Extreem-rechts wint in België Van adel 15 Brinkman wil geld defensie voor hulp aan Oost-Europa Rectificatie Specialist moet inleveren voor de zorgsector' 14 Dagen Gratis fteidóaQowiant INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeicLeSournrvt OVEMBER 1991 20 PAGINA'S twee katernen iSTELIJK LEVEN Ccldóc Souwnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25196. Losse nummers 1,45. Freddy Mercury van popgroep Queen aan aids overleden LONDEN Freddy Mercury (45), de zanger van de Britse popgroep Queen, is vannacht aan een longon- steking die door aids was veroorzaakt overleden. Dat heeft zijn woordvoer der bekendgemaakt. Mercury was een van de bekendste en rijkste su persterren in de rockscene. Hij bracht de groep Queen aan de top met een groot aantal hits en lp's. Sin gles als 'Bohemian Rhapsody', 'Killer Queen' en 'We are the champions' werd met een oplage van vele miljoe nen exemplaren verkocht. Pagina 7: Mercury gaf pas zater dag toe dat hij aan aids leed. „Voorstel tot verheffing Luns in adelstand nooit gedaan" DEN HAAG De Hoge Raad van Adel heeft nooit een verzoek gedaan aan het kabinet om oud-minister van buitenlandse zaken Luns en oud-premier Drees te verheffen in de adelstand. Dit ver klaart mr. O. Schutte, secretaris van de Hoge Raad, in reactie op de lezing van de rechtsgeleerde drs. P. Keesom dat in de zeventi ger jaren een dergelijk verzoek werd afgewezen door de toenma lige kabinetten. Die zouden Luns en Drees niet goed gezind zijn geweest. „Mij is niets bekend van een dergelijke aanbeveling, en ik werkte ook toen al bij de Hoge Raad van Adel", aldus Schutte. De secretaris van de raad uitte vanmorgen felle kritiek op de le zing van Keesom, die tijdens een symposium over de Nederlandse adel in Haarlem werd uitgesproken. „De lezing van Keesom muntte uit door onzorgvuldige formuleringen", meent Schutte. De secretaris wijst op een in 1953 genomen ministerraad-besluit, dat nieuwe toetredingen tot de adelstand uitsloot. Alleen al in dat licht bezien was een verzoek van de Hoge Raad zinloos geweest, concludeert hij. „British Airways wil 80 procent belang in onderneming met KLM' LONDEN British Airways wil mogelijk een belang van tachtig procent in een geza menlijke onderneming met KLM. Met minder dan 70 pro cent willen de Britten in elk geval geen genoegen nemen. Dat heeft de Financial Times vandaag gemeld. De krant ba seert zich op functionarissen die bekend zijn met de onder handelingen. Vorige week kwamen berichten naar buiten dat KLM en British Airways (BA) vergaande plannen heb ben om een houdstermaat schappij op te richten, waarin het passagiervervoer van de twee maatschappijen wordt on dergebracht. Eerder had KLM al bevestigd dat gesprekken over samenwerking met BA gaande waren. Onder de vleu gels van de houdstermaat schappij zouden KLM en BA gescheiden rechtspersonen blij ven, elk hun beursnotering be houden en ook hun aandeel houdersstructuren handhaven, aldus de Financial Times. Pagina 5: Eigen identiteit KLM en BA moet VS gun stig stemmen de inrgi Unieverdrag akker Ceert Gorbatsjov r nu ti geval n van z STEPH DEN OMGEVING is moei Met b ectie drukwerk uit ettingstijd geveild in Leiden BRUSSEL België wacht een moeizame ka binetsformatie. Bij de par lementsverkiezingen van gisteren verloren de rege ringspartijen zonder uit zondering. Het Vlaams Blok en de debuterende partij van Jean-Pierre van Rossem wonnen in Vlaan deren, de milieu-groepe ring Ecolo zegevierde in Wallonië. Op basis van zeventig procent van de stemmen - de defini tieve uitslag werd pas later vandaag bekend bekend - moeten de grootste partijen aan weerszijde van de taal grens ieder vijf kamerzetels inleveren. Zowel de christen democratische CVP van pre mier Martens als de socialisti sche PS van de 'onderkoning van Wallonië' Spitaels dus. Ook de Vlaamse socialisten en de Volksunie verloren. Biiai ko Zandstra blijft klein ga er naar h ilf vier probf uit en len goec die is p beide trots 1 g moet „Ja, ze hè". Koss-complex bespaard 'ELIJK leven/opinie 2 iland 3/4 nland 4/5 nd en wel 6 'rtv 7 /regio 8 9 ae Kra stverlening 9 ogramma's11 izzel/menu 11 13 t/m 20 t is dat 9en 'n het algemeen n. Hel1 bewolking met in de Iprovincies mogelijk eladen i re9en of motregen, een Ke imumtemperatuur Sinterklitreeks 3 graden, en het dagtemperatuur 3. De en eveer 7 graden, en banl lelijke wind, zwak tot dat Sin '9> rond kracht"3, maar door let Waddengebied :rst Benst no9 af en toe vriï dat Kt !h,i9. 5- klaas terug"! STEMMEN TELLEN NOG STEEDS MET DE HAND Belgen balen van burgerplicht BRUSSEL Nadat de zeven miljoen stemplichtige Belgen gis teren van acht uur 's morgens tot één uur 's middags hun gang naar de stembus hadden gemaakt, kon het echte werk beginnen: het tellen van de stemmen. Met de hand, wel te verstaan. Tienduizenden Belgen werden opgeroepen deze burgerplicht te vervullen. Enige duizenden van hen hebben zich in allerlei bochten gewrongen om aan die plicht te ontkomen. Dat is niet verwonderlijk. De voorzitter van een telbureau krijgt namelijk voor zijn werk (dat tot diep in de nacht kan duren) nog geen veertien gulden. „Gewone" leden van de telbureaus ont vangen nog minder: iets meer dan elf gulden. Slechts op twee plaatsen in België werd gisteren de moderne techniek gebruikt om de stemmen te registreren. In het Vlaamse Waarschoot (bij Gent) en in het Waalse Verlaine werden, voor het eerst in de Belgische geschiedenis, elektronische stemmachi- nes ingezet. Vooral bejaarde kiezers bleken gisteren toch nog enige moeite te hebben met het gebruik van de elektronische stemmachines, hoewel de kiezers in de voorgaande dagen de ge legenheid kregen om met de elektronische stemmachines te oe fenen. De stemcomputers waren geleverd door een Nederlands bedrijf. Vertegenwoordigers van die firma waren de gehele och tend in de weer om de kiezers nogmaals uit te leggen hoe een voudig het stemmen via de machine eigenlijk is. Hun ijver was te verklaren. Als het Belgische ministerie van binnenlandse za ken ertoe besluit om het elektronisch stemmen in het gehele land in te voeren, hangt er voor het Nederlandse bedrijf een miljoenenorder in de lucht. Opvallend was overigens, dat de liberale PVV, die onder lei ding van Verhofstadt een bik kelharde oppositie heeft ge voerd, niet of nauwelijks kon profiteren. Deze krijgt er mo gelijk een zetel bij, de Waalse liberalen leveren er drie in. De Belgische kiezer heeft gis teren stelling genomen tegen de traditionele politiek. „Te gen de politiek van de collec tieve maffia, van het banditis me", stelde gisteren parle mentslid Filip Dewinter van het Vlaams Blok zonder om haal. Zijn partij wint, zoals de prognoses aangaven, liefst tien zetels en komt in de Kamer op een totaal van twaalf. In Ant werpen zal extreem-rechts naar het lijkt zelfs een van de belangrijkste politieke krach ten worden. De debuterende partij Rossem, wier lijsttrekker Jean-Pierre van Rossem mo menteel op verdenking van oplichting in de cel zit, haalde direct drie kamerzetels bin nen. Vele Belgen zouden uit teleurstelling in de politiek van de laatste jaren op de li bertijnen hebben gestemd. Ecolo, de Waalse Groenen, schoot van drie naar tien ze tels. „Het is een Gordiaanse knoop", karakteriseerde de Vlaamse socialist Claes de uit komst van de verkiezingen. De oude regeringspartijen - CVP, PSC, PS, SP en Volk sunie - komen bij lange na niet aan de tweederde meer derheid in de Kamer van 212 zetels. En die is vereist voor het doorvoeren van de laatste fase van de staatshervorming. Dat proces lijkt nu hopeloos vast te lopen. Pagina 5: „Er is gekozen voor fascisten en zotten" Sint krijgt warm onthaal De vele kinderen die zich zaterdag hadden verzameld op het Stadhuisplein in Leiden moesten lang wachten, maar eindelijk kregen ze toch de kans Sinterklaas een hand te geven. Net als in vele andere plaatsen was ook in Leiden de belangstelling voor de aankomst van de kindervriend groot. Overal kreeg hij een warm onthaal. foto: wim van noort Pagina 9: Pieten, pret en pepernoten bij aankomst Sinter klaas. Atlantis lanceert militaire satelliet CAPE CANAVERAL On- geveer zeven uur na de start vanaf Cape Canaveral in Flori da heeft de bemanning van het ruimteveer Atlantis vanoch tend vroeg een militaire satel liet in de ruimte uitgezet die raketlanceringen op aarde kan waarnemen. De satelliet DSP- 16 dient ter vervanging van een verouderd model dat sinds midden jaren tachtig boven de Indische Oceaan zweeft. Amsterdamse effecten beurs langer open AMSTERDAM De moge lijkheid bestaat dat op de Am sterdamse effectenbeurs bin nenkort een uur langer per dag kan worden gehandeld. Een besluit van het beursbe- stuur hierover wordt op 5 de cember genomen. Als alles meezit, zou de maatregel per 2 januari al van kracht kunnen worden. Beurswoordvoerder H. de Ranitz wil nog niet in gaan op de precieze openings- en sluitingstijden zoals die straks zullen gelden. advertentie i enkele I al zo la I k niet, /oelen n.. Nederla 1 et je eige houden jzzelen voor het Nederlandse Rode Kruis. de puzzelopgave nummer 1van afgelopen zaterdag een vervelende fout geslopen. Bij overbrenging van de ivraagde letters naar het balkje waardoor een jfwoord ontstaat moet men bij de tweede letter van het Een Pjikje nummer 38 overbrengen, in plaats van 36. DEN HAAG CDA-fractie- leider Brinkman vindt dat met ingang van 1993 opnieuw be keken moet worden of het de fensiebudget niet verlaagd kan worden, ten gunste van ont wikkelingshulp in de voorma lige Oostbloklanden en Afrika. Brinkman wil daarbij overi gens eerst de ontwikkelingen in Oost-Europa afwachten, zo verklaarde hij zaterdag. De CDA-voorman vindt het noodzakelijk de criteria voor hulp aan bestaande ontwikke lingslanden nog eens onder de loep te nemen. „Je kunt je af vragen of alle landen die we zo noemen nog wel ontwikke lingslanden zijn. Er zijn lan den in Oost-Europa waar het bijna even slecht is als in Afri ka". Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek oordeelde het in een eerste re actie op de woorden van zijn partijgenoot nog „te vroeg" om te praten over verlaging van de defensie-uitgaven. De de fensiebudgetten staan nu tot 1994 min of meer vast. „De pe riode na 1994 is nog niet inge vuld. Dat geeft ons de tijd om verdere ontwikkelingen nog even af te wachten. Met name de situatie in Oost-Europa is nog zeer onstabiel", meent Van den Broek. Servische Amerikaantjes In New York protesteren jonge Servische Ameri kanen tegen de aanhoudende gevechten in Joe goslavië. Het veertiende staakt-het-vuren waar over gisteren een akkoord werd bereikt, werd al snel weer geschonden. foto: afp Pagina 4: Kroatië: Servië gaat door met „veroveringsoorlog" 1ERMEERDERHEID: allemjjor .DEBRAND BIJLEVELD iheen, dr ten mak leSt HAAG - Een ka- >n je elkJmeerderheid van or een iA en PvdA wil specia- iets lin laten inleveren om zij1! eijrmee geld vrij te ma- •dVhtp 1 voor extra dienstver- 1 ning aan patiënten en arbeidsvoorwaarden jr werknemers in de ■^■rtmdheidszorg. Tegelijk t een korting op uitga- i voor medicijnen en fysiotherapie denken de regerinsfracties dat hier door enkele honderden miljoenen vrijkomen voor de werknemers in de zorgsector. Op deze manier wordt moge lijk een opening geboden in het stukgelopen overleg tussen staatssecretaris Simons van Volksgezondheid en de zorg verleners. CDA en PvdA doen hun voorstel vandaag tijdens een uitgebreide commissiever gadering. Het zou de eerste keer zijn dat daadwerkelijk op de uitgaven voor specialisten wordt gekort. Eerder stuitte dit op groot verzet bij de spe cialisten die uit protest een week lang zondagsdiensten draaiden. Zoals bekend hebben de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR) en de verzekeraars (VNZ) vrijdag het overleg met de staatssecre taris opgeschort. Ze vinden dat de bewindsman voor 1992 veel te weinig geld op tafel legt om de problemen op te lossen. Si mons heeft f 180 miljoen gebo den,, terwijl de zorgverleners tenminste 550 miljoen nood zakelijk achten. Van de ge vraagde 550 miljoen zou 400 miljoen noodzakelijk zijn voor de arbeidsvoorwaarden. Daar bij wordt onder meer gedacht aan een loonsverhoging van drie tot vier procent zoals in het bedrijfsleven. Nog eens f 150 miljoen is nodig voor het oplossen van specifieke pro blemen, zoals de zwakzinni genzorg en verpleeghuizen. De Tweede Kamer is niet be reid extra geld voor de ge zondheidszorg uit trekken. Dat zou neerkomen op een premie verhoging van een half pro cent. Het kabinet heeft afge sproken de collectieve lasten druk niet te vergroten. Het kabinet wil de problemen oplossen door de reserve van het pensioenfonds in de ge zondheidszorg (PGGM) aan te spreken. De pensioenpremie zou zelfs met 2,5 procent kun nen dalen om toch nog vol doende over te houden voor verbetering van beloning, meent Simons. De werkne mers, verzekeraars en het pen sioenfonds vinden dat een vorm van diefstal. Ook CDA- fractiewoordvoerder Lansink waarschuwt het kabinet van daag voor deze gemakkelijke greep in de pensioenkas. „Bush wil einde regime Saddam" WASHINGTON President George Bush van de VS wil een einde maken aan het regi me van Saddam Husayn in Irak. Volgens de Washington Post is het initiatief van Bush vooral ingegeven door electo rale overwegingen. Bush vreest dat de Democraten in de campagne voor de presi dentsverkiezingen van vol gend jaar zullen stellen dat hij prat gaat op de zege in de oor log tegen Irak, maar dat hij er niet in is geslaagd de val van het alom verderfelijk geachte bewind Saddam dichterbij te brengen. Het Witte Huis wilde geen reactie geven. Leidse politie helpt rivierkreeft bij oversteken LEIDEN Geschrokken voorbijgangers dachten za terdagochtend met een grote spin of een krab te doen te hebben die over de Twee lingstraat, bij de Lange- gracht, in Leiden wandelde. Zij waarschuwden de politie. Twee agenten constateerden dat het om een rivierkreeft ging die aan de wandel was. Zij hielpen het dier de straat oversteken en leidden het naar de aanpalende Maresin- gel. De kreeft zette zijn ont dekkingstocht vervolgens zwemmend voort, niet meer dan een paar luchtbellen achterlatend. Het is onbe kend hoe de fors uitgevallen rivierkreeft in Leiden is aan geland en of er meer van dergelijke dieren in de grachten en singels leven. In Nederland zijn in de afgelopen eeuw zo weinig mensen in de adelstand verheven, dat door sommigen wordt gevreesd, dat die stand over 150 jaar zal zijn uitgestorven. De laatste twee die voor verheffen in de adelstand in aanmerking leken te komen, maar het toch net niet haalden, waren oud-premier Drees en oud-minister Luns. Het kabinet dat erover moest beslissen heeft zeker gedacht dat adeldom weliswaar ver plicht, maar - het vervullen van - plicht nog niet noodzake- lerwijs leidt tot adeldom. Wie dan wel adellijk genoeg wordt bevonden blijft nog duister. Vandaag wordt alvast wel een tipje van de sluier opgelicht in de Leidse Courant altijd al en over 150 jaar nog steeds van adel. I J Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. J fk wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 ir/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 I I I I I I I I I lO I I I I I I (voor controle op bezorging) j proefabonnement norden geneigerd) l fl II ai I I ._l iiiniiBiinminnn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1