Zegwaard zamelde alles ki wat geld opleverde" Simons optimistisch gestemd over cao-overleg zorgsector laij: 15 miljard extra oor openbaar vervoer Gomotit BINNENLAND Korthals: Waar blijft identificatieplicht? Bewaker PSC vraagt twee miljoen gulden schadevergoeding VALKONING HOORT ZES JAAR EISEN oFh' CDA-fractie laat Wateringen vallen DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 iteijn wil premier- iap verkorten HAAG Voorzitter D. Lu- van de VVD-fractie in de tite Kamer vindt dat de Ne- andse minister-president ;uit twee ambtstermijnen van jaar mag aanblijven. Luteijn rgevo oft dat die maatregel machts- ,j >ruik en politieke slijtagever- nselen zal tegengaan. Hij op CDA-premier Lubbers naar zijn mening „al veel te premier is". Luteijn zegt het en ander in een interview Het Parool, waarin hij ook nieuwe botsing voorspelt tus- kabinet en senaat bij de be deling van de onderwijsvoor- :n voor de zogeheten basis- ning. at pro en m ten. een 't Fra triest de EG bereil éi aker, rgerlo ap Ki duide Minimumloon omhoog DEN HAAG De wettelijke minimumlonen gaan per 1 ja nuari 1992 met 1,48 en op 1 juli met 1,4 procent omhoog. Dat staat in de toelichting van minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) bij zijn (concept-)bestuursmaatre- gel om de bruto-koppeling ko mend jaar niet volledig te la ten doorgaan. De bruto mini mumlonen belopen achter eenvolgens op 1 januari en (tussen haakjes) op 1 juli ko mend jaar per maand, in gul dens: 15 jaar 640 (649), 16 jaar 736 (746,30), 17 jaar 842,70 (854,50), 18 jaar 970,70 (984,30), 19 jaar 1.120 (1.135,70), 20 jaar 1.312 (1.330,40), 21 jaar 1546,60 (1568,30) en 22 jaar 1813,30 (1838,70). Idoor RIK IN 'T HOUT MAASSLUIS Het liberale Kamerlid Kort hals maakt zich boos over de suggestie van pre mier Lubbers dat de VVD de kop in het zand steekt als het gaat om bestrijding van criminali teit. Lubbers sprak afgelopen zaterdag op de CDA-partijraad oyer het feit dat de VVD, evenals PvdA en D66, grote bezwaren hebben tegen een wetsvoorstel van justitieminister Hirsch Ballin. Deze bewindsman wil iedere opsporingsambte naar de bevoegdheid geven mensen op straat of in het openbaar vervoer te fouilleren als zij weigeren hun naam te zeggen. De VVD voelt daar inderdaad (nog) niets voor. „Als liberalen zijn wij van mening dat de overheid eerst moet aantonen dat het zwartrijden en de ordeversto ringen niet met de bestaande bevoegdheden kunnen worden bestreden", aldus Korthals gis teravond op een bijeenkomst van zijn partij in Maassluis. Volgens het VVD-Kamerlid deed de premier het ook voorkomen alsof de liberalen tegen de invoering van een identificatieplicht zijn. On zin, zei Korthals. Hij wees erop dat zijn fractie genoot Wiebenga al in maart van dit jaar een plan heeft gelanceerd voor een spoedige identi ficatieplicht. Wel is het zo dat de liberalen deze plicht willen beperken tot die gevallen waarin de politie nu al bevoegd is iemand naar zijn naam te vragen: bij de opsporing van strafbare feiten, bij deelneming aan het verkeer en bij het vreemdelingentoezicht. „Waar blijft het wetsvoorstel voor een dergelijke plicht? Wie steekt er nu eigenlijk de kop in het zand?", al dus Korthals. HILVERSUM De bewaker van het Penitentiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag, die wordt verdacht van wapen handel en criminele contacten met een gedetineerde uit het PSC, vraagt van het TROS- programma Crime Time en het weekblad Aktueel een schade vergoeding van 2 miljoen gul den. Dat heeft zijn raadsman mr. E. Nolet gisteren verklaard. De bewaker gaf zich twee we ken geleden zelf aan bij de rijksrecherche na reportages in het weekblad Aktueel en in het TROS-programma Crime Time. Volgens Nolet hebben de makers van TROS en Aktueel de privacy van zijn cliënt met voeten getreden. Bij het verga ren van hun informatie zijn naar zijn mening strafbare fei ten gepleegd. Nolet meent dat de bewaker door alle publiciteit volkomen is uitgerangeerd en hij ernstige financiële schade dreigt te lijden. Een hoge scha devergoeding moet journalisten duidelijk maken dat privacy moet worden geëerbiedigd, al dus Nolet. Omroep en week blad hebben drie dagen de tijd voor een voorschot van hon derdduizend gulden. Ook ver langt de advocaat afgifte van het belastend materiaal. Mocht een bevredigende reactie uit blijven, dan overweegt Nolet een kort geding. Peter R. de Vries, hoofdredacteur van weekblad Aktueel en adviseur van Crime Time, liet gisteren al weten niet binnen drie da gen met het gevraagde bedrag over de brug te komen. deze sanct iig ef ,)or IDY NIHOF Jt Gril n die vegir ti. Servf' die sa tenzij erinN HAAG Afval- ïrde isporteur Simon Kemp i een kleintje in het be- n van milieudelicten ie vlu geleken met Wim Zeg- •e bec ird, zei officier van jus- Zandbergen gisteren ens de rechtszaak te- de afvalkoning uit ft. „Zegwaard is gro- >ela en voerde zijn illegale t ktijken met groter raf- 3 ;ment". De officier eis- liteindelijk zes jaar on- \waardelijke gevange- >traf en een boete van n 1,1 miljoen gulden. m twee jaar deden politie ustitie onderzoek naar het in en zeilen van het afval- iverkend bedrijf Zegwaard )elft. Telefoons werden af- pt en na een inval in het •ijf werd de gehele admini- ;ie doorgelicht en werden naar knemers gehoord. Als iets tar g klijk werd uit het onder- dan was het wel dat Zeg- rd alles inzamelde waar aan te verdienen viel, al- de officier van justitie, ïachl ïvaard, die geen vergun- fchad voor het verwerken chemisch afval, ging in met bedrijven als Sikkens, ion, Aluminiumchemie Ro am en Kemakeur. En dat 'ijl niemand in zijn bedrijf maar enig verstand had chemische stoffen, lield zijn klanten voor dat afval legaal in België gestort, ofwel dat.het - igaal - naar de Afvalver- king Rijnmond (AVR) afgevoerd. In werkelijk- liet hij de chemische wegspoelen door het ri- of stortte hij het spul ver- met huisvuil met name gië, waar nu in totaal 100 ton afval van Zeg- rd ligt. Daar bood hij het als 'huishoudelijk afval'. werd veel sloop- en waf val vermengd met che-' :he stoffen naar stortplaat- in Zoetermeer en Berg- nhoek gebracht. Óoor voor toch gewoon het vol- kVR tarief te rekenen, ),MRo'tte Zegwaard miljoenen At. Stortbonnen waarop ten konden zien waar hun 1 werd gestort, werden 'alst. derh Ex-directeur W. Zegwaard wist zich weinig meer te herinneren. „Ik kreeg duizenden brieven onder ogen". foto: anp Willem Zegwaard waste giste ren voor de Haagse rechtbank zijn handen in onschuld. Alles wat met chemisch afval te ma ken had was buiten hem om gegaan. Brieven van mede werkers had hij getekend zon der het zich te herinneren. En hoewel hij vaak door zijn be drijf liep, had hij nooit iets ge zien dat op chemisch afval leek. Het beeld dat zijn ex-werkne mers van hun baas hadden ge schetst, was echter van een heel andere aard. Volgens hen was Zegwaard BV een echt eenmansbedrijf, was Wim Zeg waard twintig uur per dag met zijn bedrijf bezig, had hij altijd het laatste woord, wilde hij overal van op de hoogte ge houden worden, en bevond hij zich vaak in de hal waar de beruchte mengpraktijken plaatsvonden. Hij mengde wel, maar dan hout en puin met huisvuil, was het enige dat Zegwaard toegaf. Het wegspoelen van chemi sche troep in het riool, het mengen van het giftige afval met huisvuil, het was hem niet opgevallen. Afgeluisterde tele foongesprekken van zijn me dewerkers wezen echter uit dat Zegwaard BV bezig was met allerlei louche zaakjes. Aan de top van het Delftse be drijf werd lacherig en onver schillig gedaan over het men gen van giftig slib met huis vuil. „Als het geld opbrengt, dan doen we van alles", had den vooraanstaande medewer kers elkaar aan de telefoon meegedeeld. „Uit al die tele foontjes kun je opmaken dat Zegwaard BV de provincie aan het tillen is", oordeelde de Dat hij zich niet overal in had verdiept, weet Zegwaard aan de omvang van zijn bedrijf. „Ik kreeg duizenden brieven onder ogen". Om die zelfde re den kon hij zich ook bepaalde klanten niet meer herinneren. Logisch, vond Zegwaard, als je er meer dan 15.000 hebt. „Is uw bedrijf niet gewoon een uit zijn krachten gegroeid familie- bedrijfje?", legde Punt de ver dachte voor. Dit ontkende Zegwaard stellig. „Nee hoor, de organisatie is wel degelijk meeveranderd". Provincie Over de rol van de provincie viel best iets aan te merken, meende de officier van justitie. „Die was niet helder en duide lijk. Maar het zicht van de provincie werd ernstig be perkt door het rookgordijn dat Zegwaard ophield. De provin cie werd nooit volledig inge licht". Toen de provincie argwaan kreeg, stuurde zij een controle rend ambtenaar op Zegwaard af. Deze mocht echter niet zonder meer het terrein van Zegwaard op. Hij moest zich melden bij de receptie en werd vervolgens langdurig aan de praat gehouden om het che misch afval in de tussentijd weg te moffelen. De provincie kwam steeds vaker overdag kijken zodat Zegwaard zijn chemische afvalpraktijken naar de avond verplaatste. Toen bij een monsterneming sporen van chemisch afvai werden geconstateerd, drong Zegwaard aan op een nieuw onderzoek. Een paar weken later werd weer een monster genomen en bleek dat er in derdaad geen vuiltje aan de lucht was. Aan de waarde van die test moet ernstig worden getwijfeld, meende Zanbergen. „Het lijkt op een alcoholcon trole die op verzoek van de dronken persoon na twee we ken nogmaals wordt uitge voerd en dan niets oplevert. „Zie je wel, ik heb helemaal niet gedronken, beweert zo ie mand dan" De advocaat van Zegwaard, R. Verbunt, stelde dat Willem Zegwaard nooit volledig op de hoogte kon zijn van wat er zich in zijn bedrijf afspeelde. „Het bedrijf had een opper vlakte van 96.000 vierkante meter en een jaaromzet van 60 miljoen gulden". Ook verweet hij het Openbaar Ministerie de zaak Zegwaard te gebruiken om een voorbeeld te stellen voor andere bedrijven. Naar verwachting doet de rechtbank op 10 december uit- DEN HAAG Staatse cretaris Simons van volks gezondheid is optimistisch gestemd over het verdere verloop van het cao-over leg voor de zorgsector. Vorige week vrijdag zijn de onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden voor ver plegend en verzorgend perso neel tussen Simons, de werk gevers in de zorginstellingen en vertegenwoordigers van de verzekeraars tot half januari geschorst. Simons trachtte gisteren in de Tweede Kamer de aldaar heersende indruk weg te ne men dat de partijen in het cao- overleg onverzoenlijk tegen over elkaar zouden staan. „We zijn harmonieus uit elkaar ge gaan en ik ga ervan uit dat we straks weer in harmonie ver der kunnen", aldus Simons. De besprekingen zijn opge schort in afwachting van en kele nadere onderzoeken, on der meer naar de vraag of het kabinet 500 miljoen uit de 'overreserves' van het pen sioenfonds PGGM (voor de zorgsector) zou kunnen halen ten behoeve van loonsverho ging en het aanstellen van ex tra verplegend en verzorgend personeel. De kamerleden Lansink (CDA) en Van Otter- loo (PvdA) steunden gisteren het initiatief van het kabinet om een deel van de pensioen gelden hiervoor aan te wen den. Ook drongen zij er bij Si mons op aan dat deze moet blijven hameren op het terug dringen van het ziekteverzuim in ziekenhuizen en andere in stellingen in de gezondheids- De staatssecretaris zei dat het kabinet nog steeds vindt dat de lonen in de zorgsector in grote lijnen de salarissen in het bedrijfsleven moeten blij ven volgen. Voorlopig mikt het kabinet op een loonsverho ging van 3 procent in de zorg sector, maar Simons sloot niet uit dat het percentage gezien de ontwikkelingen elders iets hoger zal uitvallen. „Toch kan ik nu nog niet zeggen dat 3 procent aan de krappe kant is. Er moeten immers nog heel wat cao's in de marktsector worden afgesloten", aldus de bewindsman. D66-kamerlid Kohnstamm vindt dat het kabinet desnoods de sociale premies enigszins moet verhogen als blijkt dat er te weinig geld is voor verbete ring van de arbeidsvoorwaar den in de zorgsector. De rege ringsfracties en Simons wijzen dit echter af. Wel zei Simons dat er wellicht in de tweede helft van de jaren negentig niet aan premieverhoging valt te ontkomen als blijkt dat de zorgkosten voortdurend blij ven stijgen. Op de cryptisch gestelde suggestie van de CDA'er Lansink dat specialis ten eventueel extra zouden moeten bezuinigen ten behoe ve van de verpleegkundigen ging Simons niet in. De staatssecretaris weigerde ook gehoor te geven aan de wens van CDA en VVD om spoedig een besluit te nemen over verkleining van de om vang van de nieuwe basisver zekering tegen ziektekosten. Onlangs adviseerde de com missie-Dunning het basispak ket in te krimpen, waardoor bijvoorbeeld tandheelkundige zorg aan volwassenen er bui ten valt. Simons voelt voorals nog niets voor een kleiner ver zekeringspakket, dit in tegen stelling tot premier Lubbers. „Het is veel belangrijker de consumptie van medische zorg te verminderen dan ons te richten op versmalling van het basispakket", zei hij. TU Delft op postzegel DEN HAAG PTT Post geeft volgend jaar op dinsdag 7 januari twee nieuwe postzegels uit: een zegel van zestig cent gewijd aan het 150-jarig be staan van de Technische Uni versiteit Delft en een zegel van 80 cent ter gelegenheid van de invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek per 1 januari 1992. DOS VAN WEES HAAG Minister Weggen van verkeer en 'irstaat wil vijftien mil- gulden extra uittrekken de realisering van hene) fbaar-vervoerprojecten g (Romi nder meer stadsgewest eden. vijftien miljard kan vol de minister bekostigd hef), H. iosl- OU) worden uit extra gasverkopen, de gelden van pensioenfond sen en van private financiers. Ze kondigde dit gisteren aan tijdens de behandeling van de vierde Nota Ruimtelijke Or dening Extra (VINEX) in de Tweede Kamer. Volgens de minister liggen er nu voor in totaal tachtig mil jard gulden aan openbaar-ver voerplannen. De vijftien mil jard komen daar nog bovenop. Maij kondigde aan dat premier Lubbers na het kerstreces met een brief komt over dit onder werp. Daarin staat onder meer waaraan het geld zal worden besteed. Het gaat daarbij onder meer om de ontwikkeling van het zogenoemde hoogwaardige openbaar vervoer, zoals spits- bussen en sneltrams, in nieuw te ontwikkelen verstedelij- kingsgebieden. Als voorbeeld noemde ze Rotterdam, waar volgens de in de VINEX neer gelegde plannen aan de noord kant woningbouw zal plaats vinden. i foto: dijkstra SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON UHOH.EEN PINO - Cense wordt directeur Rode Kruis Nederland DEN HAAG De arts W.H. Cense (49) is benoemd tot alge meen-directeur van het Ne derlandse Rode Kruis. Hij treedt 1 april in dienst. Cense was ruim tien jaar lid van het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering van de Ge neeskunst (KNMG) en de laat ste vier jaar daarvan als voor zitter. Hij volgt de eerder dit jaar overleden C.H.E. Vogel zang op. Het Rode Kruis wordt tot april 1992 geleid door ad interim directeur drs. K.F. Broekens. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De dag leek zo goed begonnen voor bur gemeester drs. W. van den Bos (CDA) van Wateringen. Het leek hem onwaarschijn lijk, dat in zijn gemeente ooit 8000 woningen voor de Haagse woningzoekenden zouden verrijzfen. Het stand punt van de kamerfractie van de VVD dat vorige week al bekend werd - maximaal 4000 woningen - de stel- lingname van het CDA in de provincie (eerst 250 hectare compensatie voor de tuin bouw) en het feit dat nog al tijd een forse achterban van het CDA in het Westland te vinden is, sterkten hem in dat idee. De CDA-kamer- fractie dacht er echter an ders over... Het zou een zwarte dag wor den voor de eerste burger van het Westlandse dorp aan de rand van de grote stad. Wate ringen zou zijn Waterloo gaan worden. In grote meerderheid bleek de Kamer zich tijdens de uitgebreide commissievergade ring voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de re geringsplannen, neergelegd in de Vierde Nota over de Ruim telijke Ordening Extra (Vi- nex), te kunnen vinden. Een meerderheid, inclusief het CDA, sprak zich volmondig uit voor bouwen in de West landse gemeente. Daarmee lijkt ook de in de pen zittende grenswijziging ten gunste van Den Haag duidelijk gestalte te kunnen krijgen. J. van Noord van het CDA vond dat het standpunt van de provincie gevolgd moet wor den en dat betekent dat circa 135 hectare glastuinbouwge bied voor het Westland verlo ren gaat. Het enige voorbe houd dat Van Noord maakte was dat er een goede afhande ling van de verplaatsing en be ëindiging van de tuinbouw en de daarbij door de provincie voorgestane grenswijziging moet plaatsvinden. Bovendien moet er een koopplicht zijn voor de te verplaatsen glas tuinbouw. Daarmee bleek al het werk dat de voorzitter van het Ak- tiecomité tot behoud van Wa teringen bij het Westland, tuinder Han Van der Goes de laatste tijd had verzet, voor niets te zijn geweest. Alle ka merleden van met name het CDA zijn de afgelopen tijd op initiatief van het Aktiecomité thuis benaderd door de jonge ren van de LTB/CBTB-Wate ringen en Kwintsheul. Kamer leden zijn kennelijk maar zeer moeizaam tot andere gedach ten te brengen, zo verzuchtte hij. Saillant detail is dat Van der Goes in Wateringen een raadszetel bezet voor: het CDA. Verloren „De VVD komt ons inderdaad behoorlijk tegemoet, maar toch is de eerste slag verloren", al dus een in de loop van de dag steeds somberder kijkende burgemeéster Van den Bos. Toch putte hij nog hoop uit het feit dat de woningen in Wate ringen 30 tot 50.000 gulden duurder zijn, vanwege de hoge uitplaatsingskosten van de tuinbouwbedrijven. De grond is daardoor veel duurder. „De woningen moeten financieel wel haalbaar zijn, maar wij zullen onze huid duur verko pen", aldus Van den Bos. Den Haag wil komen tot een grenswijziging, door burge meester Havermans hardnek kig aangeduid met grenscor rectie Den Haag geniet daarin de volledige steun van de pro vincie, die het zelfs onderdeel heeft gemaakt van het college programma. De provincie is de bevoegde instantie om de grenswijziging ten uitvoer te brengen, vanwege het feit dat minder dan tien procent van de Wateringers in het betrok ken gebied, te weten de Wip- polder en de Wateringveld- sche Polder, wonen. Niet legitiem Wateringen houdt vast aan de redenering, dat het Den haag te doen is meer geld te krijgen uit het Gemeentefonds, dat nog steeds in belangrijke mate is gebaseerd op het aantal in woners van een gemeente. Het annexeren van een bouwloca tie levert zodoende weer meer inwoners op en dus een grote re rijksbijdrage. En dat is geen legitieme reden voor een grenscorrectie, zo redeneert Wateringen. In de loop van de middag en avond maakte tijdens de op de kop af twaalf uur durende ma rathonzitting in de grote zaal van de Tweede Kamer minis ter Alders duidelijk, dat de grondprijs doorgaans maar een fractie is van de totale kosten, een verwaarloosbaar deel, dat met de ontwikkeling van grootschalige bouwlocaties ge moeid is. Bovendien, zo staat in de Vinex, en daar herinner de staatssecretaris Heerma van VROM de kamerleden nog maar eens aan, komt er een vereveningsfonds, waardoor de kosten van de grondver werving worden omgeslagen over de deelnemende regioge meenten. Afstemming van de woningbouwprogramma's is een voorwaarde en een nood zaak om de operatie te laten slagen. In dat rijtje hoort ook de afstemming van het regio naal grondbeleid thuis, maar het is een taak van de ge meenten om daar invulling aan te geven, aldus Heerma.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3