Nieuwe stroom Kurden vlucht de kou tegemoet Wens vervuld 13 es Beest lijk leven/opinie 11 14 Dagen Gratis GeidócSou/ta/rit INFORMATIE ZONDER SENSATIE EcicLseSouoant 6 DECEMBER 1991 16 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN £cldoe 6otwa/rt£ Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25206. Losse nummers 1,45. Pater Boksebeld: „Terreur Haïti loopt uit op bloedbad" Aad Mansveld overleden DEN HAAG Aad Mansveld is vannacht op 47-jarige leeftijd overle den. De oud-international leed al eni ge tijd aan een ongeneeslijke ziekte. Mansveld heeft als speler van ADO in de jaren zeventig het gezicht van het Haagse voetbal bepaald. Na ADO speelde hij ook voor Feyenoord en FC Utrecht; daarna voetbalde hij weer bij FC Den Haag. Hij kwam zes keer voor het Nedérlands elftal uit. Aad Mansveld was de laatste jaren trainer van de Haagse voetbalvereni ging Laakkwartier. Pagina 7: Voetballer met een grote mond, mens met een klein hart Meesterkoks stappen uit EG-kookploeg MAASTRICHT Het team van meesterkoks dat de diners moet bereiden voor de twaalf Europese regeringsleiders tijdens de Top in Maastricht, is plotseling uitgedund. Meesterkok Toine Hermsen heeft op het laatste moment afgezegd. Hij is naar eigen zeggen te laat benaderd door het ministerie van buitenlandse zaken. En hij vindt dat het mi nisterie zich te veel met het eten bemoeit. Chef kok Hans Snijders van het Chateau Neercanne is ook uit de meesterkookploeg - onder leiding van Cas Spijkers van het Oisterwijkse restaurant De Swaen - gestapt. Hij heeft het te druk met de lunch die koningin Beatrix maandagmiddag op het kasteel aanbiedt aan de toppolitici. Directeur Sybe ter Bant van Martinair Party-Service heeft begrip voor Hans Snijders, maar is teleurgesteld over de reactie van Hermsen. Kemp op groot aantal punten vrijgesproken DEN HAAG De voormalige afvaltrans- porteur Simon Kemp uit Hazerswoude is vandaag door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk. In hoger beroep kwam het gerechtshof op een groot aantal punten tot vrijspraak. Door de rechtbank werd Kemp vorig jaar veroor deeld tot vier en een half jaar cel. Procureur-gene raal J. Couzijn had in hoger beroep zes jaar cel ge- Kemp is schuldig bevonden aan valsheid in ge schrifte, omkoping van ambtenaren, onjuiste belas tingaangifte en deelname aan een rechtspersoon die het plegen van misdrijven tot oogmerk heeft. Kemp is onder meer vrijgesproken van het storten van een partij chemische afvalstoffen in de Coupé polder, afkomstig van het bedrijf Draka. Hij is evenmin veroordeeld voor illegale stortingen in Mellery, in België. Twee voormalige medewerkers van Kemp kregen ook aanzienlijk lagere straffen van het hof opge legd. De bedrijfsleider kreeg een straf van twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank veroordeelde hem vorig jaar tot drie jaar cel waarvan zes maan den voorwaardelijk. De acquisiteur kreeg een voorwaardelijke straf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar, tweehonderd uur dienstverlening en een boete van 5.000 gulden. Procureur-generaal J. Couzijn had tegen hen respectievelijk twee jaar cel en achttien maanden waarvan vier voorwaardelijk geëist. Hemofiliepatiénten eisen schadevergoeding 'Optimisten', meest indringende documentaire van 1991 !44ier. i !en/regio s ienstverlening v-programma s veer/puzzel/menu Coilec tannacht plaatselijk mist i minimumtemperaturen i fan plus 4 graden aan de (ust tot min 4 graden in iel zuidoosten van het vii and. Overdag dei wolkenvelden en droog. w lllddagtemperatuur ingeveer 4 graden. wakke tot matige rdwestelijke wind, ond kracht 3. if I7, Leidt S Spec spoilers elgeni ■ri tel BAGHDAD Nog eens 200.000 Kurdische vluch telingen zijn op de vlucht geslagen voor aanvallen van het Iraakse leger, waardoor ze de hulpmid delen extra belasten van VN-teams die proberen een half miljoen Kurden te ftelpen een ijzige winter door te komen. Volgens functionarissen van de Verenigde Naties hebben Iraakse beschietingen van ge bieden in de noordelijke pro vincie Sulaimaniya sinds begin oktober ruim 140.000 Kurden naar het gebied Sayed Sadiq gedreven. In de provincie Er- bil zijn nog eens 60.000 Kur den de heuvels in getrokken nadat de Iraakse militairen dorpsbewoners hadden ge dwongen te vertrekken. Car rol Faubert, de coördinator van hulpoperaties van de VN- organisatie in het Golfgebied, zei dat de helft van de nieuwe vluchtelingenstroom in de bui tenlucht verblijft, waarbij ze slechts plastic hebben tegen de koude en de sneeuw. Alleen vorige week al zijn er circa 8000 aangekomen. „We zijn ui- ;r de toe stand. We zien de mogelijk heid van honderdduizenden ontheemde mensen die in de sneeuw leven", aldus Faubert. Vorige maand waren de in spanningen afgerond om on derdak in de winter te regelen voor 500.000 Kurden. Hun hui zen waren vernietigd of ze wa ren bang om naar huis terug te gaan. Een Kurdische opstand na de Iraakse nederlaag in de Golfoorlog eerder dit jaar werd door het Iraakse leger neergeslagen. Volgens Faubert is er de komende zes maanden 40 miljoen gulden nodig voor de opvang van vluchtelingen. Opmerking Dales schiet Kamer in verkeerde keelgat DEN HAAG De Tweede Kamer is boos geworden op minister Dales die een uit drukkelijke wens van het par lement heeft afgedaan met 'fuss', het Engelse woord voor koude drukte. Uiteindelijk kwam ze aan de wens tege moet, nadat de minister van binnenlandse zaken de parle mentariërs openlijk had uitge lachen. De overgrote meerderheid wilde inzage in een brief van de hoogste ambtenaren van de verschillende ministeries over de toekomst van de dertien De topambtenaren vragen het kabinet haast te maken met het geven van duidelijkheid over eventuele fusies. De dis cussie loopt al enige tijd bin nen de fracties, maar in het kabinet ligt nog steeds geen plan op tafel. Minister Dales wilde die brief aanvankelijk niet overleggen, hoewel ook zij toegaf dat het in juridische zin geen echt vertrouwelijk stuk betreft. In de Kamer zei ze gisteren: „Naar aanleiding van krante- berichten heb ik geen zin om fuss met fuss te beantwoor den". Die opmerking schoot VVD-Kamerlid Linschoten in het verkeerde keelgat. „Wilt u een relevante vraag van de Kamer geen 'fuss' noemen. Dat ervaar ik als beledigend". Uieindelijk suste Kamervoor zitter Deetman het ontvlamba re debatje door te zeggen: „De vraag van de Kamer kan nim mer met het woord 'fuss' wor den aangeduid, maar aange zien de minister dat ook als zo danig niet heeft bedoeld uit te Kroegbaas en echtgenote gewond bij schietpartij Een 49-jarige caféhouder en zijn 48-jarige vrouw zijn gisteravond omstreeks tien uur neergeschoten in hun kroeg Het Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden. De dader, een 34-jarige Lei- denaar, is door de politie aangehouden. De caféhouder raakte lichtgewond door een schampschot. Hij kon na behandeling in het Academisch Ziekenhuis Leiden weer naar huis. Zijn echtge note moest daar langer blijven vanwege een schotverwonding in haar borst, maar kon na enkele uren ook weer op huis aan. De oorzaak van de schietpartij was onenigheid tussen de caféhou der en de verdachte. De schutter is een bekende van de politie. Hij is na verhoor ingesloten. Het vuistvuurwapen waarmee de ko gels werden afgevuurd werd in het café aangetroffen. Na de schietpartij zette de politie het café direct af. FOTO: WIM VAN NOORT FOTO: DIJKSTRA druken, acht ik de zaak als af gedaan". Overigens had de bewinds vrouw al eerder tijdens het de bat triomfantelijk met de brief van de dertien secretarissen- brief lekte begin november al uit via de media, dus gehei men heeft de korte brief dan ook niet geopenbaard. Kamer: democratisch gehalte Europa schiet te kort DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer vreest dat het democratisch gehalte van de Europese Gemeen schap lijdt onder de af spraken die maandag en dinsdag tijdens de Top in Maastricht worden ge maakt. Premier Lubbers gaf gisteren toe dat het resultaat niet ge heel overeenkomt met de inzet van Nederland. „Maar dan is het betere de vijand van het goede", aldus Lubbers. De mi- nister-president toonde zich toch voorzichtig optimistisch over de uitkomsten van de conferentie van regeringslei ders. Volgens vice-premier en minister van financiën Kok zal de Europese Monetaire Unie er „zonder twijfel" ko men. In een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad zegt Kok dat de Britten weliswaar problemen hebben met hun ei gen uitzonderingspositie in de EMU, maar dat zij het toch zullen accepteren. Jacques De- lors, de voorzitter van de Eu ropese Commissie, dreigde gis teren af te treden als in Maas tricht tegen elke prijs een ak koord wordt aangenomen over de politieke en monetaire een wording. Premier Lubbers sprak gisteren ten stelligste te gen dat hij met president Mit terrand heeft afgesproken het Europees Parlement in Straatsburg (Frankrijk) te wil len houden in ruil voor steun om de Europese Centrale Bank in Nederland te vesti gen. Volgens de Belgische staatssecretaris Lizin zal Bel gië, dat het EP in Brussel wil, een veto uitspreken over deze Kans op VN-vredesmacht in Joegoslavië neemt af elefoonstoring lij politie n brandweer eidschendam p JEIDSCHENDAM De Oi eidschendamse politie en e brandweer hebben giste- ïn vanaf twee uur 's mid- tot vanmorgen vroeg hinder ondervonden i een telefoonstoring. Op politiebureau viel door storing ook de telex uit. politie vermoedt dat de ïhele wijk - 't Lien - waar- het bureau staat, hiervan st heeft gehad. Politie en 'andweer waren nog wel te - ereiken. De agenten moes- ■n zich behelpen met twee bruikleen gekregen auto- ,nflefoons. Via het 06-11 num- er kon hiermee worden Joorverbonden. De brand eer kon zelf niet telefone- ZAGREB VN-gezant Cyrus Vance begint in Joegoslavië de moed te verliezen. De kans'dat de strijdende partijen een overeenkomst sluiten die het sturen van een VN-vredes macht mogelijk maakt, wordt steeds kleiner. Vance heeft gezegd dat er reusachtige problemen zijn rond bestandsovereenkom sten", aldus een waarnemer van de EG in Zagreb. De ge vechten in Joegoslavië zijn wederom opgelaaid. Het Joe goslavische leger heeft van daag beschietingen uitgevoerd op de Kroatische kustplaats Dubrovnik. De strijd concen treerde zich verder rond Osij- ek, Novska en Nova Gradiska (130 km ten zuidoosten van Zagreb). De burgemeester van Osijek zou hebben aangeboden te capituleren als de Servische minderheid bereid is met hem een gezamenlijke regering te vormen, meldde een Servische krant. te volgen. „Wat betreft de toe komst van Joegoslavië en zijn republieken hebben we meer malen duidelijk gemaakt dat we bereid zijn elke uitkomst te accepteren, die vreedzaam, de mocratisch en door een proces van onderhandeling tot stand is gekomen", aldus een woord voerster van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. ELKE DONDERDAG DE Het moeilijkste geval waaraan hij ooit gewerkt had. Zo noemde de Griekse gynaecoloog Spyros Tromboukis de beval ling van de 54-jarige vrouw, die gisteren - onder het motto beter laat dan nooit - een reageerbuisbaby ter wereld bracht. De vrouw had al van haar 23ste levensjaar af tevergeefs naar een kind verlangd, maar haar wens werd steeds niet vervuld. Dat zelfs aan deze zaken het Guinness Book of Records te pas komt leest u vandaag in de Leidse Courant. De krant waarop u zich misschien al jaren had willen abonneren, maar waarvan maar steeds niets terecht kwam. Reageer nu door beter laat dan nooit de bon in te sturen. Wij vervullen dan terstond uw langgekoesterde wens. „Kerstmannen, opgelet!' BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Er bestaat maar één echte kerstman, dat weet een kind. Maar de brenger van geluk en cadeaus staat de komende weken voor de onmogelijke taak overal te zijn; in alle landen, alle steden, alle winkels en alle huizen. In Berlijn zit men niet bij de pakjes neer en leidt men honderden hulpkers tmannen op. En zij zijn gelukkig niet van de echte te onderscheiden. Tenminste, bijna niet... FOTO: EPA Mededeling adverteerders en reclamebureaus Vandaag, 6 december is het advertentie-bedrijf na 15 30 uur voor dringende zaken uitsluitend telefonisch bereikbaar v 070-3190.680 De directie Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof/ Goudsche Courant/Leidse Courant Vijftien maanden cel voor verduistering HTM-miljoen LEEUWARDEN Een echt paar uit Drachten is gisteren door de Leeuwarder recht bank tot 15 maanden onvoor waardelijke celstraf veroor deeld wegens verduistering van een miljoen gulden. Het geld was van de Haagse ver voermaatschappij HTM. Die maakte het abusievelijk over op de giro van het echt paar in plaats van op die van de gemeente Den Haag. De 65- jarige man en zijn 60-jarige vrouw ontvingen in maart 1989 een bijschrijving van ruim 720.000 gulden öp hun gi rorekening. In de twee jaar daarna volgden nog drie bij schrijvingen. Toen de HTM er achter kwam was het te laat: het echtpaar had er goed van geleefd, naar hartelust gereisd naar zonnige oorden, een nieuw huis in Drachten op nieuw ingericht en een nieuwe auto aangeschaft. Er werd voor drie ton aan spaarbrieven gevonden, maar verder zou ruim vier ton zijn 'vergokt'. De officier van justitie ver moedt echter dat dit geld op een buitenlandse rekening is Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. II] Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Voorl: Leidse Courant^Antwoc 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000 n

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1