i Geen fanaten in fanclub van Toon Hermans BBC stoot Terry Wogan van troon Koningin opent expositie Rembrandt Christenen en literatuur: tegenstelling? KUNST/RTV trek Fractie D66 wil notitie •oStl over het omroepbestel Willibrord Fréquin als clown y™ Schilderij Paul Klee tl™brengt 2 Vi Misérables i RCetdAeGouacwt WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 15 HOUT Da r louden DEN HAAG De frdctie van D66 in de Tweede Kamer vindt nalrodi ^at minister D'Ancona (wvc) op korte termijn een notitie naar kleit Kamer moet sturen, waarin globaal staat beschreven wat de eeft all gevo'êen voor ^et Nederlandse omroepbestel zijn van een aantal irecente ontwikkelingen. 5 0i 1 De polideke partij doelt daarbij op „het vrij stellige voornemen" I van de TROS om volgend jaar commercieel te worden en de erenkans dat de VPRO en de EO van B- tot A-omroep worden ge- F1 o promoveerd. Het D66-Kamerlid Wolffensperger, die het verzoek Oven] jn je richting van D'Ancona gisteren in de Tweede Kamer deed, do gej houdt de mogelijkheid open dat over deze ontwikkelingen nog dat e| nader door de Kamer met de minister van gedachten moet wor- zulletden gewisseld. „Men lijkt op dit moment op deze ontwikkelin- zekejgen hoofdzakelijk te reageren met geruzie", aldus Wolffensper- de cheger. die doelde op de woordenwisseling tussen VARA-voorzitter IVan Dam en D'Ancona het afgelopen weekend via de media. Willibrord Fréquin HILVERSUM Willi brord Fréquin van de KRO heeft een persoonlij ke uitnodiging ontvangen van de wereldberoemde clown Popov om op Eerste en tweede Kerstdag met hem op te treden in het Russisch Staatscircus, dat dan ons land bezoekt. ..Je kunt wel nagaan hoe ver eerd ik ben. Ik zal ook zeker op die uitnodiging ingaan", was gisteren het commentaar Fréquin Dat de KRO- journalist het verzoek voor de optredens in Arnhem kreeg, heeft hij te danken aan zijn nieuwe programma 'Voor de leeuwen', waarmee Fréquin vanaf 11 december op het scherm verschijnt. In deze achtdelige informatie-reeks probeert hij binnen een paar maanden een beroep onder de knie te krijgen. Zo ook het vak van clown. Daarvoor sollici teerde hij maanden geleden bij het Russisch Staatscircus, dat zich op dat moment in Frank rijk bevond. Daar liet Popov, die alleen Russisch spreekt, hem weten, dat hij eerst maar eens in Nederland moest gaan oefenen. Om de eerste kneep jes te leren, was hij te gast bij onder andere Cor Witsche (Pipo) met wie hij een paar da gen voor diens dood, op stap ging. Daarna keerde Fréquin terug naar Popov met wie hij vervolgens in drie weken tijd een clowns-nummer instu deerde, dat tijdens een van de circus-voorstellingen voor de camera werd uitgevoerd. Voor Fréquin zat toen het clowns hoofdstuk erop, maar na nu blijkt, toch niet helemaal. Wil librord: „Popov is blijkbaar ge noeg van mij onder de indruk geraakt om mij terug te vra gen. En dat vind ik echt een iet UT agra- ijker- I MAASEIK „Wij zijn Igeen fanaten. We hebben lalleen grote bewondering Ivoor wat Toon Hermans [op artistiek gebied heeft I gedaan en nu nog doet. [Maar dat ontaardt niet in [hysterisch gedrag." Dit [zegt Aad Boelhouwers, voorzitter van de Toon [Hermans fanclub. De vereniging, met leden in Nederland, België en zelfs Au stralië, vierde in oktober haar vijfjarig bestaan. „We houden van zijn werk en genieten er van, ook al zingt hij misschien niet zo zuiver meer," vult Jan van Alphen, adviseur van het bestuur, aan. „Er zijn tal van grote artiesten die tot op hoge leeftijd zijn doorgegaan. Zo lang hij het zelf kan opbren gen mag hij van ons doorgaan. De zalen zullen blijven vollo pen." Voor Boelhouwers staat Toon Hermans, die op 17 december 75 jaar wordt, in Nederland op eenzame hoogte. Geen enkele artiest komt ook maar bij be nadering in zijn buurt. Zou hij de Verenigde Staten zijn ge boren. dan had hij zeker het niveau bereikt van bij voor beeld Danny Kaye. „Toon is veelzijdiger. Niet alleen als scheppend artiest, maar ook wat betreft zijn uitstraling", aldus de voorzitter. Tot teleurstelling van de fan club bemoeit Toon Hermans zich zelf niet met de fanclub. „Voor de oprichting liet hij weten het prima te vinden dat er een fanclub kwam. Maar toen al waarschuwde hij ons dat we van zijn kant niet te veel moesten verwachten", zegt Boelhouwers. Pas vorig jaar kwamen de leden voor het eerst echt in contact met hun idool. „Na een optreden in Sittard is hij tien minuten bij ons ge weest. In de artiestenfoyer. Het kostte ons de nodige moei te dat te bewerkstelligen. Her mans is altijd bezig en hij heeft inmiddels een knappe leeftijd. Er is toen menig traantje weg gepinkt", herinnert voorzitter Boelhouwers zich. Toonfan De geringe interesse van Her mans voor de fanclub heeft de vereniging geen goed gedaan. „De club werd opgericht toen Hermans zeventig jaar werd. Tevens was hij toen veertig jaar getrouwd. Maar het aantal Het bestuur van de Toon Hermans fanclub vlnr: secretaris Jan van Alphen, voorzitter Aad Boelhouwers en archivaris Jan Verkennis. FOTO: ANP leden is nu teruggelopen van vierhonderd naar tweehon derd. Mensen haakten ook af toen bleek dat ze via ons niet makkelijk aan kaartjes konden komen." „De leden die we nu hebben zijn primair geïnteresseerd in de artiestieke kwaliteiten van Toon Hermans", aldus Van Al phen. „Zij willen dieper over hem nadenken, meer over hem praten". Hoewel het bestuur stelt zich niet echt te interesseren voor het persoonlijk wel en wee van de artiest, wordt volmon dig toegegeven dat daaraan natuurlijk niet valt te ontko men. Zo heeft het overlijden van de vrouw van Toon Her mans eind vorig jaar menig lid danig beroerd, zo blijkt uit Script: ie Hermans is behalve een ar tiest, ook een inspiratiebron. Tenminste, voor Silvie Stult- jens, student rechten aan de universiteit van Leuven. Zij baseerde haar scriptie op de middelbare school voor het vak godsdienst volledig op de boeken van Hermans. „Iedereen denkt dat hij alleen maar grappig is. Dat is niet zo", vindt de studente. „Toon Hermans is bovenal heel gelo vig. Dat blijkt uit al zijn boe- Artistieke mislukkingen kent Hermans niet, is de stellige overtuiging van het bestuur van de fanclub. Zijn poging in de Verenigde Staten aan de bak te komen, is volgens het bestuur dan ook niet mislukt. „Toon Hermans werd door zijn toenmalige impresario ge dwongen daar op te treden. Hij wilde zelf niet en hield het daarom voor gezien", zegt Boelhouwers. De uit 1959 daterende film 'Moutarde van SonaanSee' is als volgens hem alleen maar geflopt omdat Hermans alles zelf wilde doen. „Het is jam mer dat hij de film bij de mon tage letterlijk heeft verknipt. Dat is misschien zijn enige mislukking geweest", zegt hij Een poging van de fanclub twee jaar geleden de film des ondanks nog eens in besloten kring te vertonen, leed scheepbreuk. Hermans per soonlijk sprak er zijn veto over uit. Waarom is nooit helemaal duidelijk geworden. Op 13 december vindt in het Sportpaleis in Antwerpen een gala plaats als hommage aan Toon Hermans, onder meer georganiseerd door de BRT en de VARA. Dank zij Maurice Hermans, de zoon van Toon en samen met toneelmeester John van Elk één van de con tactpersonen voor de fanclub, kan de club beschikken over 100 zogenaamde VIP-plaatsen. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Het bestuur heeft de leden wel laten weten dat vlaggen en spandoeken niet zijn toegestaan. alow- «J louder 1 ;>y miljoen op percu- AMSTERDAM 'Mond /uilde auf Sonnenuntergang', e11 w?i een schilderij van Paul ^RujKlee, heeft tijdens een Ier uil veiling van impressionisti- ekendsche en moderne schilde- inj rijen en sculpturen bij had Christie's in Londen IVi ■vincie miljoen gulden (814.000 n meljpond) opgebracht, al van Het werk was afkomstig uit de at op collectie van Heinrich Cam- en en'Pend°nk, die lid was van de oeienjkunstenaarsbeweging 'Der deziplaue Reiter' en wordt be- belt scH°u\vd als een van de be- oeiine ^anErijkste vertegenwoordigers 1 j van het Duitse expressionisme. Von Campendonk was van ie 8* 1933 tot zijn dood in 1957 als ee professor verbonden aan de 'ienen Rijks Academie voor Beelden- lat ze de Kunsten in Amsterdam. >or de Kjee schonk Campendonk het uil; werk in 1919. 'Mond auf Son- Als nenuntergang' is een fantasie- toe-landschap. Het toont ijle ge- het bouwen die baden in het maanlicht, laten urlijk Koningin Beatrix bekijkt het schilderij 'De Vaandeldrager' van Rembrandt in het Rijksmuseum in Amsterdam, waar de vorstin gisteravond de Rembrandt-tentoonstelling opende. FOTO: ANP :tra in' lil, W CIRCUSTHEATER Scheveningen dag. 20.00 u. beh. 's maandags zondags ook matinee 14.00 u. Kassa 070-355 88 00 Bespr bur Haagsche Crt 070-36568 Regiohoofdkant Ver Spaarbank Mis Les Misérables niet J AMSTERDAM Konin gin Beatrix opende gister avond de tentoonstelling 'Rembrandt, de Meester en zijn Werkplaats' in het Rijksmuseum in Amster dam. Zij deed dat in aan wezigheid van minister H. d'Ancona (wvc), de burge meester van Amsterdam, E. van Thijn en de com missaris van de koningin van de provincie Noord- Holland, R. de Wit. Onder de aanwezigen bevond zich ook de directeur van de Gemaldegalerie Berlin, H. Bock waar de tentoonstelling eerder te zien was, en N. Mac- Gregor, de directeur van de National Gallery London, waar de Rembrandttentoon- stelling in april heen gaat. De tentoonstelling tot 1 maart in Amsterdam heeft, volgens de directeur afdeling Schilderijen van het Rijksmu seum, P. van Thiel, de meest volledige tentoonstelling van de drie, omdat een aantal bruikleengevers hun schilderij uitsluitend aan Amsterdam wilde uitlenen. Elk van de deelnemende mu sea heeft zes schilderijen i eigen collectie aan stelling uitgeleend. Op de ten toonstelling in Berlijn had het Rijksmuseum het schilderij 'De Staalmeesters' uit 1662 uit geleend, dat nooit eerder het musum had verlaten. „Slechts tijdens de Tweede Wereldoor- het log is "het haald om naar een schuilplaats te worden overgebracht", zo vertelde Van Thiel eerder op de dag tijdens een persbijeen komst. Uit de musea in Berlijn en Londen zijn in het Rijksmu seum onder meer de schilderij en 'Het dubbelportret van de doopsgezinde leraar Cornelis Cleasz. Anslo en zijn vrouw Aeltje Gerritsdr. Schouten' uit 1640 en 'Het feest van koning Belsazar' uit 1635 uitgeleend. Op de tentoonstelling is ook één schilderij aanwezig dat nog op het oorspronkelijke ze ventiende eeuwse doek staat. Dat is het 'Portret van Nico- laes van Bambeek' uit 1641, dat afkomstig is uit het Ko ninklijk Museum van Schone Kunsten in Brussel. Volgens Van Thiel komt het heel wei nig voor dat de schilderijen nog op het doek staan. Bijna alle schilderijen hebben name lijk een steundoek, dat veelal met was aan het schilderij is bevestigd Het schilderij ziet er volgens Van Thiel echt uit als een „Brusselsschilderij"; het schilderij is zeer donker en moet nodig worden schoonge maakt. „Misschien gebeurt die restauratie niet omdat het een nogal moeilijk karwei is", al dus Van Thiel. Op de tentoonstelling is gepro beerd een verbinding te leg gen tussen de schilderijen en de tekeningen. De veertig te keningen zijn chronologisch opgehangen. Dat laatste geldt niet voor de veertig etsen, die rondom een onderwerp zijn gegroepeerd. De tekeningen en etsen, die tot 19 januai te zien zijn, komen niet op de tentoonstelling in de National Gallery in Londen te hangen. Wel stelt het British Museum de Rembrandttekeningen be schikbaar. LONDEN De Cockney serie 'EastEnders', in Groot-Brittannië een den derend televisie-succes, zou vanaf maart 1992 op BBC 1 in de plaats kun nen komen van Terry Wogans populaire praat show die wordt opge doekt. 'Wogan' loopt al ze ven jaar mee en er zit be hoorlijk de klad in. De Britten vinden het een echte slaapmuts. De praatgrage Ier had destijds geregeld tien miljoen Britse kijkers. Tegenwoordig kijkt nauwelijks nog de helft naar zijn show die drie keer de week op de buis komt. Wogan (52) geeft toe, dat zijn praat show vooral de laatste tijd een schoolvoorbeeld is van alle daagsheid. Hij zou wel eens wat anders willen doen, mis schien een weekendshow met wat minder flauwe kul en een paar intelligente i i Am- Eén van de tekeningen sterdam is lange tijd niet ten toongesteld. Het is een teke ning uit 1663 „Zittende oude man", die afkomstig is uit de collectie van de Franse acteur Alain Delon. Delon kocht de tekening in 1973 op een vei ling. 500.000 pond Wogans huidige jaarcontract hij is een losse medewerker van de BBC eindigt per 28 februari 1992. De omroep in kwestie, die momenteel dras tisch bezuinigt, zal dit wel een bemoedigend vooruitzicht vin den want het gerucht doet de ronde dat Wogan (die uiter aard zelf niets verklapt) jaar lijks 500.000 pond opstrijkt voor zijn praatshow. Verlen ging van het Wogan-contract in zijn huidige vorm lijkt on waarschijnlijk. Dat Terry Wogan zou zijn ont slagen, wordt tegengesproken, maar het is duidelijk dat de BBC hem nu wel gaat onttro nen. 'EastEnders' wordt in Groot-Brittannië algemeen be schouwd als de enige show waarmee de BBC kan concur reren tegen ITV (de reclame- tv). Alleen als Wogan eruit wordt gewipt, kan 'EastEn ders' drie- in plaats van twee maal in de week op de buis komen en dit op prime time, de beste tijd van de avond. 'EastEnders' zou dan meteen een nog gevaarlijker concur rent worden van ITV's onver woestbare 'Coronation Street' die de BBC beslist zal trachten te kopen als ze ooit op de markt komt. Door 'EastEn ders' elke maandag, woensdag en vrijdag om zeven uur uit te zenden, zou de BBC zelfs geld kunnen besparen. Omnibus-versie Bij de huidige formule van tweemaal per week 'EastEn ders' hoort namelijk een zoge heten omnibus-versie die elke zondagmiddag op de buis komt. Deze samenvattende editie kost de omroep 100 pro cent aan 'repeat fees', wat be tekent dat alle acteurs en ac trices van de show een extra- weekgage krijgen. Komt 'Eas tEnders' driemaal in de week op de buis, dan kan die omni bus-editie worden opgedoekt. Het gaat de laatste tijd niet zo best met de BBC. Groot-Brit- tanniës gerenommeerde om roep heeft dit winterseizoen al enkele harde tegenvallers ge had met gloednieuwe series die niet het verhoopte succes kennen (of kenden). Er wordt (of werd) wel door vele miljoe nen Britten naar gekeken maar de kijkcijfers van ITV liggen (of lagen) telkens toch een heel stuk hoger, omdat de commerciële omroep een bete re keuze had gedaan. Wogan en andere prominente losse medewerkers van de BBC zijn van mening dat deze omroeporganisatie tegenwoor dig veel te veel bazen en te weinig mensen heeft die iets afweten van radio en televisie. „Met die kerels valt gewoon niet te praten", zegt Wogan. „Het enige wat hen bezielt is een ontstuitbaar verlangen om de BBC af te breken". i 15.00 uur, J nabezorgd. Had je ook verzuiling in geen literatuur zijn. onze Nederlandse letterkun- Zo sterk heeft dat vooroo de? Als je in een letterkun- deel doorgewerkt dat et deboek de tijd tussen de bei- aantal christendiehters en de Wereldoorlogen opzoekt, prozaïsten bewust die chris- wordt over werk van prote- schijnen bij stantse, katholieke listische auteurs. Willem de telijke uitgevers heeft verla- erk laat ver- JHftr 'algemene' firma's. Waarna ze dan wel krijgen in aller- Merode en H.M. van Rand- lei bladen die hun anders wijk behoorden bijvoorbeeld geen blik waardig keurden de i groep, Antoon Laten we eerlijk zijn. Er natuurlijk ook wel Coolen, Herman de Man Anton van Duinkerken tot klaring de tweede en Theun de deel. En die vindt Vries en A.M. de Jong wer- ever den tot de derde groep gere kend. Om mij nu tot die eerste groep, de protestanten, dat boek „Om zien met een glimlach" aan gegeven. Binnen de protestantse zuil had i perken: over hen is onlangs gen' ontwikkeling van chris- uitvoerig en interessant telijke, vaak stichtelijke lec- boek verschenen onder dactie van dr. R.G.K. Kraan. Het heet: 'Omzien ilde ook gen literatuur. Daartoe heeft men (trouwens evenals in glimlach. Aspecten katholieke kring) ook eigen protestantse tijdschriften gehad, zoals 'Opwaartse Wegen' (1923- 1940) en 'Ontmoeting' (1946- Haag (prijs 49,50). Naar 1964) aanleiding daarvan het vol- Een heel moeilijk discussie lende. Het woord leescultuur duidt de er al op, dat het over veel ratuur gaat dan over letter punt was daarbij jarenlang waarop men lite- moest beoordelen: alleen op de kunde alleen. Zo'n 150 jaar ook op de inhoud. Daarbij geleden had je in Nederland speelde steeds weer de dis gevolgen heeft gehad. Het kon spreken van literatuur leidde tot christelijk onder- van christenen. wijs, christelijke politieke- Door degenen die maatschappelijke organi Maar ook tot het heel heel streng 'christelijke aanlegden, werd nogal eens iets als lite ratuur aangeprezen, dat mis schien wel christelijk belangrijk vinden men „goede christelijke lec tuur" achtte. Die moest hel pen bij de evangelisatie, moest opbouwend zijn. Maar bepaald geen literatuur w ze moest ook dienstbaar zijn Zoiets kan natuurlijk aan de emancipatie volksgroep: ze mo« dieus zijn. je moest kunnen leren.. vooroordeel als hiervoor ge noemd in de hand hebben gewerkt. Maar het recht- rdigt het toch in geen en- In de loop van de vorige kei opzicht eeuw ontstonden bij voor- ïn de geschiedenis beeld ook belangrijke jonge- West-Europese cultuur, ook s die hun le- in di t lezen, stude- het feit dat christenen grote dit alles kunnen voldoen ontstond er echt een vloed van prote stantse lectuur. Die weer tot gevolg heeft gehad dat er in protestantse kring verhouding veel bijvoorbeeld wordt gelezen. tera" M Die lectuur werd op den van duur steeds meer een object den van wat men christelijke uit- nier gevers noemde: Kok in Kampen, Bosch Keuning in Baarn, Callenbach in Nij- kerk, Zomer en Keuning in Wageningen bij voorbeeld, die hun activiteiten bundel den in wat serie-boeken gin gen heten: de V.C.L.-serie, de Opgang-serie, de Nobel- reeks en de Spiegel-serie. Je kon je erop abonneren en ontving dan per jaar een paar 'beslist christelijke ro mans'. Met oplagen die in de dertiger jaren van deze eeuw vele tienduizenden per boek bedroegen. En ook momen teel zijn ze er nog. Er werd en er wordt door li- kunstenaars kunnen Onze middel-Nederlandse letterkunde is sterk door trokken van een christelijke geest. De katholieke Vondel de protestantse Huygens grote li- denken Guido Gezelle? Zo zou- er vele namen te noe- ven op die serieboeken. De meeste van hen hebben ook geen literaire waarde noch pretenties. Toch trof men er destijds ook boeken tussen aan die beslist wel tot de li teratuur kunnen worden ge rekend. En dan denk ik aan schrijvers als C. Rijnsdorp, J.K. van Eerbeek, H.M. van Randwijk en Anne de Vries. Maar zij worden evenals vele verdienstelijke dichters uit die cultuur tot op de dag van vandaag miskend. Van wege een nog steeds voort woekerend vooroordeel. Na melijk dat de begrippen 'christelijk' en 'literair' een tegenstelling zouden zijn. Het is bijvoorbeeld nog steeds zo, dat als bij een van die zogeheten christelijke uitgevers een roman of een dichtbundel verschijnt, vele literatuurcritici die uitgaven gewoon negeren. Men heeft een duidelijk vooroordeel: het is christelijk, dus het kan Wel moeten dat naarmate het christen dom minder dominant werd in onze cultuur er minder protestantse of katholieke li teratoren van niveau kwa men. Maar ze zijn er nog steeds. En wellicht kan ik hen in deze rubriek af en toe eens wat naar voren halen. Of zou het feit dat iemand een christen is hem of haar in de weg kunnen staan om een mooi gedicht of een goe de roman te schrijven? Som migen denken, dat het aan het milieu zou kunnen lig gen. Maar het wil er bij mij niet in, dat een humanis tisch, een socialistisch of een liberaal milieu een kunstzin nige ontwikkeling meer zou bevorderen dan bijvoorbeeld een rooms-katholiek of pro testants-christelijk. Een lees cultuur, die te veel nadruk legt op het 'stichtelijke' zou in de weg kunnen staan. Maar. om met Jan Wolkers te spreken, het dagelijks aanhoren van de Bijbel in de Statenvertaling kon sterk meewerken aan iemands li teraire ontwikkeling. Nee, iemands levensbe schouwing, welke die ook is, hoeft hem of haar helemaal niet te belemmeren bij een literaire ontwikkeling. Die is van andere factoren afhan kelijk. Wel is duidelijk te constateren dat levensbe schouwing de laatste tijd een steeds belangrijker rol gaat spelen in veel literair werk. Het is .goed om dat te kun- H.M. van Randwijk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15