Oekraïne in de armen Centraal-Europa sluit coup in Sovjetunie zal vanuit leger of het volk komen Tweede BUITENLAND Ontslag chef-staf Sununu kenmerkt chaos in Witte Huis „Belgrado vernietigt ^Kroatische cultuur" KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN 4£c*dóe6ouKLnt WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 y KHmerleiders terug 5 naar Phnom Penh Militairen Togo vormen regering nationale eenheid Italiaanse rechters leggen het werk neer Ex-president Peru wordt niet vervolgd Huiszoekingen bij Duitse neo-nazi's Mandela pleit voor handhaving sancties LIMA De voormalige Peruaanse pre sident Alan Garcia wordt niet vervolgd wegens de beschuldiging tijdens zijn ambtsperiode overheidsgelden te hebben verduisterd. De onderzoeksrechter die Garcia vrijpleitte, zei gisteren dat er vol strekt geen reden is om hem te vervol gen. „Geen enkel aan Garcia toegeschre ven delict valt met harde feiten te bewij zen", aldus rechter Roger Salas Gamboa. De benoeming van Salas Gamboa, die lange tijd een rol speelde in de sociaal democratische APRA van de voormalige president, tot onderzoeksrechter is uitge breid bekritiseerd in de pers. Ook in po litieke kringen werd ernstig aan zijn on partijdigheid getwijfeld. DRESDEN De Duitse politie heeft in dertig steden huiszoekin gen verricht bij vermeende rechts-extremisten. De politie-ac- tie begon maandagavond en duurde tot gisteren. De huiszoe kingen hadden plaats in de deel staten Saksen, Neder-Saksen, Beieren, Brandenburg, Hessen en Noordrijn-Westfalen. Het is niet bekend of er mensen zijn gear resteerd. De Duitse overheid be sloot tot de actie na incidenten waarbij het de afgelopen twee maanden tot brandaanslagen en botsingen kwam tussen rechts- extremisten en buitenlanders. NEW YORK ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, opgeroepen tot handhaving van de eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika. „Omdat we het doel van bevrijding, hetgeen wij allen nastreven, nog niet hebben bereikt, menen wij dat interna tionale druk nog steeds nodig is als sti mulans voor de beweging in de richting van het einde aan de apartheid", zei de voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres. Naar opvatting van Mandela kunnen de sancties in fases worden op geheven als vooruitgang wordt geboekt in het democratisch proces in Zuid-Afri ka. I PRAAG De Centraal- puropese buurlanden van de Oekraïne aarzelen niet om de onafhankelijkheid %^yan de nieuwe staat te er- kennen en volledige di plomatieke betrekkingen aan te knopen. Polen en anada deden dat al, sjechoslowakije en Hon- arije zullen binnenkort olgen. Voor Tsjechoslowakije en Hongarije betekent de vor ming van de staat Oekraïne dat zij niet langer grenzen aan dé Sovjetunie Voor Polen is de Oekraïne één van de meer dere nieuwe buurlanden, naast de Baltische. De drie Centraaleuropese lan den hechten veel belang aan goede relaties met de Oe kraïne. Niet alleen omdat het een (economisch en militair) groot land is, maar vooral ook omdat op het grondgebied van Oekraïne omvangrijke Poolse, Slowaakse en Hongaarse min derheden leven, als gevolg van grensverschuivingen na de Tweede Wereldoorlog. Dat Polen er als eerste bij was om de Oekraïne te erkennen, is niet verwonderlijk. In 1990 tekende Polen al een bilate raal verdrag met de republiek, als onderdeel van de nieuwe Poolse Oost-politiek ('zowel goede relatie met Moskou als met de onderscheiden repu blieken'). Tsjechoslowakije en Hongarije liepen minder hard van stapel. Bang uit de EG-pas te lopen en bevreesd Moskou voor het hoofd te stoten, stel den deze landen zich terug houdender op. Maar nu is er kenning nog slechts een for maliteit, zeggen woordvoer ders, in feite zijn we al zo ver. Zowel de Hongaarse president als de minister van buiten landse zaken zijn de afgelopen maanden in Kiev op bezoek geweest. Zij hebben bij die ge legenheid gezegd tot erken ning over te zullen gaan als Oekraïne zich onafhankelijk zou verklaren. De woordvoer der van het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken zegt dat ook zijn land Oekraïne ongetwijfeld zal er kennen. „Maar het gaat niet om een race. We willen eerst weten hoe het zit met het nu cleaire potentieel van Oe kraïne onder wiens autori teit valt dat? En neemt de Oe kraïne zijn deel van de schuld op zich die de Sovjetunie te genover ons heeft? Worden de mensenrechten gegarandeerd, speciaal die van de minderhe den? Daarover moeten we nog spreken. Maar natuurlijk is dat allemaal formeel. We hebben al heel goede banden met de Oekraïne en in feite staat niets erkenning in de weg". Vanwege de erfenis van de Tweede Wereldoorlog en de daaruit voortgekomen aanwe zigheid van nationale minder heden in de Oekraïne, bena drukken alle drie Centraaleu ropese landen geen aanspra ken te hebben op Oekraïns grondgebied. Ze hebben geen plannen de geschiedenis te corrigeren. „De grenzen van Europa liggen vast", zo zeggen ze eenstemmig. De Tsjechoslo waakse woordvoerder tekent daar wel bij aan dat zijn rege ring regelmatig verzoeken ontvangt van Roetheniërs (tot de oorlog behorend bij Tsjechoslowakije, nu bij Oe kraïne) om weer herenigd te worden met hun Slowaakse broeders. „Wij zijn daar niet tegen", aldus de woordvoer der. „Maar alleen als de Oek- raïnse autoriteiten er mee zou den instemmen, zouden de grenzen veranderd kunnen worden. We claimen niets". jPATTAYA De leiders van de Rode :olle-Khmer zullen binnenkort opnieuw terug- ïvol- teren naar de Kampucheaanse hoofdstad 5 re-phnom Penh. Dat heeft hun leider Khieu ensi-fiampan gisteren gezegd in de Thaise bad- intal Maats Pattaya op een bijeenkomst van de ider- ij2 leden van de Opperste Nationale Raad de|oNR), die fungeert als een overgangsrege- neer ring. „We zijn erin geslaagd het probleem ldentjp te lossen", zei Khieu in een verwijzing hierLaar de aanval van boze inwoners van i be- Phnom Penh op de residentie van de ond- iKhmerleiders vorige week. Khieu werd niet toen bijna gelynchd door de woedende me- de tiigte. Tijdens een schrikbewind van 1975 op (tot 1979 heeft de Rode Khmer naar schat ting een miljoen mensen vermoord. LOME De door opstandige militairen gegij zelde Togolese premier Koffigoh en de eerder van zijn macht beroofde president generaal Gnassingbe Eyadema hebben gisteren de vor ming van een regering van nationale eenheid aangekondigd. Via de radio werden de solda ten opgeroepen naar hun kazernes terug te keren. De radio die sinds twee weken in han den is van de militairen, vermeldde niet wie zitting hebben in de regering, maar duidelijk was dat Eyadema en zijn troepen de zaken on der controle hadden. De militairen hadden gisteren eerder op de dag met tanks het paleis Koffigoh onder vuur genomen. Bij de aanval kwamen leven, voor het merendeel lijfwachten het ROME In Italië is gisteren een, zelfs voor Italiaanse begrippen, uitzonderlijke staking uitgebroken. Zevenduizend rechters legden het werk neer uit protest tegen het optreden van president Cossiga en diens poging de poli tieke macht boven de rechterlijke macht te stellen. De staking is het voorlopige hoogte punt in een strijd tussen de rechters en de president. Aanleiding is het ingrijpen van Cossiga, die als president ook voorzitter is van de Hoge Rechterlijke Raad (HRR), in de agen da van een HRR-vergadering. Cossiga ver bood de raad twee punten op de agenda te zet ten die betrekking hadden op de vraag waar de bevoegdheden liggen in twee zaken die in onderzoek zijn: een zaak over wapenhandel en een over een vrijmetselaarsloge in Bologna. i de hand vechten zich wanhopig naar öe toonbank Idoor 1 ROB VUNDERINK MOSKOU De Russische H president Boris Jeltsin wist voor jongstleden zon- rein dag al dat hij de Oekraïn- Be onafhankelijkheid ging ANP prkennen. Anders had hij pooit zo snel op de uitslag U van het referendum kun- I pen reageren. Niet voor niets verklaarde de Oekraïnse president Kravts- joek nog voor hij was gekozen dat hij honderd procent zeker was van de erkenning door Rusland. Dat was hem simpel- Ble- weg door Jeltsin toegezegd. Ira- De Russische president han delt uit louter eigenbelang. De koers die hij nu vaart laat geen enkele ruimte voor twij fel. vandaag de Oekraïne, morgen Rusland. Jeltsin maakte vorige week al ondub belzinnig duidelijk dat 'zijn Moskou zonder Kiev geen handtekening zet onder Gor- batsjovs nieuwe verdrag voor een lossere Sovjetunie. Natuurlijk hebben beide lei ders iets anders in gedachten als ze zeggen dat zonder de Oekraïne geen Unie denkbaar is. Gorbatsjov bedoelt dat de Oekraïne mee moet doen, Jelt sin bedoelt dat Rusland nu ook kan uitstappen. Nu andere landen, in het kielzog van Jeltsins republiek, de Oe kraïne erkennen, rest hen straks niets anders dan het zelfde te doen zodra Rusland zich afscheidt. De aanhouder Gorbatsjov stelt vertwijfelde pogingen in het werk de Unie te behouden. Dat „met roestige spijkers bij eengehouden en met bloed be smeurde imperium", zoals de publicist Dragoenski onlangs zei op de Sovjet-buis. De baas van de perestrojka roept de twaalf overgebleven Sovjet-re publieken op, zich bij de nieu we confederatie aan te sluiten. Weinig kans, geloven waarne mers in Moskou. Geen wapen is de Gorbatsjov kennelijk te gek om zijn lijm pogingen kracht bij te zetten, zelfs niet het dreigement van wederom een coup. Ook hij heeft zich nu aangesloten bij het koor van onheilsprofe ten die een nieuwe staatsgreep Zo'n nieuwe greep naar de macht kan van twee kanten komen: van boven of van on deren. Voor beide varianten zijn de benodigde ingrediënten aanwezig. Een aanval van boven lijkt minder waarschijnlijk, gezien het debacle van augustus, dat één van hoofdsamenzweerders het leven heeft gekost en de rest in de gevangenis heeft doen belanden. Als de pre mier, de vice-president, de chef van de geheime dienst en de ministers van defensie en binnenlandse zaken de machtsovername niet eens konden regelen, wie dan wel? De Sovjet-media hebben zich enthousiast gestort op de theo rie van Eduard Topoi, een Sovjet-emigrant in New York. In zijn roman 'Morgen in Rus land' wist deze schrijver de au- gustuscoup tot op de dag nauwkeurig te voorspellen. Topoi zegt dat hij over be trouwbare informatie beschikt uit het Balticum, waaruit zou blijken dat er een poging tot een omwenteling onderweg is vanuit het leger. Het zou hier gaan om officieren uit de mid denkaders van het Sovjet-le ger. Zij zijn ontevreden over het verlies van hun huis, baan en inkomen, nu ze op het punt staan naar Rusland terug te keren, waar niemand op hen wacht. De aartsconservatieve Viktor AlKsnis, beter bekend als 'de zwarte kolonel', was er als de kippen bij om deze theorie te ondersteunen. „Kijk naar Let land", waarschuwde Alksnis eerder deze week via de lan delijke televisie. „Er wonen daar meer dan een miljoen Russen. Zij krijgen het Letse staatsburgerschap niet. Daar om kunnen ze geen land ko pen en mogen ze niet stem men". Als er weer een coup wordt gepleegd, zitten in de tanks geen groentjes, maar ge oefende ijzervreters die zich niet laten stoppen, aldus Alks nis, die van zichzelf zegt niet noodzakelijk communist te zijn, maar wel een voorstander van de oude eenheidsstaat. Het landelijke dagblad Izvestia waarschuwde deze week ook al dat er iets broeit binnen het leger. Officieren faken hun baan kwijt. Zij wonen met hun gezinnen in tenten en barak ken. De krant zegt er slechts op te kunnen hopen dat ge zond verstand de boventoon voert en dat de officieren geen staatsgreep zullen ondersteu nen. De coup zou dan van bo venaf moeten worden gediri geerd door op de loèr liggende leden van de ondergronds ge dreven communistische partij. Ook voor een omwenteling van onderaf zijn alle voor waarden aanwezig. Sovjet-bur gers worden over het hele land geplaagd door voedselte korten, uitvallende verwar ming, loeiende inflatie, wo ningnood en verlies van werk. In Ruslands 'tweede hoofd stad' St. Petersburg dreigen voedselrellen en hebben fana tieke nationalisten hun eigen organisatie opgericht, onder de naam 'Nasji', 'De Onzen'. Ook hier ontbreekt een we zenlijk bestanddeel voor een succesvolle 'derde Russische revolutie': er is geen organisa tie We mogen hopen dat voedselrellen niet ontaarden in een volksopstand in de hele Unie. Dan pas bestaat er een reëel gevaar, omdat de ver pauperde massa zich dan zou kunnen scharen achter een volksmenner van het type Zji- rinovski. Deze gewetenloze de magoog speelt in op de meest primitieve instincten van de bevolking. Voor hem is, naar eigen zeggen, zelfs de terugge keerde minister van buiten landse zaken Sjevardnadze doodsbenauwd. WASHINGTON Het ont slag van John Sununu, chef van president Bush' Witte- Huisstaf, is deze week sneller gekomen dan voorzien, maar was in wezen geenszins onver wacht. Het vertrek van Sunu nu is het logisch gevolg van de chaos en politieke stuurloos heid waaraan het Witte Huis al wekenlang ten prooi is. Sununu had met zijn bruuske stijl en opvliegend karakter al sedert zijn aantreden als leider van het presidentiële advi seurskorps, drie jaar geleden, talrijke vijanden gemaakt in de staf, het kabinet en het Congres. En in dat Congres niet alleen vijanden onder De mocratische oppositieleden maar ook binnen de 'eigen' Republikeinse senaats- en huisfracties. De dreiging dat Bush Sununu dezer dagen zou gaan benoe men tot leider van diens her- verkiezingscampagne (de Amerikaanse presidentsver kiezingen zijn over ruim elf maanden), had de jongste da- VS-president George Bush (links) betreurt het vertrek van John Sununu. FOTO: AP gen voor niet veel minder dan een opstand gezorgd in de kring van ministers en onmid dellijke raadgevers van de president. Tot Sununu's direc te vijanden behoorden de mi nisters James Baker, Dick Cheney, Nicholas Brady en Ri chard Darman. President Bush heeft in janua ri 1989 de nu 51-jarige John Sununu, die toen gouverneur was van de deelstaat New Hampshire, tot stafchef be noemd omdat diens harde ma nier van optreden een nuttige tegenpool zou zijn van Bush' eigen zachtmoediger natuur. Bush gebruikte Sununu dan ook vooral om de discipline in de staf (in wezen een ambte- narenbrigade van 2000 man!) te handhaven en om omstre den beleidsbeslissingen van de president door het Congres te duwen. Bush had in de aanloop naar zijn presidentschap veel te danken aan John Sununu. De toenmalige vice-president (on der Reagan) was op een verne derende derde plaats geëin digd in de eerste voorverkie zing ('primary') in Iowa. Sunu nu beloofde daarop dat Bush de tweede primary, in New Hampshire, zou winnen. De gouverneur wist die belofte waar te maken door al zijn in vloed op de Republikeinse kie zers in New Hampshire aan te wenden. Bush werd daardoor meteen koploper ('frontrunner') van de diverse Republikeinse pre sidentskandidaten en wist die positie tot het einde te behou den. De beloning voor Sununu werd het stafchefschap, dat na het presidentschap zelf het in vloedrijkste ambt in Washing ton (en volgens sommigen daarom in de wereld) is. Maar Bush' strategie om de doeltref fendheid van zijn president schap te maximaliseren met het heethoofd Sununu aan zijn zijde, heeft ten slotte averechts gewerkt. (WENEN/ZAGREB Door de (oorlog in Kroatië zijn reeds (meer dan 385 kerkgebouwen Ibeschadigd of verwoest, zo (heeft de Kroatische staatsse cretaris voor cultuur, Slobodan P. Novak, gisteren in Wenen 'bekendgemaakt. De verwoestingen zijn niet zo zeer een kwestie van kwanti- lteit, maar vooral van kwali teit. „De werkelijke Kroati sche tragedie is gelegen in het feit dat de federale regering in 'Belgrado ernaar streeft een Ihele cultuur inclusief de men sen uit te roeien". Novak sprak tijdens een bijeenkomst ter introductie van de Kroati sche cultuurweken. Veel intel lectuelen hebben wel tegen de verwoesting van Dubrovnik geprotesteerd, maar tot nu toe gezwegen over de massale ver nietiging van Kroatisch cul tuurgoed", aldus de Oosten rijkse diplomaat Johann Den gier, president van de Vereni ging Oostenrijk-Kroatië. De Haagse Joegoslavië-confe- 'e, die een maand geleden werd opgeschort in verband met het aanhoudende geweld, begint volgende week weer, zo heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Hans van den Broek, gisteravond in Brussel gezegd. Lord Carring- ton, de voorzitter van de Haagse vredesconferentie, heeft de presidenten van de zes Joegoslavische republieken uitgenodigd om op 9 decem ber, de eerste dag van de top conferentie in Maastricht, voor overleg naar Den Haag te ko men. De Joegoslaven hebben dan „hun eigen top", aldus mi nister Van den Broek. De speciale gezant van de Ver enigde Naties, Cyrus Vance, moest gisteren bij zijn missie in Joegoslavië een aantal te genslagen incasseren. Vlak voor zijn bezoek aan Osijek bombardeerde het federale le ger de stad in het oosten van Kroatië nog, daarmee bevesti gend dat ook het jongste be stand dat onder toezicht van Vance in Genéve werd geslo ten, kwetsbaar is. i het dorpje Gorice is een van de meer dan 385 kerken die tijdens het geweld in Kroatië zijn beschadigd FOTO: EPA Duitse minister dient ontslag in Idoor FRANS WIJNANDS BONN De Duitse staatsminister dr. Lutz Stavenhagen is afgetre den. Bondskanselier Kohl heeft zijn ontslagaanvrage aanvaard. Stavenhagen raakte de afgelopen we ken in opspraak vanwege zijn dubieuze rol in onder meer de geheime wapen smokkel van Duitsland naar Israël. De afgetreden minister, die rechtstreeks onder Kohl op de Bondskanselarij -werkzaam was, droeg de eindverantwoor delijkheid voor de coördinatie van de Duitse geheime dien sten, waaronder de Binnen landse Veiligheidsdienst (BND). Stavenhagen heeft ook een hoogst onduidelijke rol ge speeld toen de oud Stasi-over ste en DDR-deviezenhande- laar, Alexander Schalck Go- lodkovski van de DDR naar een uiterst comfortabele villa in Beieren verhuisde. De BND zou Schalck daarbij geholpen hebben en hem sindsdien ook in bescherming hebben geno- Stavenhagen liet gisteren we ten dat hij zijn ontslag had in gediend, niet omdat hij daar mee schuld wilde bekennen, maar uit politieke loyaliteit om zodoende de regering en zijn partij, het CDU, niet in verde re verlegenheid te brengen. gedaan". De gevangenen worden weer weggeleid en dan laat Moetsji-Foetsji alle zeilen bijzetten, want het is nu zaak spoedig de jonk in te halen. Inmiddels wordt het geschut in stelling ge bracht en geladen. Nog diezelfde dag komt de jonk in het zicht en Li-Twan zal geen kans hebben om nu nog te ontkomen... QN1011 - Moetsji-Foetsji heeft zoveel plezier in het welslagen van zijn list, dat hij luidkeels moet lachen om die rare kapitein Barker, die wit van woede moet aanzien, dat het Amerikaanse schip aan de horizon verdwijnt. „Ge hebt er toch geen bezwaren tegen kapitein", zegt de Jap, OOm thans weer naar uw verblijf benedendeks te gaan? Ik hoop, dat de frisse lucht u goed heeft

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5