Kabinet: clementie failliete ondernemers ECONOMIE Bonden en werkgevers Amsterdamse haven nader tot elkaar Maxwell-familie krijgt meer tijd zaken te regelen Oplage dagbladen blijft omhoog gaan CfiidócSotuont Topman Verkeer en Waterstaat nieuwe Schiphol-directeur SCHIPHOL Ir. drs. H.N.J. Smits (41), secretaris generaal van het ministerie van verkeer en water staat, wordt de nieuwe president-directeur van de NV Luchthaven Schiphol. Hij zal uiterlijk per 1 april de huidige directeur drs. R. den Besten opvol gen. Den Besten wordt president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Het voornemen van de raad van commissarissen van de luchthaven om Smits te benoemen, is meegedeeld aan de aandeel houders van de luchthaven: het rijk (eigenaar van 76 procent van de aandelen), de gemeente Amster dam (22 procent) en de gemeente Rotterdam (2 procent). De ondernemingsraad is positief over de benoeming. Smits werkte eerder bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat en was later betrokken bij de verzelfstandiging van de PTT. Hij is tevens lid van de raad van commissarissen van de KLM en die van de NS. Ir. drs. H.N.J. Smits, de nieuwe directeur van de luchthaven Schiphol. foto: anp OPEC-ministers willen oliekraan wijd openhouden WENEN Olieministers van het kartel van olie producerende landen, OPEC, leken gisteren be reid de oliekraan tijdens de komende winter wijd open te houden. De invloedrijke olieminister van Saudi-Arabie, Hisham Nazer, zei dat het 13 leden tellende kartel in de komende maanden voldoen de moet produceren om aan de vraag van oliever- bruikende landen te kunnen voldoen. „We willen aan de vraag op de markt voldoen", zei Nazer na dat hij in Wenen aankwam voor de winterconfe- rentie van de Organisatie van Olieproducerende Landen die vandaag is begonnen. Nazer voorspel de dat de vraag naar olie van het kartel in de eer ste drie maanden van volgend jaar 25,2 miljoen vaten per dag zal zijn, ongeveer een miljoen va ten meer dan de huidige produktie. De olieprijs is de afgelopen maanden vrij stabiel gebleven, in de buurt van de OPEC-richtprijs van 21 dollar (37,5 gulden) per vat. FREE RECORD SHOP NAAR FRANKRIJK EN SPANJE CAPELLE a/d IJSSEL Free Record Shop (handel in geluidsdragers) is gezien de verzadiging van de Neder landse markt van plan volgend jaar haar nek uit te ste ken in Frankrijk en Spanje. In de regio Parijs en in Cata- lonië zullen winkelketens worden opgezet van ten minste tien per land. Dat is het minimale aantal om quitte te kunnen spelen, zo vertelde directeur J.A. Breukhoven gisteren. Volgens Breukhoven nadert de Nederlandse markt het verzadigingspunt. In de afgelopen maand oktober is de totale Nederlandse omzet van geluidsdragers met circa 10 procent ingezakt. In Nederland draait de mega-store Fame in Amsterdam als een trein. Free Record is naarstig op zoek naar een plaats voor een tweede Fame-zaak in Den Haag, Rotter dam of Utrecht. Volgens Breukhoven is het niet zo een voudig om een geschikte plek in ,een groot stadscentrum te vinden. Voor een zaak met deze omvang is gauw 2000 vierkante meter verkoopoppervlak nodig. KNOV EN GEHANDICAPTENRAAD WERKEN AAN CONVENANT NOORDWIJK Het ka binet wil een eind maken aan de situatie dat failliete ondernemers tot hun pen sioen door schulden wor den achtervolgd. Er is een nieuwe wet in de maak die voor natuurlijke rechtspersonen kwijt schelding van de schulden verzekert na een beperkt aantal jaren. Dan staat het de ondernemer vrij op nieuw op eigen paam een bedrijf te beginnen. Minister Andriessen van eco nomische zaken maakte dit gisteren bekend tijdens de jaarvergadering van het on- dernemersverbond KNOV. Volgens Andriessen zal het kabinet het betreffende wets ontwerp nog dit jaar bij de Tweede Kamer indienen. Stiefkindje Eerder op de dag h!ad KNOV- voorzitter Kammiriga vastge steld dat het ondernemerschap in Nederland nog steeds de po sitie van stiefkindje inneemt. „Ruim 350.000 bedrijven lijkt veel, maar is in vergelijking met andere westerse landen bitter weinig. De Nederlandse ondernemersgeest is tanende". Kamminga weet dit aan over vloedige regelgevirig en de ge brekkige aandacht'die het re gulier onderwijs aan onderne merschap besteedt. „Het is toch te gek dat je voor alles en nog wat kan worden opgeleid, alleen niet voor onderne mer?". Kamminga deed tijdens de jaarvergadering van zijn werkgeversvereniging een Minister J. Andriessen wil een eind maken aan de situatie dat failliete onderne mers tot hun pensioen door schulden worden achtervolgd. KNOV-voorzitter J. Kamminga: „Het ondernemerschap in Nederland neemt nog steeds de positie in van stiefkindje. foto's: dijkstra krachtige oproep aan het kabi net om de arbeidsdeelname van 'senioren' te vergemakke lijken De huidige fiscale en sociale wetgeving werkt te be lemmerend, aldus de werkge versvoorman. Als alternatief stelde hij voor een extra senio renaftrek in de inkomstenbe lasting te creëren, het pen sioen netto uit te keren of bij- verdiensen van aow'ers min der zwaar te belasten. Convenant Het KNOV en de Gehandicap tenraad bereikten gisteren overeenstemming over het op zetten van een gezamenlijke campagne om meer arbeidson geschikten bij het arbeidspro ces in te schakelen. De geza menlijke aanpak zal zich in eerste instantie vooral afspelen op het terrein van werving en voorlichting. Maar beide orga nisaties zijn van plan ook na te gaan of er een 'convenant' kan worden gesloten waarbij het midden- en kleinbedrijf zich verplicht een aantal arbeids ongeschikten in dienst te ne men. Een soortgelijke afspraak maakten werkgevers- en werknemersorganisaties vorig jaar ten aanzien van de 'in stroom' van allochtone werk nemers. Dit project, waarbij het doel is in vijf jaar 60.000 allochtonen aan een baan te helpen, komt volgens Kam minga echter moeizaam van de grond. Zonder extra in spanningen zal het streefgetal niet worden gehaald, waar schuwde hij. KNOV hekelt hoge tarieven gemeenten IC li NOORDWIJK KNOV- voorzitter Jan Kamminga maakt zich grote zorgen over de stijgende lasten van lagere overheden. De stijgende ge meentelijke belastingen kun nen volgens hem leiden tot ex tra looneisen. Kamminga wil dat er een prijsbeleid wordt vastgesteld voor overheidsta- r ie ven, om excessen te voorko men. Hij zei dit gisteren tij dens zijn jaarrede in Noord- wijk. De KNOV heeft een enquête onder de aangesloten bedrij ven gehouden over de arbeids ongeschiktheid. Daaruit blijkt dat veertig procent van de on dernemers in het midden- en kleinbedrijf arbeidsongeschik ten een voorkeursbehandeling wil geven bij het aannemen van personeel. Het percentage ondernemers dat bereid is werknemers die arbeidsonge schikt raken, in dienst te hou den, ligt op 83. Maar volgens Kamminga blijkt een over groot deel van de ondernemers fel gekeerd tegen een malus van twaalf maanden salaris voor bedrijven die een ar beidsongeschikte ontslaan. „Het opleggen van een derge lijke malus zal - zo geven de ondernemers te kennen - niet leiden tot een daling van het aantal arbeidsongeschikten, maar tot een veel strengere se lectie bij het aannemen van personeel", aldus Kamminga. Oud-kamerlid en Sorbo-top- man Jac de Jong overleed vrij dag op 61-jarige leeftijd. foto: anp Sorbo-topman Jac de Jong overleden VORDEN De president-di recteur van de NEDAC-Sorbo- groep BV en oudt-Tweede Ka merlid voor de Nederlandse Middenstandspartlij, Jac de Jong, is afgelopen vrijdag ge heel onverwacht op 61-jarige leeftijd overleden. De Jong, die vele malen werd bekroond voor zijn werk als onderne mer, werd in 1987 uitgeroepen tot salesmanager van het jaar. De Jong begon zijn carrière als journalist bij Het Vrije Volk in Rotterdam waar hij van 1952 tot 1955 werkte. In 1962 begon hij in Apeldoorn het bedrijf NEDAC-agenturen. Het be drijf verkocht aan warenhui zen huishoudelijke- en schoon maakartikelen van verschil lende fabrieken. De NEDAC-Sorbo-groep is on der leiding van Jac de Jong geworden tot een bloeiende maatschappij, die inmiddels ook in diverse Europese steden vestigingen heeft MARKTEN EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (26-11 -'91): Aanvoer: 3.250.080 stuks en de stemming was kalm. Prijzen in gulden per 100 stuks: eleron van 47/48 gram bruin 10,15 en wit 10,30, van 51/52 gram bruin 11,79 en wit 11,26 en van 56/57 gram bruin 12,60 en wit 12,41. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. AMSTERDAM De cao voor de werknemers in de Amsterdamse haven blijft onaangetast voor wat be treft maatregelen die sa menhangen met de ziek tewet. Dat heeft Joop Verrhoen, centrale onder handelaar voor de Ver- voersbond FNV in de ha vens gisteren bekendge maakt. Het ziektegeld blijft tot hon derd procent van het loon worden aangevuld, terwijl ziekteverzuim eveneens geen gevolgen zal hebben voor de vakantierechten en ook zullen er voor werknemers die ver zuimen wegens ziekte niet eerst wachtdagen gelden waarin zij loon derven. De bonden en de werkgevers heb ben, aldus Verrhoen, in plaats daarvan een pakket maatrege len met elkaar afgeproken om het ziekteverzuim omlaag te brengen. De werkgevers in de Amsterdamse haven gaan sa men met de werknemersor ganisaties kijken naar manie ren om het werk veiliger te maken, zodat minder arbeids ongevallen gebeuren. Ook zal worden gekeken naar moge lijkheden om de werkdruk te verminderen en naar manie ren om oudere werknemers te ontzien. Arbeidsongevallen Voor wat betreft het terug dringen van de arbeidsonge vallen willen werkgevers en werknemers de hulp van de arbeidsinspectie inroepen, ter wijl voor de bedrijfsgezond heidsdienst een rol is wegge legd bij het gezonder maken van de werkomstandigheden. Ook op basis van een studie die de bedrijfsvereniging deed naar de oorzaken van ziekte verzuim en de arbeidsverhou dingen in het algemeen, zullen de partijen kijken naar manier om ziekzijn te voorkomen. Bonden en werkgevers moeten nu nog verder praten over de gevolgen voor de ha venwerkers van eventuele in grepen in de wao en over een regeling voor vervroegde uit- trediing van werknemers van 60 jaar of ouder (is nu 62 jaar) of werknemers met 40 ar beidsjaren. De Vervoersbond bepleit in dit verband een een malige regeling voor werkne mers van 57 jaar of ouder, die met werken willen stoppen. Ook wil,de bond nog praten over aangepaste werkroosters voor oudere werknemers. Voorzitter van de Maxwel Communication Corporation, Kavin Maxwell (links) en zijn broer lan ver laten de bijeenkomst met bankiers gisteren in Londen. foto: ap V D snijdt in middenkader LONDEN Een groep van ongeveer 25 banken heeft gis ten besloten de Maxwell-fami lie en de aan haar gelieerde bedrijven meer tijd te gunnen om hun financiële positie dui delijk te maken. Volgens Ke vin Maxwell, één van de zoons van de onlangs overleden Ro bert Maxwell, hebben de ban ken verder besloten een stuur groep op te zetten die de posi tie van de Maxwell-groep en de familie Maxwell gaat on derzoeken. De familie heeft weliswaar geen concrete plannen op tafel gelegd om bepaalde bezittin gen te verkopen, maar volgens een aanwezige bankier was dat ook niet de verwachting. De bijeenkomst was meer be doeld als het begin van onder handelingen die zeker enkele weken zo niet maanden zullen duren. De schulden van de fa milie en de aan de familie ver bonden bedrijven zouden in totaal ongeveer pond bedragen. De familiebedrijven van Max well bestaan onder meer uit een helikoptermaatschappij, een marketingonderzoekbu- reau en het Britse dagblad Daily News het Amerikaanse dagblad New York Daily News. Verder heeft de familie een belang van 51 procent in de beursgenoteerde onderne ming Mirror Group Newspa- DEN HAAG In het middenkader van de ves tiging van Vroom Dreesmann aan het Spui in Den Haag is voor tien werknemers geen plaats meer. Volgens een woord voerster van de onderne mingsraad hebben '54 an deren een vervangende functie aangeboden ge kregen. Het middenkader is naar de smaak van de V&D-top te zwaar bezet. Degenen die bui ten de boot vallen, zijn vrijdag en zaterdag in het Haagse Pullman-hotel ontboden, waar zij van de beslissingen op de hoogte werden gesteld. Vol gens de woordvoerster van de ondernemingsraad zal de di rectie zich de komende maan den „tot het uiterste inspan nen" voor hen alsnog een functie te vinden binnen het warenhuis of binnen het Ven- dex-concern. Een deel van het personeel is teleurgesteld over de weinig charmante manier waarop de directie heeft geo pereerd. Na tientallen jaren voor V&D te hebben gewerkt, kregen zij plotseling te horen dat zij niet in de puzzel passen. Na een dreigende staking be reikten de vakbonden een maand geleden een akkoord met de vakboden over de af slankingsoperatie. Gedwongen ontslagen werden niet uitge sloten, maar herplaatsing van werknemers zou prioriteit hebben. Groei economie lager in 1990 DEN HAAG Het groeitem po van de Nederlandse econo mie is in het derde kwartaal met 2,1 procent vrijwel onver anderd ten opzichte van het tweede kwartaal. De groei ligt lager dan die in het zelfde kwartaal in 1989 en 1990, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het bruto binnenlands pro- dukt (bbp) was in het derde kwartaal 2,1 procent hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1990. Samen met de groei over het eerste en het tweede kwar taal (2,2 en 2,4 procent) kwam de groei over de eerste negen maanden uit op 2,2 procent. Damrak verliest mihoen fjink terrein AMSTERDAM De totale betaalde oplage van de Nederlandse dagbladen bedraagt 4.629.381, zo meldt het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandse Dagbladpers. De opla ge bestaat voor bijna 88 procent uit abonnementen en voor ruim twaalf procent uit exemplaren die via losse verkoop worden ge distribueerd. Van de totale oplage worden 35.541 exemplaren in het buitenland verspreid. Ten opzichte van september 1990 is het aantal abonnees met 0,8 procent gestegen. De losse verkoop is met 3,3 procent gedaald. Dit samen resulteert in een stijging van de totale betaalde oplage met 0,3 procent, ofwel 12.847 exemplaren. De totale betaalde oplage van de dagbladen die een landelijke verspreiding hebben is 2.023.860 (44 procent) tegen over 2.605.521 (56 procent) voor de regionale dagbladen. De lan delijke dagbladen verspreiden tachtig procent van hun oplage via abonnementen. Voor regionale dagbladen is dit 94 procent. AMSTERDAM Op de Am sterdamse effectenbeurs heb ben de aandelenkoersen giste ren over een breed front moeten inleveren. De handel bleef daarbij mager. Een rol speelde daarbij dat de handel op de optiebeurs nagenoeg de gehele ochtend stillag na een bommelding op het Amster damse Rokin, die tot ontrui ming van de omgeving leidde. De omzet op het Damrak kwam op bijna 1,1 miljard uit, waarvan slechts 492 mil joen in aandelen. Het koersniveau op de aande lenmarkt volgde de lijn van belangrijke buitenlandse beur zen zoals Wall Street. Londen, Tokyo en Frankfurt. Tokyo was zelfs voor de negende dag achtereen lager, een unicum. Dat er in Londen in de loop van de dag een herstel intrad had in Amsterdam geen in vloed. De stemmingsindex daalde van 90,5 naar 89,3 en dat was maar eentiende punt boven het laagste punt van de dag. De koersindex zakte weg van 194,7 naar 192,9. Bij de internationals raakte Kon. Olie 1,60 kwijt op 144,10 en Akzo 90 cent op 128,20. KLM moest twee kwartjes terug naar 37,60. tog Relatief de grootste dalers de hoofdfondsen waren ecl Hoogovens en Volmac. vens raakte 2,40 kwijt 47,70 en Volmac 70 cent 21. Aegon verloor ƒ1,20 119,70, Wolters-Kluwer 1 op ƒ61,80 en Nedlloyd op 59,60. Heineken gaf prijs op 157,70 en Hui Douglas 1,50 op 63,20. het eind van de dag wi maar twee grote fondsen ger, Polygram en Daf Op de lokale markt gedroegi de aandelen van de kit Bank Mendes Gans zich opi lend. Er kwamen steeds h< re biedkoersen tot stand, dat er maar drie grote deelhouders zijn (Philips, I Chemical en de Amerika; Hanover Trust) en de nomiif01 le waarde van de stukken 100 relatief hoog is, is markt in het fonds altijd dun. Eén koper probeerde delijk de markt Teeg te zuigen'. Hij kreeg wat stul op 5000 en 5500, maar op de hoogste biedkoers ƒ6000. Vrijdag was er een koers van 4090. Tegen sluiten van de markt was koper weg en werden de sti ken tevergeefs aangeboden ƒ6000 en ƒ5700. De* irt o ^rdij iet al! d sti orfba .%ki' sli Incidè lijven, ird, it

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6