Lenin handhaaft zich in Finsterwolde KUNST/RTV 1? /Artistiek Engeland rouwt om Freddy Mercury Knieval Stants in orpheusaffaire I {am on es lijft trouw $an wortels Sterk persoonlijk portret van Afrikaanse vluchteling li 1 l^ËcklAcSotiAant DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 ire bij 1 om to voortu schuu: ----- u n. Voorj, eente m j van Poij. de -p' p«i, ;reid i zijn w p dat een ,ONDEN Vrienden en fans •uwen om de zondagavond aan ds overleden Freddy Mercury, inger van de Britse popgroep lueen. Elton John noemde Mer- ury (45) een van de meest vin- ingrijke artiesten van de laatste *wintig jaar. „Met Queen werd igenlijk de videoclip geboren, "lij had de ideeën. Bovendien ras hij een kleurrijke frontman, ie paste in het rijtje Mick Jag er en Roger Dal trey. Hij was a rappig, op een extreme manier aa xtravagant en vreselijk aardig, k zal hem missen". ve/f' deren Duin De Britse popster Phil Collins noemde Mercury's dood een tra gedie. „Ik heb de grootste be wondering en waardering voor hem. Maar als iemand zo'n los bandig leven leidt als hij deed, dan loop je altijd het risico aids op te lopen". Mercury, die bij het uitbrengen van de laatste elpee 'Innuendo' liet weten voor muziek te heb ben gekozen omdat hij niets an ders kon, „ik kan niet koken en ben absoluut ongeschikt als huis man", wordt door drummer Ro ger Taylor omschreven als een inspiratie. Taylor: „Hij was in staat om het allerbeste uit je te halen". Francis Rossi, zanger van Status Quo zegt over Freddy: „Hij was een van de weinige die een sta dium in vuur en vlam kon zet ten. Misschien is 'Live Aid' daar het beste voorbeeld van. Queen was daar het absolute hoogte punt". Mercury, die veel vrienden had in de balletwereld, gaf langgele den al toe biseksueel te zijn. Hij schepte vaak op over zijn los bandige levenstijl, die voort vloeide uit een ongelukkig pri- vé-leven. De zanger is de be kendste Britse rockster die aan aids overlijdt. Artistiek Enge land hoopt dat zijn overlijden het bewustzijn over de ziekte zal doen toenemen. „Zondag is de Internationale Aidsdag. Ik ben er zeker van dat nieuws als dit iedereen meer vastberaden zal maken om geld in te zamelen en een geneesmiddel te vinden voor de ziekte", aldus zangeres Sandie Shaw. Mercury verscheen achttien maanden geleden voor het laatst in het openbaar. Volgens vrien den werkte hij na het succes van 'Innuendo' als een bezetene aan de opvolger. De opnamen daar voor zijn onvoltooid achtergeble ven in de Queen-studio in Mon- treux. APELDOORN De leeftijdsgrenzen voor het personeel van de Apeldoornse schouwburg Orpheus zijn van tafel. Schouwburgdirecteur I. Stants heeft gistermiddag zijn spijt betuigd over zijn uitspraken over leeftijdsgrenzen. Hij zei dit na afloop van een urenlange spoedbijeen- komst met de Raad van Commissarissen van de schouw burg. De leeftijdsgrenzen golden voor garderobedames (42 jaar) en ouvreuses (37 jaar). Stants onderkende dat het stellen van leeftijdsgrenzen „maatschappelijk discu tabel" is. Leden van de Raad van Commissarissen had den vorige week al hun afkeuring over de zaak uitge sproken. Stants had twee garderobe-dames (42 en 47 jaar) wegens hun leeftijd ontslagen. Zij worden echter niet opnieuw in dienst genomen. Stants: „Dat lijkt me ook beter zo. De arbeidsverhoudingen zijn te zeer ver stoord". npact: Lenin in Finsterwolde. Do- umentaire. VARA-televisie. Neder- Juin- ej|nd 2 om 23.05 uur. Dinsdag. morgei mum en Yefpun Noord 'njte dat in beeld komt is de aam van het polderweg- etje: Hamer en Sikkel- reg. Daarmee is de toon <an de 'Impact'-documen- Jaire 'Lenin in Finster- /olde', die vanavond door ba e VARA wordt uitgezon- en> Sezet- De Vara-foto- raaf maakte er een spre- ende 'plaat' bij. Oud- wethouder en met z'n 85 immer overtuigd aan dommunist Adolf Bakker oudt een buste van Le- in in z'n handen. De do- umentaire vertoont die zelfde voorman, maar dan ügemen1 minder triomfantelijke Plaai edaante. de zai ds Hei Moskou sloopt het volk een Valkeoeeld van Lenin, woedend negenwer de coup tegen Gorbatsjov. öóór heeft men er genoeg van, rillen de beelden maar zeg den, hoe kunnen jullie je in insterwolde zó krampachtig in dat communisme vast- impen. Adolf Bakker ver uit een hoofdrol in de docu- lentaire. Hij is veel aan het roord. Bakker is „ontzettend ileurgesteld" over wat er zich i icmai Oostbloklanden heeft af- -speeld- „Dat was geen com- Eikelaa morgei ge ge vi me B msulen m Hui iemai1 H hte boi Zuid- i een si \rovinci r. Tydt die va bijzoi Overwi JHflJ rU) de eersifu de Stiel l van c ivordere m de ki chijning derijen i n bijgi 1 r andei11 orlichtii il bestuijei i^mones concert. Met Joey Ramone 1), Johnny Ramone (gitaar), (basgitaar) en Mark Ramone ims). Vredenburg, Utrecht. Gis- ivond. 1 (n quarelli Niei do expoi de Grev den tot So van gro in Cult Ran ntot d' egint Kaart CJP- n K& en 15 met orveri e VVV Boekh, ordwijkt donderd t Avond Noord w\u n die luisterépii begint - 7'. in Nooiil dt rkt gehi 'et beg1 én uur duren, zich mumsme", oordeelt hij. „Jezelf verrijken is geen communis me". Het communisme komt op voor de grote massa, gelooft hij nog steeds heilig in het ide aal. „Maar de mensen stóm men op Lubbers". De film vertoont fraaie beel den van een Oostgroningse boerderij, prachtig gelegen, waarna de camera wegglijdt naar het arbeidershuisje aan de overkant van de straat. Het verschil is treffend. Dat ver schil moet de oorspronkelijke aanzet voor het ontstaan van het Oostgroningse communis me zijn geweest. Aan het woord komen niet alleen oude ex-landarbeiders bij die rijke boeren, ook 'hereboer' Derk Barlagen en zijn echtgenote mogen hun zegje doen. De vraag wat communisme nu ei genlijk is, blijkt aan hun nau welijks besteed. „Tja. wat is communisme, Marx heeft het uitgevonden, niet? Volbloed Arabier Cees Overgaauw zwaait de Barlagens evenwel lof toe voor de manier waarop ze stelling nemen. Barlagen draait niet om de hete brij heen. Hij er kent dat het standsverschil allen in die sloot staan te wer ken. Iemand moest toch lei ding geven". Dat deed hij. Maar Bakker vertelt over een (andere) boer wiens vader te paard een volbloed Ara bier de velden in reed om de werkende arbeiders te in- Het voormalige communistische volksgebouw in Finsterwolde. specteren. O, wat haatte hij dat, wat haatte hij die man. In de documentaire is iedereen zichzelf, misschien met uitzon dering van een enkeling in de Sprekershoek in de kom van Finsterwolde waar de mannen over politiek en voetbal pra ten. Die enkeling overdrijft. Dat doen de Barlagens niet. Ze zijn in beeld naar wat ze zijn: hereboeren. En zo kijkt de oude Bakker in de camera naar wat hij altijd is gebleven: een arbeider. Dood De jeugd van Finsterwolde heeft aan beide lagen geen boodschap meer. Aan drie jon gens wordt gevraagd wat zij van het communisme vinden. Die is dood, zeggen de jongens. Nu wil iedereen het goed heb ben, rijk wil worden. En dat willen zij ook. Dat is andere taal dan Barteld Smit spreekt. Die zegt bewogen: „Het ideaal verdwijnt nooit". En Bakker hekelt onverdroten de puis sant rijke boeren. „Ze maakten enorme winsten in die tijd, al lemaal waren ze miljonair en tegelijk echte dicators". Barla gen begrijpt die haat niet: „Die is van honderd jaar geleden". Hij noemt communisme een uiting van nostalgie. Zijn vrouw kan de haatgevoelens al helemaal niet vatten. De ouderen richten zich op het verleden, de heel jongere Fin- sterwolders kijken met kapita listische neigingen in de toe komst. Wat daar tussen in zit en wat hun idealen zijn vertel len de ex-communiste Gretha Volders, nu Groen Links en de raadsleden Sarah Lich en Emo Bulten, als CPN'ers beho rende tot het slag der allerlaat ste Mohikanen. Ze staan met één been in het verleden ter wijl het andere naar voren wil. Lich verfoeit Groen Links. Zij en Bulten willen een nieuwe communistische partij, gestoeld op het aloude marxisme-leninisme. De Sprekershoek gelooft er niet in. „Je kriegen de jongen der nooit weer bie". Mevrouw Barlagen wijst op de verpau perde boerderijen. „Geld om ze te onderhouden is er niet". Zó is ook in Finsterwolde de wereld veranderd. Bakker houdt z'n hart vast voor de toekomst. „Ik ben bang voor m'n nakomelingen. Ik ben blij dat ik 85 ben. Mie jeuken de koezen straks nait meer". Hij moet het nog eens zeggen. „Mij jeuken dan de kiezen niet meer". Het is de les van de documen taire. Dan is ook de haat ein delijk weg. Vergeten Vluchtelingen. Documen taire van Rob Hof. NOS-televisie. Nederland 3 om 19.00 uur. Dinsdag. an de Ramones houd je, houd je niet. Een tus- f^nweg is er niet. Zo sim- ligt dat. Groot gewor- in in de punk-explosie de jaren zeventig tim- ert het kwartet inmid- ils zo'n zeventien jaar de weg met een for mule die eigenlijk nooit is randerd. Hij zorgt er- ior dat verrassingen uit ijven en dat is nu net ['aar, na al die jaren, de 'toen begint te wringen. ;t zijn van alle franje ontda- composities koos het kwar- in een uitverkocht Vreden- rg in Utrecht voor de be nde sneltreinvaart. Dat liet wel lekker op natuur- c, maar heeft niet altijd een nstige uitwerking op het re- taat. En dat is bij het mini- lisme waarin de Ramones ssiert nu juist van het aller- •otste belang. Om de compo- es niet te laten vervormen een eenduidende brei, is lerheid in spel onontbeer- Wat tijdens de zeventig nuten durende explosie (in- 0 sief twee toegiften) uitein- iik overbleef, was het mi- illeur-effect van het re in, dat als een veelbeloven- slogan de zaal in werd ge- HILVERSUM Als tele visie-kijker word je zo langzamerhand bijna im muun voor slachtoffers van rampen en voor vluchtelingen die onder erbarmelijke omstandig heden in leven proberen te blijven of zelfs een nieuw bestaan proberen op te boüwen. Die Derde Wereld, waar negentig procent van het totale aantal vluchtelingen zich bevindt, is immers zó ver van je bed. Waarom zou je dan nog af stemmen op 'Vergeten vluch telingen', een documentaire van Rob Hof, die door de NOS wordt uitgezonden? Simpel, omdat Rob voor een manier van filmen heeft gekozen, die een sterk persoonlijk portret tot gevolg heeft. Wie afstemt, deelt in de ellende van de hoofdpersoon. In dit geval is het Ebrahim, een vader van een Somalische familie, die drie. jaar terug de burgeroorlog in eigen land ontvluchtte en nu in het oosten van Ethiopië huist, om precies te zijn in het vluchtelingenkamp Hartas- heikh. Er wonen zo'n 300.000 mensen in tenten en ondanks het mooie weer en de schitte rende woestijn-natuur, die een ietwat vertekenend beeld op levert, zijn de leefomstandig heden te erbarmelijk voor woorden. Al het brandhout is weggekapt, water is op rant soen (2 liter per dag), het voedsel is eenzijdig en alles is smerig, waardoor de kans op ziekte toeneemt. Vluchtelingengroep Rob Hof: „Somaliërs zijn in principe een 'rijke' vluchtelin gengroep. Ze hebben veel ver wanten in Europa en Amerika die, door de sterke clan-vor ming, heel ver gaan in het el kaar helpen. Ik heb gepro beerd geen zielige vluchtelin gen neer te zetten. Waar ik naar heb gezocht ziin mensen met een persoonlijk verhaal die plotseling voor een ramp staan. Ik wilde weten hoe ze op zo'n situatie reageren. Met een beetje goede tolk en het geduld naar die mensen te wil len luisteren, krijg je eer na tuurgetrouw beeld van d< om standigheden waarin ze zich bevinden. Ik wilde niet alleen naar de ellende kijker. Vaak krijgen die vluchteli ïgen de kans niet hun mon'. open te doen. De filmploegen die aan komen, willen ook weer zo snel mogelijk weg en aange zien de beelden voor het op scheppen liggen, hoeft een be zoek maar heel kort te duren". „We wilden dieper ingaan op de problematiek, ook in het licht van de hulp die minister Pronk de vluchtelingen in de Derde Wereld wil geven. Te vaak is aan beelden met vluchtelingen een gironum mer gekoppeld. Toch blijven die mensen niet lijdzaam toe zien tot er hulp komt. Uit de film blijkt ook dat ze zelf aan het werk gaan, dat ze flexibe ler zijn, dan je denkt. Zo kent het kamp zijn eigen vorm van economie. Er worden spullen als dieren en melk gekocht en verkocht en er wordt enorm veel gehandeld in gestolen goederen: ingeblikte vis uit Noorwegen, vitamine-koekjes uit Jemen. Mensen blijken heel snel aan de nieuwe situa tie te wennen". Wereldnieuws „Dat ik voor het kamp Hartas- heikh heb gekozen komt, om dat die Somalische vluchtelin gen pas na een half jaar we reldnieuws werden. Het was echt een vergeten groep. Het was overigens een behoorlijke uitdaging om in Ethiopië aan het werk te gaan. Behalve dat het visum heel lang op zich liet wachten, krijg je daar te maken met beschietingen en moet je vreselijk oppassen waar je loopt. Er liggen hon derden mijnen. Het was een enorme uitdaging om te zien of het wel zou lukken en nu ik het eindresultaat zie, ben ik niet ontevreden". Klaus Kinski (65) overleden wild publiek zich van de i te bedienen om zo op ei- wijze de neurotische uit- aling van de Newyorkers te werken. Dat Joey Ramone was te verstaan, deerde :4mand, net zo min als dat materiaal, ondanks het vo- le, behoorlijk vlak klonk, tomatisme was het sleutel- u>rd gisteravond en dat kan •it goed zijn. Overigens was a tegenstelling tussen publiek groep groot. Waar in de l wild heen en weer werd '44l prongen, daar was onder de ijnwerpers bijna van een te voren bedachte choreo- iie sprake, zo gelijk bewo- gitarist Johnny Ramone bassist C.J. aan beide zijde een verstilte Joey. De zan- bracht zijn teksten ver- olen achter zwarte bril, 'aidschoenen en te lang haar. is 1991, Joey. 1968 is al ge- SAN FRANCISCO De ac teur Klaus Kinski, hoofdrol speler in veel films van de Duitse cineast Werner Herzog, is afgelopen zaterdag dood aangetroffen in zijn woning ten noorden van San Francis co. De acteur, vader van de beroemde actrice Nastassja Kinski is 65 jaar oud gewor den. Volgens de politie is de eigen zinnige acteur aan een natuur lijke oorzaak overleden. Kins ki, wiens onappetijtelijke ui terlijk met zijn indringende, bolle ogen zijn handelsmerk werd, was aanvankelijk ge doemd tot bijrolletjes in B- films. Later drong hij, nog steeds met rollen op het twee de plan, door in films als 'Dok ter Zhivago' en 'The little drummer girl'. In de jaren '50 en '60 speelde hij mee in tal van zogeheten spaghetti-wes terns, waarvan Clint East woods 'For a few dollars more' de bekendste was. Hierna begon zijn ster lang zaam te stijgen en kreeg hij af en toe een grotere rol in een grotere produktie. Zijn roem werd definitief gevestigd, doordat hij kon uitgroeien tot 'huisacteur' van Herzog. Hij speelde onder meer hoofdrol len in diens 'Aguirre, the wrath of God' en 'Nosferatu'. Kinski werd in 1926 in Polen geboren als Nikolaus Naka- zynski. In de crisisjaren ver huisde hij met zijn ouders naar Berliin, waar hij onder zeer ar moedige omstandigheden op groeide. Kinski zei later dat hij als gevolg hiervan zijn rollen op basis van financiële vergoe ding koos en daarom niet in ging op aanbiedingen van re gisseurs als Federico Fellini en Luchino Visconti. Als 16-jarige jongen nam hij dienst in het Duitse leger. Op de tweede dag dat hij tijdens de Tweede We reldoorlog aan de gevechts handelingen in Nederland deelnam raakte hij gewond en werd hij door de Britten krijgsgevangen gemaakt. Uit zijn tweede huwelijk de inmiddels 30-jarige N; jk werd Hoofdpersoon Ebrahim met z'n zoontje voor zijn hut in vluchtelingenkamp Hartashelkh. Vijf Emmy's voor Britse tv-produkties NEW YORK In de Verenigde Staten zijn gisteren de jaarlijk se Emmy Awards uitgereikt voor de beste tv-produkties. Vijf van de zes onderscheiden produkties zijn afkomstig uit Groot- Brittannie. De onderscheidingen werden in het Newyorkse Hil- ton-hotel uitgereikt door de Britse acteur Roger Moore. De tv- registratie van het evenement zal de komende dagen en weken in de VS en tal van Europese landen worden uitgezonden. De produkties die met een Emmy Award werden onderscheiden zijn: 'The Black Velvet Gown', 'The Betrayal', 'Damned in the USA The Curse of Mr. Bean', 'The Fool of the World and the Flying Ship' en de Canadese 'Le Dortoir', een tv-bewerking van de toneelproduktie door Gilles Maheu, theaterdirecteur in het Canadese Quebec. De klok tikt de kostbare speeltijd weg bij Astrid door RENE DE COCQ Wat de een teveel heeft, heeft de ander te weinig. Bij Erik van Muiswinkel word je zenuwziek van de gejaagdheid waarmee de vragen worden gesteld, bij Astrid Joosten word je daarentegen zenuwziek van de manier waarop ze de kostbare tijd van de kandidaten zit te verspillen met losse opmerkingen en observaties die niks met de vragen of de antwoorden te maken hebben. U merkt: we zijn trouwe kwiskijkers. Althans: we kijken met enig genoegen naar televisiespelletjes die nog een béétje een beroep doen op kennis en kunde van de kandidaten, spelletjes waarin de kans op winnen of verliezen niet vooral afhankelijk is van het draaien van gelukswielen, het rollen van dobbelstenen, het trekken van lottoballetjes, aanmoedigingsgebral van het publiek of het raden van letters achter draaipanelen. Zo komen we dus uit op de bescheiden oogst van een stuk of drie spelletjes per week, nou, dat is nog te doen. Ook wij hebben recht op ontspanning, toch? 'Megabreinvan de KRO. met ex-cabaretier Erik van Muiswinkel, leek in eerste instantie een aanwinst tussen de Lingo's en de Boggles. Maar hoe vaker we het zien, hoe meer moeite we hebben er nog plezier aan te ontlenen. Natuurlijk is het mooi om te zien hoe mensen zich zodanig hebben vastgebeten in allerlei deelgebieden van de menselijke kennis dat ze daar vragen over kunnen beantwoorden waarvoor ieder ander zich dagenlang door dikke naslagwerken zou moeten werken. Een probleem vormt voor ons de gruwelijke jachtigheid waarmee een en ander zich afspeelt („twee minuten lang, de inwijdingsrituelen op West-Samoa, voor Hendrik de Jager, en die twee minuten beginnen... NU!"). Daarnaast is nogal stressbevorderend de mechanische wijze waarop Van Muiswinkel de presentatie doet. Hij heeft de procedure van het spel uit het hoofd geleerd, er een aantal trefzinnetjes ingestampt, en die worden constant uitgespeeld. Zo te zien zonder dat hij ook maar enige betrokkenheid voelt met de kandidaten. Vervelend is ook dat stoelverwisselen; vooral, lijkt ons, voor de kandidaten zelf, die toch al stijf staan van de zenuwen. De vier deelnemers zitten op een rijtje naast de spelleider, maar degene die aan de beurt is moet op een andere stoel gaan zitten, tegenover Van Muiswinkel. Wat een onzin: ze kunnen die mensen toch ook gewoon laten zitten en de camera een stukje verplaatsen als iemand anders de beurt heeft? Dan VARA 's 'Twee voor twaalf'. Daar mogen de kandidaten rustig blijven zitten. Maar ze zullen, samen met ons, wel eens horendol worden van de tuttige praatjes van de lieftallige Astrid, die niet alleen de vragen voorleest maar ook tussendoor haar niet ter zake doende mening geeft over zaken als het tijdverloop en over het overleg dat de spelers al of niet voeren, en zich zelfs nu en dan een grapje veroorlooft, dit alles terwijl de klok de dure speelseconden wegtikt. Ze lijkt gelukkig te hebben afgezien van de tot voor kort alsmaar herhaalde loftuiting „De vraag wordt geiillustreerd met weer zo'n prachtig animatiefilmpje van de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht", waarna je meestal een wezenloos, slecht getekend en bibberig tekenfilmpje te zien kreeg dat vrijwel niks met de vraag te maken had. Ze zegt nu gewoon dat er een animatiefilmpje volgt; of dat prachtig is mogen we nu zelf uitmaken. Het is een leuk spel, 'Twee voor twaalf', maar we smachten naar een betere presentator. Liefst eentje die zelf ook iets weet. Joosten maakt wat dat betreft een volslagen blanco indruk; ze toonde bijvoorbeeld zaterdag aan dat ze nog nooit van ELO-punten had gehoord, toen een deelnemer die in z'n vrije tijd zowel schaakt als wiel rent vertelde dat hij dat laatste doet op niveau van 1700 ELO- punten (een kwalificatie uit de schaaksport). Joosten grinnikte meegaand, maar had duidelijk geen idee waar hij het over had. Is Joop Koopman niet de aangewezen figuur voor die klusBinnenkort loopt zijn NOS-kunstkwis 'De connaisseur' weer af, en niet alleen om historische redenen zou het ons een lief ding waard zijn dat hij daarna weer gewoon 'Twee voor twaalf' gaat doen. Hij gaf destijds in 'Twee voor twaalf' en geeft nu in 'De connaisseur' op z'n minst de illusie dat hij zelf ook weet waarover de vragen gaan, hij zeurt niet, hij lijkt echt geïnteresseerd. Zijn kunstspelletje is op zichzelf ook niet onaardig. Al brengt de formule (er worden niet altijd vragen gesteld maar de deelnemers moeten zelf dingen bedenken en formuleren) het gevaar met zich mee dat iemand die wel alles van kunst weet maar verbaal wat minder begaafd is, wordt ondergesneeuwd door vlotter pratende tegenstanders. Ook de procedure en de puntentelling lijken ons voor renovatie vatbaar, er zitten onlogische (om niet te zeggen oneerlijke) elementen in. ja geboren, die veel oeroemder werd dan haar vader. Kinski laat onder anderen een vrouw en een zoon achter uit zijn derde huwelijk. Album met tekeningen Rubens voor recordbedrag geveild AMSTERDAM Een album met 44 tekeningen van Peter Paul Rubens (1577-1640) heeft gisteravond op een veiling bij Christies in Amsterdam 713.000 gulden opgebracht. Dat is een veelvoud van de richtprijs van 70.000 tot 100.000 gulden. De nieuwe eige naar is een Nederlandse handelaar. Het is het veilinghuis niet bekend of het album in ons land blijft. Het album bevat de vroegste tekeningen van Rubens. Ze tonen de dood, die mensen van alle rangen en standen in hun dagelijks leven verrast. De serie is geïnspireerd op prenten van Hans Holbein I. Na Rubens' dood kwam het album in handen van diens leerling Boeckhorst. In 1741 doken de tekeningen op in bij veiling in Parijs. Na veel omzwervingen kwam het album uiteindelijk in bruikleen terecht in het Rijksprentenkabinet in Amsterdam. Ook andere tekeningen van Hollandse, Vlaamse en Duitse oude meesters brachten flinke bedragen op. Tot de ko pers behoorden ook het Amsterdamse Gemeentearchief, het Rijksmuseum en het Scheepvaartmuseum. Kiss-drummer Carr (41) overleden NEW YORK De drummer van de Amerikaanse hard-rock- groep Kiss. Eric Carr (41) is in een ziekenhuis in New York aan kanker overleden. Ziin impresario, zei dat Carr in september kort achter elkaar enkele hersenbloedingen had gehad, waarna hij in een coma raakte waar hij niet meer uit kwam. Carr, die in 1980 tot de groep toetrad als opvolger van de vertrokken mede oprichter Peter Criss, onderging eerder dit jaar een operatie, waarbij een kwaadaardig gezwel aan zijn hart werd verwijderd! De bestrijding van de kanker leek aanvankelijk zo succesvol dat hij in september aanwezig kon zijn bij de uitreiking van video- clipprijzen door het muziekstation MTV. Maar na de kort daarop volgende hersenbloedingen ging het snel bergafwaarts met de drummer. Kiss was een van de populairste heavy-metalgroepen van de jaren zeventig. Carr kwam echter bij de groep, toen de hoogtijdagen al voorbii waren. Carr maakte acht lp's met de nog immer actieve groep; het laatste album waaraan hij meewerkte, 'Hot in the shaae', dateert van 1990.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13