Reinigings rechten fors omhoog in Oegstgeest Leidschendam onteigent grond voor aanleg recreatiegebied LO CeidócSou^cmt LEIDEN OMGEVING 11 Toekomst bibliotheek Molenpad nog onzeker Warmond koopt perceel kwekerij voor 1,3 miljoen BURGERLIJKE STAND Muskusrat rukt op in Zoeterwoude" DINSDAG 3 DECEMBER 1991 Rinoceros De Stichting Rinoceros brengt op zaterdag 7 december de kin dervoorstelling „Opgestaan, plaats vergaan" in Muzenhof Leiderdorp. De voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf zes jaar. Aanvang half drie, entree ƒ6. Uitgangspunt van Rinoceros is fysiek acteren, waarbij tekst en muziek worden gebruikt. Het gebruik van fysieke en gespro ken taal en toepassing van so bere decors spreken tot de ver beelding van de kinderen. Han- neke Heesels is de artieste die de wereld van een klein meisje op zondagochtend tot leven brengt. Met behulp van een tafel en een laken brengt ze tal van interessante personages tot le ven. FOTO: PR Bewoner vakantiehuis mag lozen in Braassem DEN HAAG/JACOBSWOUDE Vakantiehuisbezitter J. Persoon mag vanuit zijn vakantiehuisje aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude in het Braassemermeer lozen. Dat heeft de Raad van State gisteroch tend bepaald. De dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland had Persoon laten weten dat hij van uit zijn vakantiehuisje niet in de Braassem mocht lozen. De dijkgraaf verwoordde een en ander in een offi ciële beschikking. Persoon vocht de beschikking aan omdat duizenden ei genaren van plezierbootjes wel mo gen lozen. De Raad van State heeft hem in het gelijk gesteld en de be schikking van de dijkgraaf vernie tigd. Gebruik spoor Leiden-Alphen wordt pas in 1996 intensiever ALPHEN AAN DEN RIJN De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan om pas in 1996 de spoor verbinding tussen Alphen en Leiden tot een kwar- tierdienst uit te breiden. Dat hebben zij in een brief het college van B en W van Alphen laten weten. Nu rijdt de trein tussen Utrecht en Leiden nog eens in het half uur. De mededeling van NS betekent dat er pas in 1996 en niet in 1994, bij de opening van Arche- on, iets aan de bereikbaarheid met de trein van het Archeon kan worden verbeterd. Wel benadrukken de NS dat als de capaciteit in 1994 tekort zou schieten, zij al eerder door inzet van meer of groter materieel vol doende capaciteit kunnen bieden. De geplande inter city-verbinding tussen Leiden en Utrecht met uitslui tend een stop in Alphen, moet wachten tot het ge reedkomen van de gedeeltelijke verdubbeling van de spoorlijn medio 1998 en tot de vergroting van de ca paciteit van het baanvak Woerden-Utrecht (eveneens rond 1998). Bomen kruising Gooweg moeten worden gekapt NOORDWIJK De groenvoorzie ning rond de kruising van de Goo weg. Van Berckelweg en de Van der Mortelstraat in Noordwijk, zal wor den gerenoveerd. Dat staat in een voorstel van de gemeente dat maan dag in de commissie openbare wer ken besproken zal worden. De situa tie rond het kruispunt is volgens de gemeente gevaarlijk voor het ver keer. Van een aantal populieren zijn de takken te lang en te zwaar. Er be staat daarom het gevaar dat ze bij een storm af zullen breken. Daarnaast zijn zes populieren in een dusdanig slechte conditie dat ze verwijderd moeten worden. De gemeente stelt voor de bomen te vervangen door lindebomen. Oorlogsgewonden krijgen insignes OEGSTGEEST Burgemeester Sj.H. Scheen- stra van Oegstgeest reikte gistermiddag in het raadhuis een tweetal insignes uit aan oud-oor logsgewonden. Het waren de heren P.M. van der Kooy en H. Meijer Beiden raakten ge wond tijdens acties in het voormalig Neder lands Indië in 1948 en 1949. De bond van Ne derlandse militaire oorlogs- en dienstslachtof- fers heeft zich jarenlang ingezet voor erken ning van de oorlogsgewonden. Naar aanleiding van de nota Zorg voor veteranen in samen hang is de maatschappelijke erkenning er na veertig jaar gekomen. De heer K.I. Mechelsë, afdelingsvoorzitter van de BNMO. deelde mee dat er reeds 450 insingnes zijn uitgereikt. In Nederland hebben 2600 oud-militairen/oor logsgewonden voor de onderscheiding geop teerd. De bond telt op het ogenblik 6500 leden. STIJGING VEERTIG PROCENT OEGSTGEEST De rei nigingsrechten in Oegst geest gaan per 1 maart 1992 nog verder omhoog. Bewoners van eengezins woningen gaan dan 48 gulden per maand beta len, bewoners van flats 44 gulden. Nu is dat respec tievelijk 34 en 31 gulden. De stijging bedraagt 41 procent. Ook de rioolrech ten gaan omhoog. Op jaarbasis betekent het dat de bewoner van een eenge zinswoning 576 gulden en die van een flatwoning 528 gulden aan reinigingsrechten moet bijdragen. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest ad viseren de gemeenteraad af te zien van de reductie voor een persoonshuishoudens ofwel een gedifferentieerde samen stelling van de reinigingsrech ten waar eerder naar werd ge vraagd. Dit zal volgens het college pro blemen oproepen ten aanzien van de invordering van de be lasting die door de EWR wordt verzorgd en die niet persoons maar perceelgebonden is. Uit besteding van inning via de EWR levert Oegstgeest een kostenvoordeel op van 60.000 gulden per jaar en daar profi teert de belastingplichtige i W. Een ander voordeel is dat de belastingplichtige in de gele genheid wordt gesteld de rei nigingsrechten in elf termij nen te voldoen. Rioolrechten Ook de rioolrechten worden drastisch verhoogd. Op het ogenblik betalen de Oegstgees- tenaren over iedere kubieke meter water 1,08 gulden riool rechten en het voorstel van B en W houdt een verhoging van 26 cent tot 1,34 gulden in. Oegstgeest wil de burgers meer reinigingsrechten laten betalen omdat het verwerken van huisvuil steeds duurder wordt. De Gevulei, een samen werkingsverband op het ge bied van de vuilverwerking waarvan ook Oegstgeest deel uitmaakt, kijkt tegen een ver liespost aan van ruim 22 mil joen gulden. Hiervan is 17'/2 miljoen gulden wegens van de sluiting van de Leidse vuilver branding. Het vuil moet nu worden afgevoerd naar elders en dat brengt hogere kosten met zich mee. Vijf miljoen verlies wordt veroorzaakt door het niet kunnen exploiteren van de nieuwe stortplaats De Does in Leiderdorp. Een te genvaller is dat-de terug-ver koop van de grond in De Does aan de gemeente Leiderdorp niet vijf maar 3,3 miljoen zal opleveren. Het aandeel van Oegstgeest in de verliezen (over vier jaar) is rond 1,7 mil joen. B en W vragen de raad dit nog voor 1 januari af te ko pen. LEIDSCHENDAM Het is nog steeds onduidelijk of het filiaal van de bi bliotheek aan het Molen pad in Leidschendam nu wel of niet wordt geslo ten. Wethouder L. van Ewijk stelt dat het voor het bibliotheekbe- stuur de enige mogelijkheid is om geld vrij te maken voor de broodnodige verbetering en uitbreiding van het boekenbe stand. De commissie welzijn en cultuur vindt, evenals ove rigens de rest van het college, dat de beslissing bij het biblio- theekbestuur ligt. Volgens Van Ewijk zou slui ting minstens 100.000 gulden opbrengen. De bibliotheek komt echter op een veel lager bedrag uit. Het bestuur neemt een aantal maatregelen om de inkomsten te verbeteren. Om te beginnen verhoging van de contributie die op termijn 28.000 gulden opbrengt. Invoe ring van leengeld wordt ge zien ervaringen elders door het bestuur afgewezen. Het be stuur overweegt voorts sponso ring en het vragen van subsi die aan bijvoorbeeld het An jerfonds. Het bestuur verwacht ook veel van het pas kort geleden op gang gekomen computersys teem waardoor de efficiëncy zal toenemen. Het zal dan ook mogelijk zijn het aantal boe ken dat een lener thuis heeft drastisch te beperken. Het be stuur heeft niet minder dan tien argumenten aangedragen tegen sluiting van het Molen pad. Het filiaal zou bijvoor beeld veel bezocht worden door ouderen die een gang naar het Fluitpolderplein te ver zouden vinden. Opheffen van het filiaal bete-, kent volgens het bibliotheek- bestuur ook kapitaalsvernieti ging. Nog slechts enkele jaren geleden hebben gemeente en bestuur 215.000 gulden geïn vesteerd in een verhuizing van het filiaal van de Dam straat naar het Molenpad. Overbrenging van het boeken bestand naar het Fluitpolder plein is onmogelijk gezien het gebrek aan ruimte. Het biblio- theekbestuur zal in ieder geval 30.000 gulden moeten bezuini gen per 1 januari 1993. Burgemeester Van der Wel zet haar handtekening. Notaris Waverijn en kweker De Vetten kijken toe. foto: henk van den ende VOOR BOUW WONINGEN L WARMOND Burgemeester G.W. van der Wel en directeur K. de Vetten tekenden gister middag op het gemeentehuis van Warmond, ten overstaan van notaris mr. C. Waverijn, de grondoverdracht van han delskwekerij Wamero bv. aan de gemeente. Met de over dracht is een bedrag gemoeid van ruim 1,3 miljoen gulden. Voornaamste reden van de aankoop is het feit dat War mond daarmee weer in staat is sociale woningbouw binnen haar grenzen te realiseren. Daarnaast was het van belang dat er een bedrijf uit de be bouwde kom verplaatst kon worden. Een provinciale bij drage van bijna twee ton uit het fonds stads- en dorpsver nieuwing, onderstreepte dat belang nog eens. In een eerste exploitatie-opzet voor het stuk grond van ruim 1 hectare was sprake van veertien vrije sector-, tien pre mie C- en dertien woningwet woningen. Het gemeentebe stuur is echter in onderhande ling met Eurowoningen over de rest van het gebied tussen Endepoel II en de Herenweg. De projectontwikkelaar heeft een optie op deze grond waar de gemeente een planologisch verantwoorde invulling aan wil geven. Een en ander kan de exploitatie-opzet ingrijpend wijzigen, temeer daar de ge meente ook een sporthal in het gebied kwijt wil. Bovendien kunnen de resultaten van het onlangs gehouden woningbe hoefte-onderzoek nog van in vloed zijn. Voor Wamero betekent de verhuizing een enorme verbe tering. De laatste jaren had het bedrijf, waar St Paulia's ge kweekt worden, nauwelijks meer geïnvesteerd De ener- gielasten waren bijvoorbeeld onevenredig hoog. Over onge veer twee weken begint de verhuizing naar de nieuwe kassen. Dat zal in fasen ge schieden. Problemen met de verwarming en het storten van beton hebben de bouw enigszins vertraagd. Eind ja nuari zal naar verwachting al les echter over zijn. Het ge deelte van de oude kas dat leeg komt, wordt direct ge sloopt om vandalisme te voor komen. De gemeente denkt voor het glas nog 75.000 gul den te krijgen. Tentoonstelling in bibliotheek LEIDSCHENDAM De hele maand december is in de exposi tieruimte van de bibliotheek aan het Fluitpolderplein in Leid schendam een tentoonstelling te zien van handwerken. De expo sitie staat in het teken van Kerstmis, met veel kerstklokken en - kransen, kabouters en dergelijke. De cursisten van docente Ger- rie Weynschenk-van Eeten hebben met veel soorten technieken gewerkt Op de dinsdagen 10 en 17 december worden 's avonds tussen zeven en negen uur onder leiding van de docente work shops gehouden. Deelnemerskaarten van vijf gulden kunnen nu al bij de bibliotheek worden gekocht. Voor materiaal wordt ge zorgd maar men moet wel naaigerei meebrengen. Veel reacties op nota knelpunten OEGSTGEEST De nota over verkeersknelpunten in Oegst geest heeft een storm van reacties losgemaakt. De gemeente Oegstgeest heeft naar aanleiding van de nota onlangs een ver- keerskrant uitgebracht met daarin een formulier waarmee sug gesties voor verbetering van de verkeersveiligheid kunnen wor den gedaan. Inmiddels is een flinke stapel formulieren op het gemeentehuis binnengekomen. De Oegtgeestenaren kunnen nog tot en met 14 december gebruik maken van de inspraak op het gebied van verkeer binnen de gemeente. LEIDSCHENDAM Van de in totaal 150 hectare die het ministerie- van na tuurbeheer (landbouw) nodig heeft voor het ver der inrichten van het re creatiegebied Leidschen- dammerhout moet nog ruim 53 hectare worden verworven. Het Bureau Beheer Land bouwgronden denkt ongeveer de helft nog via minnelijk overleg te verkrijgen maar voor de resterende 28 hectare wordt een beroep op de ge meente Leidschendam gedaan de gronden via de hiervoor be stemde procedure te onteige- Tegen het reeds ter inzage ge legde onteigeningsplan zijn ne gen bezwaarschriften inge diend. Twee hiervan zijn van eigenaren die grond hebben gekocht nadat bekend was ge worden welke plannen er voor het gebied waren. Twee dames die bezwaar hadden tegen het ontnemen van hun (landelijk) uitzicht is meegedeeld dat de bos- - en struikbeplanting ter plaatse zal worden aangepast. Leidschendammerhout - in totaal 210 hectare en gelegen tussen de Vliet en rijksweg 4 en vanaf de Kniplaan tot de bebouwing in Leidschendam- zuid - krijgt, behalve een re creatieve fietsroute, verschil lende bestemmingen. Dertig hectare, aansluitend aan de woonbebouwing, wordt inten sief recreatiegebied voor onge veer duizend recreanten met speel- en ligweiden, waterpar tijen, parkeerterreinen, tennis banen en wellicht een horeca bedrijf. Ten noorden hiervan en langs de rijksweg komt 45 hectare dicht bosgebied. Het middengebied van 60 hectare blijft agrarisch. Met de daar wonende agrariërs wordt een kavelruil uitgevoerd waarbij rekening moet worden gehou den met een 25 meter brede strook r de Vanaf hier tot aan de Knip laan komt een natuurbouwge- bied, een stiltegebied met riet velden, sloten en plassen voor watervogels. Aan de randen worden graskavels met krui denvegetatie aangelegd en rij en laagblijvende wilgen ge plant. Tenslotte ligt het in de bedoeling vanaf de manege aan de Oostvlietweg via het bosgebied en langs de rijksweg ruiterpaden aan te leggen naar het recreatiegebied Vlietland. Het beheer van het gehele ge bied komt in handen van de provincie, Staatsbosbeheer en het Hoogheemraadschap van Rijnland. Sietse Cornells Johannes. 2 ter Jan, zn. van E. P. J. P M. Smit; Sietske Vivianne, dr. van E. P. J. Arnoldus en P. M. Smit; Joost Henk, zn. van E. P. J. Arnoldus en P. M. Smit; Zeth, zn. van G. N. Guijt en dr van J. Ouwehand en J. J. Koeke- bakker; Stéfanie Johanna Jacoba, dr. van J E. M. Nozeman en C. W. M. Wensveen; Daan Marius, zn. van W. i Vliet en G. C. M. van Segge- i Rijn; Jeffrey Hugo, 1 R. M. J. Roevros i R. P. Minderhoud en J. M. M. van Kerkhof; Leroy Me- hanny Ashem, zn. van O. Farg en M. van der Bent; Thomas Johannes hristianus, zn. van J. P. Helvensteijn 1 C. J. Kamp; Marieke, Boeff e lebeek, Suzanne. Leeuwen en H. C. Koek. Vincent Adri- aan Stuart, zn. van M. C. B. Peijnen- I. W. Over de Vest jer en P. Roest; Denise Martine, dr. van P. Knip en M. Haasnoot; Slmone, W. M. Berson. burg; M. Fakhri en J. S. Linssen; J. P. A Knijf en H. A. van Vliet; O. M. F. Burger en M. M. B. Konya; P. J. San ger en O. E. van de Griend; F. Bouw man en J. J. Schuur; R. van der Reijden; H. J. van Dijk. geb. 1 mei 1946 man; O. M. Grimbergen, geb. 26 sept. 1950 man; M. El Ayadi geb. 26 dec. 1965 man; J. Verstraten, geb. 25 april 1925 ge- VAN DER SALM (CDA) UIT BEZORGDHEID: der Hoeven, geb. 29 okt. 1971 man; J. F. Feijt. geb. 20 mei 1909 echtgenote van: P. van Oorschot; I. 10 juli 1933 echtgenote Wesseling; L. Kerpershoek, geb. 25 j W. Loenen; Suzanne Ri- Gijsman en A. Smit. M. Salman; Arend Johann, J. Scheepmaker en A. P. A. i S. J. Bo- dijn; Maxime, dr. van A. M. Osseman en H. M. van Ham; Sonja Irma, dr. van J. M. van der Wiel en I. E. M. Wenders; Marleen Katinka, dr. van H. N. Jager en P. W. van Velde; Julia, dr. van J. L. S. Wielogroch en Th. Breu- ren; Daniel Anton, zn. van V. J. H. Houben en E. M. U. Huber; Elske, dr. van L. H. L. van der Valk en N. van Duijn; Lizzy, dr. van A. C. Plasmeijer Gehuwd: A. Mathls en B. A. Parli; J. Weerheijm en A. A. van der Wel; H. G. Slings en J. I. J. de Vries; E. Wol- 1931 gehuwd gew. i /an Oosten, geb. 11 juli 1932 echtgenote van: D. van der Voort; J. W. J. Blöte, geb. 17 juli 1911 man; J. A. M. Neuteboom,, geb 9 okt. 1920 geh. gew. met: F. L. Blonk; P. Rijsdam, geb. 9 nov. 1908 geh. gew. met: C. van der Spijk; D. Kloos, geb. 15 jan. 1925 echtgenote van: P. de Moolj; J. P. Disselveld, geb r- geb Waaijer, geb. 18 jan. 1926 ZOETERWOUDE Het CDA-gemeenteraadslid Jac. van der Salm (Noordbuurt) is bezorgd over de opmars van de muskusrat in Zoeterwoude. Steeds vaker wordt het knaag dier gesignaleerd volgens Van der Salm. W. Verhagen, offi cieel benoemd tot muskusrat- bestrijder, spreekt vooralsnog niet van een verontrustende situatie. „Natuurlijk is het goed dat de mensen er op let ten en het direct melden. Van een plaag is beslist geen spra ke. Er is een intensieve con trole", aldus Verhagen. De muskusrat kan overigens wel voor grote schade zorgen. Het dier, dat 40 tot 60 centime ter groot wordt, is vroeger ge fokt vanwege de mooie pels. De dieren houden zich bij voorkeur op in stilstaande wa teren met begroeide oevers. Als de dieren dijken en dam men ondergraven kan een ge vaarlijke situatie Daarom ook heeft de provinci ale overheid muskusrattenbe- strijders in dienst. De in Zoe terwoude woonachtige Wout Verhagen is zo'n bestrijder. Hij speurt dagelijks een gebied af dat zich uitstrekt van Hazers- woude, Benthuizen, een deel van Zoetermeer, Stompwijk, een deel van Leiden en Zoe terwoude. Hoewel hij de bezorgdheid van het raadslid Van der Salm wel enigszins kan begrijpen is er zeker geen reden tot' paniek. Op lokaties waar de muskusrat wordt gesignaleerd of ver-' moed wordt dat het dier zich ophoudt worden klemmen ge zet. Die aanpak heeft in de re gel succes. De afgelopen jaren zijn zo vele tientallen ratten onschadelijk gemaakt. Desalniettemin heeft Van der Salm al luid aan de bel getrok ken. „Als de muskusrat bij voorbeeld in het Westeinde of bij de kade van de Meerbur gerwatering actief is zou dat wel eëns funest kunnen zijn. Hoewel ratten zijn gevangen, planten die beesten die over blijven zich snel voort. Het is een zaak van de provincie dat ongedierte te bestrijden. Maar de overheid werkt traag en loopt nogal eens achter de fei ten aan. Er zijn vijf rattenbe- strijders. Dat is te weinig. Tien zouden er moeten zijn, dan kun je het probleem goed aan pakken", aldus Van der Salm. Verhagen vindt de uitlatingen van de CDA-woordvoerder nogal overtrokken. „Hij heeft de klok horen luiden maar weet niet waar de klepel hangt. Zo ernstig als hij doet voorkomen is het niet. We zul len wel heel attent blijven en nemen alle meldingen zeer se rieus. Want feit is dat de mus kusrat vernietigend werk kan verrichten", zo stelt Verhagen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11