Wereldfietser Van Rijn wil liever niet vliegen EG-ministers schuiven meer vraagstukken door naar 'Top' EG hervat hulp aan vier Joegoslavische republieken Minister steeds vaker uit politiek afkomstig EeicLeSoivuwit BINNENLAND BUITENLAND DINSDAG 3 DECEMBER 1991 verdachten mishandeling >ejaarden niet vervolgd VSSEN Het openbaar ministerie OM) in Assen ziet af van strafrechte- ijke vervolging van twee medewer kers van het psychogeriatrisch ver- deeghuis De Altingerhof in Beilen. Jet tweetal werd verdacht van mis- ïandeling van bejaarde patiënten. Op 'erzoek van de geneeskundige in- pectie voor de geestelijke volksge- :ondheid in de drie noordelijke pro vincies was het OM in juli van dit aar met een onderzoek gestart. Het yettig en overtuigend bewijs in deze :aak kan echter niet kan worden ge- everd. In verband met deze affaire :ijn tien getuigen gehoord. Altinger- ïof is onderdeel van het psychia- .risch ziekenhuis Beileroord in Bei- Actie voor Nijenrode Orlandini, ex-topman KLM en bestuurslid van de Stichting Nijenrode, ont vangt een surprise. Even later zou hij ook nog een diploma krijgen. Orlandini was gisteren op kasteel Nijenrode voor overleg met het bestuur van het opleidingsinstituut. De sur prise en het diploma be troffen een actie van het actiecomité 'Nijenrode blijft' dat het niet eens is met het afschaffen van de basisopleiding van drie jaar. FOTO: ANP Eis 20 maanden voor diefstal schilderijen AMSTERDAM Procureur-generaal mr. P. Koolschijn heeft gisteren bij het gerechtshof in Amsterdam een ge vangenisstraf van twintig maanden geëist tegen een 34-jarige man wegens diefstal van drie schilderijen, onder meer van Van Gogh, uit het Stedelijk Museum in Amsterdam in mei 1988. De schilderijen vertegenwoordigden een waarde van dertien miljoen gul den. De rechtbank in Amsterdam ver oordeelde de man in juni, na een eis van drie jaar, tot een celstraf van twintig maanden. De man heeft be kend, maar ging in hoger beroep. De uitspraak is op 16 december. Tommei (D66) leidt Kameronderzoek in Bosio-affaire DEN HAAG Het D66-kamerlid dr. D. Tommei leidt het onder zoek dat de Tweede Kamer instelt naar de zogeheten Bosio-affaire. De bijzondere commissie Bosio heeft Tommei gisteren tot voorzit ter gekozen. De overige leden zijn de Kamerleden Paulis (CDA), Van Heemst (PvdA), Van Reij (VVD), Rosenmöller (Groen Links) en Van den Berg (SGP). De bijzondere kamercommissie zal 'een nader onderzoek' voorbereiden naar de Bosio-zaak. Het gaat om de zaak rond de Franse zakenman Michel Bosio, die circa tien jaar geleden een flink krediet kreeg van het ministerie van economi sche zaken voor zijn bedrijfje in Arnhem. Bosio werd vervolgens door de aangestelde regeringswaarnemer ontslagen, waarna deze, volgens beweringen van Bosio, zijn bedrijfje misbruikte voor duis tere praktijken. Bovendien werd Bosio enige jaren later betrokken bij een drugsvondst in een container in de haven van Antwerpen. VOOR DE LEPRABESTRIJDING DOOR ONRUSTIG ZAïRE VOORBURG KAMPALA Frank van Rijn is van morgen vanuit de Ugan- dese hoofdstad Kampala fietsend op weg gegaan naar Zaïre. Voorburger (Van Rijn fietst voor de ge nezing van lepra-patiën ten van oost naar west door Afrika. Door de schermutselingen in Zaïre dreigde zijn tocht onder broken te worden. Giste ren besloot hij toch te pro beren vanuit Uganda de grens over te steken met de voormalige Belgische kolonie. Van Rijn (43) is fietsgek, idea list en niet bang. Hij fietste al eerder door onder meer Zuid en Midden-Amerika en Noord- en West-Afrika. Hij heeft inmiddels al ruim twee maanden van zijn tocht achter de rug. Hij vertrok op 20 sep tember in Dar es Salaam in Tanzania en wil 16.500 kilome ter verder, in het Senegalese Dakar eindigen. Van Rijn fietst niet zomaar. Zijn goede doel is de leprabe strijding. Jaarlijks wordt de ziekte wereldwijd bij 600.000 mensen ontdekt. Het initiatief voor de tocht is genomen door de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) die volgend jaar 25 jaar bestaat. Wereldfietser Van Rijn heeft inmiddels vanuit Tanzania al een halve ronde om het Victo ria Meer gemaakt. Hij fietste daarbij, zonder noemenswaar dige problemen door Burundi, Rwanda en Uganda. Volgens Clemens Olsthoorn van de NSL, die regelmatig contact met hem heeft, bestond het fietsleed uit niet meer dan twee lekke banden. Van Rijn haalt onderweg ook vermoei ende fratsen uit. Zo wilde hij de berg Kilimanjaro op de grens van Tanzania en Kenya beklimmen. Hij deed de be klimming en afdaling in drie dagen. „Normaal staat daar vijf dagen voor", vertelt Olst hoorn. „Maar je moet per dag betalen om de berg op te mo gen en hij vond vijf dagen te duur worden". Genezen In elk land doet hij leprapos- ten, ambassades en consulaten aan. Daar wordt aan zijn reis aandacht geschonken en via de media geprobeerd lepra on der de aandacht te brengen. „Doel van Franks reis is aan dacht te geven in Afrika aan de genezing van lepra. Hij maakt zijn tocht in een shirt met in het Frans en het Engels de tekst 'help lepra genezen' erop. Daarmee haalt hij de ziekte uit de taboe-sfeer en be nadrukt de geneesbaarheid". Elke kilometer die Van Rijn aflegt levert 25 gulden op voor de leprabestrijding. „De moti vatie van Frank is dat hij nu met elke twee kilometer ie mand helpt genezen". Verder schrijft hij stukjes in diverse bladen om in Nederland aan dacht te krijgen voor de lepra bestrijding. Het reisplan dreigde door de onlusten in Zaïre in de war gestuurd te worden. Van Rijn gaat het toch proberen door het land te komen. Het meele vende thuisfront, onder wie zijn ouders, vinden dat niet zo'n geruststellend voorne men. „We staan wel achter zijn tocht, maar vinden het ook verschrikkelijk dat hij die hele reis maakt. Hij is tijdens eerdere tochten al eens over vallen en van al zijn geld en papieren beroofd. En nu gaat hij ook nog dat niet-stabiele land in. Maar, ik heb hem gis teren aan de telefoon gehad en hij heeft me beloofd dat hij te ruggaat als het echt te gevaar lijk is. Al zou hij het ver schrikkelijk vinden als hij over Zaïre zou moeten vlie gen", aldus zijn moeder in Voorburg gisteren. Het is de bedoeling dat Van Frank van Rijn bezoekt t i lepra-post. De Voorburger fietst voor de genezing van lepra-patiënten van oost naar west door Afrika. FOTO: CLEMENS OLSTHOORN Rijn na Zaïre de Centraal Afrikaanse Republiek, Came- roun, Nigeria, Niger en Mali door fietst, om in mei i te arriveren en terug naar Nederland. 1 Dakar Het boek dat Frank van is vorige maand in de win- e keren Rijn schreef over zijn tocht kei verschenen. Uitgave: Pi- door de Sahara en de Sahel rola. Prijs: 24,50. Plan-Schaefer voor nieuwe 'buitenschool' DEN HAAG De onderwijs- vakbonden PCO en KOV heb ben weinig enthousiast gerea geerd op het voorstel van de werkgroep Sociale Vernieu wing een 'buitenschool' in het leven roepen voor mensen met een onderwijs-achterstand. Op die buitenscholen zouden arbeidsongeschikten, werklo zen, part-timers en gevorderde studenten bijlessen moeten 'verzorgen. Woordvoerders van de bonden lieten weten dat het plan niet realistisch is en het onderwijs 'bagatelliseert'. De kwaliteit van het onderwijs komt in het gedrang als niet-gekwalifi- ceerd personeel achter de les senaar plaatsneemt, menen PCO en KOV. Bovendien vin den de bonden dat een goede rechtspositie van de leerkrach ten gegarandeerd moet zijn. Volgens oud-staatssecretaris Jan Schaefer, die de werk groep leidt, kan zo'n buiten school voor relatief lage kos ten de kansen op de arbeids markt van moeilijk plaatsbare groepen aanzienlijk vergroten. Daarbij wordt met name aan drop-outs uit het middelbaar onderwijs en allochtonen ge dacht. In zijn voorstel voert de werkgroep aan dat de bijlessen niet veel hoeven te kosten om dat de beoogde onderwijs krachten al een inkomen ge nieten. Ontruiming De ME baant zich een weg door de brokstukken van een kraakpand in Groningen nadat met shovel de gevels werden bewerkt. De ontruimingsactie verliep gisteren ontspannen. Nadat de circa tien krakers de panden verlieten, kon meteen met de sloop worden begonnen. FOTO: ANP IC BRUSSEL De EG-mi nisters van buitenlandse zaken zijn gisteren op nieuw in Brussel bijeen gekomen om, aan de voor avond van de Europese Top in Maastricht, de res terende struikelblokken weg te nemen voor wat betreft de Europese Poli tieke Unie (EPU). De Brusselse gesprekken, die als „moeizaam en traag" wer den omschreven, zijn een voortzetting van het 'conclaaf' dat enkele weken geleden in Noordwijk werd gehoudend. Daar bleven tal van zaken on opgelost op de agenda staan, waarover gisteren overigens ook nog geen overeenstemming kon worden bereikt. Het ziet er daarom naar uit dat de lijst van onderwerpen die voor de Maastrichtse Top blij ven liggen steeds groter wordt. Gisteren werd veel aandacht besteed aan een nieuw Neder lands voorstel dat vooral tot doel heeft de Britten tegemoet te komen. Op het stuk van het buitenlands en defensiebeleid SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" blijft Londen grote bezwaren houden tegen beslissingen die op basis van een gekwalificeer de meerderheid worden geno men. Het Verenigd Koninkrijk wil dat de politieke unie straks unanieme besluiten neemt over tal van zaken op het gebied van het buitenlands beleid en de defensie. Op verzoek van enkele andere landen heeft het Nederlands voorzitterschap nu een voorstel gepresenteerd dat afzonderlijke lidstaten de mo gelijkheid biedt gebruik te ma ken van een soort ontsnap pingsclausule als 'het hoogste nationaal belang' dat vraagt. Een en ander betekent dat lan den die met een meerderheids besluit worden geconfronteerd, met een beroep op het natio naal belang, voor een eigen koers kunnen kiezen. Gister avond was nog niet duidelijk of het Nederlands voorstel -dat overigens tot een verdere ver watering van de EPU-verdrag- stekst leidt - enige kans van slagen heeft. Tijdens de onderhandelingen konden nog geen oplossingen worden gevonden voor zaken als het mede-beslissingsrecht voor het Europees Parlement, het sociaal beleid (dat de Brit ten onder geen enkele voor waarde onder de EPU-paraplu gebracht willen zien) en de 'fe derale roeping' van Europa, die de Britten evenmin willen on derschrijven. De ministers van buitenlandse zaken hebben vandaag hun overleg voortgezet. Het is niet uitgesloten dat ze vlak voor de Maastrichtse Top, die over nog minder dan een week wordt gehouden en tijdens welke overeenstemming moet worden bereikt over de EPU, nog eens bijeen zullen komen om ae ver dragstekst verder te verfijnen. Herdenking Pearl Harbor voor breder publiek Id BRUSSEL De Europese Gemeenschap gaat de fi nanciële hulp aan vier Joegoslavische republie ken hervatten. Slovenië, Kroatië, Bosnië-Her- zegowina en Macedonië kun nen opnieuw profiteren van de hulppprogramma's van de EG, van de voorkeursbehan deling op het stuk van de han del en van de speciale hulp programma's die de EG voor alle Oosteuropese landen heeft opgezet. Servië en Montenegro blijven evenwel van die hulp verstoken. In een gisteren in Brussel uit gegeven verklaring, zeggen de EG-ministers van buitenland se zaken met nadruk dat de nu getroffen maatregelen geens zins betekenen dat daarmee de onafhankelijkheid van de af gescheiden Joegoslavische re publieken door de EG is er kend. De stappen van de EG-minis ters zijn in feite het vervolg van een op 8 november geno men besluit geheel Joegoslavië Een lid van Kroatische garde bekijkt een jeugd portret van de vroegere Joe goslavische leider Tito in een door het federale leger verlaten hoofdkwartier in Zagreb. FOTO: EPA i aantal economische te onderwerpen. Bij die gelegenheid besloot de EG tegelijkertijd 'positieve maat regelen' te nemen voor die re publieken die bereid waren aan het Joegoslavisch vredes proces mee te werken en af te zien van geweld. Wat de EG- ministers gisteren in Brussel hebben gedaan is het onge daan maken van die economi sche sancties voor vier van de zes Joegoslavische republie ken. Minister Van den Broek zei dat de kans op vrede in Joego slavië aanzienlijk is toegeno men en dat de kans bovendien groot is dat de Verenigde Na ties spoedig een vredesmacht naar Kroatië zullen sturen. De bewindsman zei dat een en ander kan leiden tot een snelle hervatting van de Haagse vre desconferentie, mogelijk al de volgende week of kort daarna. Van den Broek heeft daarover op dit ogenblik contact met de voorzitter van de conferentie, de Engelsman lord Carrington. Waarschijnlijk zullen de EG- ministers nog voor Kerstmis opnieuw bijeenkomen om over de eventuele erkenning van de afscheiden Joegoslavische republieken te beraadslagen. DEN HAAG De 'zwar te datum' nadert met rasse schreden: zaterdag 7 de cember is het precies vijf tig jaar geleden dat met de Japanse aanval op de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbor de oorlog in de Pacific begon. Een paar weken later raakte ook het voormalig Neder- lands-Indië in oorlog. De in allerijl opgerichte werkgroep Comité Pearl Harbor waakt ervoor dat deze gebeurtenissen niet onopgemerkt voorbij gaan. Vanaf zondag organiseert de werkgroep een aantal evene menten, waarbij men zich richt op een groter publiek dan gebruikelijk. „We willen natuurlijk allereerst her- en erkenning voor de Indische mensen. Maar een stukje ge schiedenis over het voetlicht brengen dat eigenlijk tot nog toe onderbelicht is gebleven, is een misschien wel even be langrijke doelstelling", zegt voorzitter A.M. de Pijpèr. Zondag organiseert het Comité (opgericht vanuit de Raad van Indisch Overleg) in samen werking met Stichting Her denking 15 augustus 1945 een herdenkingsdag in het Con gresgebouw in Den Haag. De Pijper verwacht zo'n vijfhon derd belangstellenden. „Ik denk wel dat het merendeel uit Indische mensen zal be staan, maar we hopen met onze activiteiten ook een wat breder publiek te bereiken, jongere mensen. We leggen daarom de nadruk op de over dracht van de historische ge beurtenissen". Behalve de herdenkingsbijeen komst hoopt de organisatie twee tentoonstellingen van de grond te krijgen, een in het verzetsmuseum in Gouda en een in het Fries museum in Leeuwarden. Het materiaal - foto's, uniformen, teksten en affiches - is al uitgezocht, het wachten is op de subsidies, al dus De Pijper. Het inrichten van de exposities hoeft niet meer dan een paar dagen in beslag te nemen, zo meent zij, en een en ander blijft te be zichtigen tot 8 maart, de dag van de capitulatie van Neder lands Indië. Dit is ook de dag dat het Comité zichzelf weer opheft. LEIDEN Het minister schap is de laatste decen nia steeds meer gepoliti seerd. Slechts één op de drie bewindslieden komt niet uit het parlement. Dat is het omgekeerde van het beeld aan het ein de van de vorige eeuw. Toen kwam slechts één op de drie ministers via het kamerlidmaatschap in de regering. Dit concludeert mr. W.P. See ker in haar proefschrift „Mi nisters in Beeld. De sociale en functionele herkomst van de Nederlandse ministers 1848- 1990" waarop zij vandaag in Leiden is gepromoveerd. Zij komt aan de hand van haar onderzoek door de jaren heen tot de volgende doorsnee pro fielschets. Wie het tot minister wilde schoppen, moest aller eerst man zijn (428 van de to taal 437). Andere strepen voor: uit het betere milieu komen (70 procent), een academische opleiding hebben (71), protes tants en liefst Nederlands Her vormd zijn (45), overheidser- varing hebben, uit het Westen des lands komen (41) en bij voorkeur uit de stad (71), als mede van middelbare leeftijd zijn: rond de 50 jaar. Op de groepsfoto van een wil lekeurig negentiende-eeuws kabinet misstaat de ambtske ten van een burgemeester, de toga van een rechter of advo caat, een militair uniform, de tropenhelm van een oud-In- diëganger niet naast het adel lijke wapenschild van een ren tenierende edelman. In het kabinet Lubbers/Kok evenwel zijn de zonen verenigd van bij voorbeeld een timmerman, po- litie-agent, fabrieksarbeider, ziekenfondsbode, rijwielher steller en tuinder. Om nog maar te zwijgen over de aan wezigheid van de drie vrou wen in het gezelschap. Seeker signaleert verder dat nog steeds twee derde van de ministers als departementaal deskundige kan worden aan gemerkt. Een toonaangevende positie in de Tweede Kamer wordt meer dan vroeger be loond. Voor fractievoorzitters is bijna op voorhand een plaats in een toekomstig kabinet ge reserveerd. Specialisme speelt hierbij geen rol. Politieke be kendheid is vrijwel onontbeer lijk, ervaring op het beleids terrein van belang.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4