Geld rechtstreeks naar verbruikers LEIDEN OMGEVING Begraafplaats Groenesteeg wordt keurig geharkt park 5® mjorb Wethouder onderzoekt 'schaadbelasting' Ccidóc (Sou/tont iQounant DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 IN NAAM DER WET arcastisch Vestwal n willekeurige maandag- iorgenzitting bij de kan- onrechter kan een keur /an klachten over politie- ■900/2255 iptreden opleveren. Klach- en die vaak genoeg niet bij le officiële meldpunten linnenkomen, maar die wel inderhuids bij de burgers mm (lijven leven. En die soms I 1 (ij een gerechtelijke zitting Kiontaan opleven. Vooral s er een parkeerovertre- ng in het geding is. Misschien haalt U nog de oorpagina's van de lande- jke kranten als u het zo'n I/ET lgemeen probleem vindt", WC I verd een 27-jarige Leidse 36, Leid* arcastisch toegebeten toen ij protesteerde tegen een larkeerbon. Ze had haar ito onder haar flat aan de lorsweg neergezet om de zagen aan een schoon- naakbeurt te onderwerpen. Mijn stofzuiger heeft geen lengsnoer van honder en meters lang". Maar de gente had geen enkel me en plakte pontifi- aal een gele 'prent' onder e ruitewisser van de Saab. niet helemaal bekomen an de woede die de dame zich voelde opkomen, ad ze het politiebureau ge- leld met de vraag of ze de [ente in kwestie kon spre- in. Dat lukte pas na enke- malen en opnieuw moest zich sarcastische opmer- ingen laten welgevallen, "aar relaas werd gistermor- e kantonrechter oord. Alleen daarom alla- in veel mensen ogenschijn- jk onbeduidende zaken oor de rechter komen, laar in het geval van deze ame leverde de klaagzang og een verlaging van de oete op: de bekeuring be- )eg 35 gulden en zonder ïd verweer wordt dat be- rag ter zitting verhoogd tot 3. De officier van justitie >n echter meer begrip op rengen voor de situatie in de agente, en eiste 25 ilden, een bedrag waar Dk de rechter zich in kon linden. niet alleen in de grote |eden voelen burgers zich sledigd door agenten die en dan veel te goed ?wust zijn van hun macht. ;n voormalig rijschoolhou- uit De Zilk maakte met vervelende eigenschap een onprettige manier innis, toen hij op 1 sep- imber vorig jaar zijn auto V iet aanhanger even neer- ;tte op de Viaductweg in oordwijkerhout. De man ^^^loest daar meubels afleve- en kon dus niet anders in zijn wagen daar parke- in om te lossen. Nu levert laad- en loskwestie wel iker heftige discussies op issen automobilist en poli- Dat daarbij harde oorden vallen, is evenmin n onbekend verschijnsel, aar dat een agente zich inder aanleiding laat gaan, lar mag een rechtschapen irger zich toch wel boos 'er maken. oor de kantonrechter deed opnieuw zijn ver- lal. Hij was genoodzaakt de Viaductweg even ibbel te parkeren, maar id daarbij al zoveel moge- k rekening gehouden met t overige verkeer. Vol- ïs zijn eigen zeggen had al een breder stuk weg gezocht om anderen niet gevaar te brengen. Bo ndien wilde hij zo snel ogelijk weer weg ziin. ihter: op het moment dat in zijn auto wilde stap- n om die elders te parke- werd hij terechtgewe- door een wachtmeester n de plaatselijke rijkspoli- groep. Hoewel de man ar nog probeerde uit te [gen dat hij op het punt ind om weg te rijden, chtte zij geen enkele larde aan zijn verklaring. Iet uw verhaaltjes heb ik its te maken", citeerde de kenaar nog enigszins rbolgen. t proces-verbaal bleek eneens een sterk staaltje n een gekleurde werke- cheid te bevatten. De ver- isante had onder ede rklaard dat de man niet zins was om zijn auto te •plaatsen, iets wat hij ter ting hartgrondig tegen- pvjak. Bovendien zwoer de LJ-JQ-balisante dat de man zijn lo had geparkeerd, en 50 °P de wek had neerge- om te laden of te lossen, t laatste is namelijk niet rboden op de Viaduct- g. Had de dame dat wel „L wigegeven, dan had ze te- illUW-jjg moeten bekennen dat jgeen enkele reden was de man te bekeuren, verklaring die de ex-rij- loolhouder, die de ver- Arsregels toch kent, gis- norgen voor de kanton- Ihter aflegde, overtuigde I officier van justitie in j geval. Hij vroeg dan ook J vrijspraak omdat er vol- Js hem van een strafbaar helemaal gen sprake kantonrechter _Jgde hem in die eis. i GLS Autodieven aangehouden in Hazerswoude- Rijndijk HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Twee au- todieven zijn gisteravond op heterdaad be trapt in Hazerswoude-Rijndijk. Het duo ver greep zich aan een BMW. Deze dure auto stond geparkeerd bij de woning van de eige naar aan het Goeverneurplantsoen. Na het portierslot werd ook het contactslot openge broken, waarna de auto werd vastgemaakt aan de Volkswagen van de dieven om weg gesleept te worden. De eigenaar had het tweetal echter gezien en waarschuwde de rijkspolitie van Hazerswoude, Een patrouille ging er op af en arresteerde de twee man nen, een 19-jarige inwoner van Zoetermeer en een 30-jarige inwoner van Den Haag. Zij werden ingesloten. Beroving leidt tot arrestatie illegaal ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige man uit Alphen is gisteravond laat door een 18-jarige stadge noot onder bedreiging met een mes beroofd van 750 gulden. De Alphenaar werd op het parkeerterrein achter winkelcentrum Herenhof gedwongen het geld af te geven. Aan de politie verklaarde hij het geld eerlijk met gokken te hebben gewonnen. Op aanwijzing van het slachtoffer viel de politie korte tijd later een nabij gelegen woning binnen waar de dader verblijf zou houden. Deze werd niet aangetroffen, maar wel werd een ille- faal in de kelderbox verblijvende 33-jarige Marok- aan aangehouden. De man zal op het vliegtuig naar zijn vaderland worden gezet. De identiteit van de overvaller is overigens bekend. Hij zal spoedig wor den opgepakt. D. Van de Kaa bezet komend jaar Cleveringa-leerstoel LEIDEN D. van de Kaa bezet komend jaar de Cleveringa-leerstoel aan de Leidse universiteit. Hij heeft vanmiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar aanvaard. De Cleveringaleerstoel is in 1970 ingesteld ter herdenking van de rede in 1940 van prof. R. Cleveringa waarin hij protesteerde te gen het ontslag van joodse hoogleraren en andere medewerkers aan de Leidse universiteit. De leer stoel wordt bezet door mensen met een bijzondere verdienste voor de bestudering van de belangrijk ste politieke en maatschappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw. Van de Kaa is directeur van het Netherlands Institute for Advanced Stu dies in Wassenaar. Daarnaast is hij hoogleraar de mografie in Amsterdam. Kleine apotheek in bood schappentas op straat gevonden ALPHEN AAN DEN RIJN Een boodschappen tas vol met medicijnen is gisteren door kinderen aangetroffen in de J.P. Coenlaan in Alphen. Een oplettende vrouw zag de kinderen bezig en onder schepte de inhoud. De tas zat vol met ampullen, in jectienaalden, smeersels en pillen. De tas bleek gis teravond door een onwetende deurwaarder op straat te zijn gezet omdat de huurder voor zijn huurwoning al lange tijd geen huur had overge maakt. De huurder, een ex-lid van waterpoloclub AZC, was al in juni naar zijn vaderland Hongarije vertrokken. Zoals gebruikelijk zette de deurwaar der daarom de spullen die hij had achtergelaten op straat. Om welke medicijnen het gaat is nog niet bekend omdat alle opschriften in het Hongaars zijn gesteld. INWONERS VAN NIET EBR-GEMEENTEN KRIJGEN NIETS (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De inwoners van de ex-EBR-gemeen- ten krijgen het geld recht streeks op hun rekening gestort. Dit omdat derge lijke bedragen, in de vorm van kortingen op de prijs van gas en elektra, altijd al direct terugvloeiden naar de verbruikers. Dat zal ook volgend jaar het geval zijn. De inwoners van de niet-EBR- gemeenten, die wel deel uit maken van de EWR, krijgen de eenmalige uitkering van 50 gulden waarschijnlijk niet. Daarbij gaat het om Noord- wijk, Katwijk, Warmond, Rijnsburg, Sassenheim, Hille- gom en Alphen aan den Riin. Deze gemeenten staken dat feld altijd in eigen zak en heb- en hun begroting daarop af gestemd. Oorzaak daarvan is het feit dat zij tot 1989 redelijk renderende gemeentelijke nutsbedrijven hadden die jaarlijks voor extra geld in de gemeentekas zorg den. Bij de oprichting van de EWR werd afgesproken dat deze gemeenten tot 1998 een jaarlijks aflopende vergoeding zouden krijgen voor het ophef fen van die nutsbedrijven. Aan die afspraak willen direc tie en raad van commissaris sen van EWR tornen. Op die manier kunnen de relatief hoge vergoedingen in de eerst volgende jaren gelijkmatiger worden uitgesmeerd over de periode tot 1998. Knarsetandend Knarsetandend hoorden de betrokken gemeenten dat gis teren aan. Zij kunnen welis waar weigeren en EWR dwin gen de oude afspraak na te ko men, maar dat vertroebelt de onderlinge verhoudingen en impliceert een fors risico dat de uitkering niet wordt ge haald. De EWR heeft altijd ge zegd dat zij de gemeenten geen inkomsten kon garanderen, omdat zij als nutsbedrijf geen winstoogmerk heeft. Veel ge meenten hebben hun begro ting desondanks toch daarop afgestemd en dreigen nu in een gat te vallen. Zij verwijten EWR 'lichtzin nigheid' bij de prognoses rond de oprichting van het EWR in 1989. Destijds was de algemene verwachting dat de fusie de rendementen nog verder zou vergroten. Volgens directeur Haijkens van EWR zal dat na 1993 pas het geval zijn omdat de fusie door onvoorziene ont wikkelingen meer geld kost dan verwacht. Vanaf 1994 zit het nutsbedrijf echter veel rui mer in haar jasje en kunnen de aangesloten gemeenten zonder twijfel op hun jaarlijk se uitkering rekenen. Monopolie Haijkens vreest overigens nieuwe problemen door de be moeienis van de EG in Brus sel. Daar werd onlangs beslo ten dat de produktie en distri butie van water, gas en elektra niet langer als monopolie mo gen worden gevoerd. Het hui dige bestel is volgens Brussel een kartel en dus in strijd met de beoogde liberalisering van de Europese economie. Boven dien beraadslagen deskundi gen momenteel over de vor ming van één groot energiebe drijf voor heel Zuid-Holland. Dat zou ertoe kunnen leiden dat oude afspraken worden ge- bruskeerd om het nieuwe sa menwerkingsverband niet met lastige erfenissen te bezwaren. Reclamedrukwerk belandt vaak niet eens in de brievenbus. FOTO: SP LEIDEN Wethouder H. de la Mar (milieu) is be reid om de mogelijkheid van een 'schaadbelasting' voor vervuilers te onder zoeken. Zijn partijgenote R. van Schreven heeft hem het idee aan de hand gedaan. Zij wil met de belasting vooral de verspreiders van ongewenst reclamedrukwerk aanpakken. Met een verwijzing naar Gro ningen, dat een verbod op de verspreiding van reclame in de APV wil opnemen, sugge reerde ze meteen eenmalige verpakkingen als melkpakken en blikjes via dezelfde weg aan te pakken. Ook dit voor stel sprak De la Mar wel aan. Hij keek meteen even over de grens en memoreerde dat in een aantal Italiaanse steden via de politieverordening zelfs plastic tassen zijn verboden. De gemeente voert momenteel Onno Schilstra bij zijn 'bank' op de begraafplaats aan de Groenesteeg. „Tijdelijke kunst is leuk, maar verder is de begraafplaats zo compleet dat er niets aan moet 'worden toegevoegd". RESTAURATIE EN KRAKERS VERSTOREN RUST FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De rustieke historische begraafplaats aan de Groenesteeg dreigt een keurig aangeharkt parkje te worden waar toeristen zichzelf met de rechtgezette grafzerken van beroemde Leidenaars op de achtergrond kunnen laten vereeuwigen. Strui ken en bomen worden ge snoeid en paden ge schoond van hoog op schietend gras. Zonde, zo vinden degenen die de rustplaats regelmatig een bezoekje brengen om te kunnen mijmeren. De begraafplaats wordt geres taureerd, maar veel inspraak over hoe dat moet gebeuren is er niet geweest. Een Haags ar chitectenbureau dat in Den Haag de joodse begraafplaats van een keurig aanzicht voor zag, heeft voor de Leidse Groenesteeg soortgelijke plan nen. Hoewel de gemeente in spraak toezegt, dreigt het ver trouwde beeld van door ge boomte, struiken en onkruid overwoekerde graven die tij dens een moeizame wandeling nauwelijks kunnen worden ontwaard, teloor te gaan. Pa den die weer als zodanig her kenbaar en bewandelbaar zijn, schoongemaakte zerken, over eind getrokken hekjes, een duidelijke looproute langs be kende Leidenaars in ruste, zit bankjes waarop weer gezeten kan worden. Haagse architec tuur in Leiden. Kerkbank Eén nieuwe bank staat er in middels en daar kan nog op gezeten worden ook. De Leid se kunstenaar Onno Schilstra, zelf woonachtig aan de Groe nesteeg, timmerde van afval hout afkomstig uit Vlikobak- ken een metershoog gevaarte in de vorm van een kerk. De bank is niet 'netjes', zegt de kunstenaar die een persoonlij ke visie op dat vlak tentoon spreidt. De vier meter hoge en drie meter brede bank ont sproot aan de idee op een stille plek iets met muziek te doen. Via een ruwe schets van twee geluidsboxen die met wat te kenwerk overvloeiden in to rens ontstond er een kerk. En welke rustplaats was beter dan een begraafplaats, waar de kerkbank symbool staat voor de opgaande vorm op een ri tuele plaats, de relatie tussen het aardse en het verheven hemelse? Krakers Schilstra is best te spreken over zijn bank, een opdracht van de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. Maar de bank bracht hem meer dan al leen lof van zijn docenten. Want voor de bank was Schil stra expositieruimte toegezegd in de aula van de begraaf plaats. Maar dat ging niet door: krakers waren hem net te vlug af. Tot woede van con servator I. Moerman van ste delijk museum De Lakenhal. Van leegstand zou geen sprake zijn, de aula wordt vaker voor exposities gebruikt. Voor Schilstra een tegenvaller, maar zijn kunstwerk kon hij nog net uit krakershanden redden. Althans het hout. „Ik had achterin de begraafplaats mijn voorraad latten liggen, maar toen ik daar kwam wa ren de krakers bezig ze aan gort te slaan. Ze hadden hout nodig voor hun kachel. Geluk kig waren de meeste latten nog heel", meldt hij geschrok ken. Voor de winterkou echt aanbreekt krijgen ze het hout alsnog, meldt Schilstra. „Dat kunstwerk blijft toch maar een paar weken staan. Tijdelij ke kunst is leuk, maar verder is de begraafplaats zo compleet dat er niets aan moet worden toegevoegd. Als het idee dat er iets heeft gestaan maar achter blijft". Aula Om de aula wordt nog volop touw getrokken door de kra kers en de gemeente, met op de achtergrond buurtbewo ners, monumentencommissie, De Waag en Schilstra die met argusogen de ontwikkelingen volgen. De ruimte was behalve voor exposities voor Schilstra ook geschikt geweest als ate lier. Dat kan hij voorlopig ver geten. Een voorstel van de ge meente aan de krakers is door de laatsten afgewezen. Vage plannen om de begraafplaats als beeldenpark in te richten blijven noodgedwongen nog dieper onderin de ijskast. Schilstra wacht het allemaal gelaten af. „Ik laat me niet als anti-kraakwapen gebruiken. Ik wacht wel tot ze eruit zijn". gesprekken met de versprei ders van reclamedrukwerk om folders en huis-aan-huisbladen selectief te gaan verspreiden. Op landelijk niveau hebben de verspreiders daarop in eerste instantie negatief gereageerd omdat zij een volstrekt on doorzichtige situatie verwach ten: wel de weekbladen en de folder van de Bijenkorf maar niet die van Zeeman, terwijl de ander helemaal niets wil hebben en weer een ander ge woon alles Fietser struikelt LEIDEN Een sleepkabel tussen twee bestelwagens heeft een 70-jarige Leidenaar giste ren een forse hoofdwond be zorgd. De man fietste over de Zijlsingel toen hij de voorop rijdende bestelauto voorrang verleende. De tweede auto zag hij over het hoofd, evenals de sleepkabel. De man is voor controle overgebracht naar het ziekenhuis. Autodief loopt tegen de lamp LEIDEN Een 20-jarige Lei denaar is gisteravond onver wacht tegen de lamp gelopen tijdens een verlichtingscontro le. Op de Zijlsingel herkende een agent de auto waarin de man reed. Die was een paar dagen eerder als gestolen op- fegeven door een 23-jarige ■eidse. De vrouw had aangifte gedaan nadat zij de verkoop van haar auto overeen was ge komen en met de man had af gesproken achter hem aan naar het postkantoor te rijden om de papieren in orde te ma ken. In goed vertrouwen had zij de dief alvast de autosleu tels gegeven, maar de man be sloot het koopbedrag in zijn zak te houden en gaf vol gas. ALLERLEI(DS) Belasting Speciaal voor 65plussers en oudere WAO'ers houdt de Leidse FNV-afdeling mor gen een bijeenkomst over teruggaaf van te veel be taalde belasting. Dat ge beurt in wijkgebouw Ak- tief aan de Berlagestraat 2. J. van Es, belastingdeskun dige van de FNV houdt vanaf 14.00 uur een inlei ding. Concert Violist Chris Duindam en pianist Arthur Bouma ge ven donderdag een lunch concert in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45. Brahms, Tsjai- kowski, Kreisler en Elgar worden muzikaal herdacht vanaf 12.45 uur. Inlichtin gen via tel. 141141. WAO De Leidse FNV-afdeling houdt vrijdag een open dag over de WAO en Ziekte wet. Vertegenwoordigers van het arbeidsbureau, Ge meenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK), Ge meenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) en de bond zijn van de partij. Rond 12.00 doen zij mee aan een forumdiscussie. Vanaf 14.00 uur kunnen bezoekers zelf vragen stel len aan de deskundigen. De open dag in wijkge bouw De Kooi aan de Driftstraat 49 begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Alle belangstellenden zijn er welkom. Concert Het Leids Kamerkoor treedt vrijdag op in de Ma- rekerk aan de Lange Mare. Er worden werken uitge voerd van Josquin des Prez, Benedetto Palavicino en anderen. Ook het Barok Blazersensemble verleent medewerking aan het con cert. Het geheel staat onder leiding van Ton Beckers. Het concert begint om 20.30 uur, toegang 10CJP of P65 7,50 Postcode: Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque Straat: die u de gelukkige kunt overhandigen. Postcode: Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons Datum: II BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Naam:Voort: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 |anuari 1992 Stuur de.cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Naam:Voorl.: toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig B in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het S aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9