Slachthuis naar roenoordhallen Toerisme groeit gestaag in Leiden Persoonlijk cadeau Ceidóe Sou/tout Massaal verzet woonwagen bewoners tegen hogere lasten !cidóc(2omatit LEIDEN WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 11 Raad Daadwinkel Binnenstad-Oost in maart open LEIDEN De tweede Raad en Daadwinkel, waar op één plek informatie wordt gegeven over leren, werken en sociale zaken, kan in de oostelijke binnenstad al in maart vol gend jaar worden geopend. Na een maandenlange inten sieve speurtocht, waarbij het vooral wachten was op een vrijkomende woning, maakte C. Keijzer van WBV Ons Doel gisteren bekend dat er een pand is gevonden waar de winkel kan worden gehuis vest. Onlangs kwam het huis Uiterstegracht 75 vrij. De solli citatieprocedure voor de 'win kelier' was al op gang geko men. Het goede nieuws van de woningbouwvereniging kon daarom door M. Grotenhuis van de directie welzijn en te vens wijkgroepvoorzitter, wor den aangevuld met de mede deling dat de winkelier ook al beschikbaar is. De Oostelijke Binnenstad wordt de tweede wijk waar de Raad Daad- winkel wordt geopend. In de Slaaghwijk moet dat binnen enkele weken zijn beslag krij gen. cras-Oost/Noord Rijnevest) spitste zich gisteravond toe op wie er in de Raad Daadwin kel wordt gehuisvest. Volgens de gemeente moet er in elk ge val ruimte zijn voor de winke lier die twintig uur per week aanwezig is. Daarnaast moet ook de wijkagent er spreekuur kunnen houden, terwijl ook 't Trajekt, dat werklozen bege leidt naar de arbeidsmarkt, er meer dan de helft van de week een plaats moet krijgen. Keijzer stelde voor de winkel ook te gebruiken als uitvalsba sis voor de ongevingsvaklie- den. De buurtbewoners waren aan genaam verrast door het nieuws, maar grepen de gele genheid meteen aan om te zeg gen dat ze de wijkagent wel vaker in hun wijk zouden wil len zien. De huidige wijkagent Aldert Buscher lijkt er meer voor De Kooi te zijn dan voor ons, was de kern van de kri tiek. Volgens wijkgroepvoor zitter M. Grotenhuis moest echter eerst de nieuwe wijkge richte aanpak van de politie worden afgewacht. „Dan zul len er ook meer wijkagenten komen". Kleine ondernemers tegen vergadering op koopavond LEIDEN Een groep anonieme kleine zelfstandi gen heeft geprotesteerd tegen de behandeling van de parkeerevaluatie vanavond in de commissie ver keer. Het is de laatste koopavond voor 5 december en zij vinden het niet gepast om dan een groep be langhebbenden buiten te sluiten, Het is in hun ogen niet mogelijk om bij de behandeling aanwezig te zijn terwijl zij eigenlijk in de winkel horen te staan, waardoor een grote druk op het achterblijvend per soneel wordt gelegd. Volgens L. Palm, die namens de Leidse middenstand spreekt, is het geen opzet van de politiek om uitgerekend het punt van het parkeren voor vanavond te agenderen, „het lijkt mij dat mensen die echt geïnteresseerd zijn, 1 wel komen". Leden welstandscommissie Voorschoten stappen op VOORSCHOTEN Alle leden van de welstandscommissie Voorschoten leggen per 1 januari hun taak neer. Aanleiding voor dit onverwachte besluit is de honorering. Burgemeester en wethouders stelden de gemeenteraad vorige week don derdag voor de leden van de welstandscommissie voor zover het de deskundigen betrof 255 gulden per vergadering toe te kennen. De meerderheid van de gemeenteraad besloot op initiatief van het CDA dat 204 gulden per vergadering ge noeg is. Normaal wordt 102 gulden per vergadering betaald. Bovendien was er ook nog behoorlijke kritiek op het uitblij ven van een evaluatie over de werkzaamheden van de com missie. in de gemeenteraad werd ten onrechte de suggestie gewekt dat de leden van de commissie die evaluatie moesten schrijven, maar het blijkt dat dit door de ambtenaren moet gebeuren en die hebben geen tijd. DNDERZOEK NAAR VERZELFSTANDIGING EIDEN Het Leidse achthuis wordt mogelijk erplaatst naar het terrein an de Groenoordhallen. et complex als geheel loet vanaf 1993 uitgroei tot een compleet agra- sch handels- en dienst- irlenend centrum van llure. at blijkt uit het plan van inpak voor de toekomst van Groenoordhallen. Voorge- eld wordt nu om een bureau n onderzoek te laten doen de noodzakelijke verdere ïtwikkeling en verzelfstandi- in de hallen als onder- lemarkt en als lokatie voor slachthuis. een verplaatsing van het achthuis aan de Pasteur- raat/Maresingel naar de itoenoordhallen slaat de ge meente twee vliegen in één klap. Het zou een verbreding betekenen voor de Groenoord hallen als veemarktcomplex. Bovendien komt dan het hui dige terrein van het slachthuis vrij voor de beoogde bouw van een verzorgingshuis. Daarmee zou tevens een einde komen aan de zo nu en dan spannen de taferelen die ontstaan als weer eens een koe ontsnapt op de weg tussen veemarkt en slachthuis. Besparing Begin dit jaar al besloot de ge meente aan te sturen op een verzelfstandiging van de Groenoordhallen. Gehoopt wordt dat zo'n stap een bespa ring van twee ton oplevert. Bovendien zou dat de moge lijkheid geven het inmiddels nogal uitgeleefde gebouwen complex grondig op te knap pen en te renoveren, zodat het ook weer aantrekkelijker wordt voor evenementen. De hallen zouden dan een behoor lijke economische bijdrage De gemeente wil overigens ook in de toekomst grip hou den op het verzelfstandigde complex. De hallen moeten volgens het plan van aanpak worden ondergebracht in een besloten vennootschap waar van de gemeente op zijn minst de meerderheid van de aande len bezit. Wel wordt in dat zelfde plan opgemerkt dat bij de verdere invulling van het gebouwencomlex er sprake moet zijn van samenwerking tussen „(regionale) kenniscen-, tra, bedrijfsleven en de over- De gemeente wil de komende maanden een bureau selecte ren dat verder onderzoek moet doen naar de ontwikke ling van de Groenoordhallen. Uiterlijk in mei 1992 moet dui delijk zijn wie aan de slag mag gaan om een plan uit te wer ken. De bedoeling is dat uit eindelijk in september 1993 een besluit valt over de uit voering van het plan. ALLERLEI(DS) jazz De Birdland Tour, een serie jazz-optredens in café De Tregter aan de Herenstraat 1 wordt vanavond geopend door saxofonist Ferdinand Povel met het Ferdinand Povel/Frans Eisen kwartet. Dat gezelschap legt zich toe op het repertoire van Char lie Parker. Tussen de sessies door worden in De Tregter bijzondere opnames van Parker gedraaid. De Treg ter heet vanaf 20.00 uur 'Birdland', het kwartet treedt rond 21.30 uur voor het voetlicht. Studiebeurs De studiebeurs is de komen de twee weken het thema van het spreekuur van de CN V- jongeren organisa tie. Dat spreekuur wordt steeds op donderdag van 14.00 tot 17.00 uur gehouden aan de Haagweg 52c. Ook kan wor den gebeld: 071-320323. Eettafel Ouderen uit de Kooi en de Zeeheldenwijk kunnen sinds enige tijd terecht bij een eettafel in het Dien stencentrum Zijloever. Da gelijks wordt tussen 12.00 en 14.00 uur de maaltijd op gediend. Om dat allemaal goed te laten lopen zijn nog ajwilligers nodig. Wie wil pen kan contact opne men met Conny de Waal, Lage Rijndijk 129, 071- 233208. )ure visspullen uit kelderbox EIDEN Uit een kelderbox 'an een flatwoning aan de )ruqiuslaan zijn in de nacht 'an maandag op dinsdag hen- elspullen en een citybike ge- tolen. De deur van de box 'erd opengebroken. De gesto en goederen hadden een 'aarde van ruim 2700 gulden. ^rouw gewond )ij aanrijding n Noord wijk I0ORDWIJK Een fietsster an circa 45 jaar uit Voorhout i vanmorgen bij een aanrij- ing in Noord wijk zwaar ge- 'ond geraakt. Even na acht iur werd zij op de kruising an de Van de Mortelstraat en e Duinwetering geschept oor een auto, bestuurd door en 45-jarige automobilist uit ^oordwijk. De man wilde 'anaf de Duinwetering linksaf Van de Mortelstraat oprij- on. Daarbij zag hij de fietsster ver het hoofd. De Voorhoutse 1 met hersenletsel, een been- factuur en zware kneuzingen vergebracht naar het Diaco- cssenhuis in Leiden. Archiefopname van het slachthuis aan de Pasteurstraat. ZELDEN MEER DAN 'EEN DAGJE LEIDEN' LEIDEN De toeristi sche sector in Leiden heeft naar inschatting van de VVV de laatste vier tot vijf jaar een groei doorge maakt van omstreeks vijf tien procent. De VVV ba seert dat op cijfers die uit landelijke en plaatselijke onderzoeken blijken. Verschafte de toeristenindu strie in 1987 nog ruim 3.000 mensen werkgelegenheid, nu beloopt dat aantal ongeveer 500 De nam in dezelfde periode toe van 200 tot 230 miljoen gulden. Daarmee zorgt het toerisme in Leiden voor een fors, maar niet opvallend aandeel van de stedelijke inkomsten. Zowel toeristen uit het buiten land als uit Nederland zelf blijken voor die groei te zor gen. Nederland wordt bij de buitenlanders steeds populair der als vakantieland, vooral bij Italianen, Spanjaarden, Fran sen en Scandinaviërs. Duits land blijft hofleverancier met ongeveer 30 procent van de toeristen, België en Groot- Leiden wordt steeds populairder bij toeristen. Brittannië volgen goed en op eerbiedige afstand volgen de Verenigde Staten en Japan. Nederlanders blijken in het al gemeen steeds vaker een korte vakantie te den is die tendens merkbaar, omdat de welijks in trek is v riger vakanties. De Voor Lei- duidelijk stad nau- •r langdu- ïn samenwerking met het Ne derlands Bureau voor Toeris me (NBT) meer arrangemen ten aanbieden die waarbij een (meerdaags) verblijf in Leiden is opgenomen. Een oud-Hol landse steden-arrangement van negen dagen voert onder meer twee dagen door Leiden, naast de andere oude Zuidhol landse steden Gouda, Delft, Dordrecht en Schiedam. Daar bij zal de aandacht vooral wor den gevestigd op de cultuur historische zaken in deze ste den. Ook de seniorenmarkt (50+), fietsvakanties en watersport (Kaag) krijgen meer aandacht. Aan het groepstoerisme in Leiden door het ontbreken van uitgesproken attractiepun- ten nooit populair geweest bij reisorganisatieszal niet veel worden gedaan. Wel hoopt de VVV dat de Rembrandt-mani- festaties en de in Zoetermeer te houden wereldbloementen toonstelling Floriade op dit punt een positieve invloed uit oefenen. Bij de Floriade zal ook een Leidse VVV-vestiging worden gestationeerd. In het kader van Nederland-Bloe- menland zal Leiden zich ten slotte samen met Noord wijk en Katwijk presenteren in de promotiehoek van gastprovin- cie Zuid-Holland. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als-nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: oor controle be/orq,nq)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Postcode/plaats: Op de pen moet staan: 52 BEZWAARSCHRIFTEN REGIO LEIDEN De resterende komen van be woners van het Trekvaart plein in Leiden. Daar staan nu nog ongeveer 75 wagens. Dat betekent dat de helft van de bewoners van het Trekvaart- plein bezwaar heeft gemaakt tegen de verhoging van het staangeld. Juridisch gezien is het staangeld zoals dat in de Leidse regio wordt geheven een soort belasting. Voorspel J. Landkroon van de directie volkshuisvesting van de ge meente Leiden noemt de stroom bezwaarschriften een „voorspel" op wat volgend jaar gaat komen. Staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting wil de woonlasten voor woon wagenbewoners optrekken naar het niveau van nieuwe huurwoningen. In de praktijk betekent dat ongeveer 600 gul den per maand. Tegelijk moet daarbij een verschuiving wor den aangebracht van de huur van wagens naar het staan geld. Landkroon: „De redenering is dat staanplaatsen zeker zo duur zijn als de wagens zelf en dat dit uit de lasten moet b«j- ken'Volgens Landkroon be tekent dat in de praktijk dat de staangelden binnen enkele jaren zullen oplopen tot onge veer 300 gulden. Het Leidse woonwagenschap loopt daarbij nog achter op wat de staatsse cretaris wil. Hier zijn de staan gelden dit jaar verhoogd van 94 tot 114,50 gulden. Land kroon: „We hadden van de staatssecretaris al op 140 gul den moeten zitten". Een huur- woonwagen kost volgens Landkroon nu 420 gulden per maand. Samen met het staan geld komen de lasten voor be woners van een huurwoonwa- gen daarmee op een kleine 535 gulden. LEIDEN Woonwagen bewoners in Leiden en omgeving hebben massaal bezwaar gemaakt tegen de verhoging van de staan gelden De afgelopen maand zijn 52 bezwaar schriften ingediend. Vorig jaar zijn helemaal geen bezwaren ingediend tegen de hoogte van het staan geld. Overigens hebben de Tweede Kamerfracties van CDA en PvdA al laten weten dat zij staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) zullen vragen de huur minder snel op te trek ken. Deze partijen vinden de verhoging te fors. Van de 52 bezwaren die bij het Leidse woonwagenschap zijn Het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein in Leiden. Ongeveer de helft van de bewoners heeft bezwaar gemaakt tegen de ingediend komen er ongeveer verhoging van het staangeld. foto: wim van noort 14 uit Katwijk en Noordwijk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11