Nieuwsblad komt niet uit wegens staking FUSIE NEE Unieverdrag niet getekend" BINNENLAND BUITENLAND Moerman therapie kan soms kanker genezen Frankrijk wil snel VN-troepen naar Joegoslavië sturen CcidócSouacmt DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 faidó DEN HAAG Patiënten kunnen genezen van kan ker door toepassing van de Moerman-therapie. Er zijn vrijwel nooit nadelige bijwerkingen en de meer derheid van de patiënten voelt zich lichamelijk en geestelijk beter. Dit blijkt uit een retrospectief on derzoek naar het effect van de Moerman-therapie dat gisteren in Den Haag is gepresenteerd. Het onderzoek wil en kan niets zeggen over de kansen en risico's van de Moerman therapie. Ook waarschuwt het voor overdreven optimisme. Een belangrijke conclusie is dat de Moerman-therapie als therapie alleen niet geschikt is bij zich snel ontwikkelende tu- De conclusies van het onder zoek zijn gebaseerd op de ziek- teschiedenissen en genezing van 35 geselecteerde kanker patiënten die de Moerman- therapie volgden. Bij 21 van deze genezen patiënten stond absoluut vast dat zij kanker hadden, betrof het geen spon tane genezing en was die gene zing niet bevorderd door een reguliere behandeling. De onderzoekers geven aan dat men zich, door de toege paste selectie, „niet te gemak kelijk moet laten overtuigen van de doeltreffendheid van de Moerman-therapie of de ontoereikendheid van de regu liere therapieën". Bovendien gingen de meeste patiënten pas over op de Moerman-the rapie in een (zeer) laat stadium van de ziekte. Bijna alle 35 mensen waren door reguliere artsen opgegeven. De resultaten van het onder zoek en een historische be schouwing zijn neergelegd in een bijna achthonderd pagina'.s dik boek, samengesteld door een commissie die het onder zoek begeleidde onder voorzit terschap van radiotherapeut- oncoloog en klinisch cytoloog S. de Graaf. Op grond van de resultaten wordt in het rap port gepleit voor vergoeding van de kosten door de zieken fondsen. Ook zou er een groot onderzoek en een Moerman kliniek moeten komen alsme de een vorm van toetsing van en toezicht op de vakbe kwaamheid van 'Moerman- artsen'. Tenslotte lijkt het de onderzoekers zinvol te bekij ken of de therapie te combine ren is met de reguliere behan deling. Al in 1976 werd een begin ge maakt met het onderzoek, dat tien jaar geleden een nieuwe opzet kreeg. Het ministerie van WVC en het Steunfonds van de Moermanvereniging betaalden de kosten. Streng dieet Cornelis Moerman stierf drie jaar geleden op 95-jarige leef tijd. Zijn therapie is gestoeld op een streng dieet dat onder meer rijker is aan enkele vita minen en minder vet dan een doorsnee voeding en toedie ning betekent van extra vita mines en mineralen. Vrijwel de gehele reguliere genees kunde yerwerpt nog steeds de mogelijkheid dat kanker op deze wijze genezen kan wor den. De 'Moerman-strijd' duurt al langer dan vijftig jaar. Eén op de drie patiënten die besluiten Moerman te gaan doen. krijgt te maken met de negatieve houding van huisarts of speci alist, zo meldt het rapport. De studie toont verband aan tus sen enerzijds een strikte thera- pietrouw, een sterke wil om te blijven leven en een intensie ve steun van de omgeving en anderzijds de kans op een gun stig effec therapie. de Moerman- PvdA wil ministerie van Pronk uitbreiden DEN HAAG De portefeuille van de minister van ont wikkelingssamenwerking moet aanzienlijk worden uitge breid. Deze bewindsman moet de verantwoordelijkheid krijgen voor een nieuw op te richten departement voor buitenlandse, economische betrekkingen (BEB). Dit voor stel deed PVDA-afgevaardigde Josephine Verspaget van daag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king. Onderdeel van het departement van BEB zou ook moeten zijn de buitenlandse handel en de verantwoorde lijkheid voor internationale banken, zoals de Wereldbank en de diverse regionale ontwikkelingsbanken. „Deze mi nister heeft nu alleen maar directe verantwoordelijkheid voor de hulp aan de Derde Wereld. Hij heeft die niet als het gaat om handel en investeringen en de schuldenproble matiek van de arme landen. Dat betekent dat de minister op dit moment onvoldoende de belangen van de ontwikke lingslanden kan behartigen", aldus mevrouw Verspaget. Prinses Margriet naar Budapest DEN HAAG Prinses Margriet is van 23 november tot en met 3 decem ber in Budapest waar zij als vice- voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis de algemene vergadering van de Rode Kruisverenigingen zal bij wonen. Aansluitend zal de prinses aanwezig zijn bij de 26ste internatio nale conferentie van het Rode Kruis en de zusterorganisatie de Rode Hal- Maan en bij de uitreiking van de Kraijenhoff. hoven zal van 27 tot en met 2! vember eveneens in Budapest blijven om op het Hongaarse rie van transport te praten ove belang van een Europese Raad de Transportveiligheid. uizei Bo MOSKOU De leiders van zeven Sov jet-republieken hebben gisteren het Unieverdrag, waarover ze het op 14 no vember in principe eens waren gewor den, niet ondertekend. Een bijeenkomst van de Staatsraad, het hoogste politieke orgaan in de Sovjetunie, eindigde zonder resultaat. Met name de afwezigheid van de Oe kraïne was een tegenvaller voor president Gorbatsjov. De president kan zich geen nieuwe confederatie voorstellen zonder dat de op één na grootste republiek van de Sovjetunie daar deel van uitmaakt. De op schorting van de ondertekening concept-unieverdrag betekent eer tegenslag voor president Michail tsjov, die streeft naar een nieuwe confede ral staat. Hij heeft steeds gezegd af te tre den als de republieken het verdrag niet ondertekenen. De Sovjet-president was zichtbaar teleur gesteld, maar hij bleef optimistisch. Het concept-verdrag wordt nu voorgelegd aan de parlementen van de zeven republie ken. Da%ruit blijkt, zo zei hij voor de Sov jet-televisie, dat de presidenten hun parle menten serieus nemen en hen niet passe ren. Gorbatsjov verklaarde ervan uit te gaan dat het verdag nog dit jaar goedge keurd zal worden door de parlementen. Hij noemde zelf de datum van 20 decem- van de Sovjetunie vervangen en de trekkingen tussen het centrum en de publieken regelen. Anderhalve week leden werden zeven republieken he principe eens over de oprichting van confederatieve, democratische sta?*' Unie van Soevereine Staten (USS). unie zou op het internationale vlak verplichtingen van de voormalige (USSR) DNEY - ivoners v; afgelope Socialistische Sovjet-republiel1 Over de bijeenkomst van gisteren Ogaijevo (een buitenwijk van werden weinig mededelingen gedaan, zei Gorbatsjov dat de functie i dent in de nieuwe Unie niet tei staat. TILBURG „De steun van de Tilburgse bevol king is hartverwarmend. Veel mensen op straat wensen je succes. Sommi gen vonden het zelfs tijd worden dat we gingen sta ken", zegt redactrice Ani ta de Haas van Het Nieuwsblad. De 58 redacteuren van de Til burgse krant werkten gisteren niet. Daarom kwam de krant vandaag niet uit voor de 56.000 abonnees. Na petities en werk onderbrekingen grepen de journalisten naar het ultieme actiemiddel: de staking. En het is zo goed als zeker dat het daar niet bij blijft, want de journalisten hebben besloten het werk morgen en vrijdag ook neer te leggen. Op de redactie was er gister middag niet veel activiteit te bespeuren. De meeste redac teuren gingen de straat op om de Tilburgse bevolking uit te leggen waarom er wordt ge staakt. De Haas: „De directie zal de lezers morgen ongetwij feld per brief laten weten dat er niet gestaakt had hoeven worden. Wij willen de lezers onze kant laten horen. Dat moet dan maar op deze ma- De journalisten verzetten zich hardnekkig tegen een fusie met het Brabants Dagblad uit Den Bosch, waarbij de Til burgse krant als zelfstandige titel zou verdwijnen. Uitgever Brabant Pers wil de twee kranten samenvoegen als eer ste stap in een grote reorgani satie die is voltooid als de nieuwe fusie-krant over een jaar of vier samensmelt met het Eindhovens Dagblad. Dan heeft de Brabant Pers, onder deel van VNU, nog maar één krant in de provincie. „Wij dreigen gewoon te wor den opgeslokt", zegt De Haas fel. „De directie heeft het steeds over een fusie, maar van gelijkwaardigheid is geen sprake. Wij verliezen onze titel en onze hoofdredacteur, want de doorslaggevende stem komt bij het Brabants Dagblad te liggen. We worden gewoon een editie van die krant, nota bene de grootste. Dat is toch van de gekke. Tilburg is de ze vende stad van Nederland is, na Eindhoven de grootste on der de rivieren. Zo'n stad heeft gewoon recht op een ei gen krant". Oplage uitstekend draait. Vergeleken met andere regionale kranten neemt de oplage sneller toe. „Menig krantenbedrijf zou ja loers zijn op het rendement dat hier wordt behaald", zegt Emmanuel Naaijkens, woord voerder van het actiecomité Behoud Het Nieuwsblad. „Er dreigt een krant te verdwijnen terwijl daar economisch gezien geen reden voor is. Voor de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) is de goede positie van de krant een belangrijke reden om ach ter de redactie te staan. „Tot dusverre fuseerden alleen marginale, verliesgevende kranten", zegt Willem Reijn, vice-voorzitter van de NVJ. „Daar is bij Het Nieuwsblad echter geen sprake van. Reden waarom we absoluut tegen de fusie zijn". Volgens adjunct-hoof redacteur Arnold Verplancke ziet de toe komst er voor Het Nieuwblad echter allesbehalve rooskleu rig uit. „Ons lezerspubliek vergrijst. Langzamerhand loopt onze marktpositie dan ook terug. Met name de jonge, potentiële abonnees verliezen we. Die lezen liever een lande lijke krant. Waarom? Omdat ze gemiddeld hoger zijn opge leid dan onze huidige lezers en omdat ze minder binding heb ben met de regio. Hun actiera dius is groter". Een fusie is de enige mogelijk heid om tot kwaliteitsverbete ring te komen, betoogt Ver plancke. „We hebben binnen Brabant Pers alle varianten bekeken en doorberekend. Het is niet mogelijk om in alle drie de kranten te investeren. Dat wordt veel te duur". Om die reden wijst hij ook het Een deel van de redactie van het Nieuwsblad tijdens de actievergadering gisteren. De redac besloot behalve gisteren, ook morgen en vrijdag in staking te gaan. FOTO: aanbod van NVJ en redactie af, die pleiten voor meer sa menwerking tussen de kran ten van de Brabant Pers. Dat zou de kosten drukken en de kwaliteit verhogen. „We wer ken nu al veel samen met het Brabants Dagblad en het Eind hovens Nieuwsblad. Nog meer samendoen levert gewoon niet genoeg op". Adhesie-betuigingen van de Tilburgse bevolking aan het adres van de redactie kunnen dat niet veranderen. „Ik ben niet onder de indruk van die brede steun", zegt hij laconiek. „Het zijn uitgelokte meningen. Dat neem ik niemand kwalijk. Maar het is erg makkelijk om te vragen: moet de krant blij ven? Dan zegt iedereen Wie wil er nu dat er een kr verdwijnt. „Onze boodscha minder sympathiek er ker uit te leggen. Maar moeten wel. Straks is schien te laat en dan krij we het verwijt waa niet eerder hebben ingedng pen". chten at van h irmatie Een inwoonster van Vukovar haalt een poes aan, die een plaatsje I" van haar zwaar beschadigde woning. PARIJS Frankrijk wil dat op korte termijn VN-troepen naar Joegoslavië gaan. Ook Duitsland is voorstander van een VN-vredesmacht in Joego slavië, maar Duitse troepen zouden daarvan geen deel mo gen uitmaken. Bondskanselier Kohl heeft dat gisteren duidelijk gemaakt en koos daarmee partij voor Gen- scher, zijn minister van bui tenlandse zaken. Binnen de CDU wordt Genscher ervan beschuldigd een „gespleten" standpunt in te nemen: de VN vragen blauwhelmen naar het Balkanland te sturen, maar zonder Duitse soldaten. Kohl zei dat de Duitse grondwet het inzetten van Duitse militairen buiten het operatiegebied van de NAVO verbiedt. 'beschikkingsrecht van de verschillende republieken waaruit Joegoslavië is opge bouwd, maar wil dat zelfstan digheid de uitkomst is van een onderhandelingsproces. Duits- gende maand al de zelfstandig heid van Slovenië en Kroatië te erkennen. Op 10 december loopt een ultimatum van twee maanden af, dat de Europese Gemeenschap gesteld had om een politieke oplossing te vin den voor de crisis in Joegosla vië. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft van daag achter gesloten deuren verder vergaderd over een re solutie waarin de vredesmissie van VN-gezant Cyrus Vance in Joegoslavië gesteund wordt. De strijdende partijen worden opgeroepen duurzame omstan digheden te scheppen zodat er een VN-vredesmacht in Joego slavië gestationeerd kan wor den. Vance vertelde de perma nente leden van de Veilig heidsraad dat hij redelijk te vreden is over het veertiende staakt-het-vuren, dat hij zater dag in Genève afsloot. Het be stand wordt in het algemeen nageleefd, hoewel er op enkele plaatsen nog gevochten wordt. Het akkoord van zaterdag •voorziet in de onmiddellijke opheffing van de blokkade door de Kroatische troepen van de federale kazernes, het onmiddellijke vertrek van de Joegoslavische troepen en al hun materieel uit Kroatië en het toestaan van humanitaire hulp. De Veiligheidsraad gaat ervan uit dat Vance na zijn volgende missie - waarschijn lijk in het weekeinde- gede tailleerd kan aangeven waar de VN-troepen eventueel inge zet kunnen worden. De gevechten rond de stad Osijek tussen Kroatische mili ties en het Joegoslavische gaan door, ondanks het bestand en de besprekingen in de Veilig heidsraad. Het door de Ser viërs gedomineerde federale voerde bombardementen uit. In de rest van Kroatië was het rustig. Servische milities zei den dat Osijek hetzelfde lot wacht als de stad Vukovar, die na een beleg van drie maan den totaal in puin werd ge schoten. Helft diplomate égadLon van Sovjetunie was spion MOSKOU Tot werkte meer dan de helfj de Sovjet-diplomaten bassades als spion voor heime dienst KGB, aldus j minister van buitenlands^ ken Boris Pankin. PankiniJ had een gesprek met de c minister, waaruit bleek dan de helft 1 imbassades van die lui s Ik vroeg hem: Gelooi n |Sr werkelijk dat ambassades staan om als dekmantel te d inlichting dienst? Hij keek loof aan en antwoordde: 'M ioqdISI anders'." ,„de oepen d: dent Ali li». e aanhai mogen even blijver meraai id, zijn i 6 ïoof 'Gevluchte' joden DEN HAAG Een gn van ruim honderd uit raël 'gevluchte' jodJJJJ hoeft ons land nog niet verlaten. op 17 de vii ijl wonder ADVERTENTIE Vredesbesprekingen tussen Armenië en Azerbajdzjan tenten, vouwwagens toercaravans, stacaravans kampeerartikelen accessoires veel toeristische informatie MOSKOU De Staatsraad, het hoogste politieke or gaan in de Sovjetunie, heeft gisteren de presidenten van Armenië, Levon Ter Petrossian, en Azerbajdzjan, Ajaz Moetalibov, uitgenodigd voor vredesbesprekingen. De leiders van beide republieken ontmoeten elkaar morgen in Moskou. De twee republieken hebben een slepend conflict over Nagorno- Karabach, een overwegend door Armeniërs bewoonde enclave binnen Azerbajdzjan. De republieken braken vorige week on derhandelingen over een regeling van het conflict af, nadat een helikopter met 22 leden van een bemiddelingscommissie aan boord neerstortte. Azerbajdzjan meent dat Armeense 1 de helikopter hebben neergeschoten. Armenië ontkent dat. Volgens Sovjet-president Gorbatsjov staan beide republieken op de rand van „een echte oorlog". Hij overweegt een zone van tien kilometer iri te stellen tussen beide republieken. In die strook zou dan door Sovjet-soldaten gepatrouilleerd moeten worden. Het parlement van Georgië heeft gisteren de staat van beleg op geheven in de enclave Zuid-Ossetië, waar etnisch geweld aan meer dan 250 mensen het leven heeft gekost. Het parlement hoopt dat hierdoor de spanning in het gebied vermindert. De volksvertegenwoordiging van Georgië riep de noodtoestand een jaar geleden uitg na etnische botsingen tussen Georgiërs en Os- seten. De Osseten in Georgië willen dat hun regio wordt samen gevoegd met het deel van Ossetië dat binnen de Russische Fede ratie ligt. Het gaat om veertig oorspronkelijk uit de Sovje ie nie afkomstige gezinnen f vorige week in ons land pi kjhcnde tiek asiel aanvroegen, groep zegt gediscrimineerd worden door de Israëlische: gering die hen dwingen te gaan wonen op ongres, bezette Westelijke Jordaani >g Volgens Justitie erg klein dat de groep in I tent Ie' derland asiel krijgt. Een eer inhang onderzoek heeft uitgewez et noorc dat er geen bewijs te leveren shu. De van de gemelde discriminat ing De Sovjet-joden, die ieder jen 1 zonderlijk een kort gedi ^nc*. aanspannen tegen deze besl Sia< sing, mogen in Nederland b daar ven tot eind volgende wö r Dan worden de eerste uitsp ui 11e ken verwacht. ïste S Hawii; ormt va tt Vere: illfces. Aidi de ki b Mahd SUSKE EN WISKE laard UitgeverlJ/Wavery P Krappe meerderheid voor les op zaterdag HAARLEM Nog slechts een krappe meerderheid van de leerlingen van het stede lijk gymnasium in Haarlem is vóór een zesdaagse school week. In een grootscheepse enquête stemde 57 procent van de leer lingen vóór en 42 procent te gen een zesdaagse schoolweek. Het Haarlemse gymnasium is de laatste school in Nederland waar nog op zaterdag onder wijs wordt gegeven. De meer derheid van de docenten is al jaren voor een vijfdaagse schoolweek. De uitslag van de enquête zal worden voorge legd aan de medezeggen schapsraad, de lerarenverga dering en oudercommissie. Zij sturen een advies naar het col lege van b en w, dat uiteinde lijk beslist of de zesdaagse schoolweek zal worden ge handhaafd of afgeschaft. 'Vliegende auto' echte 'skyci bouwen v het eerste exemplaar tel] bewonderen if op de Motorshow in] Essen. Het vliegtuigje, dal het formaat hr van een autoj biedt plaats 4 twee personeiT en kan even hoog en hard 1 vliegen als eei ch, ,,he gemiddeld ikentoeste I FOTO: AP frl." Ka

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4