Drastische toename dektelasten ouderen Fel protest ouderen op manifestatie Kamer eist meer politie en conducteurs 3 'Ereschulden' tevreden teruggekeerd uit Japan Kamer wil kwaliteits eisen in gezondheidszorg PvdA: meer geld voor biologische landbouw fyidóe Qowia/nt lerenbescherming iist een verbod op lormerk kalveren 1 h list )EN HAAG De Dierenbe- cherming spant een kort ge- an tegen landbouwmi- Bukman en het Land- W »uwschap om een einde te het verplicht oor- nerken van kalveren. De ereniging vindt dat eerst de onclusies moeten worden af pacht van een commissie de problemen rondom de ormerken onderzoekt. Deze oinmissie is enkele weken eleden ingesteld door staats- onden ecretaris Gabor van land- juw. Wanneer het kort ge- ling dient is nog onbekend. inde i Mich iet e: :ep, i king ltsin. Oeki ook BINNENLAND DINSDAG 10 DECEMBER 1991 DEN HAAG De Tweede Ka mer is de toegenomen onveilig heid op straat en in het openbaar vervoer beu. Van het kabinet wordt daarom geëist dat er geld op tafel komt om het aantal poli- tie-agenten met ingang van 1993 met 800 te verhogen. Tevens moeten er 500 extra conducteurs en controleurs in het openbaar vervoer worden aangesteld. De kamerleden Stoffelen (PvdA) en Van der Heijden (CDA) legden dit gis teren vast in een motie, die kan reke nen op de steun van de gehele Kamer. De ministers Dales (binnenlandse za ken) en Hirsch Ballin (justitie) stelden zich welwillend tegenover de motie op. Hoewel zij zich over de precieze aantal len niet wilden uitlaten, onderschreven zij de noodzaak van verdere uitbreiding van de politie en van controle in met name trams en treinen. Hirsch Ballin voegde daar echter wel aan toe dat er dan logischerwijs ook meer officieren van justitie en rechters moeten komen, want als er meer criminelen worden gepakt, moeten ze ook binnen afzienba re tijd kunnen worden berecht. „Ik ben blij dat de motie gericht is op de begro ting voor 1993, want dan hebben we tenminste nog ruim de tijd om ons over dit financiële probleem te buigen", vul de Dales aan. VVD-kamerlid Dijkstal steunde welis waar de wensen van CDA en PvdA, maar betreurde het dat er komend jaar nog niets verandert. Samen met D66 en SGP trachtte hij de bewindslieden te vermurwen om in 1992 al voor enige uitbreiding van de politie te zorgen, met name in de grote en middelgrote steden. Deze poging strandde echter op financiële bezwaren. In een debat over het politiebeleid spraken de woordvoerders van alle aanwezige fracties gisteren hun af schuw en bezorgdheid uit over een aantal gewelddadige gebeurtenissen van de laatste tijd. PvdA-woordvoerder Stoffelen: „Vorig jaar is een derde van onze gehele bevolking slachtoffer ge worden van één of meer delicten. En daar komt dan nog bij dat slechts 22 procent van die delicten kon worden opgelost". Volgens het CDA-kamerlid Van der Heijden is uitbreiding van het politie-apparaat niet afdoende. „Er moet meer gebeuren. De politie moet ook klantvriendelijker en doelmatiger gaan werken. De burgers willen de po litie vooral op straat zien en niet alleen Onbespeelde videobanden per uur 77 cent duurder ROTTERDAM Videobanden worden 77 cent per uur speel - duur duurder. Zevenenveertig cent daarvan is bestemd voor het auteursrecht, dertig cent voor de uitvoerende kunstenaars. Een deel van de heffing (47 cent) gaat al op 1 februari 1992 in. In totaal worden videobanden van 180 minuten één ecu (2,31 gul den) duurder. De hoogte van de heffing is het resultaat van langdurige onderhandelingen, omdat de rechthebbenden aan vankelijk een bedrag van ruim één gulden per uur speelduur verlangden. De leveranciers wilden niet verder gaan dan vijf tien cent. Het compromis dat nu is aanvaard is van André van de Louw, voorzitter van de stichting Onderhandelingen Thuis kopievergoeding. Het is tegen de zin van de leveranciers aan vaard, maar zouden zij dit niet hebben gedaan dan zou met toe stemming van het ministerie van Justitie een bindend besluit zijn genomen, waardoor de heffing wel eens nog hoger had kun nen uitkomen. HEER ONDERZOEK NAAR PREVENTIE OUDERDOMSZIEKTEN je elk ge CAREL WIEMERS ,f v ,EIDEN Door het gro- ■ndeels wegvallen van de cute infectieziekten die het begin van deze euw voornamelijk de le- ensduur bepaalden, wor- en mensen steeds ouder, betekent echter niet het deel van het leven at men gezondheid is, langer is. Vele ouderen lijden aan chro- ische invaliderende ziekten", dus prof.dr. D. Knook. Hij is gemeen directeur van het Instituut voor Verou- erings en Vaatziekten Onder- an TNO (IVVO) in Lei dat vandaag officieel 'd ordt geopend door koningin eatrix. schetst wat Nederland de omende tientallen jaren op punt te wachten staat. Het 65-plussers, dat nu al procent van de bevolking j| itmaakt, zal de komende der tot veertig jaar stijgen tot twintig procent. De trouwi t. And effen 2n da gelijk iag antal Gors groep hoogbejaarden groeit echter het snelst. Momenteel telt Nederland al 400.000 men sen die ouder zijn dan tachtig jaar. Knook verwacht dat de bevolking over vijftig jaar een miljoen van deze hoogbejaar den telt. Met het stijgen van de jaren neemt ook het aantal langduri ge ziekten toe, zowel lichame lijk als geestelijk, die de oude ren invalide en hulpbehoe vend maken. „Naast hart- en vaatziekten nemen nu ziekten van het bewegingsapparaat, zoals reuma, arthrose en osteo porose, diverse neurologische ziekten zoals dementie en ver schillende vormen van kanker een belangrijke plaats in", al dus de hoogleraar. Preventie Als gevolg hiervan, zo consta teert de directeur van het IVVO, zijn de ziektekosten per peroon na het zestigste levens jaar duidelijk gestegen. „Schommelen de kosten tot aan deze leeftijdscategorie rond de tweeduizend gulden per persoon per jaar, vanaf zestig jaar is een contstante stijging waarneembaar tot ruim vijftienduizend gulden voor de groep mensen van 85 jaar en ouder. De 65-plussers slokken nu al een derde van de totale kosten van de ge zondheidszorg op. We praten dan over een bedrag van twaalf miljard gulden". Gezien de toenemende ernst van deze ontwikkeling voor de samenleving acht professor Knook het noodzakelijk dat meer inzicht wordt verkregen in het ontstaan, de preventie en behandeling van ziekte beelden die met het ouder worden samenhangen. Grote nadruk legt hij op het voorkó men van langdurige aandoe ningen die dikwijls al op be trekkelijk jonge leeftijd, veer tig a vijftig jaar, beginnen. Be handeling daarvan in de be ginperiode en aanpassing van de levensgewoonten kan op la tere leeftijd veel leed en kos ten besparen. Het IVVO is dit jaar ontstaan door samenvoeging van de drie TNO-instellingen op het gebied van medisch onder zoek: het Gaubius Instituut voor hart- en vaatziekten, het Instituut voor Experimentele Gerontologie én de Medisch Technologisché Dienst. Doel van het nieuwe instituut is te komen tot aanbevelingen die zijn gericht op preventie en bestrijding van ouderdoms ziekten, het verminderen van de ziektelasten bij ouderen en op het bevorderen van de doelmatigheid en kwaliteit van de in de praktijk toegepas te medische technologie. Gezond „Het medisch wetenschappe lijk onderzoek, dat aanvanke lijk vooral gericht was op het voorkómen van vroegtijdige sterfte, richt zich thans in toe nemende mate op preventie van ziekten op oudere leeftijd. We streven ernaar dat de mens zo gezond mogelijk oud kan worden", aldus Knook. Hij is ervan overtuigd dat de kwaliteit van het leven van ouderen verbeterd kan wor den. Hoog op de lijst van veroude- ringsziekten waar het instituut de komende jaren aandacht aan schenkt, staan aandoenin gen van vier integrerende sy stemen van het organisme: de mentie (aantasting van het centraal zenuwstelsel), hart- Mensen worden tegenwoordig steeds ouder, maar dat betekent niet dat ze ook langer gezond blijven. Het nieuwe instituut IVVO in Leiden gaat haar onderzoek richten op de voorkoming van typische ouderdomsziekten: mensen moeten ook gezond oud kunnen worden. FOTO- SP en vaatziekten (storing in de bloedcirculatie), diabetes (ont regeling van de stofwisseling) en aandoening van het bewe gingsapparaat betreffende bot ten en gewrichten (osteoporose ofwel ontkalking, reuma en artrose). Door de samenvoeging van de drie instituten neemt TNO thans een leidingevende posi tie in op het gebied van het biomedisch gerontologisch on derzoek. Ongeveer veertig procent van dit type onder zoek wordt op het IVVO ver richt. Ook in Europa neemt het nieuwe instituut een cen trale positie in. De instelling fungeert namelijk als Euro pees coördinatiecentrum van een drietal acties van de Euro- Cese Gemeenschap op het ge- ied van veroudering en de daarmee samenhangende ziek ten. Op het instituut werkt een aantal artsen, maar het meren deel van de onderzoekers heeft een opleiding in vakken als fysica, (bio-) chemie, (mole culaire) biologie, celfysiologie en farmacologie. IVVO telt 129 medewerkers in vast dienstverband, van wie 48 met een academische opleiding. Voorts zijn 66 universiteiten en andere onderzoekinstellingen bij TNO gedetacheerd. Ruim veertig as- sisten-in-opleiding en promo vendi bereiden bij het IVVO hun proefschrift voor. onaftas ,i De vi anki kunn bben zich d ;chijnl ander limburgers gaan f] ïven hoogste ippen bedwingen i de ilj LIMMEN De Limburgse Tgsportvereniging „Valleke- ;rgse Alpe Vrung" (VAV) uurt volgend jaar 40 leden in irschillende expedities op de hoogste bergtoppen zeven continenten te :dwingen. De vereniging iert daarmee het 25-jarig be- De 'On top all over the 'orld expedition 1992' staat nder auspiciën van de Ko- inklijke Nederlandse Alpen ereniging. Het eerste team ertrekt 16 december naar Ar- entinië om de beklimming an de 6959 meter hoge Acon- agua, in het Andesgebergte, te bereiden. De andere te lemen toppen zijn die van de lount Vinson (5139), Car- Pyramide (4884), Kili- ïanjaro (5895), Elbrus (5633), lount McKinley (6194) en werelds hoogste, de Mount verest (8848). Alle bergen jn eerder door Nederlanders enomen, alleen de gekozen Dutes zijn deels nieuw. Theehuis volledig vlammen opgegaan. Kort voor twaalf uur 's middags ontstond de brand en amper een kwartier later stonden van het complex, geheel voorzien van een rieten dak, nog slechts zwartgeblakerde muren overeind. Het vermoeden bestaat dat de brand is veroorzaakt door werkzaamheden van een verwarmings monteur. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. FOTO: PERS UNIE SCHIPHOL Verschillende groepen Japanners nei gen naar zowel erkenning van de schuld aan de Twee de Wereldoorlog als naar uitbetaling van schadever goeding aan oorlogsslachtoffers. i de rede die koningin Beatrix an het staatsbanket in Tokyo. Dat is de stellige indruk van de voorzitter van de Stichting Ja panse Ereschulden, S. Lapré, die gisteren terugkeerde van een bezoek van een week aan Japan. Lapré zei tijdens zijn tweede bezoek aan Japan verrast te zijn door de gegroeide belangstel ling voor zijn streven. Lapré en zijn juridisch adviseur R. Hunt ley spraken in Japan met parlementariërs van oppositiepartijen en non-gouvermentele organisaties. De stichting bekijkt nu hoe ze van de gegroeide belangstelling-in Japan gebruik kan maken. Kamer tegen snipperdagen scholieren DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich vandaag in een door bijna alle partijen on dertekende motie gekeerd te gen een experiment van •staatssecretaris Wallage om scholieren snipperdagen te ge ven. In de motie wordt Walla ge gevraagd af te zien van het experiment, vanwege de peda gogische, didactische en onder wijskundige bezwaren die er aan kleven. De onderteke naars van de motie, ingediend door het PvdA-kamerlid Nete lenbos, menen dat het lesge ven wordt bemoeilijkt als leer lingen vrij kunnen nemen wanneer het hen goeddunkt. De motie is niet ondertekend door de fractie van Groen Links. Volgens deze partij staan de negatieve effecten voor het onderwijs allerminst vast. Het experiment zou juist duidelijkheid moeten geven, aldus Groen Links. Uitstel van verscherping kwijtschelding belastingen DEN HAAG De aan scherping van het kwijt- scheldingsbeleid voor lo kale belastingen en hef fingen wordf per 1 januari opgeschort. Staatssecretaris Van Amels- voort van financën heeft dit in een brief aan de Tweede Ka mer toegezegd op voorwaarde dat er uiterlijk in de tweede helft van januari een monde ling overleg met de kamer commissie plaatsvindt over de kwijtschelding. Als officiële reden voor het uitstel voert de staatssecretaris aan dat de ge- meejiten en de waterschappen de verscherping van de kwijt scheldingsnormen niet per 1 januari kunnen invoeren. Het gaat vooral om mensen met een hoge huur en een zeer laag inkomen die niet langer voor kwijtschelding in aan merking zouden komen. Dijkhuizei J- M. )EN HAAG Achthon- erd ouderen hebben gis- eren op een manifestatie Den Haag een fel pro est laten horen tegen on- ler meer de slechte inko menspositie van bejaar- 'en, de lange wachtlijsten de tehuizen en het luurdere openbaar ver- georgam- 'e manifestatie door de ouderenbonden J, ANBO, Unie KBO, ■SPO en OVGO. Tijdens een orumdiscussie met politici [regen vooral de vertegen- e 'oordigers van de regerings partijen, Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA), het zwaar te verduren. De discussie onder leiding, van prof. dr. W. Albe- da begon rustig met het be spreken van enkele stellingen, maar na drie "kwartier had de zaal met ouderen er genoeg van en namen sprekers uit de zaal onder luid applaus de po litici onder vuur. „In het mooie nieuwe gebouw van de Tweede Kamer kun nen de politici straks hun fau teuil individueel verwarmen, terwijl veel bejaarden niet eens de centen hebben om de kachel fatsoenlijk te stoken", zo sprak een kleine oude Een andere bejaarde gooide het politieke forum voor de voeten dat de ouderen moeten .opdraaien voor fouten die de bestuurders van het land de afgelopen jaren hebben ge maakt. Hij noemde de groot schalige belastingontduiking, de paspoort-affaire, het RSV- schandaal en de miljarden kos tende operaties om de "schade aan het milieu te herstellen. Twee oude heren bleven hard nekkig met het spandoek „Handen af van verworven rechten en koppeling" pal ach ter het forum staan. Zelfs een nadrukkelijk verzoek van de voorzitter om weer te gaan zit ten werd genegeerd. Uiteinde lijk werd het tweetal overge haald om weer in de zaal plaats te nemen. Hoongelach Hoongelach en boe-geroep viel met name Brinkman ten deel, maar de opmerking van Wölt gens dat de PvdA de uitvinder is van de wao en de koppeling leverde ook hem allesbehalve applaus op. Tweede-Kamerlid P. Lank- horst van Groen Links kreeg als enige politicus de zaal vol ledig achter zich. Hij was de enige voorstander van een on voorwaardelijke handhaving van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Ook zijn voor stel om een of twee miljard te korten op de hypotheekaftrek van ruim zeven miljard elk jaar, viel bij de ouderen in goede aarde. De voorzitters van de oude renbonden wezen onder meer op de slechte positie van grote groepen ouderen op de wo ningmarkt, de dramatisch slechte inkomenspositie van veel alleenstaande oudere vrouwen en de forse bezuini ging van bijna 1,5 miljard, of wel 25 procent, op de subsidie van de ouderenbonden. FNV- voorzitter Johan Stekelenburg hield een pleidooi voor meer samenwerking tussen de vak beweging en de ouderenbon den omdat beide vaak ijveren voor hetzelfde doel. asper en hobbes DOOR BILL WATERSON KONINKLIJK HUIS 11 december Prins Bernhard onthult aan boord van de hr. ms. Karei Doorman in Den Helder een plaquette ter nagedachtenis aan de naamgever van de oor logsbodem: schout bij nacht Karei Doorman. Deze was tij dens de slag in de Javazee op 28 februari 1942 bevelhebber van de geallieerde vloot. Prinses Margriet verricht te Hilversum de officiële opening van het Ziekenhuis Hilversum. Dit ziekenhuis is ontstaan uit een fusie van drie in Hilversum gevestigde ziekenhuizen. DEN HAAG Staatsse cretaris Simons moet een aantal door hem zelf ge formuleerde kwaliteitsei sen voor de hulpverlening in de gezondheidszorg na drukkelijk vastleggen in een wetsvoorstel, dat hij volgend jaar wil indienen. Zo kan worden vermeden dat er bij betrokkenen on zekerheid ontstaat, nu Si mons de rijksoverheid een stap terug wil laten doen bij het toezicht op de zor ginstellingen. PvdA en CDA dienden hier over gisteren in de Tweede Kamer een motie in tijdens overleg met Simons over diens nota „Kwaliteit van zorg". Deze dient als basis voor een wet die volgend jaar van kracht moet worden. Simons noemt in zijn nota als globale uitgangspunten dat de zorg af gestemd moet zijn op de reële behoefte van de patiënt en dat de zorg van een goed niveau en doelmatig is. De Kamer vindt dat- in ieder geval deze randvoorwaarden in uitge werkte vorm in de wetstekst moeten worden opgenomen. Diverse fracties reageerden gisteren terughoudend op Si mons' voornemen het toezicht op de kwaliteit in de gezond heidszorg meer in handen te geven van de betrokken orga nisaties, provincies en de vier grote steden. De PvdA'er Van Otterloo: „De overheid moet er zich voor hoeden te veel af stand te nemen. Voor velen die gebruik maken van de ge zondheidszorg sluit het begrip zelfregulering aan bij het beeld dat de ene hand de an- Simons meent dat decentrali satie de doelmatigheid in de gezondheidszorg juist ten goe de komt. Het huidige stelsel heeft een aantal schrijnende gevallen, zoals in de zwakzin nigenzorg, niet kunnen ver hinderen, aldus de staatssecre- dat organisaties van patiënten in opzet een gelijk waardige rol kunnen spelen naast de zorginstellingen en de verzekeraars. Aan de provin cies is de rol toebedacht de pa tiënten- en consumentenorga nisaties te ondersteunen. De provincies krijgen ook de be voegdheid slecht functioneren de instellingen een „aanwij zing" te geven. Het CDA is te gen deze bevoegdhejd. DEN HAAG De Twee- de-Kamerfractiè van de PvdA vindt dat land bouwminister Bukman meer geld moet uittrek ken voor de biologische landbouw. Dat heeft PvdA-woordvoerder S. Huys gisteren gezegd tij dens een debat met Buk man over landbouwkun dig onderzoek. Volgens Huys staat de steun die de biologische landbouw ontvangt in geen verhouding tot de steun die vopr de gang bare landbouw wordt uitge trokken. In 1988 werd in to taal 670 miljoen gulden uitge trokken voor het landbouw kundig onderzoek. Daarvan ging 60 miljoen naar de ont wikkeling van duurzame land bouwmethoden en slechts 0,8 miljoen naar de biologische landbouw, aldus Huys. De PvdA'er vindt dat het ge brek aan steun voor de biolo gische landbouw zich niet laat rijmen met het streven van de overheid om de landbouw mi lieuvriendelijker te maken. Landbouwminister Bukman zegde toe een plan van aanpak op te stellen om de biologische landbouw te stimuleren. Dat zal echter niet alleen over de biologische landbouw gaan, maar ook over andere milieu vriendelijke landbouwmetho den, aldus de minister. „Het gaat om de duurzaamheid van de landbouw, niet om de me thode die gebruikt wordt om de duurzaamheid te realise-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3