Kermis op Wantveld is ichtcrhaald evenement jisse steekt meer geld behoud van molens Wethouder moet commissie weerhouden van opstappen DUIN- EN BOLLENSTREEK X>A NOORDWIJK: met onderzoek naar soda in wasmiddelen Katwijker tweeduizendste promovendus Dekbedden gestolen VOORSCHOTEN Die- ven hebben in het afgelo pen weekeinde geld en dekbedden gestolen uit een beddenwinkel aan het Treubplein in Voorscho ten. Er is voor tienduizenden gul dens ontvreemd. De inbrekers hebben de deur van het maga zijn en nog enkele deuren ge forceerd om bij geld en goede ren te komen. Computer ontvreemd VOORSCHOTEN Een com- puter ter waarde van 6000 gul den is in het weekeinde ont vreemd uit het kantoor van een tuinbouwbedrijf aan de Boerhaaveweg in Voorschoten. Een ruit van de toegangsdeur werd vernield om binnen te komen. door JOOP PEETERS VOORSCHOTEN De leden van de commissie openbare werken bleken gisteravond duidelijk ge schrokken te zijn van de mededeling dat de wel standscommissie per 1 ja nuari opstapt. Zij willen dat wethouder J. van de Poel het conflict oplost zo dat de commissie blijft be staan. Uit de discussie bleek dat Van de Poel daarbij ver mag gaan. De welstandscommissie kon digde vorige week aan op te stappen omdat de gemeente raad had besloten het presen tiegeld voor de vergaderingen minder te verhogen dan bur gemeester en wethouders had den voorgesteld. B en W wil den de deskundigen van de commissie 255 gulden per ver gadering geven, de "raad 204 gulden. Zowel W. Valkenburg (CDA), P. Verschoor (VVD), P. Dor- dregter (PvdA) en E. Brussee (D66) toonden zich ongelukkig over de discussie die gehouden werd in de november-raads- vergadering. De discussie over de vergoedingen aan de com missieleden werd toen beïn vloed door de irritatie over het steeds uitstellen van een eva luatienota over het welstands- beleid. Alleen S. Harlaar (Groen Links) stelde gisteren voor om de sollicitatie-proce dure te; starten voor de samen stelling van een nieuwe wel standscommissie. Wethouder Van de Poel zette uiteen dat na overleg tussen het college en de welstands commissie een overeenstem ming was bereikt ten aanzien van de vergoedingen. In ver gelijking met omliggende ge meenten worden de architec ten in de commissie onderbe taald. „De discussie over het functioneren van de wel standscommissie thans en in de toekomst kwam daarom heel ongelegen en onterecht", aldus Van de Poel. Hij gaf toe dat er al een evalu atienota had kunnen zijn. De wensen voor de toekomst zijn onder meer zoveel mogelijk kleinere zaken af te laten han delen door de voorzitter van de commissie en de commissie in zijn geheel alleen in te scha kelen bij grote projecten. Van de Poel beloofde dat de nota in februari wordt aangeboden. Voor die tijd zouden enige ad hoe afspraken met de wel standscommissie gemaakt kun nen worden, waardoor die commissie eventueel bereid is ook na 1 januari in functie te blijven. REGIOJOURNAAL Folk In 't Wapen van Noordwij- kerhout organiseert The Folkclub een Chris en Linda Simpson Special met een een malig optreden van Magna Carta's lead singers. Het op treden vindt vanavond plaats. Het concert in 't Wapen aan de Dorpsstraat 14 in Noord- wijkerhout begint om half ne gen. De toegang kost f10. Kerstmarkt In de Noordwijkse St. Je- roenskerk wordt morgen en donderdag een kerstmarkt ge houden. Van 's middags één tot 's avonds negen uur zijn bezoekers welkom tegen beta ling f2,50Kinderen hoeven slechts de helft te betalen. Bij de opening van de kerstmarkt morgen om kwart voor een vindt ter verhoging van de feestvreugde de presentatie plaats van de nieuwe gedich tenbundel van de bekende Noordwijkse dichteres Bep van Oosten, getiteld: „Noord - wijks wel en wee, van Dorus Mol tot Stoute Kee". De bun del zat te koop zijn op de kerstmarkt, alwaar de schrijf ster zelf de exemplaren zal signeren. CNB De coöperatieve bloemenvei ling CNB in Lisse houdt mor gen haar jaarvergadering. Plaats van handeling is de veilingzaal aan de Gracht weg. Naast de begroting wordt het beleid van de veiling in de komende jaren besproken. De vergadering begint om half twee. Altijd wat Het Rijnlands Lyceum speelt in december vijf keer het stuk „Altijd wat" van Wim T. Schippers in de zaal van het schoolgebouw aan de Apollo- 1 De voorstellingen op 16 en 17 de cember zijn openbaar. Entree f4, kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Aanvang steeds kwart over acht. Het stuk wordt door de leerlingen ge speeld en draait rond enkele chaotische personages die een onzekere toekomst tegemoet gaan. Milieuprijs De werkgroep Milieuzorg Oegstgeest heeft een jaarlijk se milieu-prijs ingesteld voor degenen die zich op een posi tieve wijze met het milieu be zig houden. Omdat op de Je naplanschool het milieu dage lijks op één of andere wijze onder de aandacht van de leerlingen wordt gebracht en het derhalve in het onderwijs een belangrijke plaats krijgt deze school de prijs, een kunstwerkje van de Oegst- geester kunstenaar J. Hulst. De prijs wordt op 18 decem ber 's ochtends om kwart voor negen officieel overhandigd. Kerst-inn Door de kerken in Oegst geest wordt er op tweede kerstdag van twee tot zeven uur een Kerst-inn gehouden. Iedereen is dan in het ge meentecentrum aan de Lijt- weg van harte welkom. Er worden voor deze open dag vrijwilligers gevraagd. Zij kunnen zich opgeven bij ds. H. Visch (telefoon 175796) en bij ds. J. Kooman (telefoon 155724 kidóeSou/umt de ag< nde T", de van I, kerstboomverbranding wordt 10k in Noordwijk snipperdag (OORDWIJK Verbranden van kerstbomen mag t meer. R. de Visser, directeur Openbare Werken dat gisteravond in een vergadering van de com missie Openbare Werken. Er is in de gemeente ook - -n plaats meer waar het verbranden van kerstbo- n zonder hinder zou kunnen gebeuren. De afge- ankte bomen worden voortaan versnipperd. Wat ijft is het inzamelen van de afgedankte kerstbomen. Vie inlevert krijgt net als vroeger een lootje waar- 15 ee leuke prijzen zijn te winnen of een rit met een in de brandweerwagens. i 'snipperdag', een vondst van commissielid Verweij Iroen Links), wordt gehouden op vrijdag 3 januari, /rouw Kramer-Crama (PvdA) deed de suggestie lot in de vorm van een kleurplaat te verstrekken, kleurplaten is de tegenwoordige jeugd wild, wist Bezwaar negen dagen te laat ingediend DEN HAAG/VOORHOUT Het be- zwaar van de Voorhouter R. van der Mark en twaalf buurtgenoten, tegen het besluit van de gemeente geen geluids schermen te plaatsen langs de de spoor lijn langs hun woningen aan de Spoor- laan, is wederom afgewezen. Eerder hadden gemeente en de Raad van State het bezwaarschrift niet-ontvankelijk verklaard, omdat het negen dagen te laat was ingediend. Van der Mark had verzet aangetekend tegen die uitspraak, maar staatsraad J. Blauw bevestigde de oorspronkelijke uitspraak. Het bezwaar van Van der Mark was op 7 december 1988 gedateerd en twee dagen later bij de gemeente bezorgd. De toegestane ter mijn liep echter af op 30 november 1988. Van der Reijden weg bij ziekenfonds DSW SCHIEDAM Drs. J.P. januari 1992 zijn functie i Raad van Toezicht var (210.000 verzekerden in Maassluis en een deel 1 /an der Reijden legt op 1 eer als voorzitter van de het ziekenfonds DSW Schiedam, Vlaardingen, het Westland). Door de stelselwijziging ziektekostenverzekeringen voorgenomen fusie van de particuliere verzekeraar Zilveren Kruis met de ziekenfondsen Spaarneland, SZR (Rotterdam) en ZHE (Zuid-Hollandse Eilan den) is deze functie volgens Van der Reijden, die ook wethouder in Oegstgeest is, niet langer te com bineren met het voorzitterschap van het bestuur van Zilveren Kruis. Prof. dr. F.F.H. Rutten volgt Van der Reijden op bij DSW. Hij is hoogleraar eco nomie van de gezondheidszorg en directeur van het Institute for Medical Technology Assessment aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Geld voor tuin bij Grote Kerk NOORDWIJK De Her- vormde gemeente krijgt 4.000 gulden voor de heemtuin die momenteel wordt aangelegd bij de Grote Kerk in Noordwijk- Binnen. De commissie openbare werken kon zich gisteren verenigen met dit voorstel van burgemeester en wethouders. Het geld wordt gebruikt voor een hekwerk. L. Cramer-Cra- ma (PvdA) had moeite met de wijze van financie ren. Het geld komt deels uit het „stuwmeer" en deels uit de post onvoor ziene uitgaven. Voorschoten wil groen in Noord-Hofland terug VOORSCHOTEN Er moet eindelijk eens worden opgetreden tegen het landje pikken in de wijk Noord-Hofland. De commissie openbare werken vroeg wethouder J. van de Poel gisteren maatregelen te nemen. Ver schillende bewoners hebben hun achtertuin met één tot twee meter verlengd ten koste van het openbare groen. De wethouder gaf de verzekering dat de bewoners nu lang genoeg de tijd hebben gekregen om het veroverde groen weer terug te geven. Wie nog steeds de tuin uitgebreid heeft met openbaar groen, die kan spoedig de dienst openbare werken ver wachten. Aan het herstel zijn kosten verbonden en die worden in rekening gebracht. Politie Lisse pakt kaasdief LISSE De rijkspolitie van Lisse heeft gistermiddag een Britse kaasdief gegrepen. De 25-jarige man, woonachtig in Leiden, pakte de kaas weg vanaf een uitstalling voor een kaaswinkel aan de Kanaal straat. Een getuige waar schuwde politie, die de Engels man op het Vierkant wist te achterhalen. Hij had de grote ronde kaas, waarde 150 gul den, nog bij zich. De man is meegenomen naar het politie bureau en in de gelegenheid gesteld om de boete wegens diefstal direct te betalen. Geen kunstwerk op 't Vierkant Idoor JAN KEES FAAS LISSE Het voorgestel de kunstwerk van Henk van Bennekum, voorstel lende een kegel, komt de finitief niet op 't Vierkant in Lisse. Het college heeft het voorstel van een meerderheid uit de Lissese politiek overgenomen, dat het ontworpen kunstwerk niet kan steunen op een breed draagvlak bij de plaatselijke bevolking. De meeste leden van de commissie welzijn wa ren gisteravond dan ook opge togen over de ommezwaai bij de gemeehte. K. van der Zwet van het CDA vindt dat de re constructie van 't Vierkant en de Heereweg voorrang heeft. „Eerst deze evaluatie afronden en dan kunnen we alsnog be kijken wat voor kunstwerk er moet komen, dat past in het historische beeld van 't Vier kant". Met uitzondering van de link se partijen in de raad krijgt het CDA voor haar standpunt steun van klein rechts en de VVD. Wel wilde de liberaal Van Gelder weten wat de ge meente Lisse gaat doen met de afgewezen kunstenaar Van Bennekum. Van Bennekum heeft immers meer geld in zijn ontwerp moeten steken dan zijn vergoeding van 3500 gul den. „Het mag niet zo zijn, dat de kunstenaarswereld gaat denken aan Lisse gaan wij ons niet branden", aldus Van Gel der. Wethouder Meulemans kon hem geruststellen. „Wij hebben een contract met Van Bennekum, zodat we met hem verder zullen praten over een nieuwe opdracht. Voorlopig lijkt een afkoelingsperiode op zijn plaats". Van Bennekum heeft eerder al laten weten een 'figuratief' kunstwerk voor 't Vierkant niet te ma ken. Woningen Katwijk doelwit inbrekers KATWIJK Vier woningen die dicht bij elkaar liggen zijn gisteravond in Katwijk aan Zee bezocht door inbrekers. Steeds werd dezelfde werkwij ze gehanteerd. Aan de achter kant werd een slot geforceerd, waarna aan de voorkant de gordijnen werden gesloten en het huis in alle rust werd doorzocht. De eerste inbraak werd rond half acht ontdekt in de Parklaan. Buren vonden het vreemd dat er licht brand de in de woning terwijl de be woners niet thuis waren. Toen de politie kwam waren de in brekers al weg. Daarna werd op drie adressen in de Boors- mastraat, in dezelfde buurt, in gebroken. Idoor CHRISTA VAN DER HOFF DELFT De 29-jarige Dirk Verdoes uit Katwijk is gisteren aan de Techni sche Universiteit Delft (TUD) gepromoveerd tot doctor in de scheikunde. Hij was daarmee de twee duizendste promovendus. „De reclame suggereert dat aan het maken van een wasmiddel nauwelijks technologie te pas komt. Het tegendeel is echter het geval", zegt Verdoes in één van de stellingen bij zijn proefschrift. Verdoes deed onderzoek naar het gebruik'van soda in was middelen. Nu de fosfaten uit de wasmiddelen verdwijnen zoekt de industrie naar goede vervangers om de hardheid van het water te verminderen. Hoewel er nieuwe weten schappelijke ontwikkelingen zijn, grijpen sommige fabri kanten terug naar het bekende oude produkt soda (natrium- carbonaat). Vooral in de Vere nigde Staten hebben fabrikan ten daar belangstelling voor. Het gebruik van soda voor het zachter maken van water was al bij de Egyptenaren in zwang. Afzetting Het probleem is echter, dat zich op het wasgoed calcium- carbonaat-kristallen kunnen afzetten. Verdoes zocht in zijn onderzoek naar een verklaring voor de manier waarop deze kristallen in het wasgoed te recht komen. Ook zocht hij een verklaring voor de manier waarop bepaalde polymere ad- divitieven (toevoegsels) dit proces kunnen beïnvloeden. Uit Verdoes' onderzoek bleek dat afzetting waarschijnlijk wordt veroorzaakt door kiem- vorming van calciumcarbo- naat op textiel. De polymere addititieven kunnen de afzet ting beïnvloeden als gevolg van hun effecte op de kiem- vorming en de groei van calci- umcarbonaat, zowel in het wasmiddel als op het textiel. Verdoes deed zijn onderzoek in opdracht van Household and Personal Care Research, een divisie van Douwe Eg berts. „Voor de wasmiddelen fabrikanten zijn in mijn on derzoek zeker aanknopings punten te vinden, maar er kunnen jaren overheen gaan voordat er een wasmiddel in de winkel ligt waarbij soda als waterverzachter wordt ge bruikt", zegt Verdoes. Overi gens gaat de Katwijker per 1 januari bij TNO in Zeist wer ken. Hij zal zich daar met een heel ander vakgebied gaan be zig houden, namelijk met membraantechnologie. ng (al); lon 1 347165( 18.45, 30RDWIJK „De bBABYL(irm*s °P het Wantveld Noordwijk is een ach- ^rhaald evenement dat iel herrie en parkeero- rlast veroorzaakt en arom beter zou kunnen f (Canlorden afgeschaft". Dat i gisteravond het Noord- jkse CDA-raadslid R. )Ft4oo3'iSS*n£ tijdens de com- th, ssievergadering voor irisme waarin het eve- mentenbeleid van de engrac aemenbadplaats ter dis- isie stond. ssing kreeg steun voor zijn ndpunt van zowel de VVD an Groen Links. Daarmee zich een meerderheid te- het voortzetten van de af te tekenen. Wet- P. Barnhoorn had de laten draaien. Op de zondag middagen zou de kermis - des noods zonder muziek - nog een flinke hoeveelheid geld kun nen opbrengen. Geld dat uit eindelijk ten goede zou komen aan de VVV/Noordwijk Pro motie, die zoals bekend een extraatje goed zou kunnen ge bruiken. „Niet elk economisch belang gaat boven het belang van de burgers van Noordwijk die een leefbare gemeente willen", bleef Dessing echter bij zijn standpunt. J. Voorham was het niet met hem eens. „Ker missen zijn ook leuk voor onze eigen bevolking. Ik zie niet in waarom we niet door zouden kunnen gaan en wat mij be treft ook op zondag", aldus het PvdA-raadslid. Ook Barn- hoorns partijgenoot A. Vermeij deelde die mening. Wel vond het raadslid van Noord wijks Belang dat er gezocht zou moeten worden naar een meer geschikte lokatie. Zomermarkten De toeristische zomermarkten op de Hoofdstraat en het Vuurtorenplein kregen wel de zegen van de commissie. Ge bruikmakend van het spreek recht hadden ondernemers uit beide buurten al sterk aange drongen op die steun. Volgens hen zijn de markten onont beerlijk om de toeristen naar de Noordwijkse winkels te lokken. De commissie was het daar met Barnhoorn in grote lijnen mee eens. Wel vond men dat met name de markten op het Vuurtorenplein ordelijker zou den moeten verlopen. „Er moeten afspraken over het op ruimen gemaakt worden", verwoordde de liberaal J.van Eijken de mening van de com missie. Barnhoorn schaarde zich volmondig achter die me ning. Voorham had nog de meeste reserves over de effectiviteit van de zomermarkten. „Mark ten vind je van Katwijk tot op de Veluwe, daar kunnen we ons als badplaats niet mee on derscheiden", vond ze. Ze pleitte er daarom voor te kie zen voor sportieve evenemen ten zoals golf en wielrennen. „Zo trekken we ook mensen, maar niet zo massaal en daar om ook met minder storende randverschijnselen voor onze burgers", aldus de PvdA-poli- Platgebeld Barnhoorn erkende ruiterlijk dat sommige evenementen die deze zomer plaatsvonden niet even gelukkig gekozen waren. Met name de vrijwel gelijkval- lende komst van de Veronica- karavaan en het Marlboro- team was veel commissieleden in het verkeerde keelgat ge schoten. „We zijn platgebeld door klagende Noordwijkers", aldus Deèsing. „Dat was inder daad een grote misser, die ab soluut niet meer mag voorko men", vond ook Barnhoorn. Ook zijn telefoon had rood gloeiend gestaan, „maar ik had het geluk niet thuis te zijn, zo dat mijn vrouw de stroom van telefoontjes kreeg te verwer ken". Wel zou de komst van Veroni ca en de sigarettengigant voor herhaling vatbaar zijn. Het amusement is gratis en een be hoorlijke trekpleister, vond de wethouder. Onderzocht zal daarom worden of een ande ren lokatie voor de evenemen ten gevonden kan worden. Ook het badcentrum Lange- velderslag zal bij die beschou wing betrokken worden. Scheikundige Dirk Verdoes (29) uit Katwijk neemt de felicitaties in ontvangst. foto: Stephen evenhuis .iefopname van de Zemel poldermolen. iogeli]k. Kindei babyz •19.30. o 14.15-1 oordziek hartbfl ?e !E De gemeente i steunt de Rijnlandse instichting in haar dingsplan. De stichting veertig molens onder beheer, waaronder if Lisserpoelmolen, Lage- ose molen en de mo- bij Keukenhof in Lis- kampt met geweldige liezen. Om de molens de ondergang te red- heeft de stichting 6,5 ton nodig, die via sponsors en twaalf gemeenten waarin de molens staan moet worden opgebracht. Hoewel de politieke partijen in Lisse over de financiële gevol gen pas morgen praten liet een meerderheid in de commissie welzijn gisteravond al door schemeren het eens te zijn met een gedeelte van de voorstel len van B en "W. Het college wenst de gemeentelijke subsi die gelijk te schakelen met die van de provincie. In plaats van de gebruikelijke duizend gulden wordt de subsidie de molens volgens de regeling 6300 gulden. Wel krijgt de gemeente als eigena res van de Zemelpoldermolen 1600 gulden meer subsidie dan voorheen, zodat de overblij vende 3700 gulden gedekt moeten worden via de post on- uitgaven. Of Lisse naast de jaarlijkse- subsidie ook een eenmalige in jectie van 8000 gulden aan de Rijnlandse Molenstichting wil geven wordt morgen in de commissie financiën duidelijk. Voorlopig beraden de politieke partijen zich nog.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11