Geo-chemicus wil duinen van onderen optillen MAARTEN 'T HART: „Vrouwen beseffen niet hoe bevoorrecht ze zijn" Ceidóc Qowuvnt Maarten 't Hart: Als ik een vrouw was, zou ik graag zo'n degelijke, nette, goedgeklede werkgroep vroeg vorig jaar of ik als vrouw naar buiten wilde treden. Hij zei: 'Jij kunt je het veroorloven, je bent be roemd, bekend, je hebt niets te verlie zen, hooguit een paar lezers. Wij zitten ons maar stiekem in caravans om te kle den. Jij kunt ons helpen'. Ik heb daar lang over nagedacht. Een soort wedden schap met een Amsterdamse vriendin trok me uiteindelijk over de streep". De reacties uit zijn omgeving worden eveneens dankbaar genoteerd voor zijn bock, dat pas over twee jaar verschijnt. „Als man ben je niet gewend opmerkin gen over je uiterlijk te krijgen. Als vrouw krijg ik opmerkingen over elk as pect van mijn uiterlijk. Laatst hield ik een lezing in Den Haag. Toen kreeg ik onder aanvoering van de vrouw van de burgemeester te horen dat ik er tuttig uitzag. Dat ik me beter moest laten advi seren over mijn kleding. Wat dat betreft Maarten nog steeds in vrouwen geïnteresseerd WARMOND - Een liefdesgeschiedenis tussen een dierenarts en een componist is het onderwerp van Maarten 't Harts' laatste boek 'Onder de korenmaat'. Het boek beleeft inmiddels zijn vijfde druk. Veel in het boek is autobiografisch. Zo heeft de schrijver de liefdesgeschiede nis zelf beleefd. „Ik heb deze dame voor het laatst gezien toen ik het boek bracht. Daarna heb ik nog een paar keer gebeld, maar ze was verontwaar digd over hoe ze in het boek werd afge schilderd. Ze vond zichzelf er heel on aardig in beschreven. Dat is ook wel zo. maar in een verhaal moet je nu eenmaal dingen weglaten. En dat ging ten koste van haar aardige kanten. Ach, maar niemand kan haar herken nen hoor. Ik heb alles veranderd de plaats, de data, het beroep". Valt zo'n liefdesgeschiedenis te rijmen met Maartens optreden als vrouw? De schrijver zegt volmondig ja. „Maarten is nog steeds ontzettend in vrouwen ge ïnteresseerd. Maartje wat minder. Maar mijn travestie is niet echt van in vloed op mijn seksualiteit. Deze vrouw had iets jongensachtigs in haar optre den. Ze wilde ook het liefst een jonge tje zijn. Daar ben ik bij vrouwen heel gevoelig voor". directiesecretaresse willen zijn". FOTO: STEPHEN EVENHUIS zijn vrouwen vreselijke wezens. Ze zil ten je voortdurend te beloeren. En zf hebben overal zo'n uitgesproken menin[ over". Maarten wil zich niet laten opereren tol vrouw. „Ik ben kerngezond. De a"_ pen 46 jaar ben ik drie keer naar de dok ter geweest. Als ik me wil laten ombou wen moet ik elke week naar de dokter hormonen gaan slikken, waar je wee heel snel borstkanker van krijgt. Nee dat spreekt me niet aan. Bovendien jf kunt toch nooit echt een vrouw wor den". Genoeg vrouwen vertellen hem dat hel geen lolletje is om een vrouw te zijn Het is tevergeefs. „Vrouw zijn is toch het leukste wat er is? Als vrouw kun jt mooie kleren dragen, mooie schoener mooie make-up gebruiken. Je kunt je ui terlijk verfraaien, maar het hoeft niet. II zeg meestal tegen die vrouwen: „Je zot zelf man moeten zijn, dan piep je wel anders". Vrouwen beseffen zelf niet hot bevoorrecht ze zijn. Natuurlijk ga dan de nadelen van het vrouwzijn op sommen. Dat ze 's nachts niet alleen over straat kunnen bijvoorbeeld. Ach alles heeft zijn voors en tegens. Iedereer benijdt wat hij of zij niet heeft. Ik zot het liefst zwanger worden en een kind krijgen, maar dat is onmogelijk". Het gemiddelde zeeniveau blijft stijgen. Of dat nu het gevolg is van het broeikas effect of niet: de gevolgen ervan zullen rampzalig zijn voor dichtbevolkte delta gebieden over de hele we reld. Ook de kusten van het Noordzee-gebied lopen groot risico. Naarmate het water stijgt, wordt het moeilijker dijken te bouwen die het land droog houden. Bovendien zal de druk van het buitenwater het peil binnen de dijken zo opvoe ren, dat pompen hetzelfde is als dweilen met de kraan open. Olaf Schuiling, geo-chemi- cus in Utrecht, wil daarom de aardbodem gewoon een beetje omhoog brengen. NEDERLAND ZAL (HER)RIJZEN Het idee van de Utrechts hoogleraar Schuiling is eenvoudig: injecteer de kal- klagen in de diepere ondergrond met zwavelzuur. Deze bodemlagen gaan uit zetten, waardoor de erboven gelegen bo demformaties omhoog gedrukt zullen worden. Hoe werkt het door hem bedachte plan? Kalk is een verbinding van het element calcium. Calcium is onmisbaar voor de ontwikkeling van plant, dier en mens. Kalk komt over de hele wereld in vele vormen voor. Als kalksteen, als minera le laag of in verbinding met andere ele menten. Een van de bekendste vormen is schelpkalk, calciumcarbonaat. In de bodem van Noord-Nederland en Noord-Duitsland liggen kalklagen van wisselende dikte en op verschillende diepten. Ze zijn ontstaan als neerslag van een chemische reactie van dikke pa- ketten schelpen, graten en botten en het water van de grote 'Zechsteinzee' die hier miljoenen jaren geleden, steeds zou ter wordend, lag te blakeren in het woes tijnklimaat. Er vormde zich uiteindelijk calciumcarbonaat. Zwavelzuur is een sterk zuur. Het is in overvloed verkrijgbaar als moeilijk loos baar afvalprodukt van vele industrieën. Om Nederland, althans de bodem, te verheffen wil Schuiling een scheikundige reactie teweeg brengen tussen de kalkla gen - zo'n vijfhonderd tot duizend me ter onder de grond - en het overtollige zwavelzuur. Zijn we daar meteen mooi vanaf! Calcium wordt met de zwaveloxide gips en de waterstof verbindt zich met zuur stof tot water. Daarbij komt koolzuur vrij. Bij dat proces neemt het volume van de tot gips omgezette kalk toe. Maar het spul zit klem onder de erboven gele gen bodemlagen. Schuiling hoopt nu dat het gips deze lagen omhoog zal drukken. Iedereen die wat zwavelzuur in een em mertje kalk giet, zal overtuigd zijn van Schuilings theorie. De kalk rijst de pan uit. En ook op groter schaal blijkt het te wer ken, gezien de reactie van een Brazili aans ingenieursbureau op publikatie van Schuilings denkbeeld in een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift. Door de wat slordige bedrijfsvoering van een fos- forzuurfabriek bij Sao Paulo was jaren lang zwavelzuur in de bodem gelekt. Het bedrijf stond op een kalklaag, die lang zaam omhoog kwam waardoor de beton nen werkvloeren barstten en gingen gol ven zodat de stalen balkconstructies ver bogen. Interesse Rijkswaterstaat is geïnteresseerd in Schuilings idee en wil graag meedenken. Een financiële bijdrage die de Stichting Toegepaste Wetenschappen voor nader onderzoek had willen verstrekken, ging wegens een subsidiestop niet door. De Rijksgeologische Dienst in Haarlem houdt zich wat op de vlakte: „Het is mi- schien mogelijk. Je kunt zoiets theore tisch benaderen, maar voor het bezien van de technische mogelijkheden, de praktische uitvoerbaarheid en de econo mische haalbaarheid is nog heel wat on derzoek nodig". Een eerste probleem is al dat de kalkla gen niet alleen op uiteenlopende diepten liggen, van grillige vorm en dikte zijn en dat ze als gevolg van aardbevingen vaak onderbroken worden. Door de werking van de zouthorsten, maar ook door de winning van gas en olie, zitten ze boven dien vol scheuren en barsten. Als het zwavelzuur in zo'n omgeving al werkt, werkt het dan ook een beetje re gelmatig of ontstaat er aan de oppervlak te een heuvellandschap waarin polder sloten leeglopen en langzamerhand diepe vccnmoerassen ontstaan? Wal is dan de winst? En werkt het zwavelzuur wel? Hoe snel verloopt de reactie, hoe lang gaat ze door, bij welke sterkte is het zuur het doeltreffendst en hoe groot moet de druk zijn waaronder het moet worden geïnjec teerd? Stel dat zich meteen buiten de boorpijp gips vormt, dat de rest van de kalk voor het zuur afsluit... Wat niet denkbeeldig is, wanneer er elementen in de kalk zit ten, die buiten de reactie blijven en als een isolerende laag neerslaan. Schuiling venvacht, dat het uitzettend gips al meteen zoveel scheuren en bar sten veroorzaakt, dat dat niet zo'n vaart zal lopen. Bovendien veroorzaakt het koolzuur holten in het gips, waardoor het zuur zich een weg zal zoeken. Hier en daar Maar zal het land bij dergelijke onder grondse activiteiten niet lijden onder een reeks van aardbevingen, omgekeerd aan het 'Syndroom van Meent van der Sluis'? De geo-chemicus gaat ervan uit dat de ondergrondse reactie geleidelijk en bo vendien gecontroleerd zal verlopen. Ge woon een kwestie van de zuurtoevoer verminderen als het te snel gaat. Deson danks geeft hij toe: „Het natuurgeweld dat ik oproep, is niet gering. Ik zou een eerste proef niet willen nemen onder be woond gebied. Ik wil ook niet heel Ne derland optillen. Gewoon hier en daar onder bedreigde delen van de duinenrij en de dijken een heuveltje maken. 01 een zandbank laten verschijnen voor de kust, die voor natuurlijke landaanwin ning en kustbescherming kan zorgen". Leuk bedacht: het voorkomt misschien dat Rijkswaterstaat veel geld uitgeeft het opspuiten van weggeslagen strand en aan de ophoging van de dijken bij een verdere stijging van de zeespiegel. Maar voor het keren van die stijgende zet moet je wel aan forse heuvels denken. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 PAGINA J zijn, zo werd triomfantelijk gedacht. Ou dere, trouwe lezeressen van zijn boeken keuren het af, jongeren juichen het toe. „Ik heb geen enkele reden om in mijn schulp te kruipen", concludeert hij thuis op z'n gemak. De schrijver krijgt volop brieven gericht aan Maartje 't Hart. En uitnodigingen voor recepties, lezingen en allerlei ande re optredens. Het hek is van de dam. „Ingaan op al die uitnodigingen zou te veel van het goede worden. Ik zou de hele dag bezig zijn met kleren aan en uit trekken. Zo'n verkleedpartij is ook iets bijzonders, een soort ritueel. Ik moet me helemaal inleven in de rol die ik ga spe len. Dus goed nadenken wat ik ga aan trekken, wat voor make-up ik wil gebrui ken, wat voor pruik ik opzet. Hoe wil ik er uitzien. Als ik een vrouw was, zou ik graag zo'n degelijke, nette, goedgeklede directiesecretaresse willen zijn". Voor een lezing op een serieuze literaire middag is Maartje wel te porren. Op zo'n bijeenkomst werd ze onlangs - al scheldend op het feit dat vrouwen wel mannenkleren mogen dragen en mannen geen vrouwenkleren - ontdekt door de correspondent van de Franse krant 'Li- bération'. Zijn artikel over de 'schrijver travestiet' sloeg in Frankrijk in als een bom. Maartje 't Hart is er nu razend po pulair. „De Fransen willen liever van daag dan morgen dat ik naar Parijs kom. Ze willen foto's, interviews en televisie optredens. Maar mijn Frans is te slecht. Ik moet daar nog even goed over naden ken", zegt hij. Maarten is wel aange naam verrast door de belangstelling. „In Frankrijk worden schrijvers toch al als een soort heiligen gezien. Kennelijk heeft mijn travestie extra interesse ge wekt. Misschien zijn er geen Franse schrijvers die er zo voor uit durven ko men". Spiegel Maarten geniet volop van Maartje. Zij smijt met geld. Maarten is zuinig. Maar tje houdt van grote gezelschappen en feestjes. Maarten zit graag alleen thuis. Maartje is rustig. Maarten is beweeglijk, nerveus vooral. „Dat is eigenlijk een van de belangrijkste redenen om me als vrouw te verkleden. Om aan de nervosi teit te ontsnappen, om dat opgejaagde gevoel van 'ik moet nog zoveel doen' kwijt te raken. Bovendien, als ik in de spiegel kijk, vind ik mezelf als man niet zo mooi, met zo'n kale kop. Als vrouw kun je dat allemaal mooi camoufleren. Als man ben ik heel gevoelig voor alles wat vrouw is. Als Maartje heb ik daar veel minder last van. Soms lukt het me om me na zo'n verkleedpartij echt vrouw te voelen. Een euforisch gevoel is dat. Maar het moet wel door de buiten wereld geschapen worden. Als ik op straat loop, mag eigenlijk niemand op kijken. Iedereen moet het heel normaal vinden dat daar een vrouw loopt. Als een taxichauffeur tegen me zegt, ja me vrouw, stapt u maar in, dan werkt het uitstekend. Dan voel ik me op en top vrouw". Zijn twintigjarig schrijverschap is door zijn openhartig vrouwzijn in de schaduw geraakt. Maarten is echter niet van plan dit jubileum te vieren. Maartje vindt hij veel boeiender. Bovendien levert zij vol op stof voor een nieuw boek. ,Een vrouw te zijn, maar eeuwig jong', luidt de titel. De schrijver gebruikt daarvoor zijn eigen ervaringen. Zo wilde hij als kind al een klein meisje zijn, maar kon hij daar mét niemand over praten. Dat kon later wel bij de NVSH-werkgroep Travestie en Trans- seksualiteit waar hij vijftien jaar geleden lid van werd. „De voorzitter van de Maarten 't Hart (links) in mantelpakje bij de presentatie van de wintercollectie van Frans Molenaar (rechts). In het midden Adèle Bloemendaal. FOTO: ANP Idoor KARIN SWIERS WARMOND - Een lange, jonge vrouw met lang haar beent over straat. Vanaf een bouwsteiger wordt naar haar gefloten. Ze hui vert even. Een man in sportwagen passeert haar, mindert vaart en toe tert. De vrouw wordt nerveus, draait zich om en loopt een straatje in. De bestuurder keert zijn bolide en rijdt achter haar aan. Ze vlucht een steegje in, waar de auto geluk kig niet in kan. Thuis besluit het slachtoffer voortaan maar niet meer als vrouw verkleed in de openbaarheid te treden en zijn 'vrouw zijn' binnenskamers te houden. Zo duur de het twintig jaar voordat Maartje 't Hart weer de straat op durfde: in opval lende glitterjurk naar het Boekenbal in maart. Het NOS-journaal, dat bij de in gang stond om bekende schrijvers te fil men, zag haar/hem volledig over het hoofd. De vrouw van Harry Mulisch herkende de schrijver als eerste. Als een lopend vuurtje ging het door de zaal. En Maartje werd alsnog bestormd door de pers. Maarten (maandag wordt hij/zij 47) heeft dat optreden als een bevrijding er varen. Blij dat hij het eindelijk had ge durfd, verscheen hij vervolgens in een duur couturepakje van Frans Molenaar bij Jan Lenferink op televisie. Na dat optreden durfde hij aanvankelijk amper de straat op in zijn woonplaats War mond. Hij zette door en de reacties vie len ontzettend mee. „Sommige mensen zeiden dat ze mij er veel mooier uit von den zien dan de andere travestiet in het programma. Anderen maakten er grap pen over in de trant van 'hé, je hebt je rok thuisgelaten'. Maar echt vervelend heeft niemand er over gedaan". Ritueel Zijn vrouw kan er mee leven, zolang ze er niet mee wordt geconfronteerd. Fami lie en vrienden reageerden overwegend positief. Feministen die hij een veeg uit de pan gaf in het boek 'De vrouw be staat niet', vinden het prachtig. Maarten 't Hart schopte tegen de vrouwenbewe ging uit afgunst. Hij wil zelf een vrouw

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28