Michels wil geen georganiseerd feest „Planten makkelijker verkopen dan bowlen" UEFA verlengt termijn van inschrijving Ruim vierduizend dopingcontroles in Duitsland SPORT - Badmintonduo op nominatie voor Olympische spelen Geen geldschieter Arie Luyendijk Edberg zegt af Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u f&dóeQowuvnt jBERN De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de in- jschrijvingstermijn voor de organisatie van het EK voet bal 1996 met negen dagen verlengd. Oorspronkelijk was |1 december de uiterste datum waarop geinteresseerde Handen zich in Bern konden aanmelden. Dat aantal bleef beperkt tot twee: Engeland en Portugal. Om ook Neder- fland en Griekenland de gelegenheid te geven hun offi- Iciële kandidatuur bekend te maken, is de sluitingsdatum jnu 10 december. Oostenrijk haakte onlangs af vanwege de hoge kosten van het evenement. De beslissing over (toewijzing valt in mei 1992. KIEL In het olympische jaar zullen in Duits land ruim vierduizend dopingcontroles worden uitgevoerd. Dat maakte Hans Hansen, voorzitter van de Duitse Sport Bond (DSB) in Kiel bekend. „Statistisch wordt elke topsporter één keer per jaar gecontroleerd", verklaarde hij. Dit jaar bleef het bij rond 1500 controles op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Dat was een verdrievoudiging van het aantal tests in 1990. Hansen noemde het dopingprobleem 'het centra le thema in de Duitse sport'. Nieuw contract voor veldrijder Frank van Bakel DEURNE Veldrijder Frank van Bakel heeft een nieuwe sponsor ge vonden in een Helmonds transport bedrijf (Mode-Express), dat ook de motorcrossers Kees van de Ven, Leon Giesbers en Fred van Loon financieel steunt. De Brabander te kent woensdag, op zijn 33ste ver jaardag, een tweejarig contract. Van Bakel rijdt nu nog voor de Belgische SEFB-ploeg, met onder anderen Danny de Bie. Die ploeg stopt evenwel op 1 januari. Blunder Grobbelaar fataal voor Liverpool LONDEN Liverpool is gisteren uit het toernooi om de League Cup gekegeld. In de vierde ronde ver loor de veelvoudig Engelse kam pioen met 1-0 van het bescheiden Peterbororough, dat in de derde di visie uitkomt. Een blunder van doelman Grobbelaar stelde Kimble in staat de enige treffer te maken. Werder Bremen bereikte de halve finales van het toernooi om de Duitse voetbalbeker. De titelverde diger won met 2-0 van landskampi oen l.FC Kaiserlautern. WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 UTRECHT De Nederlandse badmintonbond heeft Eline Coene en Erica van de Heuvel-Van Dijk bij chef de mission André Bolhuis voorgedragen voor uitzending naar de Olympische Spelen van Barcelona. Het tweetal heeft de Olympische no minatie te danken aan de vijfde plaats, die het inneemt op de wereldranglijst van het dubbelspel. Coene kan, bij vormbehoud, ook aanspraak maken op deelneming in het enkelspel. Op de geschoonde ranglijst staat ze momenteel vijftiende. Het NOC eist van de badmintonners voor Barcelona een redelijke kans op een plaats bij de laatste acht. Mogelijk komt Astrid van der Knaap, die na een blessureperio de hard op weg is terug naar de top, ook nog voor uitzending in aanmerking. Bij de mannen zal kwalificatie moeilijker zijn. Chris Bruil en Jeroen van Dijk kun nen voorlopig slechts hopen, dat ze bijvoorbeeld door goede resultaten bij toer nooien in Japan en Taiwan nog een eind omhoog schieten op de wereldranglijst. Tafel tennisster Bettine Vriesekoop van Tempo Team is definitief aangewezen voor de Spelen in Barcelona. Door het wegvallen van Tu Yong uit Zwitserland is Vriesekoop op de wereldranglijst opgeschoven naar de 24e plaats, wat voldoende is voor rechtstreekse plaatsing. ELBURG Een over winning in de 500 mijlsra ce van Indianapolis blijkt geen levenslange garantie voor sponsors en materi aal. Arie Luyendijk, win naar van de Indy 500 in 1990, heeft op dit moment jgeen geldschieter en auto voor de volgende competi tie van de Indy Car World Series. De Nederlander heeft welis waar tal van contacten, maar iconcrete afspraken zijn voor alsnog niet gemaakt. Het team Vince Granatelli, waar de 38-jarige Brabander pen seizoen uitkwam, heeft geen sponsor meer. On derhandelingen met drie teams zijn op dit moment in volle gang. Luyendijk zelf sponsors. ,Half januari hak ik de knoop door. Het is niet gemakkelijk een goede geldschieter te vin den. Ik kan wel ergens instap pen, maar ik wil wel mee kun- doen om de hoofdprijzen. De economische toestand in de Verenigde Staten is verre van florissant. Dat is de reden waarom ik nu nog in het onge- wisse verkeer over volgend jaar. Ik heb enkele aanbiedin gen, maar die zijn marginaal,", izei Luyendijk. Merkwaardig Het is merkwaardig dat de i tocoureur op dit moment feite lijk werkloos is. Hij eindigde afgelopen seizoen als zesde in de Indy Car-competitie, won twee races en finishte in Indi anapolis als derde na een in drukwekkende inhaalrace. Hij hield in de eindklassering on- Jder andere Mario Andretti, Eddy Cheever en Danny Sulli- Ivan achter zich. '„Kenny Bernstein wil mij al leen contracteren voor de Indy 500. En daar voel ik weinig ;voor. Chip Ganassi heeft een offerte voor vier races. Ik weet dat het kort dag is, want in maart begint de competitie weer. Ik zit er evenwel niet echt over in. Ik verwacht dat het wel losloopt. Ik heb nog dik zes weken de tijd", toonde Luyendijk zich optimistisch. ANTWERPEN Stefan Ed berg heeft zich afgemeld voor het ECC-toernooi, dat deze week in Antwerpen wordt af gewerkt. De nummer één van de wereldranglijst kan volgens toernooidirecteur Sergio Pal- mieri niet in actie komen we gens blessures aan arm en knie. Palmieri liet tevens doorschemeren dat de Zweed mogelijk ook zal ontbreken bij de Grand Slam Cup in Mün- chen, waar zes miljoen dollar op de tennissers ligt te wach ten. Edberg mocht, na inten sieve behandeling van een paar weken in een ziekenhuis in Essen, vier dagen geleden de training hervatten. In plaats van Edberg, die in Ant werpen in de eerste ronde vrij had, treedt nu de Amerikaan Patrick McEnroe morgen aan tegen zijn landgenoot Aaron Krickstein. Dezelfde dag treft Jan Siemerink, die afgelopen maandag de Rus Volkov uit schakelde, de Duitser Boris Becker. SPORTWERELD Basketbal Het Nederlands vrouwen-basketbalteam is bij het EK-kwalificatietoernooi in de Franse stad Chartres, van 13 tot en met 17 mei 1992, in gedeeld in groep A met Roe menië, Polen, Italië, Grieken land en Frankrijk. De num mers één en twee plaatsen zich voor het Europees kampioen schap in 1993. THESSALONIKI Hoe wel het Nederlands elftal op het punt lijkt te staan zich te plaatsen voor de EK-eindronde voelde Ri- nus Michels er gisteren niets voor om al vast maar een feest-comité te instal leren. Afgelopen zondag al tijdens de de gebruike lijke pers-instuif in Am sterdam hield de bonds coach, vlak voor (waar schijnlijk) zijn laatste kwalifikatie-wedstrijd de boot stevig af. „Laten we eerst maar eens op bere- jacht gaan", sprak Michels over het duel met Grie kenland van vanmiddag in Thessaloniki, waarin zoals bekend een punt volstaat om de tickets voor 'Zweden' definitief te laten reserveren. Onder aanvoering van Jan Huijbregts was de afgelopen dagen in noord-Griekenland al vast wat gepolst over de stemming onder de fuifnum mers als Oranje zich inderdaad zou zekerstellen van een plaats in het toernooi, waarin de Eu ropese titel van 1988 moet worden verdedigd. Voor een feestje na afloop van de mid dag-wedstrijd in het Kaftatzo- glio-stadion zou immers alle gelegenheid zijn. De Oranje delegatie vliegt, pas morgen ochtend terug naar Amster dam. Met uitzondering overi gens van de drie spelers van AC Milan, mogelijk nota bene grotendeels degenen die de reis naar Zweden mogelijk maakten. Gullit, Rijkaard en Van Basten, van wie de laatste dank zij zijn vijf doelpunten een jaar geleden op Malta de hoeksteen legde voor de aan staande kwalifikatie, worden vanavond direct na afloop van de ontmoeting met de Grieken door een privé-vliegtuig van club-eigenaar Berlusconi van Thessaloniki naar Milaan ge vlogen. Maar hun absentie maakt de overige leden van het Neder landse gezelschap in Grieken land, onder wie vooral de no tabelen, niet zo gek veel uit. Ook zonder het illustere trio uit Italië zal men best een klein feestje gaan bouwen als het zo ver is. „Maar", vertelde Jan Huijbregts gistermiddag in het luxueuze hotel Makedonia Palace in Thessaloniki, „Mi chels wilde vooraf niets weten van het organiseren van een feest. Hij stelde zich op het standpunt dat er nog negentig minuten moest worden ge voetbald. En het leek hem wat voorbarig als er al een fuif zou worden aangekondigd". welkome extra afleiding zijn in het Panorama Palace. Ze klaagden direct na aankomst maandag al over de gebrekki ge faciliteiten van het onder komen, dat niet veel meer of freert dan het fraaie uitzicht over zee. De tv op de kamers biedt slechts één kanaal even als de radio en andere manie ren van ontspanning, zoals een biljartzaal en dergelijke, zijn ook afwezig. Ook een manier om met voetbal bezig te (moeten) zijn.... Aperitief Poolshoogte Maar Huijbregts („Regeren") zou Huijbregts („is vooruit zien") niet zijn als hij toch al niet gisteren poolshoogte was gaan nemen in het tien kilo meter buiten de stad liggende spelershotel Panorama. Daar zouden immers de festiviteiten zich concentreren als Oranje zich vanavond zou verzekeren van een EK-ticket. „Ik heb ge zien dat daar voldoende gele genheid is om iets op touw te zetten", aldus de secretaris be taald voetbal en competitielei der van de profs. Die een re gelmatige gast is tijdens de uit wedstrijden van het Neder lands elftal, hoewel hij er or ganisatorisch niets heeft te zoeken. Met de overige bobo's verblijft hij in het Makedonia Palace, waar overigens ook talrijke andere vaste 'begelei ders' van Oranje een onderdak hebben gevonden. „Maar Mi chels wilde dus niks aankondi gen voor wat een eventueel feest betreft. Maar tegen een spontaan ontstaand gebeuren had hij geen bezwaar, liet hij weten". Hetgeen vanavond nog een kleine volksverhui zing tot gevolg kan hebben, want de Nederlandse kolonie, inclusief de media-vertegen woordigers, in Thessaloniki is over de hele stad verspreid. De bobo's doen het weer op hun geheel eigen manier. Gis teren hielden de sponsors van het Nederlands elftal, onder aanvoering van de werkgever van de later aangereisde sec tie-voorzitter Van Rooijen een ontvangst voor de pers. Op een tijdstip dat de notabelen uitste kend paste, als 'aperitief' voor het later op de avond nog te genieten diner. De informele bijeenkomst, overigens wel in het pershotel, werd uitgebreid bezocht door sponsor-verte genwoordigers onder wie bij voorbeeld oud-tienkamper Eef Kamerbeek. Hij is in Grieken land om namens Philips een vinger aan de pols te houden. En er eventueel ook getuige van te zijn dat loslippige bondsbestuurders hun mond voorbijpraten, hetgeen 'onder het genot van een drankje en een hapje' nog wel eens wil geschieden. Hetgeen dan weer een feestje kan betekenen voor de op het vinkentouw zit tende mediamensen, zodat ie dereen aan het optreden van Oranje op zijn eigen manier dan toch nog weer een aparte beleving kan geven. Gisteren werd in elk geval al op ruime schaal getoast op tenminste een gelijkspel van Nederland in Thessaloniki. Dat de aanzet kan betekenen voor nog veel fuifjes straks in Zweden. Pieter Huistra moet z'n meerdere erkennen in Frank Rijkaard tijdens de laatste training van Oranje. FOTO: ANP TEAMMANAGER JOS BOETERS VAN LANDSKAMPIOEN DE LIER DE LIER Kom zelf uit het Westland en ga praten met een Naaldwijker die de bowlingsport in De Lier op het gebied van public relations en als te ammanager van de huidi ge landskampioen behar tigt. Die bovendien nog eens werkt als planten- verkoper bij een bedrijf in Bergschenhoek. Waar praten zij dan over: juist, over De Glazen Stad. Maar uiteraard niet nadat er uitgebreid van gedach ten is gewisseld over Bow ling Vereniging Westland De Lier, zoals de vereni ging officieel heet. „Maar", zegt Jos Boeters, de teammanager om wie het gaat, „vergeet niet de naam Biocor er bij te ver melden. Want zonder dat bedrijf zou er geen lands kampioen uit De Lier be staan". Een merkwaardige zaak ei genlijk. Het Westlandse Bio cor/De Lier is landskampioen bij de bowlers en wie spelen er in Geen Westlanders. Goed, Nico Thienpondt woont in Maassluis, dat is nog enigszins Westland, maar verder Eric Kok komt uit Haarlem, Marco Maaswinkel woont in Schie dam, René Warmerdam Castricum, Ron van de Bo gaard in Amsterdam, Hans de Jager in Voorburg en Chris van Dam zelfs in het Belgische Knokke. Kan je nog wel spre ken over een bowlingteam dat komt uit het Westland Dat kan zeker, aldus Boeters, die zijn sponsor ook nog eens ziet komen vanuit Noord-Hol land. Biocor is immers een be drijf dat zich bezighoudt met het kweken van kruiden zon der daarbij bestrijdingsmidde len te gebruiken. Het bedrijf bevindt zich in Rijsenhout, onder Schiphol, en lijkt aange- daardoor niet de i Niet zo gek „Toch is dat niet zo gek", ver klaart Boeters, „De eigenaar is namelijk een goede vriend van me, vandaar". Lijkt een vrij gevaarlijke zaak op het eerste gezicht. Want hoe vaak is het niet voorgekomen dat wan neer een sponsor van wat voor club dan ook, er mee stopte en de club sportief een stapje (of meer) terug moest doen. Boe ters is er in het geval van Bio cor/De Lier niet bang voor. Ook al heeft hij het puikje de vaderlandse (en een Belgi sche) bowler weten te strikken voor zijn vereniging. „Cor Dis selkoen, de eigenaar van Bio cor heeft mij gezegd dat hij desnoods tot zijn dood door gaat met het sponsoren van het team", stelt Boeters gerust. „Als zijn bedrijf blijft floreren, dan komen wij niets tekort. Dat is een hele geruststelling. En mocht dat niet zo zijn, dan moeten er in het Westland toch voldoende bedrijven zijn die geld in de vereniging ste ken. Trouwens, dat blijkt ook wel telkens bij het Glas-City- toernooi dat we jaarlijks orga- Dan hebben W tallen sponsors uit de bekende wereld van kassenbouwers, zaadbedrijven, enzovoorts". Toch moeten we ons niet al te veel voorstellen van de bedra gen die de sponsors de bow lingteams elk jaar in de gele genheid stellen hun sport te bedrijven. Spelers worden niet betaald. Dat ten eerste. Reis kostenvergoeding is er niet bij. „De spelers betalen zelf elke kilometer die er wordt gere den", zegt Boeters met vaste overtuiging. „Dat gebeurt niet alleen bij De Lier, maar overal in Nederland. Waarom dan toch jongens als De Kok en Van Dam hier spelen en niet bij een club in hun buurt Nou ja, het is natuurlijk lo gisch dat er wel wat voor die jongens wordt gedaan. Daarom hebben we ook een goede sponsor. De toernooien die ze spelen, daar kunnen ze vrij aan meedoen, hoeven geen in schrijfgeld te betalen, daar zorgen wij voor. En juist bij die toernooien is het geld voor de jongens te verdienen Zoals Eric Kok afgelopen weekeinde bij de Dutch Open in Amstel veen. Daar worden toch mooie bedragen verdiend". Werd Eric Kok het afgelopen weekeinde winnaar van de Dutch Open, zijn teamgenoot Marco Maaswinkel legde be slag op de tweede plaats. IJ zersterk dus, dat team uit De Lier. „En daarom is het zo jammer", zegt Boeters, „dat we zo weinig aandacht krijgen in de media. Want wat is bowlen nou minder dan andere sport en als volley- en basketbalbal. Ik zie dat niet zo. Natuurlijk, voetbal is nummer één. De volkssport van de bovenste plank en dat moet vooral zo blijven Tennis staat op num mer twee. Dat is in de loop der jaren zo gekomen en met die Nederlandse successen van de afgelopen jaren zal dat voorlo pig wel zo blijven ook. Geen probleem. Maar waarom krijgt bowling niet dezelfde aan dacht als de andere sporten die op tv komen Heeft waar schijnlijk te maken met de persoonlijke voorkeuren van de mensen die werken bij de diverse sportprogramma's. Kijk, ik verkoop planten in het dagelijkse leven en geloof me, planten verkopen is mak kelijker dan het verkopen van de bowlingsport". En dat terwijl we bowlen toch als een volwaardige sport moeten beschouwen. Als een topsport zelfs, volgens Boeters. En hij heeft gelijk als hij uit legt dat bij elke sport sprake is van topsport als 5 procent van de spelers de overige 95 mak kelijk weet te verslaan. „Bow len' zegt hij zelf maar alvast, voordat het hem wordt ge vraagd, „wordt nog steeds ge zien als de één of andere kroegsport. Natuurlijk. Het wordt gespeeld in een ruimte waar ook een bar staat. Daar wordt een biertje gedronken en dan krijg je al gauw een naam een kroegsport te zijn. Maar geloof mij nou maar. Zo is het echt niet. Het is bowlers tijdens wedstrijden verboden om te drinken, alcohol dan, te roken en te eten. Bowling is een concentratiesport. Als je drinkt, rookt en eet kun je je niet concentreren en lever je geen prestaties. Zo simpel ligt het". SPORT OP TV kwalificatiewedstrijd Griekenland-Ne- BRT 2, 20.00 en 22.30 uur. Sporta- BBC 1, 23.20 uur: Sportsnight onder meer een portret van Alex I guson, manager v Eurosport, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 uur Sport. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen Wolvega (morgen, aanvang 18.45 uur) luiden: le koers: 1. Fryday G, 2. Frieda -.3 Fennekè Olivier (3-4-2) 4e koers: 1. Erebus Zyudhoeve. 2. Firstborn Axkit, 3. Ella Boshoeve (5- 5e koers: 1 Dignity Hanover, 2. Cha- Duek. 3. Edon Prince (1-2-7). SPORTUITSLAGEN partij (van maximaal 20) Valneris (Sov)-Tsjisjov (Sov) Stand: 12-6 in het voordeel van reldkampioen Tsjisjov. j koers, 2440 m: 1. Dolphin Pow' 4,30. plaats 3,10 1,50, kop ing Marco, 3. Flair Lady. I Evander Toto: winnend 1,30, plaats 1.20 1,50, koppel 5.90, trio 21,20. 4e koers, 2000 m: 1. Calexi N (J. van der Meer) 2.38,8-1.19.4, 2. Dianne, 3. Derby Star. Toto: winnend 16,30, plaats 6,60 3,50, koppel 39,20, trio 501,00. 5e koers, 1609 m: 1 Donar Uithuizen (J. van Dooyeweerd) 2.05,3-1.17,9, 2. Ebbony Prince, 3. Elles Vryenesse. Toto: winnend 8,80, plaats 2,20 2,00 1,70, koppel 88,70, trio 1.178,70. 6e koers, 1609 m: 1 Excellent Speed Charming Pearl. Toto: plaats 1,20 1,20, koppel 1,60, plaats 2,10 4,30, kop- (H. Langeweg) 3.15,6-1.20,2, 2. Bori« (M Huel) 2.37,9-1.19,0. 2. Zeno Oost- Balequina K. Toto: winni plaats 2,30 3,30, koppel aam, nene warmerdam in U1""UW' uc aange- wok, ai neen nij nei puixje van niseren Dan neDDen we tien- voetbal is nummer eèn. De het" VOETBAL Engelse league-beker 3e ronde: Crystal Palace-Birmingham 2-1. Vierde ronde: Middlesbrough- Manchester City 2-1, Peterborough- Liverpool 1-0. Kwartfinale Duitse voetbalbeker Werder Bremen-1.FC Kalserslautern 2-0. Schotland, eredivisie Motherwell-Dundee United 1-1. VOLLEYBAL Eredivisie vrouwen Martinus-Olympus Sneek 2-3 (5-15 8- 15 15-8 15-4 15-17). Engelse voetbalprofs dreigen met staking LONDEN De Engelse profs dreigen met een staking in dien de nationale voetbalfede ratie (FA) hen geen duidelijk heid verschaft over het invoe ren van een superliga. Gordon Taylor, woordvoerder van de spelersvakbond: „We willen de definitieve beslissing niet op het laatste moment, vlak voor het begin van de volgen de competitie, horen". Rick Parry, woordvoerder van de superliga, vindt de zorgen van de spelersvakbond ongegrond. „De spelers moeten voetbal len", luidt zijn reactie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9