Snelle aanhouding door nieuwe aanpak Onrendabele streekbussen vervangen door regiotaxi Het leven na de piep Woonwagensbewoners protesteren tegen huurverhogingen 2 CeidócSoiviant BINNENLAND MAANDAG 2 DECEMBER 1991 Smit ziet af van gedwongen ontslagen SCHIEDAM Gedwongen collectief ontslag als gevolg van reorganisatie bij Smit Havensleepdiensten BV is van xje baan. De vervoersbonden van FNV en CNV zullen .nauw worden betrokken bij de verdere gezondmaking van het bedrijf Dat is het resultaat, vastgelegd in een protocol dat de Smit-directie en de bonden zaterdag na urenlange Onderhandelingen hebben bereikt. Volgens FNV-bestuur- der Jan van der Brink heeft de directie toegegeven eerder déze week tegenover de ondernemingsraad een fout te hebben gemaakt. In het overleg met die raad werd toen gpzegd dat gedwongen ontslag van tussen de 100 en 300 personeelsleden door reorganisatie niet uitgesloten was. Bemanningsreductie aan boord van de slepers, van vier na drie koppen, vindt pas plaats nadat een proef daarmee is "genomen en opnieuw overleg met de bonden heeft plaats gehad. De proef begint pas als de bonden ermee akkoord zijn. aldus FN V-bestuurder J. van der Brink. Vuurwerk kost oog ALKMAAR Een ex periment met vuurwerk heeft het weekeinde een oog gekost aan een 13-jange jongen uit Alkmaar. Volgens de Alkmaarse politie had hij met een 14-jarig vriendje een aangesto ken strijker in een gla zen fles gedaan. Terwijl de lont van de strijker brandde, probeerde de 13-jarige ook nog een rookbom in de fles te proppen. Hij werd in het oog getroffen door een scherf van de ex ploderende fles. Verdwenen Gronings meisje nog spoorloos VRIESCHELOO De politie heeft nog geen enkél spoor van de sinds vrijdag vermiste zesjarige Nymphe Poolman uit Vriescheloo in Groningen. Een buurtonderzoek en het natrekken van de veertig tips die binnenkwamen leverden dit weekeinde niets op. Vandaag is gedregd in het Boelo Tijdens-ka naal. Volgens de rijkspolitie Gro ningen zijn er nog maar twee mo gelijkheden: het meisje is meegeno men of ze is te water geraakt. De recherche heeft echter geen aan wijzingen gevonden voor het een noch het ander. Alle informatie wordt nu door een team van acht rechercheurs nader bekeken. Nieuwe leden Raad van State DEN HAAG Mr. J. Hulshof (61) en prof. dr. J Bartel (48) zijn benoemd tot lid van de Raad van State. Zij gaan zich bezighouden met de afdeling voor geschillen van bestuur. De benoemingen zijn per 1 december van kracht ge worden. Hulshof was van 1982 tot 1985 chef van de marinestaf en bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten. Hij is nu adviseur Europees rechtelijke aangelegen heden in Amsterdam. Bartel is vanaf 1976 werkzaam als belas tingadviseur. Hij is vennoot van Coopers Lybrand Belastingad viseurs in Rotterdam. Bartel was onder meer lid van siesGrappenhaus en Stevens. Nul-zeslijn over zwangerschap AMSTERDAM Zwangere vrou wen kunnen vanaf december een 06-nummer bellen voor informatie over zwanger worden en wetens waardigheden over de bevalling. Via de nummers van het telefoon toestel kan uit de databank van de computer informatie opgevraagd worden die degene die het nummer belt wil hebben. Vanwege de ano nimiteit geeft de computer en niet een of andere persoon antwoord op de vragen. De informatie van de Zwangerschapslijn is per maand opgebouwd zodat toegespitste infor matie kan worden verstrekt. Het overigens niet gratis nummer van de Zwangerschapslijn is 06-350 310 30. AMSTERDAM De snel le aanhouding van de ver dachte van het doodste ken van de bewaker bij de Hema is het gevolg van een nieuwe aanpak door de politie in dergelijke za ken». In tegenstelling tot gewoonlijk lag de leiding van het onder zoek dit keer niet bij de cen trale groep Ernstige Delicten maar in eerste instantie bij het bureau in het district waar de steekpartij gebeurde, werd gebruik gemaakt kennis en ervaring van de groep Ernstige Delicten. Dit vertelde de Amsterdamse politiechef Dietz van het poli tiebureau Bijlmermeer zater dag naar aanleiding van de ar restatie vrijdag van de 19-jari- ge verdachte die inmiddels be kend heeft de 27-jarige bewa ker Hans Aland, in dienst bij de Nederlandse Veiligheid Dienst (NVD) te hebben neer gestoken. Dit gebeurde 1 Wel de 19-jarige drugsverslaafde zwerver een mes had gestolen bij de Hema. Pas na het steken, zo meldt de politie uitdrukkelijk, zag de verdachte dat het een winkel- bewaker was die hem wilde aanhouden. Hij ontvluchtte op zijn fiets en hoorde pas ander halve dag later dat Aland do delijk getroffen was. Aland stierf op de operatietafel in het ziekenhuis. Getuigen Belangrijk bij de aanhouding van de verdachte zijn getui- genverklaringen geweest van mensen die de steekpartij heb ben zien gebeuren. Nadat deze acht getuigen politiefoto's be keken hadden, werd het de politie al vrij snel duidelijk dat wie de verdachte moest zijn. De jongen, een 19-jarige Antil liaan die enkele jaren geleden naar Nederland kwam om een opleiding te gaan volgen, mis lukte hier en kwam in het drugscircuit en het zwerver sleven terecht. Hij was al eerder in aanraking geweest met de politie. Winkeldiefstal len en geweldplegingen tegen mensen stonden op zijn naam, aldus de politie. Tot vrijdagmiddag moest de politie echter wachten op de goedkeuring van officier van justitie mr. Kortenhorst op toestemming om verdachte aan te houden in een café in Amsterdam-Oost. Ondanks de grote hoeveelheid mensen en pitbull-terriërs in dat etablisse ment werd de verdachte daar probleemloos gearresteerd al dus de politie. Bij fouillering werd alleen een schaar gevon- den. Het mes had de verdachte naar zijn zeggen weggegooid. Volgens directeur Hugers van de NVD zijn de ruim driehon derd winkelbewakers die het bedrijf in dienst heeft opge lucht dat de zaak zo snel is op gelost. Het was de eerste keer dat een bewaker van de NVD werd neergestoken. De verdachte, die inmiddels zelf heeft gevraagd om advo caat mr. Visser, die hem in het verleden ook al bijstond, werd vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. Kortsluiting Een brandweerman gaat de vlammen in een treinstel te lijf op de werkplaats van de NS in Maastricht. Zaterdagnacht brak als gevolg van kortsluiting brand uit in een aantal wagons. Nadat de trein naar de werkplaats was gebracht, laaide het vuur opeens weer op. foto: anp DEN HAAG De geza menlijke streekvervoerbe- drijven willen in overleg met regionale taxi-onder- nemingen onderzoeken of onrendabele buslijnen niet beter kunnen worden vervangen door bustaxi's. De vervoerbedrijven zijn tot dit initiatief gekomen naar aanleiding van een rapport van het ministerie van verkeer en waterstaat over buslijnen in dunbe volkte gebieden. Het rapport toont aan dat veel bussen op het platteland voor al lege stoelen vervoeren. In Gelderland, Overijssel en Zee land rijdt bijna één op de vijf streekbussen vaak tientallen kilometers zonder dat er ie mand in- of uitstapt. De kos ten van dit 'spookrijder!' zijn niet gering, ongeveer drie gul den per kilometer. Volgens de Waterstaat in het streek- heeft verdiept, stap pen op 38 van de 216 regionale buslijnen hooguit acht passa giers per rit in. De commissie meent dat het streekvervoer veel efficiënter kan opereren. Het bureau meldt in zijn rapport als abso lute 'dieptepunten' onder meer VAD-lijn 142 van Urk naar Ens, VAD-lijn 122 van Nun- speet naar Epe en TET-lijn 85 van Westerhaar naar een be drijvenpark. Op deze drie lij nen worden niet meer dan vier passagiers per rit ver voerd. Geadviseerd wordt op regionaal niveau op 1 Verkeersminister Maij-Weg- gen heeft onlangs al laten we ten dat een aantal streekbuslij- i worden opge heven. In plaats daarvan zou den oproepbare regiotaxi's moeten worden ingezet. Hoe wel dit alternatief nog bestu deerd moet worden, denkt de minister op deze manier tien tallen miljoenen guldens te kunnen besparen. Het Vere nigd Streekvervoer Nederland (VSN) is nu eveneens tot deze conclusie gekomen. Een woordvoerder van VSN zei dat het in het belang is van zo wel de busondernemingen als van de taxibedrijven dat on rendabele buslijnen door groepstaxi's worden overgeno men. De organisatie van taxi- werkgevers is blij met de uit komsten van het onderzoek van de commissie-Van Leeu wen. Volgens een woordvoer der kan het regionale open baar vervoer in een aantal ge bieden veel goedkoper en ef fectiever worden geregeld met taxibusjes dan met geldver slindende onrendabele buslij- door bert jansma Bezit u al een antwoordapparaatIk wel, maar ik aarzel u er een aan te raden De boodschappen die je er na een dag afwezigheid op beluistert verhogen slechts je schuldgevoel. Een zakelijke grafstem beveelt „Kunt u mij dringend bellen op nummer zoveel?". De toon veroorzaakt hartkloppingen. Een schuldeiserJe belt 's avonds laat terug en hoort vervolgens een ander antwoordapparaat of iemand die nèt sliep en je de huid volscheldt. Probleem nummer twee: welke tekst spreek jij zelf in? Het keurige 'We zijn er niet; uw boodschap na de piep svp?'. Of maak je er iets persoonlijks van? Aan het antwoordapparaat kent men de meester. Het bandje van toneelregisseur Zdenek Kraus begint zeer naturel met de instinker 'Hallo met Kraus gevolgd door een geniepige pauze waardoor jij denkt dat hij er écht is. Waarop hij smalend roept dat hij op de automatische piloot staat. De Amerikaanse acteur Everett McGill ('Twin Peaks') heeft de koele tekst: Hellothis is Everett. Leave your message". Zo Amerikaans snel dat je struikelt bij het halsoverkop inspreken van je boodschap. De Amersfoortse uitgeverij Novella stuurde me een boekje en een bandje waarin auteurs Ferdinand Rusch en Arthur Vierboom in de problemen voor het leven na de piep willen voorzien. In het boekje satirisch bedoeld gebabbel over wat een wanbetaler, een eenzame meneer, de belastingontduiker etc. zouden inspreken. Nogal melig. Iets leuker is het cassettebandje waarop Beethoven, Handel en Mozart, 'rap'-teksten, en gezongen sinterklaas- en kerstvariaties als „Ny syt wellecome. op dit apparaat, ik lig nu te dromen, het is al veel te laat". Zelf heb ik het originaliteitsprobleem doorgespeeld aan de Amerikaanse imitators Rich Little en Julie Dees. Zij hebben een serie bandjes 'Phonies'gemaakt waarop ze beroemdheden nadoen. Ik bezit de filmsterrenversie. Dus kan ik Rod Steiger boos laten worden. Mae West en Zsa Zsa Gabor zwoel laten zijn, Katherine Hepburn van haar 'Golden Pond' laten komen en John Wayne te hulp halen ('Leave a message or I'll shoot'). Ook dat blijkt niet altijd aan te bevelen. Een bedrijfsleider van een Haagse bioscoop hoort Mae West verbaal kroelen en hangt met rood hoofd op m de veronderstelling dat hij een verdacht huis aan de lijn had. Wijlen impresario Da Silva sputterde klagend: „Een Engelse meneer begon op me te schelden" (Rod Steiger). Erger is 't dat er liefhebbers zijn die niet mij maar alleen m 'n bandjes willen horen. Ik luister 'savonds m'n apparaat af en hoor niets dan stiltes of stiekem gelach. Is er een oplossing voor het leven met de piep? Ik denk dat ik een 06-lijn Werkgroep CDA ongerust over euthanasiewet DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer moet vol gend jaar tegen de nieuwe euthanasiewet stemmen. Dit verzoek heeft een groep verontruste partijleden, verenigd in de 'Werk groep duidelijke koers CDA' bij de CDA-fractie ingediend. De werkgroep vreest dat het wetsvoorstel waarover onlangs in het kabinet overeenstemming werd bereikt, de weg opent naar vol ledige legitimatie van de 'zachte dood'. Volgens de nieuwe rege ling die PvdA en CDA voorstaan, blijft euthanasie strafbaar maar wordt de arts niet vervolgd als hij aan een aantal zorgvul digheidseisen heeft voldaan. Volgens de werkgroep is daarmee het hek van de dam. „Na een aantal jaren zal de strafbaarheid, omdat die toch niet meer functioneert, uit het Wetboek van Strafrecht geschapt worden", zo voorspelt de groep. PTT-mededelingen ook in het Fries DOKKUM PTT Telecom- municatie heeft haar beleid ten aanzien van Friestaligheid en Friese plaatsnamen drastisch gewijzigd. Wie vanaf heden bijvoorbeeld een oud telefoon nummer in Dokkum draait, krijgt nu ook in het Fries te horen dat het abonneenummer is gewijzigd. Ook in het verde- re beleid zal de PTT meer re- kening gaan houden met het Fries. Deze toezegging deed di- recteur Harmeling van PTT Telecom zaterdag voor het re- I gionale radiostation Omrop Fryslan. Hij zei dat er ook ten aanzien van de woonplaatsver- melding in telefoonboeken een verandering op stapel staat. „Wanneer we Friese plaatsna- men over enkele jaren inge burgerd zijn, zullen deze na-' |men ook als zodanig in het te- i lefoonbestand worden opgeno- Nieuwe voorzitter ISO UTRECHT Het Interuni- versitair Studenten Overleg i(ISO) heeft zaterdag een nieu- Jwe voorzitter gekozen. Het is 'Ynse Stapert (22), een vijfde- ijaars rechtenstudent die Rens 1 Snel opvolgt. Stapert was sinds september extern voorlichter van het ISO. Na zijn benoe- ming kondigde hij zaterdag aan via minister Ritzen de universiteiten te zullen aan spreken over de inrichting >van het onderwijs. Zweefduik De politie monstert de ravage nadat een vrachtwagenchauffeur uit Edam zaterdagmiddag met een lading van 35 ton suikerbieten op de vangrail van een viaduct was gereden. De vrachtwagen maakte een zweefduik en belandde ondersteboven beneden aan het talud van het viaduct in de berm. De chauffeur overleefde de val. foto: anp DEN HAAG Ruim 4000 woonwagensbewoners hebben de afgelopen we ken het huurcontract van hun standplaats met de betrokken gemeente op gezegd. Zij deden dat uit onvrede over de plannen van staatssecretaris Heere- ma (Volkshuisvesting) de huren binnen twee jaar meer dan te verdubbelen. In de donderdag tijdens mondeling overleg te bespre ken notitie „Wetgeving wo nen op een standplaats in de jaren negentig" kondigt de staatssecretaris de verhoging van nu 146,27 gulden naar 365,37 in 1993 'aan. Volgens Heerema dient de huur voor een standplaats op een ver gelijkbaar niveau te komen als van een normaal huis. Het Landelijk Platvorm Woonwagenbewoners en Zi geuners reageerde gisteren voor de Ikon-radio veront waardigd op de plannen van Heerema. „Deze verhoging houdt in dat het voor woon wagensbewoners met een inkomen onbetaal baar wordt", aldus woord voerder R. Wanrooy. In Nederland zijn op het mo ment zo'n 10.000 standplaat sen voor woonwagens be schikbaar. Ongeveer 4000 daarvan betalen voor die plaats door middel van een gemeentelijke belasting: Als de nota van de staatsse cretaris wordt aangenomen dan wordt de huur van een standplaats in 1992 verhoogd van 146,27 ('91) naar 163,02. Een verhoging van 5,5 pro cent. In 1993 volgt echter een aanpassing. Dan gaat de prijs voor een standplaats opeens 10,6 procent omhoog naar 365,37. Na dat jaar heeft de staatssecretaris een stand plaatsverhoging van ander maal 5,5 procent in gedach- Probleem voor de gensbewoners is dat zij ner gens tegen de beslissing van de staatssecretaris in beroep kunnen gaan. „Bij de ge meente noch bij de huurad viescommissie", stelt Wan rooy. „Daarom rest hun niets anders dan de huur maar op te zeggen en te kijken wat er dan gebeurt". CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PIT 6MT NATWEUJIC 6ÊEI) «WOOKJTÉ IVomw'. r- IBB Kondor Wessels wil Duitse markt op LEIDEN De IBB Kondor Wessels Groep NV (utiliteits- en woningbouw) heeft over de periode 1 januari 1990 tot 1 juli van dit jaar een nettowinst be haald van ruim 26,5 miljoen gulden. De omzet van het aan de Amsterdamse beurs geno teerde bouwbedrijf bedroeg 607,3 miljoen gulden. Het Leidse bouwbedrijf IBB Kon- dor fuseerde in juli vorig jaar met Bouwbedrijf Wessels in Rijssen. In zijn jaarverslag kondigt het bedrijf aan zich meer te willen gaan richten op de Duitse markt. Daar ligt de groei, terwijl de bouwnijver heid in Nederland kampt met een terugval in de opdrachten, vooral in de sociale huursec tor. De hoge rentestand, die hypotheken onaantrekkelijk maakt, de recessie, rijksbezui nigingen op de volkshuisves ting en een teruglopende be volkingsgroei zijn daarvan de oorzaak. De vrije marktsector kan nog wel soelaas bieden, terwijl Kondor Wessels ook rekent op grote renovatiepro jecten. Het bedrijf rekent er eveneens op dat de kantoren- markt niet instort omdat de objecten interessant blijven voor grote beleggers. Daar naast wil de groep zich na drukkelijk toeleggen op utili teitsbouw (weg- en waterwer ken). waar ze nu al de helft van de omzet realiseert. In dit segment groeit de vraag nog terwijl de winstmarges beter zijn. Onvoorziene omstandigheden daargelaten verwacht het be drijf voor het lopende boekjaar een resultaat te kunnen beha len dat een fractie hoger ligt dan wat het afgelopen jaar is gerealiseerd. De directie stelt een dividend van 1,80 per aandeel van 5,- voor. „Kamer heeft recht op meer openheid rond Surinaamse drugshandel" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG CDA-buiten- landspeeialist Van Weezei vindt verder dat de regering niet langer omzichtig met in formatie over de Surinaamse drugshandel hoeft om te sprin gen. „Op het moment lopen alle stukken nog langs de ver trouwelijke kamercommissie inlichtingen, waarin alleen de fractievoorzitters zitting heb ben. Maar langzamerhand is de zaak een nationale affaire geworden. Daarom heeft de Kamer recht op meer open heid, zodat we de minister ge documenteerd op zijn beleid kunnen aanspreken". De betrokkenheid van Bouter- se bij drugshandel is volgens Van Weezei nauwelijks aan twijfel onderhevig. „Wij weten allemaal dat de tweede man van Bouterse, Boerenveen, in de VS is geafresteerd wegens drugshandel. En laten we el kaar geen rad voor ogen draai en; in alle stukken die ik van minister Hirsch Ballin over deze zaak ontvangen heb, lees ik om de regel dat er 'sterke' of 'grote', hetzij 'moeilijk be wijsbare vermoedens' in die richting zijn. Dat gaat zo regel op regel door". Van Weezei heeft de hoop dat de landelijke politie-opspo- ringsdienst die volgend jaar wordt ingesteld, meer bewij zen tegen topmensen uit het Surinaamse leger zal weten te verzamelen. „Want momen teel worden alleen nog maar de kleine visjes gevangen. De grote jongens blijven in Suri name buiten schot". KONINKLIJK HUIS maart 1992 tentoongesteld, ningen tot 19 januari 1992

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3