„Kerk moet ergens over gaan" ISi n Ontslag van Berlijnse rector toont benardheid Oostduitse professoren a COMMENTAAR £eidóc. Gomant GEESTELIJK LEVEN OPINIE WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 iCcic Zwitsers hadden 'open' gesprek met paus VATICAANSTAD Drie Zwitserse bisschoppen hebben giste ren een „zeer goed en open" gesprek met paus Johannes Paulus II gehad. Daarbij kwamen „alle thema's aan de orde die ons in de Zwitserse kerk aan het hart gaan," zo zei hulpbisschop Jo seph Candolfi, die eind dit jaar aftreedt als voorzitter van de bis schoppenconferentie De paus had vorige week telefonisch laten weten ten allen tijde bereid te zijn met de Zwitserse bisschop penconferentie te overleggen over de situatie die is ontstaan door de benoeming van mgr. Wolfgang Haas tot bisschop van Chur. Daarop werden de drie Zwitserse deelnmemers aan de Eurosynode, kardinaal Heinrich Schwery, bisschop van Sion, bisschop Pierre Mamie van Genève en Fribourg, de nieuwe voorzitter van de bisschoppenconferentie, en mgr. Candolfi, aangewezen voor een audiëntie bij de paus. De Zwitserse bis schoppen reageerden vorige week teleurgesteld op brieven uit het Vaticaan dat zich vierkant achter bisschop Haas en diens veelbesproken maatregelen inzake de priesteropleiding opstelde. Vooral de „uitnodiging" solidair met mgr. Haas te zijn en hem bij de uitoefening van zijn taak te helpen, zette kwaad bloed. Vaticaan kent Latijns woord voor minirok Ervaring is niet ivat een mens overkomt. Het is wat een mens doet met wat hem overkomt. VATICAANSTAD Wie wil weten wat minirok, covergirl of jogging in het Latijn is, kan in het Vati caan terecht. De Vaticaan se stichting Latinitas heeft zo juist het eerste deel van het woordenboek voor modern Latijn (Lexicon recentis Latinitatis) uitge geven. Deel twee (L tot Z) verschijnt komend voor jaar. De zeventien redacteuren, die elf jaar aan het projekt hebben gewerkt, moesten 13.500 nieu we woorden in het Latijn be denken. Kort kan het niet in het Latijn. Een minirok heet 'curta tunicilla usque ad media femora deminuta' of kortweg 'mulieri alticincta', een cover girl 'exterioris paginae puella' en jet 'areonavis celerrima'. Jeep wordt vertaald met 'auto- cinetum locis iniquis aptum' en jogging heet 'curus pedes- ter'. Enige jaren geleden bleek dat met modern Latijn ook nog goed geld te verdienen valt. Een uitgave van Asterix en Obelix in het Latijn vloog de winkels uit. Pater Caruana erkent dat bij synodes de bisschoppen steeds vaker de koptelefoon neerleg gen als er Latijn wordt gespro ken. Dat wil volgens hem nog niet zeggen dat zij geen Latijn meer beheersen, maar dat zij de nuances beter in hun eigen taal kunnen volgen. De stichting Latinitas organi seert ook vakantiereizen waar uitsluitend Latijn wordt ge sproken: naar Canada, Latijns- Amerika en Duitsland. Een curiositeit vormt een Finse ra diozender die een nieuwsbul letin in het Latijn heeft. Het woordenboek, uitgegeven door Libreria e Editrice Vaticane in Vaticaanstad, kost tussen de 130 en 160 gulden. ]EG ri LEIDSE SOCIOLOOG VERDIEPT ZICH IN AANTREKKINGSKRACHT KERKGANG LEIDEN Nederlandse katholieken gaan niet al leen naar de kerk omdat ze (nog) diep geloven in traditionele zin, van be lang voor hun kerkgang is evenzeer wat voor kijk ze hebben op hun plaatselij ke kerk en de parochie waartoe ze behoren. Kerkgangers moeten de Ter Schure hoopvol over jongeren li..», Ul0. w. —.1 Otter kandidaat te Ridderkerk; te Waddlnxveen H. Har- kema te Onstwedde; te Bruinisse E. Bouman te Scheveningen; te Kollum L. A Nell te Hlllegersberg. Aangenomen naar Dordrecht J. C. de Groot te '-Grevelduln-Capelle, die be dankte voor Randwijk. kerk vooral kunnen erva ren als een plek van heil, een instelling die ,,het heil helpt te bemiddelen". Dit betoogt de Leidse socioloog M. van Hemert OFM in een studie waarop hij gisteren aan de Nijmeegse katholieke uni versiteit is gepromoveerd. Van Hemert zegt dat een kerk zijn gelovigen daarom iets te bie den moet hebben. Ze moet in staat zijn een beetje orde te brengen in de chaos van het bestaan en mensen houvast Van Hemert, werkzaam bij het KASKI in Den Haag, baseerde zijn studie Achtergronden van kerkelijk gedrag. Een onder zoek in zeven rooms-katholie- ke parochies op een onderzoek onder 852 katholieken die af komstig waren uit de zeven Nederlandse bisdommen, meent dat de aandacht var derzoekers te veel uitgaat naar de enorme achteruitgang van het kerkbezoek. Van Hemert is het in zijn onderzoek om be- Hij gonnen er achter te komen wat de blijvers in de kerk be weegt. Daarbij verstaat hij on der kerkelijk gedrag niet al leen de kerkgang, maar ook het leveren van een financiële bijdrage van de kerk, het le zen van het parochieblad en niet te vergeten het vrijwilli gerswerk. Van Hemert wijst er er nog eens op dat de godsdienst nau welijks meer ondersteund door maatschappelijke instellingen of structuren. Kerkelijk ge drag kan dus niet langer wor- VATICAANSTAD Vele jongeren in Oost- en West-Europa leven in een geestelijke en morele leegte, maar er zijn ook velen die de kerk hoop geven, zo stelde bisschop J. ter Schure van Den Bosch gisteren in zijn bij drage op de bisschoppen synode over Europa. In Oost-Europa hebben vele jongeren zich verzet tegen het goddeloze communisme, in West-Euröpa hebben vele jon geren „de diepte en schoon heid" van het christelijk leven herontdekt. Zij zijn te vinden in nieuwe religieuze groepen, zoals de charismatische bewe ging Bisschop J.G ter Schure die Italiaans sprak, vindt dat de kerk de jongeren persoonlijk moet benaderen. Vooral de jongere priesters moeten con tact met de jongeren zoeken en hen opvangen in gebeds groepen, studiegroepen en groepen die zich op pastorale activiteiten richten. Een ander element van pasto rale zorg betreft de jonge ge zinnen. Jongeren moeten beter op het huwelijk en de verant woordelijkheden van het ou derschap worden voorbereid. Ter Schure wees in dit ver band op het internationale in stituut voor huwelijk en gezin (MEDO), dat vorig jaar door bisschop Gijsen van Roermond in Kerkrade werd geopend. Hulpbisschop Norbert Werbs van Schwerin in de vroegere DDR pleiite tijdens de Bis schoppensynode over Europa voor opheffing van het verbod van kunstmatige voorbehoeds middelen. Werbs herinnerde er aan dat het Tweede Vati caans Concilie ouders het mo reel recht heeft toegekend het aantal kinderen zelf te bepa len. Vereist het Evangelie dat de kerk onderscheid maakt tussen natuurlijke voorbe hoedsmiddelen, die de kerk wel goedkeurt en kunstmatige voorbehoedsmiddelen die de kerk in 1968 in de Encycliek Humanae Vitae verbood, vroeg Werbs zich af. Ophef fing van het verbod zou naar zijn mening het standpunt van de kerk tegenover abortus ge loofwaardiger maken. Her-evangelisering, zoals de kerk wil, houdt ook in dat de kerk kritisch naar zichzelf kijkt, zei Werbs. Worden de gelovigen geen verplichtingen opgelegd die het zicht op de blijde boodschap verduisteren en die Christus zelf niet zal opleggen? Werbs erkende dat de kerk principieel ondemocratisch is. Maar dat betekent niet dat zij er op geen enkele manier re kening mee hoeft te houden dat de volkeren van Europa in toenemende mate democra tisch denken. De kerk moet zich afvragen hoe alle gelovi gen medezeggenschap en een medebeslissingsrecht kan wor den toegekend. BEROEPINGEN den afgedwongen. Wil de kerk alsnog aanslaan, dan moet zij hebben van de manier waarop zij gelovigen weet te inspire ren. Belangrijk voor de kerk gang is niet de buurt waarin meen woont of de mate waar in de kerk gedemocratiseerd is: progressieve gelovigen blij ven zondag echt niet thuis als die wens naar democratisering niet wordt ingewilligd. Zeker de oudere gelovigen blijken in hoge mate verdraagdzaam te zijn op zo'n punt. Voor jongere kerkgangers geldt dit duidelijk minder. Zij verlangen van de De Amsterdamse rabbijn I. Vorst bediende zich van een hoogwerker om een "kaars" aan te steken op een zes meter hoge Menora die in het weekeinde werd geïnstalleerd op het Amsterdamse Gelderlandplein. Dit gebeurde in verband met de viering van Chanoeka, het joodse inwijdingsfeest. De menora wordt deze week elke avond aangestoken. Ook elders in de wereld hebben joodse organisaties dergelijke menora's opgericht. In Amsterdam gebeurde het voor de derde achtereenvolgende maal. FOTO: ANF IN ANGLICAANSE KERK Leken mogen wel, priesters niet homoseksueel LONDENDe bisschop- len die in oprechte liefde en schop John Baker van Salisbu- en lesbische non wan Ho Analioaanco trouw leven. ry, die het rapport presenteer- spandoeken d leven LONDEN De bisschop pen van de Anglicaanse Kerk in Engeland veroor delen een homoseksuele levenswijze van priesters maar tolereren die van le ken. Dit blijkt uit het lang verwachte rapport dat gis teren in Londen is gepre senteerd. De bisschoppen verwerpen de opvatting dat een homoseksue le relatie gelijkwaardig is aan een heteroseksuele. „Wij gelo ven niet dat een homoseksuele relatie in overeenstemming is met Gods bedoeling inzake de seksualiteit." Terzelfdertijd er kennen de bisschoppen de in tegriteit van die homoseksue len die in oprechte liefde trouw leven. In het hoofdstuk over priesters die een homofiele relatie heb ben, zeggen de bisschoppen dat in tegenstelling tot leken som mige relatievormen voor priesters niet zijn toegestaan. Van priesters wordt niet al leen verwacht dat zij het evan gelie prediken maar dat ze dat ook voorleven. Een priester die met een man samenwoont, maakt het voor veel mensen moeilijk vertrouwen in hem als ambtsdrager te hebben, al dus de bisschoppen. „Priesters hebben daarom niet de vrijheid een homoseksuele relatie aan te gaan." Maar de bisschoppen zijn niet van plan een heksenjacht op homosek suele priesters te openen. Bis schop John Baker van Salisbu ry, die het rapport presenteer de, wilde geen direct antwoord geven op vragen op welke wij ze de bisschoppen dat vraag stuk priesters willen aanpak ken. Aanvankelijk hield hij een be toog over de pastorale en per soonlijke verhouding tussen een bisschop en zijn priesters die geen algemeen antwoord toeliet. Tenslotte gaf hij toe dat er situaties zijn waarbij ie mand die tegen de regels van de kerk ingaat, uit het ambt kan worden gezet. Voor een priester kan dit inhouden dat hij uiteindelijk zijn baan en zijn inkomen verliest. De persconferentie werd on derbroken door leden van een actiegroep van homoseksuele lesbische personen die spandoeken droegen met tek sten als: Stop de kruisiging van homo's en God heeft ons als homo's geschapen. De meer geamtigde beweging van lesbische en homoseksuele christenen wees in een reactie enerzijds op de positieve kan ten van het rapport, waarin elke vorm van homohaat wordt veroordeeld, maar keur den anderzijds de negatieve aspecten af. Het rapport biedt een dubbele standaard wat be treft homoseksuele priesters. Volgens prof. Tony Coxon van de universiteit van Essex, die op de persconferentie van de christen-homo's sprak, is onge veer een derde van alle geeste lijken in West-Europa actief of passief homoseksueel. kerk juist dat ze bij d etijd is, modern, democratisch en meerdere opvattingen goed keurt. Waar het bij de kerk, aldus Van Hemert, uiteindelijk om gaat is de vraag of de kerk er in slaagt het geloof als zinge ving voor het leven over te dragen. Als men dat niet in de kerk vindt, heeft men er niets te zoeken, zo gelooft Van He mert. Hij concludeert: de kerk moet „ergens over gaan, het moet een plek van heil zijn". Hoofd Russische kerk heeft hartklachten MOSKOU Het hoofd van de Russische orthodoxe kerk, patriarch Alexei II, is in een ziekenhuis bij Moskou opgeno men met „ernstige" hartklach ten, zo hebben Russische me dia gemeld. De patriarch meldde zich maandag bij de privekliniek, nadat hem bij een medische controle tijdens een recente rondreis door de VS te verstaan was gegeven dat hij het rustiger aan moest doen en zijn gezondheid in de gaten moest houden. Eppelmann wil Stasi-trauma bespreken BONN CDILpoliticus domi nee Rainer Eppelmann heeft voor een ronde tafel-gesprek gepleit om de geschiedenis van de DDR te verwerken. Daar aan zouden zowel Stasi-mede werkers als slachtoffers van de vroegere staatsveiligheids dienst moeten meedoen, aldus de vroegere jeugdpredikant in een gesprek met het Duitse persbureau EPD. Voorwaarde voor het gesprek is de bereidheid schuld te be lijden. Eppelmann, in de oude DDR een horzel in de pels van de communistische machtheb bers, is tegen een tribunaal, waarvoor zijn collega ds. Frie- drich Schorlemmer uit Wit tenberg pleit. „Dat woord is belast. Daar oordeelt de een over de ander." Volgens Ep pelmann is dat geen goede me thode om de problemen van 40 jaar DDR op te lossen. Naar zijn mening is de kerk niet de aangewezen instantie om zo'n ronde tafel-gesprek bijeen te roepen. „Ook de kerk is niet brandschoon." Het is bovendien voor de kerk niet goed dat zij een aura van hei ligheid om zich heen krijgt. Het image van de Evangeli sche Kerken in de DDR is be ter dan haar feitelijke optre den tussen 1945 en 1989, aldus Eppelmann. BERLIJN Het ontslag op staande voet van de rector van de (Oost)-Ber- lijnse Humboldt-Universi- teit, de theoloog Heinrich Fink, krijgt nu ook een ju ridisch vervolg. De ontsla gen rector - beschuldigd van jarenlange activiteiten voor de toenmalige Stasi - heeft de Berlijnse senator voor wetenschappen aan geklaagd. Hij vindt de zo genaamde bewijzen voor zijn Stasi-verleden ontoe reikend en dus ook zijn onmiddellijke ontslag on gegrond. De zaak rond de theoloog Fink heeft een principieel karakter. Vele voormalige Oostduitse professoren voelen zich onheus behandeld door Westduitse regelgeving. Professor Fink ontkent niet contacten met de Stasi te heb ben gehad; daar was volgens hem in zijn hoogleraarsfunctie ook niet aan te ontkomen. Maar van een actieve rol voor de staatsveiligheidsdienst van de DDR wil Fink niet horen. Fink, die vorig jaar als eerste vrij gekozen rector aantrad, voelt zich het slachtoffer van een „politieke manipulatie", die erop gericht is hem aan de kant te schuiven. Op 11 en 12 december aan staande moeten aan de Hum- boldt-Universiteit nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Volgens Fink wil „de politiek" verhinderen dat hij herkozen wordt. De kans is groot dat de verkiezingen worden uitge steld, want de universiteitge meenschap wil eerst ophelde ring over de rol van hun rec tor en over de rechtsgeldig heid van zijn ontslag. Halverwege dit jaar al werden in open brieven klachten te gen de Berlijnse theoloog Fink geuit. Hij zou - veel meer dan strikt nodig zou zijn geweest - de politiek van de DDR in binnen- en buitenland enthou siast verdedigd hebben. Joachim Gauck - die namens de bondsregering belast is met het napluizen en ordenen van hoeveelheid Stasi akten - heeft professor Fink in oktober jongstleden al geïnfor meerd over het belastende ma teriaal dat over hem voorhan den was. Een dezer dagen heeft Gauck tijdens een ple naire vergadering aan de Humboldt-Universiteit ope ning van zaken gegeven, maar juist op die bijeenkomst werd pas goed duidelijk hoe gespan nen de situatie aan de Berlijn se universiteit is. Rector Fink wordt op handen gedragen door het merendeel van zijn staf, zijn collega's en vooral de studenten. Zij allen beschouwen de acties tegen hun rector als een aanval op de integriteit van de universi teit en de vrijheid van weten schap. De voormalige Oostberlijnse universiteit, een voortzetting van de eertijds befaamde Uni- versitót Unter den Linden, is de afgelopen veertig jaar het paradepaardje van de DDR-re- gering geweest. Na de hereni ging werd besloten de Hum boldt-Universiteit weliswaar te handhaven, maar te zuive ren. Dat proces werd voor een deel ook aan de zittende staf overgelaten. Omdat het veranderingsproces binnen de universiteit zeer traag verloopt, proberen de critici van het eerste uur als nog hun gelijk te halen. Zij stonden bij de hereniging op het standpunt dat de universi teit onmiddellijk gesloten moest worden en vervolgens met een nieuwe structuur én een nieuwe personeelsbezet ting heropend had moeten worden. Dat is niet gebeurd. Weliswaar is een aantal pro fessoren en wetenschappelijk medewerkers vrijwillig of ge dwongen vertrokken, maar het grootste deel van de oude staf is nog steeds actief. Wie in het herenigde Duits land voor een overheidsfunc tie in aanmerking wil komen moet evenwel een onbelast DDR-verleden hebben; een twintigjarige secretaresse net zo goed als de rector van de universiteit, zo is de redene ring in Berlijn. Binnen de Humboldt-Universiteit wordt dat als een voorbeeld van „westerse arrogantie" gezien. „Alleen degenen die binnen het DDR-systeem geleefd en gewerkt hebben, kunnen met dat verleden afrekenen", valt binnen de universiteit her haaldelijk te horen. Euro-scepsis _;DEN Ufi last met in Den 1 [ting van Hirsch I NAARMATE de Europese Top van Maastricht (volgendeen week maandag en dinsdag) dichterbij komt, wordt het steejj^ jnfc duidelijker dat er een compleet wonder aan te pas moet k|op Euro men om deze meeting nog te kunnen redden. Premier Lujen coört bers heeft via zijn rondreis langs de Europese hoofdsted» vens tus< nog een ultieme poging gedaan om de onderhandeling^ lijken. A over een Europese Politieke Unie weer enig perspectief i tin§ ^an bieden, maar het ziet er naar uit dat zijn missie maar zeer beperkt resultaat gaat opleveren. Ook de bijeenkom besiuit 0 van de ministers van buitenlandse zaken, gisteren en eergij Europol teren in Brussel, heeft de EPU geen stap dichterbij gebrach staat ecl derland Nu wreekt zich meer dan ooit het feit dat de twaalf LHct, ten het unaniem eens moeten zijn. Dat betekent dat elk laij -m over een vetorecht beschikt. Het lijdt geen twijfel dat voon 1VJLU Groot-Brittannië daar volgende week in Maastricht uitg breid gebruik van gaat maken. Minister Hurd liet zijn coll ga's in Brussel weten dat het Verenigd Koninkrijk niej voelt voor een, gemeenschappelijk buitenlands- heidsbeleid. Hoe belangrijk dit terrein is illustreert een simpele blik cj het recente verleden. In de Golfoorlog gingen de partner <j00r elk hun eigen weg. Dat was geen verheffend schouwspel I HILDEI maar ook zonder de unanieme deelname van de EG-landei boekten de geallieerden een snelle overwinning. Het gebrej aan eensgezindheid had wel kwalijke gevolgen in de kwestj genzin Joegoslavië. De pogingen van minister Van den Broek om d g-r EG als bemiddelende partij te laten optreden, waren wel gr zoncjh€ doemd te mislukken omdat de partners het onderling nit voorst€ eens waren. Wanneer al in een vroeg stadium het Duits j£amer standpunt was gevolgd een snelle erkenning van Kro, waarjn tië had de burgeroorlog die een groot deel van Joegosk vië in rouw heeft gedompeld, wellicht kunnen worden vooi komen. Het simpele feit dat Groot-Brittannië zich via een beroej op zogenaamde vitale belangen het recht wenst voor te be houden een eigen koers te varen, staat haaks op de filosofij achter de EPÜ. Het komt erop neer dat het Verenigd Ko ninkrijk voor zichzelf een verkapt vetorecht claimt. We nen Lubbers als een buitengewoon creatieve voorzitter, het is hoogst onwaarschijnnlijk dat hij de lidstaten op punt nog op één lijn zal weten te brengen. Toch is het niet allemaal kommer en kwel: de ministen van justitie zijn het gisteren eens geworden over een ge m d0Qr meenschappelijk immigratie- en asielbeleid. Daarmee heel I «QOS een meerderheid van de Tweede Kamer alsnog haar zin ge kregen. Tijdens de behandeling van de begroting van justiti liet minister Hirsch Ballin weten dat het immigratie- ei DEN asielbeleid zonder bemoeienis van Brussel vorm diende ti Cretan krijgen. Hij kreeg toen te horen dat een ongecontroleerd! toevloed van migranten het gevaar van een vijandige stem gescbr ming tegenover buitenlanders oproept. Het stemt tot tevre tenare denheid dat de EG-ministers bijtijds tot de conclusie zijn ge excuse komen dat een krachtige, gezamenlijke aanpak kan voorko j men dat echte vluchtelingen en immigranten de dupe woi den. NRC-1 A.L eerder was gebleken dat een zeer belangrijk onderdei van de EPU, de versterking van het Europese parlement, h< zonder Europees draagvlak moet stellen. Het voorstel waar; mee Lubbers de afgelopen dagen op pad is geweest, geeft he parlement in Straatsburg geen nieuwe bevoegdheden. D Italianen en Belgen hebben daar geen goed woord voor en di Duitsers hebben al gedreigd dat zij geen handtekening onde: het Unieverdrag zullen zetten wanneer de positie van he Europees Parlement niet wordt versterkt. De kans dat dl Eurotop in Maastricht een succes wordt, is dus niet erg grooi Sterker: er is alle reden voor Euro-scepsis en Euro-pessimis Vlak voor de zomer van dit jaar heeft de universiteit zich tot het constitutionele hof in Karlsruhe gewend, met het verzoek de rechtspositie van de hoogleraren te bepalen. Het gros van de professoren voelt zich monddood gemaakt door het besluit van het Berlijnse huis van afgevaardigden waarin wordt bepaald dat al leen hoogleraren die via West duitse procedures benoemd zijn, stemrecht hebben. De rest van de hoogleraren, en dat is de overgrote meerderheid aan de Humboldt-Universiteit, heeft geen zeggenschap meer in onderwijs - en onderzoeks programma's. Omdat de universiteit in 1990 zonder gesloten te zijn ge weest, onder Westberlijns be stuur kwam, beroepen de hoogleraren zich op de Duitse grondwet waarin het in- spraakrecht van hoogleraren aan hun onderwijsinstellingen is vastgelegd. In 1973 bepaalde het constitutionele hof dat eenmaal aangestelde hooglera ren aan hun onderwijsinstel lingen het laatste woord heb ben inzake onderwijs en on derzoek. £cid6c(3ou4a/nt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijtl Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon: 071 -122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef- n Zeijl. :tie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. iden (tel. 071 -144 046 of 071 -144 047): R. Kleijn (chef), M. Roso, Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K van Herpen (chef). F Buurn drs. R Koldenhof, M. Kroft. T. Pieters^ Sport Leiden e o (tel. 071 -144 049): K. van Kesteren buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): K. Veraart. Alleblas, D. Dijkhuiz A. van Rijn (chef). W. Bunschoten, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - vooroij. h. Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), D. Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator). B. J Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, V Haersma Buma, A. van Holstein, ia. H Piël Ven en P. Vogels. De parlementaire leveld, D. Hofland, P. Koopman, D. het Algemeen Nederlands Persbureau de volgende correspondenten In het buitenland S. Akkerman (Praag), drs D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis). A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heenng (Rome), B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi). F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), F W.jnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel) In het bor he door z pen sta len af£ onderg pikt. U 'Re zin1 M< on BREI huiszt ten-L de r< gevor voerii Jongt Voor groent Pierre Telefoon: 071 - 313 677 o Telefoon: 071 -122 248 op rr 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclus Bi) automatische betaling: per maand Bij betaling per acceptgiro per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld die 18.00 tot 19.00 u e worden voldaan. tel. 071 -122 244. CAS ir Rijswijk 070 - 3902 702 ABN/AMBO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2