E Synode wil 'nieuwe lente' in betrekkingen met joden :.F< Synode roept Europa op tot steun aan Kroatië Religieuzen moeten uit parochies en scholen GEESTELIJK LEVEN OPINIE L COMMENTAAR JA £eidóc(3oma/nt R°%, CcidócSouotmt DINSDAG 10 DECEMBER 1991 fcic Russische baptisten voelen zich bedreigd MOSKOU De Baptisten in het vroegere gebied van de Sovjetunei voelen zich bedreigd door de groeiende in vloed van de Orthodoxie en het Katholicisme. Zowel de Orthodoxen als de Katholieken zijn bezig andere kerkge nootschappen te domineren. Dit blijkt uit een verklaring van de 120 man tellende raad van de Baptistenunie in de (ex-)Sovjetunie, die afgelopen weekeinde in Moskou vergaderde. De dreiging komt niet alleen van de traditionele kerken maar ook van occulte sekten, zo klagen de Baptisten. Zij noemen in dit verband de Hare Krishna, de Moonsekte (Verenigingskerk) en de Mormonen. Om deze ontwikke ling tegen te kunnen gaan moeten er volgens De baptis ten nieuwe evangelisatieprogramma's op radio en televi sie komen. Ondanks het uiteenvallen van de Sovjetunie besloten de Baptisten hun structuur, die het gehele land omvat, te handhaven. Het lot van een volk heeft vaak afgehangen van de goede of slechte spijsvertering van een eerste minister. Abbé Pierre Wending gaat op in Tijd en Taak in ziekenhuis D°RK VISSER AMSTERDAM Wending, tweemaandelijks tijdschrift voor evange- PARIJS Abbé Pierre, lie, cultuur en samenleving, gaat op in Tijd Taak, onafhankelijk blad de stichter van de interna- voor religie en socialisme. Dit heeft Tijd Taak bekend gemaakt, tionale hulporganisatie Eenmaal per kwartaal wordt er een Wending-katern toegevoegd aan 'Fmmails' is wenens een TÜd Taak' dat eens Per veertlen da8en verschijnt. Beide bladen blij- tmmaus is wegens een veJn redactioneei onafhankelijk van elkaar. ernstige longaandoening Afgelopen zomwer maakte de Academische Uitgeverij Amersfoort be- opgenomen in een zieken- kend dat „met pijn in het hart" alle betrokkenen erkenden dat het ein- huis in Rouen, Frankrijk. de van Wending moest komen. Ook de redactie sprak in het laatste 'gewone' nummer dat het reëel is te erkennen dat ook tijdschriften een De 'apostel der daklozen', zoals bepaalde levensduur hebben. Binnenkort verschijnt er nog een dubbel- hij wel wordt genoemd, is we- dik afscheidsnummer. reldwijd bekend geworden De identiteit van beide bladen past bij elkaar, aldus het persbericht, wegens zijn hulpacties voor Zowel Wending als Tijd Taak staan in de traditie van de naoorlogse daklozen an andere gemargi- Doorbraak en van de confrontatie tussen religie, cultuur en socialisme, naliseerden. De abt woont in De theoloog en socioloog Willem Banning stond aan de wieg van Tijd het klooster St. Wandrille, bij Taak (1902) en van Wending (1946). Tijd Taak heeft omstreeks Rouen. 1.300 abonnees, Wending zo'n 1.500. VATICAANSTAD De Europese bisschoppensy node wenst een 'nieuwe lente' in de betrekkingen tussen rooms-katholieken en joden, zo blijkt uit het vertrouwelijke ontwerp van de slotverklaring, waarvan het Franse pers bureau AFP een kopie in handen is gespeeld. „De rooms-katholieken kun nen hun oudste broeders, de joden, niet vergeten, wier ge loof aan de vooruitgang van de humaniteit in Europa heeft bijgedragen. Na de afschuwe lijke Holocaust in deze eeuw, die door de RK Kerk ten diep ste wordt betreurd, moeten er een betere betrekkingen met de joodse gemeenschap ko men," aldus de verklaring, die komende zaterdag door de bis schoppen definitief wordt vastgesteld. „Bewust van het geestelijke erfgoed, vooral het Oude Tes tament, wil de RK Kerk eraan werken dat in de huidige situ atie in Europa een nieuwe len te in de wederzijdse betrek kingen zal opbloeien", zo staat er in te lezen. De joodse gemeenschap in Eu ropa had kort voor de synode de bisschoppen gevraagd de joodse bijdrage aan de Europe se cultuur niet te negeren of onder te waarderen. Ook werd de synode gevraagd de Holo caust niet te vergeten. Tenslot te spraken de joden de bereid heid tot samenwerking met de RK Kerk uit om de gods dienstvrijheid in Europa te verdedigen. Tijdens de oecumenische dienst zaterdag in de Sint Pie- ter heeft een van de prote stantse gedelegeerden de paus, de bisschoppen en alle christe nen in Europa gevraagd „God vergeving te vragen voor onze godsdienstoorlogen, voor de vervolgingen en voor de Holo- Kardinaal Lustiger VATICAANSTAD - De Europese bisschoppensy node heeft Europa opge roepen om harder te wer ken aan de beëindiging van de strijd in Joegosla vië. Het document, dat is ondertekend door de drie synode-voorzitters, de kardinalen Lustiger, Glemp en Martinez, is ge richt aan alle staatshoof den van het continent, maar is vooral bedoeld voor de EG-vergadering in Maastricht. „De Joegoslavische bisschop pen hebben ons deelgenoot ge maakt van hun angst en van lijden, rondom hen sterft het volk van Kroatië. Het oorlogs geweld en de haat tussen twee volkeren die door geografische en historische omstandigheden elkanders buren zijn, de wreedheden jegens weerloze burgers, de systematische ver nielingen van hun culturele en godsdienstige erfgoed, dit alles onteert 'ons' Europa en onder mijnt het vertrouwen dat de volkeren in haar stellen", schrijven de bisschoppen. Na de wens uitgesproken te hebben dat de „rechtvaardige verlangens van vrije en demo cratische volkeren worden verhoord", gaat het document verder met de constatering dat „de volkeren van Kroatië en Slovenië gebruik hebben ge maakt van hun recht op zelf beschikking". Indirect is het geschrift daar mee ook een pleidooi om Slo venië en Kroatië te erkennen, terwijl ook verder de toon dui delijk pro-Kroatisch is. Dat kan onder de huidige omstan digheden ook moeilijk anders, maar het zal er niet toe bijdra gen de kloof te dichten tussen katholieke en orthodoxe chris tenen, die tijdens de synode in al zijn dramatiek naar boven is gekomen. Per slot van reke ning zijn de orthodoxe bis schoppen van Servië niet naar Rome gekomen uit protest te gen de ondubbelzinnige Vati caanse steun aan het katholie ke Kroatië. Herdenkingsdienst BOEKWIJZER Kernen van belijden De emeritus-hoogleraar dog matiek prof. dr. G.P. Hartvelt (gereformeerd, Kampen) heeft in het boek 'Symboliek, een beschrijving van kernen van christelijk belijden', een over zicht gegeven van enkele gro te thema's in de verschillende geloofstradities: in de Oosterse orthodoxie, in de Rooms-Ka- tholieke Kerk, de traditie van Luther en die van Calvijn, de kerk van Engeland en de 'der de weg', waarmee Hartvelt be doelt het brede spectrum van radicale bewegingen. Een van de aantrekkelijke kanten van het boek is de con frontatie tussen de geloofstra dities. Allerlei kwesties tussen Rome en Reformatie worden op deze manier zo trefzeker uitgelegd. De reformatorische achtergrond van de auteur is (uiteraard) herkenbaar, maar dat maakt de bruikbaarheid van het boek voor oecumeni sche gesprekspartners alleen maar groter. Het boek is in de eerste plaats geschreven voor theologen, maar ook andere zeer geïnteresseerden zullen er veel uit kunnen leren. Uitgave Kok. Prijs 52,50. Prenatale diagnostiek De mogelijkheden om infor matie te verkrijgen over even tuele afwijkingen aan een on geboren kind, hebben allerlei consequenties. Bijvoorbeeld op het ethische vlak. Voor ouders en medici is bezinning op haar plaats. Het (r.k.) Thijmgenoot- schap heeft een boekje uitge geven waarin verschillende aspecten van de prenatale di agnostiek aan de orde komen. Het gaat om medische, politie ke, maatschappelijke, juridi sche en pastorale aspecten. Het boekje heet: Prenatale diag nostiek - Wat zijn de conse quenties? De redactie was in handen van Vincent Kirkels. Uitgave Ambo, prijs 19,50. Verdelen van gezondheidszorg De schaarste in de gezond heidszorg (in middelen, finan cieel maar ook in bijvoorbeeld donor-organen) is een groot moreel probleem in onze sa menleving en het gewicht er van lijkt eerder toe dan af te nemen. Over de problematiek zijn al diverse publicaties ver schenen, van overheidsrappor ten tot en met inaugurele re des. Het boekje 'Verdelen van ge zondheidszorg' onder redactie van Martien A.M. Pijnenburg is als zodanig ook niet zo spec taculair. Toch is het een bij zonder boekje. De keuzen die in het boekje worden gemaakt, vanuit rooms-katholieke ach tergrond, zijn goed aangege ven. Het boekje werd geschre ven door een Werkgroep Kerk en Gezondheid van de Katho lieke Raad voor Kerk en Sa menleving. Uitgave: Kercke- bosch, Zeist. Prijs f 24,90. In Washington is ter gelegenheid van het feit dat vier jaar gele den de intifada begon, een herdenkingsdienst gehouden in de orthodoxe St. Sophiakerk. Tijdens de dienst riepen de christelij ke leden van de Palestijnse vredesdelegatie die momenteel in Washington verblijft en Amerikaanse christelijke groepen op tot een maand van gebed en vrede. Op de foto: Twee leden van de Palestijnse delegatie in Washington tijdens een persconferentie na afloop van de dienst. FOTO: AP „Pausreis naar Rusland voorlopig onmogelijk'' VATICAANSTAD Een bezoek van paus Johannes Paulus II aan .Rusland is voorlopig onmogelijk. Dat heeft de rooms-katholieke aartsbisschop van Moskou, mgr. Tadeusz Kondrusiewicz in Rome gezegd. Eerst moeten de be trekkingen tussen de RK Kerk en de Russisch-Orthodoxe Kerk verbeteren voordat een pausbezoek mogelijk is. „Op het ogen blik is er alleen sprake van polemiek en geen dialoog." De Russische katholieken zien met veel verlangen naar een pausbezoek uit, zo zei Kondrusiewicz, net als de paus een Pool. De bisschop van Moskou hoopt nog voor Kerstmis de russisch- orthodoxe patriarch Aleksej II te spreken. Hij kon echter niet garanderen dat die ontmoeting succes zal hebben, maar de be trekkingen moeten worden voortgezet. De synode die tot eind deze week duurt, wordt overschaduwd door de grote spanningen tussen het Vaticaan en de Russisch- Orthodoxe Kerk. Rome wordt door de Orthodoxen onder meer van proselytisme (zieltjeswinnerij) beschuldigd. De paus heeft zaterdag deze verwijten „ongegrond" genoemd. GENERAAL-ABT NORBERTIJNEN MARCEL VAN DE VEN: 11 11 ROME De religieuzen moeten weer op zoek gaan naar hun oorspronkelijke roeping. Hun eerste roe ping ligt niet in parochies en scholen, waar ze nu vooral werken, vindt de abt-generaal van de Nor bertijnen, de Nederlander Marcel van de Ven. Zij moeten aanwezig zijn bij mensen in nood, zieken, men sen die de zin van hun leven niet meer zien of die proble men met de kerkelijke struc turen hebben. Hij bepleitte vorige week op de bisschoppensynode over Europa dat de religieuzen juist daarheen moeten gaan waar de noden het grootst zijn. Zij moeten riiet toegeven aan de verleiding zich in hun eigen gemeenschap terug te trekken, maar zij moeten zich in het kader van de herevangelisatie van Europa midden in de soci ale en culturele bewegingen van hun tijd begeven. Terugkijkend op zijn toe spraak vindt Van de Ven dat hij te algemeen is geweest. Hij had misschien het voorbeeld van de benoemingen van bis schoppen moeten gebruiken om te laten zien, dat de kerk vaak zozeer met zichzelf bezig is dat zij niet meer toekomt Archieffoto van abt-generaal Van de Ven (I.), samen met de paus (1990). aan sociale problemen als aids en werkloosheid. De bisschop van het Zwitserse St. Gallen liet hem onlangs weten ongeveer de helft van zijn tijd kwijt te zijn aan de problemen met de uiterst con servatieve bisschop van Chur, Wolfgang Haas. Toen Van de Ven in oktober in Davos was om daar de kapel van het Ne derlands astmacentrum in te wijden, vertelden priesters hem dat ook zij bijzonder veel tijd aan vergaderingen over hun bisschop (Haas) besteed den. Tijd die heel wat beter aan ander werk kan worden besteed, vindt Van de Ven. Pastoraler Van de Veri wil niet ingaan op de inhoud van de concept-slot- verlaring van 26 pagina's in het Latijn, een taal die diverse synodedeelnemers niet meer goed behersen, zo heeft hij ge constateerd. Wel wil hij kwijt dat het stuk aanzienlijk pasto raler van toon moet worden. „Het is nu vooral een beschrij ving van de situatie in Europa met zijn werkloosheid, zijn grote aantal abortussen en zijn bedreigingen voor het gezin. Dat is onvoldoende. De ver klaring moet ook aangeven, hoe de kerk met deze proble men omgaat. Dat verwachten de gelovigen ook van deze sy node." Door amendementen in te dienen hebben de deelne mers de gelegenheid de ver klaring aan te passen. Van de Ven heeft zijn aanwij zing tot synodedeelnemer na mens de oversten van religieu ze orden en congregaties te danken aan zijn vele contacten in Oost-Europa. Als abt-gene raal bezocht hij twee keer Tsjecho-Slowakije tijdens de communistische dictatuur. De Norbertijnen mochten sinds 1950 niet meer in een klooster leven en werkten als priester in een parochie. De Norbertinessen hoefden hun klooster niet te verlaten, maar mochten geen sociaal werk doen of groepen ontvangen. Ordes mochten bovendien geen nieuwe leden aannemen. Gemeenschap Nu het communistische regime is gevallen, gaan de Tsjecho- slowaakse Norbertijnen weer werken aan het gemeen schapsleven, dat in de orde als zeer belangrijk wordt ervaren. De bisschop van Litomerice heeft Van de Ven maandag nog duidelijk gemaakt hier niet gelukkig mee te zijn, want hij ziet de Norbertijnen uit zijn parochies vertrekken. De meeste van de 130 Norbertij nen, van wie sommigen in het geheim hun priesterwijding hebben ontvangen, keren in de oude abdijen terug. De abdij Strahov in Praag ver keert nog in goede staat, om dat zij een regeringsinstelling voor historisch wetenschappe lijk onderzoek heeft gehuis vest. Daar wonen inmiddels al weer 22 van de 50 ordeleden die tot de abdij behoren. Maar de vroegere abdijen van Tepla en Novarice, die jarenlang als kazerne zijn gebruikt, verke ren volgens Van de Ven in een „verschrikkelijke" toe stand. Vorig jaar werd de jonge Nor bertijn Wenceslas Lobkowicz hulpbisschop van Praag. Van de Ven bekijkt bisschopsbe noemingen van ordeleden met gemengde gevoelens, omdat hierdoor zeer bekwame men sen voor het bestuur van de orde verloren gaan. Bovendien leert de ervaring dat bisschop pen zo door hun werk in be slag worden genomen dat zij Lichtpuntje Jierei :ist ee Dorme JEN HA chermir ling aan ïerken erenigii 'inclusit «wacht de pi ormerk ommiss1 eleden :retari: W ling diei Is er nu toch eindelijk een lichtpuntje in de sombere schiedenis van de Sovjetunie? Het hangt er maar van af en aan wie men de vraag stelt. Het besluit van Rusland, ty' »uwsch Rusland en de Oekraïne om de Unie vaarwel te zeggen naken zelf de touwtjes in handen te nemen, betekent het einde vn( de zeventigjarige Sovjetunie. Alle bezweringen van Mich^1 Gorbatsjov ten spijt hebben Boris Jeltsin, Leonid Kravtsjo ev en Stanislav Sjoesjkjevtitsj besloten dat ze niet langer wild lie wachten op de vader van glasnost en perestrojka. GORBATSJOV had nochtans verwoede pogingen onden men om zijn unieverdrag te redden. Zo dook zelfs het doe oui beeld van een nieuwe coup weer op. Op één punt had gelijk: de dagen van de Unie waren geteld. Maar het ei werd noch veroorzaakt door een nieuwe staatsgreep, door een burgeroorlog. Zestig procent van de bevolking Rusland schaarde zich in juni reeds achter Boris Jeltsin. rige week nog koos meer dan tachtig procent van de Oeki ners voor onafhankelijkheid, hoe erg Gorbatsjov ook best deed de uitslag anders te interpreteren. DAT de drie republieken op eigen kracht verder gaan een lichtpunt zijn voor de economische situatie. De Sovje nie was zo'n onmetelijk groot land met zoveel verschillen rassen, talen en godsdiensten, dat het gewoon niet te reget was. Dat de presidenten nu ieder over een veel kleiner bied beschikken kan alleen maar bijdragen tot een gri efficiëntie. Of zij in staat zijn de economie draaiende te gen moet de toekomst uitwijzen, maar zij hebben in elk ge het voordeel van de twijfel. Hun voornemen het mes te ten in de bewapening en de militaire uitgaven is al een pi tief teken. >e: De wereldleiders zijn niet zo tevreden met het initiatief v lEipE. de Slavische republieken. Zij waren gewend aan Gorbatsj wisten wat ze aan hem hadden. Nu krijgen ze te maken c 12 verschillende leiders van wie nog maar valt af te wachf1 hoe hun houding internationaal zal zijn. Toch hebben de geruststelling dat de drie ex-Sovjetrepublieken alle inl nationale verdragen, zullen naleven. Verder streven ze n een kernwapenvrije zone, een doelstelling die trouw reeds in de nieuwe grondwet van de Oekraïne staat. Andja* zijds moet VS-president George Bush toch ook beseffen de Sovjetunie een blok aan het been was geworden dat zijn huidige politieke toestand economisch onmogelijk zond kon worden gemaakt. indeel cute hel v V ensdu n en mc be het at m< ok lar Vele ou ische ii dus pri Igemeei euwe irings ij sche omendi punt De toekomst van Gorbatsjov ziet er niet rooskleurig uit. feite hebben de drie presidenten Gorbatsjov zijn ontslag geven. Sinds de augustuscoup was het steeds duidelijker fok hij achter de feiten aanholde, en hij heeft ze nooit meer kijen, d£ nen inhalen. Terwijl verschillende republieken schreeuwt om een nieuw samenwerkingsverband, klampte de gn overlever zich krampachtig vast aan wat gedoemd was onder te gaan. Er blijft voor Gorbatsjov als leider van nieuwe confederatie nog maar weinig over. Maar de vra« of hij deze 'minderwaardige' post zal willen of er toch n voor kiest van zijn pensioen en boeken te gaan leven, verleden heeft evenwel reeds aangetoond dat men Gort tsjov niet te snel moet afschrijven. De Sodroesjestvo, de politieke gemeenschap van onafhi kelijke staten, kan vergeleken worden met de EG. De vi schillende republieken hebben maanden naar onafhankelv g heid gestreefd. Nu dat doel bijna bereikt is, kunnen ze t zoeken wat hen bindt en hoe zij tot samenwerking kuni komen-. Rusland, de Oekraïne en Wit-Rusland hebben stadium reeds bereikt. Dat de andere republieken zich d na korte of langere tijd bij zullen aansluiten is waarschijnl L Geen van hen kan volledig onafhankelijk van de andei ven, en dat is ook niet wenselijk. De presidenten van de publieken hebben hopelijk genoeg gezond verstand om dat te zien. Maar dat de oude Sovjetunie voorgoed tot de geschad denis behoort staat vast. De evolutie is onomkeerbaar. gemakkelijk het contact met de spiritualiteit van hun orde verliezen. Herleving Ook in Hongarije en Roemenië herleeft de orde. In het eerste land zijn inmiddels 38 Norber tijnen en in Roemenië konden de drie overgebleven ordele den onlangs drie novicen be groeten. Een interessant experiment is volgens Van de Ven de stich ting van een gemeenschap in Magdeburg in de voormalige DDR. De orde keert hiermee terug naar haar geboortegrond want de stichter Norbertus was ooit aartsbisschop van deze stad. Twee ordeleden uit een abdij bij Dortmund heb ben zich in de stad gevestigd om jongeren te helpen bij het vinden van arbeidsplaatsen. Deze vorm van sociaal-pasto rale arbeid past volgens Van de Ven precies in de geest waarin de orde is opgericht. Van de Ven hoopt dat de bis schoppensynode de toenade ring tussen Oost- en West-Eu ropa op theologisch en litur gisch gebied zal bevorderen. Tijdens zijn reizen door Oost- Europa heeft hij ervaren dat er een theologische achter stand is. Er heerst angst voor de theologie uit het Westen. Toen Van de Ven in Hongarije een pater Dominicaan vertelde dat hij uit Nederland komt, kreeg hij een donderpreek te horen over de „gevaarlijke" opvattingen van de theoloog Schillebeeckx, overigens ook Dominicaan. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff F Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244 Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L 4 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chef), M n Herpen (chef). F Buurman. Sport Leiden e.o (tel. 071 - 144 049): K van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef). W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K Vera Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel, 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A. de E J. Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H. Schneld Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik - freelance-medewerkers en -corresponc - de parlementaire redactie en de nieuws dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland) België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers, M vanr" Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. leveld, D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Ror B. van Huet (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi). F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: M de Cocq. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m vr. van 18 00 tot 19 00 uur, op za. van 14 OOI 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaël 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 ,iml vei ppp. t da aan. E orld ader a inklijk erenig ertrekt entinië de I ua, i oor te emen 1 lount ensz I nanjaro lount werel verest jn eeri lomei lutes z IEN I erd o wen i Der est lal !er m( lensp, en, d, de uurdf i oer. mar eerd d ?0B, $PO e orumdi <regen ii-e '°ordig

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2