laams Blok blijft reunt jes uitdelen 1( BUITENLAND P, Gangsters vergroten invloed in financiële wereld Japan (APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN üizenden doden p Bougainville en de en de week ordat leidócQowicmt DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 Japan stopt met drijfnet Israël bereid tot vredesbesprekingen in VS 'DNEY Naar schatting drieduizend JERUZALEM Israël lijkt schoorvoe tend en onder voorwaarden in te stem men met Washington als ontmoetings plaats voor de volgende overlegronde 1. -JrTM1/-1 woners van het eiland Bougainville zijn TOKYO Onder druk van de vredesconferentie over het Mid- afgelopen jaar om heUeven gekomen Van de internationale den-posten (PNG) opinie heeft de Japanse 1 regering vandaag beslo ten de visvangst met Papua-Nieuw-Guinea en het edsel- en medicijntransport tegenhoudt, j van iregering van PNG kondigde de blok- staat: de in mei 1990 af nadat rebellen op het drijfnetten,"de beruchte rSS). D perrijke eiland na een twee jaar duren- „muren des doods'' opstand de onafhankelijkheid uitrie- 5 vlak ilige Un- Volgens de Nieuwzeelandse journa- ïpubliel1 Mark Scott, die een week geleden het de Stille Oceaan gelegen eiland be- cht, zijn veel slachtoffers overleden aan en in N ipische ziektes die best waren te gene- i Mosl Vanwege het voedseltekort zijn de ei- edaan, idbewoners gedwongen honden te eten. van pi'ij noemen ze de blaffende biefstuk- ;r discun"> aldus een Nieuwzeelandse inwoner. waarmee alle leven uit zee wordt opgehaald, voor het eind van 1992 volledig te verbieden. In de tientallen kilometers lange netten sterven ook bedreigde diersoorten als walvissen en dolfij nen een gruwelijke Israël is bereid een delegatie naar de Amerikaanse hoofdstad te sturen, mits de gesprekken na een of twee onder handelingssessies naar het Midden-Oos ten verhuizen. Premier Yitzhak Shamir is van mening dat de afstand tussen Is raël en Washington voor „logistieke problemen" zorgt. Hij verwijst hiermee naar de moeilijkheden die de Israëlische onderhandelaars zullen ondervinden als ze persoonlijk met Shamir willen be raadslagen. Israëlische functionarissen willen het liefst dat de delegatieleden elke avond rapport kunnen uitbrengen. Jordanië en Libanon accepteerden de uitnodiging van de Verenigde Staten, terwijl de Palestijnen Washington „in principe" aanvaardden, maar alleen als PLO-functionarissen toestemming krij gen naar de VS te reizen. De PLO ziet bovendien Helsinki wel zitten als per manente gaststad voor de vredesconfe rentie na de onderhandelingen in Was hington. Gisteren arriveerde ook de Egyptische president Hosni Mubarak onverwacht in Damascus, voor besprekingen met zijn Syrische ambtgenoot Hafez Assad. Mubarak probeerde Syrië over de streep te trekken om op zijn minst deel te ne men aan de volgende ronde van de vre desbesprekingen. Syrië staat hier tot nu toe afwijzend tegenover omdat Israel weigert over teruggave van de bezette gebieden te onderhandelen. Finse scholieren roken het meest HELSINKI Er mag in Finland een rookverbod gelden in openbare ruimten, maar dat verhindert niet dat Finse scho lieren van vijftien jaar het meeste roken van al hun leeftijdgenoten in Europa. Volgens een gisteren gepubliceerd rap port rookt éénderde van de 15-jarige Finse jongeren op school. Hongaarse jon gens van vijftien komen op de tweede plaats met dertig procent, gevolgd door Spaanse meisjes in dezelfde leeftijd, van wie 27 procent in en rond school regel matig een sigaret opsteekt. De universi teit van Helsinki werkte acht jaar aan het onderzoek, dat in veertien landen werd gehouden en mede gefinancierd werd door de wereldgezondheidsorgani satie (WHO) van de Verenigde Naties. i aan; sch egionale xtrémisten innen ook Italië RESCIA Bij tussentijdse 'rkiezingen in de Noordita- inse stad Brescia heeft de •heidingsbeweging Lega ambarda een spectaculaire inst geboekt. De Lega, die drie jaar tijd in Noord-Ita- vanuit het niets is opge- omen, behaalde 24,3 pro- int van de stemmen, vijf ocent meer dan vorig jaar. christen-democratische partij kelderde van 31,9 naar odschai .4 procent. De Lega Lom- ?n moe irda zou ongetwijfeld de ootste partij geworden zijn deze stad van een kwart in krijiiljoen inwoners als een intal kiezers niet bij vergis- inêeS ng had gestemd op een ieuw gevormde 'Lega van uisvrouwen en gepensio- lerden', die vijf procent lalde. Het proces van de Lombarda is in veel op- ichten te vergelijken met at van het Vlaams Blok. De irmatie speelt handig in op e in Noord-Italië levende latgevoelens en vooroorde- ri jegens zuiderlingen en itenlanders. Grof spel jedt daarbij niet geschuwd. ïateC' lie (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Het ex treem-rechtse Vlaams Blok, dat zondag tien ka merzetels won en uit kwam op twaalf, waar schuwde gisteren vast dat de verkiezingsaffiches wel maar de bokshandschoe- nen nog niet zijn opgebor gen. „De andere partijen zullen dag na dag kleine dreuntjes krijgen", zei ka merlid Annemans. Na de kaakslag van de kiezer, die een duidelijke stem uit bracht tegen de traditionele politiek, werd gisteren voor zichtig gediscussieerd over de vorming van een nieuwe rege ring. In een tv-debat met an dere voorlieden drong de voorzitter van de Vlaamse so cialisten, Vandebroucke, aan op „een krachtig bestuur". Hij pleitte voor een strengere hou ding tegenover illegale immi granten. Het Vlaams Blok, dat in de metropool Antwerpen de grootste partij werd met een kwart van de stemmen, had een deel van zijn winst juist te danken aan de onverzoenlijke houding tegenover immigran ten. Overigens zou extreem rechts ook vele proteststem men en de steun van Vlaamse nationalisten hebben gekre gen. De uittredende coalitie van CVP, SP, PS, PSC en Volksu nie beschikt in het nieuwe parlement niet over de twee derde meerderheid die is ver eist voor het afronden van de staatshervorming, het delege ren van meer bevoegdheden naar de deelregeringen. Bo vendien maakte de Volksunie bij monde van voorzitter Ga briels duidelijk, dat het na de verkiezingsnederlaag meer voelt voor de oppositie. „Ik vrees dat de staatshervorming voorlopig onvoltooid blijft. De vraag is alleen hoe lang. Als er een brede coalitie zou komen, kan het snel verder gaan", al dus Dewachter. Maar gezien de onenigheid tussen CVP- den gen. jaar en en pen caans )avis gd 6€ skyci n wai )uizenden lachtoffers n Somalische ïoofdstad x>r d ddus lands inkin: de on Dleek an de ie lui Gelooi >sades tel te ichting vol Oil lde: 'w I0QDISHU Bij de aanhou- ende gevechten tussen de roepen die trouw zijn aan pre- dent Ali Mahdi Mohamed en aanhangers van zijn rivaal, IJ Vei sneraal Mohamed Farrah Ai- id, zijn in de grotendeels ver- an grof0este Somalische hoofdstad 1 int otldishu inmiddels honderden oden en 4500 gewonden ge- J0® allen. Volgens Artsen Zonder niet renzen zijn sinds de gevech- in op 17 november uitbraken de vier ziekenhuizen 1500 a viji iwonden binnengebracht, van er 300 overleden. Ali Mah- en Aidid behoren tot ver- iand po billende vleugels van de i Hawiiye-clan die de basis •d ormt van de regeringspartij, et Verenigd Somalisch Con- Aidid, voorzitter van het op ongres, maakte op de tweede Drdaani 'g van de opstand bekend dat Is de ki Mahdi was afgezet. De pre- ?p in 1 ■'ent levert echter met zijn len eet inhang hardnekkig verzet in tgewea et noordelijke deel van Moq- leveren jshu. De twee hadden de lei- ing van de strijd in januari die einde maakte aan het t gedi wind van president Moha- ze besl ®d Siad Barre. Ze werden land b ort daarna op hun posten be de weo tëmd, maar raakten al snel ibrouilleerd. Gepoogd wordt ulpzendingen van het Inter- ationale Rode Kruis en de ulporganisatie Save The Chil- lenae rea naar het noordelijke ladsdeel te transporteren. Frank reageert niet op extreem-rechts BRUSSEL De Belgische frank houdt zich goed, aldus een woordvoerder van de Belgische Nationale Bank. Volgens hem heeft men „weinig of niets van een invloed van de ver kiezingsuitslag" gemerkt. „Maar de lopende betalingsbalans van België staat er dan ook goed voor, het kapitaalverkeer verloopt gunstig, de prognoses voor het komende jaar zijn goed en België heeft een van de laagste inflatiepercentages ter wereld". boegbeeld Martens en de libe rale leider Verhofstadt, is vol gens de Leuvense prof een rooms-rode coalitie de meest voor de hand liggende. Het wordt dan een regering van de verliezers. CVP en SP liepen aan Vlaamse kant van de taalgrens rake klappen op, PSC en PS aan Waalse zijde. Het verlies van vijf zetels voor laatstgenoemde partij was, overschaduwd door de ruk naar rechts in Vlaanderen, het meest verrassend in de verkie zingsuitkomst. Volgens bood schappen van de opiniepeilers zouden de socialisten van Spi- taels, die verantwoordelijk zijn voor de in Franstalig België zo gevierde val van het kabinet- Martens, niet of nauwelijks schade oplopen. Uiteindelijk bleek de PS van alle grote partijen de meeste zetels te moeten inleveren. Meerderheid geslonken voor socialisten en christen-democraten BRUSSEL Het Vlaams Blok heeft tijdens de zondag gehou den verkiezingen in België definitief twaalf zetels in het natio nale parlement gewonnen, een winst van tien. De christen-de mocraten en de socialisten bezetten nu 120 van de 212 zetels, een verlies van veertien. De Waalse Groenen (Ecolo) boekten zeven zetels winst en komen op tien zetels uit. In het tweetalige Brus sel haalde de extreem-rechtse partij Front National voor de eer ste keer een zetel. De Vlaamse partij Rossem (Radikale Omvor mers, Strijders en Strubbelaars voor een Eerlijke Maatschappij) zal met drie zetels in het parlement vertegenwoordigd zijn. De oppositionele liberalen in Vlaanderen krijgen 26 zetels, een winst van een zetel, maar de Waalse liberalen moesten drie van hun 23 zetels prijsgeven. De Vlaamse Groenen Agalev (Anders Gaan Leven) behaalden slechts één zetel winst en kwamen uit op in totaal zeven zetels. Acht procent van de Belgische kiezers is zondag bij de parle mentsverkiezingen niet in het stemhokje verschenen, ondanks een opkomstplicht. Zou die opkomstplicht niet bestaan, dan zou zeker de helft van de kiezers het hebben laten afweten, aldus de uitslag van een onderzoek dat kort voor de verkiezingen werd uitgevoerd. Taart voor Thatcher Franse matador pleegt zelfmoord NÏMES Nimeno II, Frank- rijks meest fameuze stieren vechter, heeft gisteren in zijn huis in Zuid-Frankrijk zelf moord gepleegd. Volgens vrienden is Nimeno psychisch nooit hersteld van een zwaar ongeval tijdens een gevecht in 1989 in de arena in Arles. Hij maakte een onwaarschijnlijke come-back na een maanden lange therapie. Zijn linker hand kon hij echter niet meer volledig gebruiken en in mei dit jaar kondigde hij aan defi nitief de muleta in de ring te gooien. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Comm uni tariërs in plaats van links en rechts door MARC DE KONINCK WASHINGTON Net als in Nederland zitten de politieke partijen in Amerika met een identiteitscrisis van jewelste. Een deel van het probleem ligt in het feit dat traditionele begrippen als links, rechts, progressief en conservatief er nu al tien jaar lang volkomen uitgewoond bijliggen, en er nog altijd geen verbale politieke nieuwbouw voor in de plaats is gekomen. In Amerika slaan politici elkaar tot steeds grotere weerzin van hét publiek nog steeds om de oren met verwijten dat de ander een onverbeterlijk links sujet dan wel een chronisch aartsconservatief is. Vooral het woord links (in het Amerikaans: liberal) heeft het in de afgelopen jaren van aartsconservatieve Reagan-Bush- dominantie geschopt tot alom erkend vies woord. Zulks terwijl de linksheid in Amerika zelfs in de jaren zeventig nooit linkser is geweest dan de rechtsheid van de Nederlandse VVD onder Wiegel. Voor de rechtsheid van de 'conservatives' in de VS hebben nooit Nederlandse woorden bestaan. Die Amerikaanse geestesgesteldheid kan alleen omschreven worden aan de hand van Republikeinse programmapunten, zoals: afschaffing van de nationale passagiersspoorwegen; afschaffing van het ministerie van onderwijs; afschaffing van beroepmogelijkheden voor ter dood veroordeelden; verlaging van de inkomstenbelasting voor miljonairs (nu 33 procent) tot 28 procent. Voor rechts in Amerika is tegenwoordig het probleem dat elf jaren van rechts beleid niet de wonderen hebben verricht die de daders ervan verwachtten. Veel conservatieven zeggen dat dat komt omdat het er in het voorbije decennium nog niet conservatief genoeg aan toeging. Maar anderen denken dat links noch rechts gelijk blijkt te hebben en dat het tijd is voor iets nieuws. Niet iets er tussenin, geen vage middenkoers, maar iets echt nieuws. Een aantal vooraanstaande Democraten, Republikeinen en onafhankelijke wetenschappers heeft zelfs een naam bedacht voor de filosofie die een moderne Amerikaanse samenleving succesvol zou kunnen maken. Het woord, niet gemakkelijk, luidt: communitarisme. Zij zijn 'comm uni tariërs'. Om de daardoor onhandelbare maatschappij weer in het gareel te krijgen, tot geluk en voorspoed van de burgerij, moet er volgens de communitariërs een nieuwerwets soort burgerlijkheid onder een bemoeizuchtige overheid komen. De truc is eigenlijk een politieke ruil: rechts krijgt weer een brave hardwerkende maatschappij, maar moet daar wel voor betalen! De communitariërs vinden bijvoorbeeld dat het juridisch en financieel weer lastiger moet worden gemaakt om te scheiden. Miljoenen ontheemde kinderen in Amerika vormen immers een poel van hedendaagse en toekomstige sociale ellende. Militaire dienst kan in deze tijd van internationale ontspanning vervangen worden door een verplichte of vrijwillige sociale dienst, waardoor daklozen en zieken geholpen kunnen worden. Er moeten meer studiebeurzen verstrekt worden, maar degenen die daarvan profiteren moeten 'terugbetalenmet sociale dienstverlening. En het onderwijs moet beter, strenger en zedelijk beginselvaster. In hun nog prille tijdschrift 'The Responsive Community' krijgen de communitariërs steeds meer ideeën i voor een heus communitarisch 'platform (Amerikaans voor partijprogramma) door Amerikanen die een uitweg zoeken uit de bestaande politieke onvruchtbaarheid. En kritiek krijgen ze natuurlijk ook. Van Republikeinen die de kosten vrezen van al dat burgerlijke fraais en van 'liberals' die een terugkeer duchten naar enge moralistische controle op het individu. De communitariërs zullen nooit een derde politieke partij worden in Amerika. Daarvoor is het huidige tweepartijenstelsel te onverbrekelijk. Maar veel van hun ideeën lijken door te kunnen dringen in de gevestigde - en vastgeroeste - politieke machine. Centrumrechtse regering in Polen dichterbij Schauble WARSCHAU De vijf cen trumrechtse partijen in het Poolse parlement hebben giste ren duidelijk gemaakt dat zij een belangrijke politieke factor vormen. Centrumrechts wil dat president Walesa de 61-jarige advocaat Jan Olszewski op dracht geeft een regering te formeren. Walesa verzet zich tegen de benoeming van Ols zewski uit vrees dat een cen trumrechtse regering zal terug komen op. het strikte economi sche hervormingsbeleid dat sinds twee jaar wordt gevoerd. Met 267 stemmen voor en 129 tegen kozen de centrumrechtse partijen hun kandidaat Wies- law Chzranowski tot voorzitter van het parlement. Walesa vroeg het parlement in een brief te wachten met het weg stemmen van de zittende rege ring van premier Bielecki. N1004 - De Japanner begeeft zich naar de gevangenen en ireekt hen toe. „Heren", zegt hij met zijn vriendelijkste glim- als eeifch, „het spijt me, dat ik u dit ongerief moet aandoen, maar gij eld u nog een paar dagen moeten schikken. Ik heb echter het >estel. Prechte voornemen u zo spoedig mogelijk ergens aan land te itten, van waar u allen de bewoonde wereld weer kunt berei- en." Kapitein Barker hoort dit alles zwijgend aan. Hij weet door de inlichtingen'van Kees Touw veel te goed, dat de Jap onwaar heid spreekt, maar hij laat dit niet blijken. Eén der matrozen kan zich nauwelijks bedwingen om Moetsji-Foetsji te lijf te gaan. Maar wat zouden ze op dit ogenblik tegen de overmacht kunnen uitrichten? Ondertussen worden kanonnen aan boord van de „Zephir" gebracht. (CDU/CSU) fractievoorzitter BONN De Duitse minister van binnenlandse zaken, Wolfgang Schauble, is giste ren met grote meerderheid gekozen als de nieuwe voor zitter van de christendemo cratische parlementsfractie CDU/CSU. De 49-jarige Schauble, die verleden jaar bij een aanslag verlamd raakte en sindsdien in een rolstoel zit, geldt als een ver trouweling en de „kroon prins" van bondskanselier Helmut Kohl. Hij volgt Al fred Dregger op, die er we gens zijn leeftijd - 70 - mee ophoudt. Schauble was de enige kandidaat voor de in vloedrijke functie. Hij kreeg 261 van de 278 stemmen. Zijn opvolger op binnenlandse za ken wordt Rudolf Seiter, nu nog chef van de kanselarij. Schauble is twee en een half jaar minister van binnen landse zaken geweest. Een van zijn grootste taken wa- onderhandelingen TOKYO Een groot aantal financiële instellingen in Japan onderhoudt nauwe betrekkingen met de lokale onderwereld, zo is deze week gebleken uit een onder zoek van de Japanse krant Asahi. Zeventien financiële instellin gen en vier bedrijven hebben leningen verschaft ter waarde van twee miljard yen (zo'n 25 miljoen gulden) aan groepen Yakuza-gangsters onder het directe bevel van de Yamagu- chi Gumi, het grootste mis daadsyndicaat van Japan. On roerend goed dient volgens de krant als zakelijk onderpand voor de leningen. De financiële instellingen, waaronder regionale banken, kredietverenigingen en lease bedrijven, beweren niet op de hoogte të zijn geweest van de banden van hun klanten met de onderwereld toen zij de le idingen verstrekten. Het me rendeel heeft geweigerd de le ningen in te trekken. De kre dietwereld is ernstig getroffen door de huidige economische stagnatie en alle klanten zijn welkom. Er zijn geen wetten in Japan die zakelijke betrek kingen met gangsters verbie den. Strak gekapt Het traditionele beeld van de Yakuza-gangster is dat van strak gekapt, getatoeëerd en vingerloos schoelje - het af- met de toenmalige DDR over hakken van de vinger van een de Duitse eenwording. overwonnen tegenstander was goed gebruik onder de Yaku- za. Tegenwoordig heeft de fi nancieel gewiekste Yakuza zich echter een passender voorkomen aangemeten. Gangsters die het willen ma ken, dragen in deze tijd pak ken met krijtstreepje, met een speldje van hun genootschap in de revers gestoken. Ze dra gen net als iedere andere gesa larieerde hun visitekaartje bij zich. In tegenstelling tot ande re gesalarieerden zal de eige naar van een kaartje met het logo van de Yamaguchi Gumi waarschijnlijk rijk zijn. De Ya kuza vormen de meest lucra tieve onderneming van Japan. Vorig jaar maakte de Yamagu chi Gumi een winst van ten minste 18 miljard gulden, acht keer zoveel als het tweede be drijf op de ranglijst, Toyota Motor. Illegale 'activiteiten als wapensmokkel, internationale drugshandel, prostitutie en gokken zijn nog steeds verant woordelijk voor een groot deel van de inkomsten van de Ya kuza. Talloze ambitieuze gang sters zijn echter bezweken voor de verlokkingen van het 'gemakkelijke geld dat te ver dienen viel op de overschatte financiële en onroerend-goed- markten van Japan tijdens de 'zeepbel-economie' van eind jaren tachtig. Zij zijn meer ge ïnteresseerd in portefeuilles en winstgevende ondernemingen dan in collecties afgehakte vingers. De onvrede over deze betrek kingen tussen gangsters en de grot? financiële instellingen manifesteerde zich vorige week op de straten van Tokyo. Honderden werknemers van de Japanse financiële wereld gingen uit protest de straat op. Verder eisten zij hogere win staandelen en kortere werktij den. 1991 was het jaar van de Yakuza in krijtstreep. Zes maanden geleden zagen de di recteuren van Nomura Securi ties en Nikki Securities, twee van de hoogste genoteerde ef fectenfirma's, zich gedwongen hun ontslag in te dienen toen bekend werd dat hun bedrij ven ieder twee miljoen yen hadden geleend aaan Susumu Ishii, baas van de grootste maffia in Tokyo, de Inagawa Kai. Over de mate van invloed die de Yakuza heeft gekregen door financiële ondernemin gen en onroerend goed kan slechts worden gespeculeerd. Volgens een deskundige „maakt ieder bedrijf dat in on roerend goed doet gebruik van de Yakuza, meestal op een af stand. De hardhandige tactie ken van de Yakuza zijn de enige manier waarop zij huur ders ervan kunnen overtuigen gebouwen te ontruimen die grote ontwikkelingsprojecten in de weg staan". (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5