Israël doet Verreikende' voorstellen Schwarzkopf 71 Meer autonomie voor Krachtige taal van Kohl en Ma jor Ruud Gullit kan kritiek Pakjesavond voor ruim 6 miljoen Nederlanders Massaal gehoor boomplantoproep Zeventien gewonden bij aanslag in Belfast 14 Dagen Gratis CeidócSomcmt Oanneels wil dat Vaticaan standpunt kernwapens herziet „Uitkleden van sociale zekerheid onontkoombaar" Begeleiding ex- gijzelaars als bliksemafleider voor omgeving Doek gevallen voor Pan Am Dope-gebruik boksers DDR LEIDEN OMGEVING Parkeervergunning ook voor houders OV-kaart Pianoconcert zonder pianist 26 PAGINA'S in drie katernen DONDERDAG DECEMBER 1991 £eidóe 6otwa/n£ Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25205. Losse nummers 1,45. MuseumladdeR Serviers m Kroatië J Michels niet verkroppen THESSALONIKI Ruud Gullit heeft gisteren gedurende het voetbalduel Griekenland-Nederland (0-2) anderhalf uur naar de muur van de kleedkamer zitten staren. Hij beweerde van het duel niets te hebben meegekregen. De aanvoerder van Oranje, dat zich gisteren definitief plaatste voor de EK, meldde zich en kele minuten voor de kwalificatie-interland af bij bondscoach Michels. Gullit had te veel hinder van een spierblessure. „Ik was woedend", zei Michels. Die reactie deed Gullit besluiten het duel ook als toeschouwer te boycotten. „Ik was zeer teleurge steld in hem, ik kon dit absoluut niet verkroppen. Ik was er zelfs kapot van", zei Gullit, die later op de avond een kort ver zoenend gesprek met Michels had. Oranje plaatste zich door de overwinning als zevende land voor de eindronde van de Euro pese titelstrijd, die van 10 tot en met 26 juni in Zweden wordt ZAGREB Het parlement van Kroatië heeft gisteravond ingestemd met het geven van meer autonomie aan de Servische min derheid in Joegoslavië. Hiermee willen de Kroaten onder druk van de internationale gemeenschap bewijzen dat de Servische angst voor discriminatie binnen een zelf standig Kroatië ongegrond is. De minder heden in Kroatië, met als grootste groep de Serviërs, krijgen met de grondwetswijzi ging onder meer recht op een eigen identi teit, taal, schrift en geloof. De grondwets wijziging zal pas van kracht worden als er een duurzame vrede is bereikt, stelde het parlement. pagina 5: Kroatië soepeler over VN- macht BONN/DUBLIN De Duitse kanse lier Helmut Kohl heeft gisteren in Bonn gedreigd de verdragen over een Europese Politieke Unie en een Europese Monetaire Unie, die op 9 en „Als de grenzen niet opengaan, als het eenwordingsproces omkeerbaar blijft, dan zal men mijn handtekenin gen niet onder het verdrag zien, zo simpel is dat", zei Kohl in een inter view op de Duitse televisiezender ZDF. De Britse premier John Major verklaarde gisteren tijdens een be zoek aan Dublin dat Groot-Brittannie niet gedwongen wil worden tot „een paardenhandel" over de politieke toekomst van de Europese Gemeen- - schap. Zijn woorden waren een ver wijzing naar de opmerking van de Nederlandse mininster van buiten landse zaken, Hans van den Broek, van dinsdag, dat Londen een prijs zal moeten betalen wil het de term 'fede raal' geschrapt zien uit de inleiding van het unieverdrag. Eergisternacht werd al duidelijk, dat Nederland zo goed als kansloos is in de strijd om de vestigingsplaats van de Europese Centrale Bank. Duitsland heeft zich verzekerd van de steun van Groot- Brittannië en Frankrijk. Premier Lubbers heeft vorige week nog een uiterste poging gedaan de Europa- bank naar Amsterdam te halen. In een brief aan de Franse president Mitterrand stelde hij voor een ruil te maken: het Franse Straatsburg zou hoofdzetel van het Europese Parle ment mogen blijven als Frankrijk Nederland bij zijn banklobby zou steunen. Deze optie is echter in de loop van de koortsachtige onderhan delingen die aan de Eurpese Top in Maastricht voorafgaan, alweer op de achtergrond geraakt. WASHINGTON Israël heeft gisteren bekendge maakt dat het volgende week „verreikende voor stellen" zal doen aan zijn Arabische partners in het vredesoverleg over het Midden-Oosten. „De overeenkomst over zelf beschikking die wij de Arabi sche bewoners van de bezette gebieden zullen aanbieden, zal zeer gedetailleerd zijn", aldus de Israëlische ambassadeur in Washington. Naar verluidt zal Israël de Palestijnen het recht aanbieden op inspraak over de verdeling van land en water, op volledige zeggenschap over gezondheids- en handelsvraag stukken en op het oprichten van een eigen Palestijnse poli tie. Ook zou Israël zich willen terugtrekken uit een deel van de veiligheidszone die het land zelf heeft afgekondigd in het zuiden van Libanon. De Arabische delegaties bij het vredesoverleg in Washington besloten gisteren de Verenigde Staten te vragen een nieuwe datum voor te stellen om de besprekingen te hervatten. Is raël liet gisteren als enige deelnemer verstek gaan bij de heropening van het overleg en legde daarmee een uitnodiging van de VS en de Sovjetunie naast zich neer. Israël heeft gezegd dat het bereid is maan dag in Washington aan de on derhandelingen deel te nemen. De Arabische delegaties nege ren met hun verzoek een Is raëlisch aanbod om direct met dat land contact op te nemen om een afspraak te maken over een andere datum. De drie Israëlische delegaties ko men zondag in de Amerikaan se hoofdstad aan, zo verklaar de een Israëlische diplomaat. Israël praat afzonderlijk met Syrië, Libanon en de Jor- daans-Palestijnse delegatie. Overstromingen in Noord-Egypte CAIRO Na aanhoudende regens zijn rivieren en kanalen in het dichtbevolkte noorden van Egypte buiten hun oevers getre den. Duizenden daklozen worden door het leger en bescherming bevolking in tijdelijke onderkomens gehuisvest. Vooral het ge bied ten westen van de havenstad Alexandria is zwaar getrof fen. Door afgerukte stroomkabels lopen mensen het risico in het water geëlektrokuteerd te worden. WVC blundert met 06-lijn Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG Het minis terie van WVC erkent een 'taxatiefout' gemaakt te hebben bij de introductie van een nieuwe 06-tele- foonlijn voor gratis infor matie over het plan-Si- mons. Burgers die deze lijn gister middag en -avond belden, werden doorverbonden met een antwoordapparaat. Ook vandaag is de lijn na 16.00 uur, in tegenstelling tot hetgeen gisteren in de landelijke avondbladen in paginagrote advertenties werd beloofd, niet bereikbaar. Volgens een woordvoerder van het minis terie hebben de campagnelei ders zich verkeken op het tijd stip waarop de avondbladen gelezen worden. „Het idee was dat ze pas na het eten worden ingekeken. Dan zou men al vast weten dat de volgende dag tot'19.00 's avonds gebeld kon worden. Maar veel men sen blijken de krant eerder in te zien. Wie gisteren voor ze ven uur 's avonds alvast met een vraag belde, ving dus bot omdat de telefoonlijnen nog niet bemand waren". Dat het 06-team van twintig mensen vandaag na 16.00 uur afhaakt, houdt verband met de Sinterklaasviering. Volgens het ministerie zal de informa tielijn morgen voor het eerst wèl gewoon van 9 uür 's och tends tot 7 uur 's avonds be reikbaar zijn. Prins krijgt uitleg Christiaan Vogelaar, samensteller van de expositie 'Rembrandt en Lievens in Leiden, e< Willem Alexander uitleg over een van de schilderwerken. De kroonprins opende gisteren i de expositie die naar verwachting veel bezoekers zal trekken. Pagina 9: Jong en edel in unieke reünie I FOTO: WIM VAN NOORT 95 LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA'S VVEER/PUZZEUMENÜ iiiiiiiiiiuiiiieiiipeicuuui omstreeks -2 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. AT&T Danstheater )en Haag 070-3604930 choreografen en tóp- Een festival voor dansi DEN HAAG In totaal 6,1 miljoen Nederlanders vieren vanavond of komende dagen weer Sinterklaas. Gemiddeld geven ze voor een cadeau 38 gulden uit. Vooral gezinnen met kinderen tot twaalf jaar beleven het Sinterklaasfeest als een speciale dag: negentig procent viert vandaag pakjesa vond. Maar ondanks dat de meeste mensen nog steeds Sin terklaas vieren, wint de Kerst man aan populariteit. Dit jaar zal 32 procent van alle Nederlanders Kerstmis aan grijpen om familie en vrien den cadeaus te geven. Daar naast viert zeventien procent beide feesten. Van gezinnen met kinderen ouder dan twaalf jaar viert 43 procent Kerstmis met cadeautjes onder de boom, zo blijkt uit een stu die naar het koopgedrag rond Sinterklaastijd, uitgevoerd door AGB Media. Het onder zoek is uitgevoerd onder 900 mensen van dertien jaar en Relatief meer mensen uit een hogere welstandklasse vieren Sinterklaas. Van de gezinnen uit hogere klassen deelt 76 procent pakjes uit op 5 decem ber zelf, van de gezinnen uit lagere klassen houdt 60 pro cent vast aan die datum. Doordat de Nederlandse con- DEN HAAG De oproep van koningin Beatrix en prins Claus aan het Nederlandse volk om ter gelegenheid van hun zilveren huwelijk zoveel mogelijk bomen te planten, is massaal opgepikt. Premier Lubbers zei gisteren op paleis Noordeinde dat het idee 'wortel heeft geschoten' de samenleving. „Niet al leen losse bomen, hele bossen worden aangeplant. Dat zal ook na 1991 doorgaan", aldus de minister-president. Lubbers overhandigde het boek 'Bomen voor Oranje' aan koningin Beatrix als cadeau aan het zilveren koningspaar. „De oproep tot het planten van bomen was een goed idee. Het kabinet heeft echter zelf geen bomen geplant, maar een ander geschenk bedacht dat sument zijn decemberinkopen steeds meer verlegt van Sin terklaas naar kerst, zal de om zet van de 5-decemberinkopen dit jaar waarschijnlijk opnieuw dalen, wijst de jaarlijkse pei ling van het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond (NCOV) uit. De winkeliers hebben daar deels zelf een aandeel in, door dat het typische Sinterklaass feertje steeds minder in de eta- Veel winkels en warenhuizen etaleren nu al kerstspullen. Ook deflate intocht van de Sint dit jaar heeft een nadelige invloed, zegt het verbond. De totale december-omzet rond i beide feesten zal ruim één mil jard gulden bedragen, schat het NCOV. Mededeling lezers, adverteerders en reclamebureaus Vandaag, 5 december zijn onze kantoren om 16 00 uur gesloten Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag, Spuistraat 71/hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Zoetermeer, le Stationsstraat 148 Gouda, Markt 26 Leiden, Apothekersdijk 34 inspeelt op het idee", aldus Lubbers. Koningin Beatrix zei „ontzettend blij" te zijn „dat iedereen zo positief gereageerd heeft op het idee". Het boek is samengesteld door B. Voskuil, oud-voorlichter van het minis terie van verkeer en water staat. Het behandelt de ge schiedenis van 'Oranjebomen' die sinds 1874 geplant zijn. Vrijdag 6 december is het advertentie-bedrijf na 15 30 uur uitsluitend telefonisch bereikbaar via 070-3190.680 De directie Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof/ Goudsche Courant/Leidse Courant BELFAST Bij een bomaanslag in de Noordierse hoofdstad Belfast zijn afgelopen nacht zeventien mensen gewond geraakt. De bom explodeerde in een bestelwagen die stond geparkeerd in een zijstraat naast het Europahotel. De ontploffing had plaats na een telefonische waarschuwing. Veiligheidsfunctionarissen eca- cueerden meer dan duizend mensen, maar de bom ontplofte vijf minuten te vroeg. Het was de derde aanslag op een hotel in Bel fast in zes dagen. Geen enkele organisatie heeft de verantwoor delijkheid opgeëist. De politie veronderstelt echter dat de daders reageren op de uitgebreide veiligheidsmaatregelen die recent in Belfast zijn genomen. De afgelopen weken zijn honderden solda ten naar de stad gestuurd in een nieuwe poging een einde te ma ken aan het sectarische en politieke geweld. Buiten werd hij uitgejouwd, binnen bejubeld. Generaal Nor man Schwarzkopf was even in Eindhoven. Daar stond een echte leider en Monique van de Ven was er voor onze krant bij om te zien hoe enkele honderden directeuren uit het hele land hem van dichtbij mochten aanschouwen. Zo'n beetje als voorbeeld voor hoe ze zelf zouden moeten zijn. „Nu ik hem heb gezien, is hij nog drie keer zo groot geworden", werd er gezegd. Waaruit maar weer blijkt, dat je vaak eerst iets moet zien wil je het geloven. Zoals je ook wel eens van de Leidse Courant kunt hebben gehoord, maar pas zelf kunt zeggen dat het zo'n goeie krant is als je hem - bijvoorbeeld veertien da gen gratis - hebt gelezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 ir/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Of bel 071-313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1