Hilversum en Den Haag de pot en de ketel J p linal Ie h< Kikker komt bevroren de winter door ZATERDAG 7 DECEMBER 1991 PAGINA 2| DEN HAAG/HILVERSUM - We stellen ons even een aflevering uit 'Zeg 'ns Aaa' voor. Wiep wijst op een fraai ogend nieuw bankje in het interieur van dokter Lidy van der Ploeg. „Goh, een nieuwe bank?", vraagt ze. „Ja, gisteren ge kocht bij Ikea. En boven op de auto hier naar toe vervoerd", ant woordt Lidy dan. Wiep knikt neu- I traal, waarna beiden neerzijgen op I de nieuwe bank en een kort ge sprekje voeren over de problemen van Mien Dobbelsteen met de j commerciële aspiraties van haar j man Koos. Een fraai eigentijds dialoogje in een oer- Hollandse tv-komedie. Alleen, het klopt niet. Want het noemen van produkten van alom bekende winkelketens mag in het dagelijks verkeer gemeengoed zijn, j op de televisie heet dat reclame. Zelfs als Wiep niet eens de beleefdheid kan op- i brengen te zeggen dat ze die bank van I Ikea ook móói vindt. Reclame, zo is bekend, mag niet in een programma, en al helemaal niet in een programma van een publieke omroep. Daar hebben we de STER voor, zo luidt de algemene opvatting. Toch zijn er te- i kenen die er op wijzen dat die enigszins aan het wijzigen is. Nog niet zo lang ge leden werd in de Tweede Kamer gepraat over verruiming van de sponsoringsre- gels. Daarmee zouden de publieke om roepen weer wat extra geld binnen kun nen halen, geld dat hard nodig is nu door de opkomst van de commerciële televisie de STER-inkomsten, een van de pijlers van de oraroepfinanciering, zijn teruggelopen. En als de adviezen van reclamebureaus tijdens dat overleg waren opgevolgd, had de dialoog uit het begin van dit verhaal zonder problemen uitgezonden kunnen worden. Want, zo luidde dat advies, het noemen van na men zou wel mogen, als dat maar niet wordt gevolgd door een aanprijzing van die naam. De kamerleden vonden het niet zo'n goed plan. Het feit dat dokter Van der Ploeg zegt dat het bankje van Ikea is, betekent voor de kijkers al aan beveling genoeg, en dus reclame, zo re deneerden zij. Het vermelden van spon sornamen voor en na een programma gaat die kamerleden al ver genoeg. En zo werd een nieuwe en hoogstwaarschijnlijk uiterst lucratieve bron van inkomsten voor de omroepen de pas afgesneden. Moordenbrand Jammer alleen dat diezelfde kamerleden niet tegelijkertijd de oplossing gaven voor hoe die omroepen dan wèl gefinan cierd moeten worden. In Hilversum schreeuwt men moord en brand over de onduidelijkheid over de toekomst van de omroepfinanciering, en de omroepen buitelen over elkaar in hun streven zo snel mogelijk onafhankelijk te worden. Onafhankelijk van Den Haag, dat geen programma-onderbrekende reclame toe staat, de sponsorregels slechts mondjes maat wil verruimen, de omroepbijdrage niet wil verhogen, eist dat de omroepen meer geld uit neven-activiteiten halen en ook nog vindt dat minstens tien procent van de programma's aan kunst moet worden gewijd. Een Den Haag boven dien dat wel tegen alles „nee" zegt, maar niet zegt hoe het dan wel moet. Dan ben je beter af als commerciële omroep, al of niet met winstoogmerk, vinden bijvoor beeld TROS, VARA en Veronica. Den Haag is van die kritiek niet erg on der de indruk. „Het is een beetje een kwestie van de pot verwijt de ketel", zegt de woordvoerder van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer, Bert Middel. „Ik wil gerust toegeven dat het mediabe leid onder een aantal achtereenvolgende kabinetten niet bepaald uitblonk in dui- DEN HAAG - Nu de winter voor de deur staat, kleden we ons warm aan en stoken we de kachel nog eens wat extra op. Dat is onze aan passing. In de dierenwereld gaat dat niet zo simpel. Veel dieren krij gen weliswaar een dikkere vacht, maar dat betekent ook een ver- haarperiode. Andere dieren trekken weg naar warme streken en inves teren dus veel energie in een verre reis. En van een grote lobbes als de bruine beer weten we dat hij een winterslaap houdt. Die winterslaap overleeft hij door in een heel laag tempo de reservevoor- raad vet te gebruiken die hij in zijn li chaam heeft opgeslagen. Sommige die ren maken het nog bonter en laten zich gewoon bevriezen. Nu maken we al langer gebruik van het gegeven dat bijvoorbeeld bevroren sper ma toch blijft leven. Maar complete die ren? Bekend was al dat er - bijvoorbeeld in de poolstreken - insecten zijn die de poolwinter bij min vijftig graden celsius kunnen overleven. En wetenschappers uit Siberië rapporteerden het bestaan van een salamander die 35 graden onder nul verdraagt. In 1988 meldden medewerkers van de universiteit van Minnesota dat zij be vroren kikkers hadden gevonden. Ze za ten in nesten op zo'n tien centimeter on der de grond en daar vroor het zes tot acht graden. In bevroren toestand ade men de dieren niet, hebben ze geen hart slag of bloedcirculatie en werkt hun ze nuwgestel nauwelijks. Tot vijfenzestig procent van hun lichaam bestaat op dat moment uit ijs. Het ijs vult de buikhol te, de blaas en de ruimten tussen de li chaamscellen. Het lijkt in eerste instantie een gevaarlij ke manier van aanpassen om bevroren de winter door te komen. Na te zijn be vroren is andijvie, om een voorbeeld te noemen, niet meer te eten. En ook in le vende wezens zouden ijskristallen kun nen worden gevormd die dwars door de celwand heenprikken en zo een vernieti gende werking hebben. Maar zelfs wan neer dat allemaal onder controle kan De afgelopen maand ging het plotseling razend snel. De VARA, de inmiddels tot rose verkleurde burcht van Marcel van Dam, wil samen met Vero nica, de rebellenclub van het duo Out en Van der Reyden, een commerciële omroep stichten, zonder winstoogmerk. De TROS reageerde onmiddellijk: wij gaan ook commercieel, maar dan op de kabel. De EO en de VPRO meldden jubelend genoeg le den te hebben om A-omroep te worden. Kortom: het rommelt als nooit tevoren in het tot voor kort zo gekoesterde publieke bestel. Een verhaal over omroep en geld, en de rol van de politiek daarbij. OMROEP EN POLITIEK VECHTEN OVER OMROEPFINANCIERING 1 gegeven to\ nauwere samenwerk tussen muzikante Bert Middel, media-woordvoerder van de PvdA: mediabeleid kabinet èn omroepen niet altijd duidelijk. FOTO: ANP delijkheid. En dat aan de besluitvorming we! het een en ander verbeterd kan wor den. Maar van het beleid van die om roepen kan hetzelfde gezegd worden. Die hebben er ook jaren over gedaan om met zo iets simpels als horizontale pro grammering tot samenwerking te ko men. En nog gebeurt het vaak dat ze on derling zo verdeeld zijn dat ze tot niets komen". Bovendien, vindt Middel, gaat het hele maal niet zo slecht met die omroepen. De kwestie van de financiering is vooral een kwestie van die omroepen zelf, zo redeneert hij. Een betere programmering levert ongetwijfeld meer reclame-inkom sten op. Maar is de wens daarbij niet een beetje de vader van de gedachte? Met name de identiteitsgebonden omroepen, die het aan hun achterban verplicht zijn meer te brengen dan de zoveelste spel show en de zoveelste komedie, merken aan den lijve dat de adverteerders daar niet op zitten te wachten. Toch kun je zeggen dat juist die minder geijkte pro gramma's vallen onder wat hij 'een bete re programmering' noemt. Middel: „Dat is nou juist het mooie aan dat bestel. Zolang men deel uitmaakt van dat publieke bestel, van die geza menlijkheid, betekent het dat men ook bijdraagt aan dat bestel. De omroepen die met hun programma's veel kijkers en dus veel reclame trekken, hebben een verantwoordelijkheid voor die omroe pen die dat minder doen. Dat is een di rect gevolg van de keus die men maakt D66-mediawoordvoerder Gerrit-Jan Wolffensperger vindt dat minister D'An- Tekort Maar nu is het ook zo dat de omroep tientallen miljoenen guldens te kort komt. RTL4 heeft niet alleen een flink deel van de reclame-inkomsten naar zich toegetrokken, maar geldt ook als concurrent, en dus als prijsopdrijver, bij het inkopen van buitenlandse program ma's en de rechten op sportwedstrijden. Vooralsnog wordt het schip van het pu blieke bestel drijvende gehouden door gebruik van de omroepreserves. Die si tuatie zal nog nijpender worden als de TROS inderdaad het bestel de rug toe keert, commercieel wordt en zijn eigen deel van de reclamekoek opeist. Middel ziet het niet zo somber. Als de TROS er uitstapt ontstaat ruimte binnen het bestel, redeneert hij, waardoor zon der veel problemen voldaan kan worden aan de zendtijd-eisen die de kersverse A- omroepen VPRO en EO mogen stellen. En als het reclamedeel van de publieke omroepen door zo'n overstap erg achter uit zou lopen, dan, heel misschien, valt er met de PvdA wel te praten over een meer structurele aanpak van de tekorten, door middel van verhoging van de om roepbijdrage. Maar alleen ajs het echt, echt, echt niet anders kan. Want je moet de kijkers niet straffen voor het feit dat Verhoging van de omroepbijdrage is ook het stokpaardje van CDA-mediaspecialist Marten Beinema. FOTO: DIJKSTRA er commerciële omroep bestaat, vindt Middel. Verhoging van de omroepbijdrage is ook het stokpaardje van CDA-mediaspecia list Marten Beinema, hoewel in zijn ei gen fractie de meningen daarover uiterst verdeeld zijn. Evenals Middel lijkt hij bepaald niet ongelukkig met een vertrek van de TROS uit het publieke bestel. „Stapt de TROS er uit, dan verandert er weinig. Je behoudt drie netten, VPRO en EO kunnen zonder veel problemen A-omroep worden, kortom, je gaat ge woon verder. Misschien dat je wat recla me verliest, al heb ik het idee dat dat ook wel mee zal vallen: de kijkcijfers en reclame-inkomsten van de publieke om roepen ontwikkelen zich de laatste tijd toch wat minder slecht dan was veron dersteld. Maar als het veel slechter wordt, moet je toch overwegen de om roepbijdrage te verhogen", aldus Beine- De CDA-woordvoerder noemt dit zelf het meest wenselijke scenario. Een an der, minder wenselijk scenario is dat van het vertrek van VARA en Veronica uit het bestel. Hoewel niemand in Den Haag nog gelooft dat beide omroepen na de bekendmaking van de TROS nog cpmmercieel willen worden (de reclame markt voor in totaal drie commerciële omroepen is immers te klein), bestaat nog steeds een kans dat Van Dam en Van der Reyden doorzetten. En als het aan de politiek ligt', mogen die twee om- Gerrit Braks, voorzitter van de KRO, wil de minister van WVC niet te hard vallen. FOTO: SP roepen een van de drie aardse netten meenemen. Beinema zegt te betwijfelen of de EG-regels dat toelaten, maar ge beurt het wel, dan levert dat problemen op voor de achterblijvers, die de koek over twee netten moeten verdelen. „Ik heb indertijd voorgesteld dan te kijken of je met bepaalde uitzendingen niet op de kabel kunt gaan zitten. Dat is niet zo kostbaar. Je kunt je afvragen of het voor bijvoorbeeld Teleac niet veel gunstiger is op een goede tijd op de kabel uit te zen den dan op een ongunstig uur op een van de aardse zenders. Maar dat moet wel op basis van vrijwilligheid". Minder dramatisch Ook Beinema heeft het idee dat de situa tie in Hilversum minder dramatisch is dan wel eens wordt voorgesteld. De ef fecten van wat Den Haag wèl heeft ge daan, zoals invoering van zondagsrecla me en verscherping van de controle op betaling van de omroepbijdrage, zijn nog ongewis, en kunnen mogelijk voor enige financiële verlichting zorgen. Het fatale moment is volgens hem nog lang niet aangebroken. „Fataal zou het zijn als de publieke omroepen niet meer als zoda nig herkenbaar zijn, of op een bepaald moment zo weinig geld hebben voor een goede programmering dat je in een neer waartse spiraal komt van minder kijkers, minder advertentie-inkomsten, minder geld, minder goede programma's. Ma* R ik ga er van uit dat de wal het schil trJi keert, in die zin dat we zo gehecht zijl heet:e aan een pluriforme omroep dat we bi een reid zijn zonodig de omroepbijdrage i "ap"pvpn tn verhogen". Opvallend aan de zienswijze van CD; en PvdA, samen goed voor een meerder heid in de Tweede Kamer, is dat beid de toekomst van het publieke bestel feite laten afhangen van de ontwikkelin van commerciële televisie. Politiek De Haag lijkt bijna niet te kunnen wachte op het moment dat een van de omroe pen er uitstapt en commercieel wordt En juist die afwachtende houding is iet dat Hilversum, en de oppositie in d Tweede Kamer, mateloos irriteert. Hot wel minister D'Ancona van WVC in di verhaal geen rol lijkt te spelen, is zn vei antwoordelijk voor de huidige onduide lijkheid, vinden zij. D66-mediawoordvoerder Gerrit-Jai Wolffensperger is een van hen. Hij vind dat de minister nu ook eens iets mor dóen. Praten met de omroepen die u het bestel willen treden, bijvoorbeelr „De minister wil nu weer een advies af wachten van de commissie die onder zoekt of het meegeven van een aards ne aan omroepen die commercieel verde willen wel mag volgens de EG-regels Maar het is toch te gek dat we tot da advies maar niet praten. Laat de minh ter maar eens met die omroepen om dr tafel gaan zitten om te kijken te kijke of ze nog wel willen, nu de TROS op d kabel wil. Als ze niet willen heb je da advies niet eens nodig. Treedt in over leg. Kom snel met een financieringsplar voor de omroepen. Er ligt een financieel gat van op jaarbasis honderd miljoer gulden. Je kunt niet achter de feiten aaij blijven lopen, dat doen we nu al jaren" aldus de verbolgen democraat. Bungelen Gerrit Braks, voorzitter van de KRO ei nog geen jaar geleden deel uitmakenr van hetzelfde kabinet waarop de omroe] pen zoveel kritiek hebben, wil de minis ter niet te hard vallen. „Als ik zeg dat il kritiek heb op het beleid van de mini; ter, dan doel ik meer op de minister al symbool van wat in Den Haag aan poli] tieke opvattingen leeft dan op haar per-j soonlijk. Zij doet wat de politiek toelaat En bij die politiek bespeur ik een zeken onverschilligheid ten opzichte van hej publieke bestel", aldus Braks. Hilversun en Den Haag, zo betoogt hij, zijn altiji al eikaars tegenpolen geweest. Ze hebber elkaar nodig, maar van harte gaat he niet. En nu de partijen hun verhaal ooi kwijt kunnen op de commerciële televiJ sie, ontstaat er toch een zeker leedver] maak. „Dat ze ons willen laten bunge len, daar kan ik me best iets bij voorstel] len", zegt Braks vergoelijkend. Om erj onmiddellijk aan toe te voegen: „Maar, het moet natuurlijk niet te lang duren". Zijn omroep zoekt naarstig samenwer king met AVRO en NCRV, op progran matisch gebied, maar vooral ook op oi dersteunende terreinen. Het personei van de drie omroepen vreest de to komst, want het is logisch dat al die or dersteunende afdelingen ook worden s; mengevoegd. Den Haag zou zo'n innig en kostenbesparende samenwerkinj moeten toejuichen, maar daar heel Braks nog niet veel van gemerkt. „We zouden graag zien dat de politiek al onze goede bedoelingen nu ook eens beloont met duidelijkheid over de financiering, over wat we volgend jaar te besteden hebben. Maar die komt maar niet". i Inmiddels gloort er toch iets aan de ho] rizon. Woensdag meldde de minister aan de Tweede Kamer dat de STER-inkom sten hoger zijn dan geschat, en dat er volgend jaar door de omroepen 37 mil joen gulden meer te verdelen is. Maar NOS-voorzitter De Jong temperde de blijdschap. Het vertrek van de TROS uit het bestel, zo toegejuicht door de poli] tiek, gaat de publieke omroepen zekeri geld kosten, zo voorspelde hij somber De -onzekerheid duurt dus nog even voort. FR, BO worden gehouden, hoe moeten dan nog de organen intact blijven wanneer ze niet door vers bloed van zuurstof wor den voorzien? Suiker Wanneer een Amerikaanse kikvors sig naleert dat het vriest, stijgt meteen het suikergehalte van zijn bloed. Er gaat dan gewoon een inwendige schakelaar om, die ervoor zorgt dat zijn lever suiker (glucose) produceert. Deze glucose wordt door het hele lichaam getransporteerd en in organen en cellen opgenomen. Op die plaatsen van bestemming wacht het tot het kan optreden als antivries of als energieleverancier. Elke Nederlander is ermee vertrouwd dat 's winters zout op de weg wordt ge strooid om het glad worden van het weg dek te verhinderen: het vocht bevriest daardoor bij een lagere temperatuur dan gebruikelijk. Glucose werkt net zo. In de ruimten tussen de lichaamscellen ver hindert het het bevriezen van het weefs- elvocht: dat bevriest bij lagere tempera tuur. En wanneer het toch bevriest dan verloopt dat veel geleidelijker. De ijs kristallen die dan worden gevormd zijn daardoor veel kleiner en minder scherp. Ze worden als het ware door de glucose- moleculen verpakt. Daarnaast wordt glucose gebruikt om cellen van energie te voorzien nu zuur stof door het ontbreken van een bloeds omloop niet meer kan worden aange voerd. Sporters gebruiken druivesuiker tijdens een wedstrijd. Dat kan immers heel snel worden opgenomen om energie te verschaffen. Bij het ontbreken van vers aangevoerde zuurstof gaat het in li chaamscellen net zo. Maar dan is gluco se reservevoorraad. Die glucose raakt ook een keer op. En dat zou snel het geval zijn wanneer alle lichaamsprocessen op de oude voet door zouden gaan. Maar bij afkoeling gaat al les langzamer. Door te bevriezen brengt de kikker zijn stofwisseling tot een mi- numum terug. Daardoor maakt hij de tijd, die hij met een hoeveelheid reserve- voedsel in leven kan blijven, meteen al tien tot honderd keer zo groot. Ook menselijk weefsel kan worden inge vroren. In 1949 werd voor het eerst sperma in ingevroren toestand bewaard, zonder af te sterven. Sindsdien zijn er verschillende technieken ontwikkeld om door bevriezing cellen en eenvoudige weefsels te conserveren. Maar organen worden bij het invriezen toch bescha digd door inwendig gevormd ijs; het net jes afkoelen lukt gewoon nog niet zo goed. Daarnaast bestaan er nog steeds proble men bij het onderdrukken of begeleiden van de stofwisseling in de organen. Daar zijn wel goed werkzame synthetische an- tivriesstoffen voor gevonden, maar die zijn weer giftig. Er wordt nu gezocht naar antivries dat snel werkt, niet giftig is en als verpakkingsmateriaal kan die nen voor eventueel gevormde ijskristal len. De kikkers kunnen daarbij van dienst zijn. CciclócSouAatit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26