Ouderen Sassenheim vinden omgeving Schutse onveilig Kiwi-sluizen moeten overlast jeugd in Sassenheim indammen Alternatieve tracés HSL onvoldoende onderzocht Ccidóc Gomrnit DUIN- EN BOLLENSTREEK ONDERZOEKERS: „HOOFDSTRAAT ONBEGAANBAAR" II Noormannen in Leiden Metal in Magnifiosi Pt Differentiatie in tarieven Rijnsburg WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 Scholieren vinden oefenbom in Lisse LISSE Leerlingen van de Ui- termeer Mavo in Lisse sloegen gistermiddag alarm nadat ze een op een bom gelijkend projectiel hadden gesignaleerd. Het voor werp lag in een sloot bij de molen aan de le Poellaan. Na een in spectie door de Lissese politie werd de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) uit Culem- borg te hulp gevraagd. Deze con stateerde dat het ging om een oe fenbom voor vliegtuigen. Derge lijke projectielen zijn niet geladen en dus ongevaarlijk. De EOD heeft zich over de oe fenbom ontfermd. Valkenburg bouwt seniorenwoningen VALKENBURG De gemeente Valkenburg wil volgend jaar be ginnen met de bouw van dertig senioren woningen. De vijftien aanleunwoningen en vijftien ouderenwoningen wor den gebouwd op het Weitje aan de Hoofdstraat. De Katwijkse Bouwvereniging (KBV) tekenent voor de bouw. Dit zei wethouder M. Vos gisteravond tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting. Het geheel zou volgens Vos gecompleteerd kun nen worden door de komst van een gezondheids- en dienstencen trum op dezelfde lokatie. Bibliotheekpas voor een tientje Provinciale raden willen wettelijke status houden se bibliotheken kost dinsdag 17 december slechts één tientje. Normaal moet voor een lezerspas 24 gulden betaald worden. Reden voor de korting is het tienjarige jubileum van het filiaal aan de Fresi-< astraat in Katwijk aan den Rijn. De pas is, hoewel hij in heel Katwijk geldig is, ook alleen daar ver krijgbaar. Het jubileum zou oorspronkelijk ook op geluisterd worden door de aanwezigheid van Le- nie Saris. Ziekte van de schrijfster staat een optre den in Katwijk echter in de weg. Ze zal vervangen worden door Jan van der Plas. Hij schreef tiental len boeken over Katwijk en zal daar dinsdagavond vanaf acht uur over vertellen. Op het programma voor het jubileumfeest staan verder een optreden van Evert Hartman en een balonnenwedstrijd. Verder is de bibliotheek aan de Freesiastraat de gehele dag, van tien tot tien uur, geopend. LEIDEN De provinciale raden voor de volksgezond- heidheid (PRV) vinden dat staatssecretaris Simons er beslist geen goed aan doet om hun wettelijke positie te laten vervallen. Juist in het nieuwe zorgstelsel is er een onafhankelijke instantie nodig die de basis legt voor een zorgvuldige en evenwichtige uit voering van de taken. In een brief aan de vaste kamercommis sie voor volksgezondheid in de Tweede Kamer pleiten zij dan ook voor behoud van deze advie sorganen. In de PRV's, die al meentebesturen, zorginstellingen en -verzekeraars, hulpverleners en patiënten en consumenten zit ting. Zij adviseren met name de provincies over het te voeren be leid op het gebied van de gezond heidszorg. Zo zijn ze bijvoorbeeld betrokken bij de vaststelling van de zieken- en verpleeghuiscapa citeit, beddenreducties en leveren cijfermateriaal waarmee de pro vincies verder kunnen. Hun ta ken zijn vastgelegd in de Ge zondheidswet. Omdat de overheid met het nieu we zorgstelsel de verantwoorde lijkheid bij de provincies legt voor de wijze waarop ze hun overlegstructuren willen inrich ten, heeft Simons niet meer zo veel behoefte aan provinciale ra den. De PRV's zijn het daarmee niet eens. Zeker nu de stelselher ziening nog zoveel onzekerheden en vaagheden met zich mee brengt, is het van belang dat er een onafhankelijke instantie een oogje in het zeil houdt en advi seert om bij te sturen waar dit nodig is, zo stellen zij. Overigens denken zij niet dat de provincies hen voorlopig aan de kant zullen schuiven, omdat er veel kennis in huis is. Maar theoretisch be staat wel de mogelijkheid. De vaste kamercommissie voor de volksgezondheid vergadert 9 december over deze kwestie. Milieubox in trek JTj NOORDWIJKERHOUT Tot nog toe zijn er 46| milieuboxen verkocht ii OV Noord wijkerhout. Dal wil zeggen dat tien pro cent van de huishouden! DEN inmiddels de knalrodj plastic box voor kle«"e chemisch afval heeft gehaald voor een eenmal ff88 lige bijdrage van 5 gulivanpd den. Dat werd gistere! j^ns bekend gemaakt in commissie milieu. Overii |n de gens verwacht de gd houdt meente nog wel dat ei nader meer aanvragen zulle» den g binnendruppelen, zeke^gen h tegen de tijd dat de che ger. d mocar zal gaan rijden. Van I SASSENHEIM Sassen- heimse ouderen die in de aanleunwoningen van de Schutse wonen, vinden hun woonomgeving on veilig. Men heeft met name kritiek op het nabij gelegen zebrapad over de Teylingerlaan dat als ge vaarlijk wordt ervaren. Maar ook de begaanbaar heid van de Hoofdstraat laat te wensen over. Dat blijkt uit een woongerie- fonderzoek dat is uitge voerd door de Vrouwen Advies Commissie (VAC) in Sassenheim. Het onderzoek werd gehouden onder de bewoners van de 21 aanleunwoningen van de Schutse en de aanpalende tweekamerwoningen. Óver de woningen, die in september 1989 door woningbouwvereni ging de Vooruitgang werden verhuurd, was men redelijk tevreden. Er kwamen hoege naamd geen tekortkomingen aan het licht. Ook is men te vreden over de gunstige lig ging van de woningen vlak bij het centrumgebied. De afstand naar het gezondheidscentrum vindt men echter veelal te groot. Over de woonomgeving is men minder tevreden. Het ze brapad over de Teylingerlaan kreeg daarbij de meeste kri tiek te verduren. Het ligt naar het oordeel van de Schutsebe- woners te dicht bij de bocht naar de Hoofdstraat waardoor een onoverzichtelijke situatie ontstaat. De onderzoekers pleitten er daarom voor het zebrapad Teylingerlaan te ver plaatsen of een extra over steekplaats aan te leggen ter hoogte van de Schutse. Maar ook de begaanbaarheid van de Hoofdstraat behoeft verbetering, vindt de VAC. Daar de Sassenheimse winke liers hun waren regelmatig uitstallen op de trottoirs en fietsen her en der worden neergezet levert dit herhaalde lijk problemen op voor voet gangers die slecht ter been zijn of gebruik maken van rolstoe len of looprekken. Mede door de onregelmatige schuin oplo pende bestrating is de Hoofd straat voor de bewoners van het bejaardencentrum en an dere ouderen moeilijk begaan baar. 'Van de zijde van de VAC zal in de toekomst bij het gemeen tebestuur aangedrongen wor den op het herbestraten van de Hoofdstraat, waarbij de af watering anders geregeld zou moeten worden zodat de mid- dengoten kunnen verdwijnen. Een beperking van de op de Hoofdstraat uitgestalde waar zou ook aanbeveling verdie nen, evenals een duidelijk aangegeven plek waar fietsen gestald kunnen worden. „Wel licht kan nog eens bekeken worden of het verstandig zou zijn de Hoofdstraat geheel au tovrij te maken", aldus de commissie. De Schutse in Sassenheim. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Het verbindingspad tussen de Baartmanstraat en de G.B. de Vroomenstraat. SASSENHEIM Met de aanleg van kiwi-sluizen op het verbindingspad tussen de Baartmanstraat en de G.B. de Vroomen straat in Sassenheim, hoopt de gemeente de overlast van jongeren voor de buurt te beper ken. De sluizen moeten een einde maken aan het (brom)fietsverkeer over het pad. Daarmee zou een einde worden gemaakt aan een belangrijke bron van ergernis voor de om wonenden. Dat stellen B en W van Sas senheim voor naar aanleiding van een notitie van de ambte lijke werkgroep verkeer. Uit de notitie blijkt dat de op het verbindingspad gelegen brug, met name in de zomermaan den, een vaste verzamelplaats van Sassenheimse jongeren is. Door hun gedrag en het lawaai dat veroorzaakt wordt door brommers en meegebrachte geluidsapparatuur, zijn de jon geren een doorn in het oog van de omwonenden. Onaanvaardbaar Voor de buurtbewoners was de maat deze zomer zo vol dat een bewonersdelegatie de kwestie begin september in een gesprek met burgemeester H. de Jonge aankaartte. Ook de politie erkent de overlast- problemen. In de notitie wijst men erop dat de overlast bij de verzamelplaats „het ergst in de gemeente is". Men spreekt zelfs van een „onaanvaardbare situatie". De ambtelijke werkgroep ver keer zette de zaak vervolgens begin oktober op de agenda. De suggestie van de bewoners om de brug domweg te verwij deren ging hen echter te ver. Als alternatief stelde men voor het pad af te sluiten voor (brom)fietsverkeer met behulp van kiwi-sluizen. Ook de aan wezige zitbank, alleen nog door jongeren in gebruik, zou verwijderd moeten worden. De politie zegde daarnaast toe het ontmoedigingsbeleid te willen completeren, door een strenger optreden in geval van overlast. Desnoods zouden daarbij te lawaaierige radio's en bromfietsen in beslag kun nen worden genomen. Visvlonder De voorgestelde maatregelen gingen de bewoners eigenlijk nog niet ver genoeg. Zo pleitte men in een onderhoud met de werkgroep dat eind oktober plaats vond, voor het afbreken van een naast de brug gelegen visvlonder en het vervangen van een deel van het pad door plantsoen. Deze plaatsen zou den ook veel jeugd trekken. De gemeente wees die sugges ties echter als te kostbaar van de hand. Een opstelling waar de bewoners vrede mee zeggen te hebben, mits de nu voorge stelde maatregelen inderdaad blijken te werken en de over last tot een aanvaardbaar ni veau zal worden terugge bracht. Met het aanbrengen van de sluizen en het verwijderen van de zitbank is een bedrag van vierduizend gulden gemoeid. De commissie verkeer zal zich vanavond over de voorstellen uitspreken. Valkenburg koopt grond in Zijlhoek voor glastuinbouw VALKENBURG Val- kenburg hoopt in 1993 te kunnen beschikken over 25 hectare nieuwe bouw grond voor de glastuin bouw in de Zijlhoek. De onderhandelingen met de grondeigenaar, een veehouder, verkeren in een vergevorderd stadium. Dat deelde wethou der H. van der Nagel gister avond mee aan de commissie financiën, die hem het groene licht gaf de onderhandeling af te ronden. De aankoop leek aanvankelijk problemen op te leveren vanwege bezwaren van het ministerie van defen sie. Deze zijn inmiddels door een grondruil uit de wfereld. Van defensie waren bezwaren ingekomen maar ook deze op losbaar door een grondruil. Deel Oegstgeest zonder stroom OEGSTGEEST Een groot deel van Oegstgeest heeft van morgen ongeveer een uur zon der stroom gezeten. De storing ontstond om half negen toen tijdens graafwerkzaamheden bij het Diaconessenhuis een kabel werd geraakt. LEIDEN De mogelijk heden van alternatieve tracés voor de hoge-snel- heidsspoorlijn (HSL) in de Randstad zijn onvoldoen de onderzocht. Dit geldt vooral voor het gebruik van het bestaande tracé en voor het alternatief om Den Haag als stopplaats te gebruiken. Dit conclude ren ir. J. Visser en drs. T. Bentvelsen van de Tech nische Universiteit Delft in hun onderzoek naar het beleid en de besluitvor ming over de aanleg van de hoge-snelheidsspoorlijn Amsterdam-Brussel. Volgens de twee onderzoekers heeft de besluitvorming over het tracé van de flitstrein in de Randstad zich grotendeels op internationaal niveau afge speeld. Zij doen de aanbeveling om het concept voor de hoge-snel heidsspoorlijn beter te integre ren in de Rail 21-plannen van de Nederlandse spoorwegen. „Als men besluit tot de aanleg van een nieuw tracé, dan moet ook het gebruik hiervan door andere treinen tot de moge lijkheden behoren". Vermenging Bijzonder is dat bij de besluit vorming slechts één nota, de HSL-nota van het ministerie van Verkeer en Waterstaat uit 1991 als basis wordt gehan teerd. Drie procedures zijn hierin tot één gebundeld. Het nadeel daarvan is volgens Vis ser en Bentvelsen dat de argu menten vóór of tegen een tracé vermengd worden met argumenten vóór of tegen een hoge-snelheidslijn. „Als men bredere steun wil krijgen voor de HSL-plannen, dan dient in het vervolgtraject van besluit vorming nadere aandacht be steed te worden aan de punten die weerstand oproepen", zeg gen de onderzoekers. Zij geven ook aan welke pun ten zoveel weerstand oproe pen. Enkele argumenten van de tegenstanders zijn: in de HSL-nota wordt onvol doende aangetoond dat het voorgestelde alternatief beter zou zijn dan een hoge- snel heidstrein over de bestaande, verbeterde spoorlijn. een zorgvuldige afweging bij de keuze van de halteplaatsen ontbreekt. de financiële en milieu-of fers zijn zo hoog, dat de aanleg van de lijn onvoldoende kan worden gerechtvaardigd. Bollenafval vervuilt belt Tespellaan niet i Bataven Leiden strikt sponsor LEIDEN Atletiekvere niging De Bataven Leiden heeft het Utrechtse fris- drankenbedrijf Raak als hoofdsponsor gestrikt voor haar Duinrell Bata ven cross op 15 februari. Raak is een aantal jaren hoofdsponsor van de KNAU geweest en ook Bataaf Han Kulker heeft middels een persoonlijk contract van de ondersteuning van de fris drankgigant mogen genieten. Over een eventuele verdere samenwerking met de fabri kant van onder andere AA drink wilde Van Haasteren niets kwijt. „Op dit moment ligt er de toezegging voor de Duinrellcross, en daar zijn we heel blij mee". LEIDEN Een vijftien pane len tellende tentoonstelling met fotomateriaal over Noor wegen is de hele maand de cember te zien in de openbare bibliotheek aan de Nieuw- straat in Leiden. De expositie is al 22 steden in Nederland langs geweest en doet als laatste halteplaats Lei den aan. De foto's geven een beeld van de rijke historie, cultuur, kunst, industrie, ver keer en vervoer, woonvormen en de tradities en gebruiken in dit Scandinavische land. Tot nu toe bezochten al meer dan 80.000 bezoekers de expositie. De bibliotheek is geopend op maandag, woensdag en don derdag van 10-17 uur en van 19-21 uur, op dinsdag en vrij dag van 10-17 uur, op zaterdag van 10-16 uur en op zondag van 12-16 uur. LISSE Jongerencen trum Magnifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse opent morgen en vrijdag zijn deuren voor metalmu- ziek van vreemde bodem. Op Sinterklaasvond spelen de Amerikaanse bands Maelstrom en Into Another, terwijl een dag later het podium wordt betreden door de Britse groep Fudge Tunnel. In het voorpro gramma zit Possitive Intention uit Lisse. morgen wordt er be gonnen om negen uur, waarbij Magni-leden ƒ5 en niet-leden ƒ7,50 moeten betalen. Vrijdag is de aanvangstijd tien uur met ƒ7,50 als toegangsprijs voor le den en ƒ9,50 voor niet-leden van Magnifiosi. NOORDWIJKERHOUT Bollenafval van agra riërs zou de Noord wijker- houtse vuilnisbelt aan de Tespellaan niet vervuilen. Dit is gebleken uit een ex- periment in Anna Palow- Gisteravond overhandigde in r|v de commissie milieu A. van1"'-1- Ruiten aan wethouder Heemskerk een rappor! 1Y1 .waaruit zou blijken dat hel in Anna Palowna gecompos-; teerde bollenafval het percuiAMS latiewater niet vervuilde.' auf „Er zit niks meer in, het waieen ter is alleen zuurstofarmer",1 tti aldus commissielid Van Rui-| ten. Hij was een en ander uij gaan zoeken toen bekend sche werd dat de gemeente in rijen principe al toestemming hadChri gekregen van de provincie miljc om de belt af te dekken melp0nc licht verontreinigd afval van plantsoenen. Het v Omdat gebleken is dat ofcollec dergelijke grond bomen enPend' heesters zeer goed groeien^unsi wil de gemeente met dezJ®kue vruchtbare onderlaag de beltj °u door middel van begroeiing in gaan passen in het land-jya" schap. Bovendien zou de ge-jjgoo meente dan ongeveer eenprofe miljoen kunnen verdienenj aan het afdekken omdat ze de p tarieven kan heffen voor daglee aanvoer van afdekgrond uit werk omliggende gemeentes. Als nenui de provincie inderdaad toe-lands stemming zou geven om het bouw eveneens zeer licht veront-lmaan reinigde bollenafval te laten storten, moet daar natuurlijk- wel voor betaald worden op dat de gemeente er geen geld bij in gaat schieten. RIJNSBURG Alle raadsfracties hebben over eenstemming bereikt over de differentiatie van de tarieven voor rioolrecht en afvalstoffenheffing voor 1992. Dit werd gis teravond bekend in de commissie financiën. De differentiatie houdt onder meer in, dat er verschil zal worden gemaakt tus sen éénen meerper- soonshuishoudens wat be treft de afvalstoffenhef fing. Voor de rioolrechten zal als norm worden ge steld, het werkelijke aan tal kubieke liter water dat verbruikt is. Vorig jaar lieten de raadsfrac ties al weten voorstander te zijn van een tariefsdifferentia tie Toen werd de slechte fi nanciële positie van Rijnsburg duidelijk en gingen de ge meentelijke belastingen en heffingen fors omhoog. Deze tendens wordt ook in 1992 voortgezet. Zoals bekend heeft Rijnsburg inmiddels een Arti kel12 aanvraag ingediend. Men vreesde dan ook dat, met name voor ouderen en minder draagkrachtigen een en ander nauwelijks nog op te brengen zou zijn. Ofschoon alle fracties lieten weten voorstander van een differentiatie van de tarieven te zijn, is toch ruim een jaar verstreken voor men tot de vaststelling ervan is gekomen. Reden hiervoor is een aantal wettelijke beperkingen die een gemeente heeft op dit gebied. Er mag volgens deze wettelij ke beperkingen niet bepaald worden dat leeftijd en finan ciële draagkracht aanleiding zijn voor differentiatie. Deze twee zaken waren het juist die de aanleiding vormden voor de fracties om over te gaan tot differentiatie van voornoemde tarieven. Deze wet laat echter wel toe, dat er onderscheid ge maakt wordt tussen éénen meerpersoonshuishoudens. Een bijkomstige moeilijkheid voor Rijnsburg was, dat men gezien de slechte financiële positie van de gemeente, met name de rioolrechten kosten dekkend wilde houden. Een gemiddeld huishouden verbruikt volgens de cijfers van de Energieen Water voorziening Rijnland (EWR) nog geen tweehonderd kubie ke liter water per jaar. Om aan de ruime kant te blijven is gekozen voor tweehonderd vijftig kubieke liter als start daardnorm. Huishoudens die tot tweehonderdvijftig kubiej ke liter water gebruiken zul len ruim 165 gulden per jaai gaan betalen. Daarbovenop zal er voor iedere honderdvijftig kubieke liter water meer eer» bedrag van 46 gulden extra in rekening worden gebracht. I De afvalstoffenheffing zal voor de circa 800 éénpersoons! huishoudens van Rijnsburgl met ruim 134 gulden omlaag gaan. Meerpersoonshuishouj dens betalen een bedrag van 294 gulden; éénpersoonshuis houdens zullen in 1992 een be drag van 134 gulden ga; betalen. Uitzondering op de: regeling vormen bedrijver Voor hen zullen de gewoi reinigingsrechten gelden li 1992. Rijnsburg zal volgen! jaar de mogelijkheden vooi hun op dit gebied gaan onder zoeken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14