Ook YS niet klaar voor 'Madrid' in Washington KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Servië zet Derde Joegoslavië op de kaart li Tweede Kamer voor erkenning Oekraïne n 4 Ccktóc0omant BUITENLAND MAANDAG 2 DECEMBER 1991 Dodelijke likeur ?n dat villen heer- t kan echt *#57 veel rding gaan, ol op Stelt hebr ■'tfljW DELHI In India zijn zaterdag opnieuw 14 mensen cverleden na het drinken van een goedkope likeur die zeer .giftig bleek. Een dag eerder bezweken al 6 anderen na het crinken van de likeur, die een boog alcoholpercentage heeft ,tn in drogisterijen normaal over de toonbank wordt ver vlocht. Verleden maand deed 2ich een soortgelijk incident net de sterke drank 'ghoda' voor, waarbij ruim 175 mensen ■let leven lieten. Aan de drank vorden medicinale kwalitei ten toegedacht, een reden dat die overal vrij te koop is. Arrestatie na ontdekking bom in Indiase Jumbo NEW DELHI De Indiase politie vermoedt dat militante sikhs verantwoordelijk zijn voor het plaatsen van een bom aan boord van een Indiaas vliegtuig. Zij heeft een ver dachte gearresteerd die ban den heeft met militante sikhs in Punjab, zo verklaarde een hoge politiefunctionaris van daag. De verdachte werkte op het vliegveld van New Delhi en had toegang tot de Boeing 747 waarin de bom kort voor het toestel zou vertrekken werd ontdekt. Bij betogingen van extreem-rechtse groepen in Stockholm is het in de nacht van zaterdag op zondag tot ernstige rel len gekomen. Neo-nazi's marcheerden onder het roepen van ,,sieg heil'' door Stockholm. Ze betoogden tegen het doodschieten van een 23-jarige skinhe ad in Malmö, die zaterdagochtend werd neergeschoten door een politieman die werd bedreigd door een vijandige me nigte. De politie in Stockholm arresteer de 105 demonstranten die bij de rellen met rookbommen en straatstenen had den gegooid. Verscheidene personen moesten met verwondingen in een zie kenhuis worden behandeld. FOTO:AP Yisumproblemen voor Palesti jnen AMMAN De Palestijnse onderhandelaars op de vredesconferentie stellen hun vertrek naar Washinton uit. De VS hebben gewei gerd visa te geven aan al de Palestijnse ad viseurs. De delegatie wil alleen compleet naar Washington vertrekken Onder dege nen die geen visum hebben gekregen zijn Nabil Shaath, een naaste medewerker van PLO-leider Yasir Arafat, en Ahmed Abdul, woordvoerder van de PLO in Tunis. Beiden waren een maand geleden wel in Madrid voor de opening van de historische vredes conferentie. De Jordaanse onderhandelaars, qlie samen met de Palestijnen één delegatie vormen, zouden vandaag wel zoals gepland vertrekken. Irak verstopt bommachines in suikerfabriek MOSUL Deskundigen van de Vere nigde Naties op het gebied van chemi sche en biologische wapens hebben in een suikerfabriek in Mosul bij een ver rassingsinspectie ongeveer honderd ma chines ontdekt waarvan „een groot deel" diende voor het maken van bom men. De VN wisten dat machines uit de grootste fabriek voor het maken van chemische wapens in Muthana vóór de Golfoorlog naar de fabriek in Mosul ge bracht waren. Bij eerdere inspecties had men Irak aangespoord alles naar Mut hana terug te brengen, zodat het onder toezicht van de VN vernietigd kon wor den. igrijk WASHINGTON Het cispuut over de beginda- um van de tweede fase van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten, Dont eens temeer aan 'loezeer de Verenigde Sta ten als 'bemiddelaar' in let kamp van de Arabi- sche landen terecht zijn gekomen. Het is een chijnbaar partijdige en zeker ongemakkelijke po- stie. Iet besluit van de Israëlische Egering om niet al komende voensdag, maar pas een week liter met een volledige onder- lafidelingsdelegatie voor die Kveede fase van de 'Madrid- «onferentie' naar Washington e komen, heeft opnieuw voor froto ergernis gezorgd in de Amerikaanse hoofdstad jegens ie'regering Shamir. Die erger- lis- steekt schril af tegen de \merikaanse tevredenheid over de constructieve houding van de overige vier partijen: Palestijnen, Jordanië, Syrië en Libanon „Het lijkt nu inderdaad op vijf tegen een, in plaats van vier tegen een en de VS als mode rator er tussenin", aldus een medewerker van minister van buitenlandse zaken Baker. Die schijnbaar partijdige positie is voor Amerika uiterst onge makkelijk. Waarnemers in Washington menen dat Ame- rika's effectiviteit als bemidde laar er door beschadigd zal blijken zodra wel substantiële compromissen tussen Israël en zijn buren moeten worden ge vonden. Overigens is de jongste erger nis die de regering Shamir over de datum-kwestie in Washington heeft veroorzaakt, slechts een incident in een reeks van botsingen waarvoor ook de Amerikaanse regering verantwoordelijkheid draagt. In feite is de door Amerika ge dicteerde dag van 4 december als start van de tweede fase haastig gekozen, en op een di plomatiek zo ongelukkige ma- Afreageren Heel wat sympathisanten van Israël in de VS menen dat mi nister Baker onnodig een hard punt heeft gemaakt van een concrete startdatum op zo kor te termijn en dat de minister blijkbaar zijn eerdere wrevel over het Israëlische onderhan- delingsbeleid heeft willen af reageren. Aanwijzing daarvoor vormt de povere technische en huishou delijke voorbereiding van wat de 'bilaterale onderhandelin gen' in Washington zouden moeten worden. Gisteren was nog altijd niet bekend in wat voor gebouw(en) de besprekin gen in of in de buurt van de Amerikaanse hoofdstad plaats zullen vinden. Evenmin was duidelijk in hoeverre 'bilate raal' ook fysieke scheiding van delegaties betekent en of si multaan dan wel op uiteenlo pende data op de diverse fron ten wordt gepraat. Die sfeer van improvisatie geeft de meeste politieke ana- lysten in Washington weinie dat de tweede fase van wat vorige maand begon in Madrid, tot iets positiefs zal leiden. Zulks mede omdat de Amerikaanse regering zelf slechts onvoldragen ideeën heeft over hoe het principe 'land in ruil voor vrede' in de weerspannige praktijk uitge werkt moet worden. Veel waarnemers in de VS vrezen dat voor zo'n uitwer king 'meer dan genoeg tijd' zal zijn, omdat Israël vooralsnog in Washington alleen zou wil len praten over verhuizing van het praten naar Israël en haar buurlanden zelf, waar door impliciet sprake zou zijn van erkenning en aanvaarding door de Arabische landen van Israëls bestaan. Voorts is de verdenking in Washington dat Israël vooral uit is op uitstel van inhoudelij ke vredesbesprekingen, ten einde Amerika te forceren de uitgestelde kredietgarantie van 10 miljard dollar voor de huisvesting van immigranten in Israël alsnog toe te kennen. President Bush en het Congres zijn overeengekomen een be sluit terzake half januari aan staande te nemen. Twintig jaar cel 'j voor Vietnamees lit! Amnesty La bete- angs atio- frika 10 CHI MINH-STAD Een /ietnamese dissident, die lid is 'an Amnesty International, is ot een gevangenisstraf van 20 i aar veroordeeld wegens acti viteiten die het staatscommu- ïisme ondermijnen. Een lechtbank in Ho Chi Minh- Stad veroordeelde de dissi dent, Nguyen Dan Que, omdat lij „de leidende rol van de- Communistische Partij in de kevrijdingsstrijd" had be- 1 sneurd. Een andere beklaag- ce, Nguyen Van Thuan, kreeg 10 jaar gevangenisstraf. Que ziu in de jaren 1988 en 1989 duizenden met de hand ge- schreven pamfletten hebben verspreid om leden te werven voor Amnesty. Fusie Pirelli en Continental van de baan MILAAN/HANNOVER Liefde is het nooit geweest, naar zelfs een verstandshuwe- ljk tussen de Italiaanse Pirel- 1-groep en het Duitse banden- concern Continental is nu van ce baan. De onderhandelingen ever een fusie of een langduri- j ge samenwerking zijn afgelo- i {en weekeinde definitief ge- saakt. „In de huidige omsfan- eigheden was een fusie van de landenactiviteiten noch een Irede samenwerking op lange ërmijn in het belang van onze Jandeelhouders, onze klanten et onze werknemers", zo heeft ïirelli verklaard. De banden- civisie van Pirelli (Pirelli Tyre Holding) is statutair in Am- serdam gevestigd en geno- fcerd aan de Amsterdamse ef fectenbeurs. Pirelli houdt een fkse financiële kater over aan ce vrijage en gaat het bedrijf lerstructureren. Kettingbotsing Op een drukke snelweg in Californië heeft een stofstorm geleid tot kettingbotsingen waarbij 93 personenvoertuigen en 11 vrachtwagens waren betrokken. Bij het verkeersongeluk, een van de ergste in de Amerikaanse historie, hebben ten minste 17 mensen het leven gelaten. Het aantal gewonden loopt in de 150. FOTO: AP Q41009 - De Japanners aan boord van de „Zephir" hebben de kcers van de jonk nauwkeurig gevolgd. Ze wachten geduldig hun ktnsen af; in dit druk bevaren water lijkt het Moetsji-Foetsji niet wtnselijk het schip aan te vallen, maar ze moeten de jonk in de geten blijven houden. Wanneer een Amerikaans linieschip aan stiurboord oploopt, worden de Jappen een beetje nerveus, maar Mïetsji-Foetsji stelt zijn mannen gerust. Op de mogelijkheid heeft hij gerekend. Hij laat de gevangenen aan dek komen en BELGRADO Vonden de Serviërs tot voor kort in de term 'Heim ins Reich' nog voldoende rechtvaardiging voor de strijd in Kroatië, sinds de val van Vukovar is dat al leen niet meer afdoende. Het ingezette offensief te gen de hoofdzakelijk door Kroaten bewoonde plaat sen Osijek en Vinkovci behoeft een nadere theo retische onderbouwing. Servië heeft nieuwe steden nodig om de Serviërs die nu nog in Zagreb, Rijeka en ande re Kroatische steden leven, te kunnen herhuisvesten. „Het zou immers ongepast zijn deze stadsbewoners in dorpjes in het huidige Servië onder te brengen", verklaart professor dr. Jovan Ilic de gedachte ach ter de Servische 'Drang nach Westen'. Dr. Ilic is geograaf aan de uni versiteit van Belgrado. Hij zet te onlangs het grote Servië, zo als dat er volgens hem moet uitzien, op de kaart. Zijn essay verscheen onder de titel 'De etnische grenzen van Servië en het Derde Joegoslavië' in het officiële voorlichtingsblad van het Servische ministerie van informatie. Dit duidt erop dat het niet zomaar om een privémening gaat, maar dat hij het officiële Servische stand punt vertolkt. Het Derde Joegoslavië waar hij over praat zal de rechtma tige erfgenaam worden van het Tweede Joegoslavië, zoals dat door Tito werd gesticht. Behalve Servië met zijn twee provincies Kosovo en de Voj- vodina, kunnen Macedonië en Bosnië/Herzegowina er deel van uit maken. De Albanezen in Kosovo, de moslims in Bos nië en de Macedoniërs hebben al laten weten niet veel te voe len voor een dergelijke romp- staat, waarbinnen Servië on vermijdelijk de eerste viool zal spelen. Kroatië en Slovenië worden door Ilic bij voorbaat uitgeslo ten, zij het dat de Kroaten wel een aanzienlijk deel van hun huidige grondgebied zullen moeten achterlaten. Alle Ser viërs in een staat, maar dan wel met voldoende 'Lebens- Niet dat Ilic of welke andere Serviër dan ook deze term uit de nazi-tijd ooit zullen gebrui ken. Integendeel, de hele strijd is juist begonnen om na vijftig jaar definitief af te rekenen met de erfenis van het nazis me in Joegoslavië. De 600.000 Serviërs die in Kroatië wonen, zien overal om zich heen het neo-nazisme de kop op steken en voelen er mede om deze re den niets voor in een onafhan kelijk Kroatië In hun ogen is het regime van president Franjo Tudjman niet anders dan een reïncarnatie van het gezag van fascistenlei der Ante Pavlic, die in de Tweede Wereldoorlog honder duizenden Serviërs, joden en zigeuners de dood injoeg. Ter illustratie: op een van de be roemdste foto's ooit van hem genomen toont Pavlic trots een rieten mand op zijn bu reau. Elke Kroaat die daar een paar Servische ogen in depo neerde kon rekenen op een schouderklopje en een premie. Nu is een dergelijke mand op het bureau van Tudjman niet gesignaleerd, maar feit is wel dat de president weinig heeft gedaan om de angst van de Servische minderheid na zijn presidentsbenoeming weg te nemen. In plaats van hen te verzekeren dat een herhaling van de geschiedenis uitgeslo ten was, verheerlijkte zijn re gime het bestaan van het zelf standige Kroatië tijdens de oorlog. Ook voerde Tudjman het oude rood-witte schaak bord in als officieel wapen van Kroatië, vergetend dat dit voor de Serviërs dezelfde bete kenis heeft als het hakenkruis in het Westen. De reactie bleef niet uit: opge stookt vanuit Belgrado, spra ken de Serviërs in de Kroati sche landstreken Lika, Baran- ja, Krajina, Slavonië en Srem van volkerenmoord. Zij gre pen naar de wapens. Met steun van het federale leger werden de genoemde streken bevrijd van het 'Kroatische fascisme'. Alle Serviërs in een staat, was het devies. Dat daarvoor de interne gren zen moeten veranderen, vin den de Serviërs geen pro bleem: de ooit heilig verklaar de grenzen tussen de republie ken onderling werden ineens slechts van adminstratieve aard en door communisme aan de bevolking opgedrongen. Toverwoord is dat de grenzen moeten samenvallen met de etnische schakeringen waar 'Joegoslavië zo rijk aan is. Kroatië mag zelfstandig wor den, maar die gebieden waar de Serviërs in de meerderheid zijn, plus een aantal andere streken moeten bij het moe derland getrokken om de be volking aldus te beschermen tegen genocide van Kroatische zijde. Beginnend in het Westen van Kroatië, komt geograaf Ilic volgens dit principe tot een zuiver Servische enclave, die grofweg van de omgeving rond de kustplaatsen Sibenik en Zadar via het inmiddels be kende Knin in een halve boog langs de Bosnische grens tot aan de rivier de Sava loopt. Zadar en Sibenik mogen net Kroatisch blijven, maar de ge huchten eromheen zullen Ser visch zijn. Dat in de aldus gecreëerde Servische enclave ook stadjes als Slunj liggen, waar de Kroa- Verontruste Vance wijst op obstakels BELGRADO De speciale VN-gezant voor Joegoslavië, de Amerikaan Cyrus Vance, is gisteren in Éelgrado gearriveerd voor besprekingen over de inzet van VN-vredestroepen in Joegoslavië. Vance probeerde al te optimistische geluiden af te zwakken en wees erop dat er nog veel obstakels uit de weg zijn te ruimen voor VN-troepen in Kroatië kunnen worden gestationeerd Zaterdag zei de Servische minister van buitenlandse zaken Vladislav Jovanovic dat de VN- troepen er medio december kunnen zijn. Maar de VN-gezant noemde de naleving van het bestand „onbevredigend". Nieuwe gevechten bedreigen het jongste bestand en een echt staakt-het-vuren is voorwaarde voor de komst van een in ternationale vredesmacht. VVD-fractieleider Bolkestein vindt het „niet verstandig" als de EG op dit moment zou besluiten tot erkenning van Kroa tië als onafhankelijke staat. Deze waarschuwing uitte hij af gelopen weekeinde in NCRV's Hier en Nu. Volgens Bolke stein maakt de onafhankelijkheid van Kroatië nog geen eind aan de burgeroorlog in Joegoslavië. ten in de meerderheid zijn, is niet van belang: „Wij zijn een democratisch volk, de rechten van de Kroaten zullen worden gerespecteerd". Hoe dat te rij men valt met de constante mortieraanvallen op bij voor beeld een Kroatisch dorp als Kospic legt hij niet uit. Dubrovnik Ook voor het momenteel door het leger belegerde Dubrovnik hebben de Serviërs een geheel eigen oplossing bedacht Er woont geen enkele Serviër, maar als onderdeel van Kroa tië heeft de stad in hun ogen afgedaan. Gelukkig komt ook hier de geschiedenis te hulp: Tot 1808 vormde de stad het middelpunt van een eigen zelfstandige republiek, zo her innert Ilic zich. Dat de bevol king voornamelijk uit fel na tionalistische Kroaten bestaat, weerhoudt hem er niet van te pleiten voor eerherstel van deze republiek. Het historische onrecht dat de inwoners is aangedaan door hen bij Kroa tië te voegen, kan nu mooi on gedaan worden gemaakt is de redenering. Oost-Kroatië zal volgens Ilic als vanzelfsprekend aan Ser vië toevallen. Mocht het tot de door hem gesuggereerde volksverhuizingen komen, dan vervalt hier het principe van de etnische grenzen. De Ser viërs kunnen dan niet vol staan met alleen de Servische gebieden want waar moeten dan alle vluchtelingen uit Za greb. de kuststreek Midden- Kroatië en zelfs 'de diaspora' Hoe serieus de plannen zijn om daadwerkelijk tot het door Ilic afgepaalde Servië te ko- blijkt i vluchtelingen in de door het leger veroverde gebieden. Met deze strategie lopen de Serviërs vooruit op het onver mijdelijke referendum waarin uiteindelijk de toekomst van de gebieden zal worden be paald. De bevolking zal zich dan van streek tot streek, van dorp tot dorp kunnen uitspre ken over de vraag of zij deel wil uitmaken van het Derde Joegoslavië. Om te voorkomen dat de bepaalde streken die Ilic op zijn verlanglijstje heeft staan, toch voor het 'fascistisch Kroatië' kiezen moet de demo grafische opbouw drastisch worden veranderd Elke Ser vische vluchteling in Vinkovci of Osijek betekent een stem meer ter aansluiting bij het moederland dwingt kapitein Barker en zijn mannen naar de brug te gaan. ,,U heeft nu zo lang benedendeks gezeten, kapitein", zegt hij met zijn vriendelijkste stem, „en ik dacht, dat u het wel eens prettig zou vinden om de frisse zeelucht weer eens in te ademen". Kapi tein Barker antwoord niet; hij begrijpt wel, dat de Jap heus niet uit menslievendheid handelt. Maar wat wordt er van hem ver wacht? (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Twee de Kamer vindt dat de Nederlandse regering bin nen afzienbare tijd moet overgaan tot officiële er kenning van Oekraïne als zelfstandige staat. De fracties van CDA, PvdA en D66 zullen deze week bij mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) hierop aandrin gen. Van den Broek wil echter eerst overleg binnen de EG al- PvdA-kamerlid Stemerdink i het i de dat erkenning beter door alle twaalf EG-lidstaten tegelijk kan plaatsvinden dan door Ne derland of andere EG-landen afzonderlijk. Vanmorgen zei hij voor de NCRV-radio dat de regering wat hem betreft best even de tijd mag nemen om de erkenning voor te bereiden. CDA-kamerlid De Kok vindt echter dat Nederland zo snel mogelijk een positief signaal aan Oekraïne moet geven en de bereidheid moet tonen een ambassade in de Oekraïnse hoofdstad Kiev te openen. VVD-buitenlandspecialist Weisglas was vanmorgen niet - bereikbaar. Schuldenlast Boris Jeltsins Russische Fede ratie heeft er zaterdag mee in gestemd de schuldenlast van de centrale regering van Sov jetpresident Michail Gorba- tsjov over te nemen, zodat ten minste de salarissen over de cember kunnen worden uitbe taald van miljoenen mensen in overheidsdienst. Gorbatsjov, Jeltsin en de presi dent-directeur van de Sovjet staatsbank, Viktor Gerasjtsjen- ko kwamen tijdens besprekin gen in het Kremlin overeen „de begroting van Rusland en de Unie te consolideren", meldde het persbureau Tass. De overeenkomst komt erop neer dat Rusland tijdelijk de centrale regering van een fail lissement redt. Jeltsin maakte duidelijk dat hij bereid is zijn greep op 's lands financiën te vergroten. Het was evenwel niet duidelijk waar Rusland, dat zelf met financiële proble men worstelt, het geld van daan zal halen om de schulden van het Kremlin te betalen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5