Kerkasielzoekers: vluchtelingen met streepje voor I o Gereformeerden breken niet helemaal met 'jodenzending' GEESTELIJK LEVEN OPINIE li Aantal ongehuwde moeders minder door rol bisschoppen COMMENTAAR unicef Cflgl Reidóe&ywuvnt K üeidóo. Gouxcwit DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 Kardinaal Ratzinger herbenoemd VATICAANSTAD De Duitse Curiekardinaal Joseph Ratzinger (64) is door de paus voor een pe riode van vijf jaar herbenoemd als prefect van de congregatie voor de geloofsleer. Op 25 november 1981 werd Ratzinger, op dat moment aartsbisschop van München, benoemd tot hoofd van de belang rijkste congregatie, die waakt over de zuiverheid van de rk geloofsleer. Voor de belangrijkste Curie prelaten geldt een 'quinqennium', een ambtster mijn van vijf jaar. Gewoonlijk wordt dit verlengd zonder dat er ruchtbaarheid aan wordt gegeven. Maar in het geval van Ratzinger maakt het Vati- caan graag een uitzondering. Ratzinger, die in het begin van zijn carrière een gematigde theoloog was, is verantwoordelijk voor de maatregelen te gen de bevrijdignstheologie in Latijns-Amerka en tegen enkele Amerikaanse theologen, onder wie de moraaltheoloog Charles E. Curran. Zelf zegt Rat zinger dat niet zijn opvattingen zijn veranderd, maar die van zijn progressieve kritici. Onze afgunst duurt altijd langer dan het geluk van hen die xoij benijden. La Rochefoucauld Hervormd huis van 'herbergzaamheid' DOORN Twee hervormde instan ties hebben het conferentieoord De Pietersberg te Oosterbeek aangekocht om er een 'landelijk Huis van Her- bergzaameid' van te maken. Het is be doeld als opvanghuis v zijn vastgelopen en PvdA blijft bij plan sluiting ambassade Vaticaan diakonaal centrum De Herberg is een initiatief van de ortho doxe Hervormde Bond voor inwendi ge zending op Geref. grondslag (IZB) in samenwerking met de Generale Diakonale Raad. In De Herberg kun nen mensen die op zoek zijn naar houvast, innerlijke genezing en ge- loofsopbouw, enige weken verblijven. Om een en ander te financieren zijn enkele akties op gang gebracht. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer houdt voor alsnog vast aan haar plan de Ne derlandse ambassade bij het Vati caan te sluiten en in plaats daar- fractie zal dit vanavond voorstel len in het debat over de begroting van buitenlandse zaken. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken en zijn partijge noten in het CDA (met name het rooms-katholieke deel) hebben vorige week al laten weten fel te gen het PvdA-voorstel gekant te zijn. Daarbij spelen niet alleen principiële redenen een rol, maar ook overwegingen van financiële aard. Als het Nederlands gezant schap bij het Vaticaan zou ver dwijnen, zou dat slechts een be zuiniging van een kleine zeven ton opleveren. De vestiging van een nieuwe ambassade in bijvoor beeld Litouwen kost echter f 3 miljoen. Met andere woorden: het PvdA-plan zet nauwelijks zoden aan de dijk. De PvdA kan op de steun reke nen van de SGP (die in 1926 zelfs een kabinetscrisis veroorzaakte toen een plan tot afschaffing van het gezantschap bij de paus werd aanvaard) en waarschijnlijk ook van WD. D66 en Groen Links. Een woordvoerder van de PvdA zei gisteren echter dat de fractie de zaak niet op de spits wil drij ven. Als het CDA echt onoverko melijke bezwaren blijkt te heb ben, zal het voorstel worden inge trokken. GRONINGEN Neem Sarma. Donkere krullen, vriendelijk gezicht. Spreekt behoorlijk Neder lands. Woont inmiddels zeven jaar in de Groning se wijk Beijum, is ge trouwd, heeft twee kinde ren en werkt als hindoe- priester voor de Tamil-ge- meenschap in Europa. Hij en zijn gezin waren in ok tober 1986 zo ongeveer de eerste uitgeprocedeerde asielzoekers die onderdo ken in een kerk. Drie spannende maanden in kerkgebouw de Mamre- hoeve in Beijum later moest Sarma ineens zijn draai zien te vinden in Nederland. Een studie aan de heao mislukte door taalproblemen; een twee de poging slaagde wel en Sarma behaalde het diplo ma boekhouden. De Tamil zegt het naar zijn zin te hebben in Beijum. „Ik voel me hier thuis. Beijum is net een dorp. De mensen kennen elkaar. Als ik op straat loop zie ik nog steeds heel veel mensen die mij geholpen hebben toen ik in de kerk zat". Sarma heeft een streepje voor, beseft Kerkasiel. Met regelmaat duiken verhalen over dit fenomeen op in de media. Ineens blijkt alweer een gezin of een groep vluch telingen uit een ver land de laatste strohalm te hebben gegrepen en in een kerk te zijn gevlucht. De beelden zijn bekend. Angsti ge mensen in een zijzaaltje, omgeven door zorgzame gemeentele den en belegerd door journalisten die wel tuk zijn op zo'n men selijk drama. De climax is dan het bericht dat de vluchtelingen mogen blijven of toch het land uit moeten en daarna wordt het stil. Heel stil. Maar waar zijn ze eigenlijk gebleven, de kerk-vluchtelingen die een verblijfsvergunning kregen? Een gesprek met drie van hen, Sarma (35) uit Sri Lanka, Saado (42) uit Syrië en Arsaluys (27), Armeense met een Nederlands paspoort. Vluchtelingen met in zekere zin een streepje voor, zo blijkt uit hun verhalen. Sarma en Arsaluys, twee asielzoekers die ondergedoken hebben gezeten hij. „Jazeker. Mensen praten veel met me, vragen hoe het gaat. Dan voel ik me sterk: Als ik in bijvoorbeeld Assen zou wonen dan zou dat heel anders zijn. Daar ken ik niemand". Het verhaal van Saado lijkt in veel opzichten op dat van Sar ma. De Syriër zat tussen janu ari en september 1989 onder gedoken in de kapel van de Open Hof in Groningen. Toen hij uit de kerk kwam besloot hij niet terug te keren naar Enschede, maar een woning te zoeken in Groningen. Ook voor hem werd het Beijum. Saado werkte een tijd op de montage-afdeling bij Philips en zit momenteel zonder werk. Hij is getrouwd, heeft zes kin deren en heeft het goed naar zijn zin in Beijum. Voor zijn vrouw ligt dat an ders: doordat ze haast geen Nederlands spreekt kan ze moeilijker contacten leggen. Net als Arsaluys en Sarma vindt Saado dat buitenlanders die voor een langere periode in Nederland belanden Neder lands moeten leren. Wat Saado betreft mag dit zelfs verplicht gesteld worden. „Als iemand naar Syrië gaat en hij kent de taal niet is hij toch ook 'blind". Ook Saado beseft de voordelen van de contacten uit de perio de dat hij in de kerk zat. Niet voor niets koos hij voor Gro ningen als woonplaats. „Ik heb in de kapel tussen de twee- en steeds contact. Ze hebben bijvoorbeeld geholpen bij het inrichten van mijn huis. En mensen komen nog steeds op bezoek, gewoon om gezellig een kopje koffie te drinken en zo. Iedereen is welkom. Ik denk dat ze me geaccepteerd hebben, ja. Anders zouden ze me niet helpen". Het verhaal van Arsaluys wijkt voor een deel af van dat van haar lotgenoten. Met haar ouders belandde ze in de Mamrehoeve (ze zat er zelfs gedurende korte tijd samen met Sarma) en verhuisde later naar de doopsgezinde kerk aan de Boteringestraat. Toen bleek dat het gezin mocht blijven keerde ze met haar familie te rug naar Almelo, al was ze zelf liever in Groningen gebleven. Ze deed een taalcursus en volgt nu een opleiding voor mode-coupeuse. Waar ze vooral tegen aan loopt is dat veel mensen denken dat ze Turkse is. Dat ze uitge maakt wordt voor een lid van het volk dat haar en haar fa milie vervolgd heeft vindt ze heel erg. .Mensen zien zwart haar en dan vragen ze: hoe zit dat bij jullie Turken? Ik praat dan wel met ze en ik heb ze zelfs boeken over de Armeen se geschiedenis gegeven, maar toch blijven ze het herhalen. Dat is heel pijnlijk. Als ik te gen jullie zeg dat jullie Duit zijn, dan worden jullie en je mag me nooit een Turk noemen. Ik zeg niet dat elke Turk slecht is, wij haten alleen de Turkse regering". Toch zegt Arsaluys zich thuis te voelen in Nederland, al wacht ze met smart op de dag dat ze terug kan naar haar va derland. Maar dat geldt ook voor Sarma en Saado, al zegt de laatste ook te beseffen dat een eventuele terugkeer naar Syrië niet eenvoudig zal blij ken te zijn voor zijn 'verneder landste kinderen'. Hoewel de drie hun sporen hebben verdiend in de papie ren veldslag die procederende asielzoekers met het ministerie van justitie moeten leveren, blijft het asielbeleid ook voor Sarma, Saado en Arsaluys flink mistig. Sarma kan daar over meepra ten. Hij kreeg een verblijfsver gunning op humanitaire gron den. Maanden later zei een ambtenaar van Justitie tegen hem dat hij eigenlijk een offi ciële vluchtelingenstatus had moeten krijgen, maar dat justi tie de zaak maar zo liet: „Als ik dit aan vrienden vertel be grijpt niemand het. Ze denken dat ik gek ben", zegt hij. Saado is nog steeds niet tevreden met zijn status als asielzoeker die op humanitaire gronden mocht blijven. Hij procedeert door om een officiële vluchte lingenstatus te krijgen. „Ik voel me miskend", verwoordt hij de gevoelens van veel van zijn lotgenoten die het weige ren van een officiële status vertalen als het niet geloven van hun vluchtverhalen. Bang voor Duitse toestanden is het drietal niet echt, al kijken ze natuurlijk met zorg naar de televisiebeelden uit Duitsland van uitgebrande asielzoekers huizen en extreem-rechtse jongeren die leuzen tegen bui tenlanders roepen. Sarma blijft optimistisch. „In Duitsland is de mentaliteit heel anders. Zo iets gebeurt hier niet zo snel, denk ik". Arsaluys. „Maar er zijn overal fanatieke mensen. Bovendien is Duitsland vlak bij". Gereformeerden in de leer bij christelijke managers LUNTEREN De leiding van de Gereformeerde Kerken heeft zich onlangs kosteloos laten bijscholen door de christelijke mana gers van het zogeheten Areopagus-beraad. Het was een „onthullende bij eenkomst", zegt synode voorzitter ds. P. Boomsma. Op indringende wijze werden leden van het synodebestuur en hoge functionarissen uit het Dienstencentrum in Leusden gewezen op de noodzaak prio riteiten te stellen in het lande lijk kerkewerk. „Want als je zelf geen keuzes maakt, is het uiteindelijk de penningmees ter die beslist." Volgens Boomsma kunnen de Gereformeerde Kerken des kundig advies van buitenaf op dit moment goed gebruiken. De kerken zijn al enkele jaren bezig met bezuinigen, maar komen eigenlijk niet verder dan „een hap snap-beleid". Bo vendien blijkt er een „belan genstrijd" gaande tussen „de verschillende koninkrijken" die het landelijk kerkewerk rijk is. De kerk kan veel leren van de bedrijfsmatige aanpak van de managers, betrokken kerkle den die hun kennis in dienst willen stellen van de kerk. Zo apart is de kerk nou ook weer niet, zegt Boomsma. „Dat is een dooddoener. Net als ande re organisaties moet zij goed weten waar ze mee bezig is en de juiste prioriteiten stellen." Ook synodebestuurder ds. K. Bisschop is diep onder de in druk van het werk van het Areopagusberaad, dat eerder zijn diensten aan de Remon strantse Broederschap aan bood. „Ze hebben ons alle hoe ken van de kamer laten zien. Wat is jullie produkt, vroegen ze. Waarom verliezen jullie zo veel klanten? En: hebben jullie je in feite niet neergelegd bij het ledenverlies?" Binnenkort zal het beraad aanbevelingen doen voor „een lange termijn strategie". Op de korte termijn zit het met de bezuinigingen op het landelijk kerkewerk wel goed, zo bleek maandag tijdens de gereformeerde synode in Lun- teren. Pas na 1993 verwachten de financiële deskundigen (de- putaten) echte problemen, als gevolg van de stijgende infla tie en personeelskosten. Bij on gewijzigd beleid zijn zelfs ge dwongen ontslagen in Leusden niet uitgesloten. De synode toonde zich over dat laatste zeer bezorgd. LUNTEREN De gere formeerde synode heeft maandagavond niet hele maal willen breken met de opdracht tot zending onder de joden. De verga dering wijzigde weliswaar het betreffende kerkorde- artikel, maar besloot in een soort voetnoot toch 'ruimte' te laten voor het christelijk getuigenis in de ontmoeting met joden. Met dit compromis werd tege moet gekomen aan bezwaren van plaatselijke kerken die „beducht waren voor het losla ten van het getuigenis aan gaande Jezus Christus". Zij waren tegen aanpassing van het kerkorde-artikel, waarin staat dat de Gereformeerde Kerken „zich richten tot de jo den in en zo mogelijk ook bui ten Nederland om hun uit de Schrift te betuigen dat Jezus de Christus is". In de nieuwe versie van het artikel wordt nadruk gelegd op „de onopgeefbare verbon denheid tussen de kerk van Christus en het volk van Is raël". Tevens worden de ker ken opgeroepen „te zoeken naar gelegenheid voor joden en christenen tot wederzijds getuige zijn". Ds. O. Doorn wilde hieraan toegevoegd zien dat bij deze gelegenheid „christenen getui gen van hun geloof in Jezus als de Christus". Hij kreeg de steun van andere behoudende synodeleden. „Het is toch niet verboden om te getuigen", zei ds. W.J.W. Scheltens. „Je kunt het mooiste en belangrijkste niet verzwijgen", voegde A.L. Prins eraan toe. „Dit ruikt opnieuw naar zen ding onder de joden", reageer de ds. A.A. Zwaai. Anderen waren ronduit „geschokt" door Doorns voorstel. De Kerk en Israël-deputaten (deskundigen) wezen het voor stel van Doorn af, maar voor zitter mw. H.L. van Stegeren- BEROEPINGEN 3 Wilnis I Ridderkerk. Bedankt voor Daarler- veen E. van Rooijen te Beusichem en voor Rijs hoek als predikant v ne werkzaamheden C. den Otter, kandidaat te Ridderkerk. Aangeno men naar Lelmulden mevr. M.W. de Mik van der Waal, kandidaat te Nieu- werkerk aan den IJssel. Noord en te Zwolle-Zuld Jt. Janssen te Almelo. Beroepen te Gees drs. L.E. Leeftink, kandidaat te Ureterp. Aan genomen naar Hamilton (Can.Ref- Churches) voor het zendingswerk te Brazilië R. Sletsma, kandidaat te IJs- P. Estié te Edam e Emmercompascuum. TILBURG Het uitblij ven van grote aantallen ongehuwde moeders in ons land tussen de jaren zestig en zeventig is het mede gevolg van het op treden van enkele bis schoppen en medici. Tot deze verrassende conclusie komt de socioloog dr. P.A.M. van den Akker van de Katho lieke Universiteit Brabant in een artikel over de verschillen in de ontwikkeling van de buitenechtelijke vruchtbaar heid in een aantal Westerse landen vanaf 1960. Aan de hand van een ontle ding van de bevolkingssamen stelling in een aantal landen constateert Van den Akker in het tijdschrift Gezin dat het aantal jonge ongehuwde vrou wen tijdens de seksuele revo lutie per land aanzienlijk ver schilde. Zo steeg dit aantal in Angelsaksische landen terwijl aantal jonge ongehuwde moe ders permanent laag. Dit heeft volgens Van den Akker te ma ken met de brede acceptatie van geslachtsgemeenschap voor het huwelijk én het daar aan gekoppelde gebruik van voorbehoedsmiddelen. De conclusies zullen zeker in de oren van de huidige bis schoppen opmerkelijk klinken omdat die juist weer de ver trouwde moraal van de RK kerk prediken. Ook op grond daarvan kan betoogd worden dat wanneer zij wordt opge volgd het aantal ongehuwde moeders laag zal blijven. Daar doelt echter Van den Akker niet op. Feit is dat aan het eind van de jaren '60 de rol van enkele bis schoppen en artsen in de voor lichting over de nieuwe kijk op huwelijk en seksualiteit voor het katholieke volksdeel niet te verwaarlozen is ge weest. Voor de KRO predikte de katholieke arts C. Trimbos een aangepaste moraal. Hij was het ook die met andere artsen een vloedgolf van onge wenste zwangerschappen en gedwongen huwelijken voor zag en daarom aanraadde de eptiepil beschikbaar te stellen. Verder schrijft Van den Akker: „Verrassender nog was de rol die de vertegen woordigers van de RK Kerk provincie speelden. Bisschop pen verklaarden in het open baar dat het persoonlijk gewe ten van de mens de belang rijkste norm is voor indivi dueel gedrag". De schrijver van het artikel doelt in feite vooral op de tele visiepraatjes van mgr. Bekkers in de eerste helft van de jaren zestig, hoewel er meer bis schoppen waren die een meer persoonlijke moraal beklem toonden, al was het maar door dat zij oudere standpunten van de RK kerk inzake huwelijks moraal niet langer uitdroegen. Bekkers betoogde dat gehuw den zelf moesten uitmaken hoeveel kinderen- zij wilden hebben. Voor die tijd wilde de pastoor nogal eens uitmaken hoeveel kinderen er moesten komen. Ondersteund door religieuze en medische ethiek konden de ouders de seksuele opvoeding van hun kinderen ter hand nemen, inclusief de toegang tot anticonceptiemiddelen. Joegoslavië: VN talmt - teijn lap v< TERWIJL in Kroatië ondanks het veertiende bestand altijd zij het op wat kleinere schaal wordt doorgevi ten, blijft de internationale gemeenschap naar wegen om de burgeroorlog definitief te beëindigen. Maar dat pro heeft een uiterst traag verloop. Frankrijk doet moedige poging om die lakse houding te doorbreken, land wil niet langer wachten met het zenden van een vredesmacht. Maar het ziet er helaas naar uit dat het Fra initiatief voorlopig niet wordt beantwoord. Het is triest moeten constateren dat de Verenigde Naties, net een eerder stadium, geen overeenstemming kunnen bereil éi over een interventie in het conflict op de Balkan. Zeker, is buitengewoon riskant om in te grijpen in een burgerlo log zoals die nu al maandenlang in alle hevigheid op Ki tisch grondgebied woedt, maar het is al heel lang wie hier de agressor is. MAANDENLANG heeft de Europese Gemeenschap seri geprobeerd te bemiddelen. Nederland heeft daarin als roi rend voorzitter van de EG een niet onbelangrijke rol speeld, maar interne verschillen van mening blokkeer een resoluuut optreden. De EG-bemoeienis bleef ook vru teloos door de houding van de Servische generaals. Met verwerpen van het voorstel om Joegoslavië om te smeder, een samenwerkingsverband van soevereine staten, Servië eerder deze maand duidelijk alleen nog maar te g( ven in een militaire oplossing voor het geschil met Kro< HET antwoord van de Europese Gemeenschap op deze wijzing kwam in de vorm van een paar boterzachte sanct Het zal waarschijnlijk maanden duren voor die enig ef hebben. De EG heeft nog een aantal strafmaatregelen ii tefeuille. Duitsland heeft gisteren laten weten dat die ties begin december van kracht moeten worden, tenzij Serven alsnog bereid zijn zich in te tomen. Servië afgelopen weken in geslaagd om al ongeveer een derde van de republiëk Kroatië te veroveren. Aldus krijgt Gri i Servië gewapenderhand vorm. In de meeste dorpen de Kroaten werden veroverd, hebben zich Servische telingen gevestigd. Dat maakt duidelijk wat de ling van de acties van het federale leger zijn. ite Karr andse [uit twe jaar m; jnselen op C t bec iri ONDER het mom de Servische minderheid te hulp te men, wordt een ordinaire veroveringsoorlog gevoerd, verovering van Vukovar is volgens de Serven een belanj ke stap op de weg die moet leiden naar een nieuw Joeg< vië. Bij de strijd om deze en andere plaatsen hebben Serven als Kroaten zich schuldig gemaakt aan den. Niet alleen gevangen genomen tegenstanders, willekeurige burgers werden daarvan volgens Amnesty ternational het slachtoffer. d, ze Zan ens d de ft. „2 St«ke ;ment ïiteinc jrwaai itraf m 1,1 EEN definitief einde aan de burgeroorlog wordt nog ustitie extra bemoeilijkt doordat de Kroatische regering weinig fn en 2 meer lijkt te hebben op neo-fascistische bewegingen jonge republiek. We zijn geschokt door de opgang die eon^e cistische partij als het Vlaams Blok maakt, maar er minste zoveel reden ons zorgen te maken over bewegir tie doc die met geweld een Groot-Kroatië willen vestigen naar knemc voorbeeld van de fascistische Duitse vazalstaat, waar g lelijk rende de Tweede Wereldoorlog honderdduizenden Serv cr'd al] joden en zigeuners werden vermoord. r aan de 0 HET wordt hoog tijd dat een internationale strijdmach^f3^' der auspiciën van de Verenigde Naties probeert ord ^err scheppen in de chaos. Het Franse voorstel verdient derh ne, snel te worden gehonoreerd. Het P, nieuwe kabinei leling a inN H. c isporti een I 1 vai li gelekt Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. Bel voor meer informatie of folü 070 - 333 93 00 p Keizer wilde „graag geduld hebben met die mensen in de kerk die nog niet zover zijn". De deputaten hebben vijftien jaar geleden voor het eerst aangedrongen op wijziging van de kerkorde, onder meer omdat de kerk zich inmiddels bewust was geworden van haar joodse wortels. Uiteindelijk ging de synode er mee akkoord dat in een uit voeringsbepaling bij het gewij zigde kerkorde-artikel wordt opgenomen dat christenen in de ontmoeting met joden de ruimte hebben „om in woord en daad getuige te zijn van hun geloof in Jezus Christus als de levende Heer". Protestantse Belgen geschrokken van succes extreem rechts BRUSSEL De grote successen van extreem rechts bij de Belgische verkiezingen zijn een zorgwekkende ontwikke ling, aldus de voorzitter van de Verenigde Prote stantse Kerk van België, ds. M. Beukenhorst. Hij noemt het onverwacht hoge aantal stemmen voor het Vlaams Blok en de partij van de „charlatan" Van Rossem zeer verontrustend. Daaruit blijkt overigens wel dat de po litici heel ver van het volk staan, zegt Beukenhorst. Zij weten niet meer wat er onder het gewone mensen leeft. In dit verwijst hij naar een uit spraak van de koninklijke commissaris voor de migran ten, mevrouw Paulua d'Hondt, die al enkele jaren deze func tie vervult. „De politici heb ben mijn rapporten nooit wil len lezen." Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon. 071 -122 244 Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 Telefax: 070 - 3906 7 Telefoon: Telefax: Postadres Postbus Directeur/hoofdredacteur: J. Le Adjunct-hoofdredacteur: J Timi Chef-redacteur: G - J Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredai Stadsredactie Leiden (tel. 071 - drs. J. van Zeijl. Omgeving L CA Den Haag 4 047): R. Kleijn (chef), r ielgië, TOO t. rd lig 1VR l, Me I (tel 071 - Sport Leiden e.o (tel. 071 -1 14 048) K 4 049): K. v Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinato Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Eve Opmaak (tel 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef). e (tel: 070-3190 815): Haersma Buma, A v; - Voorbij. R de Roo. d Werkman (chef), P. Alleblas, D. Dijkhui e Kier, I. Schne e (tel. 070-3190 819): T Kors leveld, C 't Hout (chef), I De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland -Weg België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn-'---''—Sjiajfe" P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uil ^emeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag) drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Atnenej, R Hasselerharm (Johannesburg). T Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rom naer B van Huët (Parijs). M de Koninck (Washington). H Kuitert (Nieuw Delhi). ;Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskou) Lindenkamp (Sao Paulo). R. Simons (Londen), drs 'eruzalem), E. Winkels (B Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de excii publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London n 08.30 tot 17.00 u n 18 00 tot 19 00 u ementsprijzen (inclusief 6% btw) and"SChe betalin9 aling per acceptgirokaart: onnementsgeld dient vooruit te wor doorgeven v, ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 071 - 134 941. Rijswijk 070 - 3902 702 chem lield 2 afva >0S V irstaa guld ibaar nder eden. vijftit de SPI *>5

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2