'PvdA heeft voor de vakbeweging afgedaan' kleinere. M&s mode 39,-j kleine. M&S maakt mode betaalbaar. Leggings, uni- en prints Gedessineerde blazers m kleinste PRijzenI bij 0 AQf £D\ CfiidócSomxmt ECONOMIE LODEWIJK DE WAAL, VOORZITTER DIENSTENBOND FNV: ?r Cola-giganten vechten om Oosteuropese markt li om "wakker" te blijven van 29i van Feest-rokken Regenmantels I Jacks van van Fancy- blouses van parrtalons van HO van 79r Suède jacks en parka's van 299? Gebreide rokken van 0 Feest-blouses DINSDAG 10 DECEMBER 1991 WOERDEN Voor Lo- dewijk de Waal, voorzitter van de Dienstenbond FNV, heeft de PvdA afge daan als natuurlijke bond genoot van de vakbewe ging. „Met een partij die openlijk zegt zich niet meer te willen identifice ren met de 'losers' in de samenleving hebben wij niets meer gemeen", zegt hij. Op het jaarcongres van de bond, vandaag in Utrecht, hield hij zijn gehoor voor dat de vakbeweging in sommige gevallen veel beter zaken kan doen met het CDA. Uitlatin gen als deze passen perfect in het beeld van een vakbonds bestuurder die altijd een voor loper en een buitenbeentje is gebleven en onder wiens lei ding de Dienstenbond in vijf jaar groeide van 62.000 naar 84.000 leden Lodewijk de Waal is een man die graag wat risico's neemt. Links Hij schrijft links. Maakt wat aantekeningen, nadat hij net een gastcollege achter de rug heeft aan de Erasmus-univer siteit in Rotterdam. „Elke keer schrik ik er weer van hoe wei nig Nederlandse economie-stu denten weten over de vakbe weging. Ik kan voor die groep hetzelfde verhaal afsteken als voor mensen uit Afrika. Stu denten die manager willen worden, roepen om het hardst dat wij alleen maar staken, terwijl Nederland de minste stakingsdagen kent van alle geïndustrialiseerde landen. Het valt ze vaak ook niet eens op dat er geen dictatuur is waar een fatsoenlijke vakbond functioneert en dat er geen de mocratie bestaat zónder een vakbond. Ze zien het verband blijkbaar niet. Jaja, daar valt nog heel wat uit te leggen". Je hoort de laatste tijd steeds vaker beweren dat Nederland in sociaal opzicht bijna af is. Op dat gebied is alles zo zoetje saan wel geregeld, zegt men. De Waal, fel: „Daar geloof ik geen barst van! Mensen veran deren, structuren veranderen en daarin speelt de vakbewe ging een rol. Natuurlijk, de overleg-economie heeft Neder land geen windeieren gelegd. Werkgevers, vakbonden en kabinetten gaan op een be hoorlijke manier met elkaar om, de werkgelegenheid is op een aannemelijk peil en we hoeven ons niet meer zo te fixeren op geld. Maar er er is altijd wel weer ergens een be drijf dat tientallen werkne mers wil ontslaan, er zijn altijd wel ergens werkgevers die met slechte contracten werken zoals bij flexibele arbeid, er zijn altijd ergens mensen die zich de blubber werken voor een hongerloon tje en er zijn Maar een vakbondsbestuurder die roept om forse loonsverho gingen en nog altijd praat over De Grote Onrechtvaardigheid, die kun je in de jaren negentig toch niet meer serieus nemen? „Er zijn nog altijd enkele sec toren waar werknemers een behoorlijke achterstand in sa laris hebben. Winkelpersoneel werkt heel hard voor een mi nimaal loon, dus daar zul je als vakbond toch het accent moeten blijven leggen op loon eisen. Maar in grote lijnen hoeven we niet meer al te na drukkelijk met loonsverhogin gen bezig te zijn, dat is zeker waar. Loongolven over de hele linie zijn ook uit de tijd. We moeten ons richten op andere zaken, zoals werkdruk, kin deropvang, arbeidsomstandig heden". U denkt dat een vakbond daarbij onmisbaar is? „Natuurlijk. Je gelooft toch niet dat werkgevers ineens uit zichzelf voor betere kassa's of stoelen zorgen?" Nu de vakbeweging de slag om de wao gigantish heeft verloren, is het de vraag of de mensen nog wel op u zitten te wachten. „O, maar dat is een heel ander punt. Wij hebben er overigens voor gezorgd dat die vreselijke plannen nog fors zijn bijge- Lodewijk de Waal, die afgelopen woensdag de nieuwe voorzitter van de Dienstenbond FNV is geworden. FOTO: ANP steld, dus zo'n gigantische ne derlaag was het beslist niet. Maar goed, in de beeldvor ming bij de bevolking is de steun voor de vakbeweging te ruggelopen, dat is waar. Dan hebben we het over de stille achterban ofwel over mensen die geen lid zijn, maar wel vinden dat we goed werk doen. Die mensen moet je na tuurlijk ook aan je binden". „Ik denk dat je dat op ver schillende manieren kunt be reiken. Ten eerst zal duidelijk moeten zijn dat we ons bij de wao-discussie veel te veel heb ben gericht op de PvdA. We hebben steeds gedacht dat die partij het tij wel zou keren. Gezien de geschiedenis, de hechte band die er altijd tus sen de vakbeweging en de PvdA is geweest, was dat niet onlogisch. Maar er is iets ing rijpends veranderd in de PvdA. Ze wil geen partij meer zijn voor de mensen die zwak, ziek en misselijk zijn, ze wil niet meer per definitie opko men voor de mensen met wie ze zich altijd heeft geïdentifi ceerd. Dat is een fundamentele koerswijziging. En dan kun ie wel blijven beweren dat de PvdA een progressieve partij is waarmee wij ons verbonden moeten blijven voelen, maar dat soort progressiviteit hoef ik niet! Het is een illusie te denken dat wij nog iets ge meen hebben met de PvdA. En op illusies moet je geen ♦geen beleid bouwen". „Wij behouden onze identiteit, wij willen blijven opkomen voor gewone mensen. En als je dat doel wilt bereiken, zul je voortaan je pijlen moeten rich ten op alle politieke partijen. Dan kunnen we ook het CDA aanspreken op zijn christelijk- sociale principes en dan zou uiteindelijk kunnen blijken dat we in sommige gevallen op meer steun van het CDA kun nen rekenen dan van de PvdA. Kortom, de vakbewe ging zal zich bij elke zaak die speelt, moeten afvragen: met welke partij of met welke combinatie van partijen kan ik het meest bereiken?" „Van mijn idealen geef ik geen spat weg. Ik blijf opko men voor de zwakkeren en ik blijf geloven in een rechtvaar dige samenleving. Alleen de manier waarop ik dat doel wil bereiken, zal moeten verande ren. Als ik hoor dat Groen Links voor privatisering van de bedrijfsverenigingen is, wie verkoopt dan zijn idealen? Dan voel ik meer voor het CDA, dat veel zaken aan de sociale partners wil overla- U zegt nogal wat: het CDA als redder in de nood voor de vakbeweging. „Als het om praktische poli tiek gaat, moet je daar niet vies van zijn". U had nóg een mensen voor de vakbeweging te winnen. HBO „Meer direct contact metl mensen en ze nadrukkef vragen wat ze er zelf van v den. Die bijeenkomsten I zaaltjes, daar geloof ik meer in. Een voorbeeld: Dienstenbond wilde een 1 geleden wel eens weten het personeel in supermarkj denkt over hun werk. mensen hebben we een genformulier gestuurd, wa f1. van we er vijfduizend te "If hebben gekregen. Nou, ÊL' weet je héél goed hoe men j| over hun werk denken en i ï~l ze graag verbeterd wi] |r zien". „Sceptici in de bonden zeg| dan: maar zo heb je geen J cussie meer met je leden, r kan wel zo zijn, maar ik vftjggrr het prettiger om van vijf< g zend mensen te weten wat ervan vinden dan dat twii F mensen in een rokerig zaa k< elkaar zitten tegen te ken". Tot slot: moeten we onderhal niet eens af van de economie, omdat die zich inmiddels heeft overleefd? is immers al zo veel bereik „Wat moeten we dan? vecht-economie zoals in E1 land? Moeten we iedereen het niet met ons eens is vo aan maar op z'n kop til ren? Je moet nooit verg( dat een conflict iedereen kost. Dat betekent niet da een conflict altijd moet veri den, maar je moet het ook opzoeken. War Mi! H LONDEN Het slag veld strekt zich uit van Bukarest tot de oevers van de Wolga en ver der. De strijdende par tijen in dit wereld machtsspel zijn echter geen landen of ideolo gieën. Twee kapitalisti sche titanen zijn in de as van het communisme verwikkeld in wat een eindeloze strijd om do minantie is geworden: de Cola-oorlogen. De rivalen Coca-Cola en Pepsi-Cola, wier produkten synoniem zijn voor de Ameri kaanse levensstijl, zijn verwikkeld in een he vige strijd om het over wicht op markten die in de jaren van het com munisme voor hen ge sloten waren. De inter nationale betrekkingen veranderen met de komst van de nieuwe wereldorde. Gebieden die eerst onontgonnen waren of werden be schouwd als het mono polie van een bepaald bedrijf, liggen nu voor het oprapen. Dit betekent dat de competitie tussen de twee enorme multina tionals, die gezamenlijk 27 miljard dollar winst per jaar maken, des te groter is geworden. Popsterren als MC Hammer, Gloria Este- fan en Michael Jackson, die miljoenen hebben gekregen om op te tre den in reclames voor Pepsi, kunnen nu in Si berië op de televisie worden gezien. „Er zijn geen regels in de strijd tussen deze twee enorme bedrij ven", aldus een fris drankexpert in New York. „Het zijn net oor logvoerende landen en dat betekent naast di recte aanvallen ook guerrilla-taktieken". De strijd is het hevigst in Oost-Europa, waar Pep- si al jaren op de markt is, zij het met niet al te fantastische resultaten. Coca Cola, door de com munistische leiders al tijd veroordeeld als symbool van de exces sen van het kapitalis tisch imperialisme, nam de val van de Berlijnse Muur twee jaar geleden te baat en kwam ook op de markt in het Oosten. In oostelijk Duitsland is de verkoop van Coke van bijna niets gestegen naar 500 miljoen flessen in twee jaar. Links de Russische en rechts de Amerikaanse versie Pepsi sloeg terug in Bulgarije: de verkoop daar schoot omhoog van een paar honderddui zend flessen voor de val van het communisme tot 50 miljoen. Coke probeert dit verkoopcij fer weer te overtreffen. „We zijn er klaar voor", waarschuwde een direc teur van Pepsi. Ruilhandel Pepsi is vastbesloten zijn dominantie positie te handhaven in de Sovjetunie, waar het bedrijf tweeëntwintig jaar geleden voor het eerst op de markt kwam. Pepsi werkt aan een nieuwe variant van de handelsovereen komst van drie miljard met de Sovjetunie: een ruilhandel waarbij Pep- si 10 Sovjet-schepen kreeg voor de levering van frisdrank. De ontwikkelingen in de wereld gaan zo snel dat het voor de Colaba zen bijna niet meer is bij te houden. Toen het ene communistische re gime na het andere werd afgezet, moest het personeel op de hoofd kwartieren van Pepsico in Purchase, New York en Coca-Cola in Atlan ta, Georgia, op jacht naar kaarten; ze waren verbijsterd door de po tentiële omzetcijfers in een voormalig commu nistische wereld die stond te springen om te proeven van het Ameri kaanse leven. „De potentiële winsten in de cola-industrie gaan ieders dromen te boven", aldus een be geesterde Bern hard Hu- ber, directeur van Pepsi voor Centraal- en Oost- Europa. „De verkoopcij fers zouden kunnen verdubbelen en weer verdubbelen". Zelfs in het Midden- Oosten, waar beide be drijven al jarenlang op de markt gevestigd zijn, verschuift de machtsba lans. Toen Coca-Cola in Israël op de markt kwam, werd het bedrijf geboycot door de Arabi sche landen, waardoor de weg werd vrijge maakt voor Pepsi. Nu echter de internationale bondgenootschappen verschuiven, is de boy cot tegen Coca-Cola op geheven en is Pepsi in het defensief. De directie van Pepsi gaat heel ver om de Arabische markt te ver dedigen. David Jones, de Brit die aan het hoofd staat van de Pep- si-operatie in het Mid den-Oosten, kleedde zich als een Arabische sjeik en reed op een ka meel om indruk te ma ken op zijn Egyptische gastheren. Zijn inspan ningen werden beloond met een overeenkomst. Kerstkaart In Afrika bood de om verwerping van het marxistische regime van Mengistu in Etiopië nieuwe kansen. De ge vechten waren nauwe lijks afgelopen toen ver tegenwoordigers van Coca-Cola in de geplun derde hoofdstad Addis Abeba opdoken om za ken te doen met de lei ders van het zegevier- dende rebellenleger. Er werd snel een overeen komst gesloten. Deze week sloot Coca-Cola een nieuwe handelsove reenkomst met Angola na een hiaat van vijf iaar door de burgeroor log. De macht van de fris drankindustrie is enorm. Coca-Cola is vaak rijker dan de lan den waarmee het zaken doet. Zowel Pepsico als Coca-Cola is nog steeds gevoelig voor landen waar de 'colarisatie' nog geen feit is. Drie weken geleden heropende Coca-Cola een bottelfa- briek in Kabul. Deze was vier jaar geleden gesloten na onder vuur genomen te zijn door de mujaheddin. Coca-Cola ging met de fabriek een directe concurrentie aan met Pepsi, dat er ondanks de inzet van drie miljoen dollar niet in is geslaagd te 'markt te beheersen. Overigens is in ieder stadium sprake van he vige competitiedrang. Zo ontwierp iemand bij Coca-Cola een kerst kaart met de wereld kaart erop. Hij nam de vrijheid Venezuela weg te laten: het is het enige land in Zuid-Amerika waar Pepsi de overhand heeft. Terwijl de oorlog in Eu ropa en het verkruime lende Sovjet-rijk verhe vigt, is .de allergrootste markt nog relatief on beroerd gebleven. De race van Coke en Pep si-Cola om de 1,1 mil jard Chinezen voor hun merk te winnen, is nog maar net begonnen. Vo rig jaar steeg de ver koop van Coke er met 50 procent naar 60 mil joen kisten. Het zal niet lang meer duren alvo rens de twee giganten het land met de meeste inwoners ter wereld zullen bestormen. (c) The Sunday Times voor oor 3or lelderc Ainimu imstrei Aorgen niddag ingeve wakke uidwes VOE NDAAG 2, 17.! Gent Ut 4. 21.5 opa Cup akh pen IIDEN ek ee en opg de r aagt, w en gaan vakbor irten b< jach ast lev< ngenscl rkelijk n, dienr 'ijgen. ze reel rden i orbeeld Mens Kind, o Primi dat er en. Das derhanc 'n won Pro P 't dierei ing van van tschap. 8 zijn g imma's 'rpen or te zett<

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16