Loyalisten in Noord-Ierland slaan terug li „Top Maastricht zal zeker slagen" IRA verdacht van brandstichting in Londen Hirsch Ballin denkt aan legitimatie-draagplicht li Meer aandacht voor vrouwen met aids CaidóeSoutmit BINNENLAND BUITENLAND MAANDAG 2 DECEMBER 1991 A Cel Bondskanselier Kohl wil president worden BONN Bondskanselier Helmut Kohl wil de volgende president van Duitsland worden. Volgens het Duitse boulevardblad Bild am Sonntag ligt er binnen de christen democratische CDU een strikt ge heim scenario klaar dat erin voor ziet dat Kohl in 1994 de huidige president Richard Von WeiszScker zal opvolgen. Als opvolger van Kohl treedt dan als bondskanselier dr. Wolfgang Schauble aan de deels verlamde, aan een rolstoel gekluisterde, fractieleider van het CDU/CSU in de Bondsdag. Schau ble was tot voor kort minister van binnenlandse zaken. Hij gold ook j waarbij hij ver lamd raakte, als de kroonprins van Kohl. De voorzitter van de Duitse socialistische partij SPD, Björn Engholm, heeft gisteren op een partijdag in Sleeswijk-Holstein van welke deelstaat hij tevens minister-president is de moge lijkheid open gehouden dat hij zich voor 1994 kandidaat zal stellen voor het Duitse presidentschap. Hij zou het dan tegen Kohl moeten opnemen. Onlangs zijn ook de mi nister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Johannes Rau, en de huidige minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher als mogelijke opvolgers van Von Weiszacker genoemd* Compaore behoudt Atlantis macht in Burkina geland OUAGADOUGOU Blaise Com paore, die sinds 1987 president van Burkina Faso het vroegere Op per-Volta is, was gisteren zeker van zijn verkiezing tot staatshoofd van het arme Afrikaanse land. Er waren geen tegenkandidaten na dat de oppositie haar kandidaten had teruggetrokken omdat ze geen toegang tot de media kregen. Waarnemers uit Frankrijk, zagen toe op een ordelijk verloop van de verkiezingen. In de tweede stad van Burkina Faso, Bobo-Dioulasso, bestormden ongeveer honderd ac tivisten van de oppositie zeker tien kieslokalen waarbij ze stembussen en kieslijsten in beslag namen. EDWARDS Het Ame rikaanse ruimteveer At lantis is gisteravond ge land bij de luchtmachtba sis Edwards in Californië. Het ruimteveer keerde drie dagen eerder dan ge pland terug van zijn mis sie wegens een manke ment aan de stuurinrich ting. De zes astronauten, die een spionagesatelliet om de lancering van ra ketten in de gaten te hou den in de ruimte hebben gebracht, zouden oor spronkelijk pas woensdag terugkeren. Het vervroegd teruggekeerde ruimteveer Atlantis. VN - onderzoeker naar Oost-Timor LISSABON/DILI De Verenigde Naties stu ren een speciale afgezant naar Oost-Timor om een onderzoek instellen naar het op 12 novem ber door het Indonesische leger in Dili aange richte bloedbad. Volgens VN-chef Javier Perez de Cuellar moet er zo een correcte weergave komen van de feiten rond het legeroptreden dat aan 60 tot 100, maar volgens de Indonesi sche legertop slechts aan 19 mensen, het leven kostte. Een Indonesische commissie die een on derzoek doet naar het doodschieten van deelne mers in een rouwstoet, verklaarde gisteren dat het moeilijk is getuigen te vinden die willen praten. Er zou een wijdverspreide vrees heer sen onder de bevolking in het gebied, dat zes tien jaar is onderdrukt door Indonesisch be stuur. Die vrees is toegenomen door de schiet partij op 12 november. Dod likei BËW I aterda 'cverled een go< .giftig i •ibezweb kocht. |<i I BELFAST Billy Wright is een protestant die zijn voorzorgsmaatregelen treft, Hij is een magere, atletisch gebouwde jonge man van 31 jaar met een vriendelijke, zachte stem. Hij is gekleed in een mooie spijkerbroek en draagt witte gymschoe nen. Zijn zinnen formu leert hij helder en precies. „Negentig procent van wat u over mij heeft ge hoord, is niet waar. Ik rook niet, ik drink niet en ik ben geen psychopaat". Buiten Ierland heeft natuur lijk niemand veel over Wright gehoord, noch over de andere leden van de nieuwe kern protestantse strijders in Noord- Ierland (Ulster). De verhalen gaan meestal over bombarde menten en moordaanslagen van het Ierse Republikeinse Leger, de IRA, dat strijdt voor de republikeinse zaak. Maar ook Billy Wright is bereid zijn leven te geven voor een zaak, en het is zijn overtuiging dat anderen dat ook zouden moeten doen. De afgelopen maand vielen er in Noord-Ierland zeven doden. Deze vergeldingsacties brach ten de Britse minister van de fensie, Tom King, ertoe 500 nieuwe hulptroepen naar het gebied te sturen om 'de vrede te bewaren'. Bij iedere nieuwe aanslag is Wright één van de vaste verdachten. Hij is al acht keer veroordeeld sinds zijn tie nerjaren en heeft één keer drieëneneenhalf jaar vast ge zeten in de Long Kesh jeugd gevangenis voor vergrijpen die volgens hem te maken hadden met 'geweren en zo'. Hij geeft toe dat hij bovenaan staat op de dodenlijst van de IRA in zijn streek. DELORS: Giftig Tottenham Court Road in Londen was vanwege de winkelbranden gisteren afgesloten. foto: ef Het is moeilijk met Wright in contact te komen. Een ont moeting vindt altijd- plaats op zijn voorwaarden. Ditmaal werden we op een druilerige namiddag opgepikt in een par keergarage. Het gesprek werd niet gevoerd bij hem thuis, waar zijn vrouw en drie kin deren een beschermd leven leiden achter kogelvrij glas, maar achter de geblindeerde ramen van een normale ge meentewoning. „Ik ben net een bokser. Ik vertrouw op mijn eigen kunnen", zegt Wright. De nieuwe generatie Ulster jongeren draagt een 'giftige' erfenis met zich mee. Men verwijt hun bang te zijn voor het leven. Zelf noemen ze zich 'gehard'. In de afgelopen we ken is het aantal vergeldings- moorden opgelopen. Het dodental veroorzaakt door de IRA is gelijk gebleven aan dat van vorig jaar (41), maar de zwarte lijst van de loyale protestantse paramilitairen is twee keer zo lang geworden om de getallen van de IRA te evenaren. De regeringsgetrou we troepen beweren dat ze de IRA in de verdediging hebben gedrongen. Maar het enige dat onomstote lijk vaststaat, is dat de Noord- ierse samenleving verder dan ooit verwijderd is van verzoe ning. De nieuwe generatie LONDEN "Honderden mensen in het centrum van Londen hebben gistermorgen hun huizen moeten verlaten na een reeks winkelbranden, waarvan het verboden IRA wordt verdacht. Er vielen bij de branden geen gewonden. In veel winkels werd aanzienlijke schade aangericht. Oxford Street, een van de be langrijkste winkelstraten, werd urenlang voor alle verkeer afge zet, terwijl de politie in de winkels zocht naar brandbommen. De anti-terreurbrigade van Scotland Yard is op de zaak gezet. In het Noordierse Belfast ontplofte gisteren een bom in een waren huis die een brand veroorzaakte die voor 900.000 gulden schade aanrichtte. In een nabijgelegen winkel ontplofte een brandbom die slechts lichte schade veroorzaakte. moordenaars die i wordt getraind door militaire leiders die zelf nog kinderen waren toen de onlusten begon nen Er zijn verschillende protestantse groeperingen. Bil ly Wright is een aanhanger van het Noordierse Vrijwilli gers Leger (UVF). Niemand geeft echter toe dat hij lid is van zo'n beweging, omdat dat strafbaar is. Contacten met de UVF verlo pen via een kantoor dat de 'Eagle' wordt genoemd. Het is het hoofdkwartier van een groep die steun verleent aan regeringsgetrouwe gevange nen In Noord-Ierland heeft bijna iedere groepering zo'n dekmantel. Onzichtbaar „Maar", zegt Wright, „na twintig jaar weet iedereen wie en wat er achter men schuilgaan Ik de plaatselijke IRA-leider nog geen drie kilometer van mij vandaan woont. Ik ken zijn naam en zijn adres. Maar ook hij doet verwoede pogingen onzichtbaar te blijven. Ze heb ben hier vijf bomexperts - jongens die een beetje met semtex kunnen omgaan maar geen wapendeskundigen. Een paar weken geleden zaten we met z'n allen in de gevan genis, vier van onze mensen en twee van hen, en we kon den de republikeinen vanuit hun cellen horen schreeuwen: „We maken jullie koud". Ze kunnen iedere nacht een vrachtwagen vol semtex voor mijn huis parkeren en mijn gezin ombrengen, maar ze we ten dat dan hetzelfde met hen zal gebeuren". Na de moordaanslagen van de afgelopen weken heerst er in de kroegen van protestants Oost-Belfast een ijzige stilte wanneer een onbekende de zaak betreedt. De regeringsge trouwe gemeenschap heeft er weinig vertrouwen in, dat de veiligheidstroepen in staat zijn de IRA de baas te worden. De mensen vinden dat zij niet over de politieke wil en de mi litaire intelligentie van de pa ramilitairen beschikken. Er heerst een fundamenteel ge voel van verraad. Wright vindt dat Engeland zijn best moet doen om binnen tien jaar van Noord-Ierland af te zijn. Hij rechtvaardigt op ondubbelzinnige wijze de ge welddadige campagne van de loyalisten. „De bedoeling is de katholieke gemeenschap te la ten inzien wat ze haar mede burgers in Noord-Ierland heeft aangedaan". Boevenland Wright werd geboren in het zuiden van Armagh, in de tijd dat het gebied bekend begon te worden als 'boevenland'. Toen hij 16 jaar oud was wer den zijn aanstaande schoonva der en diens broer doodge schoten door de IRA. Een neef van hem kwam om het leven bij een bomaanslag. „Met mijn hele hart steun ik «vat ik zou willen noemen het verzet van de protestantse gemeenschap. Ik wil er mijn leven voor ge ven. Het is moreel gerecht vaardigd. Toegegeven, er zijn fouten gemaakt en dat is tra gisch, maar als je mij zou vra gen of doden onvermijdelijk zijn, zou ik 'ja' antwoorden". Voor Wright en alle anderen die zich aan de extreme kant van de loyale politiek bevin den, is het doel van de UVF te laten zien dat de protestantse gemeenschap in staat is Ier land" uit zijn evenwicht te brengen. Zijn persoonlijke politieke voorspelling is dat er vroeg of laat met de IRA onderhandeld zal moeten worden, maar al leen nadat er een staakt-het- vuren is afgekondigd, en bij voorkeur nadat de republiek Ierland de artikelen twee en drie, die aanspraak maken op de de zes noordelijke provin cies, uit zijn grondwet heeft geschrapt. De loyalisten vinden dat een Labour-regering, met een 1 kiezingsprogramma dat de druk legt op een verenigd Ier land, alleen maar openbaa zou maken wat de Britse rege ring al lang van plan is. Eén van de alternatieven van de loyalisten is het vooruitzicht van een soort onafhankelijk Noord-Ierland. (c) The Sunday Times PARIJS Jacques De- lors, de voorzitter van de Europese Commissie, is er van overtuigd dat de Eu ropese top, die komend weekeinde zal worden ge houden in Maastricht, met succes wordt bekroond. Dat zei hij gisteravond in het populaire Franse praatprogramma 'Sept sur sept'. Volgens hem moet deze week nog wel het nodige worden bijgeschaafd aan de ontwerpen voor de monetaire unie en de politieke unie, die op de top zullen worden behandeld. „Nu lijkt het er nog te veel op alsof we te maken hebben met blin kende auto-carrosserieën waar de motor nog aan ontbreekt", aldus Delors. De Franse voorzitter heeft vooral kritiek op het ontwerp voor de politieke unie. „De Nederlandse voorzitter heeft een tekst gemaakt waarbij hij rekening hield met de com mentaren uit de elf andere lid staten. Ik vind het resultaat nogal mager". De Fransman wil vooral dat meer besluiten genomen kunnen worden met een meerderheid, en niet lan ger door een unanieme stem ming. Ook denkt Delors dat er nog wat pleisterwerk verricht moet worden aan het ontwerp van de monetaire unie. „De zin dat ieder land in 1996 eerst nog een parlementsbesluit kan nemen voordat de ecu echt een feit wordt, moet vervallen. Ik denk dat dit wel zal gebeu- Uit een opinie-onderzoek, dat in opdracht van het televisie programma is gehouden, bleek dat 39 procent van de Fransen bang is voor Europa, terwijl 57 procent van hen geen angst heeft voor de Europese een heid. Een ruime meerderheid denkt dat de EG voordeel voor Frankrijk oplevert. Voor veel Fransen lijkt de eenwording nog niet snel genoeg te gaan, Bijna de helft denkt dat het proces stagneert. Delors kreeg in het praatpro gramma de gelegenheid om zijn filosofie voor het Europa van de twaalf nog eens uiteen te zetten. „Ik wil een even wichtig Europa dat zijn rol op wereldniveau meespeelt. Stelt u zich voor: binnenkort hebr ben we misschien een centrale bank die het geld beheert voor 340 miljoen burgers Het zou wat lastig zijn als die centrale bank beheerd gaat worden door twaalf parlementen. De twee ontwerpen die in Maas tricht op tafel komen, zijn van kapitaal belang. Europa bete kent niet het einde van de soe vereine staten. Frankrijk wordt weer een belangrijk land dank zij Europa. Vandaar dat Maastricht moet slagen". Delors ontzenuwde verder een bericht uit de Duitse krant Die Zeit. In die krant stond dat hij zou aftreden als voorzitter van de Europese commissie. „Ik maak hoe dan ook mijn man daat, dat tot 1993 loopt, af". Twi Verdachte sticht brand in politiebureau HOOGEVEEN Een 24-jarige man uit Hoogeveen heeft gister middag brand gesticht in een van de verhoorkamers van het plaatselijke politiebureau. De brandweer heeft het vuur gedoofd. De man is met verschijnselen van rookvergiftiging opgenomen- in het ziekenhuis. Hij is buiten levensgevaar. Volgens een woordvoerder van de politie is de schade beperkt gebleven. De man werd enkele dagen geleden aangehouden en ingesloten x>p het bureau op verdenking van handel in heroïne. Na verhoor gisteren liet de recherche hem alleen in de verhoorkamer achter om hem de gelegenheid te geven een sigaret te roken. Stad (ent, iij OPEG vreest oliecrisis LONDEN Als de oliepro- duktie van de Sovjetunie nog verder vermindert, zou de olieprijs in de eerste maanden van volgend jaar fors kunnen stijgen. Dat zei Jibril Aminu, de nieuwe president van de OPEC (Organisatie van Olie- Exporterende Landen), giste ren in de Britse krant Obser ver. De OPEC-landen benut ten hun produktiecapaciteit nagenoeg volledig. Als de olie- produktie in de Sovjetunie, door politieke onrust, nog ver der vermindert, zou in de eer ste drie maanden van volgend jaar een heuse oliecrisis' kun nen ontstaan, aldus Aminu. Als de Sovjet-produktie niet kleiner wordt dan nu, is de OPEC echter gedwongen na de winter minder te gaan pro duceren. Anders komt er een overschot op de wereldmarkt en kelderen de prijzen, aldus Aminu. DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie denkt er aan het dragen van een legitimatiebewijs in Nederland, net als in België, voor alle burgers verplicht te stellen. Als een meerderheid van de Tweede Kamer zich blijft verzetten tegen het fouil leren van verdachten, is de draagplicht volgens de bewindsman een alterna tief. Voor de TROS-radio onthul de Hirsch Ballin dat op zijn ministerie nagegaan wordt of de plicht een legitimatiebe wijs of pasje te dragen uitge breid kan worden. Het feit dat winkeldieven en zwart rijders via het opgeven van een valse naam vrijuit kun nen gaan, zei hij in elk geval „ondraaglijk" te vinden. Pre mier Lubbers had 23 novem ber tijdens een CDA-partij- raad al duidelijk gemaakt dat een regeling van de legitima tieplicht geen uitstel meer duldt. Hirsch Ballin kondigde ver der aan dat het kabinet bin nenkort met een wetsvoor stel komt dat rechters ver plicht stelt nevenfuncties openbaar te maken. In vóór- overleg met 'de rechterlijke macht zouden weinig bezwa ren tegen het voorstel zijn ingebracht. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Circa driehonderd mensen herdenken op de Korenmarkt te Arnhem de aidsslachtoffers. De herdenkingsbijeenkomst gisteren werd georganiseerd door de HIV Vereniging Nederland en was tevens de afsluiting van de Wereldaidsdag in Nederland. foto: anp ARNHEM De actiegroep Act Up! heeft gisteren op de Wereldaidsdag 1991 in Arn hem nadrukkelijke aandacht geëist voor vrouwen met het Hl V-infectie en aids. De groep deed dat ook vorig jaar op de Wereldaidsdag en vindt nu dat beleidsmakers te weinig aan hun eisen tegemoet zijn geko- Act Up! is een uit de Verenig de Staten afkomstige groep die zich inzet voor de belangen van mensen die besmet zijn met het HIV-virus of reeds aan aids lijden. Het eist dat de internationale aids-definitie wordt aangepast. In -die uit de Verenigde Staten afkomstige •definitie staat een aantal symptomen aan de hand waar van artsen de diagnose kun nen stellen. De lijst met symp tomen is gebaseerd op onder zoek bij vooral blanke homo seksuele mannen. Gevolg is dat een aantal ziek ten en infecties dat vooral vrouwen treft niet op die lijst voorkomt. Artsen „missen" daardoor vaak de diagnose waardoor vrouwen in een (te) laat stadium worden behan deld. De driehonderd aanwezigen in Arnhem namen voorts een re solutie aan waarin de Neder landse regering als EG-voor- zitter wordt aangewezen de andere regeringsleiders op te roepen stelling te nemen tegen de gruwelijke schending van de mensenrechten van HIV- geïnfecteerden en mensen met aids. De Nederlandse regering krijgt de resolutie mee naar de komende Euro-top in Maas tricht. Suriname In Suriname heeft een televi sie-actie bijna 2,5 ton opgele verd voor de voorlichting over aids, en de begeleiding van aids-patiënten. Verscheidene overheids- en particuliere be drijven en scholen kwamen met geld over de brug. In Su riname is bij ruim 215 perso nen aids geconstateerd. Bijna 80 patiënten zijn overleden. China maakte zaterdag een stijging bekend van het aantal mensen dat is besmet met het HIV-virus. Vergeleken met cijfers eerder dit jaar, toen het virus bij 493 mensen was aan getoond, is er sprake van een stijging van twintig procent. Tot voor kort beschouwde China aids als een buitenlands probleem. In de hele werd stilgestaan bij de ziekte. In Berlijn en Lon den werden forums gehouden waar de stand van zaken in het aids-onderzoek werd be sproken en prominenten, zoals de Britse prinses Diana, ver leenden hun medewerking i de opbrenst is be stemd voor onderzoek en hulp aan slachtoffers. Zuid-Afrika fe heeft jy overgangs- en regering va JOHANNESBURG De op- richting van CODES A naa Conventie voor een Demo- cratisch Zuid-Afrika bete- i_„r kent, samen met het onlangs l|c! getekende akkoord voor riatio- ce nale vrede, dat Zuid-Afrika een overgangsregering heeft. s fen Dit menen deelnemers aan de saai „besprekingen over besprekin- cigh gen", die in het weekeinde in j )an< de buurt van Johannesburg 1 Irec gehouden zijn. Bijna 20 partij- 'I Ern en werden het eens over hoe jan< constitutionele besprekingen c over de toekomst van Zuid- lire Afrika in hun werk moeten civi Bij de besprekingen hebben zich weinig verrassingen voor gedaan. Besloten is dat de ech te besprekingen over de toe komstige grondwet van Zuid- Afrika op 20 en 21 december beginnen. Deze data waren al eerder bekendgemaakt. De be sprekingen worden in de buurt van Johannesburg ge houden. De besprekingen krij gen de naam 'Conventie voor een Democratisch Zuid-Afri- ka'. De afkortong ervan, CO- ;t DESA, is bijna gelijk was aan .'1 die welke regering en ANC eerder hadden afspraken. Het 1 ANC staat op het standpunt dat de CODESA de hoogste autoriteit in het land moet J worden en dat beslissingen van deze Conventie niet onge- j daan gemaakt mogen kunnen r worden door enige organisatie in het land. De Zuidafrikaanse j| politie heeft vijf blanke man- nen gearresteerd in verband met 'de moord zaterdag op twee zwarten in een behou- dende boerengemeenschap ten oosten van Johannesburg. De moord was volgens de krant gepleegd uit verzet tegen de hervormingen die ertoe f moeten leiden dat de blanke minderheid de macht gaat de len met de zwarte meerder-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4