Koningin wil haar hoofd wel offeren 3 Protest gebruik bont blijft uit ftüdóe Qowumt BINNENLAND BUITENLAND Alarmerende toename aantal zelfdodingen^ Boeren, Kroaten en Kurden demonstreren in Maastricht Kamer wil twee nieuwe provincies Sjeik Obeid vraagt om vrijlating piloot Israël Sociale paragraaf is moeilijk te verkroppen voor de Britten DINSDAG 10 DECEMBER 1991 UU1 ichtt rijgen AMERSFOORT Het aantal slachtoffers van zelfdoding in Nederland is sinds de jaren zeventig onrustbarend gestegen. Per jaar ple gen gemiddeld 1784 mensen zelfmoord, het geen inhoudt dat jaarlijks een groter aantal mensen door suïcide om het leven komt dan bij verkeersongevallen (1600). Die cijfers werden vandaag bekendgemaakt op een studiedag in Amerfoort, georgani seerd door het Nederlands Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid. Uitgangspunt van de studiedag vormde het in druk ver schenen overzicht 'Doodsoorzaak: suïcide', waarin de belangrijkste resultaten en bevin dingen zijn geïnventariseerd van de onder zoeken zoals die in de afgelopen dertig jaar in Nederland naar zelfdoding zijn gedaan. Volgens emeritus-hoogleraar K. Gil is suïci de een alarmerend maatschappelijk ver schijnsel, dat onvoldoende aandacht krijgt. Veruit het merendeel van sucidegevallen is te wijten aan „de toenemende onverschillig heid in de maatschappelijke en sociale om gangsvormen in ons land, zowel bij indivi duele burgers als bij instellingen". Als twee de boosdoener werden de hulpverlenende instanties aangewezen, die ernstig tfekort schieten als het gaat om preventief hande- De in het overzicht vervatte cijfers zijn geba seerd op de uitkomsten van het laatste grote onderzoek naar sucide in 1989. Daaruit blijkt dat de sterkste stijging de leeftijdscategorie tot 30 jaar betreft. De stijging is gemeten aan een belangrijk onderzoek naar genoemde ca tegorie in 1970. Tussen 1970 en 1985 nam het aantal geregistreerde zelfdodingen bij de - lie II 1 proct n mannen in die groep toe met maar procent en bij de vrouwen metcL Nog alarmerender worden deze cijfers daarbij de zogenaamde onderregistrai 1 worden betrokken. Hier betreft het de vallen van sucide die uit schaamte of angst op verzoek van de familie of naas niet als zodanig worden opgegeven door behandelende artsen. Op de studiedag werd geconcludeerd veruit de meeste zelfdodingen onder joi ren te wijten zijn aan problemen in de r tionele sfeer, met gescheiden ouders en gebroken gezinsleven als voornaamste zaak. Onder ouderen zijn het vooral de g< reaucratiseerde machtsstructuren, die d name aan het sociale en maatschappe] verkeer ernstig belemrperen MAASTRICHT Jonge boeren hebben vandaag in Maastricht geprobeerd te demonstreren tegen het landbouwbeleid van EG- commissaris MacSharry. Hun grieven richten zich onder meer tegen de plan nen voor verlaging van de graanprijs. Die treft vooral de Noordnederlandse ak kerbouw. Uit onvrede over een demon stratieverbod in het centrum van Maastricht blokkeerden ruim duizend Kroaten gister middag anderhalf uur lang een van de vier bruggen over de Maas. Elders in de stad hielden Kurden een protest mars. Na oVerleg met de poli tie waren de Kroaten bereid de Noorderbrug weer voor het verkeer vrij te geven. De blok kade had kilometerslange files tot gevolg, vooral op de auto wegen van Maastricht naar Eindhoven, Heerlen en Luik. Op de brug en eerder in het stadion De Geusselt, demon- Een Kroatische vrouw pleit in Maastricht voor het stopzetten van de burgeroorlog in haar land. foto: epa streerden de Kroaten voor een vrije en onafhankelijke repu bliek Kroatië. Hoogtepunt van de demonstratie was de aan bieding van een petitie aan staatssecretaris Dankert van buitenlandse zaken. Dankert werd geconfronteerd met tien Kroaten in rolstoelen die ern stig gewond zijn geraakt bij de beschieting van de stad Vuko- var. De meeste van hen heb ben daarbij één of meer lede maten verloren. Tot de sprekers behoorden de Kroatische ministers Drazen Budissa en Zdravko Savcevic. Zij laakten de houding van minister Van den Broek van buitenlandse zaken omdat hij niets van het probleem Kroa tië zou begrijpen. Minister Bu dissa noemde het onvoorstel baar dat de Europese Gemeen schap het democratisch recht van het Kroatische volk om in vrede en vrijheid te leven niet wenst te eerbiedigen. Vijf bussen met ruim twee honderd vrouwelijke vluchte lingen uit Vukovar waren naar de demonstratie geko men. Zij waren voorzien van affiches met afbeeldingen van Nederlandse tulpen, doorsto ken met messen en bevlekt met bloed. Naar schatting 150 Kurden, in hoofdzaak woonachtig in Ne derland, demonstreerden gis teren eveneens in Maastricht. Zij mochten niet zoals aanvan kelijk in de bedoeling lag een mars naar het Vrijthof hou den, maar kregen slechts toe stemming voor een korte pro testmars rond het station. Ook een delegatie van de Kurden drukte staatssecretaris Dan kert een petitie in handen. Eén van de leiders van de be togers, dr. Jamil Sharaf, zei te Hopen dat de Europese top uit zicht zal bieden op een oplos sing voor de Kurdische kwes tie. 25 miljoen Kurden worden in vier landen - Turkije, Iran, Syrië en Irak - onderdrukt en vervolgd. Daaraan moet een eind worden gemaakt, aldus de petitie. DEN HAAG Nederland moet twee nieuw provin cies krijgen: Groot-Am- sterdam en Groot-Rotter dam. Daarmee zouden de twee belangrijkste econo mische centra meer be stuurlijke bevoegdheden krijgen. De Tweede Kamer wil deze wijziging over drie jaar invoe ren en staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenland se zaken is het daarmee eens. Aanvankelijk had het CDA bezwaren tegen een dergelijke vernieuwing. Het kamerlid Van der Heijden zei gisteren in een overleg met de staatsse cretaris echter onder de in druk te zijn geraakt van de eensgezindheid in het Overleg Orgaan Rijnmond. Dat stelde voor de gemeente Rotterdam op te heffen en de deelge meenten de positie van zelf standige gemeenten te geven. Het CDA houdt wel vast aan drie bestuurslagen rijk, provincie en gemeente zo dat Groot-Amsterdam en Groot-Rotterdam de status van provincie moeten krijgen, waarvoor ook verkiezingen moeten worden gehouden. JERUZALEM Israël heeft de Libanese sjeik Obeid, die in 1989 door het leger in Libanon werd ontvoerd, gisteren op de televisie een oproep laten doen om de enige Israëlische militair die in Libanon wordt gegij zeld, vrij te laten. Men neemt aan dat de piloot Ron Arad nog in leven is. Obeid vroeg om vrijlating van alle gevangenen, niet alleen de westerse gijzelaars. Behalve Obeid houdt Israël in zijn „veiligheidszone" in het zuiden van Libanon ongeveer 250 Libanezen zonder pro ces vast in gevangenissen. Een onbekende Palestijnse groep die zich de „Strijdkrachten van Ali Bin Abu Taleb" noemt, maakte gisteren bekend twee Israëlische soldaten ontvoerd te hebben. De groep stuurde faxen naar westerse media met kopieën van identiteitspapieren van de militairen. Houben doet huiswerk nie MAASTRICHT Dat EG-top belangrijk is, hoei niemand de burgemeestt V""3 van die stad. Philip Hou ben, meer te vertellen. A ngtrr maanden komt hij bij wi ze van spreken adem 106* St kort om iedereen die ht na dl maar horen wil te verte, lsjew len welk een eer het voo ukkil zijn stad is juist deze to g0, binnen de poorten te heh mnnr ben gekregen. Ook toen hij door he n> Pc Limburgse regionale rallland dioprogramma Trefpun oet hi werd geïnterviewd ovelcj en de top, stak hij weer volu de loftrompet over Europ en Maastricht. Tot de vei*'* slaggever in kwestie hei vroeg of hij alle eregaste eigenlijk wel bij naai kende. De premier va 'hek. Portugal bijvoorbeeld, hoders v heet die eigenlijk? HoubeSlav: moest het antwoord dig blijven. Ook de mier van bleek de niet bij naam en bekend. Maar thuis had een briefje waar ze allt maal opstonden, dus kwam heus nog wel O, zei de verslaggever, staat daar dan ook naam van de premier va sland Oostenrijk op? Ja natuu 1 20 E lijk, ook die van Oostei losse rijk. antwoordde de in hte nauw gebrachte Houbei 'e spontaan. De verslaggevO r moest hem vervolgeii vertellen dat Oostenrijk kop geen deel uitmaakt van Europese Gemeenschap. MAASTRICHT Aan koningin Beatrix zal het niet liggen, merkten de twaalf EG-kopstukken gisteren tijdens een lunch in Chateau Neercanne. De koningin wil haar hoofd op de Nederlandse munt offeren voor de Europese ecu. „Ik zal daar graag persoonlijk aan bijdragen door geen bezwaar te ma ken", zei Beatrix bij wijze van koninklijk gebaar. Het Nederlandse staatshoofd gaf de doorgaans opstandige Britten aanleiding meewarig het hoofd te schudden, want zij wilden liever snel een con creet antwoord op de vraag of Europa ook uit Groot-Brittan- nië blijft bestaan. En wat koni- gin Beatrix vindt, doet daar minder ter zake. Ook als er verder geen nieuws is. De meute van journalisten, in tien rijen van tachtig opgeborgen in een grote hal van het Maas trichtse Mecc, wachtte gisteren met ingehouden ijver op be- 'Politietop' De regerings leiders van de EG-landen die deelnemen aan de Eurotop in Maastricht hebben over politie-escorte niet te klagen. Maar wie deze rij geparkeerde motoren ziet, beseft dat de politie ook zichzelf in ruime mate gezelschap houdt. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) MAASTRICHT Zoals de zaken er nu voorstaan kunnen de Europese rege ringsleiders overeenstem ming bereiken over onder meer het buitenlandse be leid, het defensiebeleid, het industriebeleid en de bevoegdheden van het Europees Parlement. De Britten lieten echter we ten nog steeds „grote re serves" over de sociale pa ragraaf te hebben. De paragraaf blijft met de co hesie - het beleid dat er op is gericht de economische achter stand van diverse EG-regio's weg te werken - grote moei lijkheden veroorzaken. Een Britse woordvoerder liet we ten dat de sociale paragraaf een „open en liberale econo mie belet". Nu het woord „federaal" uit de definitieve verdragstekst gaat verdwijnen, is de kans evenwel groot dat de Britten hun bezwaren tegen de sociale paragraaf voor een deel zullen opgeven. Voor wat betreft de cohesie zal er wellicht een zo genaamde verklaring aan de definitieve verdragstekst wor den toegevoegd „waarvan de inhoud bevredigend is voor de landen die nu'nog bezwaren hebben", aldus minister Van den Broek. Die landen zijn Spanje, Portugal, Griekenland en Ierland. Verwacht wordt dat vandaag, als de ineengeschoven ver dragstekst wordt besproken, het grote loven en bieden pas echt begint, waarbij sommigé landen belangrijke consessies moeten doen wil de Maas trichtse top tot een goed einde worden gebracht. Minister Van den Broek zei gisteravond te verwachten dat de top niet met een dag zal worden verlengd. „Ik hoop dat we onze boekingen hier in Maastricht niet hoeven te her zien", aldus de minister. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions sluiten. En bij gebrek aan veel tastbaars brak na enkele uren als vanzelf een geruchten stroom los, die weer na een enkel uur smoorde in het ge sloten cicuit. Euro-pers Nieuws heet onder normale omstandigheden op straat te liggen, maar de Euro-journa listen zitten noodgedwongen binnen; ze zien op tv-scher- men dat het buiten donkert. Vertier in de hal zijn van lie verlee de oproepberichten uit de hele wereld. Want op de vierkante kilometer van het Mecc zit de hele wereld naar een berichtje te snakken, des noods een telefoontje. Japan meldt zich, Indonesië, Canada en heel vaak Kroatië. Diverse kranten, vele omroepen, tallo ze persbureaus. De dames van de PTT hebben het er soms te kwaad mee. Heet een krant de Tokyo Shimbum, of is het een me neer? Als iemand de vreemde naam van de opgeroepene goed uitspreekt, klappen de dames van de telefoondienst spontaan, zeker als enkele eer dere pogingen in gestotter ein digden. Maar het functioneert, tot ieders blijdschap. Leden van het Europarlement probe ren in de nieuwsluwte wat aandacht te krijgen voor hun constante streven naar meer macht. „Het Europarlement zal wel weer de sluitpost van de beraadslagingen zijn", klaagt CDA-Europarlementa- riër Jean Penders. Hij moet 's avonds voor de NCRV ver schijnen en raadpleegt journa listen als bron. Het polsen van de vertegen woordigers van de verschillen de landen leveren tot zessen niet veel meer op dan specula ties, een boeiend tijdverdrijf. Zou de Top snelheid kunnen krijgen onder druk van de ge beurtenissen in de Sovjetunie, die plots niet meer bestaat? Reden voor ergernis, snel ge vonden in tijden van verve ling, is er nauwelijks. De Maastrichtenaren hebben de organisatie keurig voor elkaar, niemand praat meer over de salmonella-bacterie van tien jaar geleden. Voor het Euro- journaille, dat al jaren met het circus meereist, is Maastricht een verademing. Mozart cd Tussen de driftig schrijvende journalisten, de nijver inter viewende tv-mensen en de druk telefonerende dames en heren door lopen af en toe de legaties. Het Limburgs provin: ciaal bestuur brengt een be zoek, omdat het eigen honk door de EG-leiders is ingeno men. De inwendige mens krijgt op tijd en gratis verster king, de uitwendige gehoor gang krijgt bijna onafgebroken aanvoer van fax- en telefoon- oproepen. Ene Peter Murphy uit Londen is de kampioen. Of hij neemt de telefoon nooit op, of hij heeft het echt druk. Onno uit Japan is goede twee de. Als welkomstgeschenk van de Rijksvoorlichtingsdienst ligt een cd van Mozart in Holland klaar. Met liefst zeven varia ties in G op het thema 'Laat ons juichen Batavieren', maar daar raakten de Britten ook al niet door van hun stuk. Ook Europarlementariër Ian Pais ley uit Noord-Ierland haalt zo'n geschenk op. Hij kondigt aan het Wilhelmus, waarvoor Mozart zeven variaties compo neerde, niet zo hard te spelen dat de katholieken het kunnen horen. Het zou maar ruzie ge ven rondom zo'n protestants verzetslied. Hel n lambik die Door Crtmsomw. Krdbbesleur De enige demonstrante tegen het gebruik van bont die giste in Amsterdam kwam opdagen, wordt geïnterviewd. foto: AMSTERDAM Veel pers op de been en behoorlijk wat po litie, het droeg allemaal bij aan de spanning als bij een cupfi- nal, gistermiddag op het Rokin in Amsterdam. Oorzaak was de met dreigingen omgeven wederopstanding van de bon tindustrie, met als hoogtepunt een sinds jaren niet meer ver toonde show van kleding, waarin veel pelzen waren ver werkt. Dit evenement was de Stich ting Bont voor Dieren (een sa menwerkingsverband van Dierenbescherming, Lekker Dier en Kritisch Faunabeheer) niet ontgaan en de stichting had acties tegen de show aan gekondigd. De plaats van handeling was het deftige Pare Plaza, alwaar buiten op de stoep rond half twee voelbaar spanning hing. Veroorzaakt door het gerucht tje. dat er gewelddadige a< r verwacht werden van ander duister Bij de Amsterdamse weten ze nu nog niet organisatie heeft Bont voor Dieren was want deze stichting heeft actie afgeblazen, toen er ke van was dat er dreigde. „Voor alle hebben we er toch onze sen heen gestuurd" zeg politie-woordvoerster.. Het gerucht over weid had veel de NOS en RTL4 die echter niets om hadden. Dan maar de politiemensen, die dranghekken in de wee ren. Of in arren moede views op straat met bon gende vrouwen. Niets, maal niets verstorends de er voor het Pare demonstrante was er. Ze een met verf besmeurd "V A

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4