Ccldóc Sommit Werkgevers: „Vut is onbetaalbare luxe" YVD en PvdA: Suriname moet leger opheffen Snipperdag Martinair en Transavia werven honderden mensen Top Maastricht op weg naar akkoord NOVELL FBI wil Libanese ontvoerders voor rechter Verkeersinformatie ook via de computer 14 Dagen Gratis CeidóeSotJ/ia/rit INFORMATIE ZONDER SENSATIE Qeidw<3owuvnt 110 DECEMBER 1991 ers Capell 16 PAGINA'S in 2 katernen Synode wil 'nieuwe snte' in betrekkingen met joden Drastische toename ziektelasten ouderen Ook in Rusland gaat liefde door de maag Plaatje Aanstelling van Pj ielinger is voorbode van meer rentrees Voor verblijf be /de dit iESTELIJK LEVEN/OPINIE nstverlening jin- en bollenstreek.. inst/rtv iaifip (pv-programma s j 'eer/puzzel/menu ®P Consumenteninformatie. der P g door leldere nacht met n onre ninimumtemperaturen 2 graden aan de ust tot min 7 graden in binnenland. Overdag lergen roog en vrij zonnig, maar lise tej ater op de dag enkele deed h olkenvelden. iddagtemperatuur iets rswijk nder het vriespunt, kostb Aatige zuidoostenwind, ten k nd kracht 3 4. der Dat de winter in aantocht is, daar moest zelfs het zuiden van Italië gisteren aan geloven. Een dikke veranderde het pittoreske stadje Matera in een sfeervol kerstplaatje. Ook de steden aan de Middellandse Zee, waar het normaal gesproken aangenaam vertoeven is rond deze tijd van het jaar, werden overvallen door echt koud winterweer. foto: epa AMSTERDAM De vliegmaat schappijen Martinair en Transavia breiden hun personeelsbestand uit met tweehonderd en honderdvijftig mensen. Daarnaast neemt Trans avia honderdvijftig mensen tijde lijk in dienst voor komend seizoen. Transavia had afgelopen jaar al willen uitbreiden, maar werd in toom gehouden door de Golfcrisis. De groei van het personeelbestand is nu extra sterk, omdat de vlieg maatschappij inmiddels het aantal lijndiensten heeft uitgebreid en een deel van het werk van Air Holland heeft overgenomen. Daarnaast pro fiteren zowel Transavia als Martin- air van een algehele groei van het vliegverkeer. „Voor ons zijn vooral het aantal verre bestemmingen aanzienlijk toegenoemen", aldus een woordvoerder van Martinair. De vliegmaatschapij breidt haar vloot uit en heeft ook daarom meer mensen nodig. Martinair heeft nu 1600 werknemers in dienst, Trans- Japan stelt beslissing over VN-troepen uit TOKYO De regerende Japanse Liberale Democratische Partij heeft na sterke parlementaire tegenstand' de pogingen opgegeven nog dit jaar een wet goedgekeurd te krijgen die bet verbod op deelname van Japanse militairen aan VN-vredestroepen op heft. De oppositie en, volgens opinie peilingen, een meerderheid van de Japanners zijn tegen de inzetbaarheid van Japanse soldaten voor internatio nale vredesmissies. Niettemin keurde het lagerhuis van het parlement de wet reeds goed. DEN HAAG Ouderen zullen in de toekomst lan ger moeten blijven wer ken. Met vut gaan, uittre den op gemiddeld 60-jari- ge leeftijd tegen 80 pro cent van het brutoloon, „is een luxe die we ons niet meer kunnen permitte ren". Deze stelling van prof. drs. J. Weitenberg, directeur van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW), heeft gisteren onmiddellijk voor fel le reacties gezorgd. De christe lijke werknemers van de In dustrie- en Voedingsbond- CNV reageerden woedend. Volgens de vakbond gaat prof. Weitenberg compleet voorbij aan het feit dat veel met hun 60e 'op' zijn. Bij het ontbreken van een beleid om ouderen beter te integreren in de onderneming dreigen deze werknemers, „de bouwers van de verzorgingsstaat, nu dus vo gelvrij te worden verklaard". Weitenberg vergelijkt de vut met de wao. Ook de vut is een zogeheten open-einderegeling en kan daarom financieel on beheersbaar worden. Het aan tal vutters bedraagt nu 120.000. Het aantal 65-plussers vormt nu 18 procent van de bevol king. Dat percentage zal over twintig jaar 22 zijn en over vijftig jaar zelfs 38 tot 40, zo is berekend. De vut wordt via een omslag stelsel betaald uit premies van werkgevers en werknemers. De hoogte van de premies is dus rechtstreeks afhankelijk van het aantal vutters. Net als bij de aow, die ook via het om slagstelsel wordt betaald, krij gen we dus te kampen met een „afkalvend draagvlak", voor spelde prof. Weitenberg. Volgens hem zal daarom ge probeerd moeten worden ou deren, zonodig door bij- en omscholing, zo lang mogelijk economisch nuttig en maat schappelijk zinvol te laten functioneren. Het NCW is er voorstander van de „starre cao-regelingen voor de vut om te zetten in op de persoon af gestemde regelingen en ge woonten". Weitenberg pleitte voor tweezijdigheid. Niet de enkele wil van de individuele werknemer moet beslissend zijn. De vut dient een fonds te worden voor alleen die men sen die individueel met hun werkgever hebben afgespro ken dat ze eerder dan op 65-ja- rige leeftijd uit het arbeidspro ces treden. I°r3 F gelast weer DNA-onderzoek in aanrandingszaak remi )orscho! Herder «STERDAM Het Amster- [o&mse gerechtshof heeft giste- i tussenarrest he pen. V lingerie Omzet Flora boven half miljard grens van 500 miljoen gulden klokomzet overschreden. De omzetgroei over 1991 bedraagt volgens de veiling 14 procent. Alders: transport radioactief afval naar Engeland mag DEN HAAG Minister Al- ders van milieubeheer ziet geen aanleiding het transport van radioactief afval van de kerncentrale Dodewaard naar Engeland te verbieden. De eis van de Vervoersbond FNV en de milieu-organisatie Green peace om hiervoor speciale schepen te gebruiken is vol gens hem niet gerechtvaar digd. Jaarlijks worden be straalde splijtstofelementen vanuit de kerncentrale Dode waard naar een opwerkingsfa briek in het Engelse Sellafield vervoerd. Volgens de minister is het transport veilig. Er is een meldingssysteem, waar door alle autoriteiten op de hoogte zijn van het transport. Verder is op het reeds speciaal ontworpen schip getraind per soneel aanwezig. Een woord voerder van Greenpeace toon de zich vandaag teleurgesteld over'de beslissing van Alders. De bewindsman heeft zich, al dus J. Bijlsma, laten leiden door een risico-analyse die is opgesteld door een belangheb bende partij, namelijk de GKN (Gemeenschappelijke Kern centrales Nederland, beheer der' van Doodewaard). Wat voor actie Greenpeace nu gaat ondernemen, is nog niet be- President Mitterrand van Frankrijk trotseert de Limburgse kou om even een wandeling te maken. foto.- ap advertentie ~5 y voor :eli Srkkla lg geg8 leverancier van hardware \A\CROPLUS omputersystemen bv paald dat in de zaak tegen een 39-jarige man uit Vlaardingen de mogelijkheden tot een extra DNA-onderzoek moeten wor den onderzocht. De man wordt verdacht van de aanranding van een 13-jarig meisje in Bus- sum. Het eerste onderzoek wees uit dat J. de dader moet zijn geweest, waarna de recht bank hem veroordeelde tot zes jaar gevangenisstraf. In hoger beroep werd dezelfde straf te gen hem geëist. Het Engelse bedrijf Cellmark Diagnostics verrichtte de eerste DNA-test, die belastend voor de verdach te uitpakte. Volgens het ge rechtshof moet de contra-ex pertise binnen drie maanden worden verricht door het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk. MAASTRICHT Zonder tot definitieve besluiten te komen heeft de Europese top in Maastricht gisteren een aantal belangrijke struikelblokken uit de weg geruimd. „Het moet mogelijk zijn tot po sitieve beslissingen te komen. Wij zijn verder dan halfweg naar een akkoord", zei een op timistische minister Van den Broek gisteravond na afloop van de eerste dag van de EG- top die vandaag moet worden afgerond. Hoewel de twee be langrijkste vraagstukken nog steeds onopgelost zijn - de so ciale paragraaf en de cohesie (wegwerken van economische achterstand in bepaalde EG- regio's) - zijn de EG-rege- ringsleiders de Britten gisteren raai" zal uit de EPU-tekst ver dwijnen en worden vervangen door „een steeds hechter wor dende unie". Opening IVVO Koningin Beatrix wordt begroet door ir. F.E. Mathijser^ Gerst en prof. dr. D.L. Knook van het nieuwe Instituut Voor Verouderings en Vaatziekten Onderzoek (IVVO), in Leiden. Vanmorgen opende de koningin in het bijzijn van de Leidse burgemeester Goekoop (rechts) het nieuwe instituut, dat haar onderzoek gaat richten op onder meer de preventie van ouderdomsziekten. foto: wim van noort Pagina 3: Drastische toename ziektelasten ouderen WASHINGTON De Amerikaanse federale po litie (FBI) gaat een onder zoek instellen naar de identiteit van de Libanese terroristen die verant woordelijk zijn voor de ontvoering van zeventien Amerikanen sinds 1984. te krijgen. Mochten de terro risten ooit voor een Ameri kaanse rechtbank verschijnen, dan kunnen zij een levenslan ge gevangenisstraf krijgen. De aanklacht wegens ontvoering moet volgens de Amerikaanse wet binnen vijf jaar na vrijla ting van de gijzelaars rond zijn. Er waren berichten dat de Amerikaanse regering in ruil voor de vrijlating van de gijzelaars beloofd heeft geen acties te ondernemen tegen de ontvoerders. Het van buitenlandse zaken spreekt dit echter tegen. Tho mas Sutherland, die op 18 no vember zijn vrijheid terug kreeg, heeft gezegd tegen ver volging van zijn Libanese ont voerders te zijn, die hem bijna vijf en een half jaar hebben vastgehouden. „Ik ben van mening dat het tijd is alles te vergeten en door te gaan met het vredesproces in het Mid den-Oosten". Tijdens de bilaterale vredeson derhandelingen die Syrië, Li banon, Jordanië, de Palestij- nen en Israël vanaf vandaag hervatten in Washington, streeft Israël vooral naar af spraken met de Palestijnen over invoering van een vorm van beperkt zelfbestuur voor. de bezette gebieden. Vannacht heeft het Neder lands voorzitterschap de EPU- en EMU-teksten ineengescho ven tot een totaalpakket dat de naam „Europese Unie" zal dragen. Daarover zal vandaag door de regeringsleiders moeten worden beslist. Boven dien bereikten de ministers van financiën een belangrijk akkoord op het stuk van de Economische en Monetaire Unie. Ze kwamen overeen dat de derde fase van de EMU, die tot een Europese centrale bank en een eenheidsmunt (ecu) moet leiden, in ieder geval op 1 januari 1999 ingaat. In kringen rond premier Ma jor heette het gisteravond dat ook de Britten zich met het EMU-akkoord kunnen vereni gen. Over het Nederlandse voorstel een uitzonderings clausule voor de Britten in de verdragstekst op te nemen, zo dat die buiten het EMU-ak- koord kunnen blijven, zei een Britse woordvoerder dat zijn delegatie „daarover nog een nachtje moest slapen". Pagina 4: Sociale paragraaf moeilijk te verkroppen voor Britten DEN HAAG Wat de VVD-fractie in de Tweede Kamer betreft heeft Suri name geen behoefte aan een eigen leger. Het land doet er beter aan zijn le ger te ontmantelen. Het liberale kamerlid Weis glas heeft dit gisteren ge- De opvatting van Weisglas wordt gedeeld door zijn PvdA- collega Van Traa. Ook deze vindt dat het Surinaamse leger in zijn huidige vorm kan wor den gereduceerd danwel in zijn geheel worden opgeheven, zo liet hij desgevraagd weten. Suriname zou in zijn defensie behoefte kunnen voorzien in OAS-, of VN-verband of via afspraken met buurlanden, maar beslist niet alleen met Nederland, aldus Weisglas. Het Surinaamse leger heeft volgens hem tot nu toe alleen maar ellende veroorzaakt en is nooit genoodzaakt geweest om het land te verdedigen. Het as pect van landverdediging is in het geval van Suriname bo vendien volstrekt theoretisch, aldus de VVD'er. Hij verwacht dat de situatie zich nooit zal voordoen dat Suriname zijn grenzen moet verdedigen. Als in Suriname de democratie en de rechtsstaat zijn hersteld vindt de VVD dat alle betrok kenen bij de zogenoemde de cembermoorden voor het ge recht moeten worden gesleept. Dat geldt overigens voor alle militairen die verdacht wor den van wandaden, ook die 8 december 1982 zijn i Weisglas. De snipperdagen voor scholieren gaan niet door. Bijna alle partijen zijn er tegen. Geen wonder, want het was natuurlijk weer een van de dwaze dingen die we zo vaak in de krant le zen maar die achteraf toch blijken niet door te gaan. Hoe kun je immers goed onderwijs geven aan leerlingen die naar eigen goeddunken gewoon af en toe een dag weg kunnen blij ven? Pedagogische, didactische en onderwijskundige bezwaren hebben vanzelfsprekend geleid tot een motie die overigens niet door Groen Links is ondertekend. Die partij heeft mis schien nog gedacht, dat de leerlingen hun tijd nuttig zouden besteden. Bijvoorbeeld door dan de Leidse Courant te gaan lezen. UTRECHT Weggebruikers die niet voldoende hebben aan de filemeldingen op radio en teletekst kunnen vanaf donderdag ook verkeersinformatie via de computer ontvangen. De Algemene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie' in Drie bergen neemt dan een informatiesysteem met de naam Wegen- gids in gebruik. Die biedt actuele verkeersinformatie, informatie over de AVD en over de rijkspolitie te water en tips voor veiliger rijden. Ook bijzondere weersomstandigheden en stremmingen van wegen worden gemeld. Ook kan advies over de te volgen route worden opgevraagd. Over enkele maanden komen er actue le gegevens over wegwerkzaamheden en waterrecreatie bij. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1