBER 1991 riii ichtoffers Heizeldrama rijgen tien miljoen liel lUSSEL De Belgische minister proce n binnenlandse zaken, Louis Tob- heeft gisteren bekendgemaakt egistralt zijn regering ongeveer tien mil- in gulden aan smartegeld op tafel of leggen voor de slachtoffers (en isiin verwanten) van de ramp in het doorjéizelstadion in 1985. Tijdens ge- ehten tussen supporters van Liver- Juventus tijdens de Europa- ip 1-finale stortte ieerd x-„linjlC CC11 111UU1 ltl j°n tor de ongeregeldheden kwamen Q e re genendertig mensen, voornamelijk lianen, om. Tobback zei dat er eer koord is over verdeling van de be ing van het smartegeld tussen de lgische regering (42,5 procent), de de Belgische 1 de laPPe1 Sa''(15*procênt)' LEIDER VLAAMSE CONSERVATIEVEN VORMT KARINET BRUSSEL De Belgische ko ning Boudewijn heeft de voor zitter van de Vlaamse conser vatieve partij, de 38-jarige Guy Verhofstadt, gevraagd een nieuwe regering te vormen. Verhofstadts Partij voor Vrij heid en Vooruitgang (PVV) is met 26 zetels in het 212 leden tellende parlement de op drie na grootste partij van België. De PVV is de enige traditione le partij die winst boekte bij de verkiezingen van 24 novemoer, het slechts één zetel. De tijdens het laatste ka- zij 1 PVV etbalbond (15 procent). Helft Brazilianen leeft in armoede BRASILIA Wijdverspreide honger en ondervoeding be lemmeren de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van miljoenen Brazilianen en scheppen een nieuwe onder klasse van „dwergen". Dat staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van een Brazili aanse parlementscommissie. Het document, opgesteld na een onderzoek van ruim zes maanden, concludeert dat 87 miljoen Brazilianen, meer dan de helft van de 150 miljoen in woners, in armoede leven. Ze venentwintig miljoen mensen zijn zo arm dat ze als „volledige paupers" worden getypeerd. Onderdrukking in geboorteland van N obelprijs winnares BANGKOK Een Amerikaanse artsenorganisatie heeft vandaag verklaard dat troepen in Myanmar (het voormalige Burma) vanaf 1988 regelmatig artsen en ver pleegkundigen hebben gedood die anti-regeringsdemon stranten wilden behandelen, ambulances blokkeerden en eerste hulp aan burgers verhinderd hebben. De men senrechtenorganisatie Amnesty International meldde eerder dat de autoriteiten in Myanmar honderden ver meende politieke tegenstanders oppakken en gevangen zetten. Vandaag hebben gezinsleden van de winnares van de Nobelprijs voor de Vrede, de Myanmarese oppo sitieleidster Aung San Suu Kyi, in Oslo de prijs in ont vangst genomen. Antenne 2 racistisch: programma geschorst PARIJS Met de gaskamers hadden de nazi's „een doel treffend middel gevonden" om mensen uit te roeien. Frank rijk lijdt onder „al die misda den die door de eeuwige immi- grantenpenoze worden be gaan". Dergelijke uitspraken waren vorige week te horen in het Franse televisieprogram ma „Mardi Soir" dat presenta tor Daniel Bilalian wekelijks voor de Franse publieke om roep Antenne 2 samenstelt. Na protesten tegen deze racisti sche laster heeft de directeur van de omroep, Hervé Bour- ges, het programma „tot nader order geschorst". 3 VUNDERINK 'Uhiïwi ?SKOU Gorbatsjov i tiS* stank voor dank. Na dié" Ai na driekwart eeuw van vertel jlsjewistische onder- •oukking was hij het, die Sovjetbevolking aan mocratische verkiezin- Ain, persvrijheid en bui- ale railandse reizen hielp. Nu Vrefpun oet hij weg. Ook in Rus- 'd ove lcj en omstreken gaat de er volui fde door de maag. Een •"^aag die rammelt. hei regaste i eld, ho Hoube •d schu ook Oostei Ie Houbei schap. doodsteek krijgt hij van de itiek. Eerst vernederden de de drie belangrijk- Slavische republieken hem i Wit-Rusland buiten i de Sovjetunie op te Daarna gaven ze hem estt genadeslag door de Witrus- ...jaajche hoofdstad Minsk als had h afdkwartier te kiezen voor nieuwe 'Gemenebest van afhankelijke Staten', de tekst van de overeen- e mst blijkt dat de leiders van c sland, Oekraïne en Wit- sland met dat gemenebest gek ver weg zitten van lossere confederatie waar- e Gorbatsjov de bestaande wilde vervangen. Ze wil- ;en gezamenlijke econo- n een gecoördineerde po- ek op het gebied van defen- buitenlandse zaken, ver- r, wetenschap, handel, mi- i en nog veel meer. Ze be lrukten dat alle internatio- e verdragen, inclusief die ;r wapenbeheersing, zullen rden gerespecteerd. Westerse landen licht optimistisch WASHINTON/MAASTRICHT De westerse landen heb ben terughoudend, maar met voorzichtig optimisme op de jongste ontwikkelingen in de Sovjetunie gereageerd. Vrijwel alle landen toonden zich bezorgd over de toekomstige con trole op de kernwapens in Rusland, Witrusland en de Oe kraïne, en de rol die het leger gaat spelen. De Amerikaanse president Bush is bereid het politieke systeem dat na de ineenstorting van Sovjetunie vorm krijgt te steunen. Donderdag vertrekt de Nederlandse ambassadeur in alge mene dienst, Christian Kröner, in opdracht van de EG naar de Oekraïnse hoofdstad Kiev voor overleg. Groot-Brittannië stuurt topdiplomaat Len Appleyard naar de Sovjetunie, zowel de Oekraïne, als Rusland Witrusland zal bezoeken. Moskovieten trotseren de vrieskou in de rij voor een staatswinkel om laatste keer eieren en melk te kopen voor, door subsidies, lage prijzen. waarschijnlijk voor de I FOTO:EPA Gorbatsjov repte met geen woord over zijn eventuele af treden als gevolg van de ver klaring van de drie republie ken. Wel waarschuwde hij dat „de chaos en anarchie in onze samenleving" nog zullen toe- In feite is de situatie sinds au gustus niet meer zo gevaarlijk geweest. Het probleem is nu, net als in augustus, dat er on der het volk wel de roep be staat om een harde hand, om discipline, maar niemand wil bloed zien. veel minder voor de hand, al thans, in de drie grote Slavi sche republieken. De etnische verschillen zijn klein en de vermenging is vele eeuwen oud. Het enige wat Gorbatsjov lijkt te kunnen doen is tegenstrib belen en zo de verwezenlijking van het verdrag van Minsk ophouden. Dit verdrag kan dan het eerste worden in een eindeloze reeks plannen voor kwart van het oude Sovjet grondgebied. Bijna driekwart van de totale Sovjet-bevolking woont hier. Jeltsin en zijn twee collega's hebben echter een stokje ge stoken voor aansluiting van Gorbatsjov, door het hoofd kwartier in Minsk te vestigen. De inwoners van de Oekraïne hebben massaal voor onafhan kelijkheid gestemd. Zij zouden het hun leiders nooit vergeven als ze hun land opnieuw aan Moskou zouden verkopen. Voor Gorbatsjov zou acceptatie van een post als president of secretaris-generaal van het ge menebest betekenen dat hij naar Minsk moet verhuizen. Dat zit er niet in. Gorbatsjov heeft steeds gezegd tot de laat ste snik voor een Unie te zul len vechten. In een televisie toespraak gisteren haalde hij dan ook fel uit naar het plan van drie Slavische republie ken. „Het lot van een multina tionale staat kan niet bepaald Web Behalve Washington wijst ook worden door de wil van drie leiders van republieken" zei Gorbatsjov. Hij zei het Congres minister van buitenlandse van Volksafgevaardigden (het ken Sjevardnadze op het ge- uitgebreide Sovjetparlement) vaar van een burgeroorlog bijeen te willen roepen om het waarbij kernwapens worden Gemenebestplan te bespreken, ingezet. Een dergelijk conflict Over de opheffing van de Sov- valt hooguit te verwachten jetunie kan, volgens de Sovjet- tussen de voorstanders van de leider, slechts op een grond- oude Unie en de aanhangers wettelijke manier een besluit van een gemenebest van onaf genomen worden, dus of door hankelijke staten. Een oorlog het Congres van Volksafge- om de grenzen of ter bescher- vaardigden of eventueel in ming van mensen van het ei- een referendum. gen volk in een ander land ligt werking. Je krijgt dan de zelf de situatie als met de economi sche hervormingen: tientallen ontwerpen, resultaat nul. Toch is dat akkoord de enige juiste oplossing. Het is veel beter aan iets nieuws te beginnen. Er is nu een gemenebest van staten, die volslagen vrijwillig tot stand is gekomen. Wil een voormalige Sovjet-republiek meedoen? Graag. Wil je niet? Ook goed. Dat is een veel ge zondere situatie dan het oude communistische web, met een spin in het Kremlin, die wan hopig probeert insekten vast te houden die zich hebben losge- worsteld. arnaval in uitsland p de tocht LEN In Duitse carna- ikringen is men boos over voorstel van zes leden van m het komende laval af te blazen in ver- de burgeroorlog in [goslavië. „Het is erg genoeg in dat land mensen op schieten, maar het is wereldomvattend con- aldus de president van mité van de Bonner :arnaval. Hij wees erop enkele weken geleden een duizend prominenten uit hebben deelgenomen het sjieke Bundespressebal i nu willen ze de zijn carnaval af- }ken". Er rust de laatste ja- geen zegen op de carna- itijd. Vorig jaar werden ege de Golfoorlog alle ichten en veel zaalfeesten nuleerd. Het jaar daar- werden vele praalwagens voor en tijdens de optoch- letterlijk van de weg ge- door een orkaanachtige Traditioneel i perkanon vernietigd iGHDAD Irak heeft zijn uchte superkanon 'Dooms- vernietigd. Dat heeft VN- ictionaris Patrice Palanque teren in Baghdad verklaard, superkanon stond 50 kilo zuiden jesteld. Hoofd hovenier Doug Goodyear van Hever Castle in Kent begint met een marathon heg knippen. De tijd heeft er ogenschijnlijk stil gestaan. Het doolhof, die door de te knippen duizend taxussen wordt gevormd, werd al in 1905 aangelegd. Dit jaar was het jaar van de doolhoven. Goodyear gaat het decoratieve groen anno 1991 op traditionele wijze tegemoet: met de BUKAREST Het hoogste militaire gerechtshof in Roemenië heeft de ex-secretaris van het centraal comité van de communisti sche partij, Ion Coman, gisteren veroordeeld tot 25 jaar cel. Co- man werd beschuldigd van „zeer ernstige moord" bij het bloedbad in december 1989 in Timisoara, dat de val van het regime-Ceau- sescu inluidde. Ex-premier Cornel Pacoste kreeg 20 jaar voor de zelfde aanklacht. De ex-partijbaas van Timisoara, Radu Balan, hoorde een gevangenisstraf van 23 jaar tegen zich uitspreken. Po litiechef Popescu en de plaatselijke Securitatebaas Sima kregen straffen van elk 20 jaar. Het landelijke hoofd van de Securitate, Iulian Vlad, werd al eerder veroordeeld tot negen jaar. Drie naas te medewerkers van Ceausescu kregen levenslang. De grommende zwerfhond door JO WIJNEN BR USSEL Persoonlijke teleurstellingen werken altijd diep in op de verbeelding. Zo dacht ik dat België er na 24 november opeens heel anders uitzag. Eerst scheen nog een paar dagen een fletse herfstzon die de contouren van de uiterlijke slordigheden van dit land opeens veel scherper deden lijken. Toen was het langer dan een week donker en mistig weer, terwijl een tot op het bot gaande kou zich over het land verspreidde. In het weekeinde na de verkiezingen was ik nog in Antwerpen. Was er iets veranderdWas er sprake van zoiets als een zichtbare besmetting door het Vlaams Blok en haar troebele opvattingen? Er werd nog steeds dezelfde, hartige Vlaamse jenever geschonken in de kroeg waar ik aan de vooravond van de verkiezingen ook was geweest. De mensen die zich rond de houten tafels hadden geschaard, leken hun gemoedelijke gesprekken van voor de Zwarte Zondag gewoon te hebben voortgezet. Trouwens, niemand had het over de politiek. Over één aspect van mijn verbeelding bestaat intussen geen twijfel. Het is moeilijker geworden om van België te houden. Niet dat ik denk dat wij Nederlanders ook maar een haar beter zijn. Maar het probleem is dat ik toevallig hier woon en dat ik daarom een zekere verbondenheid met België Ik heb dit land altijd verdedigd tegen flauwe moppentappers en tegen onnozelaars die denken dat België slechts een land van raar pratende mannetjes is die achter neergelaten rolluiken slapen, nadat ze eerst te veel bier hebben gedronken, te lang over het wielrennen hebben gepraat en te kort over de wereld hebben Natuurlijk moet ik erkennen dat dit land altijd een vreemde politieke zelfkant heeft gehad. Maar er waren tekenen die erop wezen dat België het verleden eindelijk van zich af had geschud. Toen kwam de crisis tijdens welke Vlamingen en Walen elkaar opnieuw in de haren vlogen. En die crisis leidde tot verkiezingen die vreemdelingenhaters en dolgedraaide nationalisten op het schild hieven. Dat is, voor iemand die zeer warme gevoelens voor dit land koestert, zoiets als een stomp in de maagstreek. Het is natuurlijk een schamele troost dat ook in andere Europese landen munt wordt geslagen uit gevoelens van onbehagen en angst. Wat me het meeste dwars zit is dat het Vlaams Blok het goed vertrouwen van veel mensen, waarop in feite niets is aan te merken, misbruikt. Het buit de onwetendheid en het defaitisme van de burgers uit door de onwetendheid en het defaitisme willens en wetens in stand te houden. Het vecht niet tegen de domheid, maar gebruikt haar als voertuig en zegekar voor zichzelf. Deze vijand van het gezonde verstand heeft zichzelf in de ziel van de kleinburger genesteld. En we weten het: die ziel is door onzekerheid en teleurstelling overhoop gehaald. Het Vlaams Blok maakt gewetenloos gebruik van wat Erich Fromm destijds zo treffend als „de angst voor de vrijheid" aanduidde. Toch heeft het Blok ook een zekere mate van zelfkennis, hetgeen blijkt uit het feit dat het weigert politieke verantwoordelijkheid te dragen. Want op het eigenste ogenblik dat dit gezelschap de boel hier gaat besturen, valt het door de mand en breekt het z'n nek over vele onfatsoenlijkheden waarmee het zoveel Belgen op het verkeerde been heeft gezet. Ik heb me niettemin voorgenomen mijn verkenning van dit land voort te zetten. Want tenslotte is de zon die hier schijnt en de nevel die hier hangt niet door het Vlaams Blok veroorzaakt, niet door de Zwarte Zondag en niet door een schokkende verkiezingsuitslag. Het is alleen te hopen dat het allemaal gauw overgaat. Want niets is hardnekkiger dan het gemoed van de verontruste burger die, uit angst voor een winkelhaak in zijn zondagse broek, een grommende zwerfhond liever een stukje vlees toewerpt dan hem op de loop te jagen. ZAGREB Het Joegosla vische leger heeft gisteren de blokkade opgeheven van de haven van Dubro vnik en haar troepen te ruggetrokken uit de grootste Kroatische ha venstad Rijeka. de havenstad weer bevoorraad konden wor den met voedsel en medicij nen. Bovendien ontruimde het leger de Pleso-kazerne bij Za greb en werd ook de evacuatie plaatsen werd nog hevig ge vochten. De EG-conferentie over Joe goslavië in het Haagse ministe rie van buitenlandse zaken heeft weinig opgeleverd. De troepen in de steden Split Servische president noemde Sibenik voortgezet. Vijan- de bijeenkomst een „informele discussie die nuttig is voor de voortzetting van de conferen tie". Servië weigert te overwe gen een nieuwe unie te vor men en stelt dat de Joegoslavi- delijkheden tussen de verschil lende partijen in Joegoslavië namen gisteren verder af in vergelijking met voorgaande dagen, maar op sommige sche federatie ook blijft be staan indien enkele deelstaten zich afscheiden. De inzameling voor de „Actie Joegoslavië: Giro 9600!" heeft tot en met afgelopen vrijdag een kleine 75.000 gulden opge bracht. De bereidheid van de Nederlandse omroepen om mee te werken aan een massa le inzamelingsactie is nog al tijd niet bijster groot. oede t bonti 11016 - Kees Touw spoedt zich nu naar het gevangenenverblijf Jiets, li helpt zijn vrienden met het openbreken van de vloer. „Kom ids gebjee", zegt hij; „ik weet de weg. Ik heb brand gesticht om de Plaza. Klacht af te leiden. Als we vlug zijn hebben zo ons niet in de :r. Ze d en". Dat is ook zo, want zo snel grijpen de vlammen nu om leurd b h heen, dat de Japanse gezagvoerder vn de „Zephir,, zijn ma- 'zen wel aan het blussingswerk moet zetten. Snel geven de Jappen elkaar de putsen door en ze maken er een ontzettend lawaai bij. Gelukkig voor Kees Touw en zijn volgelingen, want on gemerkt zien ze kans weg te sluipen en over te springen op de jonk. De strijd woedt nog altijd voort, maar nu dikke rookkolom men uit de „Zephir" opstijgen, is de animo om te vechten bij de Jappen toch wel een beetje gedaald. Ze kijken telkens angstig achterom, wat er met het schip gebeurt. BELGRADO Nu ook het 14e bestand in Joego slavië aan flarden is ge schoten, dringt de vraag zich op of de linkerhand van het federale leger nog wel weet wat de rechter doet. Zo de beschietingen op met name Dubrovnik al door de le gerleiding gepland waren, dan is het tijdstip - met speciaal VN-gezant Vance nog in het land - op zijn minst ongeluk kig gekozen. Legerwoordvoer- ders hebben het bombarde ment van de 'Parel van de Adriatische Zee' inmiddels veroordeeld. Maar excuses of niet, met de aanval op Dubro vnik heeft het leger niet al leen grote schade toegebracht aan een van 's werelds mooiste steden.. Ook zichzelf hebben de militairen geen dienst bewe zen. Zo er nog enige interna tionale goodwill bestond voor het Joegoslavische volksleger dan is die door de bombarde menten van vrijdag verspeeld: de wereldwijde reactie op de tv-beelden v; middeleeuwse straten een van afschuw en protest. De Verenigde Staten kondig den prompt een economische boycot tegen de resten van het door burgeroorlog verscheurde Joegoslavië af, VN en EG lie ten weten dat hun vredesmis sie hierdoor in gevaar kwam, Oostenrijk wilde dat de Unes co een officieel protest tegen de de beschietingen in zou die nen. Als wereldwijd cultuuror gaan van de Verenigde Naties heeft de Unesco Dubrovnik al jaren als belangrijk cultuur goed onder haar hoede. Dilemma daarbij is dat nie mand meer weet bij wie een dergelijk protest zou moeten worden ingediend. Officieel lijkt het presidium van Joego slavië daarvoor het aangewe zen adres. Maar sinds de groot ste republiek, Servië via een zachte coup de macht in het presidium heeft overgenomen, is de presidentiële raad inter nationaal als gesprekspartner tot persona non grata, ver klaard. Bij de regering van Ante Markovic zal de Unesco zeker een willig oor vinden voor haar klachten, maar het leger zal zich van een repri mande van die zijde niets aan trekken. En dat is meteen de kern van het probleem: het leger lijkt op eigen houtje federale leger verlaat de Pleso- FOTO: EPA nis nog maar iets aan te trek ken. De bewijslast daartoe sta pelt zich volgens sommige waarnemers op: Vukovar ver nietigd, het beleg rond Osijek en nu het hernieuwde bom bardement waarbij dertig pro cent van de oude binnenstad van Dubrovnik zou zijn ver nietigd. De legertop lijkt zich te reali seren dat de huidige oorlog het enige bestaansrecht van het le ger inhoudt. Bij een blijvende vrede is de kans groot dat de soldaten wel eens geen land meer kunnen hebben om naar terug te keren. Om te voorko men dat het leger inderdaad in het niets oplost, lijkt de gene rale staf de oorlog voort te wil len zetten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5