PvdA wil alsnog beperking van ^lastenverzwaring li „Merenwijk en Stevenshof betalen voor vegen centrum LEIDEN OMGEVING Raadsvergaderingen moeten sprankelen jN-dA en VVD vinden elkaar bij LAKtheater t 1Q( Souocmt. DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 11 agenda dagen de gra an dez Tuinhuisje bij woonwagencentrum mag blijven staan I door I FRANS BROCKEN 1! king (al studh <j( Delici as befori511 18.4! bin Hoojd' 4.15. Tet 2 (al); tel. 01 ebeer (i LEIDERDORP Het tuinhuisje bij het woonwa gencentrum aan de Per sant Snoepweg mag blij ven staan. Dit advies heeft Ie gemeentelijke commis- ie beroep- en bezwaar schriften burgemeester en ^wethouders van Leider- lorp gegeven. Woonwagenbewoner W. van 71 den Nieuwendijk was met de a gemeente in conflict geraakt er het zonder toestemming (16 ov< Oegstgeest koopt Leiderdorpers willen kermis niet aan Laan van Ouderzorg plaatsen van het tuinhuisje naast zijn woonwagen. De ge meente dreigde met toepassing van bestuursdwang wanneer Van den Nieuwendijk in ge breke zou blijven het tuinhuis je te verwijderen. De commissie vindt, dat B en W ten onrechte gebruik van de bevoegdheid tot het toepas sen van bestuursdwang heb ben willen maken. De com missie erkent weliswaar, dat voor het plaatsen van het tuin huisje een bouwvergunning is vereist en B en W formeel be voegd waren daartegen op te treden. Maar het wapen van bestuursdwang gaat de com missie in dit geval net iets te ver. De commissie wijst er op, dat het perceel grond waarop het tuinhuisje staat „tot op he den geen nuttige bestemming heeft gekregen" Volgens de commissie staat het tuinhuisje niemand in de weg. „Niet is gebleken dat door eni ge belanghebbende bij uw col lege is aangedrongen om tegen de illegale bouw op te treden. Evenmin is gebleken dat be langen van derden aanleiding zouden moeten geven tot een dergelijk optreden", zo stelt de commissie vast. B en W hoe ven er volgens de commissie ook niet bang voor te zijn, dat anderen het voorbeeld van de heer Van den Nieuwendijk zullen volgen. „Gelet op de unieke situatie behoeft voor precedentwerking niet te wor den gevreesd", aldus de com missie. De commissie is van oordeel, dat het college van B en W er het beste aan doet het tuin huisje te gedogen, zolang de noodzaak tot het gebruik van de grond zich niet voordoet. Door het maken van sluitende afspraken behoudt de gemeen te de bevoegdheid op treden wanneer de omstandigheden dat noodzakelijk maken. De commissie ziet in het aangaan van een huurovereenkomst een oplossing om uit de pro blemen te komen. grond van Leiden OEGSTGEEST Leiden zal spoedig gronden van Ende geest en de oude Jelgersmakli- niek aan de gemeente Oegst geest overdragen. Het betreft gronden ten noord-westen van de Endegeesterstraatweg en de overdracht is een uitvloeisel van het akkoord dat eerder met Oegstgeest bereikt is over de villabouw op Oegstgeests grondgebied als kostendrager voor de restauratie van Kas teel Endegeest. In het bereikte akkoord neemt de gemeente Leiden de kosten van de her inrichting van een parkeerter rein en bodemonderzoek voor zijn rekening. LEIDERDORP De bewo ners van de Roodborststraat en de Merelstraat in Leiderdorp nemen geen genoegen met de beslissing van burgemeester en wethouders de jaarlijkse kermis op de Laan van Ouder zorg te handhaven. De com missie beroep- en bezwaar schriften moet nu uitzoeken of het college wel zorgvuldig heeft gehandeld. De bewoners van de flats die aan de Laan van Ouderzorg grenzen, ondervinden veel overlast van de kermis die jaarlijks door de Oranjevereni ging Leiderdorp rond Konin ginnedag wordt georganiseerd. De maatregelen die de ge meente heeft beloofd om de geluidsoverlast, de hinder van het parkeren en het bevuilen van de kelderingangen door kermisbezoekers tegen te gaan, hebben volgens de be woners geen enkel resultaat gehad. De kermis op de Laan van Ou derzorg is de bewoners al en kele jaren een doorn in het oog. Protesten daartegen heeft het college naast zich neerge legd. De bewoners is steeds voorgehouden dat het om een tijdelijke zaak ging. Aanvan kelijk vanwege de bouw van het sportcomplex De Does, waardoor het parkeerterrein niet beschikbaar was. Nu be roept het college zich op het feit, dat er een evenementen plein in De Houtkamp zal ko men, waar de kermis een plaats kan krijgen. Voor de be woners is de maat echter vol. „Het 'tijdelijke' heeft nu al vier jaar geduurd, terwijl het sportcomplex reeds lang is ge realiseerd en er daar weer vol doende ruimte is voor het plaatsen van de kermis", aldus het bezwaarschrift. De commissie beroep- en be- zwaaarschriften behandelt vanavond de bezwaren in een openbare hoorzitting. 717-4354 do. 20. (al); m Dui 27. u iying (1t A 2: Robi 18! .00. b; g Centra king (1, 18.' cineac! door 17): Tern RUDOLF KLEUN 45, 21.1 ,EIDEN De PvdA-fractie wil Leidse alsnog 45, 18. ier you (a 30, 16* Thein iroberen de lastenverzwa- jj ing te beperken. PvdA- metri ivoordvoerster A. Boot no- ooe* m 'iêde gisteren tijdens de (a ilgemene beschouwingen etropoi ip de begroting '92 de an- o.: oo 'ere collegepartijen, CDA 346240: ?n Groen Links, uit om laarover te overleggen. nzet is waarschijnlijk een rermindering van de las- naked"g!tenverzwaring met onge- c, 21.3 reer één procent, van 6,5 2: De'ï ot 5.5 procent. 19.30. 21.45. Zj fin pi i *oot stelde 'n haar beschou- 19! i'ing dat haar partij wel in- 'lemt met een grotere lasten- erzwaring dan de 3,2 procent rendmatige belastingverho- c ine ac in^' C'00r ^et college voor- meti !estelde 6,5 procent aanpassing 'an met name de onroerend- Dedbelasting werd echter wel jat erg royaal gevonden "Merder kwam daar al bezwaar NINGfce n van bewoners van de ■Saghwijk die het gemeente- l- en nadPstuur er op wezen dat op m in dej&e manier de woonlasten rel erg oplopen, leeke zei daar begrip voor te lebben en wilde daarom over- met de andere collegepar- 120144 tu jen. Fractievoorzitter P. Lan- »encentn enberg van D66 vond dat een 39-av®pean erkeerde gang van zaken. Hij vond het 'achterkamertjespoli tiek' als de oppositiepartijen daar niet bij worden betrok ken. „Wij kunnen straks al leen ja en amen zeggen", aldus Langenberg. „Nee", repliceer de Boot, kunt ook nee en wat u daarop wil laten volgen zeggen". Evenwicht Hoewel CDA en Groen Links duidelijk twijfel hadden over de zin van het overleg stem den ze er toch mee in. CDA- woordvoerder P. Klück noem de de 6,5 procent lastenstijging fors, „maar het maximaal haalbare". Volgens hem ver keert de begroting in een wan kel evenwicht. Daartoe getart door de fractievoorzitters van de oppositie Th. van der Nat (VVD) en Langenberg wilde hij zich ook niet duidelijk uit spreken voor een beperking van de lastenverzwaring. Klück herhaalde dat al te veel zaken al zijn 'getemporiseerd', vertraagd, waardoor nauwe lijks ruimte is om uitgaven te beperken. Boot zei desgevraagd er reke ning mee te houden dat Groen Links zal eisen dat ook het rei nigingsrecht ook minder stijgt. Groen Links heeft zich eerder daarvoor hard gemaakt omdat daarmee de lagere inkomens zouden worden gespaard. Vol gens Boot kost iedere procent verhoging van de onroerend goedbelasting die niet wordt doorgevoerd 420.000 gulden. Eén procent reinigingsrecht staat voor een ton. „Bij een be perking met één procent moeten we 520.000 gulden aan bezuinigingen vinden in de begroting". Volgens Boot mag dat niet ten koste gaan van nieuw beleid. „Wat mij betreft komt het uit het gemeentelijk apparaat, bijvoorbeeld door personeelsuitbreidingen te vertragen". J. Laurier van Groen Links merkte op dat de rek in met name het ambtelijk apparaat maar heel beperkt is. Hij vond echter wel dat de kosten van de reorganisatie van de ge meente, 750.000 gulden, erg hoog uitvielen. Ook stond voor hem niet vast dat alle door B en W genoemde knelpunten die moeten worden aangepakt dat ook daadwerkelijk zijn. Regionaal Boot pleitte gisteren ook voor een regionaal gelijk trekken van de belastingen. Zij haalde een artikel uit een CDA-blad aan waarin de situatie werd geschetst waarbij randgemeen ten met lage lasten profiteren van de voorzieningen in een centrumgemeente die haar be volking zware lasten vraagt. Een verhaal dat volgens haar ook op Leiden en omgeving past. „Ik wil het woord parasi teren niet gebruiken, maar er is toch zeker sprake van profi teren. Dat aspect moet niet worden vergeten bij regionale samenwerking. Een harmoni satie van belastingen in de re gio is nodig". De Leidse raadsvergaderingen zijn niet alleen voor het publiek weinig interessant, de wethouders Van Bochove en De La Mar leken gisteren ook niet geboeid door de discussies. g foto: wim van noort LEIDEN Inspreekrecht voor burgers aan het be gin van een raadsvergade ring, een grotere publieke tribune op de begane grond van de raadszaal en meer discussies in de ge meenteraad moeten de in teresse voor politiek bij het publiek vergroten. Het zijn enkele voorstellen die het college van B en W heeft overgenomen van de stuur groep bestuurlijke vernieu wing. Het fenomeen bestuur lijke vernieuwing werd als één van de speerpunten in het pro gramma van het college opge nomen, dat vorig jaar aantrad. De afgelopen maanden heeft het college, en met name ver antwoordelijk wethouder J. Walenkamp, geregeld onder vuur gestaan van de raadsfrac ties, die vonden dat de be stuurlijke vernieuwing tot nu toe op een te laag pitje had ge staan. Het referendum van 6 maart jongstleden is eigenlijk het enige tastbare resultaat ge weest en ook dat had niet het gewenste effect, namelijk een grotere betrokkenheid van de burgers bij de politiek, werd er geklaagd. De aanbevelingen van het col lege werden gisteren gepre senteerd, kort voor de eerste ronde van de algemene be schouwingen. Vrijwel alle par tijen herhaalden hun kritiek dat de bestuurlijke vernieu wing veel te langzaam ver loopt, waarbij ze en passant ook hun beklag deden over de lange vergaderingen, die de politiek voor de burgers ook bepaald niet interessant maak te. D66, ongeveer de grootste voortrekker van de vernieu wing. trok haar kritiek echter schielijk in toen bleek dat de aanbevelingen te elfder ure waren gepubliceerd. PvdA-fractievoorzitter Baaij- ens constateerde tevreden dat het proces van bestuurlijke vernieuwing „reeds is ingezet, er komen meer politiek gevoe lige zaken in de raadsvergade ringen aan de orde". Minder te spreken was hij over de nei ging om steeds meer commis sievergaderingen in besloten heid te beleggen. Als extra ze tje naar meer politieke interes se opperde hij tevens het idee om jongeren in de herfstva kantie een begrotingsbehande ling in de raadszaal te laten naspelen, hetgeen één van zijn collega-raadsleden de opmer king ontlokte: „Dat is straf werk maken in de herfstva kantie". D66 en Groen Links botsen over kosten van stationsplan LEIDEN De plannen voor het Leidse stations gebied kosten volgens D66 wel veel, maar de finan ciën mogen het uitvoeren van dat unieke project niet in de weg staan. Met dat standpunt stond D66- woordvoerder P. Langenberg gisteravond lijnrecht tegen over J. Laurier van Groen Links. Laurier wil strak vast houden aan de maximale ge meentelijke bijdrage van 15 miljoen gulden. Langenberg roemde het plan. „Alleen al de lay-out van de stukken is in drukwekkend". Hij had waar dering voor het optimisme van de wethouders over de forse benodigde rijksbijdrage. „Wat dit betreft, willen wij als D66 consequent zijn en niet mee huilen met die wolven in het bos die aangeven dat 140 mil joen (de totale geraamde kos ten. red.) zo veel is". D66 kan er vrede mee hebben als de kosten ook voor de ge meente verder oplopen. Als de rijksbijdrage tegenvalt moet de zaak opnieuw worden overwo gen. Daarbij moeten de situatie rond het openbaar vervoer worden betrokken, de woning bouw op het AZL-terrein en de verkeersafwikkeling. Lan genberg kreeg verkapt bijval van PvdA-fractievoorzitter H. Baaijens die opmerkte dat wat hem betreft de eisen voor de bezetting van de te bouwen kantoren best wat minder streng mochten worden ge hanteerd. J. Laurier van Groen Links daarentegen vond dat er een duidelijke grens voor de kos ten moet worden getrokken. De redenering van Langen berg zou een weg zijn naar 'grote gaten'. Eerder interrum peerde hij Langenberg met de opmerking dat D66 kennelijk aan de ene kant een blanco cheque wil uitschrijven voor het station en aan de andere kant juist extra wil bezuinigen, zoals blijkt uit de alternatieve begroting van die partij. tIEKENI vallendiei kenhuis polik g S.C.U. u. Leiden Durgerstrê nesteinki Walenkamp is een Leidse variant op Maij-Weggerf 96309; aatste SUIZEN EIDEN ,,Een Leidse Q°ariant op Maij-Weggen". noemde VVD-fractie- ,°5oorzitter Th. van der Nat Leidse wethouder J. 'alenkamp van verkeer teren tijdens de alge- ine beschouwingen. ">gf agelijks 15-1Z.OO 15.00-16 or 00 u. S[ Spre St. Di 1.00-12."' klasse: kliniek: Ji 45-17.45 00-11.30 in der Nat trok in zijn be- fel, soms met overslaande im, van leer tegen het colle- van B en W. Walenkamp est het onder andere ont- len vanwege de plannen een autoluw stadscen- im Volgens Van der Nat is binnenstad allang autoluw. hekelde de situatie in de eestraat, volgens hem 'één ote bushalte'. Als het bus- 4.(frkeer daar niet wordt bë- en de Breestraat geen promenade wordt, kan hem betreft de auto beter terug in de Bree- aat, zo verklaarde hij na een 00 erruptie van Walenkamp, opmerking van Van der dat er eindelijk werk lest worden gemaakt van 4.I ,te Ei, ar een vierde parkeergarage aan de westkant van de stad, was reden voor Walenkamp hem terug te fluiten. Fijntjes herin nerde Walenkamp Van der Nat er aan dat juist hij, toen zijn partij in 1988 nog in het college zat, tegen zo'n garage was. Het was juist Walenkamp die toen een motie had inge diend voor de bouw van zo'n garage. Het parkeerbeleid was aanlei ding om Walenkamp de bij naam van Leidse Maij-Weggen te geven. Van der Nat veroor deelde de wethouder omdat hij studenten geen parkeerver- gunningen meer wil geven. „Degenen die eerst-worden ge pakt door het verplicht moeten afnemen van een OV- jaarkaart, krijgen nu ook geen parkeervergunning". Van der Nat die eerder alle lastenverzwaringen had afge wezen, kreeg op zijn beurt voor de voeten geworpen dat hij wel voor de invoering van de parkeerbelasting was, ook wel omschreven als fiscalise ring van parkeerboetes. Maar dat vond de VVD'er iets heel anders. „Een parkeerboete kun je voorkomen, onroerend- goedbelasting niet". VEEGBELASTING BLIJFT HEIKEL PUNT LEIDEN De oppositie partijen VVD en D66 blij ven zich met hand en tand verzetten tegen het plan om winkeliers in het centrum vijfhonderd gul den te laten betalen voor het extra schoonvegen van de binnenstad. Het college houdt echter strak vast aan het voorstel, dat 200.000 gulden moet ople veren. Als grootste oppositiepartij opende D66 gisteravond tij dens de algemene beschouwin gen bij monde van fractievoor zitter P. Langenberg de aan val. „Het is onredelijk dat voor normale activiteiten extra zou moeten worden betaald. Het schoonmaken van de binnen stad hoort een basisvoorzie ning te zijn". Al eerder zette de partij op juridische gronden vraagtekens bij invoering van de toeslag voor binnenstad winkeliers. Dit offensief werd door frac tievoorzitter T. van der Nat van de VVD nog wat forser aangezet. „Hoewel de op brengst nog terecht nog niet is opgenomen in de begrotings voorstellen, hangt deze uitvin ding van De la Mar (wethou der milieu) met steun van middenstandwethouder Wa lenkamp en penningmeester De Vreeze (financiën) nog steeds boven de markt. Terwijl nog steeds onduidelijk is wat eigenlijk de bedoeling is: gaat de gemeente met het zoge naamde servicepakket wel of niet meer vegen? De gemeente is verplicht om de openbare straat schoon te houden en een aparte belasting voor deze nor male gemeentetaak is niet mo gelijk. Je kunt de bewoners van het Rapenburg ook geen extra belasting laten betalen voor het onderhoud van de walkant". Dat bleek tegen een heel zeer been van met name wethou der De la Mar. „Ik zou de be woners van het Rapenburg ook wel een extra rekening willen sturen. Die vijfhonderd gulden wordt wel degelijk ge bruikt om extra te vegen. De binnenstad wordt één keer per dag geveegd, terwijl dat in de Merenwijk maar één keer per jaar gebeurt. In de Stevenshof is zelfs vanaf de opbouw van de wijk nog niet geveegd, ter wijl de bewoners er wel voor betalen. Maar ondertussen betalen ze alleen voor het goed schoonhouden van het cen trum. Wij hebben de bedrijven nooit belast en de bewoners al tijd de rekening laten beta len". Al bij eerdere gelegenhe den had De la Mar uitgelegd dat het geld nodig is om extra mensen op de veegwagens in te zetten. Die zijn nu dikwijls onbemand, omdat de vegers moeten worden ingezet bij de vuinisophaaldienst. Verslikt Bijna verslikte De la Mar zich toen hij Van der Nat erop wees dat uitgerekend de vroe gere VVD-wethouder van mi lieu Kuijers de grote boosdoe ner is: „Wij zijn fouten uit het verleden aan het rechtbreien en ik doel daarmee op infor matie uit uw eigen fractie". Om de protesten van de hevig tegenspartelende VVD'er te smoren, deed ook wethouder Walenkamp nog een duit in het zakje: ,,U weet werkelijk niet waar U over spreekt. U gaat uit van de verkeerde fei ten". Uiteindelijk maakte bur gemeester Goekoop een einde aan de interruptie met de woorden: „En als iedereen nou zijn eigen straatje schoonveegt, zijn we al een heel eind". foto: wim van noort LEIDEN Het in geld nood verkerende LAK theater aan de Cleverin- gaplaats krijgt een hel pende hand toegestoken vanuit de gemeenteraad, zo bleek gisteren tijdens de eerste avond ^an de al gemene beschouwingen. Collegepartij PvdA en opposi tiepartij VVD waren het ero ver eens dat het LAKtheater een instelling is die het waard is te worden bijgestaan. Het LAKtheater is in de proble men geraakt doordat de be loofde verhoging van de ge meentelijke subsidie is ge schrapt. Het LAK was een subsidieverhoging beloofd van 40.000 naar 10Ö.000 gulden, maar omdat de begroting geen verdere stijging toeliet, bleef het bedrag steken op 61.000 gulden. Vorige week maakte fractie voorzitter H. Baaijens zich er al sterk voor dat een bedrag van 15.000 gulden toch nog wel ergens te vinden moest zijn. Gisteravond beklemtoon de hij opnieuw dat het LAK theater 'een onmisbare voor ziening' is naast de schouw burg. Fractievoorzitter Van der Nat van de VVD ging nog een stapje verder en kondigde een eigen voorstel van zijn fractie aan om het LAKthea ter te steunen. Wethouder H. Koek (cultuur) liet overigens al weten in haar eigen begroting op dit moment nog geen geld te kunnen vrij maken. Groen Links wil een Leidse variant op eenmalige uitkering LEIDEN Als in 1994 de ge meentebegroting van Leiden weer een overschot vertoont, moet dat geld ten goede ko men aan de minima. Dat vindt Groen Links-fractievoorzitter J. Laurier. Het geld zou beter kunnen worden besteed aan bijvoorbeeld een 'Leidse vari ant op de eenmalige uitke ring'. Een andere mogelijkheid die hij zag was een tegemoet koming in de stookkosten. Laurier wil daarnaast dat de Leidse cultuurpas waarvoor brede steun is, gratis beschik baar komt voor mensen op het minimum. Houders van zo'n pas moeten korting krijgen bij musea en bij culturele evene menten. Alle partijen oordeelden giste ren overigens dat de gemeente veel meer werk moet maken van het kwijtscheldingsbeleid. Slechts 1500 gezinnen kregen het afgelopen jaar zo'n kwijt schelding. Op een totaal be drag van 70 miljoen gulden onroerend-goedbelasting werd 245.000 gulden kwijtgeschol den. Als de rijksoverheid de kwijtscheldingsnormen niet verscherpt moet de gemeente veel meer doen om daadwer kelijk belasting kwijt te schel den. Zo moet er veel meer voorlichting komen. Laurier wees er daarnaast op dat rela tief zelden het reinigingsrecht wordt kwijtgescholden. Verder moet de gemeente zich meer inspannen om de burgers alle gemeentelijke lasten geza menlijk en in termijnen te la ten betalen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11