Gorbatsjovs functie nu overbodig BUITENLAND Sovjet-beleid VS chaotisch en onmachtig Dorpsstraat Ons Dorp eef Edward Kennedy „niets ontziende figuur' KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN EG stelt verklaring over bloedbad Oost-Timor op Ceidóe Goma/nt DINSDAG 3 DECEMBER 1991 (S: 10.600 kilo locaïne in palen (iAMI De Amerikaanse autoritei- i hebben met de vondst van 10.600 jcaïne in een pakhuis in de stad i de op een na grootste cocaïne- [ngst in de geschiedenis van de VS [daan. De cocaïne was verborgen in [tonnen palen die uit Venezuela ge- hporteerd waren. In Texas en in [enezuela werden naar aanleiding gearres- n de co- miljoen volgens te schat- de vondst 11 jerd. De inkoopwaarde [ine bedraagt ongeveer De straatwaarde is v uanefunctionarissen niet te De grootste Amerikaanse ^vondst, ruim 21 ton, werd i i Los Angeles gedaan. sep- Rode Khmer wil bescherming van VN PATTAYA De Kampucheaanse verzets groepen en regering hebben vanochtend in de Thaise badplaats Pattaya informele besprekin gen gevoerd over de veiligheid van Rode- Khmerleiders in hun land. De bijeenkomst van de Oppperste Nationale Raad (ONR) werd enkele uren uitgesteld en begon later op de dag. De Rode Khmer eiste gisteren dat de Ver enigde Naties onmiddellijk 800 militairen naar Kampuchea sturen om de Rode Khmer en overige leden van de ONR, die fungeert als overgangsregering, te beschermen. Vorige week werd Rode Khmerleider Khieu Samp- han na terugkeer in zijn land door een woe dende menigte aangevallen, omdat hij verant woordelijk wordt gehouden vöor de dood van zeker een miljoen mensen eind jaren zeventig. Aardbeving in Roemenië BUKAREST Het westen van Roemenië is gisteren ge troffen door een lichte aardbe ving met een kracht van 5,7 op de schaal van Richter. Het centrum van de beving lag bij Timisoara. Ook in het zuiden van Hongarije en het oosten van Joegoslavië werd de schok gevoeld. Vijf mensen laakten volgens de autoriteiten ge wond en 3o00 mensen werden dakloos. De meeste schade werd aangericht in de dorpen Colorado Partij wint in Paraguay ASUNCION Bij verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering in Paraguay heeft de Colorado Partij van president Andres Rodriguez de absolute meerderheid behaald. Vol gens de voorlopige uitslag heeft de conservatieve Colorado Partij, die sinds 1947 aan de macht is, 60 procent van de beschikbare zetels in de wacht gesleept. De grondwetgevende verga dering, die uit 198 afgevaardigden bestaat, krijgt tot taak ae eerste de mocratische grondwet van het land uit te werken. De huidige grondwet stamt nog uit de tijd van generaal Al fredo Stroessner, die bijna 35 jaar lang als militaire dictator regeerde. Rivier Darling vergiftigd door algengroei SYDNEY Meer dan 1000 km van de belangrijkste rivier van Au stralië, de Darling, is ernstig ver vuild door giftige algengroei en is tot rampgebied verklaard. De algen zijn dodelijk voor dieren. Mensen kunnen last krijgen van longontste king, leverinfecties, huidirritaties, hooikoorts en ooginfecties. Boerde rijen en steden hebben subsidie toe gezegd gekregen voor het bouwen van zuiveringsinstallaties. Naast de rivier worden putten geslagen voor drinkwater voor vee. N MORSDODE SOVJETUNIE ggen |ROB VUNDERINK joSKOU De afschei- |ng van de Oekraïne be- fijst nogmaals dat Gor- iatsjovs visie hem hope- ios in de steek laat. Geen incept, geen programma geen strategie, zo blijkt zes jaar perestrojka. je Sovjetleider heeft zich en- fel en alleen heeft laten lei en door de gedachte 'dat het b niet langer kan'. Recente bbeurtenissen versterken eze gedachte. In de strijd tus- [n de hervormers en de con- [rvatieven koos Gorbatsjov iteindelijk voor de laatsten. Sinister van buitenlandse za- ;en Sjevardnadze, een oude bndgenoot. stapte op uit pro- pst tegen de staatsgreep die ij zag naderen. De president leef oostindisch doof. Ook Jeksandr Jakovlev, de ideo- de perestrojka, viel in igenade. De president koos communisten van de de stempel. Hij stond er ïlfs op, dat de conservatieve ikbondsleider Janajev, een alcoholist en rokkenja- n tweede kans kreeg, ta bene het weinig pro- jressieve parlement van de |ovjetunie zijn neus voor de [an ophaalde. Deze door Gor- Btsjov gesteunde Janajev [erd tijdens de staatsgreep faarnemend president, al was iij in feite niet meer dan een arionet van lugubere figuren inister van binnenlandse iken Poego en KGB-chef roestjkov, allemaal sterren onder Gorbatsjov waren u de Sovjetunie uiteenvalt, ergaat het de chef van het 'remlin niet beter. Het hele [nd begrijpt dat niets of nie- liand de Oekraïne kan stop en op was naar de onafhan- elijkheid, behalve hij. Gorba- sjov begrijpt het niet. Zijn ad- onder wie - terug van eest - Sjevardnadze Jakovlev, zien het ook niet. If de chef luistert weer eens keer niet naar hen. Het laatste ligt meer voor de hand. Zonder de Oekraïne kunnen Gorbatsjov en Jeltsin zich geen Sovjetunie voorstellen. De witte reus uit de Oeral zegt het zelfs hardop. Als Kiev het Unieverdrag niet tekent, te kent Rusland ook niet. Het laatste imperium uit de ge schiedenis staat op het punt uiteen te vallen, onder de lei der die er een fatsoenlijk land van probeerde te maken. Er liggen verschillende geva ren op de loer. Van de mensen die achter de augustuscoup stonden, is verreweg de r derheid nog op vrije voeten Het gaat hier om miljoenen le den van de inmiddels half dergronds gedreven comi nistische partij. Zij wachten hun kans af. Bijkomende bron van zorg is de steeds verder verslechte rende voedselsituatie. Mocht één van de voorspelde scena rio's klappen, namelijk het scenario dat een nieuwe greep naar de macht voorziet vanuit de sociaal onderbedeelde mid denkaders in het Sovjetleger, dan zou de door voedseltekor ten en hyperinflatie geplaagde bevolking wel eens een zucht van verlichting kunnen sla ken: „Eindelijk orde!" In dat geval verdwijnt Gorbatsjov door een nieuw ingrijpen van rechts. Het kan echter ook eenvoudi ger: de Oekraïne en Rusland tekenen het nieuwe Uniever drag niet. De Sovjetunie houdt op te bestaan, en de functie van nationale president ver dwijnt. Deze oplossing zou de meest elegante zijn. Er komt geen nieuwe dictatuur, en Gorbatsjov gaat van de op brengst van zijn boekje over de coup leven, dat hem in gul dens in ieder geval miljonair heeft gemaakt. Het is duidelijk dat Gorbatsjov geen antwoord weet op de gro te gevaren die zijn land van daag bedreigen: territoriale twisten, burgeroorlog, verder economisch verval, honger en sociale explosies. Of er een an der is die de oplossingen weet, valt te betwijfelen. De toe komst is aan de republieken. De Sovjetunie is morsdood. V Amerikaanse joden, die een religieus be zoek aan Kiev brengen, vie ren de uit komst van het referendum in de Oekraïne. FOTO: AFP Huis jegens de voormalige aartsvijand gekenmerkt. Het besluit van president Bush om Baker, naar Moskou en Kiev te sturen, vestigt de aandacht op een Amerikaans 'Sovjet-be leid' dat die benaming maar moeilijk verdraagt. Wat gebeurt er met de talrijke atoomwapens in de Oekraïne als er geen werkelijk Sovjet- gezag meer bestaat waaraan die kunnen worden 'terugge geven'? En wellicht belangrij ker nog: wat gebeurt er met al die kernwapenspecialisten, die niet alleen in de Oekraïne en in Rusland maar in nog zes Sovjet-deelstaten een nieuw soort vrijheid ervaren? Is dat ook de vrijheid om hun know how aan andere (derde we reld-?) landen te verkopen? „Afgelopen zondag heeft de Sovjetunie opgehouden te be staan. We zijn niet voorbereid op en hebben onvoldoende na gedacht over de vraag waar de machten en de krachten blij ven die door de overkoepelen de Sovjetstructuur werden ge kanaliseerd", erkende gisteren een adviseur van president Bush. Voorts zijn vooral wetenschap pers en 'opinieleiders' in de Amerikaanse media het erover eens dat de VS een enorm his torisch risico neemt door tot dusverre niet de leiding op zich te nemen van een massaal westers economisch hulppro gramma voor met name de Russische republiek. Die critici waarschuwen dat een volksop stand in een hongerig en ver kleumd Rusland tot de reële mogelijkheden behoort en dat in zo'n situatie de verse demo cratie verspeeld kan worden aan Stalinistische of fascisti sche krachten. Amerika's eigen ambassadeur in Moskou, Robert Strauss, roept politiek Washington al maandenlang tevergeefs op om „een paar miljard dollar te pompen in de toekomst van Rusland". Volgens Strauss zou grootscheepse westerse hulp geenszins een daad zijn van naastenliefde, maar een gecal culeerde investering ter af wending van een ook voor Amerika zakelijke catastrofe. Delen Het is de recessie - en haar politieke gevolgen - die Ame rika impotent maakt om via hulp tot de verzekering van een vreedzaam Rusland te be sluiten. Republikeins Presi dent Bush heeft zoveel kritiek te verduren op zijn 'verwaar lozing' van het eigen Amerika, dat hij het nu niet aandurft de Amerikanen om opofferingen te vragen ten bate van een an der volk. En de Democratische (opposi tie-) Partij hoopt op haar beurt dat de recessie in de VS over ruim elf maanden zal resulte ren in een Democratische overwinnaar in de presidents verkiezingen. 'Amerika eerst' is dan ook het devies gewor den van beide politieke partij en. Die Amerikaanse geestes gesteldheid heeft ervoor ge zorgd dat tot nog toe aan pure hulp aan de Sovjetunie-als-ge- heel niet meer dan 500 miljoen dollar (100 miljoen voor voed sel en 400 miljoen voor de ver nietiging van nucleaire en chemische Sovjet-wapens) is toegezegd. Elk voorstel om meer te doen, is in emotionele Congresdebatten in Washing ton consequent gesneuveld. Wel zijn er lopende Ameri kaanse hulpprogramma's voor de USSR ter waarde'van in to taal 3 miljard gulden, maar dat betreft niet meer dan krediet- taranties of leningen die op de ovjetschuld (nu feitelijk de Russische schuld) drukken. Wereldorde Critici stellen vast dat Ameri ka niet alleen financiële, maar ook politieke onkunde mani festeert jegens de Sovjetunie. Washington was zowat de laat ste Westerse hoofdstad die de onafhankelijkheid van de Bal- tische staten erkende. En pas vorige week besloot het Witte Huis zich neer te leggen bij de onvermijdelijkheid van de op splitsing van de Sovjetunie in onafhankelijke landen. De manier waarop dat besluit van de regering Bush is gepre senteerd aan de betreffende Sovjet-leiders, geldt als een voorbeeld van diplomatiek ge klungel. Eerst moesten Sovjet leider Gorbatsjov en Russisch president Jeltsin uit de pers vernemen dat het Witte Huis de Oekraïne, na de volksstem ming van afgelopen weekein de, terstond zou gaan erken nen als onafhankelijke natie. Er waren boze telefonades van Gorbatsjov en Jeltsin met Bush voor nodig om de laatste te doen beloven volledige er kenning van de Oekraïne uit te stellen. Het compromis is dat voorlopig alleen een Ame rikaans gezant, Thomas Nikes, naar Kiev gaat en dat Ameri ka een autonome Oekraïne zal erkennen als dat land op orde lijke wijze militaire en econo mische afspraken maakt met buurland Rusland. Dat is een heel ander verhaal dan wat president Bush nog in augus tus jongstleden tijdens diens bezoek aan Kiev zei. Toen waarschuwde Bush, die nog stond op het behoud van een krachtig Sovjet-verband onder Gorbatsjov, tegen 'suïcidaal nationalisme' in de Sovjet-re publieken. De 'nieuwe wereld orde' die Bush dacht zelf mede te kunnen vormen ten bate van een grotere Amerikaanse invloed in de wereld, lijkt steeds meer tot stand te komen zonder Amerika. En lijkt als gevolg van Amerika's eigen verzwakte economische basis, steeds minder op de wereldor de die in Washington was door STEVO AKKERMAN 7 de WARSCHAU Toen ik op de vierde etage va. flat in Warschau was aangekomen en de lift uitstapte, stond de buurman me al op te wachten. Hij had de deur van zijn appartement opengezet, duwde me zijn kamer binnen, ging glunderend tegenover me zitten en zweeg. Ik keek rond. Een bed. een oude stoel, een rommelig dressoir, aan de wand een groot schilderij van een nogal woeste adelaar, een oude televisie, een asbak en wat kleren. Het stonk. ..Do you speak English?", vroeg de buurman en ik antwoordde yes ..Thank you", zei de buurman. Hij stond op. zwaaide met zijn armen en ging weer zitten. Een in peignoir gehulde vrouw stak haar hoofd door de deur en de buurman schreeuwde: ..Kava!" Hij kreeg een scheldpartij naar zijn hoofd geslingerd en legde uit: ,,I drink very good. Fr au no". Hij gaf me een atlas en ik liet hem Nederland zien en Amsterdam. ..Ah. Amsterdam!", zei hij. ..Erasmus!" Hij ging koffie halen, accepteerde een sigaret en vroeg: ..Do you speak English„Yes", antwoordde ik en hij zei: ..Thank you". Met behulp van alle talen die me te binnen wilden schieten probeerde ik te vertellen wie ik was en wat ik in Polen kwam doen. ..Ah. student!", concludeerde de buurman en vroeg of ik misschien ook Engels Hij pakte een cassettebandje van de vloer, waggelde er mee naar de recorder en keek als een goochelaar die de truc van zijn leven gaat doen. Luid en duidelijk klonk daarna The Wall' van Pink Floyd door gans Warschau. De buurman zette er bovendien de televisie bij aan. Tevreden dronken we samen onze koffie. Uren later, lang en breed terug in mijn eigen appartement, hoorde ik hem nog in de weer met Pink Floyd en nu ook met Sandra en Queen. Het leek me het beste er een diepe en deftige betekenis aan te wijden, dat zou misschien de banaliteit van onze ontmoeting kunnen opheffen. Ik zou het zelfs als werk kunnen beschouwen, misschien. Dat een oude taxichauffeur in Warschau, werkloos en dronken, de jeugdcultuur van het decadente Westen omhelsde, mijn muziek van vijftien jaar geleden draaide (laten we Sandra even buiten beschouwing), was dat niet het bewijs bij uitstek dat de wereld inderdaad een dorp geworden was En er schoten me meer bewijzen van het bestaan van de 'global village' te binnen: de zwarte bruid in een etalage in de Poolse industriestad Lodz. De bus aldaar met het opschrift: ..Pas op, zwenkt uit. Lengte 18 meter". De sticker uit Serooskerke die de oude Opel sierde waarmee ik van Warschau naar de grens met Litouwen reed. De tropische vruchten in de Deense yoghurt die in Duitse verpakking de Praagse supermarkten bereiken. Tegelijkertijd, dacht ik. toont mijn moeizame dialoog met de buurman aan dat het nog zo gemakkelijk niet is elkaar te begrijpen, ook al wonen we in dezelfde Europese dorpsstraat. En nu ik toch bezig was, moest ik denken aan de negeren. Zij 7 moeite door: onder de een Tsjechische tekst kunstgebit. reclamemakers die dat feit bedienen de huizen die t straat bijgekomen zijn in Ariel-spotjes wordt gewoon gemonteerd en schoon is om Daar komen ze aan, de snelle jongens uit het Westen. Koffers vol spiegels en kralen, die ze in hun oneindige goedheid onder de domme inboorlingen zullen verdelen. Met een inlevingsvermogen van onder het vriespunt en een geduld van nul-komma-nul bestormen ze de nieuwe markt. Hangen ze in Praag een groot billboard, met daarop een foto van een jong gebleven bejaarde op een zonovergoten eiland en de volgende begeleidende tekst: „Je moet toch niet denken aan een rustige oude dag". Nou inderdaad, daar maken de Pragenaars zich grote zorgen over. Of ze hun tweede huis op Aruba wel kunnen handhaven. Of ze hun boot niet zullen moeten verkopen. Of ze straks nog een beetje leven kunnen, weet je wel. Een beetje reizen, er goed uitzien; dat is wat de Tsjechen in deze dagen van verarming en werkloosheid bezighoudt. Daarom is het zo jammer dat ze geen Nederlands kunnen lezen. Nou weten ze nog niet dat je meer kunt doen met een Vita-pensioen. Misschien moeten de reclamemakers het eens in Warschau proberen, daar woont een taxi-chauffeur die waarschijnlijk heeft. WEST PALM BEACH Op de eerste dag van het proces tegen William Kennedy Smith heeft openbare aanklager Moi- ra Lasch de verdachte bestem peld als een wrede, niets ont ziende figuur. Volgens de verdediger van de 31-jarige neef van de Ameri kaanse senator Edward Ken nedy is 'er in maart slechts sprake geweest van „weder zijds verlangde seks op een door de maan verlicht strand". Advocaat Roy Black portret teerde de verkrachte vrouw als een alleenstaande moeder die mannen wantrouwde en een verkrachting verzon nadat ze nijdig was geworden op Kennedy Smith. Aanklager Lasch zei dat het slachtoffer, de stiefdochter van een rijke industrieel, geen enkele bijbe doeling heeft met haar be schuldiging aan het adres van Kennedy Smith. „Zij is niet uit op geld of publiciteit". Volgens Lasch ontmoette de vrouw Smith in een nachtclub, reed met hem mee naar het 'lijf vt dy's en maakte een wandeling over het strand met hem. „Toen hij zich begon te ontkle den en haar uitnodigde het zelfde te doen werd ze zenuw achtig en wilde vertrekken. Maar Smith greep haar beet, gooide haar op de grond en verkrachtte haar", aldus Lasch. Het Amerikaanse televisiesta tion CNN gaf tegen de afspra ken in bij zijn uitvoerige live- verslag van de openingszitting van het proces twee keer per ongeluk de naam van de aan klaagster vrij. NBC onthulde eerder dit jaar de naam van de aanklaagster en volgens woordvoerster Katherine Mcquay doet het station dat nu mogelijk weer. Het hangt af QN1010 - Wanneer kapitein Barker op de brug komt, ziet hij op i kabellengte afstand het Amerikaanse linieschip. Zijn hart iat sneller kloppen. Zou er eindelijk hulp komen opdagen? Maar meteen begrijpt hij de bedoelingen van de Japanners: hij ~"iet met zijn mannen op de brug gaan staan om de Amerikaan i indruk te geven dat er niets aan de hand is. Kijk, het linie- :hip laat een sein waaien en vraagt de clipper zich bekend te iken. Onmiddellijk hijsen de Jappen het naamsein en op de Kijk, daar staat kapitein Barker po de brug". Hij zwaait een paar keer ten groet en Moetsji-Foetsji, die met een pistool in de hand kapitein Barker dwingt die groet te beantwoorden, grinnikt, als de Amerikaan rustig zijn koers vervolgt, zonder in te grijpen. Die krijgslist is geluktl Cicippio voelt zich „groots" De gisteren vrij gelaten Ameri kaanse gijze laar Joseph Ci cippio en zijn Libanese vrouw Elham genieten volop van el- kaars gezel schap. Cicippio moet nog enke le dagen in een ziekenhuis in het Duitse Wiesbaden blij ven voor onder zoek. De 61-ja rige Amerikaan zei dat hij zich „verschrikke lijk, groots" voelde na zijn vrijlating uit ge vangenschap in Libanon. Sji'iti- sche gijzelhou- ders hielden hem ruim vijf jaar vast. FOTO: AP BRUSSEL De EG-rr van buitenlandse zaken zijn het gisteravond eens geworden over een verklaring naar aan leiding van het bloedbad in de Oosttimorese hoofdstad Dili. Maar er is nog geen sprake van sancties tegen Indonesië. Sche leger het De ministers uiten in de ver klaring hun twijfel over de ge loofwaardigheid van het eigen door Jakarta gelaste onder zoek naar het bloedbad op 12 november toen het Indonesi- uur opende op Ze verzoeken de VN om een directe dialoog tot stand te brengen tussen het Oosttimorese verzet en de In donesische regering. Verder wordt de Europese gevraagd om king tussen de EG en Indone sië tegen het licht te houden. Waarnemers zien dit als een indirect dreigement om de sa menwerking tussen de EG en Jakarta op te schorten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5