lelgië verwacht en forse winst ultra-rechts oor Ook Europa verliezer in Kroatië Droom van 'heilige oorlog' leeft bij Palestijnse vluchtelingen DE SCHAT VAN OPA LARSEN idaeSotvumt BUITENLAND ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 lonesië belooft lerzoek bloedbad -ART A Indonesië heeft giste- eloofd een grondig onderzoek in llen naar het incident op 12 no- er waarbij het Indonesische le- et vuur opende op rouwenden n begraafplaats in Dili in Oost- r. De vertrekkende Nederlandse ssadeur in Jakarta, Godert de an Steenwijk, zei dat vice-presi- Judharmono beloofde „dat hij er onlijk op zou toezien dat het on- ek grondig en objectief zal zijn", ikarta zitten nog ongeveer 70 nten uit Oost-Timor in hechte- e eerder deze week in de Indo- :he hoofdstad hadden deelgeno- aan protestdemonstraties tegen loedbad in Dili. Ashrawi en Husayni niet vervolgd JERUZALEM De Israëli- sche procureur-generaal Yosef Harish heeft besloten de Pale stijnse leiders Hanan Ashraw: en Faysal Husayni niet te ver volgen in verband met de be schuldiging dat zij functiona rissen van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO zou den hebben ontmoet. Husayni en Ashrawi maakten deel uit van de Palestijnse de legatie bij de vredesconferen tie over het Midden-Oosten die eind oktober in Madrid ge houden werd. Israël be schouwt de PLO als een terro ristische organisatie. Saudi's kopen geen F-15's WASHINGTON De Saudische ambas sadeur in Washing ton heeft laten weten dat zijn land voorlo pig afziet van plan nen om 72 Ameri kaanse F-15 ge vechtsvliegtuigen te kopen. Pentagon- woordvoerder Pete Williams zei onlangs dat de Verenigde Staten „in de komen de paar maanden" aan geen enkel land in het Midden-Oos ten F-15's zouden verkopen. EG-overleg Lubbers en Major 'produktief' LONDEN Premier Ruud Lubbers en de Britse pre mier John Major hebben gisteren in Londen 4,5 uur lang voorbereidende gesprekken gevoerd voor de op 9 en 10 december te houden EG-top in Maastricht. Lubbers, in de rol van EG-voorzitter, weigerde mededelingen te doen over de inhoud van het overleg met Major. Het kantoor van Major gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat het overleg „de moeite waard en produktief" was geweest en „in een zeer vriendschappelijke en posi tieve sfeer" was verlopen. Van alle EG-landen is Groot- Brittannie het meest op zijn hoede voor grotere politieke eenheid. Staatssecretaris Dankert van Europese zaken vindt de discussie over de Europese Politieke Unie wei nig veelbelovend op het punt van het gezamenlijke bui tenlandse en veiligheidsbeleid. Hij zei dit vandaag in Amsterdam tijdens een bijeenkomst van de Anne Vonde lingstichting. luk ge ;en ou gewone irger h< med'|WERPEN 'Met het 'gord? ms B1°k waren ze er ït kan iweest', staat in grote len niers op de folders die 3rt dez< de aanhangers van ationalistische Vlaam- irtij onder belangstel en wordt verspreid, binnenluggestie is duidelijk, operatijr officieel wil het voorrai slechts 'de begeleide i komt bkeer van de niet-Eu- ok^meiPe vreemdelingen roker hun landen van her- longopist'. loort te gedacli zelfverdediging', voegen ir wat (Fërote affiches met joe- d met i van bokshandschoenen nkind i aan toe- het ziet er ireekt9uit dat de Partij daar opa l?en ruim steun voor zal if opa rjen Volgens opiniepeilin- wantzo'n zes Procent van de loeten j11136 stemmen, gaan n volk eerst' is de leuze onder het Vlaams Blok al campagne voert. Het ïkt vooral de grote groep lie het toch al moeilijk Slecht betaalde arbei- steuntrekkers, werklozen en mensen die vrezen voor hun baan; die wonen in ge brekkige huizen en weinig il lusies hebben over de toe komst. Zij voelen zich machte loos; zitten onderin de 'pikor de' en hakken gretig los op het onderdeel van de samenleving dat nog minder wordt geres pecteerd: de buitenlanders. Tot 1983 was het Vlaams Blok een marginaal partijtje dat uit sluitend op het Vlaams-natio nalistische aambeeld hamerde. In 1983 haalde partijleider Ka- rel Dillen het migrantenpro bleem erbij en stelde de sim pelste oplossing voor: remigra tie. Bij de parlementsverkie zingen van 1987 kreeg het Blok daarmee drie procent van de Vlaamse stemmen; twee zetels. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van het volgende jaar kwam dan ook als een schok: in Ant werpen stemde 17,7 procent op het Blok, dat er plotseling van twee op tien zetels kwam. Xenofobie Sindsdien staat het openbare leven in de Scheldestad in het teken van de xenofobie. De vijf procent Antwerpenaren van buitenlandse origine 17.000 Marokkanen en 6000 Turken fungeren er als 'kop van Jut'. Alles wat men sen onzeker kan maken Acht ministeries blijven in Bonn BONN Acht van de achttien Duitse ministeries zullen in Bonn blijven, ook als in de komende jaren regering en Bondsdag van Bonn naar Berlijn zullen verhuizen. Ruim de helft van de bijna dertigduizend ambtenaren en hun gezinnen zullen daar door in Bonn kunnen blijven wonen. De minister van arbeid, Norbert Bltlm, heeft gisteren nog eens bevestigd, dat het kabinet op 11 december een voor Bonn gunstig definitief besluit zal ne men over de omvang van de verhuizing van Bonn naar Berlijn. „Bondskanselier Kohl zal woord houden dat hij Bonn niet in de kou zal laten staan", aldus CDU-minister Bltlm.. Bonn zal na drukkelijk als tweede regeringszetel behouden blijven. Boven dien zullen uit diverse andere Duitse steden bijna twintig, deels zeer grote overheidsdiensten naar Bonn worden overgeplaatst, inclusief de in totaal tienduizend ambtenaren die er werken. Een van de diensten die naar Bonn zullen komen, is het hoofd kantoor van de toekomstige Duitse spoorwegen, de samenvoe ging van de Bundesbahn en de Oostduitse Reichsbahn. verpaupering, werkloos heid, het drugsprobleem, cri minaliteit wordt aan 'de buitenlanders' toegeschreven. Met succes voerde het Blok campagne tegen de bouw van nieuwe moskeeën. Zijn stelling dat iedere moslim potentieel als 'de vijfde kolonne van Sad dam Husayn' moet worden ge zien, ontmoet weinig tegen spraak aan de borreltafel. Het feit dat de 'derde generatie' kinderen van buitenlan ders die in België geboren zijn per 1 januari recht heeft op het Belgische staats burgerschap is koren op de molen. Een interessant aspect van de verkiezingen van morgen is de aanhang die de partij in heel Vlaanderen krijgt. Bij de Eu ropese verkiezingen van 1989 stemde 20 procent van de Ant werpenaren op het Vlaams Blok, maar elders in het land bleek de sympathie minimaal. Sindsdien is de wereld veran derd. De val van de Muur heeft een vloedgolf van natio nalisme en vreemdelingenhaat tot gevolg, die alles wat 'af wijkt' dreigt mee te sleuren. De verkiezingsprognose van zes procent brengt in Neder land negen Janmaats in de Kamer. Pagina 6: Vlamingen willen niet langer Belg zijn VUKOVAR Alle snor kende legertoespraken over de militaire overwin ning op de Kroatische plaats Vukovar ten spijt, kent de slag rond deze plaats in Joegoslavië al leen verliezers. „De enige die de laatste dagen ge wonnen heeft, is de man in het zwart die ons deze week in Vukovar met zijn zeis nawees", verwoordt de Griek Nicos Georgia- des het gevoel onder wes terse waarnemers in Bel grado. Behalve onder de inwoners van Vukovar zelf, wordt de slag natuurlijk het hardst ge voeld in het Kroatische kamp, maar ook binnen de EG komt de klap aan: ondanks de waar nemers ter plekke, ondanks alle diplomatieke inspannin gen, heeft Europa de totale vernietiging van een middel grote stad niet kunnen voor komen. Maar zelfs de schijnbare over winnaar, het leger, kon binnen afzienbare tijd wel eens tot de conclusie komen slechts een Pyrrusoverwinning te hebben behaald. Ze hebben de Kroa- ten verdreven, maar behalve een ruïne hebben ze niets ver overd. Zeker is dat de tv-beel- den van de in de regen opge stapelde lijken de generaals hun laatste restje goodwill in Europa hebben gekost. Het verlies voor de Kroatische strijdkrachten is duidelijk: zij verliezen in Vukovar een stra tegisch belangrijke stad, die tijdens het 86 dagen durende beleg uitgroeide tot het sym bool van het verzet tegen de oprukkende Serviërs en het federale leger. Dat de verdedi gers de stad die het Stalingrad van Kroatië had moeten wor den niet konden houden, bete kent tegelijkertijd dat de weg richting Osijek (36 km verder) voor het leger open ligt. Vinkovci Tweede 'natuurlijk doelwit' voor de soldaten lijkt verder de stad Vinkovci, 20 kilometer ten zuidoosten van Vukovar. De houwitsers die begin vorige week nog naar Vukovar we zen, zijn inmiddels al een kwartslag gedraaid en in linie richting Vinkovci geplaatst. Toch moeten ook de militairen doorhebben dat ze weliswaar een slag, maar daarmee nog niet de oorlog hebben gewon nen. Militair is de actie 'geheel geslaagd', zo deelde de veld- commandant luitenant kolonel Miroslav Panic deze week in Vukovar mee. De stad mag dan 'bevrijd' zijn, de inname lijkt precies tot datgene te heb ben geleid dat de militairen naar hun zeggen wilden voor komen: volksmoord. Afgezien van de morele kant is het ook nog de vraag of het leger in staat zal zijn de over winning ook daadwerkelijk uit te buiten. Een beleg van Osij ek zal waarschijnlijk een slag opleveren waarbij die rond Vukovar nog zal verbleken. Moest deze stad huis voor huis worden veroverd, Osijek - en dat geldt ook voor Vinkovci - zal raam voor raam worden verdedigd. Of de militairen een dergelijke krachtsinspan ning kunnen opbrengen is de vraag. Met de winter voor de deur is een langdurig beleg lo gistiek moeilijk te verwezenlij- 'Snel doorstoten' Gezien de troepenconcentra ties richting Osijek, lijken de generaals de keus 'snel door stoten' te hebben gemaakt. De vraag is echter of Europa - en de Verenigde Naties - op nieuw gedwongen min of meer lijdzaam zal toezien bij de stelselmatige vernietiging van een volgende stad. De pu blieke opnie is volgens waar nemers duidelijk geschokt door de beelden uit Vukovar. „Probleem is dat we geen en kel middel hadden om Vuko var van de vernietiging te red den", aldus een westerse diplo maat, die overigens benadrukt dat de Kroatische autoriteiten minstens even schuldig zijn als de aan Servië gelieerde partij en. „Wat kunnen we doen om een herhaling te voorkomen?", stelt hij. Onder druk hiervan kon de VN wel eens tot strin gentere maatregelen besluiten dan tot nu. Maar ook hier zijn de mogelijkheden gering. Een olieboycot is alleen mogelijk als ook landen als China, Roe menië en Griekenland daar aan mee werken. De komst van en vredesmacht is onzeker zolang er nog gevochten wordt. Een veertiende staakt- het-vuren instellen terwijl de gevechten gewoon doorgaan zou de bemiddelingspogingen voorgoed belachelijk maken. Dat de leiders dit inzien blijkt uit het spoedoverleg dat VN- bemiddelaar Vance, EG-afge- zant Wijnaendts en de voorzit ter van de vredesconferentie, Lord Carrington, gisteravond in Belgrado hielden. EG-akkoorden met Oosteuropese landen BRUSSEL De Europese Gemeen schap en Polen, Hongarije en Tqecho- slowakije zijn het gisteren eens ge worden over vergaande samenwer king. De delegatieleiders hebben in Brussel de zogenoemde Europa-ak koorden geparafeerd, die de drie lan den uitzicht bieden op het volledige lidmaatschap van de EG. Polen, Hon garije en Tsjechoslowakije willen voor het jaar 2000 EG-lid worden, Honga rije zelfs al in 1995. De akkoorden gaan dan ook verder dan de klassieke associatie-akkoorden die de EG met bijvoorbeeld Cyprus en Malta heeft doordat ze ook voorzien in culturele samenwerking en regel matig politiek overleg. Meeste landen zijn blij met Boutros Ghali BONN De Egyptische vice- premier Boutros Boutros Ghali zal zich als secretaris-generaal van de Verenigde Naties inzet ten voor een dialoog tussen de rijke industrielanden en de ontwikkelingslanden van de Derde Wereld. De 69-jarige Egyptenaar toonde zich giste ren tijdens een kort bezoek aan Bonn „zeer verheugd" over zijn voordracht als opvol ger van Javier Perez de Cuel- lar. In Duitsland was minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, een van de eersten die Boutros Ghali feli citeerde. De Egyptenaar „is een uitstekende keuze", aldus Genscher. Ook zijn Ameri kaanse ambtgenoot James Ba ker is blij met Ghali. Uit de hele wereld kwamen positieve reacties op de voordracht van Boutros Ghali. Opvallend stil bleef het alleen in Israël en Irak, twee landen die regelma tig botsten met de Verenigde Naties. De Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE) noemde de verkiezing een overwinning van Afrika, het enige conti nent dat nog nooit een hoogste man of vrouw voor de volken bond leverde. Desondanks toonden Zimbabwe en Nigeria, die beiden een eigen kandi daat naar voren hadden ge schoven, zich teleurgesteld. Moskou toonde zich „zeer te vreden", en prees Boutros Ghali als een alom gewaar deerd politicus en een be kwaam diplomaat. Frankrijk, gelukkig met het feit dat de toekomstige VN-leider vloei end Frans spreekt, zei dat Boutros Ghali beschikt over „de diplomatieke vaardigheid, autoriteit en vastbeslotenheid" om succes te kunnen boeken. De Britse regering zegde de Egyptische vice-premier als VN-secretaris-generaal alle steun toe. Boutros Ghali zal van de hui dige secretaris-generaal een enorme hoeveelheid proble men erven. Een van zijn eerste taken lijkt een reorganisatie van de volkenbond, die wordt geplaagd door geldgebrek, overmatige bureaucratie en snel toenemende verantwoor delijkheden. Het vredesakkoord in Kampu chea betekent dat de VN bin nenkort de grootste vredes macht uit zijn geschiedenis gaat stationeren, een vredes macht die verantwoordelijk is voor vrijwel het hele reilen en zeilen in het Indochinese land. Verder is het niet uitgesloten dat VN-troepen ook een even tueel vredesakkoord in Joego slavië zullen gaan bewaken. Jeltsin als schatgraver BONN De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft giste ren gezegd de lokatie na melijk in Thüringen, in de ex- DDR - te weten van een van de grootste kunstschatten die tijdens de Tweede Wereldoor log zijn verdwenen. Jarenlang hebben de Duitsers zich bijna wanhopig afgevraagd waar de legendarische uit barnsteen opgetrokken barokke kamer van een tsaristisch paleis in de buurt van St. Petersburg ge bleven was. Duitse soldaten brachten de schat in 1942 naar Pruisen. In 1945 verdween de zogenaamde 'Bernsteinzim- mer' spoorloos en dat gaf in de loop der jaren aanleiding tot wilde speculaties en vele le genden. De gevangenen zitten in het tussendek en over hun ils alle kging hebben ze niet te klagen. Maar de bewaking is streng srknemfschoon kapitein Barker voortdurend piekert over de moge- 1 te ontsnappen, hij ziet er geen kans toe. Kees Touw ech- aar dod66^ ontdekt, waar ze zitten en voorzichtig werkt hij zich, via ig) en luchtkoker, naar het ruim waar zijn vrienden verblijf houden. hij kan niet bij hen komen en ten einde raad probeert hij met zijn mes een gat in de zoldering te steken. Tot hun grote verbazing zien de anderen plotseling de scherpe punt van een mes door een reet in de vloer steken. De splinters vliegen er uit en spoedig ontstaat een klein gat. Met gedempte stem roept Kees Touw kapitein Barker; die bukt zich snel. „Ben jij het Kees?" roept hij verrrast, „wat een gelukl We dachten, dat je verdronken was." AMMAN De helft van de vijf miljoen Palestijnen op aarde, van wie er zich 430.000 in het woestijnko ninkrijk Jordanië bevin den, zegt tot een categorie te behoren die bij het nieuwe vredesproces wordt vergeten. „Wij zijn de vluchtelingen van 1947 en 1948 en worden niet betrokken bij wat aan de on derhandelingstafel wordt be sproken", aldus Kassim Awar, een Palestijn die in kampen heeft gewoond sinds hij bij de stichting van de staat Israël uit zijn huis in Jaffa werd verdre- De zogenaamde 'andere helft', de vluchtelingen die Israël hebben verlaten voor de oor log in het Midden-Oosten van 1967, vrezen dat hun recht om terug te keren naar grondge bied dat nu deel uitmaakt van de staat Israël genegeerd zal worden en dat ze op z'n best een bespottelijke schadeloos stelling zullen ontvangen. In het vluchtelingenkamp te Baqaa vlak bij de Jordaanse hoofdstad Amman, het groot ste kamp in het Midden-Oos ten, is negentig procent van de 120.000 bewoners gevlucht in 1947 en 1948. „Voor ons is dit vredesproces zonder beteke nis", aldus de 67-jarige Abdel Saif. „We staan langs de zijlijn, we zijn er niet bij betrokken. De conferentie zou net zo goed op de maan gehouden kunnen worden". De wrok van de 'andere helft' wordt weerspiegeld in de sme rige straten waar westerlingen zich slechts kunnen wagen als ze vergezeld zijn van twee Jordaanse lijfwachten. Sad dam Husayn wordt er aanbe den; overal hangen portretten van de Iraakse dictator. Saddam Husayn leeft in onze harten", vertelt de 20-jarige Mustapha. „Hij vertegenwoor digt wat in onze harten leeft omdat hij Israël heeft gebom bardeerd. Hij was de eerste Arabische leider die de joden liet huilen". Geen enkele Arabische rege ringsfunctionaris verwacht dat de vluchtelingen van 1947 en 1948 hun recht zullen kunnen veiligstellen om terug te ke ren. Jordaanse bronnen bewe ren echter dat in de derde fase van het vredésproces pogingen zullen worden gedaan om fi nanciële genoegdoening te verkrijgen. ter hebben moeten laten. Ze dromen van een terugkeer waardoor de ergste vrees van de Israëlische haviken be waarheid zou worden: de ver woesting van de joodse staat. „Mijn vader heeft tegen de zionisten gevochten met een stengun, ik heb tegen ze ge vochten met een Kalashnikov, Saddam met raketten en ik hoop dat mijn zoontje van tien ze met een Arabische atoom bom zal bestrijden", zegt Awar, eigenaar van de Pale stijnse Apotheek. De woede van de 'andere helft' is iedere keer weer dui delijk wanneer een westers ge zicht wordt gesignaleerd in het kamp, dat begon met 5000 ten ten en nu bestaat uit duizen den desolate betonnen onder komens. „De hoop bestaat dat de besprekingen vrede zullen brengen, maar het zal deze mensen niet helpen om naar huis terug te keren", zegt kampbestuurder Tahseen Bar- gawi. „Misschien dat er pogin gen zullen worden gedaan om hun ten minste de kans te ge ven naar de Westelijke Jor- daanoever of de Gazastrook te gaan, maar dat is niet waar ze gewoond hebben". Veel vluch telingen beamen boos dat ze niet als vluchtelingen op de Westelijke Jordaanoever of de Gazastrook willen wonen. (c) The Times Ergste vrees Veel van de vluchtelingen koesteren nog steeds de sleu tels van de huizen die ze ach-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5