Voorschoten wil hechte regionale samenwerking Disco is knelpunt bij oplossen huisvestingsproblemen Utopia 13 Veel werklozen weer aan de slag 991 ICcidaeGomcwt LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 ^Voorschoten vreest van dfchuisvuilinstallatie VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten staat kri- tisch tegenover de mogelijkheid om een geïntegreerde king* (jde vesti8in8 >n STUC men bang is 30): Deliamogelijke aar Kiss belo trapportage) rhelr"8 a gemeente aa: Voorschoten composteringsinstallatie. Omdat onder meer verkeersoverlast, zouden de afvoerroutes in de MER (milieu-effec- worden opgenomen. Dit schrijft de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, zelf als lid van de Gemeenschappelijk H^Vuilverwerkingsinstallatie Leiden en omstreken 14.15. Ttjgens één van de mede-initiatiefnemers. De installatie zelf les 2; v(Zou nadelige effecten zoals stank- en geluidsoverlast kun- wo i1n nen hebben op de nabijgelegen Voorschotense woonwij- ken- De gemeente wil pas een definitief standpunt inne- ambs (imen over de voorgenomen lokatie aan de Voorschoter- weg als de resultaten van de milieu-effectrapportage (MER) bekend zijn. H. Overbosch krijgt nieuwe functie niet VOORSCHOTEN De Voor schotense gemeentesecretaris H. Overbosch heeft gesollici teerd naar de vacante secreta risfunctie in de gemeente Vlaardingen. Hij zal het zeer waarschijnlijk niet worden, want hij staat als nummer twee op de aanbeveling door burgemeester en wethouders van Vlaardingen aan de ge meenteraad. De gemeente Vlaardingen telt 75.000 inwo ners en Voorschoten 22.000. „Dat is de enige reden voor de sollicitatie", aldus Overbosch. Voorschotenaar wordt ridder VOORSCHOTEN J, van der Bij uit Voor schoten is gisteren be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Dit naar aanleiding van zijn afscheid van aannemingsbedrijf NBM in Den Haag. Van der Bij is directeur van dit bedrijf en heeft er 38 jaar gewerkt. Burge meester P. Cannegieter reikte de scheidende di recteur zijn ridderorde gisteren uit in het Haagse Promenade Ho tel. Zwammerdam krijgt weer bejaardensoos ALPHEN AAN DEN RIJN Zwammerdam krijgt weer een bejaardensoos. B en W van Al phen hebben besloten om de be jaardensociëteit een startsubsidie van 3239 gulden toe te kennen. In 1989 is de Bejaardensociëteit Zwammerdam opgeheven in ver band met het geldgebrek en het teruglopen van het aantal bezoe kers. Uit een onlangs gehouden enquête onder de inwoners van Zwammerdam van 55 jaar en ou der blijkt echter dat er ongeveer 80 personen belangstelling heb ben voor een soosmiddag. Een aantal mensen heeft de draad weer opgepakt en wil de soos weer nieuw leven inblazen. Vrienden Lakenhal zoeken winkeliers LEIDEN De Vereniging Vrienden van de Lakenhal zoekt op korte termijn mensen die een handje willen meehelpen in de museumwinkel. De vereniging wil het winkeltje van het mu seum, dat gedurende de tentoon stelling over Rembrandt en Lie- vens is ondergebracht op het voorplein onder de door de Vere niging zo verfoeide glazen over kapping, elke dag behalve maan dag openhouden. Daarvoor zijn wel twintig tot dertig vrijwilli gers nodig. In de winkel zijn on der meer kunstboeken te koop. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij: O. Tromp, tel: 155188. Café-restaurant Herenhof Alphen krijgt vergunning ALPHEN AAN DEN RIJN De bezwaren van 24 om wonenden van de Herenhof in Alphen aan den Rijn te gen het verstrekken van een hinderwetvergunning voor het houden van een café- bar, zijn door B en W onge grond verklaard. De omwonenden vreesden ver vuiling van de omgeving, versto ring van de openbare orde door bezoekers en geluidsoverlast. Volgens het college worden de bezwaren grotendeels ondervan gen door de in de hinderwetver gunning gestelde voorschriften. Ook verstrekken B en W een hinderwetvergunning aan de ei genaar van een restaurant in het Park Rijnstroom. De twee bezwa ren die door twee bewoners van de W.M. Ofringalaan waren inge diend, zijn eveneens ongegrond verklaard. Deze bezwaren richt ten zich met name tegen de par keer- en verkeersoverlast, ge luidshinder, stankoverlast en dergelijke. ANGST VOOR DWARSLIGGER LEIDEN dying (1 (al); 13. .30. 21 20.00. 21.45. Z So! "^VOORSCHOTEN De '91 Cenui gemeenschappelijke rege- BYLON ling samenwerkingsor gaan Leidse regio mag Vine's slechts een eerste aanzet Tern zijn om te komen tot een hechte samenwerking. De ËacTsVoi samen werking in de Leid se regio is nog veel te vrij blijvend. Vooral op het gebied van de ruimtelijke ordening wordt een goede samenwerking en overleg nu al dringend gewenst. i boo De commissie algemene zaken van de gemeente Voorschoten toonde zich een half jaar gele den nog terughoudend ten op zichte van het zich vastleggen samen werkingsverban- RLMHU den binnen de Leidse regio, gisteren bleken de politi- anders over te denken, is de mening gebleven dat regio Leiden, bestaande njuit de gemeenten Alkemade, i Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten en Zoeter woude veel te gering van op zet is. Uitbreiding met onde meer Katwijk en de Bollen streek is dringend nodig voorkoming opgeslokt of plat gedrukt te worden door de grotere regio's. Voor W. Valkenburg (CDA) blijft echter bij samenwerking de gemeente de hoeksteen. De andere fracties zien op den duur grensverschuivende akti- viteiten ontstaan. Zaken, die nu nog door een gemeenteraad beslist worden, worden dan door een regiobestuur opge legd aan een gemeente. Voor op staat echter dat de burger ten alle tijde dicht bij het be stuur moet blijven staan, aldus gisteren. Remmend voor een goe.de ont wikkeling van de regio rond Leiden kan wel eens de be hoorlijk dominante houding van de stad Leiden zijn, die op diverse gebieden tracht de verloren geraakte centrum functie terug te krijgen ten koste van omliggende gemeen ten, zo werd gisteren betoogd. Voorschoten is bereid tot sa men delen en vooral tot samen overleggen op het gebied van ruimtelijke ordening, woning bouw en andere zaken die thans duidelijk boven het ei genbelang van een gemeente uitgaan Burgemeester P. Can negieter kon geen antwoord geven op de vraag waar de eerste stap voor samenwer king, die thans door het sa menwerkingsverband gezet wordt, zal eindigen. „De schaalvergroting is noodzake lijk. Nu nog op vrijwillige ba sis, maar spoedig afgedwongen door de hogere overheid". Klantvriendelijk De gemeente wordt klant vriendelijker onder meer door de openstelling als proef van het gemeentehuis op donder dagavond van zes tot acht uur en de verbouwing van de ruimten van de burgerlijke stand en de sociale dienstver lening. „De gemeente heeft geen winkeltje en behoeft zich dus niet aan te sluiten bij de wekelijkse koopavond op vrij dag. Bovendien is op donder dagavond door het spreekuur van de wethouders het ge meentehuis open en daardoor zijn de kosten van openstelling zeer laag", aldus de burge meester in antwoord op vra gen van VVD en D66 over openstelling op de koopavond. Mocht blijken na de proefpe riode van een jaar dat de bur ger liever een openstelling op vrijdagavond heeft, dan die nen ook de spreekuren van de wethouders verzet te worden, maar zover is het nog niet. Minder enthousiast was de commissie over de verbou- wingskosten. P. Verschoor (VVD): „Ik hoop dat dit soort grappen nu eindelijk eens af gelopen is. Het wordt de zo veelste interne verbouwing in het nieuwe raadhuis". Klantvriendelijk wordt ook de PTT. Op aandrang van de ge meenteraad zal er eindelijk een telefooncel geplaatst wor den bij het station De Vink. Bijna 95 procent van de wo ningen is aangesloten op de centrale antenne inrichting (CAI). Binnen een jaar zal de oude bekabeling vervangen worden door glasvezelkabels, waardoor de mogelijkheden drastisch uitgebreid worden. Het gaat ongeveer 70 cent per aansluiting kosten. Jï TTTTlTm* üöam mmMÊmmmÊÊÊÊÊKHKÊÊKÊttÊÊÊlKÊÊÊtÊÊ Nieuw kantoor Schuttersveld WIÊÊÊÊÊÊ Op het Schuttersveld in Leiden is de bouw begonnen van een nieuw 'Business centre'. Het gaat daarbij om een kantoor dat zo wel onderdak biedt aan grote als aan kleinere bedrijven. Het idee daarvoor is afkomstig van het Katwijkse bedrijf De Raad Bouw. Eerder werd een soortgelijk gebouw in Noordwijk neergezet. Het gebouw aan het Schuttersveld wordt uitgevoerd in lichtgrijs gra niet en telt zes verdiepingen. Het is zo opgezet dat het kan wor den verdeeld in eenheden van 30 tot 4.200 vierkante meter. De bouwers gaan er vanuit dat het grootste deel van de beschikbare oppervlakte binnen een half jaar is verhuurd. FOTO: PR NING ^Bollen de grond in voor de Floriade u| Tweehonderd vrijwilligers zijn deze week in de jjweer om de laatsten van een miljoen bloembol len te planten op het Floriadeterrein in Zoeter- »meer. Volgend voorjaar zullen de ruim vijfhon derd tulpenvariëteiten samen met honderdzes- JjJ lig verschillende soorten narcissen, hyacinten en andere bolgewassen bloeien in de talloze de- monstratietuinen. In deze tuinen wordt een in druk gegeven wat bollen kunnen betekenen voor particuliere tuinen. Zo zullen tijdens de Flo riade ontwerpen te zien zijn van een kleurtuin, een geurtuin, een romantische tuin, een gazon- tuin en een balkontuin. FOTO: PR Bewoners eisen maatregelen tegen overlast Rouboslaan VOORSCHOTEN Be- woners van de Roubos laan en omgeving hebben de gemeente Voorschoten gevraagd wat te doen aan de verkeersoverlast op de Rouboslaan Generaal Spoorlaan. Zelf stellen ze voor een verhoogd zebra pad met druklichten aan te brengen ter hoogte van de Rouboslaan/hoek Veenklaaslaan. Om de snelheid te remmen kun nen er over de weg rib bels worden aangebracht. Voor fietsers moet apart ruimte worden gereser veerd. De Rouboslaan, vanaf station Voorschoten in de richting van De Britse school en omge keerd, wordt dóór veel auto- molisten en bussen/vrachtwa gens met opleggers gebruikt om de stoplichten in het cen trum van het dorp (Wijngaar denlaan/Koningin Juliana- laan) te mijden. Door de asfal tering van de Rouboslaan/Ge neraal Spoorlaan heeft deze weg ook nog al eens het na deel dat hij uitnodigend werkt om veel te hard te rijden. Vooral kinderen en ouderen hebben de grootste moeite om vanuit de wijk Boschgeest over te steken. Er wordt vol gens de bewoners niet alleen veel te hard gereden, er zijn in de spits ook nauwelijks gaten in de verkeersstroom om over te steken. Vanaf het station richting Britse school is er een onderbreking in de verkeers stroom als de spoorbomen dicht zijn. Vanuit de tegeno vergestelde richting is dat nooit het geval. Het zebrapad bij het bejaardenhuis Forescate wordt door automobilisten vol komen genegeerd. De bewo ners zijn bang dat over drie jaar, als de verkeerssituatie bij het station is gewijzigd, de si tuatie er voor de overstekers niet beter op zal worden. Brandweer Leidschendam krijgt eindelijk redvoertuig ld In j LEIDSCHENDAM De Leidschendamse brand- J weer zal binnenkort ein- delijk kunnen beschikken f over een redvoertuig. It Deze „telescopische hoog werker" staat al minstens tien jaar op het verlang lijstje van de gemeente raad en de brandweer. De commissie algemeen be stuurlijke aangelegenhe den (ABA) heeft gister avond over de aanschaf als eerste van drie com missies positief geadvi seerd. Volgens de in 1986 vastgestel de landelijke brandweereisen moet de brandweer in acht wijken en bij bijzondere ge bouwen als verzorgings- en ziekenhuizen in Leidschen- worden. dam binnen zes minuten met een blusvoertuig en een red voertuig kunnen optreden. Brandweercommandant Stui- venberg zegt dat uit een be- reikbaarheidsonderzoek is ge bleken dat voortaan 85 pro cent van de gebouwen die niet over veilige vluchtwegen be schikken bereikbaar zullen zijn. Het gaat hierbij om geval len waarbij personen niet met de op blusvoertuigen aanwezi ge handladders gered kunnen Tot nu toe werd indien nodig gebruik gemaakt van een red voertuig uit een van de buur gemeenten. De gekozen teles coophoogwerker is -een Wu- mag van een fabriek in Kre- feld. De bereikbare vloerhoog te van de redkorf is 26 meter, de vlucht is 24.5 meter. Het bijbehorende brandweerchas- sis is een Scania, geleverd door een Haagse importeur. De hoogwerker kost iets meer dan 870.000 gulden, het chassis ruim 255.000 gulden. ZOETERWOUDE De disco van de Zoeterwoud- se jongerenvereniging Utopia vormt het grote struikelblok voor het ge meentebestuur om tot een aanvaardbare huisvesting te komen. In clubgebouw De Westender bij de Kla verhal zorgt de disco voor te veel overlast. Enerzijds voor de andere gebruikers van de sporthal en ander zijds voor de woningen in Bloemenweide. Die wijk groeit en de wonin gen komen steeds dichter bij de Klaverhal. Gisteravond werd de commissie welzijn ge confronteerd met een nieuw Utopia-plan in het voormalige instructiebad op sportpark Haasbroek. Maar ook het echt paar Van Veen, dat een sauna wil beginnen, kwam met vrij nauwkeurig uitgewerkte plan nen. Jongerenvereniging Uto pia heeft al heel wat -al dan niet volledig uitgewerkte- plannen gelanceerd. In de nieuwste visie denkt Utopia voor een bedrag van 220.000 gulden het instructiebad te kunnen aanpassen tot een pri ma accommodatie voor jonge ren-activiteiten. Kort geleden nog waren (andere) plannen becijferd op een bedrag van rond het half miljoen gulden. Het handhaven van Utopia in de huidige accommodatie bij de Klaverhal lijkt uitgesloten want de disco is voor de jonge ren absoluut favoriet. Utopia-voorzitter Mathieu Paardekooper: „Als in het in structiebad een sauna komt, dan zal het gemeentebestuur zichzelf nog wel tegenkomen. De huidige jeugd wil de mu ziek niet alleen horen maar ook voelen. Als Utopia moeten we wel met onze tijd meegaan. Een disco geeft overlast, het is niet anders. Vergeet echter niet dat Utopia nog nooit sub sidie heeft ontvangen van de gemeente. Als bestuur van een jongerenvereniging willen we de jongeren graag binden. In de Westender kan dat in on voldoende mate". CDA-com- missielid Jac. van der Salm (Noord Aa) stelde dat er wel eens sprake kan zijn van een unieke situatie want een jon- Wethouder Hogenelst: Disco taboe. gerenvereniging die geheel zonder subsidie draait is ui terst zeldzaam. Disco taboe Wethouder R. Hogenelst er kende wel het belang van Uto pia maar stelde dat de disco ta boe is. „Vanwege de geluido- verlast kan de Klaverhal op vrijdagavond niet optimaal functionèren. Er is niet de klantvriendelijke uitstraling die men graag zou willen. Bin nen de Klaverhal ziet men de vrijdagavond als de disco draait als een verloren avond. De overlast is te groot. Ik be grijp best dat de jongeren niet rustig weg gaan. De brommers moeten hoorbaar zijn. En ook het macho-gedrag hoort er bij. Dat kan niet bij de Klaverhal en vlak bij een woonwijk. Dat lawaai is niet langer te tolere ren zo stelde de wethouder. Het gemeentebestuur vreest overigens ook exploitatiepro- onderkomen krijgt. De wet houder: „Er zijn in Zoeterwou- de voldoende verenigingsac commodaties. Komen er meer accommodaties bij dan ontstaat een situatie die wij niet willen. Het gaat er om de bestaande ruimten beter te benutten. Het is een kwestie van geld. Als gemeente willen we best wat doen maar beslist niet in een gat stappen. Utopia heeft pri ma activiteiten maar die moeten nu en vooral in de toe komst wel beheersbaar blij- De wethouder doelde daarmee op de situatie die kan ontstaan als Utopia een geheel eigen ac- commmodatie krijgt. De to neel-uitvoeringen bijvoorbeeld vinden nu plaats in het Mu ziekcentrum. Als de toneelver eniging (een onderdeel van Utopia, red.) in de Utopia-ac commodatie gaat optreden gaat dat ten koste van de ex ploitatie van het Muziekcen trum. Het is de vraag hoe lang de jongeren van Utopia het nog kunnen opbrengen om als speelbal te blijven fungeren van de politiek. De commissie welzijn neemt een zeer af wachtende houding aan. Van enig politiek initiatief is geen sprake, of het moet een op merking zijn van het progres sieve raadslid mevrouw Th. Smit dat zich afvroeg of een hal op het industrieterrein wellicht uitkomst zou kunnen bieden. Maar Utopia wil nu juist de jongeren in het dorp binden en dan is een accom modatie op het industrieter rein Grote Polder uit den boze. Saunacomplex In de discussie rond het voor malige instructiebad op Haas broek nam de commissie wel zijn gisteravond tevens kennis van de saunaplannen van het echtpaar Van Veen. Een goed onderbouwd geheel dat door bouwkundige W. van der Salm nader werd toegelicht. Nieuw was de mogelijke aan leg van een drietal squashba- nen. De commissie had nog wel enige bedenkingen tegen het opheffen van het huidige openlucht-peuterbad. Wethou der Hogenelst stelde evenwel onomwonden dat, als het sau naplan eventueel gerealiseerd wordt, er hoe dan ook elders bij het openluchtzwembad een peuterbad- moet komen. Hoe wel de commissie welzijn zich niet uitsprak waren de eerste reacties toch positiever dan in een eerder stadium. Toen sprak de commissie zich -zon der evenwel concrete plannen te hebben gezien- al op voor hand uit tegen een sauna. Zowel Utopia als de familie Van Veen zal hun plan nog gespecificeerder uitwerken en officieel aanbieden aan het ge meentebestuur. Dan is het woord aan politiek Zoeterwou- de om een afweging van be langen te maken. Uit finan cieel oogpunt lijkt een sauna het meest aantrekkelijk. An derzijds kan Utopia niet langer in het ongewisse worden gela ten want, zoals voorzitter Paardekooper het verwoordde, „onze toekomst staat op het spel". INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VASSENAAR Van de 50 langdurig werklozen in Wasse naar zijn er het afgelopen ja 17 aan een vaste baan gehol pen. Voorts staan 20 werklo zen in de startblokken een werkervaringsplaats, gaan werken via de vergoedingsre geling uitzendkracht of wach ten op plaatsing in een sociale werkplaats. Alle fractievoor zitters staken gisteren in een commissievergadering de lof trompet over de manier waar op Wassenaar langdurig werk lozen weer aan een baan weet te helpen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13