£eidóe Somant Tl 1 r „Kabinet verwaarloost sociale vernieuwing" Tl m Pearle Pen Sinterklaas bezoekt Nederlanders in Rome 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidócSouiont WOENSDAG I DECEMBER 1991 I' LEIDEN OMGEVING Slachthuis naar Groenoordhallen Morgen wolkenvelden en vrijwel overal droog. Later op de dag van het noordoosten uit [opklaringen. Minimumtemperatuur TOmstreeks 2 graden. T Maximumtemperatuur ongeveer 5 graden. Wind uit noordelijke richtingen, toenemend tot matig, rond kracht 4. INDAAG iderland 3, 16.55 uur: Griekenland- 1 ederland, EK-kwallficatlewedstrljd. VOETBAL OP TV Witte Sint' n schaatsen uit het vet )EN HAAG Een 'witte schaatsen uit het vet. ar Rusland wegtrek- ende depressie en de ontwik teling van een hogedrukge- lied boven Noorwegen zorgen het eerst in negen jaar een vroege inval van de vinter. Morgen al kan de snel- e aanvoer van koude lucht epaard gaan sneeuw of ijzel. Vrijdag daalt de temperatuur im onder het vriespunt, niet ondenkbaar dat ko nend weekeinde in ons land ip natuurijs kan worden ge- chaatst. 18.00 en 14.00 en 122248 e de avond nabezorgd. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25204. Losse nummers 1,45. Terry Anderson vrijgelaten Vredesoverleg met Israël aan de zijlijn Drees wilde dividend van Wereldbank BAYRUT Terry Anderson, de laatste Amerikaan die nog in Libanon gegijzeld werd gehouden, is vanmorgen door zijn gijzel- houders vrijgelaten. Anderson (44) heeft er zes jaar, negen maanden en achttien dagen van gijzelaarschap op zitten. Hij werd het langst gegijzeld van de negen westerlingen die tot dus ver zijn vrijgelaten. Met de vrijlating van Anderson is een einde gekomen aan het Amerikaanse gijzelaarsdrama dat bijna zeven jaar heeft geduurd. Als AP-correspondent met als standplaats Bayrut, moest Anderson soms „door de ene oorlog rijden om de andere te verslaan", zoals hij zelf ooit zei. Hij ging op 16 maart 1985 deel uitmaken van het nieuws dat hij moest verslaan. Na een partijtje tennis met een fotograaf werd hij door vier gewa pende mannen uit zijn auto gesleurd en naar een groene Merce des gesleept. Anderson heeft zijn dochter Sulome, drie maanden na zijn ontvoering geboren, nog nooit gezien. Zijn vader en broer stierven in 1986 in een tijdsbestek van vier maanden aan kanker. Hij hoorde van hun overlijden van een medegijzelaar, Thomas Sutherland, die het nieuws op de radio had vernomen. Pagina 4: Anderson riskeerde leven voor verslaggeving WASHINGTON De besprekingen in Was hington over vrede in het Midden-Oosten ste venden vandaag af op een onzekere opening, met Israël als grote afwezige en Arabische dele gaties bijna zeker van een morele overwinning. Delegaties uit Syrië, Libanon en Jordanië voeg den zich bij de Palestijnen en daagden Israël uit alsnog te verschijnen. Het Israëlische kabinet besloot zondag dat zijn delegatie tot volgende week maandag de tijd nodig had om met de Arabieren rond de tafel te gaan zitten. Woord voerster Ashrawi zei dat de Palestijnen „niet de belofte kunnen geven" dat zij op 9 december nog steeds in Washington zullen zijn. Zij zei dat haar groep op die dag, die volgt op de vierde verjaardag van het uitbreken van de Palestijnse opstand, andere verplichtingen heeft. De Arabische landen moeten met Israël contact opnemen indien de datum die de joodse staat heeft gekozen voor de hervatting van de onder handelingen hen niet schikt, zo verklaarde de Israëlische onderminister Benyamin Nethanya- hu gisteren in Washington. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, deed gisteren een poging Israël te vermurwen. Hij gaf de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties de opdracht bij de VN aan te dringen op het nog deze maand intrekken van een resolutie die zionisme gelijksteld met racis me. Israël is fel tegen deze in 1975 aangenomen resolutie. De Verenigde Staten en de Sovjetunie willen eind januari in Moskou een vervolg op de vre desbesprekingen voor het Midden-Oosten orga niseren, gewijd aan de wapenwedloop, de wa- terschaarste en andere problemen in de regio. DEN HAAG Oud-premier en 'vader des vaderlands' Wil lem Drees heeft in de korte tijd dat hij minister van finan ciën was, originele wegen ge zocht om de Nederlandse schatkist te spekken. Zo stelde hij in 1952 voor geld te putten uit het fonds van de Wereld bank, de internationale orga nisatie voor steun aan de Der de Wereld. Ook wilde hij geld lenen van het Internationaal Monetair Fonds ter financie ring van woningwetwoningen. Deze wetenswaardigheden onthult jhr. Emile van Len- nep, voormalig OESO-topman en in 1952 werkzaam als the saurier-generaal bij Financiën, in zijn gisteren gepubliceerde boek: 'Emile van Lennep in de wereldeconomie'. De „kapita listische wensen" van de soci aal-democraat Drees werden nooit vervuld, aldus Van Len nep die met veel moeite Drees de „uit economisch oogpunt dwaze gedachte" van een beroep op het IMF uit het hoofd wist te praten. Pagina 4: Van Lennep, een DEN HAAG Het kabi net en de Tweede Kamer hebben de twee jaar gele den met veel tam-tam aangekondigde sociale vernieuwing ernstig ver waarloosd. Met dit verwijt heeft Jan Schaefer, voor zitter van de Projectgroep Sociale Vernieuwing, de landelijke politici vanmid dag links en rechts om de oren geslagen. In een evaluatierapport spuit de projectgroep, die eind deze maand zijn taak neerlegt, on gezouten kritiek op de lakse wijze waarop ministers, ka merleden en ambtenaren van ministeries met de sociale ver nieuwing zijn omgegaan. „We kunnen niet anders dan con stateren dat de sociale ver nieuwing op landelijk niveau dreigt af te glijden naar een onderwerp van weinig beteke nis. De sociale vernieuwing flikkert en flakkert nog wel, nachtkaars die ongemerkt uit kan gaan. Het gevaar bestaat dat het vertrouwen in de poli tiek dan opnieuw een dreun krijgt", aldus het rapport. Schaefer en zijn projectgroep prijzen het enthousiasme in vele gemeenten om het proces van sociale vernieuwing vorm te geven, onder meer door het verbeteren van de leefbaar heid in oude wijken. Maar he laas, zo stellen zij vast, worden alle mooie plannen herhaalde lijk door het rijk gedwars boomd. De gemeenten krijgen nauwelijks de gelegenheid een eigen beleid te voeren, los van de vele regels die het rijk stelt. „Het kabinet had meer ver wachtingen gewekt dan waar gemaakt. En daar komt bij dat sommige ministeries in de loop van het proces met nieuwe cir culaires en regelgeving de lo kale mogelijkheden nog ver der inperkten". Ook de vakbonden en organi saties van werkgevers krijgen er van Schaefer van langs. „De sociale partners hebben de neiging de sociale vernieuwing te beschouwen als een zaak waar zij niet over gaan", zo merkt de projectgroep op. Chef-staf Witte Huis Sununu neemt ontslag WASHINGTON De chef-staf van het Witte Huis in Washington, John Sununu, stapt op. De voormalige gouverneur van New Hampshire, wiens dominante en arrogante optreden in de afgelopen jaren nogal weer standen opriep, schrijft in zijn brief aan president George Bush tot de overtuiging te zijn gekomen niet langer een positieve bijdrage te leveren aan de huidige regering. Bush, wiens persoonlijke populariteit en die van zijn regering de afgelopen maanden aanzienlijk is afgenomen, heeft het aftreden van Sununu met „tegenzin, spijt en een gevoel van een persoon lijk verlies" aanvaard. Sununu blijft nog tot 15 december in functie. Als mogelijke opvolgers van Sununu worden genoemd minister van verkeer Samuel Skinner en minister van defensie Dick Cheney. Sununu zal nu zeker ook niet de herverkiezings campagne voor Bush gaan leiden. Pagina 5: Ontslag Sununu kenmerkt chaos in Witte Huis Gasexplosie Brandweermannen bekijken de schade van een gasontploffing die gisteren in het centrum van Beverwijk ongeveer vijftig huizen beschadigde. Van de woning waarin de explosie ontstond, werd de voorgevel volledig weggeslagen. Er is mogelijk sprake van „een achtergrond van zelf moord bij het ontstaan van de ontploffing", al dus een woordvoerder van de politie. De bewo ner sprong na de explosie vanaf de bovenver dieping op straat. Hij is met ernstige brandwon den opgenomen in het Brandwondencentrum in zijn woonplaats. FOTO: ANP Hoog bezoek Een hofdame wijst koningin Beatrix op het feit dat ze eerst haar schoenen moet ontsmetten voordat ze een bezoek mag brengen aan Denar, een milieudemonstratieproject voor de glastuinbouw in Rijswijk. De koningin bracht gisteren een kort bezoek aan het project, dat laat zien hoe glastuinbouw schoner kan produceren. Discovery Channel in Wassenaar WASSENAAR Het televi- sie-aanbod in Wassenaar wordt met ingang van vrijdag uitgebreid met The Discovery Channel, een deels Engels- en deels Nederlandstalige thema zender met documentaires. The Discovery Channel zendt documentaires uit in de vol gende categorieën: natuur, avontuur, mensen uit andere landen, geschiedenis en actua liteit en tenslotte populair-we- tensch appel ijk en technologie. De programma's worden dage lijks uitgezonden tussen vijf uur 's middags en één uur 's nachts. ADVERTENTIES Kamer spaart de auto-forens DEN HAAG De belas tingvrije vergoeding die werkgevers voor zakelijke autokilometers mogep ge ven gaat 1 januari omhoog van 44 naar 49 cent. Ook wordt het reiskostenfor fait (het bedrag dat van het inkomen mag worden afgetrokken wegens kos ten voor woon-werkver- keer) verhoogd. Deze toezeggingen wist een kamermeerderheid van CDA, PvdA en VVD gisteren af te dwingen van staatssecretaris Van Amelsvoort van finan ciën. Daarmee werd wel een gat van 35 miljoen gulden in de begroting van 1992 gesla gen. De drie grootste fracties toon den zich onwrikbaar in hun standpunt dat" de (auto)forens niet het vel over de oren mag worden getrokken. Met name het CDA was bijzonder hard in zijn kritiek. De belasting voorstellen van het kabinet raakten „kant noch wal", al dus kamerlid Hans Hillen. Volgens de PvdA'er Ver meend waren de plannen van Van Amelsvoort „niet aan de burgers uit te leggen". Met de toezeggingen die de vond van het debat had ge daan (geen verlaging maar be vriezing van het forfait en een autovergoeding van 47 cent) namen CDA en PvdA geen genoegen. Aangezien de kos ten van het woon-werkver- keer door de hogere OV-tarie- ven en het 'accijnskwartje van Kok' stijgen, moeten ook de fiscale aftrekmogelijkheden en -vrijstellingen worden aange past, aldus de regeringsfrac- Mededeling lezers, adverteerders en reclamebureaus Donderdag 5 december zijn onze kantoren in verband niet de Sint Nicolaas- viering om 16 00 uur gesloten Rijswijk, Koopmansstraai 9 Den Haag, Spuistraat 71/hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Zoetermeer. Ie Stationsstraat 148 Gouda. Markt 26 Leiden. Apothekersdijk 34 Het Bespreekbureau op het Spui in Den Haag is eveneens om 16 00 uur gesloten Bezorging Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangen, dan kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdstip kontakt opnemen Vrijdag 6 december is het advertentie-bedrijf na 15 30 uur uitsluitend telefonisch bereikbaar via nummer 070-3190 680 De directie Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof/ Goudsche Courant/Leidse Courant Record zeventiende eeuwse Tulpvazen AMSTERDAM Twee Delfts blauwe tulpvazen uit de tweede helft van de 17de eeuw hebben op een veiling bij Christie's tesa- men een bedrag opgebracht van 977.500 gulden. Volgens een woordvoerder van het veilinghuis is dat het hoogste bedrag dat ooit voor Europees porselein bij Christie's in Neder land is betaald. Het was voor het eerst in 15 jaar dat dergelijke vazen op de markt kwamen. De opbrengst was geschat op tussen de 300.000 en 500.000 gulden. De tulipières hebben door de op brengst een plaats verworven in de top 10 van recordopbreng sten bij Christie's. Bovenaan prijkt nog steeds een bloemstilleven van Jan Davidsz. de Heem dat 1.972.000 gulden opbracht in mei Heel wat abonnees van de Leidse Courant lezen dagelijks dit stukje, hoewel ze zich niet meer in de verleiding behoeven te laten brengen onderstaande bon in te vullen. Ze doen het meer voor de aardigheid, sommigen zelfs om er nog meer in spiratie uit putten om anderen over te halen de Leidse Cou rant te gaan lezen. Er zijn er zelfs die geregeld met hun Par ker Rollerpen, voorzien van eigen naam, klaar zitten om die ander op te geven als abonnee. Wilt u dat óók doen. blader dan de krant wat verder door. Geeft u er de voorkeur aan zelf eerst met de Leidse Courant kennis te maken om te zien i die mensen zo gemotiveerd zijn, gebruik dan onder staande bon en welke pen dan ook. VERLOREN Idoor AART HEERING ROME Nederlandse kleu ters in Rome verkeren in een benijdenswaardige positie, want ze worden binnen een maand maar liefst drie keer met cadeautjes en snoepgoed overstelpt. Als alle kinderen man die zijn gulle gaven ach terlaat onder de boom. En als zij een Italiaanse oma hebben die de gebruiken van vroeger in ere wil houden, dan komt ook de 'Befana' langs, een vriendelijke oude heks die in de nacht voor Driekoningen hun winterse kniekousen volstopt met sui kergoed en marsepein. Maar alleen voor Nederlandse kin deren komt ook Sinterklaas nog naar Rome. Op de zater dag na zijn verjaardag houdt de bisschop hof in een school in een Romeinse buitenwijk die daarvoor is afgehuurd door de Nederlandse vereni ging. Speculaaspoppen, peper- jonge jenever Aan kinderen is ook dit jaar geen gebrek. In en rond Rome wonen circa 2000 Ne derlanders, onder wie ver scheidene jonge gezinnen die druk bezig zijn om de Itali aanse bevolkingsafname te neutraliseren. Omdat Sinterklaas zelf in Rome temidden van zijn col lega's op de bisschoppensyno de wordt verwacht, worden de honneurs dit jaar waarge nomen door een hulpbisschop. Een lange en statige collega fungeert zodoende als 'stand in' voor de heilige, terwijl voor ondergetekende, samen met een veelbelovende jonge zakenman en twee au pairs de pietenrol is weggelegd. Sinterklaas is een van de drie jaarlijkse gelegenheden waar bij je merkt van het bestaan van een Nederlandse gemeen schap in Rome. De andere twee zijn de nieuwjaarsrecep tie van de ambassadeur en de viering van Leidens Ontzet, waarbij vooral van de vrije verstrekking van haring, hut spot en drank een wervende werking uitgaat, want Neder landers blijven we, ook in den vreemde. WANT BIJ PEARLE IS JE TWEEDE BRIL GRATIS. Koop nu een bril bij Pearle en je krijgt I j er een complete tweede bril gratis bij. Handig bij verlies of breuk. Wel even j deze advertentie meenemen, hoor! I Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5" Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr:Voorl: Postcode/Plaats: 7501 VC Den Haag Ofbel 071-313 677 I s Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) j 5 Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) CcldócSomont ininr,nigii:iHiicnir

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1